Penelope van de „Polyanthe" Weet je nog wel, ouwetje... ,,Garnalenbesluit,, nog bij Raad van State ELEKTRO LIEVENSE Scheepsweerbericht via marifoon een feit Eigen bijdrage AWBZ afgestemd op huidige inkomen Brandpunt over presidents verkiezingen VS NOS- Panoramiek over oorlog tussen Iran en Irak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 maart 1984 Nr. 23484 9 DEN HAAG - Het „garnalenbesluit", waarmee staatssekretaris Van der Reijden van volksgezondheid de gehele garnalenketen van visser tot konsu- ment scherper wil gaan kontroleren en die hij op 1 maart wilde laten ingaan, ligt nog bij de Raad van State. Officieel kan het besluit met terugwerkende kracht op 1 maart van kracht worden, maar de uitvoering van de scherpere kontrole kan vooralsnog niet plaatsvinden. Een woordvoerder van volksge zondheid heeft woensdag desgevraagd verklaard te verwachten dat het besluit eind deze week of begin volgende week terugkomt van de Raad van State. De staatssekretaris heeft eind ja nuari tijdens mondeling overleg met enkele kamerkommissies over de Shigella-affaire gezegd het besluit uiterlijk 1 maart in te willen voeren. Door het verzet uit de Kamer tegen het aanvankelijke plan om de thuispellerij al op 1 mei te verbieden heeft het besluit in het kabinet ver traging opgelopen. Het besluit is eigenlijk een raam werk dat met nadere eisen kan wor den ingevuld. Gedurende een jaar wil Van der Reijden de handel de ge legenheid geven het thuispellen af te schaffen, bij voorbeeld door over te gaan op centra waar met de hand kan worden gepeld of door speciale ma chines. Ook zullen nadere eisen wor den gesteld aan de verwerking aan boord van de kotters, direkt na de komst. Sekretaris drs. D. J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft nog geen inzicht in de volledige invulling van het raamwerk. Hij verklaarde woens dagmiddag desgevraagd dat het aan die invulling ligt hoe de garnalenvis- sers zich zullen opstellen. Daarbij speelt vooral de vraag mee of de Ne derlandse vissers door de eisen in een slechtere konkurrentiepositie ten op zichte van hun buitenlandse kollega's komen. Voorzitter B. Daalder van het vis serijschap heeft woensdagmiddag in zijn jaarrede scherpe kritiek geuit op het beleid van de overheid in de Shigella-affaire. Keuringsdiensten van waren en de rijksoverheid heb ben volgens hem het bedrijfsleven onnodig veel schade toegebracht door garnalen uit de tropen, de ver moedelijke infektiebron, op een lijn te stellen met de kwalitatief goede handgepelde Hollandse garnalen. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 DEN HAAG - Prins Bernhard zal op 15 maart in de Prins Willem Alexanderkazerne te Gouda het ver- zetsherdenkingskruis posthuum uit reiken aan generaal-majoor Koot, luitenant Tonnet en Johannes Post. De verzetsherdenkingskruisen wor den in ontvangst genomen door de kommandanten van de kazernes die naar de verzetsstrijders zijn ver noemd. DEN HAAG - De regeringspartij en, CDA en WD, hebben elkaar woensdag bij de voorzetting van het jaarlijkse debat over de huurverho ging met plaagstootjes wederzijds verweten dat zij het regeerakkoord aan hun laars lappen. Staastsekreta- ris Brokx van volkshuisvesting zei uiteindelijk met een CDA-motie over de huurverhoging voor 1985 en 1986 te kunnen .leven", terwijl een kon- kurrerende WD-motie werd ontra den. IJMUIDEN - Met het uitspreken van het scheepsweerbericht heeft dr. J. van 'Kei, hoofddirekteur van het Koninklijk Nederlands IVIetereöló- gisch Instituut (KNMI), donderdag officieel de regelmatige verspreiding van weerberichten door Scheve- ningen-radio via de marifoon gestart. Met ingang van donderdag zal Scheveningen-radio, het rijks- kuststation te IJmuiden, via tien werkkanalen van de scheepsmobilo- foon verspreid over heel Nederland, vier maal per dag een scheepsweer bericht voor de Noordzeekust, het IJsselmeer en de Waddenzee ver spreiden. Het scheepsweerbericht bevat een korte schets van de belangrijkste weersontwikkelingen en de winds- nelheidsverwachting voor de eerst komende twaalf uur. Stormwaar- schuwingen zullen onmiddellijk na ontvangst van het KNMI worden aangekondigd via het oproep- en noodkanaal 16 en daarna worden uit gesproken op de tien werkkanalen. Daarna worden ze ieder uur herhaald totdat Je stormwaarschuwingen worden ingetrokken. Ir. W. H. J. Bolder, direkteur van Scheveningen-radio, maakte bij deze gelegenheid bekend dat sinds 1982 is gewekrt aan de regelmatige versprei ding van een scheepsweerbericht via de marifoon voor de Nederlandse kustwateren. De stormramp op He melvaartsdag van vorig jaar, waar door op het IJsselmeer tien mensen om het leven kwamen, heeft die ont wikkeling enigszins versneld. Ver wacht wordt dat het scheepsweerbe richt per marifoon een belangrijke extra veiligheid betekent voor met name de rekreatiescheepvaart. De kosten van deze serviceverlening die overigens op de middengolf al zo'n twintig jaar funktioneert, worden geraamd tussen de honderd- en twee honderdduizend gulden per jaar. Zaterdag 3 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Het zwervende veulen. Een paard moet om financiële omstandig- heden van de hand gedaan worden. De dochter van de eigenaar, Meg, heeft het daar erg moeilijk mee, evenals het paard zelf. Bij de nieuwe eigenaar heeft het paard het niet naar zijn zin en loopt dan weg. 18.10 uur Teleac 18.55 uur Rosco. Jokke Brok krijgt huisarrest wegens het niet uitdelen van suikerklontjes. 19.35 uur De boeQes. De weeskin deren gaan een dag op bezoek bij hun rijke weldoener. 19.55 uur Zoals u wenst mevrouw. De romance tussen de tuinman en Jean- nette wordt wreed verstoord door de komst van André's vader. Niet tot on genoegen van de butler 20.50 uur Blunders. Mislukte filmsce- nes, -trucs en -stunts worden in dit programma getoond. 21.30 uur Fame op toernee. Registra tie van een bezoek van het Fame ge zelschap aan IsraëL 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Liefde en anarchie. Ita liaans/Franse film uit 1973. Het ver- Zaterdag 3 maart, '22.55 uurNederland 1: „Harten 2". Jonathan en Jennifer krijgen het in deze aflevering wel heel zwaar te verduren. 19.00 uur The A-team. Een belager van mustangs, Bus Carter moet van zijn dier onvriendelijk gedrag af ge holpen worden. 19.45 uur Jan Pelleboer 20.00 uur Journaal 20.28 uur De tv show. Ivo Niehe zal weer diverse gasten ontvangen. De Dolly Dots verzorgen een optreden in deze show. 21.25 uur Falcon Crest Emma pro beert munt te slaan uit de moeilijk heden tussen Michael en Terry. Julia raakt helemaal van slag als zij van Richard hoort wie de vader is van Melissa's baby. 22.15 uur Aktua tv met sport 22.55 uur Harten twee. Het echtpaar Hart heeft besloten een deel van htfc.i bezittingen af te staan aan een goed doeL Hun juridische adviseur bereidt een aanslag op Jonathans leven voor 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 14.45 uur Studio Sport WK schaat sen, sprint 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Smurfen. De smurfen zijn heel blij als de knutselsmurf zijn in trede doet haal dat zich in de dertiger jaren af speelt gaat over de ontstellende ont dekking van een boer dat zijn vriend om het leven gebracht is daar hij ervan verdacht werd de plannen te beramen voor de moord op Mussolini Zondag 4 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk. Waarin aan dacht voor vrouwen in de kunst 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoxamiek 20.40 uur Humanistisch Verbond 20.45 uur Jonge mensen op het con certpodium. Optreden van de Neder landse dirigent Matthias Dulack, die het Promenade Orkest zal dirigeren bij de Ouverture van Egmont, van Beethoven. Luc Devos neemt het Larghetto van Chopin voor zijn reke ning. 21.40 uur De show van de maand. Patricia Paay staat deze keer centraaL Verder werken aan dit programma nog mee The Seventy Seven Dancers olv Miguel Barabasch, Wim Koop- mans, Gerard Cox, Amsrock. 22.40 uur Het komt voor. Mr Galema is de kantonrechter in deze aflevering 23.15 uur Hier Frankrijk, Jan Brus- se. Jan Brusse toont weer een of an dere wetenswaardigheid in Frankrijk. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Capitool. Praatprogramma. 13.00 en 18.25 uur Nieuws voordoven 15.15 uur Teleac 16.00 uur De bergrede 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Sons and daughters. Prue en Angela dingen naar de gunst van John Palmer. 17.00 uur Simonskoop. De nieuwe verfilming van To be or not to be. Het is de geschiedenis van een ambitieus ak- teurs-echtpaar die net in Warschau optreden als de Duitsers binnenvallen. Anne deinst er voor terug een amou reus avontuurtje met de vijand te be leven, als haar carrière daar maar mee gediend is. Als echter landgenoten in gevaar komen, stelt het echtpaar alles in het werk om deze te redden. 17.25 uur Popvideo show 17.50 uur Feduco 18.30 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Magnum PI. Magnum komt in aanraking met een samourai die harikiri wenst te plegen omdat een duur kunstvoorwerp niet terug wordt gevonden. 19.55 uur Countdown. Popmuziek programma. 20.35 uur Dynasty. Blake maakt be kend weer te hertrouwea De verhou ding tussen Steven en Blake wordt ook steeds beter. 21.25 uur Nederlanders over zee. De Verenigde Oost Indische Compagnie tracht vaste voet in China te krijgen, door het vestigen van een vaste han delspost 22,15 uur Gangster chronicles. Lu ciano en zijn makkers komen van een koude kermis thuis als ze menen dat Roosevelt de georganiseerde misdaad zal gedogea Al Capone wordt gesnapt voor belasting ontduiking. 23.05 uur RUR. Talkshow onder lei ding van Jan Lenferink. 23.50 uur Journaal Maandag 5 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatprogramma. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Rasmus en de landloper 19.25 uur De roze panter 19.45 uur Chinees variété. Een afle vering uit de registratie van het optre den van dit bekende circus. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Ted show. Ted de Braak ontvangt in De Lievekamp te Oss weer diverse kandidatea Artiesten die op zullen treden zijn: Joke Bruyse, The Deep River quartet, Nicole, Annelies Balhan. 22.00 uur De citadel Christine sterft op tragische wijze en Andrew wordt voor het gerecht gedaagd omdat hij met een niet bevoegde arts heeft sa mengewerkt 22.50 uur Hier en nu 23.30 uur Tot besluit. Dagsluiting. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Vinger aan de pols. Me dische rubriek. 19.40 uur Mensen wensen. Program ma waarin sommige wensen van kij kers in vervulling worden gebracht 20.30 uur Coupe ter Weijden. Praat show. Te gast is o.a. Martin Gray. 21.20 uur Midzomermiddag in Roe menië. Een programma van muziek en dans gebracht door het Oasul en Cer- canelul ensemble. Zang wordt gebracht door Angela Buciu en Titiana Nihala en de gebroeders Florea en Pepreus. 21.45 uur Opsporing verzocht Een programma dat tot doel heeft tips van onopgeloste misdaden binnen te krij gen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac. Dieren staan in deze aflevering centraal Maandag5 maart, 18.55 uur, Nederland 1: „Rasmus en de landloper". Een scène uit deze vrolijke jeugdserie. BRUINISSE -Het watertje in Bruinisse, waar de huidige Deestraat z'n naam aan te danken heeft: de Dee. Nu gedempt, maar vroeger goed voor menig schilderachtig plaatje, zoals deze opname uit 1908. DEN HAAG - De staatssekretaris- scn De Graaf (sociale zaken) en Van der Reijden (volksgezondheid) zul len binnenkort voorstellen doen om te waarborgen dat alleenstaande in validen die een eigen bijdrage moe ten tie talen voorvoorzieningen krach tens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) financieel niet volledig aan de grond komen te zitten. In antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Muller-Van Ast en Ter Veld (PvdA) Iaat Van der Reijden weten dat mensen die door de ver langde eigen bijdrage nauwelijks of geen „zakgeld" meer overhouden nu al kunnen vragen om een aangepaste re geling. Dan moet het wel gaan om mensen die er door het vervallen van de mi- nimumdagloonbepaling in de WAO voor alleenstaanden dit jaar in inko men op achteruit zijn gegaan. Hun eigen bijdrage zal dan niet worden af gestemd op het inkomen van vorig jaar, maar op het lopende, lagere in komen. ROTTERDAM/MOERDIJK - De Maatschappij voor Industriële pro- jekten (MIP) neemt voor 8 miljoen gulden deel in de Afvalstoffen Ter minal Moerdijk (ATM), een volledige dochteronderneming van het aanne mingsbedrijf Mourik uit Groot- Ammers. Daarmee is de financie: ng rond van investeringen van in totaal 50 miljoen gulden, die ervoor moeten zorgen dat ATM eind 1985 geheel ge reed zal zijn als verwerkingsbedrijf voor afvalstoffen. ROTTERDAM - Onder het perso neel van de afdeling vervoer van het Rotterdamse openbaar vervoerbe drijf RET is onrust ontstaan over de in snel tempo verslechterende ar beidsomstandigheden. HILVERSUM - KRO's Brandpunt besteedt vrijdag (Ned. 1, 21.00 uur) uitgebreid aandacht aan de voorron den van de Amerikaanse presidents verkiezingen. In deze reportage wor den ook gesprekken gevoerd met twee in de VS wonende Nederlanders over het sociaal-ekonomisch beleid van president Reagan in de afgelo pen jaren. Verder gaat Brandpunt in op de felle konkurrentie tussen sleepboten op de Westerschelde. RHENEN - Een archeologisch on derzoek in zand- en grintgroeven van de Utrechtse heuvelrug bij Rhenen heeft een groot aantal voorwerpen opgeleverd, die stammen uit het mid dendeel van de oude steentijd, tussen ongeveer 200.000 en 150.000 jaar gele den. ZEIST - In de horeca zijn dit jaar ruim 650 extra leerplaatsen voor jon geren geschapen dankzij het gebrui ken van de prijskompensatie en overheidssubsidie voor een leer plaatsfonds. Het aantal leerplaatsen in de horeca is daarmee gestegen tot bijna 2.600. De komende jaren zal het aantal leerplaatsen zich bestendigen. Dit is woensdag bekend gemaakt HILVERSUM - In de buitenlandru briek van de NOS-televisie Panora- miek zondag (Ned. 1, 20.10-20.40 uur) aandacht voor de ruim drie jaar oude oorlog tussen Iran en Irak, die nu in een beslissend stadium is gekomen. door EDGAR WALLACE XIV ,,Ze hebben Hollin te pakken", zei John. maar zijn stem was rustig en onbewogen. ,,0 ja", zei Orford. Penelope was blij toen /e het nieuws hoorde. De betekenis ervan drong niet dadelijk tot haar door, evenmin als hot gevolg, dat de ar restatie voor haar kon hebben. Ze had aan Hollin altijd gedacht als een misdadiger, die door Bobby om de een of andere reden uit Engeland was weggeholpen. Zij, Orford en Bobby zaten op het achterdek, toen de lange gestalte van John uit de duisternis opdoemde, om zijn eenvoudige, maar gewichtige verklaring af te leggen. „Wat moeten we nu doen' Zullen we blijven of proberen Hollin te be vrijden. of zullen we wegvaren?" ..Ik ben ervoor Hollin mee te ne men". verklaarde John. ,.Tr»l morgen zijn we hier veilig. Voor/over ik de politie van Vigo ken, zullen ze het zich niet zo moeilijk maken om van nacht de haven te doorzoeken," Hij vertelde nu wat hij gezien had, toen hij in de boo! op de vermiste Hollin wachtte. ..Ik lag languit in de boot. toen de politie op de kade verscheen. Ik ver moedde dat er iets gaande was. Ze pakten hem op en brachten heli naar het hoofdbureau." „Wat stel je ons voor doen"" vroeg Bobby. „We kunnci. n '.olijk de citadel bestormen." John schudde het hoold „Het is werk voor een inan iik ben bereid het te wagen. Ik heb al een plannetje beducht, toen ik naar hei jacht liep. Orford, zijn er n askoadi kleren aan boord?" „Een heleboel. Ik moest er tuee- honderd/estig dollar huur oor beta len. Maar jongen, je gaat dal zaakje toch zeker niet alleen opknappen Dat moei behoorlijk georganiseerd worden „Dat heb ik al georganiseerd, aut woordde John kort. „Ik heb jaren lang in deze beestachtige stao ge wound en onbewust een mas-»a moge lijkheden in me opgenomen. De poli tic is de hele nacht binnen en de pa trouilles worden niet vooi zes uur s morgens afgelost. Op dat bureau doen niet meer dan drie man dienst. Een officier, een sergeant en een ci pier voor de gevangenen. Ik weet dat, omdat een van mijn leerlingen, ik heb hier namelijk les gegeven, po litieagent was. Overigens is er n aar weinig wat ik van dn korps i.ui u eet Orlord zuehtii „Vooruit dan n aar. Annge/u n jij ons deze last hebt bezorgd, is lu i i.u i meer dan billijk dat je er ons ooi. eer afhelptJe hebt mijn plannen n. de war geschopt, jonge vriend inu kan ik niets anders doen dan n et i. heel regiment „indiens vota dt nog komen." Toen John verdwenen \\a>. mild» liet groepje z.ieh in stilzw ijg» n, -« i stilzwijgen dat al gauw dooi 1\ n< i< pe w erd verst oord. „Wat heelt Hollin uitgevo, mi v roeg ze. „Wal heelt lnj niet uitgevo» m was OiTords bittere tegenvraag. i bestaat niets, juffrouw Fit!, wat «in jongen nog niel heeft gedaan, van doodslag at tot het laten springen van een brandkast toe. En hij heeft niet meer hersenen dan een opgegra ven geraamte, 't Is gewoonweg iets verschrikkelijks om eraan te den ken." ...Maai wan roti lu-schcrmt u hen dan. als hij slecht is"" vroeg ze en door de doodse stille die op haar vraag volgde, voelde zij dat iets doms had gezegd. (wordt venIgdi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9