NAT STRAO-FEEST BURGH-HAAMSTEDE qsuc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzeese jeugdsoos Brogum loopt fikse schade op door brand in hoofdgebouw Stoffel Duinhouwer werd winnaar solistanconcours ,,Nut en Uitspanning" 4 Sloop gifwijk Dordrecht gestart Vrijwel zeker tot Anywave-festival gesloten cfXLj r-5| ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Strao Lustrumfeest Bekerwinst Hoge skore Zowel in Burgh-Haamstede als in Ellemeet Jeugdsoos „The Well" vierde zaterdag zijn De Nieuwerkerkse eerste klasser SKNWK Tijdens een dressuurwedstrijd in manege mocht de viering van Strao zich in een goe- lustrumfeest, waarbij alle groepen van de klopte in een uitstekend gespeelde Grol In Renesse demonstreerde Hanny van de belangstelling verheugen. (Pag. 1 en 2). bevolking bij de feestelijke happening wen wedstrijd Hoedekenskerke met 3-0 na een der Zande met haar pony Lucky Boy haar den betrokken. (Pag. 4). dubbelblanke ruststand. (Pag. 5). goede vorm. (Pag. 6). MAANDAG 5 MAART 1984 140ste jaargang Nr. 23485 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kleine verdrietelijkheden des levens zijn soms in staat een groot levensleed minder voel baar te maken. Wijnaendts Francken 42 ruiters en amazones trotseerden regen BURGH-HAAMSTEDE - „De zee was vandaag niet eens nodig geweest om de benen van de paarden nat te krijgen", aldus mevrouw L. Niemantsverdriet-Leen- heer, burgemeester van Westerschouwen, in haar toespraak tot de strao-rijders, zaterdagmiddag op de door regenbuien geteisterde Ring te Haamstede. De paardenstoet, bestaande uit 42 ruiters en amazones waaronder vier leden van het korps der bereden politie te Wassenaar, had toen de rit door bos, duin en strand, waar de benen van de paarden in de zilte zee gereinigd werden, al achter de rug. Voorafgegaan door het fanfare korps „Witte van Haemstede" werd de tocht afgesloten met een dorpenrit door Burgh en Haamstede, die eindig de aan de Ring. Enkele tientallen kleumende, verregen de toeschouwers waren hier aanwezig om de, met papie ren bloemen, slingers en pompoenen, versierde paarden te bewonderen, en naar de muziek te luisteren. Mevrouw Niemantsverdriet-Leen- heer prees de deelnemers en de orga nisatoren voor hun inzet. „Want het is een koude dag. De deelnemers heb ben er veel voor over gehad om ook dit jaar weer de traditie levend te houden" sprak zij. De burgemeester was verder bijzonder verheugd over de „acte de presence" van de berede- nen uit Wassenaar, (normaliter' al leen 's zomers aan het Westerschouw- se strand te vinden) die de gehele rou te met drie man en één vrouw sterk meereden. Zij wenste tot slot alle be trokkenen in de landbouw en bij de maneges een goed jaar toe. Hierna stond een bezoek van de ruiterstoeg aan rusthuis „Duinoord" op het programma, dat echter niet door kon gaan wegens de daar aan gang zijnde verbouwingen. Ook het hardlopen in de slotlaan van kasteel „Witte van Haemstede" werd van het programma geschrapt wegens mogelijke -beschadiging doÓT' de paardehoeven van de door het vele vocht kwetsbaar geworden laan. Natte tocht In hotel Bom werd toen onder het genot van enkele hartversterkingen door de deelnemers nagepraat over de tocht, die vanaf Burghsluis erg nat was geweest door de aanhouden de regenbuien. Ook veroorzaakte de storm van de laatste dagen door zandafslag een zeer steile ruiterpado vergang in de duinen, waar de deel nemers één voor één en erg voorzich tig overheen moesten gaan. Gelukkig deden de ruiters kracht op bij elk ca fé en ook de hete chocolade die in het kantoor van de havenmeester te Burghsluis geserveerd werd, evenals de oliebollen van de familie Koo- man, uitstekend. Schröösels Een gerecht dat bij het stréofeest zaterdag ook niet ontbrak, was de traditionele schröösel. Deze, door de plaatselijke bakkers naar eeuwen oud recept vervaardigde kruidkoe ken, werden de ruiters bij aankomst in Burgh aangeboden door de plaat selijke bakker. In Haamstede reed Kees de Kraker rond met een twee wielige, authentieke melkkar van vroeger, waaruit hij de schröösels on danks de regen verkocht als „zoete broodjes". Oud gebruik Leo de Feiter, een van de leden van het sttSö'-komlté,' Vertelde dat test strao-rijden, het wassen van de paar denvoeten in het zeewatër nadat de dieren een hele winter op stal hebben gestaan, een zeer oud gebruik is. Men geloofde vroeger in de reinigende werking die dit had. De heer De Fei ter verdiept zich op het ogenblik in de geschiedenis van dit oude ge- UTRECHT - De soldatenvakbond WDM vindt invoering van variabele dienstplicht geen oplossing voor het zo eerlijk mogelijk verdelen van de last van de deinstplicht. De WDM stelt dit in een nota, die een reaktie is op de plannen van defensie om voor een beperkt deel der dienstplichtigen de diensttijd te verkorten of verlen gen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, maar vrijwel over al droog; in de nacht en ochtend hier en daar mist; minimumtemperatuur ongeveer plus 1 graad, middagtempe- ratuur omstreeks 7 graden; matige westenwind, rond kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 maart Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: noord 4 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: noord 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: variabel 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart Zon op 7.14, onder 18.30 Maan op 8.49, onder 22.30 Eerste Kwartier: 10 maart (19.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 maart 4.49 18.15 11.20 23.24 Springtij: 6 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen drijven er wol kenvelden over, maar het blijft vrij wel overal droog. Bepalend voor het weer is een krachtig hogedrukge- bied, waarvan het centrum dinsdag middag boven Ierland wordt ver wacht. Dit gebied met hoge barome terstanden doet een matige wind uit het west-noordwesten waaien. In de ze stroming drijft bewolking van de Noordzee binnen. In de aangevoerde lucht bereikt de middagtemperatuur waarden rond de 7 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 1 graad boven nul. .--«J "M '■-v De bereden politie, die normaal alleen tijdens de zomermaanden in de West- koek aanwezig is, was speciaal voor het Strdofeest met een delegatie naar Burgh-Haamstede gekomen. De groep, bestaande uit een dame en drie heren, trotseerden het natte weer en reden de gehele route mee. bruik. De vroegste dokumenten die hij daarbij tot nu toe tegenkwam da teren uit 1905. Het zijn twee artike len van de hand van de heer Hu- brechtse, toenmalig onderwijzer te Burgh. Toen al, in 1905 werd er gesproken van een oud gebruik. Het strao-komité wil deze traditionele folklore dan ook voort laten bestaan. De hiervoor in het leven geroepep vriendenkring loopt goed, aldus De Feiter, die namens het strao-komité zegt ook erg blij te zijn met de mede werking van de middenstandsvereni ging, die elk jaar weer drie bekers beschikbaar stelt als prijzen voor de mooist versierde paarden. Het strao- komité zelf zorgt voor een pechvogel- prijs, die dit jaar bij gebrek aan „pechvogels" echter niet uitgereikt werd. Mooist versierde paarden Het juryrapport over de keuring van de mooist versierde paarden, die voor het begin van de strandtocht plaatsvond, werd 's avonds in hotel Bom bekend gemaakt. De jury, bestaande uit de heren M. Geleijnse, N. Dambruin, C. Kooman, P. Evert- se, Ch. Overbeeke en L. de Feiter, be oordeelden de versiering van het paard van de veertienjarige Diana van Nieuwenhuize uit Brouwersha ven, wegens het touwvlechtwerk en de wollen pompoenen als het mooiste geheel. Zij kreeg de beker die bij de eerste prijs behoort. Tweede werd de heer J. Hart uit Burgh-Haamstede. Derde mevrouw M. Herpen en vierde Marja Jonker, allen uit Burgh- Haamstede. Mevrouw C. Jonker-de Looze, die namens de middenstands vereniging de prijzen uitreikte, be dankte ook de politiemensen uit Wassenaar met bloemen voor hun aanwezigheid. De avond werd voort gezet met het vertonen van de video film die Ab Talmon en Dees de Feiter van deze Strao-dag maakten en een eindbal op muziek van het Trio plus een. Strao-feest Burgh-Haamstede 1984: een natte bedoening, maar toch zeer geslaagd. ZONNEMAIRE - In het dorpshuis in Zonnemaire hield harmonieverenging „Nut en Uitspanning" zaterdag het onderlinge solistenconcours. Het hoogste aantal punten werd op deze dag verzameld door Stoffel Duinhouwer op eup honium. De jurering werd door de dirigent van „Luctor et Emergo", de heer J. H. Blom voor zijn rekening genomen. De heer Blom kreeg aan het begin van het solistenconcours een felicitatie van N en U-voorzitter Duinhouwer, voor zijn 25-jarig dirigentenjubileum. De pianobegeleiding was in han den van mevrouw De Regt-de Rijke en Cathy Kotoun, de aankondigingen van de optredens werd verzorgd door Jacqueline den Haan. Jolanda Brouwer vertolkte op dwarsfluit zeer voortreffelijk het Andante van W. A. Mozart, hetgeen haar 52 punten opleverde. Leo van Nieuwenhuyze die vorige week in Middelburg in de vaandelafdeling een eerste prijs behaalde met 49 pun ten, kreeg in Zonnemaire voor zijn vertolking van Fantasia van Rossini, 53 punten. De „top drie" werd echter aangevoerd door Stoffel Duinhou wer. Hij kreeg van de jury het hoogste aantal punten van het con cours: 54, voor zijn grandiose vertol king van het Thema met Variaties van Warziniek, op zijn euphonium. GENEVE - Vorig jaar zijn in de he le wereld duizenden mensen geexecu- teerd zonder vorm van proces of op volsterkt willekeurige gronden. In landen waar Campagnes worden ge voerd ter bestrijding van de misdaad was de stijging onrustbarend, zo staat in een gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties. Voorzitter Duinhouwer maakte aan het eind van de middag de uit slag bekend en sprak dankwoorden aan het adres van pianistes, lady speaker en deelnemers. DORDRECHT - In Dordrecht is maandagmorgen een begin gemaakt met de sloop van 106 woningen in de Merwedepolder. In deze Dordtsc wijk werd in september 1981 ernstige bodemverontreiniging gekonsta- teerd. De 106 woningen staan op grond waarin de hoogste konccntra- ties van een groot aantal chemische stoffen zijn aangetroffen. De sloopwerkzaamheden zullen on geveer vijftien tot twintig weken in beslag nemen. De sloop wordt uitge voerd door drie Dordtse sloopbedrij ven, die aan strenge, door de gemeen te gestelde voorwaarden moeten vol doen. De dienst openbare werken houdt toezicht op het werk. De snel aanwezige brandweer bestreed het vuur met twee hoge- drukstralen, waardoor de brandscha de beperkt bleef tot de centrale ruim te van de jeugdsoos. De intense hitte was er echter de oorzaak van dat de geluidsinstallatie en het grammo- foonplatenbestand van de disko- theek gedeeltelijk smolt en geheel onbruikbaar werd. Ook een gedeelte van het meubilair en de kunststof wand- en plafondbekleding gingen verloren. Sigarettenpeuk tastte men zondagavond nog volko men in het duister. Gesproken werd over de mogelijkheid dat na afloop van de zondagmiddagaktiviteit een smeulende sigarettenpeuk is achter gebleven, die de brand heeft doen ontstaan. De technische recherche zal vandaag (maandag) beginnen met een onderzoek naar de oorzaak. Enige tijd geleden werd de brand verzekering van de jeugdsoos nog herzien, zodat de schade waarschijn lijk door de verzekering zal worden vergoed. ZIERIKZEE - In het gebouw van de Zierikzeese jeugd- ..Het is een enorme klap voor ons vertelde penningmeester Cor van der soos Brogum aan de Julianastraat is zondagavond een siuys, „We zouden in de komende deel van de inventaris door brand verloren gegaan. On- bekenden waarschuwden omstreeks negen uur de Zie rikzeese brandweer met de mededeling dat in het jeugd- soosgebouw waarschijnlijk brand was ontstaan, omdat een sterke rookontwikkeling was waar te nemen. mende vrijdagavond, en een af- scheidskoncert van de formatie Bar relhouse op zaterdag 17 maart. De kunnen we nu wel vergeten. We gaan wel proberen om een andere lokatie te vinden, maar dat zal zo gemakke lijk niet zijn". Van der Sluys stelde in een eerste reaktie, <Iat Brogum door de onstane overlast vrijwel zeker tot om en na bij het jaarlijke Anywave-festival gesloten zal blijven. Dit festival staat medio juni op het programma. „Er is natuurlijk nog geen konkreet oeeld te krijgen, maar we zullen het hier voorlopig toch maar op houden. Eerst moeten we de tegenslag intern eens laten betijen en dan zien we wel verder hoe we te werk gaan". Een ruwe schatting leerde zondaga vond dat rekening gehouden diende te worden met een schadebedrag van enkele tienduizenden guldens. Het jeugdsoosgebouw zal waarschijnlijk gedurende enkele maanden niet meer te gebruiken zijn. Omtrent de oorzaak van de brand Enorme klap Onder de bij de overhaast opgeroe pen bestuursleden van de Zierikzeese jeugdsoos heerste een uiterste be drukte stemming, nadat er een dui delijk beeld van de schade kon wor den opgenomen. Bij de brand in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum ontstond een enorme rookontwikkeling. Nadat de rookwolken waren opgetrokken bleek de schade aan het interieur van het hoofdgebouw toch nog enorme vormen te hebben aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1