Stijging werkloosheid op Schouwen-Duiveland PIJLERPLAATSEN WEER BEGONNEN Realisatie kantine op nieuwe sportpark Lange Blokweg stuit onverwacht op fikse problemen Woningen (18) Duiveland worden sterk verbeterd NOORDWELEE DRUKKERIJ a Meelstraat opengebroken Frits Ver hey tweede in de Ted-show ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 februari 1984 Nr. 23479 Sombere verwachting voor nabije toekomst: ZIERIKZEE - Het werkloosheidspercentage op Schouwen-Duiveland van 18,5% is inmiddels gelijk aan het landelijk gemiddelde. Het ziet er bovendien naar uit, dat dit percentage in deze regio de komende maanden aanzienlijk boven dat gemiddeld landelijk percentage zal gaan stijgen. Het personeelsbestand bij Dosbouw zal in de loop van dit jaar sterk verminderen door de beëin diging van de werkzaamheden met de Cardium, de Se pia, de Filtermattenfabriek en de Grindwiepenfabriek. Door de beëindiging van deze aktiviteiten zal een in krimping van het personeelsbestand in de stafafdeling eveneens noodzakelijk zijn. De data, waarop de ontslagen zul len vallen, hangt nauw samen met: het fabriceren van de laatste funda tieraat met betrekking tot de filter mattenfabriek, het positioneren van de laatste mat met betrekking tot de Cardium, het fabriceren en plaatsen van de laatste grindwiepenmat met betrekking tot Sepia en grindwie penfabriek. Het is te verwachten dat deze aktiviteiten tussen 1 mei en 15 juli van dit jaar zullen plaatsvinden. In het kader van de Wet Melding Collectief Ontslag werd bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Goes mel ding ontvangen voor ontslag aan in totaal 279 personen, waarvan 127 CAO-droog, 111 CAO-nat, en 41 staf. Bovendien zal de werkgelegenheid voor 45 gedetacheerde stafmedewer kers vervallen. Uit een overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt, dat 86 betrokkenen afkomstig zijn uit het rayon Zierikzee. Bitumarin BV Het feit, dat het projekt „Negatie ve overlappen van de fundering voor de Stormvloedkering Oosterschel- de" straks zal zijn gerealiseerd, zal ook een drastisch gevolg hebben voor de werkgelegenheid. Bitumarin B.V. ziet zich medio 1984 genoodzaakt 107 personeelsleden (104 mannen en 3 vrouwen) te ontslaan. Naar het zich laat aanzien zullen geen vervolgop drachten meer worden ontvangen, aangezien het laatste onderdeel van het Deltaplan (de stormvloedkering) zijn voltooiing nadert. Circa 70 personeelsleden zijn werk zaam op kontraktbasis en de dienst betrekkingen eindigen bij het gered- komen van het projekt. De exakte datum van ontslag is thans nog niet te bepalen, daar de voortgang van het werk mede afhankelijk is van een aantal externe faktoren waaron- de klimatologische omstandigheden. Voor de personeelsleden met een arbeidsovereenkomst voor onbepaal de tijd zal waarschijnlijk een ont slagvergunning worden aange vraagd. Bij het Gewestelijke Ar beidsbureau werd ook in dit geval melding ontvangen. Ook de onderne mingsraad en de vakorganisaties zijn door Bitumarin B.V. geïnformeerd. De betrokken personeelsleden zijn door de werkgever schriftelijk en mondeling geïnformeerd. In totaal 32 betrokkenen zijn afkomstig uit het rayon Zierikzee. Verontrusting Naar aanleiding van de recente ge gevens van het Gewestelijk Arbeids bureau sprak PvdA- fraktievoorzitter D. van der Wekken maandagavond tijdens de Zierikzee- se gemeenteraadsvergadering zijn grote verontrusting uit over de drastische stijgende werkloosheid op Schouwen-Duiveland. Hij verwees naar de forse ontslagen, die in het ka der van de afronding van Ooster- schelde-stormvloedkering zullen val len en signaleerde, dat nauwelijks vervangend werk aanwezig zal zijn. „Wij hebben ook geen oplossing voorhanden", aldus een bezorgde Van der Wekken. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Mester deel de zijn verontrusting en onderstreep te het feit, dat het werkloosheidsper centage in deze regio binnen afzien-' bare-tijd weer boven het landelijk ge middelde zal liggen. Een overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau geeft aan, dat Schou wen-Duiveland eind januari dit jaar 1256 (890 mannen en 366 vrouwen) werklozen telde. Over het gehele ge west bekeken is het aantal ingeschre ven werkloze mannen in de maand januari met 118 gestegen tot 4083. Vrijwel elke beroepsgroep laat een (geringe) stijging zien. Het aantal werkloze vrouwen is in de maand ja nuari met 9 gestegen tot 1525. In de zelfde maand hebben zich in totaal circa 450 mannen en vrouwen laten inschrijven en in totaal zijn er onge veer 300 mannen en 125 vrouwen uit geschreven. Ten opzichte van eind ja nuari 1983 is er bij de mannen sprake van een stijging van 273 +7%) en bij de vrouwen van 65 4,5%). Op vallend is hierbij dat er in vrijwel al le beroepsgroepen sprake is van een stijging, met uitzondering van de be roepsgroepen bouwvakarbeiders Bouw- en Utiliteitsbouw (-98) bouwvakarbeiders Grond-, Weg- en Waterbouw (-27) en bij de vrouwen de beroepsgroepen kantoorperso neel (-18). Vakatures In de maand januari 1984 zijn er in het gehele gewest 114 vakatures ge meld, terwijl er in dezelfde maand 60 vakatures vervallen zijn. In de periode van 16 december 1983 tot en met 15 januari 1984 zijn er 62 ontslagaanvragen afgehandeld. Er zijn 43 ontslagvergunningen ver leend, 16 geweigerd en in 3 gevallen was toestemming nodig. Van de werkloze mannen is 22,5% jonger dan 23 jaar; 48% is de werk loze vrouwen is jonger van 23 jaar. Van de werkloze mannen zit 43,5% in de leeftijdsklasse 23 t/m 39 jaar en 34% in de leeftijdsklasse 40 t/m 64 jaar. Van de werkloze vrouwen zit 36% in de leeftijdsklasse 23 t/m 39 jaar en 16% in de leeftijdsklasse 40 t/m 64 jaar. Zesentwintig procent van het aan bod bij de mannen behoort tot de be roepsgroep bouwvakarbeiders; 19% tot de beroepsgroep personeel alge mene dienst en 13% tot de beroeps groep metaal. Bij de vrouwen be hoort 21% van het aanbod tot de be roepsgroep handelspersoneel; 19% tot de beroepsgroep kantoorperso neel; 14% tot de beroepsgroep so ciaal/geneeskundig personeel en 10% tot de beroepsgroep algemene dienst. Het aantal werkloze mannen en vrouwen op Schouwen-Duiveland bedroeg eind januari per gemeente: Zierikzee: 304 mannen en 142 vrou wen; Westerschouwen: 156 mannen en 51 vrouwen; Duiveland: 146 man nen en 58 vrouwen; Brouwershaven: 129 mannen en 5$ vrouwen; Midden- schouwen: 78 mannen en 19 vrouwen; Bruinisse: 75 mannen en 41 vrouwen. WERKEILAND NEEL- TJE JANS - Vandaag (don derdag) of morgen zal het pijlerplaatsen worden her vat voor de stormvloedke ring Oosterschelde. Na het plaatsen van alle pijlers in het sluitgat De Hammen, zijn er eer der nog twee neergezet in sluitgat Schaar om daar de werkzaamheden aan het zuidelijke landhoofd te kun nen starten. Om dezelfde reden zul len om te beginnen weer twee pijlers aan de noordkant van dat sluitgat worden geplaatst, waarna volgende week met het plaatsen van de overi ge wordt begonnen tot het daar ge plande aantal van zeventien is be reikt. Met het plaatsen van de pijlers (met het hefschip Ostrea en het afmeer- en opschoonponton Macoma) kon weer worden verdergegaan, om dat alle funderingsmatten (onder- en bovenmatten plus grindwiepmatten) in de stroomgeul Schaar zijn aange bracht. Honderdste mat Ook in de Roompot vordert het mattenleggen uitstekend. Deze week werd de honderdste bovenmat ge legd, hetgeen betekende dat er vijftig onder- en vijftig bovenmatten voor de Stormvloedkering zijn gelegd door de mattenlegger Cardium. In de Roompot liggen intussen ze ventien onder- en bovenmatten van de 32 die er moeten komen. Men is daar dus over de helft en het ziet er Omdat de toestand van de kozijnen niet in een optimale konditie ver keert, werd tevens besloten deze te vervangen in hardhout. Ook de voor- en achterdeuren worden in hardhout uitgevoerd, mèt dubbel glas. Overi gens zal met de werkzaamheden wor den begonnen, als het stookseizoen achter de rug is. Van de lucht uitgezien is nog duidelijker zichtbaar hoe immens groot het hefschip Ostrea gekoppeld aan het afmeer- en op schoonponton Macoma is. De pijlers lijken er maar klein bij en de bootjes er naast vallen helemaal in het niet. Foto Rijkswaterstaat) naar uit dat het mattenleggen in De Roompot zoals de bedoeling was voor de bouw vak vakantie zal zijn af gerond. Eveneens in juli zal de ruwbouw van het ir. Tophuis, het bedienings gebouw voor de stormvloedkering, zijn voltooid. Tegenover de huurverhoging staat een fikse besparing op de verwar- mingskosten. Derhalve is een bespa ring mogelijk, die groter is dan de 30,— huurverhoging, die door een ministeriële beschikking werd vast gesteld. NIEUWERKERK - Twaalf woningen in Nieuwerkerk (Brouwerstraat) en zes woningen in Ouwerkerk (Burg. Romeijnstraat) van de Christelijke wo ningbouwvereniging „Schouwen en Duiveland" zullen binnenkort van dub bele beglazing worden voorzien. Alle bewoners van de huizen hebben in gestemd met de plannpn van de woningbouwvereniging, èn met een huurver hoging van 30,— per maand. CDA Zierikzee trekt gelanceerd plan renteloze lening in ZIERIKZEE - De realisatie van een kantine op het nieuwe Zierikzeese sportpark aan de Lange Blokweg stuit onverwacht op fikse problemen. Het hete hangijzer is het al dan niet mee bijdragen door zaterdagvereniging Mevo in de schoonmaakkosten voor de kleedakkom- modatie, hetzij via zelfwerkzaamheid, hetzij via een fi nanciële inbreng. Het probleem ontstond, nadat de drie aanstaande sportparkgebruikers op 7 februari door de kommissie van advies en bijstand voor financiën en sport van de gemeente Zierikzee naar huis waren gestuurd in de wetenschap, dat hen een renteloze lening met een looptijd van veertig jaar ten bedrage van f 153.052,- wachtte, mits ze gezamenlijk voor de aflossing konden zorgen. Omdat zondagvereniging Zierikzee de kantine in eigendom zou krijgen, zou juist vanuit deze vereniging het initiatief moeten komen. De Kommissie Zomeravond voetbal gaf te kennen, dat wanneer zij hun bijdrage zouden kunnen beperken tot het gebruik van de velden, kleedakkommodatie en kantine, zij niet verder mee hoefden te onderhandelen. Zierikzee klopte bij zusterver eniging Mevo met een gekombineerd voorstel aan, dat uit twee punten bestond, waarvan uiteindelijk over het tweede punt de problemen ontstonden, die er nu toe hebben geleid, dat de CDA-fraktie van de gemeente Zierikzee het aanvankelijk door haar gelanceerde voor stel voor de genoemde renteloze lening heeft ingetrokken. Mevo-voorzitter Leo van den Ouden: „We zijn altijd te gast geweest van Zierikzee en daar verandert in de toe komst toch niets aan Als eerste punt stelde de W Zierik zee aan Mevo voor om haar de kantine in gebruik te geven op bijvoorbeeld tien avonden voor bingo's en andere klubaktiviteiten, terwijl de zaterdag- klub ook op de trainingsavonden de kantine zou kunnen gebruiken. De verdiensten aan konsumpties op die avonden zouden voorde zaterdagklub zijn. Hiervoor zou Mevo dan jaarlijks een bedrag van f 1000,- betalen. Mo menteel geeft de W Zierikzee op sportpark Bannink een bedrag van f 3000,- per jaar voor schoonmaak van de kleedakkommodatie. „We wilden dit bedrag besparen op het nieuwe sportpark door de schoonmaakwerk- zaamheden via zelfwerkzaamheid te doen. We vonden het evenwel redelijk als Mevo daarvan een evenredig deel voor zijn rekening zou nemen", vertelt Zierikzee-bestuurslid Cees Lodewijk. Met deze stelling was het Mevo-be- stuur het evenwel niet eens en zij kreeg later de CDA-fraktie in deze op haar hand. „Je kunt dit eigenlijk niet helemaal op zichzelf zien", meent Mevo-voorzitter Leo van den Ouden. „Je begint al bij de verhoogde huur van de akkommodatie zelf. Wethouder L. J. van Gastel liet weten, dat er een huurverhoging van tien procent zou zijn ten opzichte van de huidige huur prijzen op sportpark Bannink, maar omdat de faciliteiten op het nieuwe komplex hier en daar een flink stuk beter zouden zijn, kon dit wel eens een fraktie hoger uitvallen. Dat vonden wij ook logisch, maar we schrokken toch wel een beetje, toen na berekening bleek, dat Mevo op jaarbasis 60 procent meer kwyt zou zijn, oftewel omgerekend om en nabij f 1800,-. Ook dat was nog over komelijk, want het gaat helemaal niet zo slecht met Mevo als wel eens gesuggereerd wordt Later kwamen daar nog enkele zaken by, die in zelf werkzaamheid gedaan zouden moe ten worden, zoals het kalken van de velden, het ophangen van de netten en in het najaar het bladvrij maken van de velden. Toen in het overleg met Zierikzee naar aanleiding van de terugbetaling van de renteloze lening ook nog eens een keer het bedrag van f 1000,- overeen werd gekomen, wa ren wij duidelijk aan ons plafond en werd het schoonhouden van de kleed akkommodatie uiteindelijk het punt waarop we afknapten". Van den Ouden legt uit waarom juist dit punt bij Mevo erg vreemd over is gekomen. „We zijn al jaren te gast bij Zierikzee. Op onze wedstrijddagen had Zierikzee altijd al de kantine-in komsten en in ruil daarvoor verzorg den zij het schoonmaken van de kleed akkommodatie. Omdat in de toekomst de situatie identiek blijft lijkt het ons logisch, dat ook de schoonmaakrege- ling dezelfde blijft". Dit standpunt deelt de CDA-fraktie. „Dat Mevo mee zou moeten opdraaien voor de schoonmaak van de kleedakkommodatie gaat ons net wat te ver", verwoordt de heer C. Legemaate het standpunt van de CDA- fraktie. „Voor het schoonmaken van de kleedakkommodatie heeft de W Zie rikzee de expolitatiewinst van de kon sumpties, die Mevo op haar wedstrijd dagen verteert Wij zijn van mening, dat Zierikzee hier wat voor terug moet doen". Niet akkoord Na afloop van de Zierikzeese raads vergadering van maandag 20 februari kwamen de beide voetbalverenigingen en de CDA-fraktie bij elkaar om te bekijken of de standpunten niet bij elkaar te brengen zouden zijn. Het CDA stelde hierbij akkoord te gaan met de f 1000,- die Mevo zou betalen, terwijl het VV Zierikzee-be- stüur toezegde met de achterban te overleggen of er wat aan de schoon- maakregeling gedaan zou kunnen worden. In dat geval zou elke partij wat toegeven: het CDA inzake het bedrag van f 1000,-, dat Mevo zou moeten betalen en de W Zierikzee inzake het schoonhouden van de kleedakkommodatie. „We vonden het namelijk bijzonder jammer, wanneer de bouw van de kantine niet door zou gaan, alleen vanwege de post onder houd en schoonmaak van de kleed akkommodatie", konstateerde Lege maate. In de loop van dinsdag liet Zierikzee weten niet akkoord te kun nen gaan met de voorwaarde van het CDA, dat Zierikzee alleen voor de schoonmaakwerkzaamheden zou moeten opdraaien. „Op deze manier kan er van een kantine voor de W Zierikzee naar de mening van het CDA geen sprake zijn", stelde de heer Legemaate na deze me dedeling. „De W Zierikzee krijgt een kantine in eigendom met een renteloze lening van f 153.052,- die in veertig jaar afgelost kan worden. Bovendien werd er toestemming verleend om Mevo f 1000,- per jaar in rekening te bren gen voor het gebruik van de kantine voor een tiental avonden voor klub-ak tiviteiten, hetgeen inhoudt, dat de jaar lijkse aflossing voor Zierikzee terug wordt gebracht van f3800,- naar f2800,-. Verder verdient de zondagvereniging aan Mevo op de wedstrijddagen van de zaterdagklub en dan Mevo ook nog moeten opdraaien voor een gedeelte van de schoonmaakkosten. Dat moest en zou voor Zierikzee. Een en ander vindt het CDA een eenzijdige subsidie voor de W Zierikzee, die volledig voorbij gaat aan Mevo, waardoor de zaterdagklub er wel heel erg bekaaid af komt Er zijn meer voetballers in Zierikzee dan alleen in de W Zierik zee. We konstueerden ons plan ten be hoeve van alle voetballers en zoals het er nu bij staat komt daar in werkelijk niet al te veel van terecht We vinden het nu genoeg en trekken daarom ons met de beste bedoelingen gelanceerde, plan terug Helaas vanwege een fu tiliteit". Zierikzee-bestuurslid Cees Lode wijk legt uit, waarom zijn vereniging moest vasthouden aan het ingenomen standpunt „We hebben berekend, dat we jaarlijks f 17.725,- meer kwijt zul len zijn op het nieuwe komplex dan dat momenteel het geval is. Dat bedrag moet op de een of andere manier bo ven water komea De enige manier is, dat het uit de winst van de kantine moet komea Door de f 1000,-, die Mevo jaarlijks gaat betalen en de door ons geplande afvoering van de post van f 3000,- voor schoonmaakkosten zou het op te vangen bedrag met f 4000,- vermin der worden tot f13.725,-. Dat leek ons na rijp beraad haalbaar, maar als Mevo niet mee wil doen in de schoon maakwerkzaamheden zijn we wel gedwongen om de post van f 3000,- weer op te voeren en dan wordt het een heel ander verhaal. Zo simpel ligt het Zierikzee heeft in de voorberei dingsfase vele uren besteed om we gen te vinden om zoveel mogelyk via zelfwerkzaamheid te doen en daar door de kosten te drukken. Nu is het de beurt aan de mede-sportparkge bruikers", meent Lodewijk. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 ZIERIKZEE - Maandag gaat de Wa termaatschappij Zuidwest Neder land beginnen met het vervangen van het distributienet in de Meelstraat. De weg wordt opgebro ken tussen de Dam en de Kin derstaat, die dan uiteraard voor het doorgaande verkeer zal worden af gesloten. De aldaar geparkeerd staande auto's moeten voor die tijd worden weggehaald. Wanneer zich bij de graafwerkzaamheden geen te-' genvallers voordoen, zal het werk in enkele dagen zijn geklaard. ZIERIKZEE - De 22-jarige Frits Verhey uit Zierikzee is maandag 5 maart op het tv-scherm te zien bij de Ted-show. Hij werd door een van de deelneemsters, die afkomstig is uit Zwolle, uitverkoren om haar terzijde te staan om via liedjes en spelletjes te trachten zo hoog mogelijk te eindi gen. Dat lukte niet helemaal: Frits ein digde met zijn partner echter toch als een goede tweede. Frits, die als nummer zes verbor gen achter de schermen zat, wist van te voren dat hij ondanks het oefenen thuis best moeite zou hebben met het zingen van het openingslied. Zijn stem behoort niet tot de beste, maar hij wist er een komisch optreden van te maken dat er best insloeg. De overwinning ging naar een in woonster van Terneuzen, zodat het toch een Zeeuwse aangelegenheid werd. Het was overigens voor de tweede keer, dat gastheer Ted de Braak een gezinslid van de familie Verhey uit Zierikzee in zijn show kon begroeten. Verleden jaar eindigde zus Hanneke als eerste in de Ted Show. Het was trouwens nog niet eerder voorge komen, dat twee leden uit hetzelfde gezin in deze show voor het voetlicht traden. Uitgeven B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktle (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3