Ook in Zierikzee viering Internationale Vrouwendag Miel Cools treedt op in het Tonnenmagazijn Klederdrachten bij N C VB-bejaarden CDA Westerschouwen hield algemene ledenvergadering Ledenvergadering PJZ in Zierikzee Strao-feest Burgh- Haamstede op 3 maart Koffie-ochtenden in Visstraat 5 Psalmen-kursus afgesloten 4 HAAMSTEDE - Met een goede op komst hield de afdeling Westerschou wen van het CDA op 14 februari een ledenvergadering waarin centraal stonden: toetreding tot het CDA Regiover band Schouwen-Duiveland; bestuursverkiezing; samenstelling diskussiegroep tb.v. de rapporten „Appèl en Weerklank" en „Van Verzorgingsstaat naar Ver zorgingsmaatschappij" welke uitge geven zijn door het CDA hoofdkan toor; diskussie met de CDA-gemeente- raadsfraktie over het gevoerde en te voeren beleid in de gemeente. In verband met het aftreden van de heer S. Silvis als voorzitter en de he ren J. W. Geleijnse en M. J. Schaleven als bestuursleden wordt als voorzitter gekozen de heer P. L. van Waveren en als bestuursleden de heren H. Klatter en C. v. cL Neut Besloten wordt om toe te treden tot het CDA Regioverband Schouwen- Duiveland en de sekretaris de heer W. D. Scheele aan te wijzen als afgevaar digde in het Regiobestuur en de heren J. C. Braber en A. Wiggers als stemge rechtigde leden. Na een duidelijke uiteenzetting door CDA-wethouder de heer A. J. Padmos van een aantal aktuele zaken in de ge meente Westerschouwen, volgde een diskussie met de aanwezigen waarbij de struktuurschets Westerschouwen en de beheersvisie inzake de aanwij zing van de Kop van Schouwen als Natuurmonument centraal stonden. Besloten werd, alvorens de CDA- fraktie hun standpunt inzake boven- Ledenvergadering Kommissie Zaalvoetbal ZIERIKZEE - De Kommissie Zaal voetbal van Schouwen-Duiveland houdt op maandagavond 20 februari een ledenvergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee. De aanvangstijd is 19.30 uur. De agenda bevat zeven punten, waaronder de gebruikelijke punten als de behandeling van de notulen en de ingekomen stukken en de rond vraag. Belangrijkste punt van dis kussie zal echter de kompetitie voor het seizoen 1984 1985 zijn. Vandaar ook, dat opkomst van iedere vereni ging dringend gewenst is. genoemde onderwerpen kenbaar zal maken in een daartoe te beleggen ge meenteraadsvergadering, deze on derwerpen eerst in een ledenverga dering te bespreken. De sekretaris de heer W. D. Scheele feliciteert de heer Silvis met zijn vo rige week ontvangen koninklijke on derscheiding en bedankt de heer Sil vis voor zijn werkzaamheden als voor zitter, evenals de afgetreden bestuurs leden de heren Schaleven en Geleijnse. Hierna sluit de nieuwgekozen voor zitter de heer Van Waveren de ver gadering met dankgebed. (vervolg van pagina 1) In de Ring te Haamstede ontvangt de burgemeester van Westerschou wen dan omstreeks 16.00 uur de paar denstoet, waarna een bezoek aar rusthuis Duinoord" volgt. In de slotlaan van kasteel Witte var Haemstede" lopen tot slot de paar den om het hardst en daarmee komt dan een eind aan het buitengebeuren. Korps Bereden Politie Omdat tijdens het strao-feest het paard centraal staat, is het korps der bereden politie te Wassenaar (tijdens de zomermaanden altijd vertegen woordigd in Burgh-Haamstede) ver zocht de begeleiding van de ruiter schare op zich te nemen. Inmiddels is positief gereageerd op het verzoek van het strao-komité en naar alle waarschijnlijkheid zullen vier vier voeters zich bij de overige deelne mers aansluiten. In Hotel Bom" worden 's middags dia's vertoond van strao uit voor gaande jaren, maar na afloop van het buitengebeuren volgt dan alhier - zo als gezegd - de prijsuitreiking en de eerste vertoning van de die dag ge maakte video-film. 's Avonds omstreeks 20.00 uur wordt deze folkloristische feestdag voortgezet in „Hotel Bom" met mu zikale medewerking van een nog on bekend trio. den gebruiken om aan zich zelf, aan hun eigen verandering te werken. Na hun eerste optreden in januari vorig jaar, bleek direkt dat spelen voor publiek een extra dimensie met zich meebrengt en er toe stimuleert ook de vormgeving van het spel meer aandacht te geven. Zo ontstond het eerste echte programma van ZILT. Op het gevaar af, dat velen op voorhand nu al weer afknappen, toch maar even de titel: „Maandverband en andere blues". Een programma, waarin de ervaringen van de vrou wen met onderdrukking en met het zetten van stappen om die onder drukking op te heffen, centraal staan. Vervoerspool Wie benieuwd is naar de podium- kosten van Nelleke, Ria, Rietje, Jet, José, Els (2x) en Tineke, samen Zilt vormend, kan dus op donderdaga vond 8 maart terecht in het Her vormd Verenigingsgebouw. Het „8 maart komité" zet zich in een „vervoerspool" voor elkaar te krijgen ten behoeve van de vrouwen, die de voorstelling graag willen bij wonen, maar geen vervoer hebben. Vrouwen, die plaatsjes in hun auto beschikbaar hebben, worden ver zocht dit door te geven aan Ineke Sturm, kantoor: Visstraat 5, telefo nisch bereikbaar nr. (01110)-5615, op woensdag van 14.00 - 17.00 uur en op donderdag van 9.00 - 12.00 uur. Ook de vrouwen, die geen vervoer hebben en dus met iemand mee willen rijden, kunnen zich daar melden. Na afloop van het optreden van ge noemde Vrouwentheatergroep hoopt men de Internationale Vrouwendag in het eigen pand in de Visstraat feestelijk te gaan besluiten. Voor wie het overigens niet meer weet: De Internationale Vrouwendag werd in 1910 uitgeroepen door Clara Zetkin tijdens de Tweede Internatio nale Socialistische Vrouwenkonfe- rentie in Kopenhagen. Clara Zetkin stelde voor de 8e maart als Internati onale Dag voor de bevrijding van de vrouw te vieren. Een strijddag als symbool voor gelijke rechten van vrouwen, verbonden met de strijd voor de vrede. De 8e maart had toen reeds een historische betekenis: Op 8 maart 1857 trokken textielarbeidsters in de Lower East-Side in New York de straat op om te demonstreren tegen de 12-urige werkdag, de lage lonen en de slechte werkomstandigheden. Op 8 maart 1908 trokken de arbeidsters van de konfektie- en textielindustrie opnieuw ten strijde tegen verschil lende zaken. In Nederland In 1912 werd de 8e maart voor het eerst in Nederland gevierd. In de daarop volgende jaren vormde het kiesrecht een der belangrijkste eisen. Na het bereiken van het algemeen kiesrecht werd de betekenis van deze datum in ons land echter steeds min der. Met de opkomst van de femi nistische vrouwenbeweging in de ze ventiger jaren en het ontstaan van vele nieuwe vrouwengroepen, is de viering van de Internationale Vrou wendag nu toch weer in een bredere belangstelling komen te staan. ZIERIKZEE - Op initiatief van een groepje vrouwen wordt op donder dag 23 februari gestart met informele koffie-ochtenden van negen tot elf uur in het pand Visstraat 5, de verga derruimte van de Stichting Vrouwenemancipatie Schouwen- Duiveland Sint Philipsland. Voor de kinderen is er een speel hoek aanwezig. Ook zal er gelegen heid zijn om een krant, een tijd schrift of een boek te lezen. Daarvoor zal een leeshoek worden gekreëerd. Het is niet de bedoeling, dat op de ze koffie-ochtenden uitgebreid zal worden ingegaan op bepaalde thema's. Het doel van deze aktiviteit is juist vrouwen de gelegenheid te bieden in informale sfeer even hier aan te wippen en elkaar te ontmoe ten. Tevens zullen vrouwen in de ge legenheid worden gesteld tijdens mini-exposities eigen werkstukken vervaardigd in hobby of huisvlijt ten toon te stellen. BURGH- Zaterdagavond is de kur- sus over de psalmen „Het hart op de tong" in de Nederlands Hervormde kerk te burgh afgesloten. Deze kur- sus was georganiseerd door de Toe rustingscommissie van de Hervorm de en Gereformeerde kerken op Schouwen-Duiveland en werd gege ven door ds. Ad Baas en door Mar van der Veer. Gedurende een viertal dins dagavonden hebben de deelnemers zich intensief met de psalmen bezig gehouden. Nadat een algemene inleiding op de psalmen was gegeven werden aan de hand van enkele psalmen diverse as- pekten belicht, zoals de ontwikkeling van het psalmzingen in de gescheide- nis van de kerk, psalmberijming, het zingen van onberijmde psalmen, de struktuur van de psalmen, moeilijk heden bij het vertalen enzovoort In de video-beelden van het gelijk namige KRO-programma kwamen mensen uit diverse tradities aan het woord die hun ervaringen met een be paalde psalm vertelden. Uit de deel nemers aan deze kursus kwam de vraag naar voren om de kursus met een viering af te sluiten. Om deze reden werd zaterdag in de vooravond een avondgebed gehouden voorbereid en uitgevoerd door deelnemers aan dit projekt met meditatie en gebeden, so lozang, blokfluit- en orgelspel. Voorbereiding door 8 maart komité" ZIERIKZEE - De PJZ, afdeling Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 17 februari in de Zeeuwsche Hcrbcrg- he te Zierikzee de algemene leden vergadering. Op de agenda staan on der meer het financieel verslag en het jaarverslag. Na de pauze komt de bestuursver kiezing aan de orde. Hellen Stols en Hans van Gastel zijn aftredend en niet herkiesbaar. Ook staan het voor lopig jaarprogramma en suggesties voor nieuwe aktiviteiten op de agen da.Om de leden wat meer bij deakti- viteiten te betrekken heeft het bestuur besloten nieuwe kommissies in het leven te roepen voor aktivitei ten. Het is de vraag of of de PJZ in de toekomst provinciaal georganiseerd moet blijven of dat elke afdeling op zichzelf moet funktioneren. Vooral door bezuinigingen zal de beroeps kracht verdwijnen en zal er meer werk bij de afdeling komen te liggen. Het bestuur zal tijdens de vergade ring een uitgebreide toelichting ge ven op dit agenda punt. De vergade ring begint om 20.00 uur. Woensdag 22 februari ZIERIKZEE - De Internationale Vrouwendag op don derdag 8 maart, zal dit jaar ook weer in Zierikzee wor den gevierd. Gaf de steungroep Emancipatie Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland vorig jaar daartoe reeds een belangrijke aanzet, dit jaar zijn de voorbereidingen reeds in januari gestart en werd door acht vrouwen uit de regio een speciaal „8 maart komité" gevormd, dat zich bezighoudt met de organisatie van de Internationale Vrouwendag in Zierikzee. Inmiddels warén ook de vrouwen verenigingen in deze regio benaderd met het verzoek in de vorm van een kollage of muurkrant iets tot uiting te brengen van het reilen en zeilen van die groepering. Het komité hoopt erop, dat er tijdens die 8e maart van de deelnemende groepen dan ook vertegenwoordigsters aan wezig zullen zijn voor mondelinge toelichting. Bovengenoemde onderwerpen bij een vormen in de middaguren vanaf Emancipatiewerkster Ineke Sturm maakt ook deel uit van dit komité. Bij haar aanstelling in oktober vorig jaar reeds drong de steungroep erop aan, dat ze zich onder meer zou gaan inzetten voor het op poten zetten van een fijn programma voor die achtste maart. Deze dag biedt immers een prima mogelijkheid om vrouwen van allerlei regionale groeperingen en verenigingen en ook individuele be langstellenden bijeen te krijgen en om aandacht te besteden aan aktuele zaken waar vrouwen thans mee wor den gekonfronteerd. Het „8 maart komité" wordt naast Ineke Sturm gevormd door: Louwtje van der Schelde, Annemarie Gilden, Ella van Melis, Eefje de Kup, Nelly Demmenie, Ria Prooy en Linda Sies. Zij nemen op persoonlijke titel aan dit komité deel. De emancipatie- werkster trachtte bij het samenstel len van deze klub een brede vertegen woordiging, zowel in leeftijd als naar groepering na te streven. Onderwerpen Kring Zierikzee KERKWERVE - Dinsdagmiddag kon mevrouw S. den Boer-van Hoeve in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve, vele gasten, aangesloten bij de N.C.V.B. bejaardenkring te Zierikzee, verwelkomen. Het was twee jaar gele den dat de bejaarden elkaar in dit verband hebben ontmoet en mevrouw Den Boer vertolkte de vreugde van dit samenzijn, waarop vriendschapsbanden konden worden aangehaald door een tekst te lezen, getiteld „Gastvrijheid". Hierna werden enkele verzen uit Psalm 33 gezongen. Mevrouw De Kam uit Wissenkerke vertelde het een en ander over de Ne derlandse klederdrachten. Zij had heel wat aanschouwelijk materiaal meegebracht. Talrijke mutsen en in dracht aangeklede poppen waren op tafels uitgestald en de aanwezigen kregen een duidelijk beeld van wat er in Nederland zoal te zien is, wat klederdracht betreft. Ook was er een muts bij die vijftig jaar geleden door een (onbekende) Kerkwerfse is ver vaardigd, een leuke bijzonderheid. Mevrouw Kuiper vulde het verhaal aan door over de vervaardiging van het kant (voor de mutsen) te spreken. Zij deed dit met behulp van prachti ge dia's. Daarna kwam voor iedereen koffie met cake, een traktatie van het echt paar Van der Have-de Jonge. Aan het eind van de middag be dankte mevrouw Den Boer de Noord - bevelandse spreeksters voor al het gebrachte, niet in het minst voor alle voorbereidingen, en bood hen een en veloppe met inhoud aan. Ook was er een dankwoord voor de gasten uit Zierikzee, die aan de uitnodiging naar Kerkwerve te komen gehoor hadden gegeven. Mevrouw Labrand, van de Zierik- zeese bejaardenkring, bedankte op haar beurt de bejaardensoos van Kerkwerve voor de genoten gastvrij heid. Ten slotte werd de gezellige sa menkomst besloten, begeleid door pianospel van mevrouw Van 't Le ven, met het zingen uit Gezang 282, „Blijf bij mij Heer". In het Verenigingsgebouw te Zierikzee konden de bejaarden van de NCVB verschillende klederdrachten zien. De Vlaamse troubadour Miel Cools. Tijdens de eerste besprekingen bin nen het komité bleek men het over- eens, dat vrouwen tot heel veel din gen in staat zijn, maar dat dit te wi- nig tot uiting komt. Verder blijkt steeds vaker in de huidige ekonomi- sche krisis, dat vrouwen eerder be vochten terreinen moeten gaan prijs geven. Een andere ontwikkeling is echter de derde richtlijn van de E.E.G., be palend dat de sociale zekerheid voor man en vrouw gelijk moet worden. Aan al deze onderwerpen zal op don derdag 8 maart, 's middags vanaf 14.00 uur in het pand Visstraat 5 na dere aandacht worden besteed in de vorm van gesprekken en informatie materiaal. Verder zal ook het thema „Vrouw en Werk" nader worden uitgediept. Een onderwerp dat - bij toeval overi gens - prima blijkt aan te sluiten op het landelijke thema voor deze dag: „Vrouwenstrijd in Krisistijd". Getracht zal worden aan te tonen, dat vrouwen met werk wat ze thuis doen - handenarbeid, handwerken, schilderen, tekenen enzovoort enzo voort - wellicht in staat zouden zijn kleinschalige bedrijfjes zelf op te bouwen. Niet in de allereerste plaats om geld te verdienen, maar vooral ook om kontakten te kunnen leggen en om te ervaren, dat men waarde ring heeft voor hetgeen gepresteerd wordt. Om een en ander zo duidelijk mogelijk te maken, zal getracht wor den enkele vrouwen, die in de prak tijk in staat bleken zo'n kleinschalig bedrijfje op te zetten, iets over hun ervaringen te laten vertellen. Verder zal er informatie worden verstrekt over het Vrouwenkollektie in Mid delburg en zullen de bezoeksters te recht kunnen met allerlei vragen en/of suggesties op het gebied van „vrouw en Arbeid". Kinderopvang Een onlosmakelijk probleem bij buitenshuis werkende vrouwen vormt meestal de kinderopvang. Om daar konkreet iets- aan -te kunnen gaan doen in de nabije toekomst, zal tijdens deze Internationale Vrouwen dag in Zierikzee een begin worden gemaakt met het opzetten van een. roulatiesysteem voor kinderopvang. Daartoe zullen flappen aan de muur' worden bevestigd, waarop ieder, die: aan zo'n systeem wil deelnemen, zich» kenbaar kan maken. 14.00 uur een doorlopend programma in het pand in de Visstraat. Wie aan het slot van die middag zin heeft om te blijven, is van harte welkom en zal onthaald worden op soep en brood jes. Vrouwentheatergroep 's Avonds om 20.30 uur zal de vie ring van de Internationale Vrouwen dag dan worden voortgezet in het Hervormd Verenigingsgebouw met een optreden van de Vrouwenthea tergroep „ZILT" uit Middelburg. Voor het bijwonen van het avondpro gramma zal een kleine eigen bijdrage worden gevraagd. In „Wakkel^N&eltje", het nieuws blad voor het Vrouwenvormings werk in Zeeland wordt over ZILT medegedeeld, dat deze groep onge veer drie jaar geleden ontstond naar aanleiding van een gesprek in een werkgroepvergadering van Vrou wencafé „Trui". De deelnemende vrouwen spraken af, dat ze in eerste instantie de spel(theater)-vorm wil- ZIERIKZEE - Onder auspiciën van de Stichting Uit- op-Schouwen-Duiveland zal op woensdagavond 22 fe bruari in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven een op treden plaatsvinden van de bekende Vlaamse trouba dour Miel Cools, aanvang 20.00 uur. Miel Cools is in deze regio geen on bekende; reeds enkele malen eerder trad hij hier op en wist in de afgelo pen jaren een groep trouwe fans te vormen. Ongetwijfeld zullen vooral zij met belangstelling uitzien naar een hernieuwde kennismaking met deze inmiddels wat vernederlandste Vlaamse zanger. Reprises Om de twee jaar komt Miel Cools met een nieuw programma. Na twee jaar „Tot het licht uitgaat", komt hij nu met een show, waarin vele repri ses van eerder gezongen liedjes. Uite raard biedt het programma ook nieu we nummers en betreft het niet al leen Miel Cools-op-herhaling. Toen er in België destijds vrijwel geen zaal meer was, waar Cools nog niet had gezongen, besloot hij zijn werkterrein uit te breiden in Neder land. Voor Vlaamse artiesten blijkt dat nog steeds - terecht of onterecht - een uitdaging. „Als je het bij de Hol landers kunt maken, dan zit je goed".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4