Kommissie advies over geeft geen verkoop van grond in Renesse Kees Legemaate uit Zierikzee winnaar van zeezeilreis met De Eendracht via De Slavenkas Leerlingen plantten bomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bitr van ocvercn reizen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tien dagen vast Weinig belangstelling Volleybalfanaat Rini Verwest Tien lange dagen en nachten zat beroeps- De informatie-avond over het nieuwe be- Volleybalfanaat Marco Reedijk verlaat bin- De achttien-jarige-ex-Zierikzee-speler Rini chauffeur Jan Kastelein uit Bruinisse met stemmingsplan voor de kom van Burgh trok nenkort Schouwen-Duiveland voor een Verwest voelt zich wonderwel thuis bij Ro zijn vrachtwagen vast bij de Mont Blanc. maandagavond weinig belangstellenden baan in Koudekerk aan de Rijn. Een gevoe- da JC. Hij verlengt zijn verbintenis met drie (Pag. 2). naar het gemeentehuis. (Pag. 4). lig verlies voor Mevo '80. (Pag. 6). jaar. (Pag. 7). DINSDAG 6 MAART 1984 140ste jaargang Nr. 23486 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De meeste mensen, die om raad vragen, zijn ge woonlijk reeds besloten om te doen hetgeen hun bevalt. Knigge. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Kees Legemaate, 17 jaar en vierde klas- ser aan de LTS in Zierikzee, werd maandagmiddag de achtste uitverkorene in zeven jaar, die komende zomer op kosten van „De Slavenkas" een zeezeilreis met de topgaffelschoener „De Eendracht" mag gaan maken. Het nummer vijftien werd door burgemeester Th. H. de Meester uit de schaal met drieeëntwintig nummers ge trokken, waarna een vluchtige blik op de korresponde- rende namenlijst leerde, dat de zeventienjarige zoon van Fruitkweker Jan Legemaate in 1984 met „De Eendracht" de wijde zeeën op mocht, samen met nog der tig tot veertig jonge mensen. Zelf maakte Kees Lege maate het heugelijke feit niet mee, omdat hij vanwege de krokusvakantie werkzaam was in de boomgaard van zijn vader. De heugelijke mededeling werd door zus Coc ky, die zelf overigens ook kandidate was voor de reis, snel mee naar huis genomen. Daar werd Kees door zijn ouders en zijn vijf zussen gefeliciteerd met de uitverkie zing. Zelf was de LTS-leerling er nog beduusd van, maar enkele momenten later drong de fantastische tijding toch goed tot hem door. Binnen nu en een paar maanden mag hij voor enkele dagen de traktor verruilen voor de fraaie dit jaar tienjarige topgaffelschoener „De Een dracht". Kees Legemaate zat nog parmantig op de traktor, toen zus Cocky de heugelij ke melding van zijn uitverkiezing voor de zeezeilreis met ,,De Eendracht kwam brengen. Evenals het vorig jaar waren er ook nu weer drieëntwintig kandida ten voor de trip met ,,De Eendracht ".„Het is erg leuk, dat de belangstelling voor deze gebeurtenis zo groot is geworden de laatste paar jaren", stelde burgemeester Th. H. de Meester tijdens de bijeenkomst in r '"de Trouwzaal van het Zierikzeese '~°ver. Hiermee worden bestemmm- tuurlijk ook de wachten, die hun charmes hebben. De bezoeken aan de verschillende havens geven daar naast nog volop gelegenheid om te ontspannen. Al heel snel leert ieder een iedereen kennen en groeit er een eenheid van een grote groep vrien den. Er is zo heel af en toe wel eens een enkeling, die maar niet kan wen nen, maar over het algemeen is men toch dolenthousiast over de heerlijke trip met „De Eendracht". Dat staat vast", stelde de De Meester. De heer R. van Ommeren, president-kommissaris van „De Sla venkas, vertelde het een en ander over het hoe en waarom van de in stelling, die „De Slavenkas" is. „'De Slavenkas' is een oud instituut, die het volgend jaar haar 250-jarig bestaan hoopt te vieren. Ze werd in 1735 door de gemeenteraad van Zieri- zee in het leven geroepen. Uit de mid delen, die 'De Slavenkas' rijk was moesten de slaven worden vrijge kocht, die door de Barbarijen naar de galeien werden gestuurd. Later werd het meer een sociaal fonds ter on dersteuning van behoeftige Zierik zeese zeelieden en hun nagelaten be trekkingen. Dat heeft nog erg lang geduurd, want in 1942 is pas de laatste trekkende uit 'De Slavenkas' overleden", legde van Ommeren uit. 'De Slavenkas' heeft een bestuur van zes kommissarissen uit Zierikzee af komstig. Over het algemeen probeert men voor die funkties mensen te vin den, die op een of andere manier iets met de zee te maken hebben. Na 1942 waren er nog middelen ffir- PÊ CDA en PvdA: Eerst commissie midden- en kleinbedrijf en hoorzitting afwachten WESTERSCHOUWEN - Het kollege van burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen heeft maandag van de Commissie voor Grond- en Pachtzaken geen advies gekregen inzake het voorstel om bouwgrond in Renesse te verkopen aan de heer J. M. Verboom. Deze wil de bouwgrond gebruiken voor de bouw van een aan tal winkeleenheden. Zowel de heer S. Roos (P.v.d.A.) als de heer J. W. Geleijnse (CDA) toonden zich voorstander om het uitbrengen van een advies te verschuiven naar een latere datum. De heer H. J. van Zuylen (VVP) be richtte in de kommissievergadering, dat hij eerst zijn fraktie wenste te raadplegen alvorens tot een adviseren de uitspraak te komen. '"X 71V; :|f in Renesse. De gemeenteraad van 1 *8 ft Westerschouwen besloot in haar ver- 1 K gadering van 20 februari, met de i kleinst mogelijke meerderheid van 6 tegen 5 stemmen, tot verkoop van de ze grond aan architekt M. Zeelenberg V uit Ouddorp. De heer Zeelenberg fLjg heeft inmiddels toestemming gekre- 4;É|1 gen om over te gaan tot de bouw van 3|S| vier winkeleenheden op deze grond. mÜ Volgens de middenstandsvereniging iwp van Renesse zal een en ander echter W| leiden tot een overbewinkeling van t-V* W l de kern van Renesse, met alle gevol- *1 gen van dien voor de reeds gevestig- 1- i de middenstanders. i I Wanneer in de nabije toekomst wordt besloten tot de verkoop van nog een stuk bouwgrond aan de Zoom, aan de overzijde van bovenge- B/ -y,: ^X noemde lokatie, dan zullen daarop nog eens acht winkeleenheden verrij- ÏÏtaXk zen. In de maandag gehouden verga- dering van de commissie voor grond- 88^1^ y ei? Paclltzaken lag het daarop betrek- vviwMK» king hebbende kollegevoorstel ter Wm tsfel teneinde een advies van deze ihrSkI! kommissie terzake te vragen. Dr. H. J. van Zuxjlen (VVD): Eerst beraad met de fraktie De terughoudendheid van de ver schillende kommissieleden zal onge twijfeld zijn grondslag hebben in het feit dat er. met name van de zijde van de Renesser middenstand, nogal wat ernstige bezwaren zijn geuit tegen de voorgenomen bouw van vier winkels op een stuk bouwgrond aan de Zoom Wachten P.v.d.A.-fraktieleider Roos was in zijn kommentaar „kort en bondig": „Ik adviseer het kollege om met deze grondverkoop te wachten totdat de commissie midden- en kleinbedrijf, waarin ook de middenstand is verte genwoordigd. daarover een uit spraak heeft gedaan. Bovendien ad viseer ik om de hoorzitting over de bestemmingsplan-herziening voor de kom van Renesse af te wachten. Daar kan de burger ook zijn zegje doen over deze zaak. Als commissie voor grond- en pachtzaken kunnen we in onze besluitvorming deze zaken dan mee laten wegen." Volgens de heer Roos heeft het distributie-planologisch onderzoek destijds uitgewezen dat er in de kern van Renesse niet zo'n grote behoefte bestaat aan nog meer winkels. Onverstandig Ook de heer Geleijnse van het CDA pleitte in zijn toelichting voor dezelf de handelswijze. Hij deelde voorzit ter J. C. de Feiter mee dat zijn fraktie tijdens de behandeling van de ver koop van grond aan architekt Zeelen berg, in de raadsvergadering van 20 februari, heeft tegengestemd. „Dat werd gedaan om het geheel nog eens te toetsen in de commissie midden- en kleinbedrijf. Ook ten aanzien van het nu voorliggende voorstel bepleit ik eenzelfde handelswijze. Ik ver zoek u het voorstel alsnog in de ver gadering van de commissie midden- en kleinbedrijf van 15 maart te bren gen, teneinde dit advies ook te kun- nen betrekken bij een juiste advise ring." In de tweede plaats pleitte Geleijn se ervoor, dat het kollege de hoorzit- Vervolg pag. 3 Advertentie Zojuist ontvangen: de NIEUWE folder AUTOSLAAP- TREINEN '84. Betrek deze comfortabele manier om afstanden te overbruggen eens in uw vakantieplannen... Folder verkrijgbaar bij: REISBURO. APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL 01110-5036 stadhuis. „Ik herinner me nog, dat het op mijn kamer gebeurde met vijf of zes kandidaten. Het is ook niet ge ring om via „De Slavenkas" een va kantie aangeboden te krijgen, die niets kost. Maar is het wel degelijk meer dan een vakantie, want er zit ook een leerzame kant aan de reis, tenminste als je dat wilt. Ik heb wel meegemaakt dat er jongeren aan boord kwamen, die niet of nauwe lijks enthousiast waren, maar je zag dan al gauw na een paar dagen, dat ook zij werden gegrepen door de faci- nerende trip". Saamhorigheid De Zierikzeese burgemeester me- morreerde de geweldige saamhorig heid die na verloop van tijd tussen de jongeren groeit. „Dat komt voornamelijk tot uiting als iedereen 's avonds bij elkaar zit en er gezamenlijk naar muziek wordt geluisterd, maar daarnaast heb je na- gen op kultureel vlak ondersteund. Een van die bestemmingen is het jaarlijks sponsoren van een kooi aan boord van de topgaffelschoener 'De Eendracht' voor een Zierikzees meis je of een Zierikzeese jongen tussen zestien en zeseëntwintig jaar. Iedereen in die leeftijd kan zich jaarlijks inschrijven voor een zeezeil reis. Wanneer hij of zij wordt uitge loot, dient aan twee voorwaarden voldaan te worden. De uitgekozen reis mag aan kosten het bedrag van ƒ1500,- niet te boven gaan en de win naar moet na afloop een reisverslag inleveren bij sekretaris/boekhouder J. C. van Beveren. Dit jaar wordt het dus Kees Legemaate. De zeventienja rige winnaar kan zich er niet op be roemen ooit gezeild te hebben. Hij kwam nooit verder dan de surfplank, „maar", zo zegt hij, „het leek me ge woon leuk om eens mee te maken. Ik kijk er echt met plezier naar uit". Waar zijn reis over een paar maanden naar toe gaat, was nog niet bekend, „maar ik zal vast een leuke trip uit kiezen", stelde hij nog. Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en vrijwel over al droog; minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur rond 6 graden; matige, naar noord draaiende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 maart: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: noord 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 maart Zon op 7.12, onder 18.31 Maan op 9.03, onder 23.42 8 maart Zon op 7.09, onder 18.33 Maan op 9.21, onder Eerste Kwartier: 10 maart (19.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 maart 5.26 18.35 11.54 23.58 8 maart 6.08 18.54 12.27 Doodtij: 13 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De druk stijgt nog steeds boven grote delen van West-Europa. Morgenmiddag ligt het centrum van dit krachtige hogedrukgebied boven Ierland. Laag wordt de druk boven Finland. Deze drukverdeling doet een matige wind uit het noorden waaien. Vannacht is er nog weinig wind en daalt de temperatuur tot om het vriespunt. Woensdag drijft in de noordelijke stroming bewolking van de Noordzee het land binnen, maar daarnaast zijn er ook opklaringen. De middagtem peratuur bereikt morgen waarden rond de 6 graden. Ook de rest van de week blijft het hogedrukgebied be palend voor het weer, alleen draait de wind verder naar het noordoosten en stroomt geleidelijk wat koudere lucht het land binnen. Burgemeester J. van Bommel verleende tijdens het planten van een plataan de nodige assistentie. Ook de heer Tiele- man (l) van de afdeling onderwijs van Duiveland deed er een schepje bovenop. Dit alles gebeurde onder het toeziend oog van enkele leerlingen. NIEUWERKERK - Aan de Burge meester Van Veenstraat te Nieuwer- kerk zijn vrijdagochtend onder barre weersomstandigheden 42 platanen geplant. De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school De Dobbelsteen en de bijzon dere lagere school waren voor deze gebeurtenis opgetrommeld om hun bijdrage te verlenen aan het instand houden van de natuur. In het verenigingsgebouw Ons Dorpshuis vertelde burgemeester J. van Bommel van de gemeente Duive land in de ochtenduren het een en an der over het nut van de Nationale Boomfeestdag en dat het belangrijk is dat de leerlingen in hun eigen om geving goed voor de natuur zorgen. De burgemeester verleende later bij het planten van de bomen ook de no dige assistentie. De Boomfeestdag wordt dit jaar op woensdag 28 maart gehouden. In Nieuwerkerk werd echter al vrijdag tot het planten van de bomen overge gaan, omdat de gemeente Duiveland graag een beetje vroeg met het plan ten begint. De oude bomen langs de Burgemeester Van Veenstraat zijn onlangs geroeid in het kader van het gemeentelijk groenvoorzieningen plan. Daar maakte het planten van de platanen uiteraard ook deel van uit. Per boom waren twee a drie leer lingen nodig om de boom in de grond te krijgen. Binnen de gemeente Dui veland is het voor de eerste keer sinds enkele jaren dat er aandacht wordt besteed aan de Boomplantdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1