diensten PvdA en VVD willen grote verruiming winkelsluitingswet Smit Internationale wil Muller Terneuzen overnemen NCOV en KNOV tegen plan om winkels langer open te laten Margarine duurder Kamer wil kleinere woonwagen centra Kamer wil betere voorlichting agrariërs Kamer wil herziening aardgas prijsstelling glastuinbouw CONCERTZAAL ZIERIKZEE The Osterman Weekend Scheepsbotsing in Beringzee kost mensenlevens Ontploffing door lekkende autogastank Drie vermiste sportvissers gered 2 DEN HAAG - PvdA en VVD vinden dat de huidige winkelsluitingswet geheel op de helling moet en dat er een grote verruiming in de vrijheid van winkels moet komen om hun openingstijden vast te stellen. Nora Salo mons (PvdA) vindt dat staatssekretaris Van Zeil (ekono- mische zaken) voor 30 juni met voorstellen op dit gebied moet komen. De VVD-er Van Erp drong aan op voorstel len op redelijk korte termijn, maar noemde daarbij geen datum. Het CDA voelt niet veel voor het sterk verrui men van de mogelijkheden voor winkels om open te zijn. Dit bleek woensdag in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van een voorstel van Van Zeil om in de win kelsluitingswet een wijziging aan te brengen. Het voorstel van Van Zeil houdt in dat gemeenten de mogelijkheid krij gen om gedurende vier zondagen per jaar toestemming te geven om de winkels te openen, parallel aan een te houden braderie of pasar malam. WASHINGTRON - Bij een onder grondse kernproef, die de Verenigde Staten woensdag hebben gedaan in het proefgebied in de woestijn van Nevada, is de woestijnbodem inge zakt Hierbij zijn twaalf mensen ge wond geraakt, van wie enkelen ernstig. Dit hebben vertegenwoordigers van het ministerie van energie in Rainier Mesa (Nevada) meegedeeld DEN HAAG - Vanaf maandag 20 februari worden margarine en hal- varine enkele centen per pakje of kuipje duurder. De Bond van Neder landse Margarinefabrikanten heeft dinsdag gemeld dat door stijging van grondstoffenprijzen op de wereld markt de groothandel voor plantaar dige margarine zeven cent per 250 gram meer moet betalen. Andere margarines worden drie cent per half pond duurder. Halvarines gaan per kilo vijftien cent (pantaardig) en ze ven cent (niet-plantaardig) in prijs omhoog. Nog niet bekend is met hoeveel cent de margarine en halvarine in de winkel in prijs omhoog zullen gaan. Sinds 1 januari is het bedrijfsleven vrij in het doorvoeren van prijsverhogingen als gevolg van gestegen produktiekosten. DEN HAAG - De Tweede Kamer stelt zich in meerderheid op het standpunt dat de omvang van de uit hun voegen gegroeide regionale woonwagencentra moet worden ver kleind. Die meerderheid meent dat die centra, waarop meer woonwa gens zijn bijeengebracht dan het aan tal waarvoor zij zijn ingericht, zo spoedig mogelijk moeten worden verkleind. Deze eis werd vastgelegd bij de stemming over een motie van de Pvd A-afgevaardigde Van Ooi jen. Zijn motie kreeg de instemming van bijna de gehele Kamer met uit zondering van de frakties van D'66 en de Centrumpartij. Een motie-Van Es (PSP) te komen tot het aanleggen van standplaatsen voor de trekkende woonwagenbewoners werd verwor pen. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft met algemene stemmen een mo tie van Van Noord (CDA) aangeno men om meer samenhang te brengen in onderzoek, onderwijs en voorlich ting in de landbouw. In de motie wordt gesignaleerd dat de rijksvoor lichting zich gaandeweg verplaatst van de individuele begeleiding naar groepsgerichte voorlichting. De boeren proberen dat tij op eigen initiatief te keren door individuele voorlichting te organiseren. De rege ring moet aan de wensen van de boe ren tegemoet komen, zo meent de Ka mer. Dat kan door een georganiseerd overleg tot stand te brengen van rijksvoorlichters, voorlichters van landbouworganisaties en kommer- ciële voorlichters. DEN HAAG Met uitsluitend D'66 tegen heeft de Tweede Kamer dins dag een motie van Van der Linden (CDA) aangenomen om de prijsstel ling van aardgas voor de glastuin ders te herzien. Dat aardgastarief is thans gekoppeld aan de prijs van zware stookolie. De Kamer meent dat het aard gastarief voor deze kategorie uit de pas begint te lopen met vergelijkbare energieprijzen in het het buitenland. De konkurrentiepositie van de glastuinbouw gaat daaronder ge bukt, zo wordt gekonstateerd. De Kamer gaat met dat voorstel ak koord, zij het dat het CDA er de nodi ge moeite mee heeft. PvdA en WD vinden de wijziging maar minimaal en drongen daarom bij Van Zeil aan op verdergaande voorstellen. Aantasting zondagsrust De kleine konfessionele partijen GPV, SGP en RPF voelen niet veel voor het voorstel van Van Zeil. Zij zien in het voorstel een aantasting van de zondagsrust. Bij het CDA speelt dit punt blijkens de bijdrage van woordvoerder Schartman aan het debat ook een grote rol bij de te rughoudendheid waarmee het CDA de mogelijkheid van zondagsver koop beziet. Schartman wilde niet uitgebreid ingaan op wijzigingen in de toekomst van de winkelsluitings wet, maar hij liet blijken dat zijn fraktie daar niet al te veel behoefte aan heeft. Vrijheid van ondernemers De VVD-er Van Erp onderbouwde zijn pleidooi voor een verdere verrui ming van de openstelling van win kels met het argument dat de vrij heid van ondernemers zo weinig mo gelijk aan banden moet worden ge legd. Een bakker heeft er juist be hoefte aan om vroeg in de ochtend open te zijn, terwijl een winkel waar televisies verkocht worden juist veel liever 's avonds wat langer open wil zijn, zo redeneerde Van Erp. Komend tot dezelfde konklusie beargumen teerde mevrouw Salomons (PvdA) de behoefte aan grotere vrijheid met het feit dat Nederland een samenleving is met verschillende verlangens le- De kleine konfessionele partijen wilden van Van Zeil graag de toezeg ging hebben dat werknemers die uit godsdienstige overwegingen op zon dag niet willen werken, daartoe niet gedwongen zullen worden. Mevrouw Salomons merkte nog op het vreemd te vinden dat per ge meente vier zondagen per jaar ver koop mogelijk zal zijn. Daarbij wordt er dus geen onderscheid ge maakt tussen èen gemeente met 20.000 inwoners of een gemeente met 450.000 inwoners, waar vaak in tal van wijken afzonderlijke initiatie ven genomen worden, zo zei zij. RIJSWIJK - Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) en het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) voelen niets voor de mogelijkheid om winkels op werkdagen tot zeven uur's avonds open te laten in plaats van tot zes uur. Dit hebben de organisaties geschreven aan staats sekretaris Van Zeil van ekonomische zaken. Van Zeil wil dat de gemeenten kun nen bepalen dat winkels een uur lan ger open mogen blijven. De NCOV is ervan overtuigd dat de omzetten door dat uur niet zullen stijgen. Het rende ment zal eerder verslechteren. Vol gens het NCOV heeft de konsument nu al voldoende koopmogelijkheden. Bovendien zal het voor werkgevers en werknemers moeilijker worden om 's avonds aan allerlei maatschappelijke aktiviteiten deelte nemen, vinden>bei-' de organisaties; Volgens het KNOV is' bij de koopavond gebleken-dat het tus sen zes en zeven uur 's avonds nogal stil is in de winkels aangezien de Ne derlander dan de maaltijd gebruikt Beducht Het KNOV is er beducht voor ge meenteraden de bevoegdheid te geven de uiterste sluitingstijd te bepalen op zeven uur. De winkelsluitingswet wordt daardoor een speelbal van ge meentelijke politiek, aldus het KNOV. Het KNOV wijst in dit verband op de regeling voor de koopavond. Gemeen ten hebben bij het vaststellen van een koopavond zoveel problemen omdat met name konkurrentieverhoudingen bij die besluitvorming een rol spelen. Het NCOV is ook tegen de moge lijkheid voor gemeentebesturen om voortaan voor vier in plaats van twee zondagen ontheffing te verlenen van ARCEN - Koningin Beatrix heeft woensdag een partikulier bezoek ge bracht aan de Noordlimburgse plaat sen Arcen en Mook, die zwaar te lij den hebben gehad van de waterover last de afgelopen week. DEN HAAG - Ook rekeninghou ders van de Postgiro Rijkspostspaarbank moeten per 1 ju li voor het gebruik van betaalkaar ten betalen. Rekeninghouders aan wie sets van tien tot twintig girobe taalkaarten worden verstrekt, moe ten per jaar 12,50 gulden betalen. Voor setjes van vijf girobetaalkaar ten wordt vijf gulden per jaar gere kend. de winkelsluiting. Tenslotte vindt deze werkgeversorganisatie dat ontheffin gen alleen kunnen worden verleend wanneer het gaat om kulturele mani festaties waaraan uitsluitend plaatse lijke ondernemers meewerken, zoals nu het geval is. Van Zeil wil die be paling verruimen tot allerlei kommer- ciële aktiviteiten. =iii oh n DEN HAAG - Staatssekretaris Ginjaar-Maas (öndeiwijs) voelt niets voor invoering van een alkohol- verbod in schoolgebouwen. Zij zegt dat in antwoord op schriftelijke vra gen van het PvdA-kamerlid Konings. Amerikaanse boer hield slaven ANN ARBOR - In de Ameri kaanse staat Michigan heeft zich het eerste slavenproces sinds 60 jaar afgespeeld met de veroorde ling van een boer en zijn vrouw die zestien jaar lang twee mannen als slaaf hielden. De beklaagden werden eind vo rige week in Ann Arbor door een gerechtelijke jury schuldig bevon den aan onvrijwillige dienstbaar heid en het opzet om de burger rechten van de twee dagloners te schenden. De 61-jarige Ike Kozminski en zijn 56-jarige vrouw Margarethe hielden de twee slaven op hun zui- velboerderij en dwongen hen van zonsopgang tot zonsondergang te werken voor een hongerloon. Ook hun huisvesting was onder de maat. De zoon van het echtpaar, de 30- jarige John, is schuldig gevonden aan medeplichtigheid. De rechter zal later de straf maat bepalen. Advertentie Vertoont a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur de spannende thriller m.m.v. Rutger Houwer Toegang 16 jaar Prijs: Balcon en zaal f 7,50 LONDEN - Iraanse troepen hebben in de nacht van woensdag op donder dag een offensief op grote schaal tegen Irak ondernomea Dit heeft het Iraan se persagentschap Irna donderdag ge meld. GELSENKIRCHEN - Bij een ernstig ongeluk in een kolenmijn in het West- duitse Gelsenkirchen zijn donderdag vijf mijnwerkers op duizend meter diepte onder het puin bedolven. Vijf anderen werden ingesloten door naar beneden stortende stenen. JUNEAU ALASKA - Een botsing tussen twee Japanse vissersschepen, de 349 ton metende Kyowa Maru 11 en de 279 tons Anyo Maru 15, in de Beringzee heeft dinsdag aan 14 opva renden het leven gekost. De Ameri kaanse kustwacht zoekt nog naar drie vermisten. Zeven bemanningsle den van de Kyowa Maru, die zonk, werden gered. Het ongeluk gebeurde 190 km ten noorden van Atka, een van de zuid westelijke eilanden van de Aleoeten- archipel, nadat de schepen elkaar waren genaderd om waarnemers die een onderzoek naar hulpbronnen moesten instellen, van het ene naar het andere schip te laten overstap pen. SCHERPENZEEL - Een ontplof fing heeft woensdagmorgen in Scher- penzeel twee garages en drie auto's vernield. In de wijde omtrek van de garages sprongen de ruiten van wo ningen. De ontploffing is volgens de politie vermoedelijk ontstaan door de lekkende gastank van een auto in een van beide garages. Dit gas heeft zich in de loop van de nacht in-de garage opgehoopt. In de nacht van dinsdag op woensdag kwam het dorp Scherpenzeel door een stroomstoring tussen half zes en half acht zonder elektriciteit te zit ten. Toen de stroom weer werd inge schakeld, kwam vermoedelijk een vonkje vrij, waaronder het gas ont plofte. De schade is nog niet bekend, maar wordt geschat op vele tiendui zenden guldens, aldus de politie. BRESKENS - De reddingboot Ja- vazee uit Breskens heeft dinsdag avond laat na een grootscheepse zoe- kaktie op zee voor de Zceuwsvlaam- se kust en de Westerschelde, waaraan door verschillende schepen van Rijkswaterstaat, loodswezen en poli tie werd deelgenomen, drie mensen teruggevonden die sinds dinsdag middag vermist waren met hun sportvisbootje. De drie, twee mannen en een vrouw, waren dinsdagmorgen vanuit Breskens uit vissen gegaan. Door motorpech werd hun schip richting zee gedreven, waar het in dichte mist verzeild raakte. Het drietal was to taal verkleumd toen het door de red ders gevonden werd. vergadering S.G.-studievereniging. 19.45 uur. ,J~ Bruinisse ROTTERDAM - Het zeesleepvaart- en bergingsbedrijf Smit Internationale in Rotterdam onderhandelt met de sleepdienst Muller in Terneuzen over de overneming van Willem Muller Nederland BV en Willem Muller Ship Brokers BV. Dat is woensdag door de direktie van Smit bekendgemaakt Willem Muller Nederland heeft 64 man in dienst en doet kontraktueel samen met het Belgische sleepbedrijf URS uit Antwerpen alle sleepaktiviteiten op het kanaal Gent Terneuzen. De Muller havensleepdienst voert ook veel sleepwerk uit in de havens van Terneuzen en op de Westerschelde. Bij Muller Ship Brokers met vestigingen in Vlissingen en Terneuzen werken zes mensen. De direktie van Smit Internationale in Rotterdam verwacht dat de bespre kingen binnenkort zullen worden afge rond. De onderneming zal volgens Smit geen nadelige invloed hebben voor de werkgelegenheid van het personeel bij deze twee Muller-onderdelen. De fu sie-kommissie van de SER, de betrok ken vakorganisaties en de onderne mingsraad zijn ingelicht Ria Bos, bestuurslid van de vervoers- bond FNV, zei woensdagavond in een reaktie niet ontevreden te zijn met deze overnemingsplannea De werk gelegenheid bij deze twee onderdelen van Muller zal zo beter gewaarborgd zijn, meent zij. De bonden zullen vol gens haar nog wel stevig in de slag moeten met de direktie van Muller over het personeel dat bij de diverse andere BVs van het bedrijf in dienst is, zoals bij voorbeeld de zeesleep dienst Het personeel hiervan, 30 man en 18 man walpersoneel, heeft vorige week ontslag aangezegd gekregen, ter wijl alle zeesleepboten uit de vaart zijn genomen De bonden zijn het met deze ontslagen niet eens. Smit Internationale verstevigt met een overneming van de Muller Ha vendienst haar positie op de Zeeuwse wateren aanzienlijk. Het bedrijf had al eerder twee andere Zeeuwse sleep diensten, namelijk de nieuwe Vlis- singsc Sleepdiensten Van den Akker in Vlissingen, overgcnomea Sleep boten van deze bedrijven lagen hcr- haaldelijk tijdens bergings- en slcep- klussen op de Westerschelde over hoop met sleepboten van Muller uit Terneuzen. Zaterdag 18 en zondag 19 februari Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou* we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en' van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep ,,Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 16 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes groep twee. 18.45 tot 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring muziekvereniging Crescendo. 19.30 uur. Oosterland „De Pleisterplaats". Vergadering „Door Eendracht Sterk", afd. Oos terland van de ZLM. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond. 19.45 uur. Vrijdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Voorjaarsverga dering H.S.V. Oosterschelde. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Mondragon". Jaarvergadering „Groei en bloei". 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Algemene le denvergadering PJZ. 20.00 uur. Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden James Carson. 20.00 uur. Oosterland Consistorie, St. Joostdijk 12. Leden- Verenigingsgebouw. Jaarvergade ring Algemeen Vissersbelang. 20.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Concertzaal. The Osterman week end. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo, koor Nu met Hope en to neelvereniging Op Drift. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Dansavond voor leerlingen en oud-leerlingen van me vrouw W. Kramer-de Groot. Zondag 19 februari Zierikzee Concertzaal. The Osterman week end. 20.00 uur. Maandag 20 februari Foyer Mondragon. Coöperatiemid dag Coöperatief Contact Centrum West Nederland. 14.15 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Cafétaria „Marktzicht". Jaarverga dering V.A.R.A. afdeling Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Philatelica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven Café-rest. Ringelberg. Algemene ver gadering Oranjevereniging. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Distriktsvergade- ringen waterschap Schouwen-Duive land. 9.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 21 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering „Veehouderijbelangen" kring Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering CDA-Zierikzee. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Jaarverga dering NCVB, afdeling Burgh- Haamstede. 19.45 uur. Renesse Dorpshuis. Distriktsvergadering wa terschap Schouwen-Duiveland. 9.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst plat telandsvrouwen. 20.00 uur. Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis afdeling Brouwershaven. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Jaarvergadering landbouwvereniging Eendracht Bindt. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Distriktsvergadering wa terschap Schouwen-Duiveland. 9.30 Woensdag 22 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Jaarvergadering N.C.V.B. 19.30 uur. Consistorie Hervormde Kerk. Wer- kavond C.H.J.R. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Informatie-avond over natuurgeneeswijze. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Miel Cools. 20.00 uur. School met de Bijbel „De Schouw". Ouderavond 20.00 uur. Nieuwerkerk Weth. v. Klinkenstraat 12. Koffie ochtend N.B.v.P. „Ik en mijn moe der". 9.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 23 februari Zierikzee Pand Visstraat 5. Start koffie-och- tenden voor vrouwen. 9.00 - 11.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 24 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Dia-vertoning strêofeest 1983. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2