Ir. D. Luteijn verwacht forse stijging (50%) opbrengstnivo's Kennismaking leerlingen met scholengemeenschap toekomstige Christelijke Cebeco Zuidwest is krachtiger geworden Joeri Andropov overleden Open dag mavo/lhno installatiebedrijf Voorzitter J. van Iwaarden: Inleiding voorzitter NCR tijdens vergadering Cebeco Zuidwest MIDDELBURG - Gedurende de laatste vijftien jaar wordt de ontwikkeling van de Nederlandse land- en tuinbouw gekenmerkt door een verdere specialisatie en intensivering van de produktie. Daarmee is Nederland verder dan enig ander EG-land. Tijdens de algemene ver gadering van Cebeco-Zuidwest, donderdag in Middel burg, stelde ir. D. Luteijn, voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad, de vraag of dit beleid dient te wor den voortgezet of dat de bakens op bepaalde punten ver zet moeten worden. „Als een rode draad door alles heen loopt mijns inziens de noodzaak om als Nederlandse land- en tuinbouw bij de tijd te blijven, te blijven stre ven naar de laagst mogelijke kostprijzen en de sterkst mogelijke konkurrentiepositie", aldus Luteijn. De produktiviteit zal verder stijgen, deels via kosten besparende maatregelen, deels ook via verhoging van de fysieke opbrengstnivo's per ha en per dier. Het lijkt vol gens Luteijn reëel om te verwachten dat tegen het einde van deze eeuw de opbrengstnivo's zeker 50% hoger lig gen dan nu. „Wat de inkomens betreft zullen we het volledig in de markt moeten verdienen. Sterker dan voorheen dient het aksent te worden gelegd op Ir. D. Luteijn: Blijven streven naar laagst mogelijke kostprijzen". efficiëncy-verbetering zonder alleen naar de groei van het produkt-volu- me te kijken. Dat vergt van de boer een groot aanpassingsvermogen. Duidelijk van essentieel belang is dat het Gemeenschappelijk land bouwbeleid in de EEG overeind blijft, vooral om daarmee de Ge meenschappelijke afzetmarkt zonder binnengrenzen overeind te houden, alsmede een zekere bescherming te gen de veel te grillige wereldmarkt." De kernvraag is volgens Luteijn of binnen het Gemeenschappelijk land bouwbeleid vastgehouden zal wor den aan een beleid dat zoveel moge lijk ruimte laat voor produktiever- schuivingen naar die gebieden, waar de produktiefaktoren het béste zijn voor het betrokken produkt. Superheffing In de markt- en prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor het komende jaar miste spreker enige vi sie op de toekomst. Hij vond het te veel gericht op de bezuiniging voor Brussel op de korte termijn en in het totale pakket zit te weinig samen hang. Alles overheersend in de dis- kussie lijken de maatregelen voor de zuivel, met name de Superheffing. „Ik wijsSuperheffing óf. Dat gaat onvermijdelijk in de richting van de landen-quotering, die nadelig voor Nederland uitpakt en struktuurbe- vriezend werkt. Is er eenmaal een kontingentering in de zuivel inge voerd, dan heeft dat ook gevolgen voor het totale EG-landbouwbeleid en ook voor andere produkten," al dus de voorzitter. Bij beschouwingen over het EG- landbowbeleid moeten we steeds be seffen dat als wij in Nederland onze intensieve produktie op peil willen houden, men in andere landen ruimte zal moeten krijgen voor andere pro- dukties. Bij beschouwingen over het EG- landbouwbeleid moeten we steeds beseffen dat als wij in Nederland on ze intensieve produktie op peil wil len houden, men in andere landen ruimte zal moeten krijgen voor ande re produkties. Naast Europees beleid is het naar de mening van Luteijn van groot be lang wat er nationaal gebeurt. Daar wordt immers de basis gelegd voor onze konkurrentiekracht als land- en tuinbouw. „Wat de algemene ekono- mische situatie betreft zijn we door het diepste dal heen. We moeten wel oppassen dat we bij de eerste positie ve geluiden als overheid niet weer onmiddellijk geld gaan uitgeven. On ze kollektieve lastendruk is nog steeds vijftien procent hoger dan in andere EG-landen en bovendien heb ben we nog steeds een tekort van cir ca 40 miljard per jaar. Ik ben van mening dat als het beleid van dit ka binet de overheidsuitgaven en de kollektieve lastendruk terug te drin gen wordt doorgetrokken er een goe de kans bestaat dat we aan het einde van dit jaar een daling van de wer kloosheid te zien krijgen." Landbouwpolitiek in Nederland Wat de Nederlandse landbouwpoli tiek betreft had Luteijn grote zorgen of de kern van het landbouwbeleid, gericht op onderwijs, onderzoek, voorlichting en struktuurverbeteren- de maatregelen wel overeind blijft. Met name de ontwikkeling van de voorlichting gaat in de richting dat de overheid zich steeds verder van de begeleiding van de individuele be drijven terugtrekt. We moeten op passen dat diverse voorlichtingsvor- men niet langs elkaar heen werken. Het is een noodzaak om tot een cen traal centrum begeleiding kommuni- katie en automatisatie te komen, al dus Luteijn. „Door de jaren heen hebben land bouworganisaties initiatieven geno men, coöperaties opgericht, samen werkingsvormen bevorderd om de begeleiding van het agrarisch pro- duktieproces te versterken. Het lijkt erop dat in de komende jaren nieuwe uitdagingen op ons afkomen. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat rondom het hele komplex van de bedrijfsbe- geleiding veel taken te wachten lig gen, die zeker zo belangrijk zijn als de beïnvloeding van het politieke steekspel rondom markt- en prijsmaatregelen. Het gaat hier om- zaken waarbij CLO's samen met Coö peraties het voortouw zullen moeten nemen," besloot D. Luteijn. PPR wil geen woningbouw in natuurgebied Bergen op Zoom DEN HAAG - PPR-kamerlid Lank- horst wil van minister Winsemius (Vrom) weten welke voorwaarden hij heeft gesteld aan de toekenning van een lokatiesubsidie voor woning bouw in het verdronken land van Markiezaat in de gemeente Bergen op Zoom. Bij brief van 19 oktober heeft de bewindsman zijn subsidie toezeggingen van 21 mei 198C be vestigd. Achtergrond van de vraag is de stagnatie van de bevolkingstoene ming van Bergen op Zoom, de op- vangtaak van Breda voor West- Brabant en de waarde van het ver dronken land van Markiezaat als na tuurgebied. Die waarde is door de re gering erkend in het struktuursche- ma natuur- en landschapbehoud. Lankhorst wil weten of onderzocht is of de woningen ergens anders in Ber gen op Zoom worden gebouwd, dan wel of de minister het nut van de nieuwbouw in het geheel niet meer inziet. Advertentie Die konstatering is voor de land bouw in het zuidwesten van grote be tekenis. Wij zullen dat ook in de loop van dit jaar, buiten onze kring, onder de aandacht brengen van dié be- drijfsgenoten, die wel veelvuldig ge bruik maken van het pakket van goe deren en diensten van Cebeco- Zuidwest, maar die nog géén lid zijn van onze organisatie. Wellicht zijn er onder hen velen, die als zij daartoe uitgenodigd worden, het lidmaat schap op rijs stellen. „Toegenomen kracht van onze or ganisatie geeft ons de mogelijkheid om een bijdrage te leveren aan de promotie van alternatieve mogelijk heden voor onze telers. Zij het in be perkte mate, kunnen erwten en veld- bonen, brouwgerst en blauwmaan- zaad, in het bouwplan een steentje bijdragen tot verruiming van keuze- £mogelijkheden. Voor de afzet van die produkten beschikken wij over BRUSSEL - De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, heeft vrijdag in Brussel aangekondigd dat de Sowjet-regerings- en par tijleider, Joeri Andropov, is overleden. Dit heeft een officiële Franse woord voerder in Brussel bekend gemaakt. Sowjet-leider Joeri Wladimiro- witsj Andropov, die op 12 november 1982 Leonid Breznjev opvolgde als sekretaris-generaal van de Commu nistische Partij van de Sowjet-Unie (CPSU), wist in korte tijd de macht aan zich te trekken. Ruim een half jaar na het overlijden van Breznjev bekleedde Andropov al de drie funk- ties van zijn voorganger: Naast par tijleider werd hij in een korte perio de staatshoofd en voorzitter van de defensieraad. Dat is opmerkelijk om dat het Breznjev jaren kostte voor dat hij die posities in handen kreeg, toch heeft Andropov niet voldoende tijd gehad om de hervormingen in de Sowjet-samenleving door te voeren die hij in zijn hoofd leek te hebben. De eerste indrukken wezen erop dat Andropov vastbesloten was na een periode van stagnatie onder Breznjev nieuwe vaart te brengen in de Sowjet-Unie. Hij verklaarde meer dan eens het land uit zijn lethargie te willen wakker schudden en een „nieuwe industriële mentaliteit" te introduceren. Andropov bond de strijd aan met korruptie en ekonomi- schc delikten. Tijdens de eerste maanden van zijn leiderschap stel den de staatsmedia zware straffen in het vooruitzicht voor ekonomische misdrijven als zwendel, spekulatie en verduistering. Maar al werd na zijn benoeming in november een aan tal partij- en regeringsiunktionaris- sen ontslagen, het tempo van veran dering lag veel lager dan de meeste waarnemers verwachtten. Vrij snel bleek dat Andropov met gezondheidsproblemen te kampen had, vele geruchten deden de ronde over mogelijke ziekten waaraan de 69-jarige leider zou lijden. Ongetwij feld was zijn zwakke gezondheid een ernstige handicap voor zijn slagvaar digheid bij het uitvoeren van een nieuw beleid. Vergeleken met zijn voorganger trad Andropov nauwe lijks voor het voetlicht, een onge woon verschijnsel in een politieke stelsel waar vaak optreden in het openbaar traditioneel een teken van macht is. ZIERIKZEE - Woensdagmiddag en -avond hebben ou ders en leerlingen van de zesde klas lagere school kennis kunnen maken met de Christelijke Scholengemeenschap mavo/lhno te Zierikzee. 's Middags werd de leerlingen van de lagere school een programma aangeboden, waarin vooral de voor hen nieuwe vakken centraal ston den. Aandacht werd geschonken aan wiskunde, engels en huishoudkunde. In groepjes onder leiding van een leerkracht en een ouderkommissielid, werden de jonge lui in de gelegenheid gesteld een drietal verkorte lessen mee te maken. Bij het vak wiskunde maakten ze een test over het herkennen van con gruente figuren. Na afloop bleek dat dit goed gelukt was. Ook bij het vak engels kwamen ze snel tot aardige re sultaten. Zingend - in het engels - ver lieten ze het lokaal. De leerlingen maakten kennis met de keuken door even gezellig te bak ken, te proeven, af te wassen en gauw het receptje op te schrijven. Meisjes uit de 4e klas lhno gaven de leerlingen aanwijzingen, want soms dreigde een gasvlam wat te hoog en een baksel wat te donker te worden. In de aula was een expositie inge richt met werkstukken van leerlin gen van de school, terwijl studieboe ken bekeken konden worden. Al met al een waardevolle oriëntatiemiddag waarin leerlingen op een speelse wij ze kennis konden maken met het ver volgonderwijs aan de Christelijke Scholengemeenschap. Aan deze geslaagde middag hebben 130 lagere schoolleerlingcn deelgenomen. 's Avonds was er een voorlichting voor ouders en kinderen, die dit jaar de lagere school zullen verlaten. De direkteur, de heer Van Drie, verwel komde alle ouders en las een gedeelte uit Lucas 18, waarbij hij wees op de grote verantwoordelijkheid „die wij op ons nemen, als we het woord van Jezus: „laat de kinderen tot mij ko men", ook in het onderwijs van es sentieel belang achten." Na te zijn voorgegaan in gebed ging hij in op het doel van de bijeenkomst, infor matie met betrekking tot de school keuze na de lagere school. Hij ging in op een aantal faktoren, die bij de keuze een rol spelen, daar bij noemend intelligentie, geheugen, karakter, opvang door de ouders, koncentratie, bereidheid thuis te oe fenen. Hij wees op het feit, dat de werk week van kinderen bij het voortgezet onderwijs wel eens meer dan 40 uren kan tellen. Is het kind meer theore tisch of meer praktisch ingesteld, kan het de vaak lange weg naar de voltooiing van een beroepsopleiding wel overzien? Moeilijke keuze Het maken van de schoolkeus valt helaas vóór de puberteit en juist in die periode vinden er bij de leerlin gen grote veranderingen, geestelijk en lichamelijk, plaats. In die vaak moeilijke periode zijn ze op weg naar een stuk zelfstandigheid, leren ze omgaan met de eigen wil en de eigen verantwoordelijkheid. Mede daarom is het belangrijk, dat door middel van een geïntegreerde brugklas ge- weekend servicedienst tel. (01110) 6255 MIDDELBURG - „Wij sluiten een boekjaar af, waarin het eigen vermogen van onze coöperatie aanzienlijkl is versterkt, waarin aan noodzakelijke ver sterking van voorzieningen ruimschoots is voldaan en waarover onze leden een bijschrijving op ledenschuldrekening verkrijgen van lVt% over hun - op basis van vrijwilligheid gegarandeerde en geraliseerde - omzet. Samenvat tend mag ik zeggen— Cebeco-Zuidwest heeft opnieuw aan kracht en betekenis gewonnen. Dat geldt ook voor de ons zozeer verwante Aardappelafzetorgani satie", aldus J. van Iwaarden, voorzitter van Cebeco-Zuidwest tijdens de al gemene vergadering, donderdag in Middelburg. de korst mogelijke verbindingen, zo dat met lage kosten kan.worden afge zet", zei Van Iwaarden. Aardappelafzet Moedgevend is ook de versterkte positie van de Aardappelafzetorgani satie en de gegronde verwachtingen met betrekking tot het lopende boek jaar. De ontwikkeling in de andere deel nemingen is eveneens gunstig, dat wil zeggen dat de algemene ontwik keling in deze „verlengstukken" van de boerenbedrijven geen grond geven tot pessimisme. Daarmee is niet ge zegd dat akkerbouw en veehouderij een zonnig jaar tegemoet gaan. Er zijn zorgen met betrekking tot de toe komst van de bedrijven van Cebeco- Zuidwest. De sektor zal aan het „in leveren" niet ontkomen. tracht wordt een wat meer definitie ve keuze nog een jaar uit te stellen. De schooldekaan, de heer Renden, vertelde iets over het schoolsysteem in ons land in het algemeen en ging vervolgens in op de gang van zaken aan de eigen school, waaraan hij aan dacht besteedde aan zaken als de on derwezen doorstroming en de diverse eindexamenpakketten. Hierna volg de een eerste gespreksronde, waarbij diverse vragen werden beantwoord. Met de 110 aanwezige ouders wer den daarna de onderwijsmogelijkhe den van de Christelijke Scholenge meenschap - aan de hand van een stencel - doorgewerkt. In de pauze kregen de ouders de gelegenheid het gebouw te bekijken. In verschillende lokalen waren leerlingen bezig hun kunnen te demonstreren. Na de pauze kreeg de heer Quist, brugklascoördinator van het Christe lijk Lyceum te Goes het woord. In Goes is een tweejarige verlengde brugperiode ingevoerd, waarin het kind de eigen mogelijkheden leert kennen. De begeleiding van de leer lingen neemt op beide scholen een centrale plaats in. Tot slot dankte de heer Van Drie al len voor hun aanwezigheid en be langstelling, waarna de heer Quist voorging in dankgebed. Kinderen van de lagere school maakten woensdagmiddag kennis met de Christelijke scholengemeenschap in Zierik zee. In de keuken konden ze even gezellig bakken en proeven. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14,00 -17.00 uur en van 19.00- 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Vrijdag 10 februari Zierikzee Concertzaal. Koncert Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant, van de Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Kerkwerve „De Heerenkeet", Flaauwers. Alge mene vergadering Landbouwvereni- ging „Landbouwbelang", afd. Kerk werve van de ZLM. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand". Uitvoering sportvereniging DFS. 19.30 uur. Hotel-restaurant Haamstede. Leden vergadering oranjevereniging Voor Vorstenhuis en Vaderland 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouw. Kennisma kingsbijeenkomst met ds. D. R. Jon ker (Ned. Herv. Kerk). 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Onderlinge solistenkon- kours Crescendo. 19.30 uur. Winterkerk. Kennismakingsbijeen komst met ds. D. R. Jonker. 20.30 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Bioscoop. Gandhi. 19.00 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo, koor Nu met Hope en to neelvereniging Op Drift. 19.30 uur. Bruinisse Klubgebouw Molenstraat. Ruil- en verkoopbeurs „De Nachtegaal". 10.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kring Schou- wen-Duiveland CBTB. Het ABC van de belastingen. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 14 februari Zierikzee Garage Van Oeveren. Bejaarden NCVB gaan naar Kerkwerve. Ver trek: 14.10 uur. „Huis van Nassau". Fraktie- bestuursvergadering VVD. 16.30 uur. Marktzicht. Fraktievergadering PvdA. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardenbijeenkomst. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Ger. Kerk. Algemene ledenvergade ring CDA Westerschouwen. 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Jaarvergade ring van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Wester schouwen, met de film „Uitzicht" van het Reumafonds. 13.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardcnsoos. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie welzijn. 19.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Voorlichtingsbijeen komst Groene Kruis. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.30 uur. Bruinisse ,,'t Durpsuus". Vergadering afd. Bruinisse van de ZLM. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat 5. Lodewijk, de lachende leeuw. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissievergadering publieke werken. 17.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes groep één. 18.30 tot 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2