BRITS BEJAARDENHUIS KREEG EEN SCHITTERENDE VOLIÈRE Informatie-bijeenkomsten voor inwoners van gemeente Middenschouwen Tienjarig bestaan Welfare Rode Kruis Brouwershaven Aktief terreinbeheer Stapelsweg Zonnemaire DE ZIERIKZEESCHE COURANT Door Oosterlands viertal vervaardigd Hoorzittingen in Kerkiverve, Scharendijke en Ellemeet Natuur- en Vogelwacht organiseert Huldiging twee dames Met auto tegen boom WA> Wh P Bltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stijging werkloosheid Kantine sportpark Het werkloosheidspercentage op Schou- De realisatie van een kantine op het nieuwe wen-Duiveland is gelijk aan het landelijk ge- Zierikzeese sportpark aan de Lange Blok- middelde: 18,5%. Een stijging ligt in het ver- weg stuit onverwacht op fikse problemen, schiet. (Pag. 3). (Pag. 3). Steekproef gasflessen Goed op dreef De brandweer van Westerschouwen zal met De dames volleybalploeg van het Zierlkzee- de dienst gemeentewerken steekproefsge- se Mevo '80 is na een moeilijke kompetitie wijs kontrole uitoefenen op de aansluiting start steeds beter op dreef geraakt en van gasflessen. (Pag. 4). boekt prima resultaten. (Pag. 7). DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23479 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Het is beter een vraagstuk aan te roeren zonder het op te lossen, dan het op te lossen zonder het aan te roeren. Joubert BRUINISSE - „Wie de mensen leert kennen gaat van de dieren houden", is een oud gezegde, maar wie dins dagavond aanwezig was in de hal van het bejaardenhuis „In 't Opper" zou een fijn stel mensen leren kennen waar je direkt van gaat houden. Ook de spitsvondigheid die ren „rijk" en mens,,dom" liep daar volkomen mank. De heer Joh. Boogert (midden), geflankeerd door zijn vier kleinzoons, overhandigt de sleutel van de volière aan direk- trice van „In 't Oppermevrouw N. J. Bal. Dinsdagavond namelijk ging een lang gekoesterde wens van veel be woners van ,,In 't Opper" in vervul ling en werd een volière in de hal geïnstalleerd. Geen vierkant vogel hok met wat gaas ervoor maar een schitterend staaltje ambachtelijk vakwerk met een koperen dak. Ge- konstrueerd met veel enthousiasme door Ton, Hans, Evert en Jaap Boogert, die er vanaf de Kerst veel vrije uurtjes in hebben gestoken met als resultaat een sieraad voor de hal van ,,In 't Opper". Uitbesteed De vier jongelui uit Oosterland zijn kleinzoons van de heer Joh. Boogert, bewoner van ,,In 't Opper" van 't eerste uur en initiatiefnemer van het plan. Boogert is zelf nog dagelijks in de werkplaats bezig maar dit grote karwei besteede" hij graag uit aan z'n kleinzoons. De heer Padmos uit ,,In 't Opper" leverde de tekening, In Oosterland kregen de jongens hulp van de heer Verstraate. Toen de heer Boogert namens de jongelui de sleutel van de volière aan de direktrice, mevrouw N. J. Bal overhandigde, schoot haar een brok in de keel: „Via de inspraak van de bewoners wisten we dat een aquari um niet zo leefde bij de mensen en toen werd de vraag gesteld, mogen we wat vogels houden, maar dat het zo mooi zou worden, dat gaat alle verwachtingen te boven. Heel, heel hartelijk bedankt allemaal". Deze bedankwoorden golden niet MIDDENSCHOUWEN - De gemeente Middenschou wen gaat binnenkort in de drie kernen (Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet) bijeenkomsten houden, waarop de bevolking informatie kan krijgen over gemeentelijke zaken. Burgemeester en wethouders zullen vooraf in het kort iets vertellen over hun portefeuilles en de zaken waar ze op het ogenblik mee bezig zijn. Daarna krijgen de inwoners de gelegenheid vragen te stellen op allerlei gebied. De eerste bijeenkomst is op woens dag 4 april in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve. Daarna is Scharendij ke aan de beurt: op woensdag 11 april in „De Putmeet". De informatiea vond hoorzitting in Ellemeet is ge pland op donderdag 26 april in het dorpshuis. Alle bijeenkomsten be ginnen om acht uur. Wanneer een inwoner tevoren reeds een vraag in gedachten heeft, is het een goede zaak deze vooraf schriftelijk op het gemeentehuis ken baar te maken. Het kollege kan zich dan grondig voorbereiden, zodat men verzekerd is van een volledig ant woord. Maar men is uiteraard ook welkom op de avond zelf spontaan vragen te stellen. Deze kunnen bijvoorbeeld verkeerssituaties betreffen, over bouwwerkzaamheden gaan of over speelterreintjes. Fietscrossterreintje Het onderwerp „speelterreintjes" komt in elk geval in Kerkwerve aan de orde, want uit die kern heeft een aantal kinders bij de gemeente geïn formeerd of er daar een fietscrosster reintje kan worden aangelegd. Hoewel er veel onderwerpen te be denken zijn, waarover kan worden geïnformeerd, komt in de kernen Scharendijke en Ellemeet in ieder ge val de rekreatie aan de orde. Zoals bekend probeert de provincie een rekreatiebeleid te formuleren, waartoe een onderzoek is verricht door de Grontmij. Het rapport is on langs afgerond en daarin worden suggesties gedaan om de Brouwers- dam en omgeving tot een grootscha lig rekreatie-projekt te ontwikkelen. Ook het gemeentebestuur heeft ech- UTRECHT - De vervoersbond FNV heeft als eerste vakbond zijn uitke ringsgerechtigde en gepensioneerde leden een officiële status binnen de bond gegeven. De „bedrijfsgroep „anders-aktieven" zal naast de bestaande vijf bedrijfsgroepen zit ting nemen in de bondsraad, het par lement van de bond. ter zijn ideeën over het rekreatiebe leid ter plaatse, maar voordat het be paalde lijnen uitzet voor een defini tieve uitspraak wil het daarover de mening van de bevolking weten. Het onderwerp rekreatie maakt zodoen de deel uit van de algehele informa tieavond hoorzitting. Zoals gezegd zullen de bijeen komsten worden ingeleid door het kollege. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen heeft sociale zaken, ruimtelijke ordening, onder wijs, welzijn en milieu in portefeuil le, wethouder I. C. Padmos openbare werken, volkshuisvesting (inklusief woonruimtezaken c.q. toewijzing), volksgezondheid en landbouw en wethouder L. C. Hart is belast met fi nanciën, rekreatie, sport en mid denstandszaken. ZONNEMAIRE - Aktief terrein beheer betekent niet alleen het aanpakken van achterstallig onderhoud, maar ook het scheppen van nieuwe landschaps elementen, voor zover ze passen in het bestaande landschap. Zaterdag 25 februari is het weer zover: de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland organiseert dan weer een ochtend aktief terrein beheer aan de Stapelsweg bij Zonnemaire, aanvang 9.00 uur. Wilgen zullen worden aangeplant en de aanwezige knotwilgen worden „verzorgd". Bovendien zal aan de Dreischorse- dijk bij Noordgouwe een aantal essen worden geplant De organisatie zorgt voor gereedschap, belangstellenden moeten zelf voor eten en drinken zorgen. Het nut van knotwilgen mag als be kend worden verondersteld. In verge lijking met bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaan deren, zijn er op Schouwen-Duiveland niet veel knotwilgen meer. Een inven tarisatie door de Stichting Landschaps- verzorgingsdienst Zeeland in 1980 le verde slechts 500 knotbomen op voor heel Schouwen-Duiveland. Bovendien BROUWERSHAVEN - „Omdat onze afdeling geen ei gen kolonne heeft, is de Welfare als het ware het visite kaartje en de trots van het Rode Kruis te Brouwersha ven". Deze woorden werden dinsdagavond uitgesproken door de heer K. Mandemaker tijdens de jaarvergadering van de Brouwse afdeling van het Rode Kruis in het dorpshuis te Dreischor. De bijeenkomst had een bijzon der feestelijk tintje, omdat tevens het tienjarig bestaan van de Welfare-afdeling herdacht werd. Hierbij werd twee dames gehuldigd, die reeds vanaf de oprichting deel uitmaken van de Welfare-afdeling. Dat er voor deze gebeurtenis veel belangstelling bestond bleek uit de bij zondere grote opkomst van leden waarmee de voorzitter, de heer K. Mandemaker zich aangenaam verrast toonde. Verder kon men op de vergadering horen dat er vorig jaar, drie jeugd E.H.B.O. kurussen zijn gestart op de lagere scholen in Zonnemaire, Drei schor en Brouwershaven. Tijdens de ze kursussen, die door vrijwilligers gegeven worden, worden kinderen uit de zesde klassen opgeleid voor het diploma jeugd E.H.B.O. „We hopen op deze manier de kin deren vertrouwd te maken met het Vervolg pag. 5 was hiervan ongeveer 15% jonger dan vier jaar. Toch hebben er vroeger wel veel knotbomen gestaan en men overal de Steenuiltjes horen roepen, want die broeden en verschuilen zich graag in knotwilgea Aktiviteiten geslaagd De aktiviteiten van de werkgroep aktief terreinbeheer die reeds zijn ont plooid, mogen tot nu toe als geslaagd worden beschouwd. De gemiddelde opkomst van vrijwilligers was twintig personen, het weer was steeds gunstig en er is veel achterstallig onderhoud gepleegd Het zal vooral de meehel pende leden van de vogelwerkgroep een genoegen doen dat de aktiviteiten vooral gericht waren op het bevorde ren van de Avifauna Naast de grote aktiviteiten zoals zaterdag in Zonnemaire (waar uiter- aard iedereen van harte welkom is, wil de werkgroep graag een vaste kern van leden vormen, die de klei nere karweitjes kan gaan aanpak ken. Wie lid wil worden van deze werkgroep of inlichtingen wil hebben over het knotten en planten zaterdag in Zonnemaire, kan zich wenden tot C. 't Hoofd (01110-6269) of J. A. Everaers (01112-2017). „Het was indertijd een geweldig goed idee en een belangrijk initiatief om ook in onze afdeling met het Wel- farewerk te starten", aldus de heer Mandemaker in zijn openingswoord. Hij konstateerde verder dat de Welfare-afdeling na tien jaar nog steeds springlevend is en in een grote en belangrijke behoefte voorziet. „Want behalve hun belangrijkste taak, het Welfarewerk, zijn de welfare-medewerksters ook behulp zaam bij allerlei andere taken van het Rode Kruis, zoals de ontvangst van de Rode Kruisboot de Henry Du- nant, de verkoop van Welfare artikelen en het meewerken aan de jaarlijkse kollekte", aldus de voor zitter, die hiervoor alle leden van de Welfare heel hartelijk bedankte. In het bijzonder werden deze dank woorden gericht tot mevrouw J. C. van der Schelde-Koster uit Brou wershaven en mevrouw D. P. Botbijl-van de Bos uit Dreischor. Beide dames maken al vanaf de oprichting deel uit van de Welfare afdeling. Jongerenboot Er werd zowel in het openings woord van de voorzitter, als in het jaarverslag van de sekretaris, de heer C. van de Vreugde, veel aan dacht besteed aan een terugblik op het bezoek dat de jongerenboot van het Rode Kruis 25 mei vorig jaar aan Brouwershaven bracht. De heer Man demaker kondigde ook voor dit jaar weer een ontvangst aan van de Hen ry Dunant. Het zal deze keer een „ge wone vakantieweek" betreffen. in het minst voor het bestuur en de leden van de vogelvereniging „De Nachtegaal". Zebravinken Deze vereniging o.a. vertegenwoor digd door voorzitter De Boed en se kretaris V. d. Ouden, verzorgde de inrichting van de kooi en stelde gra tis de vogels ter beschikking. De eerste bewoners waren een stel Ze bravinken. Verder komen er nog Ja panse meeuwen en andere tropische vogels in. Een bijzonder sympathiek gebaar van de Nachtegaal. DEN HAAG - De totale rund veestapel in ons land omvatte begin januari 5.359.000 stuks, hetgeen 167.000 stuks meer is dan een jaar ge leden. Dat blijkt uit een steekproe- fonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. SCHUDDEBEURS - Op tot nog toe onverklaarbare wijze, raakte dins dagmiddag (12.00 uur) de 66-jarige A. M. K. uit Zierikzee van de weg af en kwam met een forse vaart tegen een boom tot stilstand. Bij dit eenzijdig ongeluk werd de Zierikzeeënaar ern stig gewond en overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op de Don- kereweg, nabij de Hostelleri.e. K. kwam met zijn auto uit de richting Noordgouwe, en ongeveer 50 meter voor de Hostellerie in de flauwe bocht, reed K. de weg af en tegen een boom. De auto raakte bij deze ma noeuvre total loss. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De dames J. van der Schelde-Koster en D. Botbijl-van de Bos (r.) die een me daille en oorkonde ontvingen voor hun inzet gedurende tien jaar Welfare- werk. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog; in de nacht lichte vorst met temperatuur omstreeks min 2 graden, middagtem- peratuur ongeveer 3 graden; matige noordoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 febr. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: oost 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: oost 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09 Maan op 2.59, onder 11.05 Laatste Kwartier: 23 febr. (18.12) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 24 febr. 8.17 20.59 2.01 14.45 Doodtij: 26 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft vrijwel overal droog. Met een matige noordoosten wind stroomt lucht uit Oost-Europa via Duitsland naar onze omgeving. In deze lucht komt nog vrij veel be wolking voor maar af en toe kan ook de zon doorkomen. De middagtempe- ratuur ligt rond 3 graden. Een depressie is over het Engelse Kanaal naar Frankrijk getrokken. Zij verplaatst zich verder naar de Middellandse Zee. Boven de Britse eilanden en de Noordzee komt dan een hogedrukge- bied tot ontwikkeling. Hierdoor blijft tot en met het weekeinde een oostelijke stroming het weerbeeld bij ons bepalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1