„Ik heb menig1 grote kerel een traantje zien laten" Nieuwe regels voor de winning van grondwater Beroepschauffeur Jan Kastelein uit Bruinisse vertelt over zijn ervaringen bij de Mont Blanc Vrouw bekent gifmoord Man drinkt zich dood tijdens carnaval Dodental carnaval Rio de Janeiro 144 Kort geding om sexboot Sluiting van compartimen- teringsdammen valt voordeliger uit (S Met ingang van 1 maart 1984 2 BRUINISSE -„Het ergste was de onzekerheid. Je wist niks. Daarna was het de verveling die parten ging spe len, en het gebrek aan (zware) shag. Ik was dan ook vrêêd blij dat ik werd afgelost", zegt chauffeur Jan Kastelein uit Bruinisse, die met de stakingsakties tien dagen onvrijwillig heeft doorgebracht op een afstand van dertig kilometer van de Mont Blanc. Tien lange da gen (en nachten) in en om een vrachtwagen die geladen was met 25 ton aardappels, die naar Italië moesten. Dat betekent bijvoorbeeld: wakker worden in een niet ver warmde kabine met een temperatuur van -15° C (bin nen) met ijs op de autoruiten, en je aankleden zonder je te kunnen wassen Aan de vooravond van wéér een rit naar Italië met aardappels (,,ik hoef niet zo ver, alleen maar naar Verona en na een lange rit door Europa (Dene marken, Duitsland, België en vrijdagavond nog „even" naar Engeland") ver telt de Bruse chauffeur over zijn ervaringen bij de Mont Blanc. Kastelein was overigens niet de énige Schouwen-Duivelandse chauffeur die vast stond: bij de Brenner stonden Anne de Graaf en Jan v. d. Bos, beiden uit Bruinisse en Ben Magito uit Zierikzee, die soortgelijke ervaringen hebben opgedaan in de kou, ver van huis. Jan Kastelein, toevallig even thuis in zijn Bruse woning. Dinsdag 14 februari vertrok Kaste lein zoals gezegd naar Italië. Woens dag om 12.00 uur stond hij stil in een file voor de Mont Blanc met zijn trek ker en trailer van Visbeen uit Nieu we Tonge, zonder precies te weten wat er aan de hand was en hoelang het oponthoud zou gaan duren. „Via de radio hoorde je wel eens wat", vertelt Jan Kastelein. „Vlak er voor had ik nog even koffie gedronken bij een routier, een Belg is daar de eige naar, en van hem wist ik ook wel dat er „iets" gaande was, maar het fijne van de zaak was niet bekend. Ik heb ook even overwogen om daar op de parkeerplaats te wachten, want als er iets zou gebeuren sta je déér na tuurlijk beter dan midden op de au tobaan. Ik ben toch doorgereden en belandde in de file van twee, drie wa gens breed en tien kilometer lang. Je stapt uit, maakt een praatje met die of gene, maar niemand wist eigenlijk precies wat er gaande was". Te voet In dat afgelegen oord, zeven kilo meter lopen van de bewoonde we reld, werd het eerste blijkje soep op gewarmd en de eerste koffie gezet. Zomaar langs de weg of in de auto. 's Avonds werd de eerste voetreis naar Commune De Passy ondernomen, want de vrachtwagens stonden muurvast, er was geen mogelijkheid om met een vrachtwagen naar het dorp te rijden. Daar werd de eerste warme maaltijd gebruikt en kontak ten met Visbeen in Nieuwe Tonge, maar ook met zijn echtgenote in Bruinisse gelegd. De eigenaar van het restaurant was wèl zo vriendelijk de chauffeurs met de luxe-auto terug te brengen naar hun vrachtwagens. „Vrijdag kwam de hulp van de be volking op gang", weet Kastelein nog goed. Hij heeft de grootste be wondering voor die mensen, die alles deden om het de chauffeurs wat aan genamer te maken. „Ze kwamen met de auto langs de file en brachten soep, koffie en stokbrood. Verder ruilden we wat onderling: wat vlees en aardappels, je moet toch wat! Za terdag pas konden we voor het eerst douchen. Het plaatselijke zwembad stelde de douches voor de chauffeurs beschikbaar, waar we maar al te graag gebruik van maakten. Ik kon wel schoon goed aantrekken, dat heb ik altijd voor veertien dagen bij me, maar als je je niet kan wassen ga je je op den duur toch smerig voelen". Tot zondag moest Kastelein steeds naar het dorp lopen (en elke dag naar Bru bellen). Daarna kwam er door wat opschuiven in de file een beetje ruimte vóór hem, en kon hij de kom- binatie loskoppelen. De vangrail werd eigenhandig voor een deel ver- Overal in Nederland is grondwater aanwezig. Meestal wordt het op vrij geringe diepte in de bodem aange troffen. In Zeeland is de hoeveelheid zoet grondwater zeer klein. Voor de voorziening in de waterbehoefte wordt meer en meer grondwater ge bruikt Hieraan kunnen echter nadelen ver bonden zijn, zoals verzilting en uitdro ging en schade aan gebouwen en ande re werken door zetting van de onder grond. De belangen die met grond water onttrekking zijn gemoeid wor den wettelijk behartigd door de Grond waterwet De Zeeuwse grondwater- verordening geeft een nadere uitwer king van de landelijke voorschriften. In tegenstelling tot voorheen zijn er wijderd, zodat hij met de trekker heen en weer kon, en dat was al een stuk komfortabeler. Géén standkachel Gebrek aan brandstof had hij niet: omdat hij (beperkt) kon rijden kon hij ook bij een tankstation komen. Overdag kon zo af en toe de motor draaien en dus de kachel aan, maar 's nachts was daar geen sprake van: uit laatgassen zouden zijn kollega's be dwelmen. Maar weinigen waren in het bezit van een standkachel, die ook kan branden als de automotor buiten werking is. De gedwongen stilstand in de kou bracht tevens de wenselijkheid van een dergelijke ka chel in iedere vrachtwagen aan het licht. Kastelein heeft daar de bevoeg de instanties op gewezen, en hij niet alleen. Pas de tweede donderdag kwam de Nederlandse consul de chauffeurs op de hoogte stellen van hetgeen hen nog te wachten stond. Dat was onder meer, dat er vóór 1 maart niet gere den zou worden, zo hadden de sta kingsleiders besloten. Hij kreeg daar ook te horen dat hij afgelost zou wor den, en dat betekende een hele opluchting voor de Bruënaar, die best naar huis wilde! De vrijdag daarop kwam inderdaad de beloofde aflossing, na tien dagen stilstand kwam er weer leven in het leven van Jan Kastelein. „Met het bekende vliegtuig van Transavia kwam Arie Holster uit Dirksland, mijn kollega. Hij zou aan vankelijk met een helikopter ge dropt worden, maar er bleek toch een bus door te kunnen. Hij was er op voorbereid niet vóór 1 maart te kun nen rijden en had een koffer met (warme) kleren bij zich. Diezelfde middag werd de blokkade opgehe ven Boerenkool met worst Over de terugreis met hetzelfde vliegtuig heeft Kastelein niets dan lof. „De bus bracht ons naar Geneve naar het vliegveld. Daar zijn we héél goed opgevangen, ook op Schiphol. In het vliegtuig kregen we echte Hol landse kost: boerenkool met worst! En op Schiphol stond mijn baas al te wachten (J. Visbeen) die me na de no dige formaliteiten en gesprekken zelf met zijn auto naar Bruinisse bracht". Een persoonlijk gebaar van de heer Visbeen, dat in Bruinisse heel goed gewaardeerd wordt. Vrijdag dus weer thuis, maandag een extra vrije dag om een beetje te bekomen van de ontberingen, maar dinsdag was er een kollega ziek, en nu ook regels voor het infiltreren (in brengen) van water in de bodem. Meldingen en vergunningen Wie water aan de grond onttrekt doet dat meestal met een pomp vanuit een bron (put). Pomp en bron oftewel „de inrichting" moet worden opgege ven aan gedeputeerde staten van Zee land als het gaat om een bronbemaling of een proefonttrekking met een pomp- kapaciteit van meer dan 50 kubieke meter per uur of die in totaal langer duurt dan twee maanden. Verder moeten alle andere inrich tingen worden aangemeld die een ka- wat doe je dan: je vertrekt naar Ko penhagen, vandaar naar Duitsland (Bremen) Essen (België) Rotterdam en 's Gravendeel. Vrijdag nog even naar Engeland en zondagochtend was Jan Kastelein weer op zijn thuis basis. Inmiddels is hij vandaag (dinsdag) al weer een heel eind op weg, richting Verona. Dat is het leven van een vrachtwagenchauffeur: altijd onder weg en zelden thuis. Zware shag- Geld-problemen heeft Kastelein niet gehad: Visbeen zorgt er altijd voor dat zijn werknemers ruim vol doende geld bij zich hebben. Jan heeft nog een girootje verzilverd van zichzelf en verder was de I.T.S. (Daf- service voor chauffeurs) aktief langs de autobaan om chauffeurs in geld nood te helpen. Binnen een half uur kon I.T.S. dat regelen. Maar aan zwa re shag kon men niet komen, en dat werd allerwegen als een groot gemis beschouwd. Daarom waarschijnlijk lag maandagavond op de tafel een be hoorlijke hoeveelheid pakjes klaar om meegenomen te worden naar Ve rona. Zoon Jaco gaat dit keer met zijn va der mee, hij heeft krokusvakantie. Op de Zierikzeese L.T.S. bekwaamt hij zich in .autotechniek, want voor Jaco is er geen ander vak dan chauffeur! Het is niet te hopen dat er wéér zoiets gebeurt, want anders wordt het een erg lange krokusva kantie! Het is Jan Kastelein niet bekend of zijn lading bedorven is. De aardap pels hebben sterk te lijden gehad van de vorst, maar zijn niet allemaal be vroren „Toch een schadepost", zegt paciteit groter dan 5 m per uur heb ben. Van alle gegevens wordt op het provinciehuis een register bijgehou den, dat door iedereen kosteloos mag worden ingezien. Voor het verstrekken van de nodige gegevens zijn eveneens op het pro vinciehuis speciale formulieren ver krijgbaar. In de meeste gevallen zal een water meter moeten worden geplaatst Ver- der is in een aantal gevallen vergun ning van gedeputeerde staten nodig, n.L voor bronbemaling of proefonttrekking met een kapaciteit van meer dan 50 m3 per uur of die langer dan 2 maan den duurt; beregeningsinstallaties voor de landbouw met een kapaciteit van meer dan 10 m3 per uur of met een hoeveelheid van meer dan 2000 m3 in een aaneengesloten periode van drie maanden; Kastelein, „de aardappels deden toen f 1,04 een kilo en ik had 25 ton bij me. Als dat als veevoer weg moet Wachttijden Zouden met deze aktie de lange wachttijden tot het verleden beho ren, vragen we aan Kastelein. „Ik hoop van wel, maar ik zié het nog niet. Maar het ging eigenlijk nog meer om de te dure dieselolie en te veel tol betalen, voor de Franse dan. Bij de Brenner heb je soms wachttij den van een of uur of negen, maar soms ben je er met twee uur door. Ik heb overigens gehoord dat nu de Hol landers deze week beginnen met ak- ties, voor meer vergunningen voor Duitsland. De grens blokkeren zou den ze als laatste midden willen han teren". Dat het echt geen lolletje was, die tien dagen in de kou illustreert Kastelein: „Ik heb grote kerels me nig traantje zien laten, en dat deed ik zelf ook wel, daar schaam ik me niet voor. Je werd gewoon gestoord van dat wachten. Er werd wel gevochten, gekaart, je kon in het dorp t.v.- kijken of naar de film, dat heb ik ook een keer gedaan. Nee, er werd niet gelachen". Mevrouw Kastelein zegt niet in angst gezeten te hebben, die tijd dat haar man vast zat. Elke dag belde hij en hield het gezin op de hoogte. „En als er wat was, kon ik altijd naar Vis been bellen" zegt ze, evenals haar man zéér tevreden over de begelei ding en opvang van Visbeen. Thuis gekomen werden er bloemstukken gebracht met de veelzeggende tekst: Welkom Thuis. Jan Kastelein kent inmiddels de waarde van die tekst, maar is allang weer op weg! overige inrichtingen met een ka paciteit van meer dan 10 m3 per uur of een te ontrekken hoeveelheid water van meer dan 200 m3 per maand. Met het behandelen van vergunning aanvragen kan nogal wat tijd gemoeid zijn. Er moeten veel gegevens worden verwerkt, vooral om de gevolgen van de wateronttrekking voor de omgeving te kunnen voorspellen. Over grote wa- terontrekkingen moet eerst een lan delijke kommissie worden geraad pleegd. Als men bij gedeputeerde sta ten niet zijn zin krijgt kan men beroep aantekenen bij de Kroon Nieuwe aanvragen Wie momenteel een vergunning heeft op grond van oude voorschriften (Hinderwet en „oude provincieveror- dening) moet een nieuwe aanvragea (Dat geldt uiteraard ook voor situaties die eerst niet, maar nu wel binnen de normen vallen). Zo'n aanvraag moet worden gedaan binnen vijf jaar na in werkingtredingvan de grondwaterwet, dus voor 1 maart 1989. Onder bepaalde omstandigheden kunnen gedeputeerde staten deze ten mijn echter bekorten. Nadere informatie over de Grond waterwet en Zeeuwse verordening wordt verstrekt door provinciale amb tenaren: de heer J. A. C. Hamelink, provinciehuis, teL 01180-31373; (voor juridisch-administratieve zaken); de heer ing. J. A. Vogd, provinciale wa terstaat, tel. 01180-35920 (voor tech nische zaken). ARNHEM - De 24-jarige E. M. uit Arnhem heeft maandag tegenover de politie bekend haar 38-jarige echtge noot T. W. door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. Dit heeft een politiewoordvoerder meege deeld. De man werd op 20 februari in het ziekenhuis opgenomen en over leed vier dagen later. Sektie wees uit dat de man met Thallium is vergif tigd. Het motief is nog onduidelijk. De vrouw werd vorige week woensdag door de politie gear resteerd en ontkende aanvankelijk iets met de dood van haar echtgenoot te maken te hebben. Toen zij maan dag werd voorgeleid, legde zij echter een volledige bekentenis af. ZEVENBERGEN - De 45-jarige En gelsman H. Brown is maandag dood in zijn woning in Zevenbergen aange troffen, toen kollega's hem kwamen halen om te gaan werken. Volgens de rijkspolitie in Zevenbergen is de man overleden aan overmatig drankge bruik tijdens het carnaval. RIO DE JANEIRO - Tijdens de vijf dagen van het carnaval van Rio de Janeiro zijn tot maandagaochtend 144 mensen een niet-natuurlijke dood gestorven. Naar stedelijke autoritei ten maandag meegedeeld is er een veelheid aan doodsteken, wraakoefe ningen, alkoholvergiftigingen, roof- en zelfmoorden en verdrinkingsge- vallen. In ziekenhuizen in de Braziliaanse hoofdstad moesten 11.000 mensen worden behandeld, vooral wegens overmatig alkoholgebruik. Volgens de autoriteiten moet het aantal slach toffers in de negen miljoen „carioca's" tellende stad als normaal worden beschouwd. ROTTERDAM - Bewoners van de Rotterdamse wijk Feijenoord- Noordereiland en de in die wijk ge vestigde houthandel Emba hebben in kort geding geeist, dat de prositutie- aktiviteiten op een in het Mallegat afgemeerd schip worden beëndigd. Volgens de advokaten van de eisers is het gebruik van het schip als eros- boot in strijd met het bestem mingsplan, dat aangeeft dat de ter reinen en het water rond het Malle gat gebruikt moeten worden voor handel en industrie. Dit argument werd indertijd met sukses gebruikt in de procedure rond de vestiging van een eroscentrum aan de Kieleweg in Rotterdam, dat dan ook op last van de rechter moest worden gesloten. Magazijnschip Tijdens de behandeling van het kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. J. M. Nivard, bleek dat door rijkswa terstaat vergunning is verleend voor het aanleggen van een „kantoor- en magazijnschip". In december vorig jaar bleek echter, dat het om een sex boot ging. Volgens de raadsvrouw van Emba lijdt dit bedrijf ernstige schade door de aanwezigheid van de erosboot. NEELTJE JANS - Een aanbeste ding van de compartimenterings- dammen van de Oosterscheldewer- ken volgens de technische ontwerpen van Rijkswaterstaat zal naar ver wachting voordeliger zijn dan ge bruik te maken van de aanbiedingen van twee aannemerskombinaties. Dit is de uitslag van een onderzoek, dat de afgelopen maanden is gedaan naar de offertes van aannemers en nieuwe ontwerpen van Rijkswa terstaat. In mei vorig jaar heeft de Raad van de Waterstaat minister Smit-Kroes geadviseerd een beroep te doen op de kreativiteit en de inventiviteit van Rijkswaterstaat en de aannemerij om de kosten beperkt te houden en eventueel uitstel van het voltooien der dammen te voorkomen. Twee kombinaties van aannemers hebben daarna op eigen initiatief en vrijblij vend aanbiedingen gedaan voor het afbouwen van de compartimente- ringsdammen. Tegelijkertijd heeft de Deltadienst ontwerpen met kostenramingen opgesteld. De bere keningen van de drie groeperingen zijn technisch en financieel onder zocht door een evaluatiegroep die is ingesteld met instemming van de aannemerskombinaties. Daaruit bleek dat de ontwerpen van hoge kwaliteit zijn. De ingediende prijzen met inachtneming van de gestelde voorwaarden zijn echter zodanig, dat een aanbesteding van de werken konform de ontwerpen van Rijkswa terstaat vermoedelijk voordeliger zal uitkomen. 4 Dinsdag 6 maart Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou- wen-Duiveland vergadering. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Lezing Vrijzinnig Hervormde Vrouwenver eniging. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Poppenkast voorstelling stichting Het Knutsel- huis, voor alle leeftijden. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. A.N.B.O., spel- middag voor ouderen. 14.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring Bouwbond FNV. 19.45 uur. Woensdag 7 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Lodewijk de lachende leeuw". 14.30 uur. „De Lichtboei", Poststraat 37. Fame- Danswedstrijd. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Kerkgebouw St. Domusstraat. Bij eenkomst Gereformeerde Vrouwen Kontakt groep. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelvoorstelling door De Schouwse Ruiters voor de bejaarden. 19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gem. in Neder land. Tijdrede de heer L. M. P. Schol ten. 19.30 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Viering Internatio nale Vrouwendag. Vanaf 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Op treden Vrouwen theatergroep „Zilt". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Algemene ledenver gadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (Westhoek). 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bingo-dansant van de Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Officiële opening Dorps huis, door de burgemeester van Wes- terschouwen. 10.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Ruiteravond, to neelstuk door de Schouwse Ruiters. 19.30 uur. Zaterdag 10 maart Kerkwerve Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duiveland. 20.00 uur. Zondag 11 maart Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling toernooi. 12.00 uur. Dinsdag 13 maart Zierikzee „Huis van Nassau. Bestuursvergade ring Stichting Jeugd. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Opening energietentoon stelling door wethouder I. C. Pad mos. 15.00 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Het Vreemde Ei". 14.30 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring VVV „Renesse". 20.00 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. „Het minncnspel der maagden", door V.O.O. uit Ooster land, met bal na. 19.30 uur. MIDDELBURG - Op 1 maart zijn de Grondwaterwet en de nieuwe Grondwaterverordening Zeeland in werking getreden. Een aantal voorschriften voo* het onttrekken van water een de Zeeuwse bodem is met ingang van die datum veranderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2