Toegewijde moeder, die met veel plezier achter de toonbank staat Vrouw en Arbeid BRUiloftsboot op de helling 5 Mieke Bolier-Ornee: ZIERIKZEE - De wet „Gelijke behandeling mannen en vrouwen" moest ervoor zorgen, dat vrouwen bij sollicitaties de zelfde kansen krijgen als mannen. Deze wet verbiedt dat in een per soneelsadvertentie uitsluitend om een man wordt gevraagd. Voortaan dus: „Gevraagd: Onder houdsmonteur (m/v)". Positieve diskriminatie mag in sommige ge vallen wel. Dat wil zeggen voor keur geven aan een vrouw in een bepaalde funktie, als er sprake is van een poging tot rechttrekken van een scheefgegroeide verhou ding in de personeelsbezetting be treffende het aantal mannen en vrouwen. Enerzijds die wet, anderzijds een enorme ekonomische krisis en werkloosheid. Dat laatste pakt niet in het voordeel van de vrouw uit. Moest de vrouw na de oorlog aktief aan het arbeidsproces deel nemen ter versnelling van de we deropbouw, nu dient ze haar plaatsje op de arbeidsmarkt af te staan aan een man, want haar ta ken als huisvrouw en moeder dient ze toch ook niet te verwaar lozen. Een mening, die door velen wordt geuit (of gedacht). Hoewel vele vrouwen (terecht) voldoening vinden in verzorging van kinderen en huishouding, zijn er ook anderen, die hun kapacitei- ten op terrein buitenshuis willen gebruiken. Waarom willen ze dat en hoe rooien ze het dan met die andere plichten binnenshuis, waar_ze zich toch niet zomaar aan kunnen onttrekken? In een serie van drie artikelen, geven we een indruk van de ervaringen van drie werkende moeders in deze re gio. ZIERIKZEE: „Ja, hoor", Mieke Bolier-Ornee wilde best iets vertellen over haar ervaringen als werkende moeder. Het is overduidelijk, dat ze niet gebukt gaat on der haar dubbele taak. Ze straalt een levenslust uit, die elk probleem lijkt aan te kunnen. Mieke is moeder van zoon Frank, die op 12 maart 1983 werd geboren. Voor Mieke is het nooit een punt geweest of ze zou blijven werken na de komst van de baby. Zij en haar man Joop besloten, reeds voor hun trouwen, de slagerij van Mieke's ouders in de Sint Domusstraat over te nemen. Een weloverwogen stap en een duidelijke keus om er sa men flink de schouders onder te zetten. Mieke voelt zich prima thuis achter de toonbank. Reeds vanaf haar twaalfde jaar hielp ze af en toe mee in de winkel en na de MAVO en de vormingsklas kreeg ze er op zeventienjari ge leeftijd haar vaste werkkring. Voor Mieke was het dus absoluut geen punt, dat ze dit werk zou blijven voor tzetten ook als er eenmaal kindertjes zouden komen. Haar moeder had dat destijds immers ook gedaan. Toch....waren er even die twijfels, toen Mieke bekomend van een niet zo gemakkelijke bevalling met dat klei ne hummeltje in de armen eens even vooruitblikte. Zou het wel samengaan de verzor ging van de baby en het werk in de winkel. Ze wilde het namelijk alle maal wel zelf blijven doen. Incidenteel zou er misschien we ieens oppas nodig zijn, maar de dage lijkse zorg voor Frank wilde ze zelf op zich nemen. De situatie leent zich daar ook wel voor: Mieke en Joop wonen boven de winkel in de Sint Domusstraat. Ze zou dus geen bui tenshuis werkende moeder worden. „Daar zou ik het ook veel moeilij ker mee hebben gehad, want de ver zorging van Frank geef ik niet graag uit handen, ik vind het veel te fijn om dat zelf te doen". Haar twijfels verdwenen snel. Toen ze merkte, dat alles naar wens verliep met de baby en ze een fijn kontakt voelde tussen hem en haar, durfde ze het na drie weken reeds aan - beetje noodgedwongen wegens ziekte bij een der leden van het per soneel - haar plaatsje achter de toon bank weer in te nemen. Frank lag lekker boven in z'n bedje, schoon ge wassen en goed gevoed. De eerste dag viel haar echter toch niet mee. „Ik dacht steeds maar goh, nou ga ik toch maar even boven kijken of alles wel goed gaat. Toen heb ik de babyfoon er maar bijgezet". Rustige baby Mieke erkent, dat ze in haar handen mag klappen, dat Frank zich mani festeerde als een rustige baby, zodat het haar echt niet moeilijk viel om werk en moederrol te kombineren. Eén keer heeft ze wel met kromme tenen achter de toonbank gestaan. Frank lag in zijn box in de kamer naast de winkel op de begane grond. Rina, één der medewerksters in de slagerij was ziek en echtgenoot Joop was even weg voor het bezorgen van een bestelling. Mieke hielp de klan ten en....plotseling zette de baby een flinke keel op. Acheraf bleek, dat hij zich erg boos moet hebben gemaakt, omdat hij zich niet kon omdraaien, zoals hij had gewild. Dat kun je op een afstandje echter niet konstateren en Mieke kreeg het dan ook even be nauwd met een stuk of vier klanten in de winkel, die haar er bovendien op attent maakten, dat de baby huil de. De jonge moeder liet de klanten even voor wat ze waren en snel naar Frank. Met even sussen en een slokje drinken, dat natuurlijk klaarstond voor noodgevallen, was het verdriet snel vergeten en kon Mieke terugke ren naar de winkel, waar de klanten uiteraard begrip toonden voor de si tuatie. Begrip ook voor de situatie, dat Mieke haar werk en moederplicht kombineerde? „Nee, ik heb ook heel veel kritiek in de winkel te horen ge kregen, maar dat kwam geloof ik voornamelijk omdat de klanten niet wisten, dat we boven de winkel woonden en omdat ze dan dachten, dat ik m'n kind altijd aan een ander overliet. Ik heb me daar ook erg te gen verdedigd, dat doe ik nu niet meer. Maar ik trok het me wel aan als ze vroegen hoe ik het werk in de winkel nou boven de verzorging van m'n baby kon prefereren. Daar groei je echter overheen. Ik heb een be wuste keus gemaakt, het is zakelijk gezien nodig dat ik meewerk, maar ik heb er ook veel plezier in. Soms heb ik weieens behoefte aan een weekje vakantie, maar ik denk als ik enkel voor Frank zou moeten zorgen, dat ik dan geestelijk veel moeier zou zijn aan het einde van elke dag". Mieke met haar zoon Frank: ,,Als hij me nodig heeft, ben ik er gewoon.". gen, want - de situatie brengt dat uit eraard met zich mee - de baby is niet eenkennig. Tijdens dit gesprekje komt Mieke's moeder, mevrouw T. Ornee-Nouwen heel even binnen. Ook zij heeft lan ge ervaring als werkende moeder. „Vroeger was er absoluut geen ande re keus, ik denk dat het nu toch wel wat gemakkelijker gaat allemaal. In onze tijd stond je op z'n laatst om zes uur op en werkte je tot tien uur 's avonds door. Op zaterdag was je dan echt doodop". Goed gebruiken De vraag of Mieke het niet ontzet tend druk heeft met winkel, baby en huishouding wordt luchtig beant woord met „Nou dat valt best mee hoor, maar je moet je tijd wel goed gebruiken natuurlijk". Ze bedoelt: als de aardappelen staan te koken, kun je tussendoor best even stof af nemen of iets dergelijks. Op maan dag de gehele dag en op donderdag middag heeft ze vrij. Ook dan deelt ze haar tijd zo goed mogelijk in. „Je geniet dan ook veel bewuster van je kind op de tijden dat je echt met hem bezig kan zijn". De huishoudelijke taak komt voor namelijk op haar schouders. „Joop verzorgt ten slotte ook zelf de boek houding en dat kost ook heel wat uurtjes". De verzorging van Frank is een duidelijk gedeelde taak, volgens Mieke kan haar man zelfs beter een luier omdoen dan zijzelf. Er zijn geen echte afspraken over taakverdeling gemaakt. „Als ik er niet ben, dan zorgt hij voor Frank en dat gaat goed zo". Toch nog- tijd voor hobby's De veronderstelling, dat er voor hobbies niet zoveel tijd overblijft, blijkt onjuist. Zeilen en surfen staan bij het jonge gezin Bolier hoog geno teerd. „We nemen Frank gewoon mee in z'n campingbedje. Toen hij drie maanden was, zijn we al met hem gaan kamperen in Frankrijk", ver telt Mieke enthousiast, die zoals ge zegd geen problemen maakt van din gen die er niet zijn. Zelf doet ze ver der aan tennis en aan gymnastiek en als het even zou kunnen, als ze iets meer tijd zou hebben zou ze nog een heleboel andere leuke dingen willen doen, zoals het volgen van een naai- kursus, maar daar komt ze nu nog niet aan toe. Begrip Voor zomaar een koffievisitie tus sendoor heeft ze natuurlijk ook geen tijd, maar vrienden en familie tonen daar uiteraard begrip voor. Bij wijk verpleegster zuster G. M.du Croo vond ze dat begrip ook toen ze voor het konsultatiebureau werd opgeroe pen op een tijd, dat dat gezien in de drukte in de winkel absoluut niet kon. Het bleek best even te regelen, dat ze met Frank rechtstreeks bij de huisarts langs kon voor de periodie ke kontrole. Dergelijke medewer king heb je als werkende moeder we ieens nodig. Mieke maakt zich niet echt zorgen over de toekomst. „Mis schien betreur ik het van de zomer weieens als ik jonge moeders met kinderen door de stad zie lopen of naar het strand zie gaan, maar ja...dan koncentreer ik memaar op m'n vrije donderdagmiddag en op het weekend. „Ze gaat 's ochtends niet met bloe dend hart naar de winkel, tobbend over het feit dat ze haar baby alleen in de box achterlaat. Voor zichzelf weet ze dat ze het goed doet en wat de toekomst betreft, 2egt ze: „Als Frank me nodig heeft dan ben ik er gewoon". Goede indeling Ze heeft inmiddels ervaren, dat ze zich in het begin weieens zorgen maakte over problemen, die zich niet voordeden. Door een goede indeling van haar tijd, weet ze het zo te schip peren, dat ze tussen de middag een warme maaltijd kan verzorgen en daarnaast ook nog tijd vindt-even een wandelingetje met Frank te doen, meestal met eèn boodschap als doel, want doelloos wandelen ligt niet zo in haar lijn. De baby is nu bij na een jaar en slaapt dus niet meer zo veel als in het begin, maar Mieke merkt, dat alles zich eigenlijk - met een beetje aanpassing - vanzelf re gelt. 's Ochtends om half negen als ze aan haar werk in de winkel begint, blijft Frank boven in de box. Hij speelt daar heel tevreden tot een uur of tien. Daarna doet hij in de kamer beneden gezellig mee met de koffie pauze en wordt in die tijd bij toer- buurt beziggehouden door mamma, pappa, en de medewerkers in de win kel. Sinds haar zeventiende jaar werkt Mieke in de slagerij. De komst van haar baby bracht daar geen verandering in. Voor de afwisseling staat hij ook weieens in zijn wagentje achter de toonbank en kijkt dan naar zijn moe der, hoe die haar werk doet. Als Mie ke druk bezig is en Frank heeft ver zorging of aandacht nodig, weet Mie ke dat ze kan bouwen op het feit, dat Joop of Rina dan wel even insprin ZIERIKZEE Vervoerspool Internationale Vrouwendag ln het kader van de viering van de Internationale Vrouwendag op don derdag 8 maart, zal donderdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw een optreden plaatsvinden van de Vrouwentheatergroep „Zilt" uit Middelburg. Om zoveel mogelijk vrouwen in de gelegenheid te stellen dit optreden bij te wonen, heeft het „Acht Maart Komitee" besloten een vervoerspool op te zetten, zodat zo veel mogelijk van gekombineerd ver voer gebruik kan worden gemaakt. Vrouwen, die ruimte in een auto be schikbaar hebben en vrouwen, die graag met iemand zouden meerijden, kunnen dit melden op tel.nr. (01117)- 1322. Glaswerk-spullen terecht De „snelle diefstal" in de Mog- gestraat (Zierikzeesche Nieuwsbode 1 maart) ten nadele van Breda- Ramen b.v., is opgelost. Na het lezen van het betreffende bericht bracht een Zierikzeeënaar de spullen op het politiebureau. Hij was in de veron derstelling dat de voorwerpen bij de vuilcontainer stonden voor afvoer, en kon het eigenlijk best gebruiken De rechtmatige eige naar krijgt alles weer netjes terug. Aanrijding Havenplein Door uitwijken voor voetgangers kon automobilist R. M. uit Breda donderdagmiddag op het Haven plein, niet anders dan zijn auto dus danig te sturen dat hij tegen een al daar geparkeerde auto van M. d. l. uit Zierikzee op reed. M's auto liep daarbij schade op aan de linker zijkant, die van d. L. liep schade op aan de linker-achterzijde. De voet gangers bleven onbekend. Lezing over vogels voor vrouwenvereniging De Vrijzinnig Hervormde Vrou wenvereniging komt dinsdag 6 maart bijeen in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De leden van de N.C.V.B. afdeling Zierikzee zijn op deze avond uitgenodigd. De heer t. Sluijter zal ons iets vertellen en door middel van dia's laten zien over de Vogelwereld en daarvan in het bij zonder op Schouwen-Duiveland. De avond begint om 20.00 uur. burgh-haamstede Kommissie grond- en pachtzaken De kommissie grond- en pachtza ken van de gemeente Westerschou wen houdt maandag 5 maart in het gemeentehuis een vergadering. Op de agenda staat de verkoop van bouwgrond gelegen in het winkelcen trum Renesse. De vergadering begint om 16.00 uur. haamstede Lezing over Zeeuwse sieraden De heer Van der Haven houdt dins dag 27 maart een lezing over Zeeuwse sieraden voor de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden in Hotel Haamstede en begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Poppenkastvoorstelling De stichting „Het Knutselhuis" or ganiseert in de krokusvakantie op dinsdag 6 maart een poppenkast voorstelling voor de jeugd. Elles Say- ers van het poppentheater „Alte klein" zal in de Blokkendoos met haar poppen het stuk: „Ozie-wiezie- wozie" opvoeren. De voorstelling, die toegankelijk is voor alle leeftij den (ook ouders van kleine kinderen zijn welkom), begint om 14.00 uur. Spelmiddag voor ouderen Met het doel om 65-plussers de gele genheid en de stimulans te geven om aktief te blijven bewegen, organi seert de A.N.B.O. (Algemene Neder landse Bond voor Ouderen. Deze middag, waarbij ook de gezelligheid voorop staat, wordt gehouden op dinsdag, 6 maart in het Verenigings gebouw te Brouwershaven. Alle mensen van 60 jaar en ouder (men hoeft geen lid van de bond te zijn) zijn welkom om 14.30 uur. Ruiteravond Schouwse Ruiters Leden van de landelijke rijvereni- ging pony club de Schouwse Rui ters hebben in verband met de op handen zijnde, jaarlijkse ruiter avond een toneelstuk ingestudeerd. Dit stuk, een blijspel in drie bedrij ven met de titel „Zo'n stadse deerne" zal twee jnaal op de planken ge bracht worden. Eerst op woensdag 7 maart voor de bejaarden van Schou wen-Duiveland die daarvoor terecht kunnen in het Tonnenmagazijn om 20.00 uur. De tweede voorstelling vindt voor alle belangstellenden plaats op de zogenaamde ruiter avond op vrijdag 9 maart eveneens in het Tonnenmagazijn. Na afloop van de toneeluitvoering, die om 20.00 uur begint, is er een bal met medewer king van de Melodia's. NOORDGOUWE Uitvoering „Con Amore" Er is een vergissing gemaakt bij de opgave van het tijdstip van uitvoe ring van „Con Amore", zaterdagmid dag voor de bejaarden in Noordgou- wens Dorpshuis. Opgegeven werd 14.30, dit moet zijn 14.00 uur. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Orgaan Ds. A. Schaap, Nederlands Her vormd predikant te Arnemuiden, houdt op woensdag 7 maart een inlei ding over het onderwerp „Het Ge bedsleven" voor het Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duive land. De bijeenkomst wordt gehou den in het Verenigingsgebouw te Sir- jansland en begint om 19.45 uur. BRUINISSE Vergadering „Helpt Elkander" De Herv. Vrouwengroep „Helpt El kander" hoopt dinsdag 6 maart weer bijeen te komen. Plaats van hande ling het Herv. Verenigingsgebouw, om half acht. Jaarvergadering Rode Kruis Het Rode Kruis, afdeling Bruinis- se, houdt op donderdag 8 maart haar algemene ledenvergadering in het Dorpshuis. De aanvang is half acht. Na het formele agendagedeelte, waarin o.a. de verslagen van sekreta- ris, penningmeester, Colonne, Welfa re en Jeugd Rode Kruis, staat er een optreden te boek van een paar onver valste Zeeuwen, bekend van Zeeland Plat. Zij zullen in de Zeeuwse taal een aantal sketsjes en liedjes ten ge hore brengen. In de pauze verloting met leuke prijzen. Ruilavond G. J. Peelen De postzegelvereniging G. J. Pee len van Bruinisse houdt woensdag 7 maart een gewone ruilavond, half acht in het Herv. Verenigingsge bouw. De jaarvergadering vindt plaats op 4 april. WASHINGTON - Senator Ernest Hollings, die bij de voorverkiezingen in New Hampshire slechts vier pro cent van de stemmen kreeg, heeft zich teruggetrokken uit de strijd om de democratische kandidatuur voor de presedintsverkiezingen in de Ver enigde Staten. BONN - Zes dagen na asiel te heb ben gezocht in de Westduitse ambas sade in Praag zijn de nicht van de Oostduitse premier Willi Stoph en haar gezin donderdag teruggekeerd naar de DDR. Naar in diplomatieke kringen verluidt hebben zij de garan tie gekregen op korte termijn naar Westduitsland te mogen emigreren. SAN SALVADOR - Een rechts doodseskader in El Salvador heeft gedreigd journalisten die samenwer ken met linkse verzetsbewegingen te zullen vermoorden. De dreiging was vervat in een communique van het Salvadoraanse anti-communistische commando CAS dat donderdag in de conservatieve krant „Diario de Hoy" werd gepubliceerd. BRUINISSE - In de gemeentelij ke analen zal 30 februari 1984 al tijd te boek staan als een geden kwaardige dag. Toen namelijk kreeg Jos Hoek, in intieme kring beter bekend als Joost zonder Vrees, een dag vrij van z'n schip per om in het huwelijksbootje te stappen met Jacqeline v. d. Berg. Nu is het in scheepvaartkrin gen, waarvan Jos een (getekende) hoeksteen is, bekend dat een proefvaart niet altijd hoeft te sla gen en zelfs zijn er gevallen be kend dat een tewaterlating mislukte. En of dit nu een mossel- kotter, huwelijksboot, of trek schuit betreft, de statistieken ma ken hierin geen onderscheid. De huwelijkskotter van Jos en Jac queline liep echter al op de klip pen nog vóór er maar een stabili- teitsproef was uitgevoerd of de woeste baren des levens" waren bevaren. Maar het koppel hoefde in ieder geval géén (verhoogd) zae- tegeld te betalen en ook van ge meentelijke leges werden ze vrij gesteld. Die betaalt Jos al. Het ge hele huwelijksgeval berustte na melijk op een in scene gezette klucht die overigens wel de nodi ge hilariteit veroorzaakte. Het blijspel in één bedrijf (een vervolg is er niet) was kompleet met hu- welijkskaarten die aan de naast betrokkenen werden verstuurd. Daarin werden de gasten uitgeno digd de huwelijksvoltrekking bij te wonen, die door een wisselval lige speling der natuur plaats vond in het gemeentehuis van Bru op 30 februari. De grappenmakers hebben in iedergeval niet voor niets gelachen. De kaarten alleen kostten al 140 gulden Gelukkig kon ook Jacqueline de humor er van inzien en vatte ze het sportief op zonder Joost overigens, maar Joost mag het weten. De Bruse bloemenzaken beleefden ook rooskleurige da gen, omdat ten huize van de bruid veel bloemen werden bezorgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5