=M= Mmüel Penelope van de „Polyanthe" Provinciale Statenvergadering Nieuwe Nederlandse bijdrage voor Kalkar bleyle deurloo mode Vier vuisten slaan op hol in bioscoop Brinkman akkoord met regionale omroep Zeeland Vrijdag 2 maart Sleepbedrijf Muller uit Terneuzen tevreden Bedrijfsleven ook vrij op bevrijdingsdag F 59 miljoen Rekordprijs voor garnalen •Arrow* MCGREGOR Verhoging omroepbijdrage F 10 miljoen voor onderhoud monumenten Bud Spencer en Terence Hill Televizier Magazine over oorlog Iran-Irak Prijs voor Monumentenzorg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 maart 1984 Nr. 23483 9 MIDDELBURG - Vrijdag 2 maart (aanvang 10.00 uur) vergaderen de provinciale staten (openbaar) in de Sta tenzaal te Middelburg. Bij de ingekomen stukken stellen gs te staten voor de brief van de medische staf van het Sint Liduinaziekenhus in Hulst over de voorgenomen sluiting van het ziekenhuis aan te houden tot het regio advies over de ziekenhuissituatie in Zeeland aan de orde Gs stellen de staten voor een deel van de weg Middelburg-Sint Laurens over te dragen aan de gemeente Mid delburg. Het gaat om een weglengte van 475 meter. Middelburg krijgt van de provincie 430.585,- als af koopsom voor de overname van het onderhoud, terwijl 390.000,- wordt uitgekeerd om de weg te verharden. De gemeenteraad van Middelburg heeft al met de transaktie ingestemd. IJMIJDEN/TERNEUZEN - Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJ- muiden en het sleepbedrijf Muller uit Terneuzen hebben met instemming kennis genomen van de beslissing van de president van de rechtbank te Middelburg, om de vordering van Smit Internationale in kort geding af te wijzen. De twee bedrijven hebben dit dinsdagavond in een gezamenlij ke verklaring meegedeeld. Muller en Wijsmuller zeggen in de verklaring dat de rechtbandpresi- dent volgens de verwachtingen heeft gekonstateerd dat er van enige over eenkomst tussen Muller en Smit geen sprake is en dat de aandeelhouders van Muller voor Wijsmuller hebben gekozen. Het behoud van werkgele genheid en eigen identiteit hebben bij die keuze vooropgestaan. De sugestie van de presdident aan Smit van Muller een schadevergoe ding te vorderen, omdat direkteur Muller aan Smit een kans had moe ten geven haar bod of het bedrijf te verbeteren, wijst Muller van de hand. ,,De basis, waarop een derge lijke vordering zou kunnen berusten ontbreekt", aldus de gezamenlijke verklaring van Wijsmuller en Mul ler. Kabinet: MIDDELBURG - Minister De Ko ning van sociale zaken en werkge legenheid heeft een dringend beroep gedaan op werkgevers en werkne mers te komen tot een algemeen gel dende gedragslijn voor een betaalde vrije dag op bevrijdingsdag. Dit jaar en volgend jaar valt 5 mei in het weekend maar minister De Ko ning hoopt dat werkgevers en werk nemers in de nieuwe CAO-onderhan delingen willen praten over een vrije bevrijdingsdag. In 1986 als 5 mei weer op een werkdag valt zou iedereen dan vrij kunnen zijn voorzover bijzondere werkomstandigheden zich daar niet tegen verzetten. Minister De Koning deed zijn ver zoek in een brief aan de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werk gevers en werknemers. In 1982 werd bij koninklijk besluit 5 mei aangewe zen als de dag waarop jaarlijks de be vrijding van het koninkrijk in 1945 van de Duitse en Japanse bezetter wordt herdacht en gevierd. De wijze waarop inhoud aan de viering wordt gegeven is door het besluit opengelaten. Het ka binet heeft besloten de rijksdienst op 5 mei te sluiten. Alleen als het dienst belang dat eist is het rijkspersoneel niet vrij. Bedrijfsafvalstoffen De staten wordt geadviseerd de verordening bedrijfsafvalstoffen Zeeland vast te stellen. De verorde ning beoogt het aan banden leggen van vervoer en verwerking van be drijfsafval en beperking van trans port van het vuil vanuit andere pro vincies. Subsidie natuurgebied Haamstede Gs vragen de staten 50 procent 2.000,-) subsidie te verlenen in de aankoop van nog geen halve hectare duingrond in het natuurgebied het Zeepe/Slot Haamstede op Schouwe- Duiveland. De Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland heeft dé subsidie gevraagd, de grond sluit aan op al bij de vereni ging in eigendom zijnde natuurge bied. Voor aankoop van ruim 5 hectare natuurgebied in de Kievittepolder, in de buurt van het Zwin, vragen gs de staten ook een bijdrage van 50 procent (37.775,-). De keivittepolder is vooral bekend als vindplaats van de boomkikker. Bakterievuur In 1983 heet de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap een aktie gevoerd ter bestrij ding van het bakterievuur in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Planten- ziekenkundige dienst heeft besmette bomen, struiken en heesters op gespoord en de fruittelers hebben voor de verwijdering gezorgd. Ter bestrijding van de kosten wordt de staten voorgesteld een subsidie van ten hoogste 11.000,- te geven. Gs vinden dat het om een eenmalige bij drage móét gaan. Miniatuur Walcheren De stichting Miniatuur Walcheren heeft de provincie gevraagd voor een bedrag van zeven ton garant te staan. Gs vinden echter, dat het voort bestaan van de attraktie vooral een Middelburgs belang is en dat daarom de gemeente en het bedrijfsleven over de brug moeten komen. Zij stel len de staten voor een maximale bij drage te verlenen van ruim 22.000,- voor het uitvoeren van een onder zoek naar de exploitatie van Minia tuur Walcheren, op die manier willen zij uitdrukken dat de voorziening bo ven het gemeentelijke, een regionaal belang heeft in de rekreatieve hek tor. Inspraaknota Na vijf jaar ervaring te hebben op- DEN HAAG - VVD en CDA stemmen in met de op de begroting van ekono- mische zaken uitgetrokken 59 miljoen gulden voor het afbouwen van de snelle kweekreaktor SNR-300 in Kalkar. Dat bleek woensdag tijdens een uitgebrei de kommissievergadering in de Tweede Kamer, waar de oppositie zich en bloc tegen dat voorstel verzette. CDA en VVD willen ook dat de snelle kweekreaktor in bedrijf komt, tillen niet zwaar aan de veiligheids risico's, maar willen wel paal en perk stellen aan de Nederlandse bij drage in de vrijwel vaststaande ex ploitatietekorten van de SNR-300. Nederland zal in het potje ter af dekking van de toekomstige exploi tatieverliezen 22,5 miljoen gulden storten, zo is ooit afgesproken. VVD en CDA willen dat dat in geen geval meer wordt. COLIJNSPLAAT - Op de vismijn in het Zeeuwse Colijnsplaat is dins dag een rekordprijs betaald voor gar nalen. Kooplustige handelaren betaalden 16,22 gulden voor een kilo, een prijs die niet eerder in ons land is betaald. Volgens direkteur F. Minneboo van de vismijn zijn de nu gekochte garna len voornamelijk bestemd voor de export. Het vertrouwen in de garnaal is zich volgens Minneboo kennelijk aan het herstellen. Door het vrij ge ringe aanbod was de prijs de laatste tijd al vrij hoog komen te liggen. Op de vismijn groeidde dinsdag de vraag naar dit zeeprodukt, maandag gevan gen, naar ongekende hoogte. Minister Van Aardenne heeft de Kamer vorig jaar mei te kennen ge geven dat Nederland zich volken rechtelijk heeft verbonden met de Kalkar-partners België en de Bonds republiek tot het afbouwen van de snelle kweekreaktor. Daar komen wij niet onder uit, zo konstateerde Rempt-Halmmans de Jongh (VVD). Helemaal vast staat het nog niet dat wij er niet onder uit kunnen, zo gaf Lansink (CDA) toe, maar als politiek oordeel wil het CDA toch doorgaan met het omstreden projekt, alhoewel onomstotelijk vaststaat dat de kweekreaktor met verlies zal draai en. „Stroppenpotje" Van der Spek (PSP) waarschuwde dat het .stroppenpotje" voor de ex ploitatieverliezen van 150 miljoen binnen twee jaar na ingebruikne ming zal zijn uitgeput. Dan moet de SNR-300 sluiten en komen er nog ont- mantelingskosten aan van zo'n slor dige honderd miljoen. In totaal zal het kalkar-projekt, inklusief onder zoekskosten, 15 miljard gulden opslokken, zo raamde Van der Spek. ,,RSV is er niets bij", zo konkludeer- de de fraktievoorzitter van de PSP. Vast staat nu dat voor een wijzi gingsvoorstel van de PvdA om de 59 miljoen voor Kalkar van de begro ting te schrappen en een PvdA-motie om deelname aan het projekt te beëindigen geen kamermeerderheid te vinden is. Derhalve zal volgende week over de hele begroting van eko- nomische zaken kunnen worden gestemd. gedaan met inspraak op het provinci ale beleid hebben gs een inspraakno ta samengesteld. In de nota wordt aangegeven over welke zaken in spraak mogelijk is (onderandere: vaststelling streekplannen, milieu beleid, rekreatie, volksgezondheid en waterschapkonsentratie), hoe die inspraak gestalte moet krijgen en hoe de resultaten in het beleid wor den verwerkt. Gs stellen de staten voor met de nota in te stemmen en de uitgangspunten in het beleid te han teren. RHENEN - Een archeologisch on derzoek in zand- en grintgroeven van de Utrechtse heuvelrug bij Rhenen heeft een groot aantal voorwerpen opgeleverd, die stammen uit het mid dendeel van de oude steentijd, tussen ongeveer 200.000 en 150.000 jaar gele den. DEN HAAG - Prins Bernhard zal op 15 maart in de Prins Willem Alexanderkazerne te Gouda het ver- zetsherdenkingskruis posthuum uit reiken aan generaal-majoor Koot, luitenant Tonnet en Johannes Post. De verzetsherdenkingskruisen wor den in ontvangst genomen door de kommandanten van de kazernes die naar de verzetsstrijders zijn ver noemd. UTRECHT - Het FNV-bestuur wil de leden oproepen tot een korte wer konderbreking als protest tegen de dreigende komst van de kruisraket ten naar ons land. De FNV-top denkt aan een „symbolische" werkonder breking van ongeveer een kwartier op donderdag 10 mei. Advertentie Exclusief bij: mannen mode shirts naar maat Mol 5-7, Zierikzee MIDDELBURG - Minister Brink man van WVC heeft Zeeland het groene licht gegeven voor de oprich ting van een regionale omroep. Dat heeft de minister dinsdagavond na afloop van zijn werkbezoek aan Zee land in het Middelburgse provincie huis meegedeeld. De minister heeft het provinciaal bestuur toestemming gegeven de om roepbijdrage van de Zeeuwen met tien gulden te verhogen bij wijze van pro vinciale omroepbelasting, ter financie ring van de omroep. Het tekort wat daarna nog voor de financiering van de regionale omroep overblijft wordt door de NOS bijbetaald. De minister zei, tijdens de stemming over de medianota in de Tweede Ka mer op 13 maart geen moties te ver- wachten aangaande de voorgenomen financiering van de regionale omroep. Het provinciaal bestuur van Zeeland kan dus nog voor het naderend vakan tieseizoen komen met een voorstel aan de gedeputeerde staten, waarin het provinciaal voorstel ter financiering van de regionele omroep wordt gere geld. De minister heeft het provinciaal bestuur dinsdag ook een financiële bij drage van een ton toegezegd voor de integratie van het Zeeuws museum en het Zeeuws biologisch museum. Die integratie moet in de loop van dit jaar een feit worden. Op zekere dag ontmoet hij ergens in een chauffeurscafé de indrukwek kende Doug (Bud Spencer). Hij is zo juist wegens plaatsgebrek uit de staatsgevangenis ontslagen. Doug is geen misdadiger in de ware zin van het woord, maar als hij klappen uit deelt zijn ze van een verwoestende kracht. Zo'n vechtpartij - waarbij zelfs een motorkruiser tegen hem het onderspit moet delven - had hem een korte periode in de gevangenis ge bracht. Buikspreken 'Wanneer er in het café een woor denwisseling met twee chauffeurs ontstaat, kiest Roscoe de partij van Doug en in een minimum van tijd is de zaak een puinhoop en liggen de twee chauffeurs plus de eigenaar voor oud vuil in een hoek. Roscoe en Doug gaan er vandoor in de grote vrachtwagen van één der chauffeurs. Natuurlijk duurt het niet lang of ze worden aangehouden door de inmid dels gealarmeerde politie. Maar met behulp van zijn buikspreek-techniek weet Roscoe de rollen om te draaien en worden de agenten opgesloten. Roscoe en Doug begeven zich ijlings naar de nabijzijnde luchthaven, om het eerste het beste vliegtuig te ne men naar het geeft niet waar. En dóór begint hun avonturen-roman... ZEIST - Ten behoeve van de subsi diëring van onderhoudswerkzaam heden aan beschermde monumenten is door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur een ex tra budget van f 10 miljoen beschik baar gesteld voor de begrotingsjaren 1984 en 1985. In verband hiermee is het noodza kelijk de Voorlopige Regeling On- derhoudssubsidie Monumenten tijde lijk aan te vullen met een nieuw arti kel waarin de voorwaarden voor het verkrijgen van deze subsidie zijn op genomen. De extra faciliteiten die geboden worden, ter bevordering van de werkgelegenheid in de onderhouds- sfeer van monumenten, zijn tweeër lei: Er wordt 40 subsidie verstrekt in de subsidiabele onderhoudskosten en aan de omvang van het te verwer ken bedrag (was f 10.000,—) wordt geen limiet gesteld. Vrijdag 2 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Paard in de hand. In Duin- digt wordt de draf van het paard na der bekeken. 16.15 uur Wordt vervolgd. Teken filmprogramma. 16.50 uur Alleen als ik lach. Archie maakt zich zorgen over het ouder worden en brengt dit vooral in ver band met zijn eigen lichaam. 18.25 uur Feduco 18.55 uur Candy, candy. Tekenfilm 19.15 uur Cruyff en co. Voetballes aan jeugdigen door Johan Cruyff. De spelverdeling komt o.a. aan bod. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Wrekers. In een oud landhuis wordt een geheimagent doodgeschoten met een kogel uit de 16e eeuw. Dat is natuurlijk net koren op de molen van Emma Peel. 21.20 uur Brandpunt 22.05 uur Hallo, Larry. Larry en Mor gan krijgen wat problemen in hun re latie, want beiden maken ze promo tie. Larry verdient meer geld en Mor gan wordt programmadirekteur. 22.30 uur De alles is anders show. Praatprogramma van Aad v.d. Heu vel. Ook dit keer richt de belangstel ling zich op de wereld van de Media. 23.55 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Kanaal 13. Doortje raakt geheel van de kook. Zij vindt een brief van haar vader, waarin deze meedeelt weer naar zee gegaan te zijn. 19.35 uur Spop. Beelden van de jeugd Olympische spelen in Utrecht. Het geheel wordt gelardeerd met popmu ziek. 20.25 uur Agatha Christie: Het huis van de loerende dood". Miss Har- greaves huurt Tommy en Tuppence in om een onderzoek te doen naar de moordaanslag op haar. Ze woont sinds kort in een eenzaam landhuis, dat zij geërfd heeft van een rijke tan te. Op een dag kreeg zij een doos bon bons toegestuurd, die gevuld bleken te zijn met arsenicum! 21.15 uur Rondom tien. Themapro gramma waarin dit keer de plasti sche chirurgie centraal staat. Patiën ten en doktoren zullen aanwezig zijn, om met elkaar van gedachten te wis selen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Hartelijke groeten. Een film van het Humanistische verbond over een briefwisseling tussen twee vrouwen. 23.35 uur Mevrouw van Putte. Dora van der Groen, bekend uit de serie Willem van Oranje als landvoogdes Margaretha van Parma, vervult de rol van een tirannieke, zwaar invali de vrouw die een eenvoudige boek houder in haar netten weet te strik ken. ZIERIKZEE - Het bekende duo Terence Hill en Bud Spencer zijn komend weekeinde in bioscoop de Concertzaal te Zierikzee te zien. Ditmaal vervullen zij de hoofdrollen in de film De vier vuisten slaan op hol. Rosco (Terence Hill) is een vrije vogel die op rolschaatsen langs de wegen in de Verenigde Staten zwerft. Vrijdag 2 maart, 23.35 uur, Ned. 2: Mevrouw van der Putte". Wim Kou- wenhoven speelt de rol van Meneer van der Putte. De film draait zaterdagavond om 20.00 uur en zondag om 14.00 en 20.00 uur. De film Never say never again, die vorige week in de bioscoop draai de is wegens sukses geprolongeerd. Zaterdag 3 maart om 14.00 uur is deze James Bond-film opnieuw te zien. AMSTERDAM - Een zware delega tie van de gemeente Amsterdam en het bedrijfsleven in de hoofdstad zal in september een bezoek brengen van in totaal vier weken aan Japan en In donesië. De delegatie zal het be drijfsleven in die landen wijzen op de mogelijkheden van Amsterdam als vestigingsplaats. De reis is een initi atief van „Amsterdam Promotion", waarin gemeente en bedrijfsleven sa menwerken. HILVERSUM - AVRO'S aktuali- teitenprogramma Televizier magazi ne gaat heden-donderdag uitgebreid in op de situatie in de oorlog tussen Iran en Irak. In dezelfde uitzending een portret van de Amerikaanse pre sidentskandidaat Gary Hart van de Democratische Partij, die onlangs de voorverkiezingen in New Hampshire won. (donderdag 1 maart, 21.50 uur, Nederland 1). AMSTERDAM - Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft woensdag bekend gemaakt dat met ingang van dit jaar de zogenoemde „prijs voor de monumentenzorg" wordt ingesteld. De prijs is bestemd voor een per soon of een instelling die zich buiten gewoon verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van de monu mentenzorg in Nederland. De prijs, die om de twee jaar wordt uitgereikt, bedraagt honderduizend gulden. De prijswinnaar dient tenminste negen tig procent van dat bedrag te beste den aan een of meer projecten op het gebied van de monumentenzorg. 47 Een kwartier lang dwaalde hij dooreen doolhof van straten en daar hij geen Spaans kende, kon hij nie mand de weg vragen naar de kade waar hij het bootje had gemeerd. Het duurde wel een halfuur, voordat hij de zee in zicht kreeg. Hij bereikte de kade en zag er niemand. Nadat hij het stenen trapje was afgedaald, zag hij zijn boot liggen en slaakte een diepe zucht van verlichting. Hij wil de er juist instappen, toen een hand zijn schouder aanraakte. Zijn zenu wen vorkeerden in dusdanige staat van overspanning, dat hij een kreet van schrik slaakte. „Schrik maar niet Onmiddellijk herkende hij de stem van de detective. „Ik stond op u te wachten, om nog een babbeltje te maken", zei de heer Spinner. „Maar misschien zag u mij niet." „Zoals u zegt. Maar nu heb ik geen tijd meer, ik moet naar mijn schip." „Welk schip?" vroeg de ander langs zijn neus weg. „Dc Moss Rose", antwoordde Hol- lin snel. ..Uit Samsea. dat is een ha venplaats in Wales." Dat was dan ook de enige scheeps naam die hij zich herinnerde. Het was niet zo zeer een zeeschip, dan u el een plezierjacht, dat Hollin meer dan eens had gehuurd om er zekere zaken meet te doen. mompelde Spin- i dat die in de haven ongeduldig ge. Di „De Moss Kom tier. ,,fk wist nie lag." Hollin maakte baar. ..Ik kaneclit niet langer blijven kapitein heeft me gezegd dat ik Een stevige hand greep zijn arm vast en trok hem terug. „Je kent me wel, ik ben Spinner, van Scotland Vard. Jij heet Hollin." „Ik heet Jackson!" beet Hollin hem toe. „En ik weet niks van .Scot land Vard af." „■Je naam is Hollin en je gaat met mij mee naar het Spaanse politicbu- zei de geduldige Spinner, ar is je maat'"' vroeg hij toen op de overredend!' toon. „Man, je be reikt er immers niets mee als je pro beert een opstoot je uit te lokken. Ge draag je verstandig en ik maak dat je behoorlijk behandeld wordt." „Ik heel Jackson", bromde de an deren opnieuw probeerde Itij zich los te rukken. Een fluitje trilde en op hetzelfde moment scheen de liele kade gevuld te zijn met politieagenten Hollin/ag al gauw het onvermijdelijke onder ogen en aanvaardde zijn lot met zo veel berusting als hij maar wist op te brengen. „Dit is uw man. brigadier", zei Spinner in hel Spaans. „Wa door EDGAR WALLACE „Houd hem even vast, terwijl ik nog even naar de roeiboot kijk waar mee hij zich uit de voelen w jlde ma ken. Naar alle waarschijnlijkheid staat de naan 1 an tie) set tip erop Er wachtte hem een verrassing De boot die hij bij het stenen irapji had zien liggen, dreef nu naar lief midden van (li- haven Dat was SpiuiK'J coil raadsel. Hollin had geen tijd gehad de boot los te maken en hij a er ze ker van dat hij stevig verankerd w as gew eest. toen hij de man ai resteerde Hij tuurde ernaar. maar ben erklein de duisternis de man nietdie languit op de doften lag en zijn handen als roeiriemen gebruikte Spinner maakte zich er eohler niei druk om. De volgende dag kon «Ie plaatselijke politic de boot wel oppikken Hollin kreeg een merkwaardig paar ouderwetse handlmi mn aan. Hij werd in een w agen gezel en moest zo door de stad rijden Inw endig ver vloekte hij het feil dal zijn zirh lot een domheid had laten Heulen in een tijd dat hij droomde m de vrij heid en de weelde. di« een Zuid- Amerikaanse staat hem zou hebben verschaft Op liet politiebureau aang werd li ij zonder lang verlui dat anders do gewoonte w een donkere cel gebracht (wordt •ke ell. Idgdl 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9