GS van Zeeland leggen beperking op van uitstoot zwaveldioxyde Winsemius wil volledige ontzwaveling in Borssele dit biedt de beeldbuis Penelope van de „Polyanthe" Kritiek op erfpachtkwestie van Bruse landbouwbelang-voorzitter CDA houdt vast aan derde televisienet Paus in septeihber naar panada Geen woonbelasting voor huiseigenaren Basisschool thema op bijeenkomst rayonschoolraad Levens verzekeraars verlagen hypotheek tarieven Boerenbond geeft landbouWkrant uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1984 Nr. 23475 Voor uitbreiding hydro-cracker van Total in Sloegebied MIDDELBURG - In de ontwerpvergunning voor de uitbreiding van de hydro-cracker van Total in het Sloe gebied hebben gedeputeerde staten van Zeeland de ma ximale uitstoot van zwaveldioxyde (S02) beperkt tot 2150 kilogram per uur als gemiddelde over een etmaal. Total wilde een uitstoot van 2350 kg S02 per uur: 1300 via de bestaande schoorsteen en 1050 via de nieuwe. Gs hebben Total vrijgelaten in de wijze waarop het bedrijf de uitstoot met 200 kg per uur vermindert. Dit kan bijvoorbeeld door een zogenoem de Tail-gas unit te plaatsen of door laagzwavelige brandstof te gebrui ken. De kosten van beide methoden zijn min of meer gelijk, namelijk een miljoen gulden per jaar. Total heeft in het plan ruimte gereserveerd voor een Tail-gas unit De stikstofoxydenuitstoot door de reformeroven mag niet meer dan 35 kilogram per uur bedragen. De doorgs in de ontwerpvergunning gestelde eisen aan de uitstoot van S02 zijn gebaseerd op het huidige landelijke beleid voor raffinaderijen. In reakties op de aanvraag hebben de Gewestelijke Raad voor het Land bouwschap, de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland en de Stichting Natuur en Milieu erop aangedrongen geen verdere luchtverontreiniging toe te staan. De milieu-organisaties willen dat in de vergunning een Tail-gas unit wordt voorgeschreven. Ook de milieu- inspektie en de betrokken gemeente Borsele hebben hierop aangedrongen Gs weerleggen de kritiek van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland dat door de uitbreiding van Total en het ombouwprojekt van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij de S02-konsentratie rond het Sloegebied hoger komt te liggen dan volgens de normen voor landbouw en fruitteelt aanvaardbaar is. De ombouw van de PZEM-centrale zal geen verhoging van de S02-kon- sentratie in de direkte omgeving tot gevolg hebben. De uitbreiding met een hydro cracker van Total met ais gevolg een verhoging van de maximale uit stoot van S02 van 1170 tot 2150 kilo gram per uur, doet de S02-konsentra- tie in 's-Heerenhoek met 5,1 micro gram per kubieke meter toenemen. Het Instituut voorde Planteziekten- kundig Onderzoek heeft gesteld, dat in het groeiseizoen de gemiddelde S02- konsentratie voor kultuurplanten niet hoger mag zijn dan cirka 70 microgram per kubieke meter. Gs trekken hieruit de konklusie dat de beperkte toename van de S02-uitstoot bij Total geen schade aan kuituurgewassen zal be rokkenen. Bij kolencentrale van de PZEM DEN HAAG - Minister Winsemius (milieu) wil volledige rookgasontzwave ling bij de kolencentrale in Borssele. Hij liet dat woensdag blijken tijdens een mondeling overleg met leden van de kommissie voor milieubeheer uit de Tweede Kamer. De opvatting van de minister bete kent een breuk met het verleden. Zijn voorgangers immers namen ge noegen met een ontzwaveling tot ten hoogste vijftig procent. Een beslis sing is op zeer korter termijn niet te verwachten. De minister wil terzake eerst nog overleg met de provincie Zeeland, de betrokken provinciale elektriciteitsmaatschappij en met de SEP, de overkoepelende organisatie van samenwerkende elektrici- teitsproduktiebedrijven in ons land. Minister Winsemius zei te willen streven naar het bereiken van een oplossing, die milieuhygiënisch be ter is en voor de betrokkenen finan cieel akseptabel. De extra meer kosten voor volledige (honderd pro cent) ontzwaveling worden geraamd op totaal 14 miljoen gulden. Zouden deze kosten over Zeeland alleen wor den omgeslagen, dan betekent dat een prijsverhoging van een halve cent per kilowatt-uur. Bij een sprei ding van de meer-kosten over het he le land blijven de kosten „beneden de zichtbare bedragen", aldus de be windsman. In het nu aangekondigde overleg zal ook de kwestie van de financie ring aan de orde komen. Vanuit de kamerkommissie werd vrij alge meen aangedrongen op het toepassen van volledige rookgasontzwaveling in Borssele. Terugblik op uitzonderlijk boerenjaar BRUINISSE - „Het is toch wel erg ver gekomen in Ne derland tegenwoordig dat er alleen nog met harde akties iets bereikt kan worden. Dit trekt blijkbaar alleen nog maar de aandacht van onze regering, in kwade of gunsti ge zin. Wanneer boeren in de Noordoostpolder niet mas saal hadden geprotesteerd, dan was het bewuste bedrijf gewoon verkocht", aldus de kritiek van de voorzitter van de Bruse landbouwvereniging „Landbouwbelang", de heer M. K. Krepel op het regeringsbeleid inzake de er fpachtkwestie. Positief noemde de voorzitter het feit dat meer dan enkele jaren geleden de boerenzoons terug keren naar de ouderlijke bedrijven, al is dit soms een ge volg van de ekonomische toestand van het moment. De heer Krepel noemde in z'n te rugblik over '83 dit jaar een uitzon derlijk jaar: ,,In het begin van vorig jaar had de grond in onze regio een uitzonderlijk goede struktuur, zodat de pootuien, wat niet dikwijls voor komt, praktisch allen achter elkaar gezet konden worden. Tot half april hield het weer zich goed en konden er nogal wat bieten en erwten gezaaid worden. Maar toen kwam het drama regen, tot eind mei. In het groeisei zoen bleek dat de natuur weer veel heeft goedgemaakt, met opbrengsten die gemiddeld wel wat lager lagen dan normaal, maar toch nog goed mee konden. Uiteraard spreek ik dan over onze regio, want in het noorden was het beeld veel ongunstiger". De oogstperiode van granen en an dere gewassen verliep vlot volgens de voorzitter, als was hij bij sommige produkten pessimistisch over de prij- ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Rayonschoolraad Schouwen-Duiveland organiseert voor dinsdag 28 februari in de aula van de Chr. Scholengemeenschap een bijeenkomst met als thema de basis school. Drie sprekers houden een korte in leiding. De heer W. Geene van de Chr. Scholengemeenschap spreekt over de medezeggenschapsraad, de heer S. J. Kartsens van de CNS Haamstede spreekt over ouderparti cipatie en de heer A. A. Wisse van de CPA te Middelburg praat over het schoolwerkplan. Na de pauze is er ge legenheid tot diskussie en het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. ,,De erwten gaven over het alge meen een redelijke opbrengst maar de prijs valt tegen en komt niet meer boven de garantieprijs uit. Bruine bonen gaven redelijke opbrengsten met goede prijzen. Aardappelen en uien gaven goede opbrengsten te zien en we zitten in onze streek dan ook belangrijk boven het landelijk ge middelde. De prijzen zijn goed en hebben vanaf het begin in de lift ge zeten. „Suikerbieten hetzelfde verhaal, goede opbrengst maar met een vaste prijs. De verschillen zitten alleen in het suikergehalte, 9,- per procent suiker per ton. Bij de afrekeningen zullen 20,- per ton bieten zeker niet tot de uitzonderingen behoren. De jongeren onder ons kennen gehaltes van 18 tot 19% suiker niet eens, ter wijl dit 20 jaar geleden vrij normaal was". De grove tuinbouw geeft, door de grote konkurentie, maar matige prij zen. De fruitteelt gaf een matige op brengst, maar wel goede prijzen te zien. De glaskuituur gaf in de Bruse polder een uitbreiding van 100% te zien terwijl er ook in de Oosterlandse polder regelmatig nieuwe kassen verschijnen. Over 25 jaar zou ons landschap er wel eens heel anders uit kunnen zien". Melkplas De veehouderij komt dit jaar nog wel behoorlijk aan z'n trekken, maar er hangt een donkere wolk boven de melkhouderij. Er is al veel gepraat en geschreven om de melkplas in te dammen, maar wat het wordt, een superheffing of contingentering, de jonge bedrijven zullen er het moei lijkst mee krijgen", aldus voorzitter Krepel, die hierbij uitlegde dat niet alleen de toename van het melkvee de oorzaak van de melkplas was maar eigenlijk nog meer de melkgift per koe die in de laatste jaren is gestegen van 5000 lt tot wel 7000 lt of meer. „Dit komt voornamelijk door andere voeding. Maar nu blijkt dat dit niet ongelimiteerd door kan gaan". Bij de bestuursverkiezing werd voorzitter Krepel herkozen en nam de heer A. Mol de vakante plaats in van de heer G. Houtekamer. Veredelingslandbouw Hierna kreeg de heer ing. H. Eer- kens, bedrijfsvoorlichter, het woord. Eerkens hield een inleiding over or ganische mest, en dan met name de drijfmest. Door de technische ont wikkelingen nam de omvang van de veredelingslandbouw intensieve veehouderij) en de rundveehouderij de afgelopen tien jaar sterk toe, voor al in Brabant. Levende organismen produceren afvalstoffen, dus nam de hoeveelheid mest in de gebieden met veel verede lingslandbouw toe. Tegelijkertijd nam het areaal landbouwgrond af door stadsuitbreiding en rekreatie zodat een wanverhouding ontstond. Maar dumping of afzet van mest vlakbij het bedrijf om transport kosten te beperken levert gevaar op voor verontreiniging van het grond water. Zo komen er teveel mineralen in de bodem die niet in die mate daar in thuishoren, zoals nitraten, fosfaat en koper, aldus de heer Eerkens. Via de milieuwetgeving en de zg. „mestbanken" besprak de heer Eer kens de mogelijkheden om de bedrij ven op Schouwen-Duiveland in te schakelen bij het mestoverschot el ders. Een schitterende dia-serie over Zuid- en Midden Amerika besloot de gezellige avond. De diaserie was van Ries v.d. Velde, eerste stuurman op de grote vaart. HOOFDDORP - De politie van Haarlemmermeer heeft in samen werking met de rijkspolitiekorpsen van Amsterdam en Schiphol in janu ari beslag gelegd op een partij van ruim 41 kilo hasj met een handels waarde van ongeveer 250.000 gulden. Er zijn vier mannen aangehouden. De politie van Haarlemmermeer heeft dit woensdag meegedeeld. DEN HAAG - De in Nederland wer kende levensverzekeraars verlagen met ingang van 16 februari de hypo theektarieven met 0,2 pet. De basis rente (in het algemeen geldend voor leningen tot en met 75 pet. van de exekutiewaarde of voor leningen met gemeentegarantie) komt daar door op 8,6 pet. HILVERSUM - De televisie-aktua- liteitenrubriek Televizier Magazine van de Avro heeft donderdagavond (Ned. 1, 21.50 uur) een interview met staatssekretaris Brokx over de huur- harmonisatie. De rubriek besteedt ook aandacht aan het 50-jarig bestaan van Avro's radiojournaal en aan de gevolgen van de bezuinigin gen binnen het gevangeniswezen voor bewaarders en gedetineerden. DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen krijgen dit jaar een bij drage van het rijk van 1.165,3 mil joen gulden als vergoeding voor het instandhouden van het personenver voer. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat bekendge maakt. Deze vergoeding zal te zijner tijd worden aangepast, waarbij reke ning zal worden gehouden met de werkelijke kosten en de op brengstontwikkeling. VENLO - De wethouders van socia le zaken en de direkteuren van de so ciale dienst van achttien Noordlim burgse gemeenten villen dat er een ruimere financiële vergoeding komt voor mensen die zip getroffen door de afgelopen wateroverlast in Noord- Limburg. In een telfx woensdagmid dag hebben zij daar.oe een dringend beroep gedaan op minister De Ko ning van sociale zaken en werkgele genheid. TILBURG - De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) geeft in mei een landbouwkrant uit met als titel „Van haver tot gort". De krant wordt gedrukt in een oplage van 950.000 stuks en wordt huis-aan-huis verspreid in het werkgebied van de bond. Dat zijn de provincies Noord-Bra bant en Zeeland en «en deel van Gel derland. In de krart zal vooral het aksent worden gelegi op de mens in de land- en tuinbouw, jddus een mede deling van de NCB. j KATWIJK - Hei CDA houdt vast aan zijn voorkeur e n derde televisie net ten behoeve ïan de omroepen open te stellen. Mockt dit niet mogelijk zyn, dan is het ni t uitgesloten dat het CDA de omrotpen in staat wil stellen mee te doek aa& abonnee-tv. Dit heeft CDA-frditievoorzitter De Vries op een spreekbeurt in Katwijk gezegd. De Vries wees e op, dat een derde net er toe leidt dat Ie omroepbijdrage per jaar met tieij gulden verhoogd moet worden, terrijl abonnee-tv 35 gulden per maand lat kosten. De Vries wees erop dat de C )A-frak tie bij hetin het leven roepen v n een derde net van mening verschilt net koalitiepartner WD en met het abinet „Wij weten dat de zaak niet mvoudig ligt in het kabinet en al ev< imin in de Kamer. Toch zal het CDA zich voor de omroe pen blijven inzet^n", aldus De Vries. OTTAWA - Pais Johannes Paulus II brengt in september een bezoek aan Canada. Dereis die twaalf dagen duurt, begint ii Quebec en eindigt met een mis in de open lucht in de hoofdstad Ottawa. Dit heeft de Ca nadese bisschoppenkonferentie mee gedeeld. Het thema vin het bezoek, dat op 9 september begnt, luidt: „Laten wij ons geloof vieren"lzo stond in een persbe richt van de ïonferentie die uit 130 leden bestaat/ Vrijdag 17 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voordoven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Een paard in de hand. Hier in komt het rekreatierijden aan de orde. 16.15 uur Wordt vervolgd 16.50 uur Alleen als ik lach, In het ziekenhuis wordt een filmster opgeno men met maagklachten Zij zorgt voor de nodige opschudding. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.15 uur Cruijff Co. Vanavond laat Cruijff zien hoe je op een voetbalveld moet dribbelen en drijven met de bal, maar ook hoe je als voetballer gezond moet zien te leven. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De wrekers. Herhaling van de twaalfdelige serie, waarin Diana Rigg de rol speelt van Emma PeeL Een gezelschap van hooggeleerde heren wil een ruimteschip sturen naar Ve nus, maar tijdens de uitwerking van de plannen worden de heren stuk voor stuk op een vreemde manier vermoord Natuurlijk is dat een mooi klusje voor John Steed en Emma Peel om uit te zoeken wie daar achter kan zitten. 21.10 uur Brandpunt 21.45 uur Olympische winterspelen. IJshockey. 23.05 uur Journaal 23.10 uur Nieuws voor doven Nederland 2 11.20 en 13.20 uur Olympische Spe len. Skiën, bobsleeën 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Olympische Spelen. Sa menvattingen van ijshockey, skiën en bobsleeëa 20.00 uur Reünie koncert van de Everly Brothers. De gebroeders Phil en Don hebben een tien jaar durende ruzie bijgelegd en gaven het vorige jaar in Londen een koncert 20.45 uur De elfstedentocht Op het Dows Lake in Canada werd op 11 februari de alternatieve Elfsteden tocht verredea Niet alleen deze barre schaatstocht wordt in beeld gebracht maar ook de „kermis" er omheea 21.45 uur Alleen als ik lach. Roy denkt dat hij beter dan de dokter een diag nose kan stellen naar aanleiding van zijn klachten. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur De wereld van Chaim Po- tok. Potok is een orthodoxe rabbi uit Philadelphia en schrijver van boeken als The Promise en The Chosen. 23.30 uur Last night concert Tina Turner geeft een anderhalf uur durend koncert in sporthal De Haaspoort in Den Bosch. Vrijdag 17 februari, 20.28 uur, Nederland 1: Nee als John Steed. De Wrekers". Patrick Mac- HILVERSUM - Als er al een belasting op te goedkoop wonen komt, dan zullen de huiseigenaren daarvan uitgesloten blijven. Staatssekretaris Brokx heeft dat woensdagochtend duidelijk gemaakt in een radioprogramma van Vernonica. De bewindsman van volkshuisvesting wil alleen huurders extra belasten als zij volgens zijn nonnen te weinig verwonen. Brokx wil met zijn woonbelasting een deel van de individuele huursubsidie bekostigen. De PvdA vindt een dergelijke belasting alleen gerechtvaardigd als ook huiseigenaren eraan worden onderworpen. De WD is tegen. Het CDA steunt zijn staatssekretaris. Officieel luidt het doel van de door stromingsheffing - waarover al jaren politiek gekrakeel plaatsvindt - het be wegen van huurders die in verhouding tot hun inkomen te goedkoop wonen tot verhuizing naar een duurdere wo ning. Nu de staatssekretaris heeft aan gekondigd de opbrengst voor de huur subsidie te willen gebruiken, lijkt zijn plan op een bezuinigingsmaatregel In brede kring wordt ernstig getwijfeld aan het beoogde effekt van een door stromingsheffing. De Raad voor de Volkshuisvesting heeft vorig jaar ge adviseerd van het idee af te zien. In die raad zitten alle geledingen van de wo ningbouw en de huisvesting in Neder land. Overigens heeft Brokx het kabinet geen voorstel gedaan over de woonbe lasting, die hij doorstromingsheffing noemt Bij het wetsontwerp indivi duele huursubsidie heeft hij een no titie gevoegd waarin een aantal mo gelijkheden worden beschreven van invoering van een doorstromingshef fing. Zo geeft hij de minister drie in komensgrenzen in overweging: 32.000, 48.000 en 63.000 gulden per jaar. Zouden huurders met een inkomen vanaf 32.000 voor de belasting in aan merking komen, dan moet het minis terie 1.500 ambtenaren aantrekken voor de uitvoering ervan. Op het de partement wordt deze variant zeer weinig kans gegeven. Een huurder woont volgens Brokx goedkoop als hij minder dan 15 pro cent van zijn belastbaar inkomen ver woont Belastbaar inkomen is bruto loon min AOW-premie en andere af trekposten. NAIROBI - In het noordoosten van Kenia, dat door de Etnisch Somalische Degodia-stam wordt bewoond, hebben soldaten en leden van de politie vorige week meer dan 100 mensen gedood 39 Hij keerdJzich abrupt om en stap te weg, nagestaard door het meisje. Ze was dat ogenblik van plan ge weest de vllle waarheid over Cyn thia Dorbaijte vertellen. Lang had ze liggen nadenken over het geheim in de koffer ifi Stone House en nu ze hem in vertrouwen wilde nemen, bleek hij eifniet voor in de stemming te zijn. I Het was legen uur toen de Polyan the haar arkers in de haven van Vigo uitwierp. In de stralende ochtendzon leverde de sta, met zijn bergachtige achtergrond, een poëtische aanblik op. Een kleine motorboot werd uitge zet en de trouwe John hiel haar erin. Ter ere van de gelegenheid had hij zich netjesaangekleed. Zijn niet al te best zitteid pak was nieuw en zijn platte pel, waarop niet gouden let ters Polymthe was geborduurd, zou meer indiUk hebben gemaakt als hij een maatf groter was geweest. Toen ze de do«ane waren gepasseerd en door een jiauwe straat naar het cen trum li-pen, vroeg Penelope: „Waarom zei je dat de machines moesten l'orde gerepareerd?" „Moet dat dan niet?" vroeg hij ver baasd. „Dat vfeet je heel goed. want je bent ingfwijd in de geheimen van meneer Mills. Waarom heeft hij de Polyanthe Vigo laten aandoen? Me neer Orford dacht eerst dat hel door mij kwam." „Ik geloof dal u onbillijk bent ten opzichte van Bobby", zei John rustig. „Weliswaar is dat repareren maar een sprookje, maar hij heeft een heel goede reden om in Vigo aan te leggen. Nu zijn we in de hoofd straat." Hij zweeg een ogenblik, om haar gelegenheid te geven iets te zeg gen, „en u kunt dus alles kopen wat u nodig hebt." Plotseling drong het tot haar door dat ze geen cent bij zich had. Zc schoot in de lach. „Het spijt me", zei ze droog, „maar met de winkeliers in Vigo kan ik niet goed overweg." „Hebt u geen geld bij u? Nee, na tuurlijk niet." Hij haalde een porte feuille uit zijn broekzak en nam er een dozijn Spaan se bankbiljetten uit. „Stom van me. Meneer Mills heeft me dit juist meegegeven voor het ge val u iets nodig mocht hebben." Ze aarzelde even, voordat zij de bankbiljetten aannam. „Een van de ze bankbiljetten is rijkelijk genoeg. Hoeveel is duizend peseta eigenlijk waard?" „Rus berekend veertig pond en door EDGAR WALLACE veertig pond is tweehonderd dollar. Ik zal op de hoek op u wachten. Vol gens mij zult u daarginds, bij Manuël het best terecht kunnen. Maar als u niet slaagt, weet ik nog een aardig winkeltje tegenover de kerk." Het was nu niet het moment om le gen te spreken. Ze stak het plein over, naar de beroemde Manuel, om haar inkopen te gaan doen. Het was verbazend hoeveel dingen zij nodig had en vooral omdat zij ze niet had gemist, voordat zij ze voor zich zag uitgestald. Ze.kocht twee goedkope mantelpakjes en een respektabele hoeveelheid andere geheimzinnighe den, stapte weer naar buiten en vond de geduldige John staan wachten naast een rijtuig, dat hij had ge huurd. Hij nam de pakjes uit haar handen en gaf ze een plaatsje. „Ik ben bang dal ik een heleboel geld heb uitgegeven." verontschul digde zc zich. „Bobby verwachtte niet anders. En bovendien is duizend peseta niet be paald een vermogen." Hij keek haar peinzend aan „Ik vraag me af of u er idee in hebt een toertje met mij te maken. Ik moet namelijk ergens heen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5