LO Uitnodiging modeshow Met uw eigen auto, met een touringcar of met het vliegtuig! Versmarkt Legemaate Uw warme bakker H. ten Hove Gratis demonstratie. SAMAN SAMAN HOLLANDSE APPELWEEK Winston appelen of Golden Delicous Slagersham ïoo grami,89 Kalfsboterhamworst 150 gram 1,59 kandijkoek Bosbessen vlaaitjes Appelpunten Bruine rozijnenbol Zeeuws spek soep Jonge komijne kaas Mededelingen Gemeente Zierikzee DE HUSQVARNA PRISMA 980 KAN HET PRAKTISCH ZONDERU AF. Gemeente Wester schouwen familiedrukwerk? donderdag 1 maart a.s. ANVR "Goeie reis" reisburo: 11 lVzkilo van 2,98 voor2,50 plus ieder kind hierbij gratis button Specialist in verse kwaliteitsprodukten Melkmarkt 12-14 - Zierikzee - Tel. (01110) 2884 Grote maar 2,85 6 halen 5 betalen nu met gratis slagroom 400 gram nu 1,98 100 gram maar 1,70 Bakken Keuze uit 8 smaken Nu 3,75 500 gram Nu 5,50 Poststraat 2 - Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1479 Commissievergaderingen In de komende week vergaderen twee commissies van advies en bijstand. Deze vergaderingen zijn voor een ie der toegankelijk. Met toestemming van de voorzitter mag, voorafgaand aan elk agenda punt, het aanwezige publiek het woord voeren. 1) Commissie onderwijs Tijd: dinsdag 28 februari a.s. om 19.30 uur. Plaats: raadzaal van het stadhuis. Agenda: vaststelling vergoeding ter bestrijding van exploitatiekosten van de bijzondere lagere scholen over het jaar 1983; benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de Z.M.L.K.- afdeling van de Beatrixschool; herstructurering van het school- bestand voor het basisonderwijs; ontwikkelingen met betrekking tot de vorming van een basis school in de Raamstraat. 2) Commissie publieke werken Tijd: donderdag 1 maart a.s. om 19.00 uur. Plaats: raadzaal van het stadhuis. Agenda: horen van de heer J. Groen, Dam 6 te Zierikzee, over zijn tot de raad gericht verzoek om voorziening tegen aanschrijving van het colle ge van b. en w. over staat onder houd en toestand open erf perceel Scheepstimmerdijk 29-31; krediet voor vernieuwing dakbe dekking op platte dak van de aula op de algemene begraafplaats; verzoek voor treffen van maatre gelen ter beperking stormschade aan de prot. chr. J. W. van den Doelschool; krediet voor renovatie rioolge maal „Zuidhoek"; krediet voor uitbreiding passan tensteiger aan de Nieuwe Haven; krediet voor bouw douche- en toi- letaccomodatie aan Nieuwe Ha ven voor gebruikers haven; verzoek tot uitvoering bagger- werk in haven ,,De Val" onderzoek mogelijkheden naar aanleggen strandje bij Borren- damme. Fonds van kazernering: Behalve oude monumenten heeft Zie rikzee ook een aantal instellingen, die ontstaan zijn in een ver verleden. Eén van die, thans vrijwel vergeten, instellingen is het Fonds van Kazer nering, dat zijn ontstaan vindt in de Franse tijd. In het najaar van 1794 en de winter van 1794/1795 trokken de Franse troepen ons land binnen. In februari 1795 werd Zierikzee bezet. In diezelf de maand werden de troepen bij de ingezetenen in Zierikzee ingekwar tierd, hetgeen veel overlast gaf. Hoe wel een aantal pogingen werd onder nomen om dit tegen te gaan, slaagde men daarin nauwelijks. In 1811 werd Nederland ingelijfd bij het Franse Keizerrijk. Zierikzee kreeg een permanente Franse bezet ting van gemiddeld 400 man. De nieuw aangestelde maire (burge meester), N. de Kater, deed pogingen om de inkwartiering beter te regelen. De burgers werden bijeengeroepen en zij gingen accoord met de plannen. Er werd een commissie ingesteld uit de ingezetenen, die naging wie wilde meebetalen aan het te vormen fonds van kazernering waaruit de kosten van huisvesting van de Fransen zou plaatsvinden. Het overgrote deel van de Zierikzee- se burgers bleek bereid mee te beta len aan het fonds. Energiek vatte de commissie haar taak op en wist een aantal panden te huren of te kopen waarin de soldaten onderdak von den. De inwoners van Zierikzee wa ren daardoor van veel lasten bevrijd. In 1813 trokken de Franse troepen weg. De commissie bleef echter door gaan met het ophalen van bijdragen, vermoedelijk omdat men een lege ring van Nederlandse militairen ver wachtte. Velen weigerden echter hun bijdrage te betalen. Nadat de Minister van Oorlóg in 1818 had verzekerd dat Zierikzee geen garnizoensplaats zou worden ging men nog in hetzelfde jaar over tot verkoop van de eigendommen van het Fonds. De verkoop bracht fl. 4800,- op. Omdat likwidatie een zeer moeilijke zaak was werd in 1819 besloten het Fonds in stand te houden. Een regle ment werd vastgesteld en een com missie van beheer werd benoemd bestaande uit vier leden: twee uit de raad en twee uit de deelhebbers (ge rechtigden) in het Fonds. In de loop der jaren is een aantal ma len een beroep gedaan op het Fonds, onder andere in 1830 (opstand van België), 1845 (relletjes in Zierikzee), 1914-1918 (Eerste Wereldoorlog) en rond 1940 (mobilisatie). In 1942 wer den de bezittingen (effekten en kasmiddelen) in beslag genomen vanwege de Duitse bezetter. Na de oorlog kreeg het Fonds haar geld te rug. Sinds vele jaren leidt het Fonds een kwijnend bestaan. Burgemeester en Wethouders hebben thans het voor nemen opgevat het Fonds nieuw le ven in te blazen. Van de vier leden, die de commissie van beheer vormen, moeten er twee uit de leden van de gemeenteraad worden benoemd. Burgemeester en Wethouders hebben inmiddels als zodanig aangewezen de heren L. J. van Gastel en P. de Rijke. Om tot voorziening in de nog twee resterende vakatures te komen wor den geïnteresseerden opgeroepen tot het bijwonen van een vergadering op maandag 12 maart a.s., aanvang: 20.00 uur in de raadzaal van het stad huis. In deze vergadering zal tevens rekening en verantwoording worden gedaan over de jaren 1981, 1982 en 1983. Tenslotte zal aan de orde wor den gesteld het verruimen van de doelstelling van het Fonds van Ka zernering. De commissie van beheer zal graag suggesties daarvoor verne men vanuit de Zierikzeese bevol king. Het grootste gemak van de wereld. - Heeft verwisselbare cassette. - Schrijft zelfs letters en cijfers. - Bedenkt de juiste steek voor u. - Kiest voor u het goede naaivoetje. En kan z'n leven lang zonder smering. Husqvarna. Hel mooiste gemak uit Zweden, Nu te bewonderen bij: Husqvarna G. J. WILBRINK Korte St. Janstraat 3-5, Zierikzee, tel: 01110-2923 Tijdelijke afsluiting van wegen De directeur gemeentewerken maakt bekend, dat in verband met de uitvoering van herbestratingswerk- zaamheden van de Lange Reke en het wegvak vanaf Laone nr. 1 t/m 5 te Renesse, deze wegen, of gedeelten hiervan, gudurende de periode van 20 februari tot 20 april 1984 voor alle rij verkeer afgesloten zijn. De afslui ting zal zoveel langer duren als noodzakelijk, of zoveel korter als mogelijk zal blijken. De directeur voornoemd, W. VAN MEERTEN Groente- en Fruitmarkt ZIERIKZEE Let op onze weekendreklame! 1 kilo witlofvoor 1,95 10 vol sap sinaasappelsvoor 1,75 20 Clementinas zonder pitvoor 1,95 1 kilo preivoor 0,85 1 bakje champignonsvoor 1,75 Wij zijn ook uw adres voor fruitbakken Fruitdoosjesvanaf 6,50 Fruitbakjesvanaf 9,50 Dit is maar een kleine greep uit ons extra voordelig assortiment. Komt u even langs en kijk en vergelijk onze prijzen en kwaliteit. Groente- en Fruitmarkt ZIERIKZEE Hoek Nieuwe Bogerdstraat-St. Do- musstraat - Telefoon 01110-3296 U vindt ons vanaf maart ook in Renesse! boeggaeoeaaoaceetweQQaaQel1 Bij ons heeft u een ruime keuze uit de meest originele HUWELIJKSKAARTEN DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN JANNEWEKKEN 11 TEL. 01110-6551 ZIERIKZEE Het kleine sfeervolle restaurant met het leuke idee van diner-cheques. 01110-2885 Het is ons een groot genoegen u uit te nodigen voor onze Modeshow, welke wij zullen houden op 4 beroepsmannequins en een ladyspeaker tonen u de nieuwe voor- jaarskollektie '84 in een wervelende modeshow. De showtijden zijn: 's morgens 10.00 uur 's middags 13.45 uur 's avonds 19.00 uur ledereen van harte welkom POSTSTRAAT 19 - ZIERIKZEE - V/H DE STAD PARIJS Namens het Kollege van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Wester- schouwen zal op 5 april 1984 om 14.00 uur in het Gemeentehuis aan de Klooster- weg 60, openbaar worden aanbesteed, overeenkomstig het Uniform Aanbeste dingsreglement: het werk omschreven in bestek no. Wts.32.5, voor het maken van een vrijverval- rioolleiding met bijkomende werken t.b.v. de verbetering van het rioolnet te Re nesse in de Gemeente Westerschouwen. Het werk bestaat in hoofdzaak uit: - het maken van een vrijvervalrioollelding; ...het maken van een doorpersing; - het maken van twe&pneumatische boringen (raketmethode); - het maken van een overstortput; - het maken van huisaansluitingen; - het herstellen van wegverhardingen; - het maken van bijkomende werken; - het onderhouden van het gehele werk gedurende 6 maanden na de oplevering. De termijn van uitvoering voor dit bestek bedraagt 50 werkbare werkdagen. De prijs voor bestek no. Wts.32.5 is I 70,-. Het bestek is vanaf heden verkrijgbaar bij de direktie van het werk: Witteveen Bos, raadgevend ingenieursbureau, postbus 233, 7400 AE Deventer, tel.: 05700- 10835. Betaling per postgiro no. 197.54.57, waarbij het overschrijvingsbiljet ingevuld en getekend aan de direktie moet worden gezonden, of per postwissel. De inschrijvingsbiljetten moeten op 5 april 1984 vóór 14.00 uur zijn gedeponeerd in de daartoe bestemde bus in het Gemeentehuis aan de Kloosterweg 60 te Haamstede in de Gemeente Westerschouwen. De betaling van verricht werk is om de 4 weken. Aanwijzing geschiedt op 22 maart 1984 om 14.00 uur in het Gemeentehuis aan de Kloosterweg 60 te Haamstede in de Gemeente Westerscheuwen. De bestekken met Nota's van Inlichtingen en het Proces-Verbaal van Aanwijzing liggen ter inzage op het kantoor van de direktie, van Twickelostraat 2 te Deventer en Havenpark 29 te Zierikzee, tel. 01110-4189, waar voorts tot de aanwijzing, na telefonische afspraak, inlichtingen worden verstrekt. De zomergidsen voor uw komende, fantastische vakantie liggen bij ons ANVR "Goeie reis" reisburo. Met heel veel mogelijkheden, wat u ook maar wenst. Laat ons, samen met u even plussen en minnen, zodat uw vakantie ook werkelijk een VAKANTIE met hoofdletters wordt. Om uit het grote aanbod precies te kiezen wat bij u past, is onze specialiteit. U bent van harte welkom bij uw winV».||i.i«.stiqp .«porlm.ïikt ?t ficrtk Tff telefoon f01110) 5030 b q o 2311

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11