berichten Maaskant levert viskotter aan Urk Jaarvergadering voor Werkende Jongeren CNV „Wantij": Nieuw Zeeuws natuur- en milieublad Uitreiking zwemdiploma's in zwembad „Onderdak" Kool, een gezonde en goedkope groente 8 ZIERIKZEE Ledenvergadering CBTB De kring Schouwen-Duiveland van de CBTB houdt donderdag 1 maart de algemene ledenvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. De heer mr. G. W. Smallegange, alge meen sekretaris van de CBTB West- Nederland spreekt over verantwoord produceren. De vergadering wordt geopend door de kringvoorzitter R. J. van der Wekken. Op de agenda staat verder het verslag van de finan ciële kommissie, de vaststelling van de financiële jaarstukken 1984 en de bestuursverkiezing. De vergadering begint om 19.45 uur. Kursus bloemschikken De Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen begint maan dag 19 maart met een kursus bloem schikken in Zierikzee. Tijdens elke les in het LTS-gebouw in Poortam bacht worden bepaalde grondvor men behandeld en zal een demonstra tie worden gegeven. Daarna kunnen de leerlingen zelf aan het werk. De lessen worden op acht vaste avonden wekelijks gegeven van 19.30 - 21.30 uur. Na deze kursus is het ook moge lijk de officiële vestigingsopleiding Bloemist-Winkelier te volgen. Infor matie bij: SBOV te Voorschoren, tel. 01717-2010. Bijeenkomst Wees een zegen In het Herv. Verenigingsgebouw komt donderdag 1 maart de Her vormde Vrouwengroep Wees een ze gen bijeen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Jaarvergadering UW De medewerksters van de UW te Zierikzee hielden de jaarvergade ring. Onder meer de jaarverslagen kwamen aan de orde. Mevrouw Kamphuis, een aspirant mede werkster kreeg van mevrouw B. Florusse-v. d. Linde de speld uitge reikt. Mevrouw Van der Wekken, die zes jaar sekretaresse is geweest, kreeg van de voorzitster een kadoot- je overhandigd en het dankwoord werd in dichtvorm voorgedragen. Zij wordt opgevolgd door de tweede se kretaresse mevrouw Van de Bijl- Salomé. Het adres van het afdelings- sekretariaat is daardoor gewijzigd in Moggestraat 17, 4301 LE Zierikzee. Mevrouw N. v. d. Bruinhorst hield een akklamatie, welke muzikaal werd omlijst door Cora den Boer op de dwarsfluit. Jaarvergadering RPF De Reformatorische Politieke Kiesvereniging Zierikzee kwam vo rige week bijeen voor de jaarverga dering. Wegens ziekte van de voorzitter, J. de Bruine, werd de vergadering ge leid door de oud-voorzitter K. T. de Jonge. Gelezen werd uit de profeet Obadja vanaf het 15de vers, waarna de voor zitter voorging in gebed. Na zijn in- leidind woord werden de gebruikelij ke zaken puntsgewijs afgewerkt. Het aftredend bestuurslid de heer M. J. v. d. Houten werd met algemene stem men herkozen. Na de pauze kwam het, in opdracht van de Federatie Raad aan de z.g. kommissie van 5, opgestelde rapport „Koers en presentatie" aan de orde. De voorzitter gaf een korte samen vatting van de inhoud. Na een dis- kussie over het gehoorde werd de vergadering door de sekretaris met dankgebed besloten. Twee fiets-diefstaflen In de afgelopen nacht werden in Zierikzee twee fietsten gestolen. M. W. M. B. deed aangifte van de diefstal van een damesfiets en C. P. C. uit Schuddebeurs mist een heren fiets, die gestald was in de rij wielstalling van de R.S.G. Vier bromfietsen uit verkeer Tijdens een speciale kontrole hedenochtend, op de technische staat van bromfietsen, werden ruim dertig brommers gekontroleerd. Vier wer den naar het politiebureau vervoerd om aan een uitgebreid technisch on derzoek te worden onderworpen. De brommers waren „opgevoerd". RENESSE Aktie Hulpbrug De aktie Hulpbrug van de C.J.V. De Schakel te Renesse heeft in janua ri 172,50 opgebracht. Deze op brengst is behaald met het ophalen van 3500 kg glas 70,—), 140,— aan statiegeldflessen. 40,— aap giften en 22,50 voor oppassen. Het geld zal ten goede komen aan het vluchtelin genwerk van de YMCA in Soedan. Zaterdag 3 maart zal van 9.00 tot 12.00 uur wederom een glasophaal- ronde worden gehouden. KERKWERVE Kollekte De jongeren van de Chr. Gerefor meerde Jeugdvereniging „Ora et La- bora" hebben niet tevergeefs aktie gevoerd voor de Stichting Reforma torische Hulpaktie Woord en Daad. Door middel van bestelformulieren kon voor meer dan duizend gulden aan gebruiksvoorwerpen worden verkocht. De jeugd is erg blij met dit resultaat, waardoor de bouw van een ziekenhuis in. San Lucas (Guatemala) iets dichterbij komt. Gevers en kol- lektanten wordt dank gezegd. BROUWERSHAVEN Krulden in de keuken Vanaf donderdag 3 april zal er in het Tonnenmagazijn een kursus star ten met als onderwerp „Kruiden in de keuken". De kursus, die geleid zal worden door mevrouw Strayer, gaat over het mogelijke gebruik van aller lei verse kruiden bij het koken van eten. De les zal op 21 en 28 juni in praktijk worden gebracht in het Ver enigingsgebouw te Brouwershaven. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij mevrouw C. van Putte- Versprille. Telefoon 01119-1367. Boekbespreking Maandagmiddag kwam in Brou wershaven de leeskring bijeen om het boek „De pest" van Albert Ca mus te bespreken. Camus, die dit boek in 1942 schreef, ontving in 1957 de nobelsprijs voor de letterkunde. Het boek beschrijft de veranderin gen die bij mensen te weeg gebracht worden door een grote ramp. Het speelt zich af in Oran, een stad aan de Algierse kust. De leeskring is een on derafdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen afde ling Brouwershaven. Oud papier Zaterdag 3 maart aanstaande is het weer zover. De sportvereniging A.S.V. haalt in Brouwershaven oud papier en karton op. Men begint te rijden vanaf negen uur 's morgens. Aan de bewoners wordt verzocht het een en ander gebundeld langs de stoeprand klaar te zetten. DREISCHOR Muzikant Crescendo Aan het zaterdag gehouden KNF- solistenkonkours te Middelburg werd onder meer deelgenomen door P. J. van Donge van de muziekvere niging Crescendo. Hij vertolkte de Sonata Opus 17 van L. van Beetho ven met bes-bas in de vaandelafde ling in een arrangement van L. Blauw. Zijn optreden werd door ju rylid Henk van Lijnschooten gehono reerd met 49 punten, dat een eerste prijs betekende. Mevrouw H. G. J. de Regt-de Rijke begeleidde de muzi kant op de piano. OOSTERLAND Bijeenkomst kerkvoogden In de Voorkerk van de Ned. Her vormde kerk te Oosterland wordt donderdag 1 maart de jaarlijkse bij eenkomst voor kerkvoogden, diake nen en predikanten gehouden. Dé bij eenkomst begint om 19.30 uur. ZONNEMAIRE Jaarvergadering Bouwbond FNV De afdeling Brouwershaven van de Bouwbond FNV houdt dinsdag 6 maart in het Verenigingsgebouw te Zonnemaire haar jaarvergadering. Op deze vergadering worden twee ju bilarissen gehuldigd, die 60 en 50 jaar lid zijn van de bond. De vergadering begint om 19.45 uur. BRUINISSE Mosselkotter verbreed De mosselkotter Nieuwe Zorg, de Bru 2 van de firma M. J. en S. de Ko ning te Bruinisse werd bij scheeps werf De Schroef te Sluiskil verbreed en van een nieuwe voorsteven voor zien. Het schip is nu weer aangepast aan de eisen die in 1984 aan een mos selkotter worden gesteld. betimmering en IJmuiden Stores le verde het netwerk, allen bedrijven uit Stellendam. Deurloo uit Schudde beurs nam het sanitair en de cv voor zijn rekening en Radio Holland plaatste de uitgebreide nautische ap paratuur. AMSTERDAM - De laatste verzets- herdenkingskruisen zullen waar schijnlijk dit jaar worden uitgereikt. Sinds de onderscheidingen in 1980 in het leven is geroepen, zijn er onge veer 13.000 uitgereikt. De termijn van aanmelding is gesloten. BRUINISSE - Tussen Maaskant b.v. te Bruinisse/Stellendam en de rederij Louwe de Boer uit urk bestaat al vele jaren een uitstekende relatie en van de zeven kotters van deze rederij zijn de meesten door Maaskant geleverd, ter wijl straks de nu nog varende UK 44 ook nog moet worden vernieuwd. Onlangs werd de nieuwe UK 155 afgeleverd, de kotter met open ach terschip die de naam Wybrigje kreeg en gaat varen onder commando van Klaas de Boer. één der zoons van de reder Louwe de Boer. Het nieuwe schip is 42 meter lang. 9 meter breed en 5.10 m hol. Het is uitgerust met een 2400 pk Crepelle hoofdmotor, waaraan een Reintjes keerkoppeling W.A.V. 3450. Door allerlei nieuwe technische voorzieningen kon het plaatsen van GOES - Op vrijdagavond 9 maart houdt Werkende Jongeren CNV dis- trikt Zeeland haar jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Het huishoudelijk gedeelte bestaat uit de bespreking van het werkplan voor 1985 en de verkiezing van het dis- triktsbestuur. Na het huishoudelijk gedeelte wordi vanaf 20.30 uur gediskussieerd over de inkomenspositie van jongerea Voor dit thema is gekozen omdat in de laat ste 5 jaar al diverse maatregelen zijn getroffen, waaronder verlaging van de minimum jeugdlonen en de uitkerin gen, die de inkomenspositie van jon geren grondig hebben aangetast. Nu heeft minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid advies ge vraagd aan de Sociaal Economische Raad (SER) over een aantal voorstel len die een verdoe aantasting bete kent van de inkomenspositie van jon geren. zze voorstellen komen -»■ ^r op: - het verlagen van het minimumloon, dus ook de minimum jeugdlonen; - het vaststellen van het minimum loon op een leeftijd van 27 of 30 jaar (dit is nu 23 jaar); - afschaffen van het minimumjeugd loon voor 16- en 17-jarigen; - jongeren en langdurig werklozen pas na één jaar werken recht geven op het minium (jeugd) loon. Voor deze diskussie zijn de 2e Ka merleden die in Zeeland wonen uit genodigd, dit zijn: Drs. M. Beinema (CDA), de heer J. C. Th. van der Doef (PvdA), Drs. H. Eversdijk (CDA) en Mr. A. J. te Veldhuis (VVD). De ver gadering begint om 19.30 uur. Na „Zeeuws Nieuws" en „Gouden Delta" ZIERIKZEE - „Wantij" is de titel van het nieuwe Zeeuwse natuur- en milieutijdschrift. Het is een tijd schrift over natuur en milieu in Zeeland en het wordt uitgegeven door de Stichting het Zeeuwse Landschap, de Stichting het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming en de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland. Het Zeeuwse Landschap, het Zeeuws Biologisch Museum en het Zeeuws Coördinatieorgaan gaven voorheen het blad Zeeuws Nieuws uit. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland gaf voorheen het bekende (en omstreden) blad de Gouden Delta uit. Beide bladen zijn inmiddels op geheven en „Wantij" is er voor in de plaats gekomen. Het blad verschijnt vijf keer per jaar in een oplage van 4500 exempla ren. Eerste nummer In het eerste nummer wordt onder meer aandacht geschonken aan de Bekerfinale in sporthal Onderdak ZIERIKZEE - In sporthal Onder- dak te Zierikzee staat voor woens dagavond de zaalvoetbalbeker finale van het rayon Zierikzee van de KNVB afdeling Zeeland tussen de Country Club en Bruse Boys op het programma. Nu de Country Club dit seizoen de kampioenstitel aan haar neus heeft zien voorbij gaan zal het zeker alles in het werk stellen om in het bezit van de beker te komen. Daar Bruse Boys soms verrassend uit de hoek kan komen in wedstrijden waarbij wat op het spel staat mag tussen beide teams een spannende strijd worden verwacht om in het be zit van de beker te komen (20.20). In de le klasse gaat kampioen Sporthuis Zierikzee het opnemen tegen Toren Boys, het team dat de achtervolging op de ploeg van het Sporthuis nog het langst heeft volgehouden. Daar de kampioenen er zeker op gebrand zul len zijn om het seizoen met een over winning af te sluiten geven wij hen een uitstekende kans op de inzet (21.40). In het treffen tussen Skol Boys en Bij makelaardij geven we de boys een uitstekende kans op de in zet (19.40). In de 2e klasse kan Stella Boys haar kansen op de kampioensti tel en promotie naar de voor hen ou de en vertrouwde omgeving handha ven door de ontmoeting tegen het team van de jeugdsociëteit Brogum tot een goed einde te brengen (19.00). In de 3e klasse zullen de PZEM en de reserves van Skol Boys elkaar wel niet veel ontlopen (22.30). twee hulpmotoren achterwege blij ven. al is er wel havennoordset Volvo Penta, die gebruikt kan worden als dat nodig is. De schroef is een Bronial recht draaiende vierblad schroef met een diameter van 3200 mm. De vislier heeft op de Europoort 83 in de RAI in Amsterdam gestaan, het is een acht- trommelige Maaskant lier type M 220 E P. 6. 160 E P 2. Strakoma zandstraalde het schip vakkundig, Ytama zorgde voor de ZIERIKZEE - In zwembad „Onder dak" kon weer een groot aantal zwemdiploma's worden uitgereikt. De examenkommissie bestond uit de heren W. ten Haaf en L. Oosse. De organisatie was in handen van de heer A. Bakker. Namens de K.N.Z.B. waren aanwezig: mevrouw Mewe voor de A-diploma's en de heer Th. Sluijs voor de B- en C-diploma's. De geslaagden Diploma A meisjes: Sandy Ver- kaart, Gwenny van Asperen, Renate Baumann, Jolanda Bil, Veronique Blom, Francis Boerman, Marieke de Bruyn, Loes van Dongen, Corina van Dijke, Manon Everaers, Gaby Emor, Corien van Felius, Jori van Gende- ren, Mieke van de Hoek, Talitha Hendrikse, Marike de Lange, Dome- nique van Lint. Marjolein v. d. Maas, Inge Marchand, Ilonka van der Meer, Marloes Plu, Schara Ramdjan, Deb- by Scheen, Silvia Schot, Jacqueline Stoel, Miranda van Tilburg, Angeli- que van Toledo, Paula Volmer, Yeun mee Wuu. Diploma A jongens: Nienke San ders, Garard Bouwens, Erwin Nelis- sen, Marcel Dcrks, Barry Dorreman. Rienk van Dijke, Jeroen den Engels- J. Ramaker, kand., Zwolle, die be dankte voor Wijhe; naar Slikker veer: P. J. van Helden te Exmorra- Allingawier; naar Rotterdam-Zuid Katendrecht: J. P. Koning te Maars- Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Zutphen: T. Dij- kema te Twijzel en Kollummer- zwaag-Zwaagwesteinde, die bedank te voor Nieuwleusen en Utrecht-N.W. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal (Pniël- kerk): L. W. Bilkes te Ermelo; te Vlaardingen: H. H. Klomp te Zwaag- westeinde. Geslaagd voor het kand. examen cn beroepbaargesteld: A. G. Boogaard, P. C. Hooftstrat 14, 3881 KE Putten, tel. 03418-54097. D. A. Brienen, Badhuisweg 23, 7311 BW Apeldoorn, tel. 055-221097. G. P. M. van der Linden, Cederlaan 10, 7313 BS Apeldoorn, tel. 055-553810. Drs. G. R. Procee, Kruizemuntstraat 353, 7322 LN Apeldoorn, tel. 055-665842. H. E. Sterk, Varviksingel 181, 7512 EL Enschede. Geslaagd voor het kandidaatsexa men: D. J. Steensma, Oostermheen- weg 13a, 3849 PA Hierden. J. van Mourik, Wilgenstraat 21, 4462 VR Goes, tel. 01100-15469. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Herkingen: M. Burg graaf, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Groningen: H. Paul te Vlissingen; voor Boskoop: J. J. van Eckeveld te Zeist. Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rijssen: W. Kamp te Grafhorst. Wereldgebedsdag BRUINISSE - In verband met We reldgebedsdag is er vrijdag 2 maart kerkdienst in de Geref. Kerk aan de Noorddijk. Aanvang 20.00 uur. drie organisaties achter „Wantij". Een artikel wordt gewijd aan de baanlozenprojekten in de land schapsverzorging in Oostburg en Sluis. Slechts kort wordt melding ge maakt van het feit, dat ook in Westerschouwen veertien mensen in het kader van een dergelijk projekt aan de slag zijn gegaan. Bernadette van den Brink zet in het artikel „Op hete kolen zitten" de bezwaarschriften en de alternatieven op een rij van de ombouw van de cen trale Borsele en de uitbreiding Total. Deregulering is een woord, dat de laatste tijd veel heeft geklonken. Wat is deregulering en wat betekent dat voor ons en voor ons milieu? Hans Bannink gaat er in het eerste nummer van „Wantij" nader op in. Onder de titel „Schelde-ziekte" wijdt Jan de Vries een artikel aan de vervuiling van de Westerschelde. Waar het volgens de auteur om draait, is de broedertwist tussen Waalse en Vlaamse Belgen, die er sinds 1971 voor heeft gezorgd, dat zo wel Walen als Vlamingen hun sme righeden ongehinderd in de Schelde en zijn zijrivieren konden lozen. „De Scheldeziekte - bijna zuurstofloos heid, meer cadmium dan in enig an dere Europese rivier, een serie gifti ge chemische verbindingen - is een stukje verdriet van België", aldus De Vries. Acila, 27-2 te Sjarjah Acmaea, 27-2 van Mombasa naar Fa- hal Acteon, 27-2 van Akrotiri naar Port Said Nedlloyd Dejima, 28-2 te Rotterdam Nedlloyd Delft, 27-2 van Djeddah naar Singapore Nedlloyd Houtman, 1-3 te Jeddah verwacht Ondina, 8-3 te New York Onoba, 12-3 te Antwerpen verwacht Zafra, 27-2 te Auckfield MIERLO Als ik de balans opmaak van de recente uitspraken van Nij- pels en De Vries met betrekking tot de kruisraketten, dan kom ik tot de slotsom dat beiden tot uitdrukking hebben gebracht dat de problemen gezamenlijk moeten worden opge lost. Dat zei minister-president Lub bers maandagavond in Mierlo op een bijeenkomst van het CDA. Veemarkt Leiden LEIDEN, 27-2. Prijzen per kg: Ex tra kwaliteit dikbillen 9,75 - 13,75; stieren le kw. 8,75 -ƒ 9,55, 2e kw. 7,90 - 8,60; vaarzen le kw. 7,80 - 8,95, 2e kw. 6,50 -ƒ 7,70; koeien le kw. 7,55 - 8,75, 2e kw. 6,60 - 7,50, 3e kw. 6,10 -ƒ 6,50; worstkoeien 5,60 - 6,60; schapen 6,00 - 8,50; lammeren 10,75 - 12,25. Prijzen per stuk: Schapen 220 - 295 en lammeren 225 - 390. Aanvoer: totaal 1418 stuks, waar van 1027 slachtvee; 100 stieren en 291 slachtschapen en lammeren. Overzicht: Slachtvee: handel ma tig, en prijzen iets lager; stieren: han del matig, en prijzen iets lager; slachtschapen en lammeren: handel matig, en prijzen iets lager. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 27-2. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 217 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt per stuk: Luxe paarden 2850 - 3850; werkpaarden 2000 - 3075; oude paarden 1700 - 2400; 3-jarige paar den 1550 - 2550; 2-jarige paarden 1350 - 2350; veulens 350 - 1350; hitten 650 - 1450; pony's 350 - 1050. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,50 - 6,50; jonge slachtpaarden 5,60 - 6,75. De handel was voor slachtpaarden kalm en pony's redelijk. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27-2. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 70,00 - 71,00; Bintje 50 mm op waarts/ 80,00-/ 83,00, (frites 83,00- 85,00); Bintje 35-50 mm 76,00 -ƒ 77,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 65,00 - 67,00; Bintje 50 mm op waarts 77,00 - 79,00. Exportaarappelen: Bintje 45 mm opwaarts in zakken 84,00 - 85,00. Voeraardappelen 9,00 - 12,00. Stemming vast. -4ÉL Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Gameren: C. M. Buijs, kand. te Krimpen a.d. IJssel, die bedankte voor Moordrecht (deel gemeente) en voor Wijngaarden. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: W. J. op 't Hof te Ouddorp; voor Gaastmeer (Herv. Geref. Samen op Weg): J. IJ. Pijlman, oud leger- predikant te Harkema. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Oude Pekela: B. man, Matthijs Hekking, Marien Ho- gerheide, Ype de Jong, Peter Kloet, Edwin de Koning, Patrick Kooman, Wilco Kooman, Johan van Maanen, Martijn van der Bijl, Sebastiaan Raayen, Daniël de Rooij, Huib Schot, Lennard van Splunter, Richard Thijsse. Diploma B meisjes: Patricia Bregt, Elsje van Beek, Ciska Berrevoets, Mia den Dekker, Natascha Deurloo, Jolanda van Groningen, Kim van der Hoek, Sook de Jonge, Esther Jonker. Linda Karssen, Simone Kieviets, An- nemarieke van Klinken, Anksella Kloet, Barbara van Oost. Jolanda Struyk, Miranda Verkaart. Diploma B jongens: Jeroen den Boer, Nico de Bruyne, Daniël Eve raarts, Waldo Teijen, Rene Fondse, Wouter de Groot, Barry Hagel, Gillis Klompe, Jeroen Kruit. Dirk-Jan Limburg, Erwin v. d. Linde, Niels Lodewijk, Jan van Nieuwenhuyze, Dennis Nuyens, Patrick v. d. Ouden, Mark Plaating. Bennito Ravia, Rob bert Roggeband, Barry Schoute, Danny Schuurbiers, Ronald Scherpe- nisse, Driss Surig, Maurice van Velt- hoven, Robbie de Vlieger. Peter Nog- elij. Jeose de Waard Lovise Pickard. C diploma: Robbie van Oost, Marco v. d. Lee, Wendy Bruens. Het is heel verstandig om in de winter eens de keus te laten vallen op een van de vele koolsoorten die momenteel te koop zijn. Deze bekende wintergroente bevat namelijk een grote hoeveelheid vitamine C, die men in de winter goed kan gebruiken. Daarnaast bevat kool de nodige mineralen - vooral ijzer - en voedingsstoffen zoals eiwitten, vetten en koolhydraten. Kool is heel goed als rauwkost te gebruiken. Maar als men er de voorkeur aan geeft om de groente te koken dan moet dit kort gebeuren, anders is het gedaan met de vitamine C. Kortgekookte kool is bovendien lichtverteerbaar. Zodra kool zachter - en dus langer - wordt gekookt komen zwavelachtige stoffen vrij, waardoor de groente onaangenaam zwaar op de maag ligt en waardoor tevens het beruchte „koolluchtje" vrijkomt. Dit laatste heeft menige huisvrouw ervan weerhouden om kool op tafel te brengen. Kool is er in vele kleuren: rood, groen, wit en zelfs geel. Deze soorten, evenels het spruitje, behoren tot de zogenaamde sluitkool Boerekool heeft veel losser blad, spitskool is kegelvormig, terwijl Chinese kool met het lange, vrij brede blad, al bijna niet meer aan een gewone kool doet denken. Nog een voordeel van kool is dat het een relatief goedkope groente is. Bovendien kan kool heel goed bewaard worden en hoeft het geen be zwaar te zijn voor kleine gezinnen of alleenstaanden om een hele kool te kopen. Als het snijvlak namelijk met folie wordt bedekt en als de kool vervolgens in de koelkast wordt gedaan, dan kan hij weken later nog uitstekend worden gebruikt. Met kool valt veel te variëren, de groente hoeft beslist niet altijd in een stamppot te worden verwerkt. Zelf zuurkool maken Zuurkool is een belangrijke groentekonserve. Aan de fabrikage er van - in Nederland zijn 15 zuurkoolfabrieken - hebben ongeveer 750 mensen gedurende het inmaakseizoen een goede boterham. De inmaak begint, afhankelijk van het tijdstip van de oogst van de benodigde wit te kool, in augustus en eindigt half december. Het verkoopseizoen komt goed op gang als het weer kouder wordt, dus in november, december en januari. Doordat men steeds meer zuurkool als rauwkost gaat eten, kan men zuurkool echter het hele jaar door verkrijgen. Maar de topverkoop ligt echt in de winter. De witte kool wordt veelal rondom de fabriek ge teeld, in de kop van Noord-Holland. Hoe wordt zuurkool gemaakt? Bij het maken van zuurkool wordt uit sluitend witte kool gebruikt, die verzuurt het best. Zodra de kool in de fabriek is, wordt die grondig gereinigd en van ongerechtigheden ont daan. Vervolgens wordt de kool geschaafd cn lichtgczouten via de lo pende band in een betonnen put gestort. De kool wordt stevig aange drukt en de put wordt gesloten met verzwaarde planken. De bacteriën die op witte kool voorkomen kunnen nu aan het werk: koolhydraten worden afgebroken en zuren worden gevormd, o.a. melkzuur en azijn zuur. Daardoor heeft zuurkool geen konserveringsmiddcl nodig en kan hij na vier weken in vaten of vacuum verpakt getransporteerd worden naar de groothandel. Om zelf zuurkool te maken heeft men een in dunne slierten geschaaf de witte kool nodig. Een mengsel van 10 g zout en 1 eetlepel karnemelk per kg schone kool wordt door de koolslierten gekneed. Daarna voegt men er 4 jeneverbessen en of peperkorrels aan toe. In een met heet so dawater schoongemaakte inmaakpot, die goed nagespoeld dient te wor den. wordt de kool stevig aangedrukt. Doe er een schone doek over en bedek de inhoud met een plankje en een zware steen. Na twee weken even het vlies wegscheppen en eventueel met gepekeld water aanvul len. Zonodig herhalen. Na zes weken is de zuurkool klaar. Zelfgemaak te zuurkool kan ongeveer een half jaar goed blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 8