DE VIER VUISTEN SLAAN OP HOL diensten Meerderheid Nederlanders is tegen plaatsing kruisraketten Staatssekretaris ondertekent kontrakt vier M-fregatten Concertzaal Zierikzee Smit beslist volgende week over hoger beroep a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondagmiddag 14.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Dertien koeien dood door boerderijbrand Vrouw vergiftigde echtgenoot JAMES BOND Enquête in opdracht van Rijksvoorlichtingsdienst wijst uit: DEN HAAG - Een vrij ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking - 63 procent- is tegen het plaatsen van 48 kruisraketten op de basis Woensdrecht. 24 procent van de Nederlanders is wel voorstander van plaatsing en 13 procent heeft geen mening. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst in januari heeft gehouden. Het resultaat van dit onderzoek, waarbij een kleine duizend Nederlanders van 18 jaar en ouder werden ondervraagd, heeft premier Lubbers woens dag op verzoek van PPR-fraktievoorzitter Ria Beckers naar de Tweede Kamer gestuurd. Onder de aanhangers van het CDA zijn de tegenstanders van plaatsing talryker dan de voorstanders. 45 pro cent van de CDA-stemmers is tegen plaatsing, terwijl 37 procent voor is. De overigen hebben geen mening. Van de aanhang van de WD is 34 procent tegen plaatsing en het per centage van de voorstanders onder de WD-aanhangers bedraagt 55. Bij de linkse oppositiepartijen ligt het percentage tegenstanders van plaat sing ruim boven de 80 procent de plaatsing van de kruisraketten meer in het belang is van de Verenig de Staten dan van Nederland. DEN HAAG - Een deel van de Ne derlandse vredesbeweging, gesteund door een team advokaten, wil de plaatsing van kruisraketten in woensdrecht ook voor de rechter uit vechten. De Amsterdamse advokaat mr. P. Ingelse verwacht begin april de staat te kunnen dagvaarden voor een verkorte procedure bij de recht bank in Den Haag of Breda, zo liet hij woensdag weten. Via adverten ties zal om geld worden gevraagd om de proceskosten te dragen. Advertentie De onderzoekers konkluderen uit de antwoorden van de ondervraagden dat, mocht het kabinet besluiten om tot plaatsing van de kruisraketten over te gaan, „daadwerkelijk verzet op zeer brede schaal tegemoet kan worden ge zien". 43 procent van de tegenstanders zegt namelijk in een dergelijk geval in aktie te zullen komea Dat betekent dat 27 procent van alle Nederlanders in verzet zal komen als een plaatsings- besluit de steun van het parlement krijgt Uit peilingen die de onderzoekers vorig jaar in september en november hebben gehouden, blijkt dat het aantal tegenstanders van de plaatsing is toe genomen. In de genoemde maanden bedroeg het percentage tegenstanders beide keren 56, terwijl het nu gestegen is tot 63. Hoewel het aantal tegenstan ders van plaatsing dus vrij aanzienlijk is, is de opvatting dat het toch wel op plaatsing van de kruisraketten zal uit draaien wijd verspreid. 76 procent ver wacht dat de kruisraketten uiteinde lijk toch geplaatst zullen worden. Slechts 7 procent is van mening dat de kruisraketten niet in Nederland zullen komea Uit de resultaten van het onder zoek blijkt dat de afwijzende houding onder de bevolking niet vermindert als zou worden overgegaan tot het plaatsen van minder dan 48 kruis raketten. Voor 90 procent van de te genstanders zou dat voor hun afwij zende houding niets uitmaken. Bij slechts 6 procent van de tegenstan ders zouden de bezwaren daardoor verminderea Achtergronden De Nederlandse Stichting voor Sta dstiek heeft ook geprobeerd de ach tergronden van afwijzende opvatting van de meerderheid van de Nederlan ders in kaart te brengen. Het blijkt dat men weinig geloof hecht aan een di- rekte dreiging vanuit de Sowjet-Unie. Wel bestaat er de vrees dat door de plaatsing van de kruisraketten de kans groter wordt dat Nederland bij een konflikt betrokken wordt, zeker ook omdat de Nederlandse regering „niets te zeggen" heeft over de kruisraketten. Een anti-Navo-houding hebben de onderzoekers niet in overwegende mate kunnen ontdekken. Wel meent 55 procent van de ondervraagden dat Vertoont Alle leeftijden Entreeprijs: Balcon en zaal f 7,50 Zaterdag 3 en zondag 4 maart Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Geen overname Muller ROTTERDAM - Smit-Internationale in Rotterdam beslist pas volgende week of ze in hoger beroep gaat tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Middelburg, waarin het sleepbedrijf Muller uit Terneuzen ont slagen wordt van de verplichting opnieuw met Smit over een eventuele over name te gaan onderhandelen. Dit heeft de hoofddirekteur van Smit, R. W. Scheffer, woensdag in Rotterdam gezegd op de aandeelhoudersvergadering van het bedrijf. Over de kansen van verdere juridi sche stappen wilde Scheffer zich nog niet uitlaten. Ook liet Scheffer in het midden of Smit een schadeclaim in dient bij Muller, dan wel bij Wijsmuller, het bedrijf waardoor Willem Muller inmiddels is overge nomen. Bij een eventuele schade claim gaat Smit Internationale uit van de gederfde winst, zoals die door het bedrijf door de overname ver wacht werd. Volgens Scheffer is door de overna me van Muller door Wijsmuller een kans gemist de situatie op de Wester- schelde te normaliseren. Met name Muller zorgde de afgelopen jaren voor felle konkurrentie tussen de drie scheepvaartbedrijven ter plekke (de Antwerpse Union, Willem Muller en twee dochterbedrijven van Smit). Smit had zich voorgenomen met de overname van Muller daaraan een einde te maken. De overeenkomst van Muller met Wijsmuller mist een dergelijke belangrijke normaliseren de voorwaarde ,,voor het voort bestaan van het bedrijf, voor de werksfeer en de veiligheid van de vaart", aldus Scheffer. Prijzenslag Volgens direkteur Scheffer is het niet de bedoeling op de Westerschel- de een ware prijzenslag te laten ont staan tussen de sleepbootonderne mingen. De verstandhouding tussen Smit en Wijsmuller - de laatste jaren DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in grote trekken in met het voorstel van mi nister Braks (landbouw) en zijn staatssekretaris Ploeg voor een lan dinrichtingswet. Deze moet de uit 1954 stammende ruilverkavelings- wet gaan vervangen. In de nieuwe wet wordt niet langer alleen reke ning gehouden met de agrarische aspekten van de landinrichting, maar ook met zaken als natuur schoon, infrastruktuur, rekreatie en kultuurhistorische waarde. GASSELTERNIJVEEN Dertien koeien zijn woensdagavond om het leven gekomen door brand in een boerderij te Gasselternijveen (Dren the). De brand, waarvan de oorzaak onbekend is. legde het gehele be- drijfsgedeelte van de boerderij in de as. Drie koeien konden worden ge red, de overige dertien kwamen om. Een stal met kalveren naast de bran dende schuur kon worden behouden, evenals het woonhuis. De totale scha de bedraagt volgens de politie ruim 100.000 gulden. De boerderij was on- derverzekerd. aanwijsbaar verbeterd - heeft vol gens Scheffer door het gebeuren rond de overname van Willem Muller ech ter weer schade opgelopen. Ondanks felle onderlinge konkurrentie bestond er de afgelopen jaren zowel op het zeesleep- als be'rgingsgebied een bepaalde mate van samenwer king tussen de beide bedrijven. HAARLEM - De Haarlemse recher che heeft dinsdag een 45-jarige Haar lemse tandarts aangehouden. De man wordt verdacht het ziekenfonds Spaarneland voor meer dan 50.000 gulden te hebben opgelicht door het indienen van onjuiste deklaraties. ZEIST - In de horeca zijn dit jaar ruim 650 extra leerplaatsen voor jon geren geschapen dankzij het gebrui ken van de prijskompensatie en overheidssubsidie voor een leer plaatsfonds. Het aantal leerplaatsen in de horeca is daarmee gestegen tot bijna 2.600. De komende jaren zal het aantal leerplaatsen zich bestendigen. Dit is woensdag bekend gemaakt op een bijeenkomst van SVH onderwijs centrum van de bedrijfstak horeca in Zeist. ARNHEM - De Arnhemse politie heeft woensdag de 24-jarige E. M.-B. uit Arnhem aangehouden, die ervan wordt verdacht vorige week haar 38- jarige echtgenoot door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. De man werd 20 februari in het zieken huis opgenomen en overleed vier da gen later, aldus een woordvoerder van de politie woensdag. Sektie op het stoffelijk overschot bracht de vergiftiging aan het licht, maar de politie kon nog niet zeggen waarmee. Ook over het motief is nog niets bekend. Wegens enorm succes geprolongeerd a.s. zaterdag 14.00 uur Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. 15 AA-» WT muziek MICHEL LEGRAND Alle leeftijden Apotheek C. C. H. Verschuren^ie- rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep ,,Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Algemeen direkteur KMS: Begin van een nieuwe periode bij de werf' VLISSINGEN - Staatssekretaris Van Houwelingen van defensie heeft woensdagmiddag in Vlissingen bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) de voorlo pige opdracht voor de bouw van vier multipurpose- fregatten voor de Koninklijke Marine getekend. De KMS heeft ook een optie ontvangen voor de bouw van nog eens vier M-fregatten. Met deze totale opdracht is een bedrag gemoeid van 2840 miljoen gulden. De order biedt in totaal 17.000 manjaren werk. In de eerste plaats voor de KMS maar ook voor de vele toeleveringsbedrij ven die bij de bouw betrokken zijn. Het eerste M-fregat zal begin 1988 moeten kunnen proefvaren. Tijdens de bijeenkomst in het Scheldekwartier in Vlissingen over heerste woensdag een groot gevoel van opluchting bij zowel de KMS als bij de Koninklijke Marine over de af ronding van de problemen die na het Rijn-Schelde-Verolme debacle tussen het bedrijf en de Koninklijke Marine waren ontstaan over de bouw van de ze fregatten. ROTTERDAM - Het uitster vingsproces van plantesoorten is door toedoen van menselijk hande len zo ernstig versneld dat op dit mo ment gemiddeld twee plantesoorten per dag uitsterven. Dit sombere gege ven verstrekte het wereld natuur fonds dinsdag in Rotterdam bij het begin van de internationale aktie „red de planten, red het leven". De opdracht voor de bouw van de vier M-fregatten betekent volgens ir. R. Propper, algemeen direkteur van de KMS, het begin van een nieuwe periode bij de werf. Want de bouw van die vier nieuwe hypermoderne marinefregatten heeft nu a) in het buitenland grote belangstelling ge wekt. Nieuwe exportopdrachten Volgens ir. Propper kan uit die be langstelling en met inspanning van alle partijen nieuwe exportopdrach ten verworven worden. Deze Marine opdracht betekent ook, aldus ir. Propper. dat de relaties van de KMS weer vertrouwen krijgen in de civie le sektor van het bedrijf. Bij op drachten voor deze sektor gaat het om langlopende opdrachten waar mee soms honderden miljoenen gul dens gemoeid zijn. Het is heel begrij pelijk, aldus Propper, dat er ook van die zijde kritisch gekeken wordt naar de toekomstverwachtingen van ons bedrijf. De nieuwe M-fregatten zullen op den duur de Wolf- en den Van Speyk- klassen moeten vervangen. In de M- fregatten worden de nieuwste snuf jes op nautisch en technisch gebied verwerkt. In het ontwerp is extra aandacht besteed aan de veiligheid en de afweermiddelen. Het fregat wordt onder meer uitgerust met het nieuwe goalkeeper-systeem voor de verdediging op de zeer korte afstand. Dit grotendeels Nederlandse ont werp moet een afdoende antwoord geven op raketten zoals bijvoorbeeld de Franse "Exorcet, die tijdens de Falkland-oorlog Engelse Marine schepen tot zinken wist te brengen. HILLEGOM - Met het aanbieden van een kontainer boomschors aan het kollege van burgemeester en we thouders van Hillegom is woensdag morgen het vervolg van de aktie spuiten kan niet meer", van de ver eniging milieudefensie van start ge- ROTTERDAM - Het Rotterdamse waterleidingnet is donderdag op di verse plaatsen gesprongen. Oorzaak is een storing in het pompstation, waardoor er overdruk is ontstaan in de transportleidingen van het net. Het Rotterdamse drinkwaterbedrijf DWL heeft dit meegedeeld. Donderdag 1 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering kommissie publieke werken. 19.30 uur. ,,Huis van Nassau". Algemene leden vergadering CBTB. 19.45 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Wees een zegen. 20.00 uur. Haamstede Hotel „Bom". Voorjaarsvergadering VW „Burgh-Haamstede". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Energiecentrum. 15.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Oosterland Voorkerk Ned. Hervormde kerk. Bij eenkomst kerkvoogden. 19.30 uur. Vrijdag 2 maart Zierikzee Concertzaal. Koncert Rotterdams Philharmonisch Orkest. 20.00 uur. Noordwclle N.H.-kerk. Samenkomst Wereldge bedsdag. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven" toneel voorstelling. 19.30 uur. Zaterdag 3 maart Zierikzee Bioscoop. Never say never again. 14.00 uur. Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Bingo. 19.30 uur. Bioscoop. De vier vuisten slaan op hol. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansavond met gele genheidsband. 20.30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door sportver eniging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Solistenkonkours Nut en Uitspanning. 14.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Toneel en muziekmiddag voor de bejaarden gemeente Brou wershaven. 14.30 uur. Zondag 4 maart Zierikzee Bioscoop. De vier vuisten slaan op hol, 14.00 en 20.00 uur. Maandag 5 maart Zierikzee Graanbeurs. Groot carnavalsfeest gymnastiekvereniging Delta Sport. 16.30 - 24.00 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland vergadering. 14.0C uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Poppenkast voorstelling voor alle leeftijden. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. A.N.B.O., spel- middag voor ouderen. 14.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring Bouwbond FNV. 19.45 uur. Woensdag 7 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelstuk door de Schouwse Ruiters voor de bejaarden. 20.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Pand Visstraat 5. Viering Internatio nale Vrouwendag. Vanaf 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Op treden Vrouwen theatergroep „Zilt". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Algemene ledenver gadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (Westhoek). 20.00 uur. Zaterdag 10 maart Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duiveland. 20.00 Zondag 11 maart Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling toernooi. 12.00 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring VVV „Renesse". 20.00 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. „Het minnenspel der maagden", door V.O.O. uit Ooster land, met bal na. 19.30 uur. WtJfensdag 21 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 22 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Zaterdag 24 maart Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Woensdag 4 april Kcrkwcrve Verenigingsgebouw. Informatie hoorzitting gemeente Middenschou- wen. 20.00 uur. Woensdag 11 april Scharcndijke Putmeet. Informatie hoorzitting ge meente Middenschouwen. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2