Best jaar voor boeren in het zuid-westen Brandweer houdt kontrole gasflessen op campings Rekonstruktie van Lange Reke Studievereniging hoorde inleiding over Staat kundig opereren" Achterstallig onderhoud hetuiningen teruggebracht Algemenen ledenvergadering Landbouwvereniging Door Eendracht Sterk CDA Zierikzee hield leden vergadering Steekproef op rekreatieterreinen met gemeente Westerschouwen Vergadering waterschap Schouwen- Duiveland Distrikten I en IV waterschap 4 OOSTERLAND - „We zullen in het zuidwesten goed uit moeten kijken, dat we, voor zover mogelijk, ons wa penen voor de komende jaren. Het wordt namelijk steeds duidelijker dat er alleen in jaren met tekorten re delijk verdiend wordt". Deze woorden vormden onder deel van het openingswoord van de voorzitter van de Landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk", de heer J. L. Schoof, tijdens de algemene ledenvergadering in „De Pleisterplaats". De heer Schoof gaf in dit verband aan, dat bovendien een rol in dit ge heel speelt, dat .Brussel" bijna fail liet is en ,,Den Haag" er nauwelijks beter voor staat. De landbouwers zullen er, volgens de voorzitter, reke ning mee moeten houden dat alles wat teveel geproduceerd wordt door henzelf zal moeten worden betaald. Het grote gevaar bij dit alles is, dat als bijvoorbeeld de tarwe minder op brengt men toch gaat uitwijken naar meer aardappelen en/of uien met al le gevolgen voor de prijzen van deze belangrijke produkten. ,,We zullen dus met z'n allen moeten zorgen, dat er niet teveel aardappelen en uien komen". De heer Schoof voorzag al leen maar ongeluk bij een vlucht naar deze gewassen. Eerder was de voorzitter stil blij ven staan bij het verloop van het af gelopen jaar, waarin de weersom standigheden een uiterst belangrijke rol hebben gespeeld. Hij vergeleek hierbij de situatie in de Zuid-Westen ten opzichte van het noorden, met na me Groningen. De opbrengsten ble ken nog lang niet tegen te vallen voor zo'n extreem jaar als 1983. „Voor de zenuwen van ieder was het goed, dat op een vlotte manier gewerkt kon worden, zowel met de graanoogst als met de aardappelen en bieten". Zelf oplossingen zoeken De heer Schoof haalde aan, dat de landbouwers zelf oplossingen moe ten zoeken voor eventule problemen binnen de landbouwbedrijven. Hij sprak hierbij wel zijn vrees uit over de toenemende lastenverzwaring. Bijzonder gekant toonde hij zich te gen de invoering van onroerengoed- belasting op cultuurgronden. „Die mag er niet komen. In het verleden hebben we ooit wegen geblokkeerd en met u heb ik gezegd, nooit meer, maar ik vraag me af of deze zaak dit straks niet van ons zal eisen dat we weer de straat opgaan. Het is een on evenredig zware belasting." De voor zitter verklaarde, dat grond geen be zitting is voor een boer, maar een be drijfsmiddel. Vervolgens werd aandacht ge vraagd voor de reorganisatie bij de voorlichtingsdienst en proefstations. In dit verband werden een aantal mo gelijke toekomstige ontwikkelingen in de agrarische sector. De heer Schoof drong er op aan om in te spe len op veranderingen. Hij besloot zijn openingswoord met een hartekreet. „Het is een rare wereld waarin we leven. We produce ren of te veel of te weinig. Er gaan miljoenen mensen dood van de hon ger, honderdduizenden hebben geen werk en zullen nooit geen werk krij gen. De eerste schoolverlaters die nooit geen werk zullen krijgen, zijn van school gekomen. Tussen al dit ge beuren zullen we door moeten koer sen. Gelukkig is gebleken in het ver leden, dat u genoeg ondernemer bent om een stootje op te kunnen vangen. Hopenlijk is datzelfde ondernemer schap voldoende om in de toekomst niet afhankelijk te zijn van de toe vallige hoge aardappel- en uien- prijzen, hoe prettig dat ook is." Huishoudelijk gedeelte Voorafgaande aan het openings woord van voorzitter, J. L. Schoof, werden enkele ogenblikken van stil te in acht genomen in verband met het overlijden van enkele leden in 1983, te weten Abr. de Bruine, Joz. Stouten Wzn., C. Stouten en J. v. d. Werf. De voorzitter kon 46 aanwezi gen verwelkomen, waaronder 33 le den. Een bijzonder woord van wel kom was er voor de dames, burge meester Van Bommel, de vertegen woordiging van de zustervereniging uit Bruinisse en de heer Tigchelaar van de Z.L.M. Sekretaris-penningmeester, de heer A. Bal, gaf een toelichting op de rekening en verantwoording over 1983. De rekening sloot met een voor delig saldo. Bij de bestuursverkie zing worden de aftredende leden A. Bal en H. Stouten herkozen. Als plaatsvervangend lid in de Commis sie van Toezicht werd benoemd, de heer Jac. v. d. Have, Joh.zn. Inleiding Aansluitend gaf de heer P. Tigche laar, sociaal-ekonomisch voorlichter van de Z.L.M. een inleiding over „Re latie bedrijfsinkomsten en gezins bestedingen" met als doelstelling, het bevorderen van de bewustwor ding van het belang van een goede re latie tussen bestedingen en in komsten van een gezin door kenniso verdracht van de daarbij behorende begrippen en door het konfronteren met de gevolgen van een minder goe de relatie. De heer Tigchelaar gaf in eerste in stantie een toelichting op diverse be grippen, zoals bedrijfswinst, af schrijving reservering besteedbaar inkomen, etc. Verder werd aandacht besteed aan de inkomsten uit het be drijf en de inkomsten van buiten het bedrijf, waarbij voorbeelden werden aangedragen. De heer Tigchelaar ging in op de beïnvloeding van het gezinsinkomen door verschillende zaken. Voorts de uitgaven van het agrarisch gezin, de beïnvloeding van de gezinsuitgaven en een voorbeeld vergelijking van het vermogen. Sche matisch werd de loop van de fiscale bedrijfswinst tot het beschikbaar in komen weergegeven. Rollenspel Naar aanleiding van de inleiding werd een rollenspel voorgedragen door het echtpaar W. Stouten-Kwaak en H. B. v. d. Zande. In verband met de strekking van het onderwerp wa ren namelijk een aantal echtgenotes op deze avond aanwezig. Na de inlei ding vond in groepen van vijf perso nen een vraag- en antwoordspel plaats, afgestemd op het onderwerp. Tenslotte konden de aanwezigen een evaluatie-formulier invullen over de persoonlijke indrukken over deze avond en de inleiding van de heer Tigchelaar. Voorzitter J. L. Schoof kon de ver gadering dan ook sluiten met de konstatering dat deze geslaagd was en bedankte de aanwezigen voor hun medewerking aan het gebodene. ROTTERDAM - De kwaliteit van nieuwbouwwoningen verbetert met het jaar. In 1977 vertoonde 35 procent van de in dat jaar opgeleverde wo ningen een of meer gebreken. Vorig jaar was dit percentage gezakt jtaar drie. Dit stelt het garantie instituut woningbouw (GIW) naar aanleiding van een onderzoek dat donderdag verschijnt. Het kwaliteitsonderzoek is gehouden omdat de verenigingen eigen huis al enige tijd beweert dat een op de vijf nieuwe huizen niet deugt. GORINCHEM - De scheepswerf Damen in Gorinchem heeft twee or ders geboekt met een totale waarde van 65 miljoen gulden voor de bouw van vijf havensleepboten. De sche pen zullen worden geleverd aan op drachtgevers in Columbia en Saoe,di- Arabië. Dit is woensdag door het be drijf meegedeeld. DEN HAAG - „Giroblauw" moet gratis blijven. Staatssekretaris Scherpenhuizen kreeg woensdag van een ruime kamermeerderheid de boodschap mee dat invoering van een tarief van 12,50 gulden er jaar voor het gebruik van de blauwe girobe taalkaart niet door de beugel kan. ZIERIKZEE - Dinsdagavond 21 fe bruari hield het CDA Zierikzee een ledenvergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw. In zijn openings woord deed voorzitter H. van Essen verslag van het onlangs gehouden CDA-kongres in Breda. Na de notulen en ingekomen stuk ken werd gediskussieerd over het CDA-rapport „Appèl en weerklank" inzake de toekomst van de partij. Door een plaatselijke werkgroep waren reeds enkele konklusies geformuleerd, waarmee de vergadering in grote lij nen akkoord kon gaan. Een samenvat ting van deze standpunten zal via de kamerkring doorgestuurd worden naar het partijbestuur. Na de pauze .volgde een bespreking met de CDA-fraktie in de gemeente raad. Hierin kwam duidelijk naar vo ren dat kwijtschelding van bepaalde gemeentelijke belastingen voor echte minima alleen door de belastingdienst gedaan kan worden. Het beleid van de fraktie inzake de nieuwe kantine bij de sportvelden aan de Lange Blokweg kreeg goedkeuring van de ledenverga dering. Men was het erover eens dat de gemeente geen sportkantines moet gaan subsidiëren. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met een Avondgebed OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schou- wen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen te Oosterland. De vergadering werd geleid door de voorzitter de heer I. de Waal uit Oosterland. Spreker op deze avond was de heer H. G. Barendregt uit Barendrecht, lid van de Eerste Kamer voor de S.G.P. Hij sprak over het onderwerp: „Staatkundig Opereren". "De heer Barendregt begon zijn refe raat met op te merken dat ons staat kundig opereren bepaald wordt door twee zaken, namelijk de vorm en de norm. Ons land kent sedert 1815 een konstitutionele monarchie. Deze staatsvorm is vrij algemeen aan vaard, alleen de P.S.P. is principieel tegen de monarchie. Tot voor kort werd elk jaar met Prinsjesdag het parlementaire jaar geopend. Met de invoering van de nieuwe grondwet van 1983 is dit veranderd. Nu vangt het parlementaire jaar aan bij de ver kiezingen en eindigt ze bij de volgen de verkiezingen of bij een eventuele kabinetskrisis. Dit heeft tot gevolg dat de troonrede nu nog meer kabi netsrede is geworden. De inleider was dankbaar dat er weer een zegen bede in de troonrede opgenomen was. Er wordt erkenning uitgespro ken dat al het werk aan Gods zegen is gelegen. Wat de staatsvorm betreft, zegt het program van beginselen van de S.G.P.dat voor ons land het consti tutioneel koningsschap, opgedragen aan het Huis van Oranje, de van God gegevene is. De heer Barendregt schetste ons land als een gematigde monarchie, met een getalsmatige de- mokratie. Wat de norm van het staatkundig opereren betreft kent ons land een grote verscheidenheid van opvattin gen. De liberalen en socialisten wil len een neutrale opstelling van de staat. De konfessionele staatkunde neemt een volstrekt tegengesteld standpunt in: de overheid is Gods' dienares. Volgens Groen van Prinste- rer zijn alle partijen, die niet uitgaan van christelijke beginselen revoluti onair. De S.G.P. is voor een democra tische vorm met een christelijke norm. Vervolgens ging de heer Baren dregt nader in op een aantal aktuele politieke vraagstukken, zoals de wet op de tweeverdieners en de antidis- kriminatiewet. Uit het gehele optre den van het huidige kabinet blijkt dat de liberalen grote invloed heb ben. We moeten oppassen dat we niet van het kollektivisme in het indivi dualisme terechtkomen, We moeten het gezin als hoeksteen van de sa menleving blijven zien, aldus de heer Barendregt. Lezing Na de pauze gaf de voorzitter het woord aan mevr. Tax uit Rotterdam die een lezing hield over „De flora van Zuid-Afrika". i Zij vertelde op boeiende wijze en liet daarbij opnamen zien van exklu- sieve protea soorten - stuifbossies - veldblommen, aalwijnen, bolgewas- jes, heesters en bomen. Een en ander gefotografeerd in de botanische tuin Kerstenbosch, afgewisseld door in secten, landschapsschoon en inlandse vrouwen met hun schitterende kra- lentooi. Mevrouw Tax bleek te beschikken over een op professionele wijze sa mengestelde dia-serie en een zeer grote kennis van haar onderwerp. Zij bezocht reeds drie keer dit gebied en heeft ook andere delen van de wereld bereisd om de flora daar te leren ken nen. In zijn dankwoord kon de voorzit ter met recht gewagen van een suk- sesvolle avond en riep daarbij me vrouw Tax een gaarne tot weerziens toe. BURGH-HAAMSTEDE - De brandweer van Wester schouwen zal in samenwerking met de dienst gemeente werken steekproefgewijs kontroleren of er gasflessen verkeerd staan opgesteld of aangesloten. Ook zal wor den gekontroleerd of de LPG-tanks op de rekreatieter reinen van de campinghouders en de eigenaren van fruit- teeltbedrijven en boerderijen met kampeerfaciliteiten gebruikt worden door de kampeerder. Indien er ver keerd opgestelde gasflessen of LPG-tanks aanwezig zijn dan treft de gemeente maatregelen tegen kampeerder en eigenaar/beheerder. „Het is vervelend een brief met een dreigende ondertoon te moeten af sluiten, maar we willen ongewenste publiciteit als gevolg van ongeluk ken door nalatigheid op dit gebied voorkomen in uwe belang, ons be lang en het belang van de rekreant", schrijft W. van Meerten, direkteur gemeentewerken van Westerschou wen aan de campinghouders en de ei genaren. RENESSE Aannemingsbedrijf Wandel uit Nieuwerkerk is dinsdag begonnen met de rekonstruktie van de Lange Reke te Renesse. De groenstrook in het trottoir vanaf de Oude Moolweg tot aan het Achterpad verdwijnt en daarvoor in de plaats worden een soort iepen geplant. De groenstrook vanaf het Achter pad tot aan het einde van de Lange Reke zal worden versmald naar 2,5 meter. In de strook worden plant soenbeplanting en bomen aange bracht. Over de hele lengte van het trottoir zal het bestonsteen worden vervangen door sierbestrating van gebakken steen. De trottiorbanden maken plaats voor uitgewassen por fierbanden (natuursteen). De rijbaan wordt tot aan de ingang van het sportpark herbestraat en hergeprofileerd. De breedte van de Lange Reke zal in de richting van de Laone geleidelijk aan worden ver minderd tot aan de breedte van de Laone. Langs het Groene Kruisge- bouw en vanaf het pension Nieuw Constantia tot aan de ingang van het sportpark worden parkeerstroken aangelegd. De bestrating van de par keerplaatsen voor de kerk wordt ver vangen door kinderkopjes. Naar ver wachting is de rekonstruktie over acht weken klaar. Wandel voert de rekonstruktie uit voor 148.500,-. Hij meent dat gebleken is dat de opstelling van gasflessen rondom de caravans en tenten niet altijd vrij is van risico's. In de verleende hinder wetvergunningen wordt de vergun ninghouder verantwoordelijk gesteld voor de juiste voorzieningen tussen gasflessen en de gasverbruik- toestellen. Ook de brandweer van Westerschouwen heeft in het verle den voorschriften gesteld aangaande de opstelling van de gasflessen. De campinghouders en eigenaren wor den nu al aangeschreven door de ge meente, zodat zij de voorschriften nog op kunnen nemen in de nog te drukken folders voor het komende Gasflessen - Per stacaravan mogen slechts twee gasflessen van elk maximaal 45 kg aanwezig zijn. Kleinere flessen zijn toegestaan, één grotere is niet toegestaan. - De gasflessen moeten buiten de ca ravan zijn geplaatst. - Ze mogen nooit ingegraven staan en ook niet omgeven zijn door vlakbij geplaatste stenen muurtjes of houten schotten. (Mocht de aansluiting gas fles - gasleiding lekken dan zal het gas naar benenden zakken, het is n.l. zwaarder dan lucht. Kan de wind er niet bij dit gas, dan ontstaat er een opeen-hoping. Zodra 1,5% van de aanwezige lucht is verdrongen door butaangas is de explosiegrens be reikt. Dit is ook de reden dat gasfles sen nooit mogen worden ingegraven in een open blijvend gat. Bij lekkage zal het dan een kwestie van wachten worden tot er voldoende gas in de put zit om de gasfles als een fraaie raket te laten starten). - De gasslangen moeten jaarlijks worden vervangen door een nieuwe slang. Op de goedgekeurde slangen staat een jaartal. Dit mag niet ouder zijn dan 1 jaar. - De toegepaste appendages, dat zijn b.v. afsluiters, drukregelaars, moe ten door de Dienst voor het Stoom wezen goedgekeurd zijn, of door een soortgelijke dienst in het buitenland, als het appendages betreft in het be zit van buitenlanders. L.P.G. tanks Regelmatig blijkt dat uit sloopau to's de LPG tank verwijderd wordt om onder een stacaravan te verdwij nen. Ook zijn er handelaren die tanks speciaal gemaakt voor bij de stacara van in de handel te brengen. De han del is vrij in deze tanks doch echter niet het gebruik van de tanks. Dit is weer een van de voorbeelden dat de Nederlandse wet, die toch zeer sterk reglementeert, dit niet onder kontrole heeft. Het in bezit hebben van deze tanks is niet verboden, het verkopen is niet verboden echter het gebruiken van de tanks zonder H.W. vergunning is wel verboden. De ge meente heeft in deze de taak om de gastanks terug te dringen, van de camping af. De risico's die door de gastanks veroorzaakt kunnen worden: 1. uit sloopauto's worden ze niet meer ge keurd en daardoor zullen de tanks een steeds groter risico vormen; 2. het vullen gebeurd bij een LPG tanksstation; of de tank dan op een veilige manier in de auto ligt, b.v. overdrukventiel naar boven zodat er gas uitstroomt i.p.v. vloeibaar gas, moeten we hopen; 3. het regelmatig aan- en loskoppelen van de slangen aan de tank zal mogelijk tot lekage leiden; 4. het plaatsen naast de staca ravan uit de auto zal niet door ieder reen op de juiste manier gebeuren; wat is makkelijker rollen of dragen? Ook nu weer is te hopen dat het over drukventiel naar boven wijst. Dit alles is reden waarom het ge meentebestuur niet toestaat dat LPG tanks door kampeerders gebruikt worden. (Uiteraard mogen motor voertuigen wel op LPG rijden, ook op de campings). HOORN - Met het starten van een diapresentatie heeft prins Claus woensdagmiddag in Hoorn het nieu we gebouwenkomplex van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool offi ciéél geopend. EINDHOVEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is de gevel van een Joodse synagoge in Eindhoven beklad met een hakenkruis. Dat heeft een woordvoerder van de poli tie woensdag meegedeeld. Vorige week werden op een Joods kerkhof in Eindhoven al graven vernield. ZIERIKZEE - In 's Landskamer te Zierikzee wordt dinsdag 6 maart een vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland gehouden. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot aanleg van een perslei ding te Brouwershaven. De leiding begint bij de bushalte Zuiddijkdam langs de Kromwal tot het kruispunt Schendersweg/Schuitkade te Brou wershaven. De uitvoeringskosten worden geraamd op 77.000,-. Ver der komt onder meer aan de orde een voorstel tot deelneming in de Stich ting Regionale Bedrijfsgezondheids dienst Zeeland te Goes, een voorstel tot overdracht van de Hogezoom en de Breedsteweg in de gemeente Westerschouwen en een voorstel tot verkoop van de woning Cauersweg 12 een P. J. Paans te Burgh- Haamstede. De vergadering begint om 14.00 uur. OOSTERLAND - Tijdens de distriktsvergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland in Oosterland vertelde de heer J. R. H. Scheele, hoofd technische dienst, dat de gemalen in de regenperioden veel werk hebben ver zet om de ontwatering naar wens te laten verlopen. Buitendijks vragen de verdiepingen in de stroomgeulen, onder meer in het Zijpe tussen de Zoeters- bout en de Zijpse bout, de nodige aandacht. Over een lengte van 3 km zal op nieuw bestorting met Hoechst-slakken plaats moeten vinden. Voorzitter A. J. G. Doeleman be handelde tijdens de vergadering van het distrikt IV, dinsdagmiddag, de stormschade aan de zeeweringen en aan de bestortingen. Net als in de dis trikten I, II en III is konijnenschade gesignaleerd. Hij prees de waterzui veringsinstallatie aan het Mastgat, besprak het voordeel van een goede drainage en besteedde aandacht aan de verbetering van de wegen binnen het distrikt. Dijkgraaf M. J. Steur deelde mee dat er voor het water schap enkele nieuwe wetten op sta pel staan, de waterschapswet en de wet op de waterbeheersing. Beide zullen tot wijzigingen van het oude beleid leiden. Het vastleggen van een konstant waterpeil in de polders is in het waterschap Schouwen-Duive land al aan de orde, zodat wat dat be treft de wet op de waterbeheersing geen nieuws brengt. Betuining De voorzitter van distrikt 1, de heer J. van der Slikke liet dinsdag ochtend in Renesse weten dat afgelo pen jaar twee keer beperkte dijkbe waking moest worden uitgevoerd. Langs de waterlopen werd in totaal ruim 7 km betuining aangebracht. „er is wat achterstallig onderhoud, maar we zijn aan het inlopen", aldus Van der Slikke. Naar de mening van het water schap mogen de mini-campings, die voornamelijk in de Westhoek voor komen, niet lozen op het oppervlak tewater. Vandaag (donderdag) vindt er een gesprek plaats tussen het wa terschap en Vekabo (Vereniging Kamperen bij de Boer). De eigenaren van de mini-campings zullen zink putten moeten aanleggen of de cam pingplaatsen dienen aan te sluiten op de riolering. Scheele zei dat er ge tracht moet worden nodeloze vervui ling te voorkomen. Tijdens de rondvraag in distrikt IV verzekerde dijkgraaf Steur dat er al les aan wordt gedaan om de wegen in goede staat te houden, maar daar waar de ondergrond op veen rust wel eens lelijke breuken voor kunnen ko men. De vergadering gaf de sug gesties grote vrachtwagens te vragen zo min mogelijk de binnenwegen te berijden, als men ook via de Rijks weg bij de plaats van bestemming kan komen. In het bestuur van distrikt IV heb ben nogal wat mutaties plaats gehad. Een aantal oudere bestuursleden trad af en werd vervangen door de heren J. L. Schoof, Oosterland; N. J. Romein, Ouwerkerk; J. A. Karelse, Nieuwerkerk en J. S. Wiebrens en C. J. van Liere, Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4