streeknieuws Dia-serie van historische waarde voor Bruinisse Enthousiasme vrijwilligers prima motor voor werkloosheidsprojekt Bruse meerpaal toch boven water ELEKTRO LIEVENSE Onderhoud en herstel houtwallen in Westhoek „Over Bru, vroeger en nu" WD ontevreden over beperking veerdienst Vlissingen-Breskens Rede koningin op radio en t.v. Amfetamine handelaar ontsnapt 1 ren een grote achterstand in beheer ontstaan als gevolg van het afnemen van de ekonomische betekenis van de hakhoutkuituur. Voor het behoud van deze houtwallen en elzenmeten is het dringend noodzakelijk dat het onderhoud weer ter hand wordt ge nomen. Tachtig procent van de houtwallen, die door de vrijwilligers onder han den worden genomen is in eigendom bij partikulieren. De bezitters ont vangen van de gemeente een brief, waarin zij op de hoogte worden gesteld van de voorgenomen plan nen. De gemeente vermeldt duidelijk dat de kosten niet ten laste komen van de eigenaren, omdat het behoud van deze landschapselementen een algemeen maatschappelijke funktie heeft. De heer De Feiter heeft tot nu toe zeer goede ervaringen met de ei genaren. „De partikulieren staan zeer positief tegenover de werkzaam heden". Gelukkig maar, want de me dewerking van hen is noodzakelijk voor het slagen van het projekt. De uitvoering van het projekt wordt begeleid door Staatsbosbe heer, de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland, de heer Hohmann en de gemeente Westerschouwen. Aanplant. De houtwallen worden niet^alleen gekapt en uitgedund, de vrijwilligers houden zich ook bezig met nieuwe aanplant, in overleg met staatsbos beheer worden de gerenoveerde houtwallen voorzien van èls, es doorn, eik, es en abeel. Het materiaal dat wordt gebruikt, een wagen, een traktor, enkele mo- torzagen, beschermende kleding, hel men, enz. is betaald uit de subsidie van Staatsbosbeheer. Voor 1983 werd een subsidie van 20.000,- toegezegd, voor dit jaar zal 60.000,- worden verstrekt en voor 1985 wordt 40.000,- subsidie verstrekt. Het ma teriaal wordt eigendom van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland. De leeftijd van de vrijwilligers ligt voor het merendeel tussen de twintig en de dertig jaar. Als de boom eenmaal omver ligt wordt hij in vervoerbare delen gezaagd. WESTERSCHOUWEN - Het werklozenprojekt Kop van Schouwen draait prima. Zowel de vrijwilligers in het veid als de begeleiders zijn zeer tevreden over het verloop van het projekt, dat 28 november van het vorige jaar is gestart. Twaalf vrijwilligers en één voorman, Jo- han Visser (23), houden zich in de Westhoek bezig met het uitvoeren van achterstallig onderhoud aan en herstel van natuur- en landschapselementen. In totaal moet bin nen ruim twee jaar circa vijftien kilometer houtwal en vijf ha elzenhout worden afgewerkt. De werkzaamheden vinden hoofdzakelijk rond de kern van Renesse en ten noordwesten van Haamstede plaats. Zowel de voorman Visser als Maar- Hohmann: „Ik denk dat de vrijwil- ten Hohmann, projektleider Stuur- ligers het werk als heel zinvol erva- groep Werkloosheid Schouwen-Dui- ren. In een enthousiaste sfeer wordt veland als S. L. de Feiter, hoofd veel werk verzet". De direkteur ge- plantsoenendienst van de gemeente meentewerken van Westerschouwen, Westerschouwen laten zich positief W. van Meerten meent dat de kwali- uit over de voortgang van het projekt teit van het werk op het nivo van va- en het enthousiasme van de vrijwilli- klieden ligt. En dat is toch opmerke- gers. lijk, omdat alleen de voorman ge schoolde ervaring heeft in de groen voorziening. Studiedag De groen werkt op dinsdag, woens dag en donderdag. De maandag is bestemd tot studiedag. In een lokaal aan de Duinweg te Haamstede ver zorgt een leerkracht van De Groene School uit Kapelle theorielessen. Het is de bedoeling dat ze een algemene opleiding krijgen in de land- en tuin bouw. De leerstof is een beetje geënd op het eerste opleidingsjaar van De Groene School. Na afloop van het projekt ontvangen de vrijwilligers een certifikaat. „Dat betekent duide lijk een pré voor deze mensen. Daar mee kunnen ze aantonen dat ze erva ring hebben opgedaan en ook nog het een én ander van de groenvoorzie^ ning afweten," aldus Hohmann. Achterstand Met name bij de houtwallen en de elzenmeten is de laatste tientallen ja- Gewapend met een motorzaag tracht één van de vrijwilligers een boom in een houtwal omver te krijgen. Advertentie Aanleg Eiektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01110-1034 SIRJANSLAND Reformatorisch Contactorgaan Het Reformatorisch Contactorgaan Schouwen-Duiveland heeft woens dag 22 februari een vergadering in het verenigingsgebouw te Sirjans- land. Ir. J. v. d. Graaf, sekretaris van de Ger. Bond in de Ned. Herv. kerk uit Huizen houdt een inleiding over de Kinderdoop. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. Na de pauze kun nen over de bijeenkomst vragen wor den gesteld. BRUINISSE Ledenvergadering sv Kwiek De SV Kwiek houdt de jaarlijkse ledenvergadering op woensdag 29 fe bruari in de benedenzaal van het Dorpshuis van Bruinisse. Naast de gebruikelijke agendapunten sprin gen er twee belangrijke in het oog. Dat is vooral het voorstel om de NE VOBO spelende leden de bondskon tributie apart te laten betalen. Vooi de senioren betekent dat een verho ging van 29,25 en voor de junioren 15,- per jaar. Aktueel is het agenda punt dat handelt over de stand van zaken m.b.t. de vergroting van de- gymzaal en de financiële gevolgen Aanvang 20.00 uur. BRUINISSE - „Over Bru, vroeger en nu" was de titel van de schitterende dia-serie die de heer Leo Huibers hield voor de Hervormde vrouwenvereniging „Heplt El kander" op dinsdag 7 februari 1984. Aan de hand van de dia's konden de vele aanwezigen zien welke veranderin gen zich in de loop van enkele generaties hebben voltrok ken over het visserdorp aan de flanken van Grevelingen en Schelde. Nostalgische plaatjes die, door bruut oor logsgeweld of andere oorzaken, nooit meer terug komen. Het eerste plaatje was het begin van het dorp, de Molenweg. Vervol gens werd steeds een dia vertoond van vroeger, gemaakt van een an sichtkaart van vóór 1940, om daarna een dia te zien, genomen van exact dezelfde plaats maar van de huidige situatie. Eerst werden de huizen en straten van nu en vroeger vergele ken. Daarna kwamen de openbare gebouwen, zoals de kerken en ge meentehuis aan bod. Dat Leo Hui bers z'n dorp op z'n duimpje kent bleek wel uit de duidelijk toelichting die hij bij elke dia hield. De vloot Een wel realistische vergelijking, zeker voor de ouderen, waren de dia's over de vloot en de kaoie van Bru. De hoogaarsen en garalen- scheepjes van toen en de moderne mosselschepen met hun grote motor vermogen en technische apparatuur De verschillende havens, het drastisch veranderde openbare ver voer (bus, tram (stoom)boot), het was een boeiende manier om vanaf de zelfde plaats terug in de tijd te I. j- ken. Via het rekreatiegebied, het pol derlandschap en de boerderijen ein digde de diaserie, door Leo Huibers met de grootste zorg genomen en sa mengesteld en voor Bruinisse van grote kuituur-historische waaide is. Dit vond ook burgemeester T. C. Hekman die de serie met grote be langstelling had gevolgd over „zijn" gemeente. De avond werd geopend met gebed en het zingen van Ps. 139: 1 en 14. Me vrouw P. Verspoor-Stoel hield een meditatie ut Joh. 9:5: Het gesprek van Jezus met de blindgeborene. Hoe hij het woord bij de daad voegde en deze mens het licht in zijn ogen terug gaf. Na de heer Huibers hartelijk be dankt te hebben waarbij hij een at tentie kreeg overhandigd, sloot de presidente mevrouw Teekens de avond met dankgebed. BRUINISSE - De zes meter lange stomp van de afgebroken meerpaal in de vissershaven mocht dan een taaie tegenstander zijn, tegen de vin dingrijkheid van de tonnenlegger en de havenmeester moest hij het toch afleggen. Met bruut geweld werd niets bereikt en een kraan op een ponton moest het onderspit delven. Maar woensdag gebruikten Hans de Ronde van de tonnenlegger „Gre velingen" en Jaap Hoogerwerf de havenmeester eenoude methode waarbij de natuur zelf helpt. Deze methode, de zogenaamde „vloeime- thode", berust op een eenvoudige maar doeltreffend principe. Met laag- water wordt een voorwerp dat vanuit de bodem naar boven moet aan een schip bevestigd en de opkomende vloed doet de rest. Het schip stijgt door het opkomende water en trekt het voorwerp mee. Dit lukte ook woensdag. Met laagwater voer de „Grevelingen" tot boven de stomp. Vooraf was een speciaal voor dit doel gekonstrueerde klem gemaakt die zich in het boveneinde van de paal vasttrok. Dit boveneinde van de paal zat nog onder het bodemprofiel van de haven. Stoffel Otte, in duikerspak, belastte zich met het vastzetten van de klem waaraan een ketting was bevestigd. Eerst moest hij daartoe rondom de paal een sleuf graven in de bodem. De ankerketting van de „Grevelingen" werd strak gedraaid en toen was het wachten op de vloed, inderdaad óók de zes meter lange paal soppend uit de taaie modder omhoog. Tegelijkertijd werd water de grond in gespoten. Donderdagochtend werd het karwei afgerond door de fa. Van Oord die met werkbak en kraan en met een trilmachine weer een nieuwe paal in de grond dreef. DEN HAAG - De VVD-kamerleden te Veldhuis en Van Erp hebben mi nister Smit-kroes van verkeer en wa terstaat donderdag schriftelijk ge vraagd om een oplossing te zoeken voor de beperking van de veerdienst tussen Vlissingen en Breskens in de periode van 15 februari tot 15 juni. In die periode wordt gewerkt aan de nieuwe aan'eginrichtingen van de veerdienst. Vrachtverkeer is dan niet of nauwelijks mogelijk en persone nautoverkeer slechts ten delen. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland hebben een alternatief op tafel ge legd om de miljoenenschade voor het bedrijfsleven te beperken. Zij den ken dat de werkzaamheden in veel korte tijd kunnen worden uitge voerd. De minister zou op dat voor stel moeten ingaan, zo menen de VVD-kamerleden. DEN HAAG - De rede die koningin Beatrix volgende week donderdag in het Europees parlement in Straats burg uitspreekt is rechtstreeks te ho ren en te zien op radio en televisie. De NOS-TV op Nederland 1 en NCVR-radio op hilversum 1 zenden de toespraak uit van 12.00 tot 12.30 uur. De persdienst van het Europees parlement heeft dit donderdag mee gedeeld. Het is de eerste maal dat een ge kroond staatshoofd van een van de tien lidstaten van de EG de plenaire vergadering van het parlement toespreekt. Staatssekretaris voor Europese zaken van Eekelen verge zelt de koningin naar Straatsburg. De voorzitter van het parlement, de Nederlandse socialist Dankcrt, biedt haar een luch aan in het chateau des Rahan, het voormalig verblijf van de bisschoppen-regeerders van de stad. Hoogwaterhek Twee maal heeft de storm deze week in Bruinisse gezorgd voor een extra hoge vloed en twee keer ook heeft de havenmeester de nieuwe hekken gebruikt om de „kaoie" af te sluiten. Dinsdagochtend (3.20 plus NAP) en woensdagavond (3.1 x plus ANP) stond het havenplateau blank tot aan de Noorddijk en bewezen de hekken hun dienst. 3.07 m is het kri- teriumpunt, dan staat het water te gen de dijk en wordt het autoverkeer boven over de dijk geleid. De „kaoie" is dan in principe niet meer bereikbaar. BROUWERSHAVEN Kommissie welzijn In het stadhuis houdt de kommis sie welzijn van de gemeente Brou wershaven dinsdag 14 februari een vergadering. Op de agenda staat de subsidiëring van de Stichting Cultu rele Commissie Brouwershaven De Roode Lelie in verband met de vesti ging van een museum te Brouwersha ven. De vergadering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Fiom-Zeeland De groep voor weduwen en weduw naars die wekelijks bij elkaar komt in het pand van Fiom, aan de Var kensmarkt 1 te Middelburg, houdt dinsdag 21 februari een thema- avond. De heer Priester, beveiligingsfunk tionaris bij de gemeentepolitie Mid delburg, geeft deze avond voorlich ting over inbraakpreventie. Aanvan 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Granaat Op het strand van Haamstede werd donderdag een oefengranaat gevon den. Vermoedelijk gaat het om een markeringsgranaat. De Explosieven Opruimings Dienst heeft vanochtend de granaat opgehaald en meegeno men. SEROOSKERKE - De 38-jarige Amsterdammer G. van S. die wordt verdacht van handel in Amfetamic, is woensdag uit het groepsburcau van de Rijkspolitie in Scrooskerke (Walcheren) ontsnapt. Van S. was een van drie mannen die vorige week donderdag werden aangehouden bij een inval in een Amfctaminefabrick je in Zaanstad. Van S. zat opgesloten in een verhoor kamer in het politiebureau van Se rooskerke. Hij wist een klapraam kapot te trekken en via het verbui gen van de tralies te ontsnappen. Do man is nog spoorloos. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5