Voor herverdeling van werk is 32-urige werkweek noodzakelijk PEUTERSPEELZAAL TE SCHARENDIJKE KAN DRIE OCHTENDEN GAAN DRAAIEN Een auto huren? Plattelandsvrouwen hielden zich bezig met de moderne wasmiddelen 4 Drs. J. den Uyl in Oude Tonge: AUTO LOUIS G0EDBL0ED Inbreker met jachtgeweer overmeesterd MIDDENSCHOUWEN - De peuterspeelzaal te Scha- rendijke kan het aantal ochtenden van opvang gaan uit breiden van twee naar drie keer per week. Het heeft nog al wat voeten in de aarde gehad eer het zover was, want in eerste instantie was er een hoger bedrag aan extra subsidie gevraagd en een kleiner aantal nieuwe aange melde peuters genoemd. Dat leidde er bij de vorige raadsvergadering toe, dat het kollege voorstelde de ex tra subsidie niet te verlenen. De raad vroeg toen het voorstel aan te houden Het resultaat van goed overleg tussen gemeente en peuterspeelzaal was dat b. en w. donderdagavond met een kompromisvoorstel kwamen. Dit kon de goedkeuring van alle raadsleden wegdragen. De gemeente betaalt nu boven de reeds verleende subsidie een bedrag van 1600,-. terwijl het bestuur van de peuterspeelzaal gaat proberen nog eens 1000,- bijeen te krijgen door middel van akties, waardoor het geraamde tekort in zijn geheel zal worden gedekt. Bij de vorige raadsvergadering was een bedrag van ruim 3600,- als Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 CITROEN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 tekort genoemd. Door het verlagen van de huurprijs van de lokaliteit (gehuurd van de Hervormde Ge meente) en het verhogen van de ou derbijdrage was het peuterspeelzaal- bestuur er in geslaagd dit tekort met bijna duizend gulden terug brengen tot ruim 2600,-. Zowel het kollege als de raadsleden prezen de inzet van het bestuur, dat er in grote mate heeft toe bijgedragen dat er toch oplossing is gevonden. Schoolpot Voor zowel de twee bijzondere als de twee openbare lagere scholen in de gemeente Middenschouwen werd het bedrag per leerling vastgesteld. Voor de openbare scholen (in Elle- meet en Kerkwerve) wordt al jaren lang artikel 55 quater van de Lager Onderwijs wet 1920 toegepast, omdat voor kleine scholen als deze het ge bruikelijke bedrag per leerling niet toereikend is om kostendekkend te werken. Daarnaast krijgen de scho len een bedrag van 2500,- voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen. B. en w. stelden de raad voor het be drag per leerling van 130.- (dat ver boven het landelijke gemiddelde uit gaat) vrij ter beschikking te stellen, maar er voor de openbare scholen er de voorwaarde aan te Verbinden dat de schoolleiding pas over de school pot mag beschikken na overleg met het kollege. Met deze laatste nieuwe voorwaar de hadden zoveel raadsleden moeite, dat deze toestemmingsregeling met vier tegen drie stemmen uit het voor stel werd geschrapt. Uit de inleidende woorden van burgemeester W. den Boer bleek, dat ook de schoolleidingen bij een bespreking over deze kwestie zich niet gelukkig metdeze voorwaarden hadden getoond, hoewel de raads voorzitter het in het kader van de be zuinigingen een redelijk verzoek achtte. „Onbegrijpelijk" PvdA-raadslid W. G. Renden vond het een onbegrijpelijke zaak, omdat de schoolhoofden in de loop der jaren hebben bewezen het geld uit die (nooit verhoogde) schoolpot op een verantwoordelijke manier te beste den. En nu zouden ze voor elke uitga ve eerst toestemming van het kollege moeten vragen? „Heeft u in deze situ atie geen juist inzicht in de beste ding", vroeg hij het kollege. Boven dien was Renden van mening, dat er in de nieuwe opzet een ongelijke situ atie zou ontstaan ten opzichte van het bijzonder onderwijs, dat ge bruik maakt van dezelfde regeling. Uit eigen ervaring kon hij melden, dat de schoolleiding van het bijzon der onderwijs ook pas achteraf ver antwoording aflegt tegenover het schoolbestuur. „Bedillerig" VVD-raadslid J. M. van Langeraad wilde om dezelfde redenen als Ren den had genoemd de toestemmings regeling schrappen en gebruikte de term „bedillerig" om zijn ongenoe gen te uiten. Beide raadsleden wensten stem ming over het voorstel om artikel 55 De werkloosheid in Nederland moet voorrang krijgen in het kabi net, en dat krijgt het niet volgens de P.v.d.A. Nederland gaat daaraan ka pot en dat deugt niet. Kabinet geschrokken De heer Den Uyl signaleerde overi gens een kentering in de regering, die geschrokken zou zijn van de akties het afgelopen jaar. Het blijft naar zijn oordeel noodzakelijk om druk uit te oefenen op de klub van Lub bers, ook in het land. Het C.D.A. betaalt de prijs (even als de V.V.D.) van het tot nu toe ge voerde kabinetsbeleid in de vorm van ledenverlies, al onderneemt het C.D.A. „poginkjes" om het geschon den gezicht te redden. „Wie het hoofd diep in de muil van de V.V.D. steekt, kan daar niet ongeschonden uit ko men", zo hield Den Uyl zijn gehoor voor. Kernwapens De kernwapenproblematiek werd uiteraard ook breedvoerig behan deld. Over de V.V.D. zei Den Uyl, dat deze partij tenminste konsekwent is in haar streven: plaatsen. Onder druk van de V.V.D. dreigt het C.D.A. een ommezwaai te maken, maar „als het C.D.A. nog een knip voor de neus waard wil zijn, zal het toch moeten wachten op de uitkomst van de on derhandelingen. Het ziet er echter naar uit dat het C.D.A. met de V.V.D. meegaat. Ik hoop dat ons dat bespaard blijft". Het P.v.d.A.- standpunt in deze is duidelijk: niet plaatsen, maar onderhandelen. „We gaan belangrijke maanden tegemoet", zo verzekerde Den Uyl. Na zijn ruim een uur durende rede en pauze was er gelegenheid vragen te stellen, waar ruimschoots gebruik van werd gemaakt. Fraktievoorzit- ter van de P.v.d.A. in de Oostflak- keese raad, Gerrit Poortvliet, bege leidde de diskussie, en deelde om te beginnen een sneer naar minister Brinkman uit, die (woensdagavond in Stad aan het Haringvliet) vragen slechts schriftelijk mee naar zijn de partement wilde nemen. Den Uyl gaf er de voorkeur aan om de vragen di- rekt mondeling te beantwoorden. Gemeentehuis Een zeer regionale vraag werd Den Uyl voorgelegd: stel dat er een ge meente is met 8 miljoen in reserve (Oostflakkee, red.) en die gemeente wil een nieuw gemeentehuis gaan bouwen voor 6 miljoen. Wat is de reaktie van Den Uyl daarop? Kenne lijk was Den Uyl iets in het oor ge fluisterd van te voren, want hij wees de bouw van Oostflakkees gemeente huis zeker niet van de hand. „Dat is geheel afhankelijk van de huidige huisvesting van zo'n gemeen tebestuur. Als die niet redelijk is, zal er naar mijn mening sober gebouwd moeten worden, ten dienste van de quarter toe te passen zonder de extra voorwaarde. Zij werden gesteund door PvdA-raadslid mevrouw J. Kloet-Schellingerhout en bovendien door SGP-RPF-raadslid W. G. v.d. Bosse, zodat er slechts drie tegen standers overbleven, die beide wet houders en CDA-er A. B. Koster. De schoolleidingen van de openba re scholen behoeven dus pas achteraf verantwoording af te leggen over de bestedingen uit de schoolpot. Kleutervervoer Alle overige voorstellen werden goedgekeurd. De route van het kleu tervervoer voor Scharendijke werd uitgebreid, terwijl werd besloten de regeling ten opzichte van dit taxi busje-vervoer tot 1 augustus 1984 te handhaven. Het kollege zal zich laten informeren over een overblijfrege- ling, waardoor eventueel na deze da tum twee inplaats van vier keer kan worden gereden. Mej. M. Rooij werd benoemd tot leidster in vaste dienst aan de open bare kleuterschool Piggelmee te Ker kwerve. De raad gaf toestemming voor een reparatie aan het pompgemaal Put- meet, die 4248,- gaat kosten en voor verkoop van een stukje grond achter de woningen Elkerzeeseweg 7 en 9 te Scharendijke. Rekreatie Bij de rondvraag werd naar aanlei ding van een vraag van Van Lange raad door wethouder L. C. Hart mee gedeeld, dat de minicampings bij grote toeloop van rekreanten respek- tievelijk mogen uitbreiden van 3 naar 5 en van 5 naar 10 eenheden. De data voor het in werking treden van overloopterreinen wordt pas vrijge geven als het zover is, zodat niet te voren voor deze extra plaatsen kan worden gereserveerd. De regeling daarvan is opgesteld in samenspel met de gemeenten Westerschouwen en Goedereede, liet burgemeester Den Boer weten, die bovendien mee deelde dat aan de druk tot uitbrei ding die Vekabo uitoefenen niet is toegeven. Aan het begin van de vergadering meldde burgemeester Den Boer, dat de gemeentebegroting 1984 door GS is goedgekeurd. KOOTWIJKERBROEK - In Koot wijkerbroek is in de nacht van don derdag op vrijdag een inbreker neer geschoten door de eigenaar van een woning waar de dief probeerde bin nen te komen. De bewoner, de 23-jarige E. F., hoorde omstreeks drie uur gestom mel. Hij greep zijn jachtgeweer en rende naar beneden. Hij zag nog juist hoe de inbreker door de tuin probeer de weg te vluchten. F. loste een waar schuwingsschot, waar de inbreker niet op reageerde. Na een achtervol ging door diverse straten en achter tuinen loste F. een schot op de benen van de inbreker. Deze werd geraakt, maar probeerde desondanks verder te vluchten. Omwoners, gewaar schuwd door het schot, grepen hem tenslotte in zijn kraag. De inbreker, de 29-jarige D. H. uit Arnhem, werd in een ziekenhuis in Barneveld behandeld aan zijn schot wond en daarna ingesloten in het po litiebureau. De politie gaat nog na of de schutter iets ten laste kan worden gelegd. De man had een vergunning voor het wapen. Dia-serie in Tonnenmagazijn Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Slechts een gering aantal dames kwam dinsdaga vond naar het Tonnemagazijn om daar de bijeenkomst van de Plattelands vrouwenbond bij te wonen. Deze avond werd verzorgd door mevrouw G. Van der Heijden-Berthel namens de firma Kortman en Schulte die de Dobbelman wasprodukten maakt. Het bestuur was voor de eerste maal in zijn nieuwe sa menstelling aanwezig. Mevrouw N. Constandse-Dorst is tweede sekretaresse geworden. De overige funkties bleven op dezelfde manier verdeeld als vorig jaar. In een dia-serie met gesproken kommentaar van Hans van Willigen- burg en Anne van Egmond kon men zien hoe de mensen zich vroeger wasten en badden, vanaf de Grieken in de oudheid tot en met de industrië le revolutie van na de oorlog, toen de zeepfabrieken kwamen. Er werd in gegaan op de funktie van de enzymen en fosfaten die in wasmiddelen zitten eri het belang van het wasetiket in kleding werd benadrukt. Energiebewusl Opvallend was de verandering die heeft plaatsgevonden bij het kiezen van wastemperaturen. In 1974 waste nog 80% van de bevolking zijn was goed op 95%, terwijl dat nu nog maar bij 20% van de mensen het geval is. Een gevolg, aldus mevrouw Van der Heijden, van bewuster met energie omgaan, terwijl er ook meer kleding is die geen hoge temperaturen kan verdragen. Als milieuvriendelijk ge bruik van wasmiddelen werd er ver der gewezen op de aloude mogelijk heden van soda en vloeibare zeep, terwijl ook het wasbuiltje fosfaat vrij is. Wasbuiltjes Dit wasbuiltje bevat twee kompo- nenten, namelijk een zuur voor de ontkalking en soda voor de was en vanaf 60° en hoger. Voor de was die benenden de 60° gewassen moet wor den is er ook een builtje ontwikkeld. Dit is echter nog niet in de handel. Alle dames kregen aan het eind van de avond een pak wasbuiltje mee naar huis om uit te proberen. Na de dia-serie werd er druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Mevrouw Van der Heijden werd met een Zeeuwse lekkernij door de presidente me vrouw S. Hanse-Menheere bedankt voor de leerzame avond. OUDE TONGE - Er moet meer vaart komen in de eko- nomie, met alle risiko's van dien; het beschikbare werk moet worden herverdeeld, met aanzienlijke arbeidstijd verkorting en er moeten inkomensoffers worden ge bracht ter grootte van tien procent van het bruto-salaris. Deze drie kernpunten om Nederland weer in het zadel te helpen, zijn volgens het oordeel van drs. J. M. den Uyl essentieel. Den Uyl was donderdagavond te gast van de P.v.d.A.-afdeling Oostflakkee en vervulde een spreek beurt in een stampvol verenigingsgebouw aan de Schoolstraat in Oude Tonge. Ingeleid door voorzitter Jan v. d. Mast betrad Joop den Uyl de zaal, waar al lereerst het „Ontwaakt verworpenen der aarde" klonk, gevolgd door het ge- skandeerde roepen van „Jopie, Jopie..." Den Uyl begon zijn redevoering met een „open doekje", door op te merken dat hij nog steeds in Zuid-Holland was, en begrepen had dat men dat graag zo zou houden. De provinciale herindeling is zoals bekend niet een stokpaardje van de P.v.d.A. Overigens moest Den Uyl wel terug naar de derde klas lagere school om zich iets van Goeree- Overflakkee te herinneren, hetgeen méér Haagse bestuurders overkomt... Den Uyl leek zijn gereformeerde afkomst niet te hebben vergeten, en verpakte zijn toespraak netjes in drie punten. Vaart brengen in de eko- nomie, zo betoogde de P.v.d.A.-voor- man, kost geld en vraagt risiko's. Maar er moet ééns lef getoond wor den om de motor van de ekonomie op gang te brengen. In dit verband som de Den Uyl de gebreken van C.D.A.- fraktieleider De Vries op, die voor een extra toelage in aanmerking komt: hij dient zowel Nijpels als Lubbers... Naar 32 uur per week Het herverdelen van werk dreigt volgens Den Uyl een drama te wor den. Het gebeurt wel, maar op kleine schaal en veel te traag. „Zo komen we er niet", aldus de P.v.d.A.-voor man, „willen we daadwerkelijk aan herverdeling van werk toekomen, moet naar het oordeel van de P.v.d.A. uiterlijk in 1986 een werk week van 36 uur gerealiseerd zijn, gevolgd door een verder terugdrin gen van het aantal werkuren tot 32 in 1990. Dat vraagt veel organisatie, met name van de vakbeweging, maar ook een omwenteling in de bedrij ven. Maar zoals het nu gebeurt is het heilloos: éérst inleveren en dan pra ten. Er is een grens aan het inleveren door werknemers, terwijl de over heid zich blind staart op het financie ringstekort". De inkomensoffers die van de werknemers gevraagd gaan worden als de P.v.d.A. het voor het zeggen zou hebben, belopen naar schatting tien procent van het bruto-salaris of een procent of vijf netto. Inleveren is niet eenvoudig, maar wel noodzake lijk. Tegen 1990 zal het volgens Den Uyl een uitzondering zijn als er in een gezin sprake is van een één-ver diener, tweeverdieners zullen regel zijn. Het door het C.D.A. gehuldigde standpunt, dat er per gezin slechts zestig uur arbeid verricht zou mogen worden verwierp Den Uyl als „betut teling" van de burgers, en wees dit idee van de hand. ....ontwaakt, verworpenen der aarde.... Drs. J. M. den Uyl: Herverdelen..." werknemers aldaar, maar ook om de dienstbaarheid van het gemeenteper- soneel aan de burgers te bevorderen". Rietje Mouw uit Middelharnis leg de Den Uyl de vraag voor of een voorgestelde huurbelasting (ook voor eigen woningen), niet onrecht vaardig is in zijn ogen. Den Uyl vond dat daar uiterst voorzichtig mee moet worden omgesprongen, maar dat zo'n belasting er eigenlijk al is in de vorm van het huurwaarde-forfait. Baggerspecie De berging van De Rotterdamse baggerspecie was een volgend onder werp van vragen, gesteld door Gijsje Visser. Het meegekomen kamerlid Henk Veldhoen vertolkte het par tijstandpunt: storten op de Maas vlakte. Gijsje Visser wilde vervol gens weten of er in de fraktie naar Veldhoen wordt geluisterd, en na een bevestigend antwoord, zag ze dit standpunt graag sterker naar buiten gebracht (bij deze gebeurd, red.). Of de levensbeschouwing van een onderwijzer mag meespelen in zijn benoeming?, was een duidelijk Dirkslandse vraag, die uiteraard ont kennend werd beantwoord door Den Uyl. „Indien een P.v.d.A.-raadslid hieraan heeft meegewerkt, - ik ken de plaatselijke problematiek niet, u wel begrijp ik - dan moet deze man demokratisch tot de orde geroepen worden. Dan dient een klacht gede poneerd te worden bij het afdelings bestuur. Zo werkt de P.v.d.A." Na vele vragen te hebben beant woord tot slot de „hamvraag": stel dat er verkiezingen zouden komen en de P.v.d.A. wint die. Komt er dan een kabinet Lubbers-Den Uyl of komt er nu eindelijk een kamerbrede linkse meerderheidsregering? Of door een tweede vraagsteller anders geformuleerd: Als we de verkiezin gen winnen wordt een links kabinet dan wéér „kapot geouwehoerd voor de geboorte?" Nooit meerderheid Den Uyl vond het triest steeds weer de schuld te krijgen van het mislukken van het tweede kabinet Den Uyl, maar erkende ruiterlijk schuld daaraan. „Links heeft nog nooit de meerderheid gehad bij stem men. Samengaan op voorhand met de kleine linkse partijen heeft in het verleden altijd geleid tot stemmen verlies. Men wil de Partij van de Ar beid er wel bij hebben, maar samen met klein links een meerderheid vor men kan kennelijk niet in dit land. Gezien het stemmenverlies van de re geringspartijen lijkt het nu te gaan lukken. Het zou prachtig zijn, maar we moeten ons niet opsluiten van te voren", waarmee Den- Uyl afscheid nam van Oude Tonge, vergezeld van een boek over de watersnoodramp op Goeree-Overflakkee en een bos bloe men voor zijn inspanning deze avond, en uitgeleide gedaan met de onverwoestbare „Internationale". 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4