Rekord aantal uitrukken Brandweerkorps Zierikzee Rekonstruktie Burghse Ring VW's verbaasd over houding provincie wat betreft uitbreiding dagrekreatie Holty's Young Shop Jaarverslag 1983 Maatregelen moeten tijdig worden genomen IN-WEAK Auto zonder vier wielen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 februari 1984 Nr. 23482 3 ZIERIKZEE - Het brandweerkorps Zierikzee kende in 1983 een rekord aantal uitrukken. Negenendertig maal werd uitgerukt voor brand, waaronder twee maal we gens storing in het brandmeldingssysteem van het ge- bouwenkomplex van Rijkswaterstaat aan de Van Veen- laan, terwijl zeven maal hulp werd verleend. Dit staat vermeld in het jaar verslag over 1983 van het Zierikzeese brandweerkorps. In het voorwoord wordt gesproken over „een bewogen jaar". Bewogen, omdat nog steeds geen kompleet beeld voorhanden is van de komende hulpverleningsorga nisatie, waarvan de brandweer de belangrijkste komponent zal wor den. „De taakoverdracht staat hoe dan ook voor de deur, maar op de vraag wanneer een en ander defini tief zijn beslag zal krijgen, moet een ieder op dit moment het antwoord schuldig blijven", aldus het kader in het jaarverslag. In voorbereiding Volgens een brief van de staatsse- kretaris van binnenlandse zaken zijn maatregelen in voorbereiding, ge richt op de opbouw van de nieuwe or ganisatie en de afbouw van de huidi ge. In het voorwoord van het jaar verslag wordt er echter op gewezen, dat daar beslissingen van de wetge ver voor nodig zijn. Opheffing van de B.B. moet bij wet geschieden. Her plaatsing van B.B.-personeel en overdracht van kommandoposten en ander materieel aan de brandweerre gio's kan pas geschieden nadat de nieuwe Brandweerwet in werking is getreden. Intrekking van de Wet Be scherming Bevolking impliceert het vervallen van de bestuurlijke ver antwoordelijkheid voor de rampen bestrijding, zodat een koppeling met de inwerkingtreding van de Rampen wet (in plaats van de Wet Rampen plannen) noodzakelijk is. Deze ontwerpen van wet moeten bovendien nog worden aangevuld met bepalingen, gericht op rampen bestrijding in buitengewone omstan digheden. Het zal, volgens het Zie rikzeese brandweerkader, duidelijk zijn, dat het van de wetgever zal af hangen op welk moment de organisa tie tot stand kan komen. In het eigen Zierikzeese korps stat er in 1984 op het personele vlak ook een grote verandering te wachten. Medio dit jaar zullen kommandant D. Kouwenberg, na een dienstver band van ruim 34 jaar, en onderkom- mandant J. Hagesteijn, na een dienstverband van ruim 30 jaar, uit de brandweerdienst treden. De heer Kouwenberg zal de dienst verlaten in verband met het bereiken van de zestigjarige leeftijd, terwijl de heer Hagesteijn op eigen verzoek - gelijk tijdig - uittreedt. In de opvolging en in de aanvulling van het kaders is in middels voorzien door benoeming van onderbrandmeester H. J. Fierens tot kommandant en benoeming van brandmeester M. van der Schee tot onderkommandant. Ter komplete- ring van het kader zijn de hoofd brandwacht H. C. Tromper en de brandwacht le klas J. M. Bergmans tot kaderlid aangesteld. Tijdens het verslagjaar gaf het brandweerkorps voorlichting over brandpreventie aan diverse instellin gen en inrichtingen. In samenwerking met de regionale brandweerkring en de dienst ge meentewerken heeft de komman dant bouwplannen beoordeeld en geïnspekteerd. In totaal werden zestien bouwplannen beoordeeld, terwijl negen inspekties werden ver richt. Tevens werden aanvalsplan nen van twee grote kantoren beoor deeld. Het jaarverslag biedt verder een overzicht van de personeelsmutaties en van de kursussen waaraan door korpsleden werd deelgenomen. Ver der is ook een hoofdstuk gewijd aan een overzicht van het beschikbare materieel. BURGH - De rekonstruktie van de Burghse Ring is nagenoeg voltooid. Bij de rekonstruktie van het noord westelijke gedeelte, de zogenaamde Zwarte Hoek, is aandacht besteed aan het landschappelijke aspekt. Daardoor is veel gewerkt met ge bakken materialen. De insteek par keerplaatsen tegenover supermarkt Bouwman-Kloet zijn verbeterd en in de Zwarte Hoek zijn ook nog ver scheidene parkeerplaatsen extra aangelegd. Bij het materiaal werd gebruik gemaakt van natuursteen keien. Het opvullen van de gaten in de rijen perebomen is inmiddels af gewerkt. De rekonstruktie van een gedeelte van de Hogeweg via het zuidoostelijke deel tot aan de Kerkstraat viel meer in het kader van het onderhoud. De aansluiting met de Weeldeweg is haakser ge maakt. Volgens W. van Meerten, di- rekteur gemeentewerken is de vol tooiing van de totale rekonstruktie binnen veertien dagen gepland, het werk wordt uitgevoerd door straat- makersbedrijf L. C. v. d. Cingel uit Nieuwerkerk. De raad van Wester- schouwen ging maandag 20 februari akkoord met een parkeerverbod aan de buitenzijde van de Burghse Ring over een lengte van 25 m tegenover de parkeerplaats voor supermarkt Bouwman-Kloet. RENESSE - Het gemeentebestuur van Westerschou- wen en de VW's van Burgh-Haamstede en Renesse den ken dat veel uitbreiding van de verblijfsrekreatie in het hoofdseizoen op Schouwen-Duiveland niet mogelijk zal zijn, maar wel uitbreiding van de dagrekreatie, mits daartoe tijdig de nodige maatregelen worden getroffen. Wat dat laatste betreft hebben de VVV-besturen en het kollege hun twijfels, zowel ten aanzien van de te verkrij gen vergunningen als van de financiële middelen. In het tweede rapport van het provinciale beleidsplan rekrea- tie en toerisme Zeeland wordt wel uitvoerig gerept over voorzieningen in verband met de dagrekreatie langs de Brouwersdam, maar tot verbazing van b. en w. en de VW's staat er vrijwel niets in over het realiseren van voorzieningen aan de zuidkust van Westerschouwen, langs de kust van de Oosterschelde en het ten westen daarvan aansluitende kust- en strandgebied. Bij de VW's vraagt men zich af of het nu werkelijk onmogelijk is een goed en verstandig plan op te stellen voor de rekreatieve ontwikkeling voor de Schelphoek, een gebied met unieke toeristische mogelijkheden, voor de omgeving van de haven van Burghsluis en met name voor het daar gelegen plateau en voor het bui tengaats kustgebied in de richting van de rotonde te Westenschouwen. „Moeten nu niet alle kleinere belan gen van overheden en burgers wijken voor het zoveel grotere belang om ons land voor alle mensen leefbaar en attraktief te houden bij de voort durend toenemende vrije tijd? Meer vakantiedagen en langere week einden zullen zeker gerealiseerd zijn voor de Oosterscheldeverbinding ge reed is. Moet het dan op Schouwen een chaos worden of staan wij gereed voor de opvang van de rekreanten? De vraag stellen is haar positief beantwoorden, maar dat kan alleen, gezien de grote investeringkosten voor vooral de infrastruktuur, met steun van het Rijk en vooral de pro vincie Zeeland", aldus het rapport van de VW's. Zoals het beleidsplan Het trage tot stand komen van het Grevelingenschap, de grote tegen stellingen op het gebied van de be langen, met name tussen rekreatieve- en beroepsvisserij, tus sen natuurliefhebbers en de sterk groeiende groep rekreanten en ook ambtelijke tegenstellingen doen het ergste vrezen voor de tijdsduur waarin beslissingen zullen worden genomen ten aanzien van het Ooster- scheldebekken en de ontwikkelingen van de zuidkust van Westerschou wen. „Om van de realisering van die beslissingen maar niet te spreken. Op de keper beschouwd is er geen tijd meer te verliezen. Men had al aan de gang moeten zijn om bij het ge reedkomen van de Oosterschelde- werken de extra stroom van voorna melijk dagrekreanten te kunnen op vangen", aldus de heer dr. H. J. van Zuijlen, die namens de VW's rea geerde op het beleidsplan tijdens een bijeenkomst in de Zeeuwse Stromen. Namens de provincie was gedepu teerde voor de rekreatie en toerisme, J. B. Ventevogel aanwezig. opmerkt is voor de opvang van verblijfs- en dagtoeristen een ade quate toeristische organisatie een promotie nodig, maar in de uitwer king daarvan stelt, het plan ernstig teleur. .„In .ieder geval is het duide lijk, dat voldoende praktische ke'ft- nis van zaken ten aanzien van de toe-r ristische organisatie op Schouwen- Duiveland als geheel en in de West hoek in het bijzonder heeft ontbro ken. Laten wij voorop stellen, dat het VW-wezen een heel bijzondere dienstverlenende sektor is, wat nog steeds niet voldoende wordt inge zien. De VW's bestaan bij de gratie van hun leden en donateurs. Beleidsthema's Met de in het beleidsplan opgesom de centrale beleidsthema's, het stre ven naar seizoenverlenging, stimule ren van elkweervoorzieningen, sti muleren van goedkope logiesakkom- modaties in de sfeer van de toeristi sche verblijfsrekreatie en het ont wikkelen van een adequaete organi satie en promotie konden de VW's zich volledig verenigen. Het is namelijk zo, dat de drukte in de Westhoek van Schouwen in het hoofdseizoen zo groot is, dat in die periode aan uitbreiding van het aan tal rekreanten, dat tegelijk aanwezig is, slechts in beperkte mate valt te denken. Maar aangezien driekwart van de bevolking van de gemeente Westerschouwen haar bestaan, zo niet geheel, dan toch voor verreweg het grootste deel, in de rekreatie moet vinden is uitbreiding van het - te korte - seizoen een dwingende noodzaak. Daar dan de weersomstan digheden vaak minder zijn dan in het hoofdseizoen is een goed en geva rieerd pakket van alleweervoorzie- ningen juist voor die periode een dwingende vereiste. Gekonstateerd mag worden, dat dit algemeen wordt ingezien en dat ook vorderingen op dit gebied wór den gemaakt. Neem de sportakkom- modatie „Krayestein" te Haamste de, het Aquadome te Scharendijke, de verschillende maneges en de speci fieke musea te Zierikzee, Dreischor en Bruinisse, maar in niet mindere mate de nieuwe en zeer goed geoutil leerde dorpshuizen in de kernen van Westerschouwen, die pok vop£:de j*e-' krean'ten vele mogelijkheden kun nen bieden. Dit niet alleen in het voor- en naseizoen, maar ook in het hoofdseizoen. Ook de toeristen bibli otheken zijn in dit verband van bete kenis. Ten aanzien van uitbreiding van het aantal alleweervoorzienin- gen zal het gereekomen van de wer ken in de Oosterschelde en van een weg daarover van enorme betekenis zijn. Dan komen voor de toeristen in de Westhoek van Schouwen een onge kend groot aantal nieuwe alleweer- voorzieningen op geringe afstand binnen bereik. Niet alleen op Walche ren, maar ook in West Zeeuws- Vlaanderen en zelfs in het aanslui tende deel van België. Toekomst Omgekeerd zal ook uit die gebie den een stroom dagrekreanten naar Schouwen-Duiveland en met name naar de gemeente Westerschouwen komen, wat weer aanleiding zal die nen te geven tot het stichten van nieuwe alleweervoorzieningen, die nu nog niet rendabel zijn, maar dat door het veel grotere potentieel be zoekers wel zullen worden. Uiterst belangrijk daarbij is, dat op de gron den langs de damvakken van de Oosterschelde-werken eveneens toe ristisch interessante voorzieningen worden getroffen. Het bovenstaande leidt tot de kon- klusie, dat de toeristische toekomst van de gemeente Westerschouwen met vertrouwen tegemoet kan wor den gezien, doch dat vereist dat reeds thans maatregelen worden getroffen om het veel grotere aantal toeristen goed op te kunnen vangen en te kun nen verzorgen. Daarvoor zullen belangrijke finan ciële middelen nodig zijn, zowel voor de gemeente als voor de VW's, die zich op deze naaste toekomst zullen moeten kunnen instellen. In de eerste plaats zal een adequaat wegennet, zo wel voor het doorgaande verkeer als voor het verkeer dat in de Westhoek wenst te blijven, aangelegd moeten worden. Scheiding van het plaatselij ke en het doorgaande verkeer is daartoe een vereiste, net als voldoen de en goed gelegen parkeerterreinen en wel zodanig dat zij de gasten aan trekken om de dorpen en stranden te bezoeken. Ook de middenstand, in de breedste zin des woords, dient zich nu reeds te gaan instellen over wat over luttele jaren in de toeristische sektor een feit zal zijn. Financiën VW's In feit zijn de inkomsten uit de kontributies en donaties absoluut onvoldoende om plaatselijke VVV's goed te laten .funktioneren. .Juist plaatselijke YTVV-kantoren zijn no dig, alleen dan is een voldoende le denbestand op te bouwen en kunnen de kliënten hetzij mondeling, hetzij telefonisch of schriftelijk goed en af doende worden ingelicht. Natuurlijk is daarnaast een overkoepelende or ganisatie een noodzaak. Op Schou wen-Duiveland bestaat een Streek- VW, waardoor het mogelijk is ge worden uitgaven te doen die elke VW afzonderlijk niet of nauwelijks zou kunnen betalen. Het sprekendste voorbeeld daarvan is de akkommo- datiegids Schouwen-Duiveland. In deze gids zijn niet minder dan 508 verblij fsmogelij kheden opgenomen gerangschikt naar type en plaats van vestiging. Deze gids, die sedert dit jaar gratis ter bechikking van de aanvragers wordt gesteld, vormt hoe langer hoe meer de basis van het werk van de VW-kantoren op Schouwen-Duiveland Streek-VVV Ook is het door het bestaan van de Streek-VW financieel mogelijk ge worden een aantrekkelijke kleuren- folder over Schouwen-Duiveland uit te geven onder de titel „Zon-Zee'Zee- land", zowel in het Nederlands als in de Duitse taal. In die zelfde talen is ook een informatiefolder over de dorpen en gemeenten van Schouwen- Duiveland verschenen. Doordat de Streek-VVV het bindende element tussen de verschillende plaatselijke WV's vormt is de band met de Pro vinciale Zeeuwse VVV, die zich trou wens voornamelijk tot de Streek- VW richt, in feite te gering. De mening van de beide VVV's is dat een goede en goed geoutilleerde plaatselijke VVV in Westerschou wen, één van de grootste badplaatsen van ons land, ondanks de te beperkte financiële mogelijkheden, een goede basis is om gasten aan te trekken en van dienst te kunnen zijn. Maar daar naast is men er bij de VVV's ook van overtuigd, dat een provinciale VVV met voldoende financiële armslag de mogelijkheden voor hen, die van de rekreatie moeten bestaan, sterk kan verbeteren. Ondanks alles zijn de VVV's toch niet ontevreden over het geen men tot nu toe op Schouwen- Duiveland heeft bereikt. Wel spreekt men de hoop uit, dat met wat meer fi nanciële steun, met name ook van de provincie Zeeland, de taken verder kunnen worden uitgebreid, dit voor al ten aanzien van het voor- en nasei zoen. Advertentie Voor een grote collectie van het bekende merk design forsten teisner Dam 15 Zierikzee Haal gratis folder! VOLKETSWIL - Wereldkampioen Roland Liboton heeft zijn dertigste veldrit van het seizoen niet gewonnen. In het Zwitserse Volketswil gaf de Belg, die 27 keer won dit seizoen voor- rang aan de 39-jarige Zwitser Peter Frishknecht in diens afscheidswed- strijd. Hennie Stamsnijder eindigde als vijfde. EAST HANOVER- MartinaNavra- tilova is zaterdag in East Hanover Amerikaans tenniskampioene (indoor) geworden. In het met 150.000 dollar (ruim 450.000 dulden) gedoteerde toernooi versloeg de nummer een van de wereldranglijst de als tweede op deze lijst geklasseerde Chris Evert in 85 minuten in twee sets met 6-2 en 7-6. WIJCHEN - Etten-Leuris het week einde in Wijchen Nederlands klub- kampioen driebanden geworden. In vier wedstrijden behaalden de spelers Jan Doggen, Ad Broeders, Jan Lips en Ries Heeren zes winstpunten in vier wedstrijden. Begin Juni zal Etten- Leur, met mogelijk Jan Arnouts erbij, Nederland vertegenwoordigen in het Europese bekertoernooi In Wijchen werd Bloemendaal tweede met vijf punten en Helmond derde met vier. De VVV's van Haamstede en Renesse zijn samen met het gemeentebestuur worden getroffen. Surfen is één van de favoriete bezigheden van de dagjestoe- van Westerschouwen van mening dat uitbreiding van de dagrekreatie op risten, zoals op deze archieffoto te zien is. Schouwen-Duiveland mogelijk is, mits daartoe tijdig de nodige maatregelen ZIERIKZEE P. C. H. uit Zierik zee, deed vanochtend aangifte van de diefstal van zijn vier velgen met ban den, die maandagavond nog onder zijn auto waren bevestigd. De wagen, die geparkeerd stond in de Basterstraat werd in de afgelopen nacht eerst opgekrikt, de wielen er af gehaald en vervolgens de krik er weer onder vandaan gehaald. De wa gen rustte vanochtend op z'n assen. De schade bedraagt 1600,-. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaanslultingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/rn 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3