Landbouwvereniging C. et C. tevreden over afgelopen jaar Marja de Lange uitgenodigd voor tiendaagse studiereis IS DIT? WELK Plan basisscholen moet voor april gereed zijn Eén enkele weg is er op de wereld die niemand kan gaan dan gij. Vraag niet waarheen hij leidt: ga hem! Concordia et Confidentiehield jaarvergadering Licht in duisternis... Naar Israël 7 Nietzsche BURGH-HAAMSTEDE - In „Westenschouwens Welvaren" hield donder dagavond de landbouwvereniging „Concordia et Confidentie" haar algemene jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer W. P. de Vrieze, het overleden ere-lid J. P. C. Boot Van 1962 tot 1968 maakte hij deel uit van het bestuur van C. et C. Als fruitteler ging zijn belangstelling vooral uit naar deze tak van land- en tuinbouw. Meer dan 50 jaar was hij lid van de Z.L.M. en 12 jaar voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Schouwen-Duiveland. Vooral de wetenschappelijke zijde van de fruitteelt, met name het rapporteren van ziekten aan de Plantenziektenkundige Dienst hadden zijn bijzondere aandacht Als natuurliefhebber schonk hij gro te aandacht aan alles wat groeit en bloeit op Schouwen-Duiveland. Uniek zijn de dia's met vlinder-opnamen en notities, welke werden geschonken aan een deskundige. Dat geldt ook voor zijn bijzondere dia's uit de West hoek, met intussen historische waarde, welke werden geschonken aan de Na tuur- en Vogelwacht; daarvan was hij mede-oprichter en jarenlang voorzit ter. Van zijn hand verschenen ook tal rijke publikaties in de Sterna over de flora en fauna. Ter zijner herdenking werd door de aanwezigen enige ogen blikken stilte in acht genomen. Overzicht In korte trekken liet de voorzitter de revue passeren. Januari was erbarme lijk nat, natter dan de laatste 10 jaar is voorgekomen. Niet minder dan 160 mm neerslag werd er genoteerd, wat neerkomt op 20% van het jaargemid delde. Hierna is er gelukkig een aan zienlijke weersverbetering ingetre den, voor de struktuur, weinig regen op droog gezaaide kunstmest op flink bevroren grond. Goed voor de boeren stand noemde de voorzitter het, dat de prijzen van de aardappels en uien zich op een goed niveau bevonden. „Hoe wel niet ieder hiervan profiteert, heb ben deze prijzen helaas de funkties van een soort reddings vlotten gekre gen, die de boten toevallig zijn toe gegooid". Financiële problemen Dit klinkt overdreven, zei de heer De Vrieze, maar voor velen is dit maar al te waan steeds verder stijgen van de kosten en lasten en dalend rende ment brengen velen in financiële pro- blemea Nu gaat de BTW weer om hoog, bij iedere f 10,- onkonsten komt er nog eens f 2,- bovenop. Een uit vinding van de in het nauw gedreven ekonomie van de westerse landen, en waar is het einde, vroeg de voorzitter zich af. Hoe dan ook, we zijn gelukkig met de aardappelprijzen maar laten we wel bedenken, dat we nog belasting moeten betalen, zei de heer De Vrieze. Hoe labiel de Europese Ekono- mische Gemeenschap toch eigenlijk is, is in de laatste weken weer geble ken. Hij noemde het begrijpelijk dat het wegtransport in opstand komt tegen onbenulligheden als Italiaanse douane beambten en douane formali teiten die er nota bene al lang niet meer hadden moeten zijn. Onbegrij pelijk vond hij het, dat EEG-grenzen nog uren per dag gesloten kunnen worden door kneuterig nationalistisch en bureaukratisch denken. LET OP DE S OP HET UNIFORM De S van Salvation Army zoals het m Engeland opgerichte leger oorspronkeli|k heet Stichter WILLIAM BOOTH Verwar het oorspronkelijke LEGER DES HEILS en de "STRIJDKREET" niet met nabootsingen. ZIERIKZEE - Het is gebleken, dat er op Schouwen-Duiveland gekollekteerd wordt door mensen die niets te maken hebben met het Leger des Heils (stich ter William Booth), dat ook in Zierikzee is vertegenwoordigd. Dat gebeurt juist in een periode dat het Leger des Heils. ook volgende week nog. een grote landelijkekollekte houdt. Adjudant P. Dijkstra adviseert bij twijfel naar de identiteitskaart van de kollektant te vragen. Aandacht werd door de heer De Vrieze ook nog geschonken aan de Oosterscheldewerken. We kunnen ons nu zo langzamerhand gereed gaan maken voor het gevecht over de vraag wanneer de schuiven dicht moeten en wanneer niet De Oosterscheldewei> ken hebben nu ook de twijfelachtige eer in een stripverhaal van Suske en Wiske mee te gaan spelen. De schrij ver Willy van der Steen heeft volgens de voorzitter de titel in ieder geval goed gekozen „Delta Duel" en met dit stripverhaal opende de voorzitter de vergadering. Het financieel jaarverslag van de sekretaris-penningmeester deheer J. Lekkerkerk gaf een gunstig beeld te zien. Nadat door de financiële kommissie verslag was uitgebrachht, waarbij werd geadviseerd ter goed keuring van de rekening over te gaan, werd de penningmeester onder dank zegging voor zijn stipte beheer dé charge verleend. Bestuursverkiezing In plaats van de heer A. van der Zande, aftredend en reglementair niet herkiesbaar, werd de heer G. Lande- gent tot lid van de financiële kommis sie en de heer H. Muste tot reserve lid benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden de heren W. P. de Vrieze en J. Lekker kerk herkozen. Wel vond erbinnen het bestuur een funktie-wisseling plaats. Na vanaf 1974 de funktie van voorzit ter te hebben vervuld trad de heer W. P. de Vrieze als zodanig af. In zijn plaats werd de heer A. Hoek, die reeds zitting in het bestuur had, benoemd. Verder legde de heer J. Lekkerkerk zijn funktie neer als sekretaris-pen ningmeester. een taak die hij geduren de tien jaar heeft vervuld Voorlopig zal deze taak nu worden waargeno men door het bestuurslid de heer M. 0.~ Hanse. Beiden werden door de heer A Hoek dank gebracht voor de inzet die zij bij het vervullen van hun taak aan de dag hebben gelegd Als blijk van waardering mochten beiden een boe- kenbon in ontvangst nemen. Hierna werd door de heer A. J. Hanse uit Numansdorp een inleiding gehouden over het rentmeesterschap in het landelijk gebied, verlucht met dia's over oude boerderycn uit de Schouwse Westhoek. Door de heer W. van Rooden uit Oud-Beijcrland, van het N.I.AM., werd nog een dia serie vertoond over landelijke boer derij-typen. DEN HAAG - De Stichting Samen werkend Verzet schaart zich achter de Stichting '40-'45 en zijn werk zaamheden met betrekking tot de toekenning van verzetspensioenen. Deze bundeling van alle grote verzet sorganisaties met duizenden leden, overweegt op geen enkele manier stappen te ondernemen tegen de Stichting '40-'45, die momenteel he vige kritiek ondervindt van een groep oud-verzetsstrijders die vindt dat de organisatie moet worden op geheven. BRUINISSE - Bewoners van de Deltastraat en mensen die be roepshalve 's avonds laat ofJ ,s nachts wel eens maken van de bushaltê langs de Rijks weg hebben al herhaalde malen klachten geuit over het ontbreken van enegerlei verlichting op die plaats. De drie lichtmasten ter plaatse zijn verboiTden met een rij lichten in de Deltastraat die 's avonds na elf uur uitschakelen. Mensen met continuedienst maar ook feestgangers die naar evene menten elders zijn geweest, stap pen in en uit in het roetdonker. Zoals ook de drie bussen die naar de Schouwse korenavond in de Doelen waren geweest en passa giers voor Bru hadden. Onder de passagiers bevond zich ook burge meester T. C. Hekman en z'n vrouw zodat die zich persoonlijk van het ongerief op de hoogte kon den stellen. Een eerdere benade ring van het gemeentebestuur door omwonenden was al op niets uitgelopen. De simpele vraag in dit computertijdperk was deze: „Kan er één lantaarn zo gescha keld worden dat hij de hele nacht blijft branden waarbij de veilig heid een stuk wordt verhoogd?" Kommissie Onderwijs dinsdag 28 februari ZIERIKZEE - Voor het openbaar onderwijs zal de ge meenteraad voor 1 april dit jaar dienen te besluiten hoe veel openbare basisscholen gevormd zullen worden. Met toepassing van de Overgangswet voor het openbaar on derwijs in Zierikzee zal het aantal lagere scholen bepa lend zijn voor het aantal te vormen basisscholen. De on- derwijskommissie zal tijdens een openbare vergadering dinsdagavond 28 februari in het stadhuis, aanvang 19.30 uur advies hierover uitbrengen. In de toelichting bij het gevraagde advies gaan b. en w. uit van drie te vormen basisscholen: één in de wijk Poortambacht uit Kleuterschool ,,'t Mierennest" en de lagere school ,,'t Kofschip"; één in de wijk Malta uit de kleuterschool „De Woelwaters" en de lagere school „Theo Thijssen- school"; één in de binnenstad uit de lagere school „Binnen de Veste" en wellicht samen metde huidige Nuts- kleuterschool. Dit laatste vormt, zoals bekend, nog steeds een heet hangijzer. In de toelichting wordt dan ook apart nog even gewezen op het feit, dat het bestuur van de Stichting Nutskleu- terschool officiéél nog geen stand punt bekend heeft gemaakt. Tijdens deze kommissievergadering zal wet houder J. Groen ook een agendapunt wijden aan de ontwikkelingen met betrekking tot de vorming van een basisschool in de Raamstraat. De agenda voor deze kommissievergade ring vermeldt verder de vaststelling vergoeding ter bestrijding van de ex ploitatiekosten van de bijzondere la gere school over het jaar 1983 en de benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de Z.M.L.K.- afdeling van de Beatrixschool. ZIERIKZEE - Eens in de zoveel jaar (1976 voor het laatst) nodigt de World Zionisten Federatie, in samen werking met het desbetreffende landelijke genootschap, een aantal mensen uit in Israël, om zelf kennis te komen nemen van de ontwikkelingen in dit land. Met name om objektieve berichtgeving uit Israël te bevorderen. Dit jaar is Nederland aan de beurt voor een uitnodiging: ze ventien Nederlanders uit het hele land verspreid gaan op uitnodiging van genoemde Federatie en het Genoot schap Nederland-Israël een tien-daagse studiereis ma ken. Eén van die zeventien is de Zierikzeese schilderes Marja de Lange. Marja de Lange is uitgenodigd op voordracht van het Genootschap Nederland-Israël, waar ze lid van is voor Zeeuws-Vlaanderen, om het kulturele deel van de tien-daagse reis te vertegenwoordigen. Overigens is niet de hele reis gratis: alleen het ver blijf wordt door de samenwerkende organisaties betaald. De zeventien Nederlanders staan een overvol programma te wachten, waarvan alle onderdelen moeten en kunnen bijdragen tot een goed begrip van de Joodse problematiek. Voor oordelen die er zijn, en de vaak één zijdige berichtgeving over Israël kunnen op deze wijze worden wegge nomen. Het is dan ook de bedoeling dat er een uitgebreid verslag van de ze reis wordt gemaakt, ieder vanuit zijn eigen invalshoek. Zo gaan er mee: een burgemeester, maatschap pelijk werkster, de direkteur van het Westerbork museum, studenten, een juriste, en dus de Zierikzeese schilde res. Programma Enkele bijzondere gebeurtenissen tijdens de reis: ten eerste een kontakt met de Meda, een door Nederlanders opgerichte pers-kring, waarmee gesprekken zullen worden gevoerd. Dan een bezoek aan het vakbonds kantoor, Histadrut, een bezoek aan de Diaspora (museum) en het projekt Renewal, waar Oriëntaalse Joden worden opgevangen en begeleid. In en om Haifa worden kibboets be zocht, óók industrie-kibboets en ver der staat de Golan Hoogte op het pro gramma. Een van de hoogtepunten is onge twijfeld een ontvangst door het ge meentebestuur van Jerusalem, met een toespraak door de burgemeester Teddy Koliek. Het Yad Vashan- museum waar de Tweede Wereld oorlog in herinnering wordt gebracht wordt uiteraard niet vergeten. Verder een lezing door Mosje Lan dau, van de zusterorganisatie, het ge nootschap Israël-Nederland. De Do de Zee-werken worden uitgelegd door Jozef Melkman. Op de 12-de van de maand wordt op speciaal verzoek van de groep Nederlanders een gesprek gearrangeerd met Arabie ren, maar ook staat deze dag een be zoek aan de Knesset (het Israëlitisch parlement) met gesprekken tussen de Nederlanders en knesset-leden. Nög vier dagen Al met al een vol programma, re den voor Marja de Lange om er (op ei gen kosten) nog eens vier dagen aan vast te knopen. Tijdens die vier da gen krijgen vooral de musea haar aandacht, en de Negev moet ook be zocht worden. De tien-daagse reis wordt dus in dit geval een veertien daagse reis, die zeker indruk zal ma ken op de Zierikzeese. Na terug komst, zo beloofde Marja de Lange, zal ze uitvoerig over haar bevindin gen vertellen. Een verslag daarvan zal t.z.t. in deze kolommen terug te vinden zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7