Zoveel mogelijk produceren om bedrijven in stand te houden" =§L= VVV Burgh-Haamstede is woedend op provinciale VVV jjmtuel deurloo mode bleyle Auto in lichterlaaien in Dreischor... Geen noemens waardige verkeersdrukte •Arrow*- MCGREGOR Ploeg neemt maatregelen tegen varkenspest Gelderland Politiehond baas dood bijt installatiebedrijf 2 CBTB-kringvoorzitter R. J. v. d. Wekken in Zierikzee: ZIERIKZEE - „Verantwoord produceren betekent voor ons: zoveel mógelijk produceren, omdat dat de beste waarborg is om deze bedrijven langdurig in stand te houden. Zoveel mogelijk produceren betekent overigens niet automatischh de beste financiële uitkomst, hetgeen het afgelopen jaar duidelijk bleek in de akkerbouw en fruitteelt". Aldus de heer R. J. v. d. Wekken, kringvoor zitter „Schouwen-Duiveland" van de C.B.T.B., in ver gadering in het Zierikzeese „Huis van Nassau", don derdagavond. De kringvoorzitter noemde verder in zijn openingswoorden ten aanzien van de melk-problematiek, de besluiteloosheid van de E.E.G.-top een onverteer bare zaak: gezinnen en bedrijven moeten in spanning blijven leven. „Ook deze mensen zijn stressgevoelig, wat nog wordt aangewakkerd door onze minister van landbouw met een uitspraak dat er van uitzonderingsbepalingen by de in voering van de superheffing niet veel verwacht mag worden". Voorzitter V. d. Wekken pleitte voor het niet invoeren van de superheffing. De gevolgen van een prijsdaling van f 0,07 per liter zal ook een produktie- daling betekenen en de superheffing zal de problemen verplaatsen naar an dere produkten als vlees en akker- bouwprodukten. „Een grote uitstoot van vlees zal het gevolg zijn, die op een markt Jtomt waar geen ruimte is. Om dat weer op te vangen zullen de koel huizen gaan uitpuilen", naar de me ning van de heer V. d. Wekken. Ge mengde bedrijven zullen zich waar mogelijk meer gaan bezighouden met de akkerbouw sektor alléén, terwijl deze sektor ook geen ruimte biedt, al zou men geniegd zijn te veronderstel len dat dit in Zuid-West-Nederland wél mogelijk is gezien de prijzen voor de vrije produkten het afgelopen jaar. Vrije produkten V. cL Wekken: „Voor de mensen die deze vrije produkten bezitten is het een goed jaar geweest, maar het is jammer dat door die hoge prijzen een stuk van de met moeite bereikte afzet verloren gaat Dit zal weer jaren ver gen om de markt weer terug te ver overen". De gegarandeerde akkerbouwpro- dukten gaan geen beste toekomst te gemoet: een vrij forse verlaging van de graanprijs licht in het verschiet evenals voor bieten. Wat het milieu betreft sprak de kring voorzitter zorgen uit over de zure re gen, en had in dit verband kritiek op de PZEM. „Een volledige ontzwaveling van de centrale is wel mogelijk, maar wordt afhankelijk gesteld van een overheidsbijdrage, terwijl De Schelde al een toezegging heeft voor ketel- bouw. Als wij op onze bedrijven iets gaan veranderen moeten we eerst alle vergunningen binnen hebben voor we mogen beginnen, maar dat is voor nutsbedrijven zeker anders Giertank Veel meer wilde de heer V. cL Wek ken niet zeggen over de zure regen, maar wel tipte hij nog even aan, als dit onderwerp ter sprake komt er altijd een giertank over de beeldbuis rijdt „Als de zure regen wordt aangepakt, dan op alle fronten, zodat niet één groep extra wordt belast en een andere groep vrij-uit gaat", aldus V. Wek ken tot slot van zijn openingsrede. Een paar bedenkelijke zaken som de de sekretaris op: de grenzen van de dierlijke produktie in moreel en etisch opzicht Overbemesting en ver ontreiniging van de grond. Onbeperkt veranderingen aanbrengen aan het landschap van moeder-aarde. „Het moet toegegeven worden dat de tech nologische explosie de boer zeer in grijpende middelen in handen heeft gegeven". Eigen gelijk „Als vertegenwoordiger van een be roepsgroep die keihard moet knokken om het hoofd boven water te houden kan en mag je niet anders dan een materialistische kijk op het landbouw- leven hebben: zaken zijn zaken. Maar dat wil nog niet zeggen dat je moet blijven steken in de arrogantie van het eigen gelijk. Er is immers een achter kant van ieders gelijk, niet alleen van boeren en tuinders". „Het zij n vaak de onbesuisde aktie- groepen, de vele extreem en zich af standelijk opstellende mensen van natuurbescherming, die de landbouw terugwerpen naar de beroepsgren- zen en het eigen gelijk en het puur zakelijk bezig zijn. Aktie roep reaktie op". Volgens de C.B.T.B.-sekretaris neemt dit niet weg, dat ook in land- bouwkringen wel degelijk bezinning nodig is op ontwikkelingen in land- en tuinbouw, techniek natuur en land schap. Ontwikkelingen zomaar over je heen laten spoelen als onafwendbare waterval, staat naar de mening van mr Smallegange haaks op het van Hoger hand geschonken denkvermogen. „In die opvatting past niet het idee van speelbal van krachten, maar de op dracht om zelf maatregelen te bera- mea Wij zijn niet voor niets als „goede rentmeester" aangesteld". Landbouwgelijk Na de gebruikelijke huishoudelijke zaken op de algemene ledenvergade ring, kreeg mr. G. W. Smallegange het woord, de algemeen sekretaris van de C.B.T.B. in West-Nederland. „Verant woord produceren,, was zijn onder werp, of „De achterkant van het land bouwgelijk". Nadat de heer Smalle gange het historisch ontstaan van de landbouw had toegelicht, waarbij vast kwam te staan dat het vooral de ont wikkeling van landbouwtechnieken geweest is die een grote bevolkings toename (explosie) mogelijk maakte, merkte mr. Smallegange op. dat „het vliegwiel van de landbouwontwikke ling" pas de laatste dertig jaar in een hoge versnelling is geraakt. „Mechanisatie, intensivering, schaalvergroting, afvloeiing van mensen waren in alle agrarische sek toren veel geprezen en evenveel ver guisde sleutelbegrippen. En het ein de is nog lang niet in zicht, want de technologische ontwikkeling gaat door. Is pas goed op gang gekomen, zeggen sommigen. Techniek en eko- nomie samen geven de toon aan in ons land", aldus mr. Smallegange. In dit verband haalde de C.B.T.B.- sekretaris een liedje aan van Wim Kan: „Kleine mens met je grote ideeën, waar ga je in 's hemelsnaam heen? Je weg die als kronkelend zandpad begon is een heirbaan geworden van gewa pend betoa Voor de hel nét te smal nog, voor de hemel te breed. Kleine mens met je grote ideeën, weet je eigenlijk wel wat je deed? Bezinnen Het was overigens niet de bedoeling van mr. Smallegange om het „doem denken" te propageren, maar af en toe even stilstaan is heilzaam, naar zijn mening. „Alleen als je dat doet en al bezinnende beroepsbezigheden en ontwikkelingen om je heen op een rijtje zet, heb je kans datje het geheel in een juist perspektief ziet En dan valt het geenszins te ontkennen dat ook de landbouw via velerlei nieuwe ontwikkelingen en technieken in een zodanige stroomversnelling terecht is gekomen, dat je juist vanuit je eigen sektor bedenkelijke zaken signaleert". Krokusvakantie: DEN HAAG/DRIEBERGEN - De zaterdag losbarstende krokusvakan tie zal vooral op de autosnelwegen in Zuid-Duitsland en in Oostenrijk voor druk verkeer zorgen, aldus woord voerders van de politieverkeerscen- trale en de ANWB. In ons land zal het dit weekeinde met de drukte wel meevallen, aldus donderdag een ANWB-woordvoerder, die verwacht dat de vakantiestroom, net als vorig jaar, enigszins verspreid zal verlo pen. In West-Duitsland kunnen er door de blokkade op de A-9 (Rosenheim- Kufstein) vertragingen ontstaan op de A-8 (München-Salzburg) ter hoog te van de Inntal-Dreieck. In Oostenrijk wordt een groot ver keersaanbod verwacht. Niet alleen bij de grote grensovergangen met Oostenrijk, maar ook op de wegen in het westelijk deel van dit land kun nen vertragingen ontstaan. Advertentie Exclusief bij: Mol 5-7, Zierikzee mannen mode naar maat DEN HAAG - Staatssekretaris Ploeg van landbouw heeft voor een deel van Gelderland een vervoers- verbod en verplichte enting van var kens afgekondigd. Hij heeft, na over leg met het bedrijfsleven, hiertoe besloten om uitbreiding van de var kenspest in dit gebied te voorkomen. Het gebied ligt in de driehoek Apel doorn, Deventer, Arnhem. Het mi nisterie van landbouw en visserij heeft dit meegedeeld. Tussen 3 en 17 maart moeten alle ongeveer 150.000 varkens in dit ge bied, die ouder zijn dan twee weken, worden geënt. Voor het vervoersver- bod gelden enkele uitzonderingen voor slachtrijpe varkens. Zo mogen varkens van buiten het gebied langs de kortste weg haar een slachterij binnen het gebied worden vervoerd. Daarnaast is er een doorvoerroute in gesteld. De inspekteur van de veteri naire dienst in Gelderland kan in bij zondere gevallen ontheffing verle- Relatie allerminst optimaaV KEULEN - In Keulen heeft een po litiehond zijn baas doodgebeten. Dat gebeurde toen de 41-jarige agent don derdag met het dier, dat hij sinds en kele weken in training had, langs de Rijn wandelde. De hond wierp zich plotseling op zijn instrukteur, die een 15-jarige er varing in het opleiden van politie honden had en beet hem in nek, ge laat en armen. De man overleed voor dat een ambulance arriveerde. Kolle ga's van het slachtoffer schoten de hond, een Rottweiler, ter plaatse dood. HAAMSTEDE - Op de voorjaarsvergadering van de VW „Burgh-Haamstede" heeft voorzitter dr. H. J. van Zuijlen donderdagavond in niet mis te verstane bewoor dingen zijn ongenoegen geuit over de relaties met de provinciale VW, die hij - zacht uitgedrukt - allerminst optimaal noemde. Diep treurig noemde de voorzitter het „dat de direkteur van de provinciale VW, J. de Regt niet eens de moeite heeft genomen om kennis te nemen van het door de beide VWs (van Burgh-Haamstede en Renesse) gepubliceerde rapport ten aanzien van het derde rapport van het provinciale beleidsplan: „Bijna vijfduizend gulden dragen wij jaarlijks over aan de pro vinciale VW, maar als het er op aankomt hangen wij er maar een beetje bij". Op deze avond kwam ook de geplande inleiding te ver vallen, omdat de heer T. J. C. Posch de stafmedewerker marketing en promotie van de provinciale VW Zeeland, dinsdag liet weten dat hij verhinderd was. Sekretaris D. E. Mooij maakte de vergadering nog even duidelijk hoe een en ander was verlopen. Op 26 ja nuari was er een uitnodiging gericht aan de provinciale VW. Op 17 fe bruari werd bericht terug ontvangen dat aan de uitnodiging van 10 februari (de datum dat de agenda's voor de ver gadering) geen gevolg kon worden ge geven, omdat de heer De Regt en me vrouw H. Hovenstad die dag een be langrijke vergadering in Hilversum moesten bijwonen. Wel zou de heer Posch aanwezig zijn om zijn inleiding te houden. Zoals reeds gezegd belde op 28 februari ook de heer Posch af. „Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan", zei de heer Mooij, „en dinsdagmiddag ben ik eens het kan toor van de provinciale VW gaan bel- DREISCHOR - Hedenmorgen - vrijdag - moest de brandweer van Dreischor uitrukken om een in brand geraakte auto in de werkplaats van autohandelaar J. D. Beuzenberg aan de Bobgerdweg 38 in Dreischor te blussen. De melding kwam binnen om 10.45 uur en de brandweer was een fraktie later ter plaatse. Even la ter kreeg men assistentie van de brandweer van Brouwershaven met de hogedrukspuit. De auto geraakte in brand bij las- werkzaamheden aan de uitlaat. Hier bij vatte de benzineleiding vlam. waarna de auto snel uit de werk plaats werd geduwd, omdat er extra gevaar aanwezig was, doordat zich een gastank in het brandende voer tuig bevond. In minder dan geen tijd stond de auto in lichterlaaien. Na een kwartier kon brandweerkomman- dant J. de Jonge het sein ..brand meester" geven en was dit karwei voor de beide korpsen met sukses ge klaard. Het korte, maar hevige brandje ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. lea Tot mijn grote verbazing kwam ik hierbij tot de ontdekking dat mevrouw Hovestad niet op de belangrijke ver gadering in Hilversum was maar dood leuk op het kantoor aanwezig was. Zo word je nu in je hemd gezet en hoe moet men daar nu mee samenwer- ken", vroeg de heer Mooij zich af. Donderdagmiddag werd er toegezegd, dat beiden wel naar de op 16 maart te houden vergadering van de VW Re- nesse zouden komen, hetgeen we dan maar zullen afwachten". Afgezien van deze minder prettige gang van zaken heeft de VW Burgh- Haamstede in 1983 een goed jaar ge had, zei voorzitter Van Zuijlen. De mogelijkheden die in het hoogseizoen door de gemeente werd geboden om wat uit te breiden noemde hij geslaagd. Jammer vond hij het, dat niet optimaal aan de vraag naar pensionruimte kan worden voldaan. Advertenties Voor het voeren van propaganda via advertenties is nog een bedrag van f2000,- uitgetrokken. Aan de hand van de binnenkomende telefoontjes is het bewijs geleverd dat het adverteren wel degelijk nut heeft Voor het goed laten funktioneren van de akkommodatie- gids, die hij gratis beschikbaar wil blij ven stellen, deed hij een beroep op de leden om hun bijdrage voor het publi ceren van hun bedrijf hierin te ver hogen van f 12,40 naar f 25,-. De sug gestie om daar advertenties de akkom- modatiegids goedkoper te maken, werd niet overgenomen, omdat de portokosten dan zodanig zouden gaan stijgen dat de inkomsten weer zouden wegvallen. Hoogseizoen volgeboekt De voorzitter deelde mee, dat het hoogseizoen al voor een groot deel is volgeboekt Zoals vanouds moet het oog vooral gericht zijn op het voor- en naseizoen. Penningmeester N. Dambruin bracht verslag uit over de jaarrekening over 1983, waarover hij niet pessimistisch gestemd was, daar deze met een klein batig saldo kon worden afgesloten. De belangrijkste baten in het afgelopen jaar waren de inkomsten van de kon- tributies f 36.656,38 en de subsidie en bijdrage in het deel van het salaris van dè medewerkster f 36.065,92. De grootste posten bij de uitgaven waren de salarissen en lasten f 42.705,61advertentieskosten f4.082,53, kontributie's ANW, Pro vinciale W en Streek WV f 4.634,59 en de Vraagbaak f 11.257,20. Namens de financiële kommissie werd positief verslag uitgebracht door de heer L. Kik. Onder dankzegging voor zijn Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 goede beheer werd de penningmees ter decharge verleend. Promotie Westhoek Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de mogelijkheid om de Westhoek intensiever te gaan promo ten. Burgemeester J. L Niemantsver- driet-Leenheer kwam tot de konklusie dat het gebied zeer veel te bieden heeft, maar als men iets wil berei ken, zal dit gezamenlijk moeten worden gedaan. Een aantal aanwezi gen was de mening toegedaan, dat er voor een goed opgezet projekt zeker geld is te verkrijgen. De voorzitter ves tigde er de aandacht op, dat Wester- schouwen zeer gunstig ligt het is een van de grootste badplaatsen van ons land, waar zeker een mogelijkheid tot uitbouwing moet bestaan. Door een aantal leden werd gedacht om bijvoor beeld - zoals te Kamperland op de Roompot - een golfbad te realiseren. Voor zo'n projekt zal een stichting in het leven moeten worden geroepen. Het zou gezamenlijk moeten worden gerealiseerd zodat een ieder van meer mogelijkheden kan profiteren. Nieuwe vergadering Nadat mejuffrouw A. Blom op spoed had aangedrongen om spijkers met koppen te slaan, werd besloten op woensdag 14 maartin hotel „Bom" met de geïnteresseerden een vergadering te beleggen waarop de plannen of eventuele suggesties verder kunnen worden besproken. Uitvoerig werd ook nog aandacht besteed aan het rap port van de gezamenlijke VWs van de hand van dr. H. J. van Zuijlea De voorzitter legde er nog eens de nadruk op, dat hij het bijzonder jammer vond dat er totaal geen aandacht is geschon ken aan de zuidkust hetgeen naar zijn mening in de toekomst grote proble men zal gaan opleverea Pas in de tweede fase, vele jaren later, zal dit worden bekekea Als men nu niets doet, spant men het paard achter de wagen, was zijn mening Behoorlijke doorgangswegen en parkeerplaatsen zijn een orde van de eerste rang. Afkaveling strand Aan de orde kwam nog de zorgelijke afkaveling van het strand te Westen- schouwen, waaraan hoognodig aan dacht moet worden besteed. De burge meester deelde mee, dat dit overleg in derdaad reeds heeft plaatsgevon den met rijkswaterstaat en het water- schap. Gehoopt wordt, dat na het plaatsen van de dorpels tussen de pij lers van de stormvloedkering het Krabbegat zal dicht slibben en dat hierdoor er een stroom verandering zal plaats vinden. Zou dit inderdaad zo zijn, „ondanks alle kennis valt dit nooit van te voren te bepalen", zei de bur gemeester) is de kans aanwezig dat er weer meer zand komt naar het strand van Westenschouwen. Zou dit niet het geval zijn zou men niet ongenegen zijn om een stuk van 1 kilometer op te spuiten, hetgeen een bedrag van 5 mil joen gulden zou gaan kosten Opspui ten van het gehele strand kost tussen de 70- en 80 miljoen. ASSEN - Vier dienstplichtige sol daten hebben vrijdagmorgen gewei gerd zich samen met 70 andere dienstplichtigen te laten vervoeren naar de legerplaats 't Harde, waar zc acht dagen de zogenaamde site-wacht zouden hebben moeten lopen. Vrijdag 2 maart Zierikzee Concertzaal. Koncert Rotterdams Philharmonisch Orkest. 20.00 uur. Noordwelle N.H.-kerk. Samenkomst Wereldge bedsdag. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven" toneel voorstelling. 19.30 uur. Zaterdag 3 maart Zierikzee Bioscoop. Never say never again. 14.00 uur. Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Bingo. 19.30 uur. Bioscoop. De vier vuisten slaan op hol. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansavond met gele genheidsband. 20.30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door sportver eniging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Solistenkonkours Nut en Uitspanning. 14.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Toneel en muziekmiddag voor de bejaarden gemeente Brou wershaven. 14.00 uur. Zondag 4 maart Zierikzee Bioscoop. De vier vuisten slaan op hol, 14.00 en 20.00 uur. Maandag 5 maart Zierikzee Graanbeurs. Groot carnavalsfeest gymnastiekvereniging Delta Sport. 16.30 - 24.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie grond- en pachtza ken. 16.00 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland vergadering. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Lezing Vrijzinnig Hervormde Vrouwenvere niging. 20.00 uur. Brouwershaven ,,De Blokkendoos". Poppenkast voorstelling stichting Het Knutsel- huis, voor alle leeftijden. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. A.N.B.O., spel- middag voor ouderen. 14.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring Bouwbond FNV. 19.45 uur. Woensdag 7 maart Zierikzee „De Lichtboei", Poststraat 37. Fame- Danswedstrijd. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelvoorstelling door De Schouwse Ruiters voor de bejaarden. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gem. in Neder land. Tijdrede de heer L. M. P. Schol ten. 19.30 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Viering Internatio nale Vrouwendag. Vanaf 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Op treden Vrouwen theatergroep „Zilt". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Algemene ledenver gadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (Westhoek). 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 9 maart Brouwershaven Tonnenmagazijn. Ruiteravond, to neelstuk door de Schouwse Ruiters. 20.00 uur. Zaterdag 10 maart Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duiveland. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2