,,Nu met Hope" viert 85-jarig jubileum Financiële moeilijkheden voor Luctor et Emergo Weinig belangstelling bij Aktief Terreinbeheer Muziek en toneel bij Oosterlands Fanfare Elf muziekkorpsen op Bru's Havenplateau Onderzoek naar plaat fanfarekorps uit Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 februari 1984 Nr. 23482 BRUINISSE - Op 9 mei 1899 werd in Bruinisse de eerste repetitie gehouden van „Nu met hope", de mu ziekvereniging die naar aanleiding van het Koninginne- feest van 1898 door de heer Stobbelaere werd opgericht. Met vierentwintig muzikanten werd een begin gemaakt aan een rijke historie van deze vereniging, die het 85- jarig jubileum gaat vieren op zaterdag 19 mei met het or ganiseren van een muziekfestival op het Havenplateau, waaraan alle muziekverenigingen van Schouwen-Duive- land reeds hun medewerking hebben toegezegd. Dat be tekent een groep van welgeteld 574 muzikanten en majo rettes verdeeld over elf korpsen in Bruinisse, dat bete kent uiteraard ook een muzikaal spektakel van de eerste orde. Want zó vaak gebeurt het niet dat de eilandelijke muziekverenigingen meedoen aan een en hetzelfde eve nement. De deelnemende korpsen zijn: uit Ouwerkerk .Nieuw Leven", uit Brouwershaven „Apollo", van Re- nesse komt „Luctor et Emergo" en uit Oosterland de gelijknamige Fan fare. ,,Con Amore"-Noordgouwe, „Witte van Haemstede" uit Haamstede,Crescendo"-Dreischor en de twee Zierikzeese verenigingen „Rust Roest" en „Kunst en Eer" ma ken samen met de organiserende korpsen „Nu met hope" en „Oefe ning en Uitspanning" het elftal vol. Eigenlijk zijn er twee jubilea te vieren, want de drumband van „Nu met hope" viert tegelijktijdig het 25- jarig bestaan. Dit vertelde de heer L. W. van Galen, sekretaris van de jubi lerende muziekvereniging en zelf en thousiast drumband-lid, die naar aanleiding van het komende feest in de historie van „Nu met hope" was gedoken. Overigens is de historie wèl rijk aan wapenfeiten, maar daar staat weinig van op schrift, omdat net als bij zoveel verenigingen de wa tersnood van '53 alle archiefstukken vernietigde. Wat Van Galen nog bo ven water kan halen komt voor een groot deel van herinneringen van (de oudere) leden. Ook foto's uit de be gintijd ontbreken, en dat vindt de se kretaris uiterst jammer. Zierikzeese dirigent Derhalve is er weinig bekend uit die eerste dagen van „Nu met hope". Maar wèl, dat de eerste dirigent P. Jongmans uit Zierikzee was en dat er 24 leden waren van het nieuwe mu ziekkorps. Ter vergelijking: nu zijn dat er totaal 45, onderverdeeld als- volgt: drumband 14, muziek 14 en 17 majorettes. Nog een vergelijking met die be ginfase: toen was er een „gevoelige tweestrijd" met het andere Bruse korps: „Excelsior" onder leiding van Theewis. Er waren dus twee muziek gezelschappen in Bruinisse, evenals nu: er is een verregaande samenwer king met het Nieuwerkerkse „Oefe ning en Uitspanning", die dateert uit 1973. Er waren toen te weinig muzi kanten van „Nu met hope" om het korps in stand te houden. Het scheel de dus maar weinig of er was hele maal geen jubileum te vieren ge weest. „Excelsior" verdween van het mu zikale toneel na de eerste wereldoor log. De samenwerking met Nieuwer- kerk verloopt intussen prima. Altijd samen Onder leiding van dirigent A. Ra- dewalt wordt om beurten gerepe teerd in Bruinisse en Nieuwerkerk, per maand wisselt de lokatie. Het zijn wel twee aparte verenigingen, met een eigen bestuur, maar altijd wordt met de twee groepen samen opgetreden. Dat was in het afgelopen jaar bijvoorbeeld ongeveer twintig keer. „Nu met hope" rukte uit voor: serenades, koncerten op de muziek tent, het Sint Nicolaas-feest, uiter aard de visserij dagen, het festival in In het jaar 1922 werd deze opname gemaakt van het nu jubilerende ,,Nu met Hope". Op de tweede rij, vierde van rechts het oudste lid Thomas Kik, die zich in 1920 aanmeldde bij de vereniging. Cees de Jonge was toen voorzitter, bovenste rij, vierde van links. (Uit: Bruinisse in oude ansichten). ,,Nu met Hope" uit 1907. Helemaal links dirigent P. Jongmans, rechts de toenmalige voorzitter Marinus van Popering. (Uit: Bruinisse zoals het was Haamstede, en niet te vergeten: Ko ninginnedag dat een heel erg belang rijk onderdeel is in de Bruse samen leving. Voor de twaalfde keer deed het korps ook mee aan de traditione le Taptoe Bru, waar tussen de bijna professionele korpsen een „thuis wedstrijd" wordt gespeeld en zéér gewaardeerd door de Bruënaars. Wat doen we verkeerd? Oudste lid is Thomas Kik (piston speler) die al in 1920 lid werd van de jubilerende verenging. De jongste is een twaalfjarige bugelspeler. „We vragen ons weieens af: wat doen we verkeerd?", aldus de sekretares als het gaat over aanmeldingen van nieuwe, jeugdige leerlingen. Ze wor den opgeleid door Bram v.d. Berge, maar op het ogenblik heeft de vereni ging geen enkele leerling. „Soms komt er weieens een via de blokfluitgroep. Maar na een tijdje verdwijnen de leerlingen weer", zegt de heer Van Galen, die zelf enorm veel plezier beleeft aan zijn hobby. Vooral het overal naar toe gaan met de vereniging vindt hij een belevenis en het samen musiceren erg belang rijk en ontspannend. „Na afloop zijn we nog een tijdje gezellig samen in het dorpshuis, en dat is ook erg gezellig", aldus Van Galen, die graag bij deze een oproep aan belangstellenden doet om toch vooral „Nu met hope" te komen ver sterken. Muziek maken is voor bijna iedereen te leren en elke dag een kwartiertje tot een half uur oefenen is niet teveel gevraagd. De drumband repeteert (zoals ge zegd afwisselend per maand in Nieu werkerk of Bruinisse) in het dorps huis, van 18.45 tot 20.30 uur elke maandagavond. De muziek doet dat op dezelfde plaats en ook op maan dag, van 19.30 tot 21.30 uur, terwijl de majorettes op dinsdag oefenen in het gymlokaal. Geïnteresseerden zijn op de repetities van harte wel kom. Vierde afdeling K.N.F. De historie van het korps ken merkt zich door twee zware tegenval lers: de oorlog en de ramp. „Nu met hope" speelde ooit in de eerste afde ling van het K.N.F.na de tweede wereldoorlog ging de vereniging op eigen verzoek terug naar de vierde afdeling (laagste) omdat instrumen ten en muziek in het oorlogsgeweld verdwenen waren. Langzamerhand werkte het korps zich weer naar de eerste afdeling en behaalde suksessen op concoursen, tot de ramp daar weer een einde aan maakte. Wéér ging „Nu met Hope" terug naar de laagste klasse van de K.N.F. en bleef daar tot op heden. Er wordt niet meer meegedaan aan con coursen. Het geringe ledenbestand laat dat niet toe. In 1967 was het Bru se korps voor het laast te beluisteren op een K.N.F.-concours. Volgens Van Galen is de vereniging redelijk financieel gezond, al blijven er altijd wensen ten aanzien van in strumenten en muziekstukken. De drumband kon onlangs nog een tim tom in gebruik nemen. Het huidige jubileum-bestuur van „Nu met Hope" bestaat uit D. Primes (voorzit ter), L. W. van Galen (sekretaris) pen ningmeester J. Wiebrens, J. van Put ten (instrukteur drumband) J. De Hartog en E. Schilperoord, die de majorettes in het bestuur vertegen woordigt. Ruzie in 1899 Over het ontstaan van „Nu met Ho pe" zegt het boekje Bruinisse zoals het was (even geleend van het Bruse gemeentearchief) eveneens dat het korps werd opgericht door ene Stob- belaer. Bij de inhuldiging van Konin gin Wilhelmina had Bruinisse geen eigen muziekkorps. Piet Ockerse, een bekend oester- en mossel kweker liet muziek-direkteur Stobbelaer uit België overkomen. Deze Belg werd oprichter van „Excelsior" en na een ruzie een jaar later ontstond in 1899 „Nu met Hope". J. F. Theewis en P. Jongmans waren respektievelijk Zie- rizeese dirigenten. Na de eerste we reldoorlog herleefde alleen „Nu met hope" onder leiding van direkteur Marinus Willemse. Aan de vooravond van het jubi leum geeft de 85-jarige vereniging op vrijdag 2 maart een uitvoering in het Dorpshuis, aanvang 19.30 uur. Mis schien een goede aanleiding om a. het koncert bij te wonen en b. zich te mel den als lid. Het festival op het haven plein in mei zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn. Met een beetje mooi weer moet het een stralend en vooral kleurrijk festijn worden. RENESSE - Het fanfarekorps Luctor et Emergo te Re- nesse heeft het jaar 1983 afgesloten met een nadelig sal do van 3345,35. De vergadering besloot dan ook de kon- tributie fiks te verhogen. Jeugdleden tot zestien jaar gaan vijf gulden per maand betalen en senioren 7,50 per maand. Het korps heeft nog wel een bijdrage van ruim drieduizend gulden tegoed van het Anjerfonds. De huur van de repetitieruimte en de kosten van de muziek school zijn al tot september van dit jaar vooruitbetaald. In het kader van de moeilijke fi nanciële situatie van de vereniging besloot de vergadering dat deelname aan de Play-In, welke voor 6 oktober in het dorpshuis van Renesse zal wor den georganiseerd, voor rekening van de leden komt. Een Play-In is een instruktiedag, die door het provinci aal sekretariaat van de KNF wordt georganiseerd en waarvoor alle korpsen in Zeeland worden uitgeno digd. Na uitvoerig overleg werd het besluit genomen om in principe toch weer deel te nemen aan de Taptoe Re- nesse, welke door de evenementen kommissie van de V.V.V. voor 11 au gustus zal worden georganiseerd. De problemen bij de voorbereidingen voor de taptoe van vorig jaar maak ten de diskussie noodzakelijk. In een toeristendorp als Renesse blijkt het erg moeilijk om voor een evenement in de zomer te repeteren, omdat veel leden ten gevolge van drukke werk zaamheden verstek moeten laten gaan en andere leden in die tijd zelf met vakantie gaan. Ondanks deze moeilijkheden was men toch van me ning dat Luctor et Emergo op de Tap toe Renesse niet mocht ontbreken en dat daarom de uitnodiging van de V.V.V. moest worden aangenomen. Vergadering Overigens was de vergadering wel van mening dat de vergoeding van 300,—, die voor deelname aan de Taptoe wordt ontvangen, schril af steekt tegenover de vergoeding die de andere deelnemende korpsen krij gen. Uiteindelijk is de Taptoe een evenement waarvoor entree moet worden betaald. De vergadering nam het besluit om voor deelname een vergoeding van 500,— te vragen. In november wordt deelgenomen aan een konkours in De Briel, de drum band zal naar alle zekerheid op 23 ju ni deelnemen aan het marskonkours te Huizen. Op 5 mei zal in het dorps huis van Renesse weer een onderling solistenkonkours worden gehouden. Ook werd besloten om op koningin nedag deel te nemen aan de zeskamp. De kaskommissie verklaarde bij monde van Jaap Moerland dat de za ken in orde waren bevonden. In de nieuwe kaskommissie werden de he ren Joop Wandel en John de Feiter benoemd. Taptoe Het bestuur liet op de vergadering weten dat er binnen het bestuur gesproken is over de mogelijkheden om een plaat van het korps te laten persen. Enerzijds omdat met de ver klop van de plaat wat verdiend kan worden en anderzijds omdat het toch erg leuk is een plaatje van je eigen korps te hebben. De moeilijkheid er bij is dat de kosten aan de baten vooruitgaan en dat je natuurlijk te voren nooit helemaal zeker weet of je voldoende kunt afzetten. Het bestuur gaat toch de verschillende mogelijkheden onderzoeken en de re sultaten daarvan worden op de we kelijkse repetitie-avonden gedeeld. Uitvoeringen Vanzelfsprekend werd ook nage praat over de twee geslaagde uitvoe ringen die men net achter de rug heeft. De voorzitter J. A. Kouman memoreerde in zijn openingswoord het feit dat het op de eerste avond zo druk was geweest dat de muzikanten hun stoelen op het podium moesten afstaan en met een bankje genoegen moesten nemen om het toegstroomde publiek van voldoende zitplaatsen te voorzien. Een woord van dank had de voorzitter voor Hans Canters, die de omslag van het programma had ontworpen. Kritiek was er op vanuit de vergadering op het gehalte van de toneeluitvoering en op de geluidsin stallatie van het dorpshuis. Tijdens de rondvraag waren er twee leden die het korps een mu ziekstuk aanboden. Het waren de he ren J. M. Moerland, die tijdens de uit voering werd gehuldigd met zijn 25- jarig jubileum als muzikant en H. Koper, die na 8V2 jaar zijn lidmaat schap moet opzeggen in verband met werkzaamheden. Laatstgenoemde dankte alle leden van het korps voor de goede sfeer die de vereniging tot een prettige vereniging maakt. Woorden die door de instrukteur van de drumband, de heer A. J. Pa^' mos. werden onderschreven. Hij voegde eraan toe dat men vorig jaar, ondanks het feit dat de drumband sterk verjongd was, toch op het kon kours een goed resultaat had be haald. Direkteur J. H. Blom dankte voor de aandacht die besteed was aan zijn 25-jarig jubileum als dirigent. Hij wees er verder op dat eind juni een koncert zal worden gegeven in de kerk. Tot slot werd met algemene stem men besloten om met de drumband en fanfare samen dit jaar een keer deel te nemen aan een muzikaal eve nement in bijv. België. DEN HAAG - In de periode 1981- 1983 is de vrouwelijke beroepsbevol king met circa 200.000 gestegen. Dit blijkt uit voorlopige uitkomsten van de arbeidskrachtentelling die in het voorjaar van 1983 door het centraal bureau voor de statistiek is gehou den en die maandag zijn gepubli ceerd. MIERLO - CDA-fraktievoorzitter De Vries vindt dat het kabinet se rieus moet overwegen volgend jaar over te gaan tot een tijdelijke be- lastingoverlaging om de binnenland se bestedingen op peil te houden. Met een belastingverlaging kunnen op korte termijn de nadelige gevolgen worden ondervangen van het bezui nigingsbeleid, meent De Vries. DEN HAAG - Organisaties van huurders en verhuurders hebben zich maandag in een gezamenlijke verkla ring uitgesproken tegen het stand punt van de regering dat de woon kosten voor huurders omhoog moe ten. Essen en wilgen geplant NOORDGOUWE - Waarschijnlijk wegens de slecht-weer voorspellingen (koud en mogelijk sneeuwval) moest de werkgroep Aktief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland het zaterdagochtend met een klein groepje vrijwilligers doen. Deze keer hield men een eigen boomplant- dag. Toch kon er heel wat werk verzet worden door de vijftien vrijwilligers, die ondanks de koude aan de slag gingen. Aan de Dreischorsedijk bij Noord- gouwe werden vijftien essen aange plant, kompleet met palen en gaas ter bescherming tegen grazende scha pen. De knotwilgen langs de Stapels- weg bij Zonnemaire waren aan een opknapbeurt toe. Deze bomen wer den gesnoeid en de vegetatie aan de voet van de bomen werd verwijderd. Men hoopt hiermee te bereiken dat de bomen niet worden beschadigd bij het maaien van de bermen. De wil gen zullen waarschijnlijk volgend seizoen geknot worden. Behalve het „verzorgen" van deze knotwilgen werden zaterdagochtend ook nog bij na veertig nieuwe wilgen geplant. De werkgroep kan ondanks de geringe belangstelling toch terugzien op een geslaagde aktiedag. (vervolg van pagina 1) nastery garden", waarin de wande ling in een kloostertuin met vogels tot de verbeelding van het publiek sprak. Vooruitlopend op het K.N.F.- konkours van 26 mei bracht de fanfa re de uit drie delen bestaande „Suite Picturale". Na de mars „Liberty bell" werden de trommelvliezen ge test door het opkomen van de drum band, die eerst afzonderlijk en daar na samen met het fanfarekorps op trad. Gezamenlijk werden de klan ken van de „Jubilissimo-mars" ten gehore gebracht. Aan het slot van het muziekprogramma kwamen de „Evergreen Grüsse" (deel 1), de „Boismortier Suite" en de „Europa mars" ten tonele, waarmee de vlot gebrachte uitvoering leek te zijn beëindigd. Bijzondere waardering was er evenwel voor de toegift, die de muzikanten nog in hun mars had den. Tevoren zong de zaal traditio neel het Zeeuwse volkslied. Het mu ziekprogramma leverde terecht een ovationeel applaus op. Toneeluitvoering Na de pauze met verloting schakel de „Oosterlands Fanfare" over op het toneelgedeelte van de uitvoering, waarin de eigen toneelgroep een klucht in twee bedrijven voorscho telde, getiteld „Oei, oei wat 'n ge knoei". Plaats van handeling was het thea terbureau „De Kwinkslag" niet Pe ter Vaanc als direkteur. Deze werd met een bezoek vereerd van een groep Oosterlandcrs, die in de wel luidende Zeeuwse taal een auditie proberden los te krijgen. Hierbij moesten alle wapens in de strijd wor den geworpen, waarbij een aanbeve lingsbrief van burgemeester Van Bommel evenmin ontbrak. Martin Dane (als Gijs), Jolanda v. d. Maas (als Trui), Lenie Meerman (als Aaltje) en Henk Hillebrand (als Nol) mochten hun kans waarmaken, hetgeen de nodige trammelant bleek op te leveren. Om het improvisatie vermogen te testen werd Janita van Dijke (als Dolly) op de planken gezet die zich moest voordoen als de doch ter van Nol. Vermeende konsternatie was het gevolg, met uiteindelijk de konstatcring dat zij inderdaad de dochter bleek te zijn van Nol en Aalt je. Het publiek kon het spel waarde ren, vooral door het feit dat in de ei gen taal werd gesproken. Als souf fleur trad op Janny Zeijler. Burgemeester Van Bommel, ere voorzitter van „Oosterlands Fanfa re" bedankte ten slotte de vereniging voor de fijne avond. Hij verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat de vereniging diepe wortels heeft in de dorpsgemeenschap van Oosterland. De burgemeester gaf aan, dat in dit verband over en weer wat aanpassin gen worden gevraagd. Met applaus ondersteunde de zaal de slotwoorden van de burgemeester over de terloops aangestipte relatie „Oösterhof-vrij- dagavond-Oosterlands Fanfare". De muzikale lijn zette zich voort met een gezellig dansje voor de lief hebbers bij het traditionele „bal na". GORINCHEM - Op advies van de geneeskundig inspekteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. Buizerd, zijn maandag in Gorkum twee scholen gesloten, nadat vrijdag bij vijf kinderen geelzucht was ge- konstateerd. DEN HAAG - De prijskompensatie voor dit en vorig jaar moet worden gebruikt voor taakverlichting in het onderwijs. Daarmee kunnen driedui zend banen worden geschapen. Dit heeft de Unie van MBO-verenigingen maandag in een brief aan alle scholen voor voortgezet onderwijs aan de leerkrachten voorgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5