RSG-RECTOR P. VIS GAAT „MET VUT" Toch feest in Kerkwerve op Koninginnedag jlittnliM Toneel en muziek bij jaarlijkse uitvoering „7/e wilde altijd zo dicht mogelijk bij de leerlingen blijven staan Elektriciteit in Zaandam goedkoper In Nieuwerkerk Achtduizend liter kerosine in sloot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 februari 1984 Nr. 23472 3 ZIERIKZEE - Rector drs. P. Vis van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman heeft te kennen gegeven gebruik te willen maken van de regéling vervroegd uittreden. Per 1 augustus neemt hij na zeventien jaar afscheid van de RSG, die toen hij in Zierik- zee kwam nog HBS was met 217 leerlingen, zetelend in de Manhuisstraat. Nu, in het schitterend nieuwe gebouw in Poortambacht, telt de school bijna 1200 leerlingen, verdeeld over MAVO, HAVO en VWO. Zowel leerlingenaantallen als veranderde schooltypen wijzen reeds op een turbulen te periode in het onderwijs, die heden ten dage nog voortduurt. In het onderwijs is veel aan de gang. Het telt ontzettend veel onzekerheden, die het werken erin zwaarder maken. Dat is 'een van de redenen, waarom de heer Vis het een mooi tijdstip vindt om voor zijn 62-ste jaar - nu dat kan - het rectorschap over te dragen. „Je merkt dat je ouder wordt, al ben ik goed gezond", zegt hij met een glimlach. Rector drs. P. Vzs, gefotografeerd voor dokumentatiecentrum/bibliotheek, de trots van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman. Voor wie de heer Vis kent zal het geen verrassing zijn te vernemen dat hij zijn beslissing pas na rijp beraad heeft genomen en tijdig heeft ken baar gemaakt. Hij is een rustig, be dachtzaam man, die zijn antwoorden zeer zorgvuldig en doordacht formu leert. Hij heeft een intense be langstelling voor het hele onderwijs- gebeuren, maar heeft altijd zijn best gedaan zo dicht mogelijk bij de leer lingen te blijven staan. Daarom ook is hij blijven volhouden zelf de rap porten uit te delen: voor het persoon lijk kontakt. Voorheen van gebouw naar gebouw fietsend, nu in de aula voor klassen en kleine groepen apart. Het is ongelofelijk hoeveel leerlin gen hij bij naam kent, in aanmerking genomen dat de_brugklassen dit jaar in totaal 236 leerlingen tellen. Ruim over de tweehonderd nieuwe gezich ten dus. Het uitdelen van de rappor ten aan alle leerlingen neemt drie da gen in beslag Niet alleen manager ,,Ik heb een vrij goed geheugen", vertelt hij, .waardoor het me weinig moeite kost de namen te onthouden". Hij woont ook alle rapportenverga deringen bij. „Anders zou ik alleen manager zijn, terwijl ik liever ook bezig ben met leerlingen, leraren en onderwijszaken. Tegenwoordig komt er toch al zo veel administra tief werk over je heen. Er is een stort vloed van papier te doorworstelen, die samen met administratie en con rectoren wordt verwerkt". Door de extra inspanningen, die de nieuwe school en het MAVO-projekt vergden en door de toenemende werkzaamheden door de bezuini gingsmaatregelen is de heer Vis de laatste twee jaren niet meer aan les geven (in aardrijkskunde) toegeko men. Toen dat nog wel zo was, stond hij meestal voor de brugklas. Hij vond dat plezierig, want hij maakte meteen met nieuwe leerlingen kennis en hij kon ze zonodig helpen bij het omschakelen van lager naar middel baar onderwijs. Begeleiding nieuwe leerlingen Hij vindt de begeleiding van 'c(e nieuwe leerlingen heel belangrijk. Daarom ook heeft hij van het begin af aan, van '68 af, getracht de studie lessen zo goed mogelijk uit te voeren. Bij het invoeren van de Mamoetwet in dat jaar waren die wettelijk ver plicht gesteld in brugklassen. Op de RSG zijn deze studielessen naar voorbeeld van professor Vuyk later zelf uitgebouwd. De heer Vis heeft uit gesprekken met ouders en leerlin gen de indruk gekregen, dat deze me thode goed heeft gewerkt. „Ik heb het gevoel dat de leerlingen zich on danks de grootte van de school niet verlaten voelen". Door de studielessen wordt gepro beerd de nieuwe leerlingen zo goed mogelijk op te vangen in de school: „Dat probleem hebben we aardig on der de knie." Tevens wordt de leer lingen in die lessen een goede werk- aanpak aangeleerd en de vaardighe den bijgebracht die bij verdere stu die nodig zijn (als gebruik van agen da en passer, woordjes leren enzo voorts). De brugklassen volgen die lessen met een kleine groep. Hoewel ze al jaren niet meer verplicht zijn, worden ze op de RSG nog steeds toe gepast. Ze zijn zelfs uitgebreid naar andere leerjaren, zodat een be leidsplan voor de gehele school is ontstaan, dat eventueel verbeterd of aangevuld kan worden. RSG-gids Zo bestaat er ook een gids voor le raren en medewerkers die steeds wordt aangevuld. Een keurig boek werk, in een multimap voorzien van het toch wel flitsende RSG-vignet, waarin praktische zaken als regelin gen voor film- en videomateriaal, ge bruik van bibliotheek dokumenta tiecentrum, normen bij bevordering, ook het beleidsplan voor leerlingen begeleiders, taken van schooldeka- nen, studieleiders en klassevertegen- woordigers, staan uitgewerkt. .7J}e heer Vis is een dergelijke gids op geen andere school tegengekomen.' Dokumentatiecentrum Het zojuist genoemde bibliotheek- dokumentatiecentrum, ingericht in het hart van de school, is eveneens vrij uniek te noemen. Het is een enor me klus geweest om het naar wens op te zetten. Leraar J. A. Brandenbarg, is er samen met kollega G. H. E. J. Timmermans nog steeds mee bezig. Het bijzondere van deze biblio theek is dat deze in het leerproces van de school is geïntegreerd. Er wordt niet slechts een boek geleend, of een uurtje aan een tafel in de ruim te ge(huis)werkt. De dokumentatie hoort er werkelijk bij de leerstof; bij het vak waar de leerling mee bezig is, vooral bij Nederlands, aardrijks kunde, geschiedenis, biologie. De heer Brandenbarg had bij de voorbereiding een aantal scholen \'-e- ?ucht, maar nergens gevonden vat ue RSG er :ec wilde. Met steun van de provinciale bibliotheekcentrale en met de hulp van moeders (zeer ge waardeerd door de heer Vis), is het centrum tot stand gekomen. Boven dien sluit het systeem van uitlenen aan op de bibliotheek te Zierikzee en die van de provincie. „Het dokumentatiecentrum heeft een heel eigen funktie", aldus de heer Vis. Hij denkt dat men er op het departement en op de inspektie ook zo over denkt, want van de 55 scholen die in het kader van het werkgele- genheidsprojekt voor jongeren in aanmerking wilden 'komen voor assistent-bibliothekaris, was de RSG de enige die er - in dit geval een bibli- othekaresse - een kreeg. „Een erkenning voor het werk,dat er in de afgelopen jaren is verricht'', meent de heer, Vi^„tdie het jammer zou vinden als deze tijdelijke vak kracht per 1 augustus - zoals de af spraak is - zal moeten opstappen. Het is overigens opvallend, hoe rustig een aantal leerlingen in het do kumentatiecentrum aan het werk is. Een reflektie van het karakter van de heer Vis? Hij vindt immers dat er in een school voldoende rust behoort te zijn om te werken, een mening die door de meeste leraren wordt onder schreven. Met de inrichting van het gebouw is daarmee rekening gehouden door onder andere goede isolatie van de wanden, zodat de klassen elkaar niet kunnen hinderen. Een jaar of wat ge leden propageerde het bouwcentrum veel meer open ruimten in een school. „Ik heb altijd gedacht dat dit in de praktijk vreselijk zou tegenval len", aldus de heer Vis. „Dat bleek ook zo te zijn. Het „modeverschijn sel" verdween weer spoedig." Tot zijn vreugde was het RSG-gebouw - op het dokumentatiecentrum na -niet op die opvatting ontworpen. Nieuwe ontwikkelingen Bij de RSG wordt terdege rekening gehouden met vernieuwingen in het onderwijs, waarvoor de school zich steeds heeft opengesteld. Daarvan getuigen de vele experimenten en projekten die al achter de rug of nog gaande zijn. „Wij proberen de ont wikkelingen bij te houden", aldus de heer Vis, „maar als we er in stappen, doen we dat weloverwogen". Zijn mening is dat dergelijke zaken niet ten koste mogen gaan van leerlingen of leraren te zwaar mogen belasten. Een oordeel van een man die het kan weten. Zijn lange ervaring in het onder wijs dateert'van 1949 af, met een on derbreking van vier jaar (1963-1967) als tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid. Hij maakte toen on der andere deel uit van de vaste ka merkommissie van onderwijs en we tenschappen. Hij hield zich destijds bezig met de voorbereiding van de overgangswet voortgezet onderwijs (het instellen van de schooltypen MAVO, HAVO en VWO), dus de wetgevende kant van de Mammoetwet, die hij in 1968 aan de uitvoerende kant kreeg te ver werken als rector van de Zierikzeese HBS. Politiek Tijdens zijn dertienjarige leraren- periode in Breda, voordat hij kamer lid werd, was hij daar lid van de ge meenteraad en van provinciale sta ten van Noord-Brabant. In Zierikzee liet hij de politiek, althans naar bui ten toe, voor wat het was. Hij wilde zich niet als een uitgesproken politie ke figuur presenteren, omdat de school leerlingen van alle gezindten telt. „Het is belangrijk, dat leerlingen van alle gezindten samenwerken met respekt voor eikaars levensovertui ging. Dit gegeven bepaalt mede de identiteit van de school", verklaart hij zich nader. De heer Vis heeft trouwens een bre de belangstelling op allerlei terrei- nem Daarom vindt hij het erg prettig om straks wat meer tijd voor zichzelf te hebben. En voor zijn echtgenote en kinderen. Hij heeft twee kinderen, leerlingen op „zijn" RSG, met wie hij graag zwemt, wandelt of fietst, musea bezoekt en bovendien tennist hij graag. „Gewoon ouder" De ontwikkelingen in het onder- wijsgebeuren blijft hij vanzelfspre kend volgen. Daarom wil hij probe ren ook via de RSG daarvan op de hoogte te blijven „al ben ik straks heel eenvoudig ouder merkt hij lachend op. „Misschien kan ik nog eens iets gaan doen op onderwijsge bied, al weet ik nog niet precies op welke manier." Lezen van vaklitera tuur zal hij blijven doen. Ook is hij van plan historisch onderzoek te ver richten naar een door een van zijn voorouders in 1858 gebouwde Friese stolpboerderij in de Haarlemmer meer, waarnaar ook de huidige be woner had gevraagd. Er is weinig van bekend. Hij wil daar graag spoe dig mee beginnen en speelt zodoende toch weer in op zijn vakgebied socia le geografie. Het is nog een volledig open zaak wie zijn opvolger zal worden. Afgelo pen zaterdag zijn de eerste adverten ties geplaatst. Er is een benoemingsadvieskom- missie, waarin ook vertegenwoordi gers van de school zitting hebben. De heer Vis vindt het - uiteraard - een goed idee dat (voor het eerst) leerlin gen worden betrokken bij het maken van de plaatselijke profielschets voor een nieuwe rector, die het (lan delijk) standaardprofiel moet kom- pletteren. KERKWERVE - Tijdens de algeme ne vergadering van het Oranjekomi- tee te Kerkwerve, donderdagavond in het gemeentelijk verenigingsge bouw, werd duidelijk dat het komi- tee kan blijven voortbestaan. In eerste instantie werd hieraan getwij feld toen niemand van de elf aanwe zige burgers bereid was in het komi- tee zitting te nemen. Toch was dat nodig omdat er vier leden aftredend waren. Tenslotte toonden de heren J. P. van Leenen en M. H. Jonker zich bereid het Oranje- komitee te gaan versterken. Ook de heer C. J. van de Panne kwam terug op zijn eerder genomen besluit ermee te stoppen. Dat betekent dat er drie leden afscheid namen, te weten me vrouw C. P. Berrevoets-Kesteloo en de heren C. P. Hart en H. A. Schip per. Twee mensen kwamen in hun plaats. Zo gaat de organisatie van het Koninginneféest gewoon door, zij het met één lid minder. Op de vergade ring, die in totaal ruim een uur duur de, werd niet alleen gesproken over nieuw te kiezen leden. Er kwamen ook voorstellen op ta fel voor de komende Koninginnedag. De werkgroepen van de scholen zul len zich intern beraden of er voor de kinderen iets georganiseerd moet worden omdat sommige aanwezigen vreesden dat er verschillende kinde ren afwezig zullen zijn (Koninginne dag valt dit jaar in de Paasvakantie). Ook werd de vraag gesteld of het Oranjekomitee de jaarlijkse bejaar- denreis moet blijven omrganiseren. Misschien is dit meer een taak voor het bestuur van de bejaardensoos? Het Oranjekomitee zal zich, in nieu we samenstelling, beraden over het één en ander. Advertentie *-j Restaurant Renesse Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Keuken geopend van 12.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 ZAANSTAD - Huishoudens en Zaamdam (gem. Zaanstad) gaan min der betalen voor hun elektriciteits verbruik. Het gaat om een voordeel van enkele tientjes per jaar. Ook za kelijke kleinverbruikers (de winke liers) in Zaandam krijgen een gusti- ger energierekening gepresenteerd. Daarmee wordt het verschil tussen de elektriciteitstarieven in Zaandam en die in de andere stadsdelen van Zaanstad wat kleiner. Zaandam stond gebend om zijn dure elektrici teit. Omdat vorig jaar december de Amsterdamse gemeenteraad besloot de elektriciteitstarieven voor met name de huishoudens te verslagen, kan Zaandam rekenen op een lager inkooptarief. Het gemeentelijk elek- triciteits bedrijf van Zaandam be trekt namelijk zijn stroom van de hoofdstad. De andere stadsdelen worden van stroom voorzien door het Noordhollands energiebedrijf dat la gere tarieven hanteert. De gemeente raad van Zaanstad besloot donder dagmiddag die meevaller vooral ten goede te laten komen aan de klein verbruikers. Met deze prijsverlaging komen de GEB-tarieven in Zaandam wat dichter bij de tarieven zoals die gelden in de andere stadsdelen. NIEUWERKERK - De muziekver eniging „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk verzorgde in sa menwerking met „Nu inct Hope" uit Bruinisse de jaarlijkse uitvoering in het Verenigingsgebouw „Ons Dorps huis" te Nieuwerkerk. De voorzitter van „O en U", de heer A. Heijboer, kon een groot aan tal aanwezigen welkom heten, onder wie burgemeester J. van Bommel en echtgenote, alsmede vertegenwoor digers van zusterverenigingen. Het muzikale gedeelte van de avond ge tuigde van een goede kwaliteit. Ach tereenvolgens werden gebracht de Europa-mars (R. Allmcnd), vier Im pressies (H. van Lijnschoten). Hymn of friendship (M. v. Delft), die wun- derbahre jahre (W. Tuschla), Roman ce (arr. W. Hautvast), Sentimental journey (arr. R. Beck) en Kodomo no. H1 (mars M. van Delft). De muziekge zelschappen hebben vele jeugdleden en dat is, zoals bekend, de toekomst. Toelichting bij de muziekprogramma werd gegeven door de dirigent. Toneelspel Het tweede gedeelte van de avond bestond uit een goed en vlot gespeeld toneelspel, getiteld „Kontakt met kootje" in drie bedrijven. Het pu bliek kon het vertoonde spel zeker waarderen, getuige de vele lachsal vo's. In de pauze werd de bekende verlo ting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na een bedankje aan de to nelisten vergezeld met een bloemetje van de voorzitter, waren de laatste uurtjes voor de dansliefhebbers, waarvan gretig gebruik werd ge maakt. „O en U" kan terugzien op een in alle opzichten geslaagde avond. EELDE - Op de luchthaven Eelde is dinsdag door een vergissing van een chauffeur van een Shell-tankwagen ongeveer 8.000 liter kerosine (vlieg tuigbrandstof) in plaats van in een ondergrondse tank via een riolering in een sloot terecht gekomen. Dit heeft direkteur A. van Herwaarden van het vliegveld donderdag be vestigd. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar I 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3