Boetseren met brooddeeg Loslopende hond richt bloedbad aan Geluidsoverlast Schouwsche Boer Aanpassing riolering binnenstad niet in druk toeristenseizoen NOORDWELLE DRUKKERIJ Leden vergadering Landbouw- vereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitvoering „Oosterlands Fanfare" Oliebollen- aktie Jeugdkapel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1984 Nr. 23475 3 Het automatisch speelwerk in de Zuidhavenpoort behoeft groot onderhoud. Zowel aan het speelwerk als aan het uur werk moeten werkzaamheden worden verricht. De kommissie publieke werken adviseerde positief in de beschik baarstelling daarvoor van een krediet van bijna 8000 gulden. ZIERIKZEE - De derde en vierde fase van de aan passing riolering binnenstad zullen, naar het zich thans laat aanzien, pas van start gaan na de topweken in het toeristenseizoen. Getracht zal worden de aanbesteding voor de bouwvakvakantie te laten plaatsvinden en direkt na die bouwvakvakantie met de werkzaamheden te be ginnen. Deze mededelingen deed wethouder P. de Rijke woensdagmiddag tijdens een openbare vergadering van de kommissie publieke werken in de raadzaal van het stadhuis. De kommissieleden brachten een unaniem positief advies uit ten aan zien van de uitvoering van die derde en vierde fase. De werkzaamheden betreffen de aanpassing van de riole ring in Zuidwellestraat, Gravenstraat» Karnemelksvaart (fase drie) en Re- ^enboogstraat-gedeelte Touwbaan, inklusief koppeling rioolnetten Mal ta en binnenstad (fase vier). De kosten voor uitvoering van deze fasen worden geraamd op in totaal f 1.825.843,- inklusief b.tw. Van het ministerie van V.R.O.M. is inmiddels een subsidie van f 1.231.214,- toege zegd, zodat ten laste van de gemeente kas nog een bedrag van f 594.629,- komt Rekening houdend met een ver fijningsuitkering van f 56.000,-, zal de inmiddels gevormde bestemmingsre serve aangesproken moet wórden voor f 538.629,-. Koppeling De kommissieleden betoonden hun vreugde over het feit, dat de toezeggin gen van het ministerie van V.R.O.M. inmiddels binnen is. De heer L. Bécu (WD) kreeg desgevraagd de mede deling, dat de koppeling van de riool netten Malta en binnenstad dient plaats te vinden op de dam van het Janne- wekken. „Dat mag dan wel in een dag gebeuren", meende de heer Bécu, maar direkteur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel liet hem weten, dat die dam er wel drie a vier weken zal uitliggea de twee andere kommissieleden, dat de Brogumboederij eigenlijk maar een gewoon huis is en vond het reëel het onderzoek door een gespecialiseerd bureau te laten uitvoeren als die daar wel de nodige apparatuur voor heeft en de éigen dienst niet Het zit me niet lekker", hield de heer Bécu vol en hij adviseerde: „Laat daar nou eerst maar eens een eigen ambtenaar rondlopen". Mevrouw Bij de Vaate was van mening, dat een re gionaal bedrijf wellicht een aanzien lijk goedkoper onderzoek zou kun nen verrichten en adviseerde dat eerst maar eens na te gaan. Deze verschil lende standpunten waren voor de wethouder aanleiding genoeg om het voorstel voorlopig terug te nemen. Veel eensgezinder was de kommis sie in haar advies ten aanzien van een krediet van f 7.790,- ten behoeve van groot onderhoud aan het automatisch speelwerk in de Zuidhavenpoort Bij kontrole is gebleken, dat het automa tisch speelwerk reparatie behoeft De draden en schuifdoppen van de speel kamers in de open torenlantaarn zijn zodanig versleten, dat algehele ver nieuwing nodig is om de bedrijfsze kerheid te waarborgen. Verder zullen speelwerk en uurwerkinstallatie wor den gekontroleerd en bijgesteld. Een positief advies kreeg ook het voorstel tot aanschaf van een stoom- cleaner voor de dienst gemeentewer ken. Deze stoomcleaner zal benut wor den voor onder meer het reinigen van machines, vervoersmiddelen, werk plaatsen en gebouwen. Er zal een be drag van f 6.000,- nodig zijn voor de aanschaf. „Wat mij betreft mag u ook een duurdere nemen", vond de heer Bécu. Volgens de direkteur gemeente werken was dat echter niet nodig. „Hij zal ook niet elke dag volop staan te draaien", aldus de heer Van der Poel. De kommissieleden konden ook hun instemming betuigen met een voorstel een krediet van f 6.400,- te verstrekken voor het laten vervaardi gen van luchtopnamen van de ge-, meente. Het bedrag zal toereikend zijn voor dertig opnamen van 20 x 25 cm; vijf opnamen van 50 x 60 cm en vier overzichtsopnamen. De heer Asma informeerde naar de mogelijkheid deze opnamen ook in de musea te verkopen aan belangstellen den. Volgens de gemeentesekretaris is dit echter een taak, die niet op de weg van het gemeentebestuur ligt De heer Bécu kreeg desgevraagd de medede ling, dat belangstellende instanties de opnamen niet bij de gemeente kunnen kopen, maar doorverwezen zullen worden naar de makers van de foto's. Mevrouw Bij de Vaate wilde weten of de wethouder overweegt volgend jaar weer zulke opnamen te laten maken en ze dan als vergelijkingsmateriaal te gebruiken om te konstateren welk schuurtje en schuttinkje er is bij ge komen. „Nee, wij gaan geen politie- agentje spelen", was daarop het ant woord van de heer De Rijke. OOSTERLAND - Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" organiseert op vrijdag 24 februari de jaarlijkse uit voering in het dorpshuis „Oosterhof'. De aanvang is 19.30 uur. Fanfarekorps en Drumband zullen een afwisselend muziek-programma brengen, waarin een tweetal marsen in gezamenlijk verband zullen worden verzorgd Na de pauze met de gebruikelijke verlo ting voert de eigen toneelgroep „Oos terlands Fanfare" een klucht op in twee bedrijven, getiteld* „Oei, oei wat 'n geknoei". De rollen worden bezet door P. Vaane, J. v. Dijke, M. Dane, J. v. d Maas, H. Hillebrand en L. Meerman. Souffleur is mevr. Zeijler. Na het to neelspel opnieuw muziek, ditmaal voor een gezellig dansje bij het bekende „bal na". NIEUWERKERK - De Landbouw- vereniging „Eendracht Bindt" houdt op dinsdag 21 februari een algemene ledenvergadering in het Verenigings gebouw „Ons Dorpshuis". Aanvang half acht De agenda vermeldt notulen, ingekomen stukken en mededelingen, het vaststellen van de jaarrekening 1983, het verslag van de financiële kommissie en de bestuursverkiezing Aftredend en herkiesbaar zijn de he ren L. J. van den Bos, J. A. Gaanderse en S. van MourifetSpreker op deze avond is de heer A W. Bierens, ad- junkt-direkteur Cebeco-Zuidwest van de afdeling konsumptie- aardappelen en uien, die een inleiding zal houden over de teelt, handel en verwerking van konsumptie-aardappelen in zijn algemeenheid en het funktioneren en de mogelijkheden op de termijnmarkt Tevens is er gelegenheid tot het stellen van vragen en diskussie over dit on derwerp. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Politie schiet hond dood om verdere slachting te voorkomen ZONNEMAIRE- Een loslopende hond (Duitse Herder) heeft woensdag voor veel konsternatie gezorgd en moest een bloedig avontuur met de dood bekopen. Een schrijnend geval van wat er kan gebeuren als mensen niet op hun huisdieren letten. G. v. d. B. uit Zonnemaire, veehouder, had een aantal schapen lopen op een perceel aan de Dwarsdjjk. De gewaarschuwde politie trof tussen de in paniek geraakte schapen een zieltogende, drachtige ooi aan, die een rechter voorpoot miste. Het dier moest ter plaatste worden afgemaakt door middel van een noodslachting. Onderzoek van politieambtenaren strekte zich uit naar het Slingerbos, waar een Duitse Herder werd aangetroffen met bloed èn wol aan de bek: onmiskenbaar de dader. De politie trachtte het dier te van gen, maar de herder verwijderde zich telkenmale en trok weer in de richting van de schapen van v. d. B. Wederom brak paniek uit tussen de hoogdrach- tige ooien, waarna werd besloten de hond dood te schieten om verdere slachting onder de schapen te voorko men. Op dat moment was de eigenaar van de hond niet bekend. Deze kreeg vanochtend te horen dat zijn herder was afgemaakt, hetgeen (begrijpelijk) tot emotionele taferelen leidde. De eigenaar is A.R uit Dreischor, die de geldelijke schade aan de veestapel van de Zonnemairse veehouder zal ver goeden. politie komt het steeds vaker voor dat hondenbezitters hun dier los laten lopen, ondanks het verbod daarvan. Buiten het feit dat schapen vooral in dit jaargetijde regelmatig het slacht offer worden van jagende honden, waardoor spontane abortussen op treden, zjjn ook reeën het doel wit van jachthonden. Het afschuwelijk tafereel in Zonne maire zou mensen er toe moeten aan sporen hun huisdier onder kontrole te houden en alleen aangelijnd, zoals ver plicht is door de A.P.V. (Algemene Politie Verordening) met de hond op stap gaan. Volgens een woordvoerder van de (vervolg van pagina 1) „Het gebruik van het gebouw is veranderd van een familie-hotel met weinig kapaciteit zonder geluidso verlast tot een jeugdhotel met grote kapaciteit met geluidshinder. Ken nelijk vallen volgens b. en w. beide onder het begrip „horeca", hetwelk op het bestemmingsplan is aangege ven. Ons inziens is het bestem mingsplan gebasseerd op de situatie zoals deze oorspronkelijk was en is door het veranderde gebruik een nieuwe situatie ontstaan, waarvoor in feite de in het bestemmingsplan vastgelegde bestemming gewijzigd had moeten worden. Met andere woorden, ten onrechte is gebruik ge maakt van de op het bestem mingsplan aangegeven te ruime om schrijving „horeca" om toestemming te verlenen tot het oprichten van een jeugdhotel. Daardoor is de mogelijk heid' tot bezwaarmaking tegen de nieuwe bestemming onmogelijk ge maakt. Ons ontbreekt ook de des kundigheid te beoordelen middels welke procedure het bestem mingsplan alsnog gewijzigd kan wor den, c.q. hoe voor het terrein Schouwsche Boer alsnog een bestem ming „horeca met beperkende bepa lingen" kan worden vastgelegd", al dus het schrijven aan de afdeling voor geschillen van bestuur. Het kollege stelt in de beschikking dat beoordeling van het stemgeluid praktisch niet uitvoerbaar is, omdat stemgeluid altijd boven de maximaal gestelde geluidsnorm van 40 decibel uitkomt en zeer moeilijk is af te schermen. Omwonenden: „Uit dit in de beschikking gestelde kan de kon- klusie worden getrokken dat als nor maal stemgeluid al boven de 40 deci bel uitkomt en dus als hinderlijk wordt ervaren, massaal geschreeuw, zoals dit soms enkele uren achtereen kan optreden, zeker zeer hinderlijk is en als overlast wordt ervaren. Een Hinderwetvergunning dient hier paal en perk aan te stellen". Kommentaar gemeente Bij schrijven van 10 september 1982 gaf het kollege van Wester- schouwen kommentaar op het be roepschrift. Het kollege stelt in de brief dat er onder de reclamanten ne gen aanwezig zijn, die geen bezwaar schrift tegen de aanvrage of de ontwerp-beschikking hebben inge diend en die niet hebben aangetoond dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest op tijd bezwaar in te die nen. Ten aanzien van bezwaar 1 (ge luidshinder door explotatie van de sportveldjes) merkt het kollege op dat exploitatie van een jeugdhotel zonder speelveldje voor de kinderen en met een geluidsniveau beneden de 40 decibel geheel onmogelijk is. Stemgeluiden mogen dan ook niet mee worden genomen in de beoorde ling van het heersende geluidsni veau. In de vergunning heeft het kollege overwogen dat verstoring van de rust door toename van het verkeer geen bezwaar is dat uit de inrichting zelf voortvloeit. In de gemeente Westerschouwen heeft in de zomer van 1980 een Distributie Planolo gisch Onderzoek plaatsgevonden, dat aangeeft dat in het hoogseizoen zo'n 50.000 mensen in een periode van zes weken de gemeente bezoeken. In het gebied waar de Schouwsche Boer is gesitueerd is de aan- en afvoer van rekreatief verkeer naar de stranden de laatste tien jaar met 18% toegeno men. Gelet op de toenemende druk op de Westhoek zal dit in de toe komst zeker nog meer toenemen. De aanwezigheid van De Schouwsche Boer zal inderdaad bijdragen tot de toename van het verkeer in dat ge bied. Naar de mening van het kollege echter niet in die mate dat daar one venredige overlast door zal worden ondervonden. Het bezwaar ten aanzien van de discotheek valt naar de mening van b. en w. onder toekomstige ontwik kelingen, die thans niet ter zake zijn. Het kollege schrijft dat het gebied Nieuw-Haamstede, waarin ook De Schouwsche Boer is gelegen, in zijn geheel buiten de aanwijzing tot be schermd natuurmonument is gehou den. B. en w. menen dat De Schouw sche Boer, gelegen in een gebied waarin vier druk bezochte duinover gangen en een zweefvliegveld liggen, geen direkte of indirekte negatieve invloed zal hebben op het natuurmo nument. „Wij hebben daarin dan ook geen reden gevonden om de gevraag de vergunning te weigeren", aldus b. en w. De kapcaciteit van circa 160 bedden heeft het gemeentebestuur ook zor gen gebaard, maar dan uit het oog punt van volksgezondheid en brand veiligheid. Tot slot adviseert het kol lege in het schrijven het beroep onge grond te verklaren. Toekomstige ontwikkelingen De direkteur-generaal voor de Mi lieuhygiëne, mr. G. J. Menken, stelt in zijn schrijven 28 oktober van het vorige jaar dat uit nadere informatie van de exploitatant is gebleken dat het de bedoeling is dat de komende jaren de nadruk zal komen te liggen op het herbergen van jeugdgroepen. Het gemeentebestuur meent dat eventuele toekomstige ontwikkelin gen in het beoordelen van het ver zoek om een vergunning niet mogen worden betrokken. „Gelet op het gestelde in artikel 12a van de per 1 november 1981 gewijzigde Hinder wet, waarin onder andere rekening wordt gehouden met redelijkerwijs binnen afzienbare tijd te verwachten wijzigingen of uitbreidingen van een inrichting, kan ik mij met de stelling van het gemeentebestuur niet vereni gen. Voor het kunnen bepalen of er in de toekomst wijzigingen in de be drijfsvoering zullen optreden is het vergunningsverlenend gezag in een dergelijk geval in hoge mate afhan kelijk van hetgeen door de verzoeker hieromtrent wordt meegedeeld. De exploitant van de inrichting deelde desgevraagd mee dat er geen plannen bestaan om in de toekomst de inrich ting zodanig uit te breiden of te wijzi gen dat sprake is van een essentiële wijziging van de bedrijfsvoering". „Daar er ook geen andere indika- ties zijn die in een andere richting wijzen moet hier mijn (inziens) de be oordeling van de mate van gevaar, schade of hinder worden beperkt tot hetgeen uitdrukkelijk is aange vraagd. Het geheel overziende heeft naar mijn mening het gemeente bestuur hier terecht de gevraagde vergunning verleend. Ik adviseer het beroep ongegrond te verklaren", al dus de direkteur-generaal. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktle: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden bi) vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. OOSTERLAND - Zaterdagochtend zullen de leden van de Nederlands Hei-vormde Jeugdkapel een huis-aan- huis verkoop houden van ovenverse oliebollen. De aktie vindt weer plaats ten behoeve van de twee adoptie-kin deren van de Jeugdkapel, de 17-jarige Tseten Palmo in India en de achtjarige Adriano Correa Ferreira in Brazilië. Voor beide kinderen is jaarlijks teza men f 1.000,- nodig. Iets extra's is altijd welkom. De Jeugdkapel rekent op de medewerking van de bevolking. De leden komen langs of men kan de bollen afhalen aan de „Bakkerij" bij Jan P. Boogert Kommissie Publieke Werken Zierikzee DEN HAAG - Voor het geven van een regeringsstandpunt over het ein drapport van de stuurgroep maat schappelijke diskussie energiebeleid is langer nodig dan drie maanden. De heer H. Asma PvdA) vond: „Als het werk op 1 juni moet gebeuren, zou ik zeggen aanpakken". In de sub sidietoezegging wordt de datum van 1 juli genoemd, waarop het werk uiterlijk van start zou moeten gaan, maar de heer Van der Poel verze kerde de kommissieleden van het feit, dat de subsidiënt inmiddels heeft la ten weten, dat die datum ook twee maanden verschoven kan worden. Het zou voor Zierikzee betekenen, dat enkele straten niet open behoe ven te liggen tijdens de drukste we ken van het toeristenseizoen. Een voorstel om een onderzoek in te stellen naar energiebesparende maat regelen in pand Julianastraat 46 (de Brogumboerderij) werd, na diskussie, teruggenomen door de voorzitter. De kommissieleden bleken nogal verdeeld over dit voorstel en kwamen met drie verschillende adviezen. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Roo- zendaal (CDA) en de heer L. Bécu hadden moeite met het feit, dat een dergelijk onderzoek f7.000,- zou moe ten kosten. „Dit is toch een leuke job voor een eigen ambtenaar'', vond me vrouw Bij de Vaate en de heerBécu gaf het advies: „Kijk nou eerst eens in de eigen keuken of we niet de mensen hebben die dit onderzoek kunnen ver richten". „We hebben maar een kleine keuken met een zeer eenvoudig aan recht", was daarop het antwoord van wethouder De Rijke. Ook de heer Van der Poel moest erkennen, dat de ge meentelijke keuken in dit opzicht zeer beperkt is. Subsidie Hij verwees naar specialistische kennis die op dit gebied toch is vereist en benadrukte verder, dat een bedrag van f 4.770,- subsidie kan worden ont vangen als het onderzoek wordt uit gevoerd door een erkend bureau. De heer Asma was het niet eens met DUIVELAND - Met uiterste kon- centratie zijn dames van de Dui- velandse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen bezig met het maken van broodfiguren. Tevoren waren ze op dit gebied weg-wijs gemaakt door mevrouw A. M. v. d. Zwet-Verdijk uit Nieuwer- kerk, die in haar inleiding tevens een en ander over de gescheidenis van het brood had verteld. Zij gaf tevens een demonstratie van haar kunnen, hetgeen resulteer de in een enthousiast kreatief bezig zijn. Met hulp van mevrouw V. d. Zwet waren de resultaten de moeite waard. De gemaakte figuurtjes kon den thuis worden gebakkea De dames kregen tevens het re cept van het deeg mee, dus wellicht is er bij sommigen een nieuwe hob by geborea Een paar door me vrouw V. dL Zwet gemaakte figuur tjes werden verloot Een uitstekend geslaagde „doe- avond", was aller mening na afloop van deze bijeenkomst dinsdag avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3