Overdracht jachthaven Bruinisse op de helling Leerzame expositie over vogeleiland Hompelvoet Strao-viering in Renesse door partikulier initiatief Bruinisse bedreigd met havenoproer I T~M C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kollege terugverwezen naar onderhandelingstafel VAKANTIES Er werden in Renesse toch nog paardevoeten gewassen Werken van Kees de Kraker in De Bewaerschole Tariefsverhoging zategelden niet geslikt WA> ffih P gltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Acht miljard Onvoldoende Minister N. Smit-Kroes liet weten, dat er bij Voorzitter B. W. Schot Chz van Helpt Elkan- de Oosterscheldewerken opnieuw een for- der deelde tijdens de jaarvergadering mee. Zege met tien Kampioen Bruse Boys zorgde voor een aangename De herenhandbalploeg van Delta Sport verrassing door met 3-1 te winnen van de werd door een 19-15 overwinning op Don- se overschrijding van de kosten is ge- dat de akkommodatie van de Zierikzeese ongeslagen koploper Rozenburg. In de gen kampioen van de landelijke derde divi- konstateerd. (Pag. 2). haven onvoldoende is voor beroepsvaart. eerste helft raakte de ploeg al met tien sie en promoveert daardoor. (Pag. 7). MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23481 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Voordat een oude traditie sterft, moet men haar nog vele malen doden. Otto Weiss BRUINISSE - Zoals de diskussie rond de overdracht van de Bruse jachthaven aan W.S.V. „Bru" zich vrijdag avond in de raadsvergadering ontwikkelde, ziet het er voorlopig niet naar uit dat bedoelde haven binnenkort zal worden overgedragen aan de watersportvereniging. Voor de derde maal moest het kollegevoorstel worden afge voerd, zonder dat er een beslissing werd genomen. Ge heel tegen de zin van het kollege, zoals raadsvoorzitter T. C. Hekman zei: „We hanteren hier niet de Haagse methode van nooit besluiten". Toch werd op'verzoek van C.D.A,-er M. Meeuwsen en gesteund door de voltallige S.G.P.-fraktie de overdracht aangehouden tot een volgen de vergadering. Het kollegevoorstel werd met 8-2 getor pedeerd. Tegen de voorgestelde overdracht maakten alle raadsleden op onderdelen bezwaar. Vooral S.G.P.-er A. Slingerland kwam met een reeks aanvallen op het voorliggende kontrakt De voorwaarden in de overeenkomst noemde hij „een wassen neus" en „zo lek als een mandje". „Mijn part zijn ze zo lek als een gieter", zo repliceerde wethouder H. Schot (C.D.A.), „als de overdracht tot stand is gekomen hebben wij er niets meer mee te maken. en sterke bevoordeling boven de eigen Bruse middenstand Eigendom Domeinen Slingerland vond (en met hem de meesten in de raad), dat de voorwaar den aangepast en aangevuld dienen te worden, vóór men de raadsgoedkeu- ring aan de overdracht zou kunnen hechten. De overdrachtsom van f 150.000,- bijvoorbeeld staat in geen verhouding met het gebodenen. De taxatiekosten moeten ook voor reke ning W.S.V. komen. „De watersport vereniging is zeer bevoordeeld Deze overeenkomst is een klap in het ge zicht voor de Bruse bedrijven", aldus Slingerland Advertentie Voor het ruimste assortiment in ALLE soorten naar: van ©eveifen reizen REIS8URO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL. 01110-5036 M. Houkamp kon zich hier helemaal in vinden en voegde er nog aan toe, dat het onderhoudsfonds met f 40.000,- was gelicht ten behoeve van de aan koop van de haven, gelden die in feite aan de gemeente toebehoren. Raads voorzitter Hekman wees de heren raadsleden er op, dat volgens hem het onderhoudsfonds werd gevuld door kontributie van de leden, en hetimmo- ree z,ou zijn dit fonds als gemeente toe te eigenen. C. J. van Liere, vrijdagavond alléén Algemeen Belang-verdediger wegens een ongeluk van zijn confrater W. F. M. Vonk die met gips aan een stoel ge kluisterd is, was het helemaal eens met Slingerland. Oók met de te korte tijdsbepaling van 5 jaar van het kontrakt, dat vol gens de raadsleden geen enkele ga rantie biedt voor de gemeente, dat de W.S.V. de haven na deze termijn aan een ander over zou kunnen doen. Van Liere bepleitte ook nog dat er min stens één Bruënaar in het bestuur van de W.S.V. zitting zou nemen, ter kontrole van de bepalingen. De bepa ling dat de W.S.V. de haven uitslui tend terug zou mogen verkopen aan de gemeente had Van Liere ook ge mist Ook M. Meeuwsen kon zich geheel vinden in de voorgaande stellingen te gen het kollegevoorstel en sprak van Dit alles aangehoord hebbende her-, haalde zowel raadsvoorzitter T. C. Hekman als. wethouder H. Schot de overloos gevoerde diskussies in de vo- rie raadsvergaderingen, waarbij de beide heren staande hielden, dat de ge meente Bruinisse in feite niets te ver kopen heeft (de haven is eigendom van Domeinen) en dat het bezwaar maken van de raadsleden, na een onderhan deling van minstens een jaar, onge past, onbegrijpelijk en onaanvaard baar is voor het kollege. „Juist nu mor gen (zaterdag, red.) de W.S.V. „Bru" een ledenvergadering heeft met de overdracht als onderwerp", aldus de heer Hekman. Slingerland: „Dan gaan ze maar koffier drinken, inplaats van verga deren, daar hebben wij niets mee te maken. Wij moeten nu beslissen over de overdrachtsvoorwaarden, en die z^n in onze ogen niet goed". Van Vervolg pag. 2' i'„T ^7?' Op initiatief van manege Grol in Renesse werd er zaterdag in deze plaats toch nog (onverwacht) Strao gereden. Hier rijdt de stoet over de Ring in Renesse. RENESSE - Nadat de evenementenkommissie van de V.V.V. enkele weken geleden de beslissing nam om van het traditionele Straofeest in Renesse af te zien, omdat van de zijde van de ruiters, die uiteindelijk de „Straorieers" zijn, nauwelijks belangstelling bestond, werd voor zaterdagochtend toch nog in allerijl een, overigens sterk gedecimeerde, strao georganiseerd door de mensen van manege Grol. Hadden zich tot vrijdagochtend slechts twee deelnemers aangemeld, 's avonds bleken er ineens toch nog 12 gegadigden te zijn. Voor de evenemen tenkommissie was het toen al te laat om nog een straofeest uit de grond te stampen. Op de manége vond men het echter toch jammer om de belangstel lenden teleur te stellen en met de ge dachten dat, als de strao één keer niet door zou gaan dit misschien wel nooit meer zou gebeuren, besloot men dat er in elk geval strao zou zijn: zij het zonder muziek, zonder presentatie aan het gemeentebestuur en zonder belangstelling van het publiek. Maar met het meest essentiële onderdeel van het traditionele feest, het voeten spoelen der paarden in het water van de Noordzee, werd uiteindelijk toch nog strao gereden door een twaalftal „Straorieers". De manege had een drietal prijzen ter beschikking gesteld voor de drie best verzorgde paarden. De dames Davidse en De Vrieze, die gevraagd werden te jureren, bepaal den dat de prijzen naar Petra Ose- phius (le prijs), Vanessa Visser (2e prijs) en Sander Menten (3e prijs) gingen. DEN HAAG - Het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) gaat zich meer inzetten voor schoolverlaters. De chris telijke vakcentrale wil dat het kabinet bij het vaststellen van steunregelingen voor het bedrijfsleven meer rekening houdt met het werk dat hierbij voor jongeren beschikbaar komt BURGH-HAAMSTEDE - Vrijdagavond opende John Beyersbergen, voor een ruim publiek, in „De Bewaer schole te Haamstede een expositie van de plaatselijke kunstenaar Kees de Kraker. Het werk omvat een achttal schilderijen, vervaardigd met behulp van de zogenaam de spattechniek, en wordt tentoongesteld in kombinatie met een expositie over het vogeleiland Hompelvoet in de Grevelingen. John Beyersbergen (r) spreekt de aanwezigen toe tijdens de opening van de expositie van Kees de Kraker inde Bewaerschole in Haamstede. Deze kombinatie vloeit voort uit het feit dat Kees de Kraker vijf sei zoenen als vogelwachter op de Hom pelvoet heeft doorgebracht. In die hoedanigheid heeft hij kennis ge maakt met Beyersbergen, bioloog bij de Provinciale Waterstaat. In zijn toespraak tot de aanwezigen roemde Beyersbergen het werk van De Kra ker, dat is ontstaan door inspiratie welke werd opgedaan op het vogelei land. De acht werken hebben dan ook allen betrekking op De Hompel voet. „Het werk kan niet de sfeer weergeven, die op dat eiland heerst. Die sfeer proef je alleen als je op het eiland zelf geweest bent. De Hompel voet is, zowel wat betreft de flora als de fauna, een uniek eiland. Wie geen natuurbeschermer is, wordt het daar wel." De opening van de expositie werd muzikaal opgeluisterd door het Falco-ensemble uit Westerschouwen. Het ensemble bestaat uit drie flui tisten: de heren A. Damman uit Burgh-Haamstede en J. H. Blom uit Renesse en mevrouw M. Bliek uit Burgh-Haamstede. De expositie is te bezichtigen tot en met 10 maart, op maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. het initiatief tot de expositie is genomen door de Stichting Westerschouwen Kultureel. BRUINISSE - „Als dit voorstel tot tariefsverhoging vanavond zou worden aangenomen, dan vrezen wij dat we aan de vooravond staan van „het Havenoproer", en u kent ongetwijfeld nog uit onze rijke histo rie het „Mosseloproer". Toen hadden we een baljuw en schepenen, nu burgemeester wethouders en raadsleden. Het einde van het mosselo proer betekende, dat de ordonnantieën aan stukken gescheurd moesten worden, het einde van het voorspel tot havenoproer kan betekenen dat wij uw voorstel vanavond aan de papiervernietiger toevertrouwen". Krachtige taal van C. J. van Liere (A.B.) vrijdagdagavond in de Bru se raadsvergadering, bij het be handelen van de herinrichting van de vissershaven. Met de gun ning van het karwei aan de laagste inschrijver Van der Straaten b.v. hadden de raadsle den geen enkele moeite, maar met de aan de herinrichting verbon den tariefsverhoging van haven en zategelden zoveel te meer. Van Liere zei verbaasd te zijn geweest over het hoge bedrag van de aanneemsom, maar verbijsterd en verbitterd over de tariefsver hoging. „In een tijd dat iedereen de mond vol heeft van lastenver mindering voor het bedrijfsleven, komt u als dagelijks bestuur van Bruinisse met een voorstel tot verhoging van de zategelden van bijna 70%. Absurd!", zo vindt het Algemeen Belang. „Waarom eerst niet een hoorzitting over de finan ciële konsekwenties met de ge bruikers van de haven", zo vroeg Van Liere zich af. Met een wrang „Zo schrijdt de beschaving voort", beëindigde Van Liere zijn betoog. Van de zijde van de schippers C. J. van Liere (A.B.): Kollege voorstel in de papiervernieti ger..." bleek S.G.P.-woordvoerder L. J. v.d. Bos, dat de toegezegde gesprekken met de vissers over de invulling van het „financiële plaatje" aangaande de vissersha ven, niets terecht was gekomen. Vervolg pag. 3 DEN HAAG - De CDA-fraktie in de Tweede Kamer zal niet akkoord gaan met de plaatsing van het volle aantal van 48 kruisraketten in ons land. Als het kabinet ?ou besluiten dat de ra ketten er moeten komen, zal in dat voorstel zichtbaar moeten worden gemaakt dat de rol van de kernbe wapening wordt teruggedrongen. CDA-fraktieleider De Vries zit dit vrijdagavond in het programma Haagse Bluf van de Vara-televisie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist; overigens af en toe zon en vrij wel overal droog; minimumtempera tuur omstreeks -1 graad; middagtem- peratuur ongeveer 4 graden boven nul; matige noordoostenwind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 maart Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: -2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: variabel 3 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: n.west 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.16 Maan op 6.42, onder 14.27 Nieuwe Maan: 2 maart (19.31) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 febr. 0.59 13.44 7.09 19.41 Springtij: 6 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De depressie, die van daag nog wat neerslag bracht, ligt vrijwel stil boven Duitsland en neemt geleidelijk in betekenis af. Morgen komt het weer onder invloed van een uitloper van een ogedrukge- bied nabij de Azoren. Er is dan ook, vooral later op de dag, af en toe zon te verwachten en het blijft droog. In de komenae nacht en ochtend zal zich plaatselijk mist vormen. Dat komt omdat de lucht bij ons tamelijk vochtig is en bovendien is er boven land in de nacht weinig wind. De ko mende nacht daalt de temperatuur tot iets onder het vriespunt en mor genmiddag wordt het een graad of vier. De wind is merendeels matig en waait uit noord tot noordoost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1