Penelope van de „Polyanthe" Rookgasontzwaveling drijft Zeeland in het nauw Minister akkoord met bouw derde Zeeuwse dubbeldekker Regeringen moeten meer oog hebben voor lokale radio r Never say never again in bioscoop Zierikzee Spaans in algemeen voortgezet onderwijs Extra Studio Sport in weekeinde Panomariek met diskussie over Amerikaanse verkiezingen Provincie verwacht grote schadeclaims bij niet ombouwen van centrale Borssele MIDDELBURG - De Provincie Zeeland verwacht grote schadeclaims als de ombouw van de olie- en gascentrales tot een kolengestookte centrale in Borssele niet door gaat /Dat heeft het kollege van gedeputeerde staten dins dag meegedeeld. Gs heeft namelijk op grond van toestemming van de staten van Zeeland en de toenmalige staatssekretaris van milieu, Lamberts, vergaande principetoezeggingen gedaan aan de Koninklijke Maatschappij de Schelde voor de ombouw van de centrales. Deze heeft inmiddels ruim zestig miljoen geïnvesteerd in dit projekt. De cen trale zou op grond van deze toestemming haar rookgas maar voor vijftig procent hoeven te ontzwavelen. Nu echter bekend is geworden dat de zure regen, die bossen en gewas sen aantast, wordt veroorzaakt door rookgassen is in Europees verband besloten bij nieuwe centrales in hon derd procent rookgasontzwaveling toe te passen. De Tweede Kamer en een meerderheid uit de Zeeuwse Sta ten wil nu ook honderd procent rook gasontzwaveling toepassen in de cen trale van Borssele. Zeeland dreigt nu tussen schip en kaai te raken. Honderd procent rook gasontzwaveling toepassen in de nieuwe centrale te Borssele gaat na melijk dertien miljoen gulden extra per jaar kosten. Overleg Met een totale ombouw is al een be drag gemoeid van ruim 800 miljoen gulden. De PZEM kan het geld niet opbrengen. De SEP (Samenwerken de Elektriciteits Producenten) voe len er ook niet voor. Dinsdagavond hebben gedeputeer de staten van Zeeland bekend ge maakt dat ze het afgeven van de ver gunning voor de nieuwe centrale, dat eigenlijk al op dinsdag 21 februari had moeten gebeuren, een maand op schuiven. In die tijd zal met mni- nister Winsemius van milieubeheer intensief overleg gepleegd worden over de vraag wie nu dat extra be drag moet gaan betalen. Mocht uit dit overleg geen afdoen de oplossing naar voren komen, dan zullen gedeputeerde staten van Zee land alsnog de vergunning afgeven op basis van een vijftig procent rook gasontzwaveling. MIDDELBURG - De minister van verkeer en waterstaat heeft zich dinsdag akkoord verklaard met de bouw van een derde dubbeldeks veerpont voor de Zeeuwse Provinciale Westerscheldeveren. Er is al een volledig uitgewerkt ontwerp en dat zal een aantal Nederlandse werven worden voorgelegd met het verzoek om binnen twee maanden prijsopgave te verstrekken. Daarna zal de opdracht tot de bouw verstrekt worden. Dat hebben GS van Zeeland na afloop van het over leg met de minister van verkeer en waterstaat dinsdagavond meege deeld. Intussen zal er bij de Provinciale Stoombootdienst in Zeeland op ver zoek van de minister een efficiency- onderzoek worden gestart. De resul taten van dit onderzoek zullen een rol spelen bij de toekomstige exploitatie-opzet van de yeer- diensten over de Westerschelde.Woor het onderzoek worden vijf maanden uitgetrokken, zo hebben de minister en GS afgesproken. Voor het lopend jaar wordt in ieder geval de bestaande financiële konstruktie nog gehandhaafd. Op basis van de werkelijke kosten wordt met het rijk afgerekend. Het rijk betaalt nu nog steeds het exploi tatietekort van de Provinciale Zeeuwse veerdiensten. Vorig jaar was dat ruim 32 miljoen gulden. RENESSE Luctor et Emergo Het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse houdt vrijdag 24 februari in het Wapen van Zeeland zijn alge mene jaarvergadering. Naast de ver slagen van de sekretaris en de pen ningmeester komt de bespreking van de kontributie aan de orde. De verga dering begint om 20.00 uur. Uitstapje ijsvereniging De ijsvereniging Renesse organi seert voor zaterdag 25 februari voor haar leden een uitstapje naar De Uit hof te Den Haag. De bussen vertrek ken om 12.00 uur. Bijeenkomst NBvP De afdeling Noordwelle e.o. van de NBvP komt woensdag 29 februari bi jeen in de bovenzaal van het dorps huis te Renesse. De heer A. van 't Hoofd uit Burgh-Haamstede ver toont een diaserie over Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. SCHUDDEBEURS Geslaagd Annea Braber uit Schuddebeurs studeerde dezer dagen af als arts. Juist voor haar 25-ste verjaardag deed zij haar laatste examen voor de ze studie aan de Erasmus-universteit te Rotterdam. KERKWERVE Kiesvereniging S.G.P. hield jaarvergadering In de zaal van de Chr. Gereformeer de Kerk te Kerkwerve werd de jaar vergadering van de Kiesvereniging van de S.G.P. van Middenschouwen gehouden. Het belangrijkste besluit, genomen op deze door zeventien le den bezochte samenkomst, was wel het meedoen aan de Europese verkie zingen, in samenwerking met het G.P.V. en de R.P.F. Het bestuur van de Kiesvereniging zou verder graag zien dat het ledenbestand wat uitge breid kon worden. Op deze jaarlijkse vergadering trad de voorzitter, de heer B. A. Hui- gens, af. Omdat hij niet herkiesbaar was werd de heer J. L. F. Bolleman tot voorzitter gekozen die hierdoor zijn funktie als sekretaris moest neerleggen. Voor hem in de plaats kwam de heer J. Stouten Mzn. Vice- voorzitter van de Kiesvereniging der S.G.P. is de heer W. C. van den Bosse, penningmeester: de heer J. J. Bil en algemeen adjunkt: de heer M. de Ru ij ter. BRUINISSE Nieuw gezicht in gemeentehuis Per 16 februari is Francien Padmos in dienst getreden van de gemeente Bruinisse. Als ambtenares ter sekre- tarie is ze belast met balie-handelin gen. Eurokommissie: DEN HAAG - Lokale radiostations kunnen de betrokkenheid van de bur gers bij het plaatselijk bestuur en de plaatselijke ontwikkelingen, en de veel heid van informatie, gunstig beïnvloeden. De nationale autoriteiten die fre quenties toewijzen en zich bezighouden met het totstandbrengen van een radio-informatienet zouden aan dergelijke beschouwingen meer aandacht moeten besteden. De Europese Kommissie, het „da gelijks bestuur" van de Gemeen schap, die dit heeft verklaard in ant woord op vragen van het Nederland se lid van het Europese parlement Doeke Eisma (D'66), heeft echter geen bevoegdheden op dit terrein. Zij kan de EG-regeringen daarom niet, zoals Eisma had gevraagd, verzoeken bij het toewijzen van FM-frequenties voor de radio absolute prioriteit te verlenen aan de lokale etherradio, zodat er in iedere gemeente in de EG minimaal een FM-zender met een klein vermogen kan uitzenden. „Helaas" Met name Nederland heeft er in de „Regional Administrative Radio Conference" - die zich heeft bezigge houden met het vastleggen van plan- ningskriteria voor geluidsomroep frequentie in de 87,5-108 mhz FM- band - volgens Eisma „helaas" voor gepleit dat eerst frequenties voor landelijke en regionale geluidsom- roep worden gereserveerd, en dat pas daarna wordt nagegaan welke fre quenties daartussen kunnen worden geplaatst voor de lokale ether. Maar in geheel Europa en ook in Neder landse gemeenten waar centrale antenne-inrichtingen bestaan is, al dus Eisma, een zeer grote en nog steeds toenemende behoefte aan fre quenties voor FM-radiozenders met een vermogen van 50 tot 100 w en een reikwijdte van 5 tot 8 kilometer. Volgens Eisma zullen gereguleerde en voldoende voorzieningen voor lo kale radio-etheromroep de behoefte aan illegale praktijken - alleen al in Nederland zijn er meer dan 10.000 il legale FM-radiostations in de ether - die de ontvangst van tv en radio van anderen ernstig kunnen storen, weg nemen. DEN HAAG - PvdA-oppositielei- der Den Uyl sluit uitstel van de beslissing over de plaatsing van een aantal nieuwe kruisvluchtwapens in ons land „niet geheel uit". In het woensdag verschenen nummer van Elseviers magazine baseert Den Uyl op uitspraken van minister president Lubbers, die -aldus van Den Uyl - zich in allerlei bochten wringt om een eventueel positief plaatsingsbesluit zo te verpakken dat het toch weer geen positieve beslissing is. OOSTERLAND Theater openbare school Maandagmiddag 13 februari kre gen de kinderen van de onderbouw (kleuters klas 1 2) een optreden van kindertheater DODO te zien. Het stuk dat gespeeld werd heette „Beschuit met muisjes". Dat gaat, heel in het kort, over Lies je die een nachtje bij Kees gaat slapen omdat haar moeder waarschijnlijk een baby krijgt. Kees heeft nogal slechte erva ringen met baby's. Ze kwijlen, stin ken, hebben pindakaasluiers, gaan altijd voor en mogen alles wat hij zelf niet mag. En Kees kan het weten want hij heeft zelf een broertje. Het stuk sloeg erg aan, veel kinderen konden zich identificeren met Kees, omdat velen zelf ook een klein broertje of zusje hebben. Tijdens het spel, kwamen veel kinderen met voorbeelden uit hun eigen situatie, waar, door de spelers, heel leuk op ingespeeld werd. Na afloop kregen de kinderen een zeer toepasselijke traktatie nl. be schuit met muisjes van juffrouw Jac queline ter gelegenheid van de ge boorte van haar zoontje Robbert Jan. BRUINISSE Roer verspeeld Bij het „onkruid wieden" heeft de TH 48 van de fa. De Jonge Cornelisse z'n roer verspeeld. De Thoolse mosslekotter was bij de Plompe to ren een perceel mossels aan het schoonvissen van zeesterren (vuuf'oeken) toen het schip on bestuurbaar werd. Bij kontrole bleek het roer in z'n geheel te zijn verdwenen. De Bru 17 bracht het onfortuinlijke schip naar de werf van Duivendijk die een nieuw roer voor de kotter maakte. ZIERIKZEE Propagandamiddag voor natuurstudie De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afdeling Schouwen- Duiveland organiseert voor zaterdag 25 februari een propagandamiddag in de Beatrixschool te Zierikzee. Een lid van de NJN zal iets over de Bond vertellen en laat verscheidene dia's zien. Ook wordt de mooie natuurfilm van Jan v. d. Kam over de Ooster- schelde vertoond. Belangstellenden zijn welkom. De bijeenkomst begint om 13.00 uur. Inbraak Dijkmagazijn Tussen 17 en 21 februari werd er in gebroken in het Dijkmagazijn van het Waterschap aan de Boerenweg bij Borrendamme. Vermist worden twee hanschijnwerpers met een totale waarde van 140,-. Aanrijding Raamstraat Woensdagmiddag (15.30 uur) vond er op het kruispunt Raamstraat-Re genboogstraat een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een perso nenauto. Bromfietser M. L. v. d. W. (17) uit Haamstede en automobilist A. M. B. uit Zierikzee zagen elkaar te laat. Bij de aanrijding werd de brom fiets zwaar beschadigd en de auto aan de voorzijde. ENSCHEDE Spaans wordt per 1 augustus van dit jaar eindexamen vak in het MAVO en waarschijnlijk wordt het ook meteen ingevoerd in het HAVO en VWO. Het is daarmee een keuzevak geworden als Engels, Duits, en Frans. Hiermee wordt dan tevens het projekt Spaans van de Stichting Leerplanontwikkeling (SLO) in Enschede afgerond. Het projekt begon in '75 met elf do centen Spaans op evenveel scholen voor 300 leerlingen. Deze aantallen waren al experimenterend vorig jaar geroeid tot 120 leraren die op zestig instellingen 10.000 scholieren Spaans gaven. Intussen is met de docenten een onderwijsleerpakket met onder meer lesmodellen ontwikkeld, dat voor de bovenbouw van HAVo en VWO zal worden voltooid. Dit doet een uitgeverij waaraan het pakket is overgedragen. In de modellen zijn t^al- en literatuuronderwijs geïnte greerd. Het projekt heeft een grote rol gespeeld bij het besluit Spaans aan de bestaande talen in het algemeen voortgezet onderwijs toe te voegen. De leerlingen vinden Spaans even moeilijk als Engels en gemakkelij ker dan Frans of Duits. Of de leerlin gen na drie jaar Spaans op MAVO-ni- veau gemakkelijker in die taal kom- municeren dan in het Frans of Duits, moet nog worden bekeken, aldus de SLO. HILVERSUM - Studio Sport zal dit weekeinde extra uitzendigen wijden aan de paardesport (indoor Brabant), het wereldkampioenschap schaatsen voor heren in Gotenburg, en het Ne derlands kampioenschap zwemmen in Zutphen. Paardesport komt aan bod op vrij dag 24 februari (Nederland 1, 23.45 - 00.15 uur) en op zaterdag 25 februari (Nederland 2, 23.30 - 00.15 uur). Ver der op zaterdag aandacht voor het schaatsen op de 500 en 5000 meter, en de Nederlandse zwemkampioen- schappen (Nederland 2, 13.05 - 17.30 uur). Zondag (Nederland 1, 13.05 -17.30 uur) komen alle genoemde eve nementen weer aan de orde. Bij dde schaatswedstrijden staan dan de 1500 en de 10.000 meter op het program- HILVERSUM - De buitenlandru briek van de NOS, Panoramiek, zendt zondag (Nederland 1, 20.10-20.40 uur) een diskusie uit over de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Aan de vooravond van de zoge naamde New Hamshire-voorronde diskussieren onder anderen de Ame rikaanse televisie-kommentator Ted Buchanan en de voormalige Salt- onderhandelaar Paul Warnke over de buitenlandse politiek van Amerika. New Hampshire is een begrip in de Amerikaanse verkiezingstraditie: de voorronde in deze kleine staat aan de Oostkust is de eerste graadmeter voor de kansen van de verschillende kandidaten voor het presidentschap. Vrijdag 24 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Een paard in de hand 16.15 uur Wordt vervolgd. Het weke lijkse magazine over strips en verha len. 16.50 uur Alleen als ik lach. In het ziekenhuis wordt een vieze oude man ■opgenomen, die er nogal merkwaar dige eigenschappen op na blijkt te houden. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Candy, Candy. Candy is een weesmeisje, dat nogal avontuurlijk is aangelegd. 19.15 uur Cruyff Co. Johan Cruyff geeft voetballes aan zijn jeugdige pu pillen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De wrekers. In het tijd bestek van een paar dagen worden in het ziekenhuis vier mannen opgeno men, die allen lijden aan een of ande re vorm van waanzin, die plotseling bij hen opgekomen is. Alle vier be kleden zij een hoge funktie in het zelfde bedrijf. Steed en Emma gaan er maar eens polshoogte nemen. 21.20 uur Brandpunt in de markt 22.20 uur Hallo Larry. Larry is een man die een nieuwe woning heeft ge kocht en door allerlei karweitjes op te knappen aan het benodigde geld moet zien te komen. Natuurlijk raakt Larry in de meest vreemde si tuaties terrecht. 22.45 uur Ik hou van jou 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven 23.45 uur Studio Sport extra. Indoor Brabant. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.12 uur Fame. De nieuwe leerling Billy Hall wil de school de rug toeke ren, maar daar probeert Leroy een stokje voor te steken. 20.00 uur Willem Ruis Lotto show 21.30 uur Haagse bluf 22.30 uur Journaal 22.45 uur Bruno Bettelheim. Die naar aanleiding van zijn eigen ervaring in concentratiekampen een radikale manier van aanpak weet tegen de af braak van de persoonlijkheid. 23.30 uur Bullitt. Een kroongetuige in een hoorzitting wordt onder zijn ogen vermoord en de inspekteur zweert wraak aan de gangsters. Vrijdag 24 februari, 23.30 uur, Ned. 2: Bullitt" in aktie. Met Sean Connery ZIERIKZEE - In bioscoop de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 25 en zondag 26 februari de James Bond-film Never say never again. In de hoofdrol is de bekende akteur Sean Connery te zien, die al verscheidene Bond-films op zijn naam heeft staan. Andere hoofdrollen worden vertolkt door Max von Sy- dow en Barbara Carrera. Never say never again draait zowel zaterdag als zon dag twee keer en begint om 14.00 en 20.00 uur. aan zijn eis, met de buitgemaakte kernwapens Washington en de Oosterse olievelden zal vernietigen. De wereld staat voor een krisis en dus is dit het moment om de beroem de geheim-agent 007, James Bond, in te schakelen. Bonds voornaamste ei genschappen zijn zijn moed, intuïtie, vindingrijkheid en zijn kunst om vrouwen te verleiden. Hierdoor lukt hem al gauw wat anderen niet gelukt is. Hij vindt het spoor van Largo, maar heeft nog geen bewijzen dat Largo inderdaad de dief van de kruisraketten en de leider van het komplot tegen de. wereld is. Dus besluit Bond zich in het hol van de leeuw te wagen. Largo is de topagent van Spectra, een ongrijpbare internationale mis daadorganisatie. Largo baadt in geld en weelde, maar dit vindt hij niet voldoende. Gedreven door zijn machtswellust wil hij de wereldheer schappij en hiervoor verzint hij een even gedurfd als volmaakt lijkend plan. Door een officier van de Ameri kaanse luchtmacht in zijn greep te krijgen, lukt het hem op een even vernuftige als sensationele manier twee Amerikaanse kruisraketten met de daarbij behorende kernkop pen te bemachten en vanuit zijn schuilplaats eist hij nu de wereld heerschappij voor zich op met als dreigement dat hij bij niet voldoen 43 Na een kwartier hard roeien door een transpirerende schipper, be klommen Cynthia Dorban en haar echtgenoot de touwladder. De kapitein, meneer?" zei de ma troos die hen ontving onschuldig. „Zeker, meneer de kapitein is te spreken. Komt u maar aan boord," Cynthia greep de uitgestoken hand, maar Arthur Dorban scheen minder lust te voelen haar te volgen. „Vind je dat nu wel verstandig. Cynthia? Veronderstel dat hij aan boord is?" Cynthia krulde haar dunne lippen. „Mijn enige angst is dat hij niet aan boord is", antwoordde ze veelbe tekenend. Cynthia had Orford nog nooit eer der gezien en bij de blik op deze wel willende man met zijn pet schuin bo ven het rechteroog en een sigaar in zijn mondhoek, voelde zij zich een beetje beduusd. James Xenocrates Orford wekte door zijn omvangrijke voorkomen namelijk een sfeer van welgesteldheid en onschuld op. „Bent u de kapitein''" vroeg zo mot haar liefst glimlachje. „Hoezo? Nee, ik ben do kapitein niet." antwoordde Orford. die niet graag loog. „Ik ben de eigenaar." „Aha, dan bent u de juiste man die ons kunt helpen. Deze heer is mijn man, Arthur Dorban. We hebben re denen te geloven dat aan boord van uw schip, natuurlijk zonder uw me deweten Ze zweeg opeens, hel scheen of ze haar zelfbeheersing zou verliezen. Een paar stappen van haar verwij derd zat een meisje in een dekstoel. de ogen strak op de bezoekers go richt. „Allemachtig, Arthur, kijk eens!" fluisterde Cynthia. Slico verbleekte. „Als de bliksem hier vandaan", hijgde hij, terwijl hij zich omdraaide. De matroos die hen ontvangen had. hield hen tegen. En nu bracht de vriendelijke stem van Orford het stel op de hoogte van hun ongelukkige positie. „Ik heb er een idee van dat u zich zult weten te gedragen", zei hij zacht moedig. „Ik houd er niet van herrie te maken in dc haven van een be vriende natie." Elk spoor van vrien delijkheid was nu uit zijn ogen ver dwenen. „Als u door die deur links gaat en dan de trap af. kom ik dade lijk bij u om de zaak te bespreken. Maakt u echter lawaai, dan moet ik drastische maatregelen nemen, wat indruist tegen mijn tere gevoelens. En nu. vlug een beetje", eindigde hij bulderend. door EDGAR WALLACE Arthur Dorban zag dat verzet nut teloos was en volgde zwijgend de aangeduide weg naar de salon. Zijn vrouw volgde een beetje verward zijn voorbeeld. Toen hij binnen kwam. draaide Orford de rozehouten deur op slot en wees zijn onvrijwilli ge gasten een plaats „We zullen nu meteen de dingen maar bij hun naam noemen, heer Dorban," begon hij. ,,U kwam hier naar een zekere persoon kijken en die zekere persoon bevindt zich aan boord. U hebt al een ander persoon gezien, die u hier volstrekt niet ver wachtte. maar zij is een toevallig heidje. als ik het zo mag noemen „U begrijpt natuurlijk wel. dat dit een daad van zeesehuimerij is en dat u daarvoor Orford onderbrak Arthur Dorbans protest met een achteloos gebaar. „Het is al zolang geleden dat ik een lid van de gemeenschap was dat zich aan de wel hield, dot ik nauwelijks meer weet hoe zoiets voelt Natuur lijk. meneer, ben ik me er terdege van bewust dat ik drie beschaafde wetten ontduik, maar wat betekent een wetje meer of minder?" „Wilt u dan mar zeggen wat u van plan bent met ons te doen'" vroeg Cynthia, die zo wit zag als een doek f wordt vervolgd) i/ 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6