streeknieuws UIT IN UW OMGEVING: ERIC DE NOORMAN 7 Willem Ruis blijft toch bij VARA Inbrekers verliezen buit tijdens achtervolging Ontvoerders Heineken voor raadkamer Parijs Jacht op vreemde duikers in Zweden Snellere terugbetaling inkomsten belasting loopt gevaar Geen verdere prijsstijging koffie en thee verwacht PvdA wil hogere kinderbijslag voor lagere inkomens Leden vergadering NCRV Vlissingen Zomerse evenementen in Brouw TE HUUR GEVRAAGD: BOUWLAND ervaren part-time typist(e) in duobaan PANNEKOEKENHUIS DE GRAANHALM HAAMSTEDE Visgewicht mosselen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 maart 1981 Nr. 23185 Dinsdag 6 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot Bij James wordt de rust en de kundigheid danig op de proef gesteld. 16.50 uur Anna, Ciro en Co. Zij gaan op zoek naar een meisje in moeilijk heden, die dat kenbaar heeft gemaakt via een fles. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Nils Holgersson. Nils pro beert de vos Smirre een poets te bak ken. 19.20 uur Vijf tegen vijt Willem Ruis leidt dit spelprogramma. 20.28 uur Reilly, meesterspion. Ook dit keer wordt door Reilly hoog spel gespeeld. Net op tijd kan hij in Rus land zijn „huid" redden als hij ver neemt dat hij zijn leven in Engeland niet zeker is. 21.20 uur Achter het nieuws 22.00 uur Pisa. Satirisch programma 22.15 uur Sonja Barend. Praatpro gramma 23.15 uur Simon Carmiggeld. De au teur leest uit zijn bundel Alle kroeg verhalen het verhaal Buitenman voor. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland Z 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer by. We tenswaardigheden over hutten bou wen komen aan bod 19.30 uur De zadelrob. Natuurdoku- mentaire. 19.55 uur Twiüa, Paris in concert Registratie van het optreden van deze Amerikaanse gospelzangeres. 20.25 uur De toren van BabeL Over Armeniërs, christendom en terroris me handelt dit programma 21.35 uur Tenslotte 21.40 uur Omnibus. Kunstrubriek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven HILVERSUM - Willem Ruis zal voor de VARA de komende twee jaar amusementsprogramma's blijven presenteren. De VARA en Ruis zijn het toch nog eens geworden over de opzet van het nieuwe programma dat Ruis het volgende televisieseizoen op de vaste VARA-zaterdagavond zal presenteren. Dit heeft een woord voerder van de VARA meegedeeld. Twee weken geleden besloten de VARA en Ruis de samenwerking voorlopig te beëindigen omdat ze het niet eens konden worden over de op zet van een nieuw amusementspro gramma voor het seizoen 'Ö4/'85. Hernieuwd overleg heeft over eenstemming tussen de VARA en Ruis gebracht. ,,Over de frequentie, de inhoud en de opzet van het nieuwe programma kunnen we nog niks zeg gen", aldus de VARA-woordvoerder. VRIEZENVEEN - De politie van Vriezenveen heeft zondagavond drie inwoners van deze gemeente op he terdaad betrapt bij het leegroven van een etalage die was gevuld met ge luidsapparatuur en dergelijke. De politie was zo plotseling verschenen dat de inbrekers geen tijd hadden om de achterklep van hun auto te slui ten, met als gevolg dat tijdens de ach tervolging diverse goederen links en rechts op de weg terechtkwamen. Het blijkt dat voorbijgangers nog al wat apparaten hebben meegeno men naar huis en nog niet naar de po litie hebben gebracht. De inbrekers remden bij de achtervolging op een gegeven moment zo hard dat een politie-auto er achterop botste. Nie mand raakte gewond en de auto's bleven rijden. Toen ze merkte dat vluchten geen zin meer had gaf het drietal 29, 22 en 20 jaar oud zich over. Dit heeft de politie meege deeld. PARIJS - De twee in Parijs gear resteerde ontvoerders van biermag naat Heineken en zijn chauffeur Do- derer, de 28-jarige C. van H. en de 27- jarige W. H., verschenen woensdag voor de „Chambre D'Accusation" (te vergelijken met een raadkamer) van de rechtbank in Parijs. Deze behandelt het uitleveringsver zoek aan Nederland van de twee ont voerders dat de Amsterdamse officier van justitie Vermeulen inmiddels heeft gedaan. In afwachting van hun uitlevering zijn de Nederlanders volgens het Franse persbureau AFP in de Parijse gevangenis La Santé in bewaring ge steld De ontvoerders van Heineken zullen woensdag in Parijs voor de rechtbank worden bijgestaan door de advocaten Michel Rasle uit Parijs en Max Moszkowicz uit Maastricht DEN HAAG - ..Bouterse ziet spo ken bij dag". Dit zegt Gobardhan in een reaktie op de beschuldiging van de Surinaamse legerleider dat hij een van de personen is achter een ver meend invasieplan vanuit F rans- Guyana. ,,Het enige waar ik me bezig houd is herstel van de rechtsstaat in Suriname en voorlopig wil ik dat niet met geweld bereiken. Ik heb niks met een invasie te maken", al dus de in Amsterdam woonachtige Gobardhan tegenover het ANP. AMSTERDAM - Mevr. A. Wassink- Ibbenhorst is benoemd tot kommisa- ris van de perskombinatie (uit geefster van onder meer Volkskrant, het Parool en Trouw). Zij volgt de heer W. A. Fibbe op, die onlangs is af getreden in verband met het berei ken van de gestelde leeftijdsgrens. De al eerder aangekondigde benoe ming van oud-burgemeester W. Po lak van Amsterdam tot kommisaris is intussen definitief geworden. KARLSKRONA - Eenheden van het Zweedse leger hebben zondag op de eilanden voor de marinebasis Karlskrona een grootscheepse zoek- aktie naar vreemde duikers onder nomen. Deze hadden kennelijk ge probeerd vanuit onderzeeboten of - -bootjes over land te ontkomen. Bij het doorkammen van de eilanden werden meer dan eens schoten afge geven. DEN HAAG - Het streven van de belastingdienst om de mensen die op hun aangifte inkomstenbelasting geld terugkrijgen sneller hun terug betaling te bezorgen loopt gevaar, al dus het ministerie van financiën don derdag. Rond 60 procent van de men sen die tot nu toe hun aangifte heb ben ingeleverd zijn er zich niet van bewust geweest dat zij om die snelle re terugbetaling te verkrijgen een kopie van hun loonopgave bij hun aangifte moeten doen, zo is volgens het departement gebleken. Natuurlijk zuilen de inspekties hun best doen om de teruggave niet temin tijdig te verzorgen, aldus het ministerie. De belastingdienst vreest echter dat dit voor velen niet zal luk ken als bij grote aantallen aangiften de kopie van de loonopgave ont breekt. De volledige voorwaarden voor versnelde teruggave zijn bij het pu bliek nog onvoldoende bekend. Die zijn dat het zwarte rechterboven- hoekje van het aangiftebiljet moet worden geknipt, het aangiftebiljet voor 1 april 1984 moet zijn ingele verd, de kopie van de loonopgave moet zijn bijgevoegd en dat de aan gifte volledig ingevuld en onderte kend moet zijn en voorzien zijn van de nodige bijlagen. Als aan die voorwaarden niet is voldaan zal de belastingdienst welis waar proberen tijdig terug te betalen maar kan teruggaaf voor 30 novem ber niet worden gegarandeerd, aldus het ministerie. Het raadt mensen die al aangifte hebben gedaan zonder ko pie loonopgave bij te voegen die ko pie alsnog voor 1 april aan de inspek- tie te sturen. ROTTERDAM - De prijzen van kof fie en thee, die sinds 1 januari drie maal drastisch zijn gestegen, lijken op het hoogste punt te zijn beland. Nieuwe prijsstijgingen zijn niet waarschijnlijk en het ziet er naar uit dat de konsumenten in de loop van de zomer goedkoper aan koffie en thee kunnen komen, waarbij thee vermoedelijk enkele maanden bij koffie zal achterlopen. Dit zegt de heer C. Eijgendaal, voorzitter van de vereniging van Nederlandse koffie- branders en theepakkers, in een gesprek met het ANP. De voortdurende prijsstijgingen voor koffie op de wereldmarkt lie pen er op uit dat alleen al dit jaar een pak koffie van 250 gram 56 cent duur der werd, althans de adviesprijs werd zoveel hoger. Bij een vrijwel constante vraag en veel aanbod ble ven de prijzen echter tegen de draad in stijgen. Ondanks de forse prijsstijgingen van de laatste tijd voor koffie en thee kost een kopje van deze aftreksels nog steeds niet veel. Volgens de heer C. Eijgendaal, komt de pure kost prijs van een kop koffie (zonder melk, suiker of andere toevoegsels) op 11 cent en voor een kop thee is de thuisdrinker zelfs maar twee en een halve cent kwijt. Eijgendaal vindt dat de binnenlandse theemarkt nog wel wat zou mogen groeien. Het ver bruik per hoofd van de bevolking be draagt 671 gram wat neerkomt op 120 liter per jaar. Voor koffie lijkt het verzadigingspunt voorlopig wel be reikt. Het koffieverbruik per hoofd van de bevolking bedraagt zeven en een half kilogram per jaar. HILVERSUM - De kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van mensen met een inkomen tot het mo dale niveau (circa 36.000 gulden bru to per jaar) moet de komende twee jaar met tien procent worden ver hoogd. Dat gaat ongeveer vijfhon derd miljoen gulden kosten. Dit be drag kan gevonden worden door die genen met een hoger inkomen min der kinderbijslag te geven. Dit voor stel zal de Pvd A-fraktie in de Tweede Kamer aan de orde stellen als daar gesproken wordt over de echte mini ma. Het socialistische kamerlid Buur meijer zei zaterdag voor de VARA- radio dat gebleken is dat niet alleen degenen die van een minimuminko men moeten rondkomen (de echte mi nima) het moeilijk hebben, maar evenzeer de inkomenstrekkers tot modaal die kinderen te verzorgen hebben. Sedert 1980 is de koopkracht van deze groep volgens Buurmeijer met acht tot elf procent achteruitge gaan. Bij voortzetting van het huidi ge beleid zou er tot 1986 nog eens zes procent vanaf gaan, aldus Buurmei jer. Buurmeijer heeft enige hoop dat het CDA zijn plan voor een beschei den vorm van inkomensafhankelijke kinderbijslag zal steunen. Hij wees er in dat verband op dat onlangs ook de CDA-kamerleden Weijers en Ger- ritse in hun weekblad met deze ge dachte speelden. VLISSINGEN - Op 13 maart a.s. komt de NCRV in het Scheldekwar- tier te Vlissingen met een veelkleu rige presentatie van het radio- en televisiebedrijf en met een reeks van andere aktiviteiten. 's Avonds is er voor de leden van de NCRV de jaar lijkse Provinciale Ledenvergadering. Vanaf 16.00 uur is iedereen welkom in het Open Huis, waar men in diverse stands informatie kan krijgen over de NCRV en haar programma's en waar men de mogelijkheid heeft, te praten met bekende radio- en televisiemen sen van de NCRV. De bezoeker kan meedoen aan verschillende spelletjes, zoals het „stokken vangen" uit de Ted Show of een videokwis waar NCRV- programma's moeten worden geraden. Aan de jeugd is ook gedacht Er is een speciale ruimte ingericht waar een videoband wordt vertoond van de vijf honderdste uitzending van het Hilver sum 3-prgramma „Los Vast'. Ome Joop, vast medewerker aan dit pro gramma, komt een paar keer het open huis binnenlopen om handtekeningen, stickers en buttons uit de delen. Fans van de jeugdserie „De familie Knots" kunnen zich, in het decor van deze serie laten fotograferen bij poppen van Opa en Tante TiL Teletekst (met een wand met 12 toestellen) en de NCRV- radio geven eveneens acte de presence. De NCRV besteedt tijdens het Open Huis ook aandacht aan de lokale om roep. Er is een voorbeeld te zien van de inrichting van een eenvoudige, maar adequate studio. Geïnteresseerden kunnen alles te weten komen over de oprichting en werkwijze van lokale omroepen en bovendien luisteren naar mini-dokumentaires over het werk van deze omroepen. Om 19.30 uur begint in het Schelde- kwartier de jaar lij ke Provinciale Le denvergadering die toegankelijk is voor leden uit de provincie Zeeland. NCRV-voorzitter drs. Thijmen D. Jan sen houdt daar een toespraak onder de titel „Een kracht voor ons leven". Le den van de Raad van Bestuur en de prgrammaleiders van radio en televi sie zijn aanwezig om vragen van de le den te beantwoorden. Tijdens deze avond treedt de Brass band Excelsior o.Lv. Ko ten Toonder op. Joop Reijnolds begeleidt de samen zang. Na de pauze wordt het familiespelle tje „Zo vader, zo zoon" gespeeld onder leiding van Gerard van den Berg. In het panel zitten onder meer Dick Passchier en Eddy Becker die moeten raden wie de echte vader of moeder is van dé uit Zeeland afkomstige deelnemer of deelneemster. KERKWERVE Bejaardenries '84 is rond Het Oranjekomitee heeft in haar vergadering, naast de besprekingen over het programma van Koningin nedag, ook de plannen voor de be- jaardenreis 1984 rondgebreid. Dorpsgenoten van zestig jaar of ou der kunnen aan de busreis op dins dag 22 mei deelnemen. Over enkele weken zullen de inschrijvingsformu lieren worden rondgebracht. De chauffeur van de bus hoopt de be jaarden dit jaar naar het Brabantse land te brengen alwaar een bezoek zal worden gebracht aan het kera misch atelier „Alouette" in Uden hout. In deze plaats kan men, bij de koffie, ook kennis maken met een „Udenhoutse Broeder". De lunch wordt gebruikt in het wijnmuseum te Tilburg, dat in de middaguren be zichtigd wordt. Verder staat een be zoek aan een kaasboerderij in Hilva- renbeek op het programma. De prijs voor deze reis (inklusief de lunch en een diner in restaurant „Lido" te Waalwijk) bedraagt 65,— per per soon. Het Oranjekomitee streeft er naar dit bedrag zo laag mogelijk te houden en dat is ook dit jaar aardig gelukt. Mochten er nu al vragen bestaan over het komende tripje, dan kan kontakt worden opgenomen met me vrouw G. P. Berrevoets-van IJssel- dijk, Kerkweg 22, telefoon 01110- 5148. BROUWERSHAVEN - Voor Brou wershaven is het programma voor het zomerseizoen rond. De Brouwse' VVV meldt een aantal evenementen, waarvan het eerste in mei start en de laatste zich eind september afspeelt. Het programma ziet er als volgt uit: 12 en 13 mei: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; le NKK-weekend, team en individuele wedstrijden. 26 en 27 mei: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; O.B.K.S. Optimist klasse. 31 mei: Zeilwedstrijden op de Gre velingen; O.N.K.S. Cadetklasse. 1, 2 en 3 juni: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; O.N.K.S. Cadetklasse. 30 juni en 1 ]un: z,euweastri]d.en op de Grevelingen; onderlinge wedstrij den om de Brouwershaitènbeker, 7 juli: Brouwse Dag; grote braderie op de Markt in Brouwershaven met Muziek-Play-In voor amateurmuzi kanten; aanvang 10.00 uur. 25 juli: Groot Rekreatietafelten- nistoernooi in de hallen van Jacht- winterberging Fa. Gebr. van Ast aan de Oude Schouwsedijk te Brouwers haven; aanvang 10.00 uur; organisa tie t.t.v. Scaldina te Zierikzee. 28, 29, 30 en 31 juli: Kermis op de markt te Brouwershaven. 11 en 12 augustus: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; Beneluxwedstrij- den voor de Laser, 470 en 420 klasse. 18 augustus: Kerkepad (NCRV) in de N.H. Kerk te Brouwershaven en Noordgouwe. 18 en 19 augustus: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; kampioenschap der Lage Landen Cadet en Optimist. 25 en 26 augustus: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; serie wedstrijden Yngling en Javelin. 25 augustus: Kerkepad (NCRV) in de N.H. Kerk te Brouwershaven en Noordgouwe. 1 en 2 september: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; 2e Grevelingen NKK weekend. 8 en 9 september: Zeilwedstrijden op de Grevelingen; B.K.S Laser klas se. 10 en 19 september: Zeilwedstrij den op de Grevelingen; Europees Kampioenschap Tornado. 22 en 23 september: Zeilwedstrij den op de Grevelingen; O.B.K.S. 470 klasse. DEN HAAG - De Europese kom missie, het dagelijks bestuur van de EG, kost de Europese belastingbeta ler aanzienlijk meer dan het Euro pees parlement. Dit blijkt uit het antwoord van de kommissie op vra gen van het Duitse Christendemocra tische lid van het Europees parle ment, Renate-Charlotte Rabbathge. voor de teelt van aardappelen. Oogst 1984 B.V. Land- en Tuinbouwprodukten H. van Dijk en Zonen Lageweg 1, 4308 AG Sirjansland Te bevr.: M. P. van 't Hoff, tel. 01114-1962 en 2511 b.g.g. 01114-1720 Het bestuur van de C.S.G. voor MAVO-LHNO te Zierikzee vraagt wegens huwelijk van de huidige funktionaresse een van prot. chr. levensovertuiging en kerkelijk meele vend voor 20 uur per week te vervullen op maandag, woensdagmiddag en vrijdag. De salariëring vindt plaats naar leeftijd, opleiding en ervaring in schaal 18 BBBRA. Eventuele telefonische inlichtingen zijn te verkrij gen bij de administrateur, telefoon 01110-3798 (kan toor) en 01110-2590 (thuis). Sollicitaties gaarne inzenden binnen tien dagen na heden aan het bestuur van de C.S.G. voor MAVO- LHNO, de Huybertstraat 35, 4301 LB Zierikzee. is open in de krokusvakantie van 3 t/m 10 maart, vanaf 12.00 uur zondag gesloten. Abida, 2-3 VanCuragao naar Rotter dam Acteon, 4-3 van Port Soedan naar Djibouti Aldabi, 4-3 van Assab naar Barcelo na Alnati, 4-3 te Bremen Nedlloyd Amersfoort, 5-3 te San Lo renzo Neddloyd Barcelona, 3-3 te Napier Nedlloyd Tasman, 5-„ te Bahrain Ondina, 3-3 800 wzw Azoren naar Antwerpen Vitrea, 4-3 van New York naar Curagao Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Egmond aan Zee en Egmond-Binneri: N. K. Eikerbout, kand. te Bovensmilde; te Bilthoven (toez.): C. den Boer te Woudenberg. Beroepbaarstelling: J. Smit, Noor derstationsweg 4, 2061 HH Bloemen- daal, tel. 023-255459. Gerefoïmeerde Kerken Beroepen te Hellendoorn: drs. H. J. Esser te Edam, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Anna-Paulowna in kombinatie met Enkhuizen en te Monster: drs. T. Groenveld, kand. te Harderwijk; te Winschoten: A. P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel; te Winsum-Obergum: drs. H. R. v. d. Kamp te Hooghalen. BRUINISSE - Wat is de oorzaak van het grote verschil in kwaliteit van de mosselen in het voorjaar van 1984 en dat van 1983? In 1983 bleven de mosselen vet en van een uitste kend visgewicht, voorjaar 1984 was het juist andersom. Toen begon men eigenlijk in september achteruitgang van het visgewicht te konstateren. Drs. A. C. Drinkwaard, schelpdie ren bioloog van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek gelooft dat het mooie najaar daaraan schuld heeft of eigenlijk daarvan de oorzaak is. Als de mosselen in het najaar door de hoge watertemperaturen blijven filtreren, kost dat energie. (De mos sel flitreert het water om er het plankton uit te halen, dat hij als voedsel nodig heeft.) Er is echter minder plankton, zodat de mossel hard moet filteren om aanzijn trek ken te komen. Hij (de mossel) werd dus mager van het harde werken (fil teren). Ook in andere gebieden van de Noordzee (Schotland, Frankrijk) kwam het verschijnsel voor. Drs. Steyaart die voor Rijkswa terstaat de stroomsnelheden en de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde bestudeert kwam tot de konklusie, dat de mosselen in ge wicht achteruit gingen. De achteruitgang van het visge wicht heeft de import van de Deense en Duitse mossels bevorderd, want deze mosselen waren beter van kwa liteit. En zo is er altijd wel wat, met de mossel aan de hand, de praktijk van jaren leert, dat mossels kweken een riskant vak is, waarvan vooraf geplande berekeningen vaak niet uit komen. De laatste slag 14. Ze pakken de kom eten en 't bosje hout, dat dc boer onder de tralies heeft doorgescho ven en keren naar hun „gastvertrek" terug, waar Axc - een beetje bleek nog - inmiddels ook ontwaakt is en het vuur bezig is op te ra kelen. Terwijl ze hun karige maaltijd nuttigen, ver telt de jonge boogschutter beschaamd, hoe hij zich door de boeren heeft laten beetnemen, maar Eric haalt de schouders op. Per slot van rekening zijn hij en Svoin Langtand er ook in gelopen. ..Maar ze zullen niet lang plezier van hun overwinning hebben," zegt dc Noorman en hij vertelt, wat hij en Svein ontdekt hebben. Zo snel mogelijk begeven zij zich gedrieën naar het ingestorte gedeelte en dapper begin nen ze het puin weg te ruimen. Maar het blijkt al gauw. dat dat minder eenvoudig is, dan ze wel dachten, want het verwijderde gesteente moet tenslotte ergens blijven en om hun eigen terugweg niet te versperren, moeten ze het puin steeds verder naar achteren versjouwen. Svein, die zijn ongeduld nauwelijks bedwin gen kan, klautert zodra de opening groot ge noeg is, tegen de puinberg op en loert in de ruimte daarboven. ..We zijn er nog lang niet. Noorman", klinkt zijn stem vreemd hol. ..Er is hier „Svein Pas op!" stoot Eric ineens dode lijk verschrikt uit. ..Er komt beweging in de steenhoop Terwijl Eric en Axe zelf te nauwernood ach teruit kunnen springen, moeten ze machteloos toezien, hoe hun trouwe makker met een gesmoorde kreet in een wolk van steengruis achter het neerstortende gesteente verdwijnt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7