1983 was slecht jaar voor vogels door botulisme rzk stukken berichten ERIC DE NOORMAN Kamer akkoord met open winkels op zondag Open dag Christelijk Lyceum voor Zeeland J aar vergader ing NCVB afd. Burgh- Haamstede Shamir in Televizier Open brief aan het gemeentebestuur van Westersehouwen Lijndienst ZWN sneller dan auto Za\ ZAI Zeker... 't binne leuke diengen vó de ménsen...! (ii) As je boven op d'n dikken toren staet, in je Zierik- zêêë, dae diepe onder je zö 's bekiekt, dan kom, on willekeurig, de gedachte bie je bove: „Wat 'n geprie gel eigelijk!" Boven op dien toren, mit d'n wieën émel rond je, de wind rond j'n oren, in dae benee, de Poststraete as 'n wat diepe uutgevaolle gote... „Wat maeke m'n ons eige druk, in mêêstè, om ons, zo dier- baere „ikke"!" Onder aol die daekjes wone, in slaove mensen, vó d'r bestaentje, d'r uusjejs gevuld mit zurregen, liefde, lêêd, jeugd of wanoop. A j'r ope vö staet, dwiengt dien dikken toren je ei- gelijk dae 's even bie stil te staen. Om 'n moeilijk woord te gebruuken, je gae relativeere, in is't me- schien mè vö 'n stuitje, j'ei j'n eige 's even kunne be- kieke as meespelertje, in êêl dat klubje, dae onder je. Dan wor eigelijk zö'n klimpartij 'n stik meditaosie. Dae ei je dus nie vö nae India te gaen! De Zen- filesefie is bove de Vèrrespit...! Nog ruumer, in indriengerder wordt 't, as je mït 'n vliegtuug meegaet. Ruumer wordt 't in de vertrek- al op Schipol. Tjongejonge, wat èbbe m'n 'n kroo ma- oten op de weareld. Blank, zwart, bruun, geel... 't Bliekt eilzaem te wezen vö j 'n eige, 's op te lossen in de massa. Dat geef je 'n gevoel van vrieëid, in am- pesant, bï je zèllef nie mi zö belangriek, in da's 'n êê- le zurrege minder...! 'k Gloave zèllefs, dat, ons mén sen, om dat gevoel te kunne beleven, êên van de driefvêêren is, d'r zö, noe in dan, 's uut te willen. Saeme, deu de wolleken ééne, nae 't zonlicht, let terlijk in feguurlijk. In dae diepe onder je, leit dan die weareld. 't Land, verdêêlt in kleurige vakken, de zêêë, schienbaer vlak as glas, de majesteit van de bèrregen, teruggebrocht tot wit oplichtende bobbels. De vertrouwenwekkende stemme van de gezag voerder in de zurregsaeme anweziggeid van de ste wardessen, kunne zö'n vliegreize tot 'n intens bele ven voere, zö zèllefs, dat je j'n eige wat dichter bie d'n émel waent. As je 't voorrecht eit, 'n stuitje in de cockpit mee te magge vliegen, gezete, vö dat immen se instremente-panêêl, dan bï je êêmae bie de goeie. Dan komt 't einde van de vlucht, 't Land, wae je nae toe wou, lei onder je, in anêêns stae je wï op de aerde, in 'n totaol vreemde weareld, die niks mi te maeken schien 't èbben mit d'Appelmart of 't Pik- gat... De itte, de bedelaers, de spanning, wae je terechte zè komme, de onbekende in soms lang vergete luch- jes, die bluuve ange, in de nauwe straetjes. De witge pleisterde uusjes, blaekerend in 't licht van 'n zonne, die véé ööger an den émel staet, dan tuus. Je maek ma 'n klein schaeduuwtje op 't pleveisel, vö zovèrre anwezig! Oak nie an je cactus tuus dienke. De kruumel, die dae in de vensterbank staet, briengt 't schaemrööd nae je kaeken. Zèllef, loap j'r eigelijk, oak wat vreemd bie, mit je korte broek an tussen aol die lange jurreken van je gastêêren. Je kom g'n kèrreke in zonder 'n lappe te lêênen. Mit 'n ijsco in waeter is t'n bitje oppasse ge- blaeze, want j'ei zö 'n ziekte onder je lééën. A je die ménsen zie sjouwe mit die groate kruken waeter, raek je êêmae verzoend mit de acceptgiro van de waeterleiding tuus. Dae wor wat afgesjouwd om an eten in drienken te kommen. Ma, in dat bin wulder 'n ènde kwiet, ze bluuve onverstaenbaer vriendelijk vö je. Mö je bie ons komme. me zouwe mit de auto de wienkel binne wille rieë. 'k Dienke, z'è g'n idee, uut wat vó weelde, wullie vandaen komme. Die vreemde klêêding, in dat foto toestel op je buuk, motte toch wè tekens weze, dat j'uut 'n andere weareld komt, in toch d'n zélfden, in dat gae meer in meer, trammelant geve. Vi je 't gek? Vö da j't weet, bie je wï tuus, achter je bord erte- soep, mit 'n ööre, 'n snute, 'n platte ribbe of 'n kniestik. Zoek mè uut! D'n dikken toren is wat kleiner geworre, liekent 't. Mè ie bluuf eilzaem, dae zè'k 't 'n volgende keer over AR J AON Naeschrift: Je zè 't nie geloave, ma 'k ontvange. „fan"-post. Dè's leuk, in geeft den burger moed. Ma? wè graeg, naem in adres, asjeblieft, want dan kunne m'n saeme 's eutebeute! Cijfers Provinciale Waterstaat: BRUINISSE - De provinciale waterstaat heeft de cijfers van de vogelsterfte door botulisme in Zeeland gedurende de zomer van '83 op een rijtje gezet. Uit het aldus verkregen overzicht blijkt, dat op Schouwen-Duiveland geen mel dingen binnenkwamen. Grote boosdoener was de Philipsdam, waar 1347 dode vogels werden aangetroffen, zijnde 51 van het Zeeuwse totaal. In juli kwamen bij provinciale wa terstaat de eerste meldingen binnen van vogelsterfte ten gevolge van bo tulisme. In totaal zijn in de loop van de zomer 2.627 vogels als slachtoffer gemeld. Dit is meer dan in voorgaan de jaren. Tot voor kort werd het hoogst aantal vogels, als slachtoffer van botulisme, gemeld in 1975 (2.500 vogels). Werkeiland Philipsdam Een bekken op het werkeiland van de Philipsdam bleek een ware haard DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp van staatssekretaris Van Zeil (ekonomi- sche zaken) aangenomen om gemeen ten de mogelijkheid te geven maxi maal vier zondagen per jaar winkels vergunning te verlenen hun deuren te openen. Alle voorstellen van de oppositie om grote steden in staat te stellen de winkels meer dan vier zon dagen per jaar verlof te geven om open te zijn werden verworpen. Te gen het wetsontwerp stemde een ka merminderheid van CPN, SGP, RPF en GPV. GOES - Op zaterdag 25 februari or ganiseert het Christelijke Lyceum voor Zeeland. Bergweg 4 te Goes, een „Open dag". Het is de bedoeling vooral aan de leerlingen van de ba sisscholen en de leerlingen van de mavo's samen het hun ouders voor lichting te geven over een studie aan een school voor havo/vwo. Na een korte inleiding door de rek- tor vindt een rondleiding plaats langs diverse praktijklokalen. Daar na kunnen een of twee demonstratie- lessen worden bijgewoond bij een aantal vakken zoals die op een ly ceum gegeven worden. Vanzelfspre kend zijn de schooldekanen bereid individuele vragen te beantwoorden over opleidingen nè de have of het vwo. Verder kunnen de ouders en de toekomstige leerlingen inlichtingen inwinnen over een eventuele doorstroming naar een mavo of om gekeerd. Tussen het lyceum en de pro testantse christelijke mavo's in de re gio bestaan een hechte samenwer king. De open dat begint tussen 10.00 en 10.20 uur en is omstreeks 12.00 uur afgelopen. van botulisme te zijn. Het bekken be vat een ondiepe afgesloten water plas, terwijl het gebied tevens fun geert als hoogwatervluchtplaats voor vogels uit het Krammer- Volkerak. Deze faktoren samen heb ben het mogelijk gemaakt dat botu lisme hier tot een sterfte van ruim 1.300 vogels heeft geleid. Dit on danks de poging van rijkswaterstaat om water vanuit de Oosterschelde in het bekken te pompen. De bedoeling was het droge gedeelte in het bekken onder water te zetten waardoor de funktie als h.v.p. zou komen te ver vallen. De poging is - om technische redenen - spijtig genoeg mislukt. Ook op plaatsen in de Oosterschel de werd vogelsterfte ten gevolge van botulisme gekonstateerd. In de Westerschelde zijn, in tegenstelling tot het voorgaande jaar, nauwelijks dode vogels gevonden. Verder valt op dat in twee gemeenten in de bin nenvest hoge sterfte onder eenden is opgetreden. Geen doorstroming De betreffende vestes zijn vrij on diep en zijn geheel of voor een groot deel afgesloten waardoor geen doorstroming kan plaatsvinden. Daarbij komt nog dat de eenden vaak in een groep bij elkaar zitten zo dat botulisme snel veel slachtoffers kan maken. In Hulst zijn er in de veste 220 eenden gestorven en in Tho- len 300 stuks. In alle gevallen waarin het cen traal diergeneeskundig instituut te Lelystad botulisme heeft vastgesteld betrof het type c, het meest algemene botulium toxine voorkomend bij vo gels en het toxine waarvoor de mens ongevoelig is. Waakzaamheid voor de volksge zondheid bij het optreden van botu lisme blijft echter geboden. Dit geldt niet alleen omdat bij toename van botulisme veroorzaakt door toxine c de kans op voor de mens gevaarlijke typen eveneens toeneemt, maar me de omdat zich in de ontbindende ka davers ook andere ziektekiemen kunnen manifesteren en versprei den. Een overzicht van het totaal ziet er alsvolgt uit: Plaats aantal vogels Zeeuwsch-Vlaanderen 351 13 Walcheren 21 1,8 Zuid-Beveland 51 1,9 Noord-Beveland 15 0.6 Tholen-St. Philipsland 308 12 Schouwen-Duiveland Veerse Meer 66 3 Westerschelde 10 0,4 Oosterschelde 68,6 (Philipsdam) 1347 (51) (Markizaat) 95 (4) (Oesterplaat) 189 (7) (Molenplaat) 157 (6) (Vogelaar) 17 (0,6) Totaal 2627 Belangrijkste soorten aantal Wilde eend 1009 38 Kokmeeuw 321 12 Wintertaling 285 11 DEN HAAG - Op korte termijn wordt de nu nog verplichte huwe lijksafkondiging afgeschaft. Volgens minister Korthals Altes (justitie) heeft de afkondiging niet meer de funktie van vroeger, toen werd ver wacht dat mogelijke huwelijksbelet selen door sociale kontrole zouden worden gesignaleerd. HAAMSTEDE - Met „Zeeuwse Praet", zang en spel door de leden, werd de jaarvergadering van de Ne derlands Christen Vrouwenbond af deling Burgh-Haamstede, dinsdag avond in de gereformeerde kerk van Haamstede, opgevrolijkt Na de ope ning door de presidente mevrouw Klatter, werden de afgevaardigden van de zusterafdelingen uit Bruinis- se, Kerkwerve en Zierikzee welkom geheten. Het jaarverslag werd met veel verve (op rijm) door sekretaresse mevrouw Willemse gebracht gevolgd door het financieel verslag, uitnodiging tot de Wereldgebedsdag en de studiedag in Goes. „Baan en baanloosheid" is het thema in Goes. Voor beide aktiviteiten meldden leden zich aan. Na de pauze volgde een Zeeuws verhaaL Door enige leden werden daarna liedjes uitge beeld, die door de overigen van harte werden meegezongea Na nog enige komische stukjes van Jan Fillekers en Lucas ter Leede werd de avond beslo ten met de Avondzang. HILVERSUM - In Avro's T.V.- aktualteitenrubriek Televizier don derdag ondermeer een interview met de Israëlische premier Shamir. Ver der aandacht voor de verkie zingstournee van de Amerikaanse demokratische presidentskandidaat Mondale. Voorts een reportage over de akties van de Franse vrachtwa genchauffeurs en een blik op de enor me verkeerschaos, met name in de buurt van de Mont Blanc. (Nederland 1, 22.20-23.00 uur). DEN HAAG - De beslissing van de Nederlandse regering om beperkte hoeveelheden aardgas beschikbaar te siellen voor nieuwe exportkon trak ten moet worden gezien als een stimulans om nieuwe gasvelden tot ontwikkeling te brengen. Minister van Aardenne van ekonomisch zaken zei dat woensdag in Den Haag. Beursbericht Markt Goes van dinsdag 21 februari 1984 Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring, op auto geleverd 58 - 66 cent per kg. Bintje, 0 mm opwaarts, binnen landse kwaliteitseisen 65 - 69 cent per kg. Exklusief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 20 februari 1984: Bintje, 35-50 mm, 65,00 - 66,00 per 100 kg; Bintje 50 mm opwaarts 78,00 - 80,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien 35 mm opwaarts, direkte levering, op auto geleverd, 55 - 65 cent per kg. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 50 - 80 cent per kg. Exklusief b.t.w. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exklusief b.t.w. Tarwe, basis 16 53,25 - 53,75; tarwe, basis 16 56,00; brouwgerst, basis 16 62,75 - 63,75; voergerst, basis 16 48,50 - 50,00; haver 52,25 - 57,25; erw ten, kleine groene 76,00 - 82,00; ca- pucijners 100,00 - 112,50; schok kers 84,00 - 89,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 155,00 - 160,00; blauwmaanzaad, geschoond en droog, 305,00 -ƒ 350,00; karwij, boerenschoon 305,00 - 330,00; karwij, prima doorsneekwaliteit 345,00. Hooi en stro Alles per 1000 kg en exklusief b.t.w.: Weidehooi, le snede, 325, 355,—; weidehooi, 2e snede, 275,— - 325,—; dijkhooi 250,— - 300,—; lucernehooi 350,390,—; Veld- beemd 250,270,—; Roodzwenk 175,--/ 195,—;Rietzwenk/ 200,-- 225,—; Engels raaigras 170,— - 205,Italiaans raaigras 165,— - 190,—; tarwestro 82,50 - 87,50; gerstestro 140,165,—; erwten stro 175,220,—; schokkerstro 150,175,—; bruine bonenstro 160,- - 195,-. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 22-2. Aanvoer: Slachtvee 1573, stieren 141, gebruiks- vee 705, jongvee 385, nuchtere kalve ren 2967, slachtschapen en lammeren 879, gebruiksschapen en lammeren 377, varkens 834, bokken en geiten 49. Totaal: 7910 stuks. Prijzen per kg: Extra kwaliteit dikbillen 9,30 - 12,30; stieren le kw. 8,45 -ƒ 9,45, 2e kw. 7,45 - 8,45; vaarzen le kw. 7,60 - 8,65, 2e kw. 6,75 - 7,60; koeien le kw. 7,45 - 8,55, 2e kw. 6,20 - 7,45 en 3e kw. 5,75 - 6,20; worstkoeien 5,10 -ƒ 6,20; vette kalveren le kw. 6,40 -ƒ 6,55, 2e kw. 6,25 - 6,40; zeugen le kw. 2,70 - 2,80 en 2e kw. 2,60 - 2,70. Prijzen per stuk: Schapen 190 - 280; lammeren 210 - 305; melk en kalfkoeien le soort 2500 - 2875; 2e soort 1700 - 2500; guiste koeien 1550 - 2200; enterstieren 1150 - 1600; pinken 1000 - 1875; gras kalveren 475 - 1025; nuchtere kal veren roodbont 210 - 505 en zwart bont 150 - 330; nuchtere kalveren Amerikanen 100 - 175; schaap met lam f 90-f 200; weidelammeren 90 - 220. Overzicht: Slachtvee: handel ma tig, en prijzen gelijk; stieren: handel matig, en prijzen gelijk; gebruiks- vee: handel matig, en prijzen gelijk; jongvee: handel redelijk, en prijzen gelijk; nuchtere kalveren: handel stil, en prijzen gelijk; slachtschapen en lammeren: handel redelijk, en prijzen gelijk; varkens: handel rustig, en prijzen gelijk. De Eierveilingen BARNEVELD, 22-2. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 1.841.000 stuks. Stemming: vlot. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 48-49 gram 15,05; 55-56 gram 17,70; van 60-61 gram 18,80 - 18,95; en 65- 66 gram 19,85 - 19,75. Acila, 22-2 te Dubai Acteon, 22-2 van Seta naar Akrotiri Alnati, 23-2 te Rotterdam Nedlloyd Amersfoort, 22-2 410 w Midway naar San Lorenzo Nedlloyd Delft, 22-2 70 ozo Sicilië naar Port Said Nedlloyd Houtman, 22-2 zo Port Dickson naar Jeddah Nedlloyd Rotterdam, 22-2 van Valen cia naar New York Ondina, 22-2 van Skikda naar New York Zafra, 22-2 te Auckfield Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Benschop: L. Schaap te Schoonhoven; te Rotterdam-Zuid (toez.): dr. H. de Graaf te Vlaardin- gen; te Beusichem en Zoelmond: E. van Rooijen, kand. te Leiden. Bedankt voor Hoogeveen: P. van den Heuvel te Harmeien; voor Maassluis: J. den Dikken te Olde- broek; L. M. Vreugdenhil te Aagte- kerke. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaandam (als geeste lijk verzorger bij de Stichting „De Heel"): J. S. R. Lanser te Schagen, die dit beroep heeft aangenomen; te Slikkerveer: drs. P. J. van Helden te Exmorra en Allingawier; te Boksum: drs. J. J. A. M. Voortman, kand. te Dinteloord. Aangenomen naar Slootdorp: G. Labots, kand. te Kampen. Bedankt voor Wolvega: D. J. de Lange te Borger. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Hamilton (Canada): J. P. Boiten te Schiedam; voor Zeist: R. Kok te Damwoude. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Amersfoort: J. J. van Eckeveld te Zeist en L. Blok te Nunspeet. Beroepen te Westkapelle: M. Mon- dria te Waardenburg; te Puttershoek: W. Hage te Kruiningen. Bedankt voor Aalst: B. Reinders te Hardinxveld-Giessendam. Tijdrede OOSTERLAND - Vrijdag 24 febru ari spreekt ds. M. Pronk, predikant van de Oud Gereformeerde Gemeen te te Ede een tijdrede uit in de kerk van de Oud Gereformeerde Gemeen te te Oosterland. Aanvang 19.30 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Met belangstelling heb ik kennis genomen van de door architect Zee- lenberg ontwikkelde plannen voor de bouw van 4 winkelunits met bo venwoning aan de Zoom te Renesse. In de editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode d.d. 14 februari 1984 stond vermeld en ik citeer: „Ik maak het de mensen makkelijker om met een zaak te beginnen. De bouw kosten zijn veel lager dan bij een vrijstaand pand, ongeveer 40%, De woningen kunnen zowel door de eige naar van de winkel worden bewoond als worden verhuurd aan een bui tenstaander. Tot 1 april geeft de heer Zeelenberg voorrang aan winkeliers uit de gemeente Westersehouwen". einde citaat. Als gevestigd ondernemer in Re- nesse was ik in principe wel geïnte resseerd in het kopen van een derge lijk unit. Anderzijds bevreemde het mij dat alleen de kommissie grond en pachtzaken om advies werd ge vraagd en dat die kommissie heeft voorgesteld foodsektor in de units bij voorbaat uit te sluiten. Ik ben er steeds vanuit gegaan dat in Neder land vrije vestiging geldt en kan mij nauwelijks voorstellen dat Wester sehouwen daarop een uitzondering maakt. Deze gemeente ken toch bo vendien een kommissie midden.- en kleinbedrijf? Waarom vindt het kol lege van b. en w. het niet noodzake lijk eerst en vooral deze kommissie te horen? Wie schetst mijn verbazing toen ik mij op woensdag 22 februari - 2 dagen na het besluit van de raad tot ver koop van de grond - telefonisch tot de heer Zeelenberg wendde met de me dedeling dat ik tot aankoop van een unit wenste over te gaan, waarop hij hortend en stotend uitbracht dat hij alle units aan één belegger had ver kocht. Ik vraag mij in gemoede af; is dit nu de opzet van dit projekt ge weest? Zijn Westerschouwse onder nemers hiermee nu echt gebaat? Naar mijn idee heeft de heer Zeelenberg het gehele projekt al verkocht voor- dag het raadsbesluit tot verkoop was genomen. De kleinst mogelijke meer derheid van de gemeenteraad zou hier toch lering uit moeten trekken. Ik wens met name de frakties van V.V.D. en R.U. daarbij de blijkbaar broodnodige wijsheid toe. Overi gens, ik hoop dat de bouw van de wo ning van de burgemeester - naar ont werp van de heer Zeelenberg - voor spoedig zal verlopen. Met dank voor de plaatsing. G.A.M. van Wijk, Noordwelle. Het pagina-groot artikel „Lijn dienst Z.W.N. sneller dan auto" in de Zierikzeesche Nieuwsbode van dins dag jl. is een pleidooi voor het open baar vervoer op het trajekt Zierik- zee-Rotterdam-centrum De kosten daarvan zijn voor één persoon minder dan de helft van die per auto (parkeerkosten daarbij mee gerekend), de reistijd is ongeveer ge lijk, in het beschreven geval zelfs korter. Men kan hieraan nog toevoe gen dat meer gebruik van het open baar vervoer bijdraagt aan de terug dringing van de milieu-vervuiling en een verhoging van de verkeersveilig heid. En wat de financiële zijde ver der betreft: met de dagkaart kan de gehele dag nog in Rotterdam onbe perkt getramd, gemetro-ed en gebust worden. Maar toch: men gaat niet alleen naar Rotterdam töè, men moet ook nog terug. Het busstation Zuidplein op een winteravond: Als je met de metro uit de stad komt moet je wel enige spe ling nemen. Je hebt dan het genoegen te moeten wachten in een matig ver licht, koud, tochtig, ooit aan het brein van project-ontwikkelaars en avant-garde-architekten ontsproten en door spuitbus-pornografen opge sierd, luguber betonnen bouwsel Een dichtbij gelegen verwarmde veilige wachtkamer zonder kon- sumptie-verplichting? Vergeet het maar! Het enige onderkomen: een (ook al luguber) hoofdzakelijk door al- of niet dak-loze buitenlanders overbevolkt kroegje. Wil een dame daar van het toilet gebruik maken dan mag ze aan de bar om de sleutel vragen en zich dan door een haag van gok-automaten-bespelende griezels naar dat vertrek begeven. Vele, al wat oudere, eilandgenoten zullen zich nog wel de schamele, ka le, holle wachtkamer van het vroege re R.T.M.-stationnetje in de morsige Rosestraat herinneren. Nou, deze was heilig vergeleken met het hele eigentijdse Zuidplein-gebeuren! Uit recente persberichten over be rovingen en afschuwelijke geweld plegingen blijkt dat het met de per soonlijke veiligheid bij dit onbe waakte busstation al even droevig gesteld is. Verder worden metro en bus soms geteisterd door jongelieden die het nodig vinden het medereizende pu bliek te laten meegenieten van hun oorverdovende mechanische Jagger- of Vrienten-cultuur. Passagiers noch vervoerspersoneel verzetten zich hiertegen: wie wordt graag wegge pest of in elkaar geslagen? Ik denk dat al deze toestanden er de oorzaak van zijn dat velen - en dat zullen echt niet alleen de ouderen zijn - denken of zeggen: Naar Rotter dam met openbaar vervoer? Best, maar dan dient er wel een en ander te veranderen. Zo lang dat niet gebeurt start ik de auto maar, al kost me dat meer geld en al doet de Z.W.N.-bus er 6 minuten en 42 seconden korter over! A. L. Patmos Zierikzee De laatste slag B. „Dus die boeren hebben er mee te maken", mompelt Eric, terwijl zijn achterdocht ineens weer fel oplaait. „Voorzichtig dan voorzo ver het nog zin heeft, want met al dat luide roepen, hebben ze ons mijlenver horen ko men Behoedzaam gaan ze voort, tot ze de rand van de open vlakte bereikt hebben, waar ze een aantal armelijke schuren ontwaren. „Er brandt geen licht", gromt Svein. Hij staat op het punt zijn veilige schuilplaats te verlaten, als Erie hem ineens met een ruk te rugtrekt. „Daar scharrelt iemand tussen die huizen rond", fluistert hij. Ze spannen hun ogen in maar in het onzekere halfduister kunnen ze de gestalte niet goed onderscheiden. ,,'t Lijkt machtig veel op Axe, zogezegd", mompelt Svein, bij wie de wens wel vaker de vader van de gedacht is en voor Eric kan in grijpen, roept de lange Sakser. „Héé Psst Ogenblikkelijk doet de gedaante enkele stappen in hun richting en wenkt opgewon den. „Het is Axc!" gromt Svein en ook Eric is nu overtuigd. Snel springen ze te voorschijn en rennen op de huizen toe. en daar bemerken ze hun fout, maar te laat Eensklap zijn ze om ringd door zwijgende kerels en „Axe" begint schaterend te lachten. „Oplichter", brult Svein. zijn zwaard trek kend. maar de Noorman houdt zijn vriend te rug. Strijd is zinloos, want tien, twaalf zware berensperen worden omhooggeheven en met hun drieën zouden ze waarschijnlijk geen twee passen ver komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 8