WW-uitkering afhankelijk van leeftijd en arbeidsverleden Pijlerdam geeft kans op voedseltekort mosselen Stichting wil einde aan schatgraverij voor Zeeuwse kust PZEM WIL VERKAPT BELASTINGHEFFEN Wervingsdag CJV goed bezocht 2 Definitieve FNV-visie op de herziening van het uitkeringenstelsel: AMSTERDAM - De FNV is voorstander van een werk loosheidsuitkering die afhankelijk is van leeftijd en ar- beidsverledèn en die zonodig doorloopt tot het pensioen. Op deze manier wordt voorkomen dat langdurig werk lozen na 2,5 jaar in de bijstand terugvallen. De uitkering zou moeten variëren van zeventig tot tachtig procent van het laatstverdiende loon. Wil iemand voor een uitkering boven de zeventig procent in aanmerking komen, dan moet hij minstens vijf jaar hebben gewerkt. Voor iedere tien leeftijdsjaren komt er dan 2,5 procent bij. Dit is een van de hoofdpunten uit de definitieve FNV-visie op de her ziening van het uitkeringenstelsel in ons land. Dit voorjaar komt deze stelselherziening aan de orde in de Sociaal Ekonomische Raad (SER). De regering heeft dit adviesorgaan, waarin werkgevers en werknemers zitten, om een oordeel gevraagd over veranderingen in het sociale zeker heidsstelsel. ZIER1KZEE - Ongeveer 65 kinde ren van zeven tot en met negen jaar maakten zaterdagmiddag gebruik van een uitnodiging van de CJV Sa men Verder te Zierikzee om kennis te maken met het klubwerk. Zij brachten een heerlijke middag door, met onder andere het bekijken van films en met handenarbeid als ecolinewerk en het maken van brooddeegfiguren. Voor de hongerige magen was er een standje met panne koeken. Deze groep kinderen kan kiezen uit twee verschillende klubmiddagen: of op dinsdag of op woensdag. Op andere dagen kunnen weer an dere leeftijdsgroepen terecht, zoals in het navolgende overzichtje staat vermeld. Er dient rekening mee te worden gehouden dat ook deze klubs in de krokusvakantie een weekje vrij hebben. De bijeenkomsten worden gehouden in het CJV-gebouw aan de Raamstraat. Maandag: 19.00-20.30 uur - meisjes 12 t/m 14 jaar; dinsdag: 15.45-17.15 uur, jongens en meisjes 7 t/m 9 jaar; 1$.00-20.3&UUC,, meisjes 10;e,n,ll jaarji donderdag 19.00-20.30 uur, jongens en meisjes 12 t/m 14 jaar; vrijdag: 19.00-20.30 uur, jongens 10 en 11 jaar; 20.00-21.30 uur, jongens en meisjes 15 t/m 17 jaar; zondag 20.00-21.30 uur jongeren 18 jaar en ouder. De FNV vindt dat het tijd wordt om de financiering van het sociale stelsel te wijzigen. Een heffing op be drijven die veel automatiseren en daarom de nodige menselijke arbeid afstoten, ligt daarbij voor de hand, betoogde FN V-voorzitter Wim Kok maandag op een perskonferentie in Amsterdam. Kok stelde daarbij met nadruk dat zo'n heffing niet moet worden gezien als een straf op automatiseren, maar als een bijdrage van het bedrijfsle ven aan het in stand houden van een verantwoord stelsel van uitkeringen. Als dat niet gebeurt, moet een steeds kleiner wordend aantal werkende mensen een steeds groter wordende premielast dragen, en dat wil de vak centrale voorkomen. Over enige tijd komt de FNV met konkrete voorstel len over dit onderwerp. Andere hoofdpunten uit het FNV- voorstel zijn: De WAO-uitkering blijft bij volledige arbeidsongeschiktheid ge handhaafd op 80 procent. Alst mensen met een WAO-uitke ring 'voor een deel nog in staat zijn tot werken, dan dient voor dat deel de door het FNV bepleitte WW- uitkering te gelden. Dit betekent dat de totale uitkering (deels WAO en deels WW) in dat geval lager kan uit vallen dan de eerdergenoemde 80 procent. Het grote voordeel is vol- BRUSSEL - De NAVO in Brussel maakt zich zorgen over de verklaring van CD A-leider Bert de Vries dat hij niet akkoord gaat met de voorgeno men plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland. De Vries vindt het aan tal te hoog. „Minder dan 48 raketten kan ook een aantal van nul beteke nen en dat gaat de goede kant op", al dus de fraktieleider. MADRID - De 36-jarige Marina de Pree, sekretaresse van de landbou- wattachêYan de Nederlandse ambas sade in Madrid, is maandag in haar woning in de Spaanse hoofdstad ver moord gevonden. Dit1" heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag be vestigd. gens de FNV dat het gevreesde ,,af- schatten" van WAO-ers tot het verle den behoort. Gelijkberechtiging van de ge huwde vrouw voor WWV- uitkeringen. Dit is een gevolg van het uitvoeren van richtlijnen van de Europese Ge meenschap, en de kosten van deze maatregel - door de FNV becijferd op ongeveer 1150 miljoen gulden - moe ten uit de algemene middelen (door belastingheffing) worden opge bracht, aldus vakcentrale. Bij de 1,15 miljard zit een bedrag van 285 mil joen dat nodig is omdat meer gehuw de vrouwen aanspraak op een uitke ring maken als zij dat recht krijgen. Herstel van het recht op een WWV-uitkering voor jongeren. Dit gaat volgens FNV ongeveer 490 miljoen gulden kosten. Het invoeren van de nieuwe WW-regeling, waar door langdurig werklozen uit de bijstand blijven, heet wat betreft de FNV voorrang, evenals gelijkberech tiging van vrouwen in de WWV. De invoering van beide veranderingen zou met ingang van begin volgend jaar moeten plaatsvinden, aldus de vakcentrale. Zonder extra kosten Het grote verschil tussen de beide belangrijkste FNV-wensen is dat de nieuwe WW-uitkering zonder extra kosten kan' worden ingevoerd. Vol gens de berekeningen van de vakcen trale brengt de invoering ervan na melijk 745 miljoen gulden aan extra kosten met zich mee, maar die wor den volgens de FNV meer dan ge- kompenseerd door 810 miljoen gul den aan bezuinigingen op oude WW- WAO-uitkeringen. Alle wensen bij elkaar opgeteld ko men de FNV-voorstellen neer op een verhoging van de kosten van het stel sel met 1570 miljoen gulden, aldus de vakcentrale. Vorig jaar bedroegen de kosten van het uitkeringstelsel onge veer 128 miljard gulden. Kok stelde overigens dat de FNV- voorstellen „niet het laatste woord zijn" van zijn vakcentrale. In de ko mende gesprekken met de werkge vers en het kabinet over de stelsel herziening is de FNV „zeker bereid om naar punten van overeenstem ming te zoeken". Verantwoqird stelsel Er is dus wel bereidheid tot onder handelen bij de FNV, maar wel met als uitgangspunt een verantwoord stelsel. De FNV is niet van plan om tegemoet te komen aan de voorstel len van werkgeverszijde, die „met hun bezuinigingsplan van 7 miljard gulden de afbraak van het stelsel willen bereiken", stelde FNV-vice voorzitter Bode. Kok vindt dat het kabinet de voor genomen bezuinigingen op de uitke ringen per 1 juli, die een voorschot op de stelselherzeining izjn, moet terug nemen. De alternatieve bezuini gingsmaatregelen die de FNV vorige week samen met een groep hoge amb tenaren heeft uitgewerkt kunnen daarvoor in de plaats komen, en de verandering van het uitkcringenstel- sel kan dan in goed overleg ter hand worden genomen, stelt de FNV. Kamers van Koophandel: MIDDELBURG - De Zeeuwse Kamers van Koophan del en Fabrieken hebben enige tijd geleden een onder zoek laten instellen naar de ontwikkeling van de vermo genspositie van de P.Z.E.M. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat het zichtbaar eigen vermogen van de P.Z.E.M. in de periode van 1975 t/m 1980 met een bedrag van 636 miljoen is toegenomen, waarvan 235 miljoen ten laste kwam van de exploitatieresultaten. Stichtingsvoorzitter D. Roos: „Op deze wijze verdwijnen de meeste historische vondsten naar het buitenland" VLISSINGEN - De Stichting tot Behoud van Onderwa- terschatten Zeeland wil dat voorlopig de berging wordt stopgezet van het bijna 250 jaar oude wrak van de Oosti- nidiëvaarder Vliegent Hart" dat voor de Walcherse kust ligt bij Westkapelle. De koncessie van de berging van ,,'t Vliegent Hart" is door de Nederlandse overheid verleend aan de Engelse duikploeg North Sea Archeolo- gical Group van de Britse miljonair Rex Cowal, die maar tien procent van de opbrengst vanuit het wrak afkomsti ge voorwerpen aan de Nederlandse staat behoeft af te dragen. Er blijken binnen het PZEM- bestuur plannen te bestaan om te ko men tot een herkapitalisatie. Indien deze plannen doorgaan, zal het aan delenkapitaal van de PZEM worden vergroot. Wanneer tegelijk met een dergelijke vergroting van het aande lenkapitaal van de PZEM het divi dendpercentage ongewijzigd blijft, zal het aan aandeelhouders - dit zijn de Zeeuwse gemeenten en de provin cie - uit te keren dividendbedrag toe nemen. Deze plannen moeten ten sterkste worden afgewezen. De energieprijs vormt immers een belangrijke kostenfaktor voor het bedrijfsleven. Het is zondermeer ongewenst dat de PZEM via haar tariefstelling extra gelden aan de overheids-aandeel- houders Iaat toevallen. Dit is niet in overeenstemming met de primaire doelstelling van een nutsbedrijf als de PZEM, die tegen zo laag mogelijke kosten dient te voorzien in de ener giebehoefte van haar afnemers. Zo doende zou de PZEM immers via haar tarief stellig meewerken aan een vorm van belastingheffing ten gunste van de lokale en provinciale overheden. PARIJS - Nederland heeft in begin sel besloten waarnemers te zenden naar de presidentsverkiezingen die 25 maart in El Salvador worden ge houden. Dit heeft minister Van den Broek maandag in Parijs meege deeld na afloop van een bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken der tien EG-landen over samen werking op het gebied van de buiten landse politiek. BRUSSEL - Minister Braks van Landbouw heeft maandag tijdens de vergadering van de ministers van Landbouw in Brussel zijn grote zorg uitgesproken over de snel groeiende voorraden rundvlees in de Europese gemeenschap. In de vriescellen van de Europese gemeenschap ligt thans ongeveer 600.000 ton rundvlees van veelal uitstekende kwaliteit opgesla gen. Verwacht mag worden dat het pro vinciaal bestuur deze plannen zal af wijzen, nu zij zelf in het konsept sociaal-ekonomisch beleidsplan ge wezen heeft op het belang van goed kope energie voor de konkurrentie- positie van het Zeeuwse bedrijfsle ven ten opzichte van het buitenland. De vorige week opgerichte Stich ting tot Behoud van Onderwater- schatten Zeeland wil hier nu een ein de aan maken. Volgens de voorzitter van de stichting, D. Roos uit Vlissin- gen, verdwijnen op deze manier de meeste historische vondsten naar het buitenland. Cowal mag de gevonden voorwerpen uit het Nederlandse wrak namelijk aan de hoogstbieden de verkopen. Er zijn al heel veel waardevolle voorwerpen, waaronder een kist met gouden en zilveren mun ten, uit het wrak naar boven ge haald. In een rapport van de stichting dat ook put uit meningen van Nederland se deskundigen, wordt kritiek gele verd op ondermeer de registratie van gevonden voorwerpen, ook zouden de duikwerkzaamheden niet vol doende wetenschappelijk zijn uitge voerd en is men te veel uit geweest op het verzamelen van verkoopbare voorwerpen. De stichting meent dat in Neder land voldoende kennis op dit gebied aanwezig is om de berging van histo rische waardevolle voorwerpen uit de wrakken zelf ter hand te nemen. Daarbij zou dan moeten worden ge werkt volgens een van tevoren vast te stellen gedragscode. In de buurt van ,,'t Vliegent Hart" ligt ook nog het wrak van een tweede VOC-schip, de „Anna Catherina", dat in 1735 bijna tegelijkertijd op de zelfde plaats verging als ,,'t Vliegent Hart". Daarbij kwamen in totaal 670 opvarenden om het leven. Stichtingsvoorzitter Roos: Wij vin den dan ook dat de vondsten bij wij ze van nagedachtenis in een Zeeuws museum thuis horen. We zullen dan ook ons uiterste best doen om de ber gingswerkzaamheden gestopt te krij gen, waarna de zaak over enige tijd onder leiding van Nederlandse des kundigen opnieuw moet worden op gepakt. Ing. R. Dijkema van Visserij onderzoek: ZIERIKZEE - Als de getijdebeweging in de Ooster- schelde vermindert door de aanleg van de pijlerdam dan is het niet denkbeeldig dat er een voedseltekort ontstaat en mosselen, kokhanen en wilde schelp- en zeedieren el- kaars konkurrenten worden. Dat meldde de heer ing. R. Dijkema, verbonden aan het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek, tijdens de jaarvergadering van de vissersvereniging Helpt Elkander uit Zierikzee. De studies hierover zijn nog in vol le gang en Dijkema riep de medewer king van de vissers in om enquêtefor mulieren, die wellicht in de toekomst via het mosselkantoor worden ver spreid, nauwkeurig in te vullen. Het betreft formulieren over de koncen- tratie van de mosselvoorraden bij Yerseke, het tijdstip en de hoeveel heid uitgezaaide mosselen, die moe ten leiden tot een zo goed mogelijke inventarisatie van mosselvoorraden in het oostelijke deel van de Ooster- schelde. Getijhoogte Over de afname van getijhoogte bestaat wel zekerheid. Het getijverschil reduceert van 25- 30c/i tot 15-25%. Dat betekent dat de hoeveelheid droogvallende grond bij eb kleiner wordt. Volgens Dijkema leeft 70-80% van alle dieren en plan ten in de getijzone. Ook is een sterkere afslag van de zandplaten te verwachten. Het af brokkelende zand komt in de geulen terecht en dat kan nadelig zijn voor de mosselen en oesters, die onder het zand raken. De stroomsnelheid zal met 25% afnemen'en dat kan een ver mindering van het zandtransport van 60% tot gevolg hebben. Dat is gunstig voor de Yerseke bank, die daardoor minder snel zal verzanden. De mossel neemt voedsel tot zich door het water op te zuigen en weer- af te scheiden, waardoor het voedsel wordt gefilterd en gekonsumeerd. Berekend is dat een op een perceel, waarop 6000 tonnen mosselen staan, per uur niet minder dan 50.000 m3 zeewater door de mosselen stroomt. Het in dat water aanwezige voed sel voor de mosselen bestaat hoofdza kelijk uit fytoplankton, kleine deelt jes van 50 tot 100 duizendste milime- ter, plus bakteriën. Het plankton wordt ter plaatse geproduceerd. Zon licht en voedingsstoffen spelen daar bij een rol. Deze voedingsstoffen werden voorheen wel aangevuld door rioleringen, die met het Ooster- scheldewater in verbinding stonden, maar die grotendeels zijn verdwe- Dc kringloop, of recycling, die in elk natuurlijk gebied voorkomt werd door de mens al verstoord, door het lossen van grote hoeveelheden mosselen uit de Waddenzee, op de verwaterlappen te Yerseke. Het te kort aan voedsel dat daardoor ont staat werd en wordt nog aangevoerd uit dc Noordzee met het getij, want op de Oosterschelde zelf is die voor raad voedingsstoffen en voedings- zouten niet onuitputtelijk. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00- 17.00 uur en van 19.0 0- 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Dinsdag 28 februari Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering kommissie onderwijs. 19.30 uur. Aula Chr. Scholengemeenschap. Bij eenkomst P.C.R. Inleiding over „De basisschool". 19.45 uur. Dagverblijf Brugzicht. Ledenverga dering Vereniging Kinderboerderij De Punt. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Konditorei Hogenaar. Koffie-och tend van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, met introduktie van nieuwe leden. 10.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Opening Energiecen trum. 15.00 uur. Dorpshuis. Energiecentrum. 15.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 29 februari Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP, afde ling Noordwelle. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering Landbouwvereniging „Dreischor" 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Energiecentrum. 15.00 - 17.30 uur en 19.00 - 21.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering s.v. Kwiek. 20.00 uur. Donderdag 1 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering kommissie publieke werken. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering CBTB. 19.45 uur. Haamstede Hotel „Bom". Voorjaarsvergadering VW „Burgh-Haamstede". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Energiecentrum. 15.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Oosterland Voorkerk Ned. Hervormde kerk. Bij eenkomst kerkvoogden. 19.30 uur. Vrijdag 2 maart Zierikzee Concertzaal. KonCert Rotterdams Philharmonisch Orkest. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw-Leven" toneel voorstelling. 19.30 uur. Zaterdag 3 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Bingo. 19.30 uur. Graanbeurs. Dansavond met gele genheidsband. 20.30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door sportvere niging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Gezellige middag bejaar den gemeente Brouwershaven. 14.00 uur. Maandag 5 maart Zierikzee Graanbeurs. Groot carnavalsfeest gymnastiekvereniging Delta Sport. 16.30 - 24.00 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland vergadering. 14.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring Bouwbond FNV. 19.45 uur. Woensdag 7 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Pand Visstraat 5. Viering Internatio nale Vrouwendag. Vanaf 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Op treden Vrouwen theatergroep „Zilt". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Algemene ledenver gadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (Westhoek). 20.00 uur. Zaterdag tO maart Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duiveland. 20.00 uur. Zondag 11 maart Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling toernooi. 12.00 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2