Basisschool Raamstraat blijft een moeilijke zaak Kampeerboeren niet blij met groot projekt Kabbelaarsbank Vrijwilligers werklozenprojekt Ridderorde voor S. Silvis direkteur Cebeco Zuidwest L|94 0 /2t/c|U/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vaten met bijtend zuur bij Renesse eitr Vier doden door frontale botsing VAKANTIES VQfli zeveren reizen Ledenvergadering VEKABO ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Afscheid rektor P. Vis Nieuwsbode-reis Vrijwiliigersprojekt Door gebruik te maken van de VUT-regeling °a Zlerikzeesche Nieuwsbode organlséert Het werkloosheidsprojekt in de Westhoek De 2aalv°e,balPl°a9 van Sporthuis Zierik- op 13 en 14 april een reis voor haar lezers Hraait niteravanw ha. „„.izee Is officieus kampioen van Schouwen- Officieus kampioen net werKioosneiosprojeiu in de Wesfhoek zal de rektor van de RSG „Professor Zee- °jLr 21^! „®en,i«oiHn?f nlfmïTru draail uitslekenci dankz'i bet enthousiasme man", de heer P. Vis, per 1 augustus af- "aa' he[ Af"dal en OUsse dort. De reis zal van de deelnemende vrijwilligers. (Pag. 5). scheid nemen van de RSG. (Pag 3). twee dagen duren. (Pag. 4). Duiveland geworden door een 5-2 overwin ning op Bijmakelaardij. (Pag. 7). VRIJDAG li) FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23472 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er toe aansporen vrijwillig datgene te doen wat nodig, goed, of nuttig is dat gedaan wordt, dadrin bestaat het ganse geheim ener verstan dige opvoeding. Daniël Stern MIDDELBURG - De heer S. Silvis uit Burgh- Haamstede is donderdagmiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van de ge meente Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsver- driet-Leenheer speldde in de Schouwburg te Middelburg de bijbehorende versierselen op. Silvis nam gisteren af scheid als algemeen direkteur van Cebeco-Zuidwest, een funktie die hij vele jaren heeft vervuld. Ter gelegenheid hiervan voerden verscheidene sprekers het woord. Mevrouw Niemantsverdriet-Leen- neer vermeldde als eerste spreker dat Silvis een wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan de samenvoeging van een groot aantal coöperaties in zuidwest-Nederland, welke fusie tot Cebeco-Zuidwest leidde. „Onder uw leiding heeft het bedrijf een enorme groei doorgemaakt, de omzet steeg van 93 miljoen naar 260 miljoen." De burgemeester vertelde dat Silvis vanaf 1978 lid is geweest van de kom missie van advies van Cebeco Han- delsraad en dat hij tal van sporen heeft verdiend in het maatschappe lijke leven. Wat de politiek betreft is hij voorzitter geweest van de lande lijke Arjos, lid van Provinciale Sta ten, lid van de AR, fraktie-voorzitter in Barendrecht en wat het kerkelijk leven betreft is Silvis voorzitter van de kerkeraad van de Ger. kerk te Burgh-Haamstede. De heer J. van Iwaarden, voorzit ter van Cebeco-Zuidwest vond de op dracht de heer Silvis 'mét woorden "te bedanken de moeilijkste sinds hij bij Cebeco in dienst trad. ,,U onderken de al vlug het belang van de boeren en wist altijd alle probleempjes op te lossen. De grootste kracht van u vond ik echter: van ieder een maxi male inzet vragen en zelf daarbij het grote voorbeeld geven. Voor al het werk dat u heeft verzet is geloof en vertrouwen in jezelf en in degenen, waar je mee werkt nodig", aldus Van Iwaarden. Namens de Cebeco bood hij het echtpaar Silvis een vliegreis- vakantie aan. ,,Het ridderschap is een verdiende kroon op het werk dat u de laatste vijftien jaar hebt gedaan", vond de heer J. Bécu, president commissaris van de aardappelafzetorganistie. „Afscheid nemen is het afsluiten van een periode en wel een periode van opbouw." Silvis was in de ogen van Bécu de architekt in de opbouw van de aardappel b.v. Een architekt, die ook de financiële zaken goed in de ga- -iëii 'hield. „Uw kapaciteiten heeft u - Mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer speldt de heer S. Silvis de versier selen op, behorende bij de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nas- voor de volle honderd procent uitge buit", aldus Bécu. Bouwstenen Drs. G. van de Berg, president di rekteur van de Cebeco Handelsraad noemde de ridderorde een onderlij ning van de plaats en de positie van Cebeco-Zuidwest in de Zeeuwse ge meenschap. „U bent gestart in het partikuliere bedrijfsleven en in de loop der jaren heeft u zich ontpopt tot een coöperator. Cebeco en de hele achterban hebben geprofiteerd van uw kennis van zaken'. Samen staan wij voor de taak de lijn in de ontwik keling voort te zetten. Dank voor de "gezonde bouwstenen In bijna lyrische bewoordingen liet de heer I. Ligthart Schenk, die na mens de direktie sprak, zich uit ten opzichte van Silvis. Hij noemde hem een „geboren leider", „gezegend met een natuurlijk overwicht", een „uit gebalanceerd gevoel voor wat wel en niet haalbaar was" en een „bijzonder mens". S. Silvis zei in zijn dankwoord de onderscheiding te willen dragen als een herinnering aan het werk dat hij de laatste vijftien jaar in het zuid westen van Nederland heeft gedaan. „Het is een prestatie van een groep, niet van mij alleen", onderstreepte de heer Silvis. Hij wordt opgevolgd door .de heer J. Boeve. RENESSE - Na de vaten met do delijk gif, die woensdagmiddag op het strand van Westerschou wen zijn gevonden, werden op het strand ter hoogte van de duino vergang Jan van Renesseweg te Renesse donderdag opnieuw va ten gevonden. Ditmaal betrof het twee blauwe vaten met bijtend zuur als inhoud. De vaten zijn overboord geslagen van een schip en komen uit Honduras. De tekst op de vaten luidt: „DSC Teguci galpa Honduras 226421-103". Deze vaten zijn ook elders langs de Noordzeekust teruggevonden. De vaten werden naar de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland ver voerd die ze naar een afvalver werkingsbedrijf zal brengen. De Rijkspolitie adviseert van de va ten af te blijven en de politie te waarschuwen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. wi ve. ZIJPE - Door een frontale botsing bij Sint Maartensvlotburg (gemeente Zijpe) zijn vrijdagmorgen omstreeks half tien vier mensen om het leven gekomen. Dat heeft de politie meege deeld. Het ongeluk gebeurde door nog onbekende oorzaak op de weg naar Den Helder-Velsen. Ook in de vergadering van de Gemeenschappelijke Schoolraad Zierikzee blijkt: ZIERIKZEE - De bouwkommissie, die is ingesteld om aan de gemeenteraad een advies uit te brengen over de wensen ten aanzien van de huisvesting van de onder- en bovenbouw van de openbare basisschool in de Raam straat in Zierikzee, is er tot nu toe nog niet in geslaagd om een eensluidend advies uit te brengen. Deze medede ling deed de heer H. Cooman donderdagavond tijdens de vergadering van de Gemeenschappelijke Schoolraad, toen het agendapunt „voortgang verhuizing Binnen de Veste" aan de orde was. Hij vertelde de vergadering dat er twee plannen voor de verhuizing wa ren gemaakt, maar dat binnen de bouwkommissie verschil van inzicht bestaat over de keuze. „We hebben nu de zaak voorgelegd aan de inspek- trice en gevraagd of zij, in sa menspraak met de schoolleidingen van Binnen de Veste en Nutskleuter- school wellicht een oplossing kan ge- vèn". Wethouder J. Groen gaf, als aan vulling op hetgeen naar voren was gebracht door de voorzitter van de bouwkommissie de heer Cooman, te kennen dat op 18 februari het bestuur van de Nutskleuterschool bi jeen komt om te bepalen wat zij met hun school willen gaan doen. „Daar na komt er een vergadering van de integratiekommissie om ten aanzien van de integratie van Binnen de Veste en de Nutskleuterschool tot een besluit te komen. Er moet spoe dig een beslissing genomen worden over deze integratie". Op een vraag van schoolraad- voorzitter J. A. van Anraad-Goosen, wat er gaat gebeuren als de huidige pat-stelling blijft bestaan, deelde de wethouder mee dat er dan maar een verdeeld advies naar het kollege gestuurd moet worden, waarop het kollege zelf de knoop maar moet doorhakken. De heer Groen weiger de verder in te gaan op de gevolgen, die een dergelijke gang van zaken zou kunnen hebben voor de vorming van de genoemde basisschool. Volgens de ministeriële nota Her- strukturering Scholenbestand Basis onderwijs dienen de gemeenten vóór 1 april van dit jaar een opgave te doen hoe zij het openbaar basison- Vorvoig pag. h Advertentie Voor het ruimste assortiment in ALLE soorten (C%uï RE'SBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE-TEL. 01110-5036 Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden, ook zon Wolkenvelden maar ook perioden met zon; 's nachts lichte vorst met minimumtemperatuur ongeveer min één graad; middagtemperatuur circa vijf graden; zwakke veranderlijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 14 febr.: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -4 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: oost 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 8.04, onder 17.45 Maan op 11.43, onder 3.09 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.47 Maan op 12.17, onder 4.26 13 febr. Zon op 8.00, onder 17.49 Maan op 13.05, onder 5.39 Volle Maan: 17 febr. (1.41) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 febr. 9.01 21.49 2.57 15.32 12 febr. 10.13 22.58 4.05 16.43 13 febr. 11.35 - 5.22 17.59 Doodtij: 12 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig gebied van hogeluchtdruk net ten westen van Frankrijk gelegen zorgt in grote de len van West-Europa voor rustig weer. In ons land is vandaag bewolking binnengestroomt. Dit hangt samen met een gebied met bewolking af komstig van Engeland. In de loop van zaterdag kunnen er echter ook zonnige perioden voorko men waarbij de temperatuur in de middag tot circa 5 graden kan stij gen. Het ziet er naar uit dat ook de ko mende dagen het eerder genoemde hogedrukgebied het weer in onze streken zal bepalen, waarbij op over wegend droog weer gerekend kan worden. ELLEMEET - Het bestuur van de Vereniging- Kampe ren bij de Boer „VEKABO" Schouwen-Duiveland stelt zich op tegen een groot verblijfsrekreatie-projekt aan de Kabbelaarsbank. Volgens een in opdracht van de provin cie uitgevoerde studie door de Grontmij, zou hier plaats zijn voor de realisatie van vijfhonderd kampeerplaatsen en negentig vakantiebungalows. Volgens VEKABO-voorzitter de heer H. Geluk bestaat er geen behoef te aan een dergelijk projekt dat, naar zijn mening, vele miljoenen guldens subsidie van de overheid zal kosten. Geluk pleitte voor de opvang met name in de piekperioden door ge bruik te maken van overloopterrei nen en verruimende mogelijkheden voor het kamperen bij de boer. Hij deed dat woensdagavond in het dorpshuis te Ellemeet tijdens een druk bezochte ledenvergadering van de VEKABO. In de Westhoek draait het werklozenprojekt de Kop van Schouwen prima. Dertien vrijwilligers houden zich bezig met het onderhoud en herstel van de houtwallen. Op pagina 5 staat een artikel met enkele foto's over dit projekt. Federatie de afdeling op Schouwen-Duive land bestaat thans een jaar en hoewel volgens de voorzitter enerzijds nog niet zulke konkrete resultaten zijn te noemen, is het bestuur anderzijds toch niet ontevreden, omdat inmid dels een federatief verband kon wor den aangegaan met de VEKABO Walcheren en een werkgroep in Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor is ook de Schouwen-Duivelandse afdeling toegelaten tot het provinciaal overle gorgaan. Verder signaleerde hij, dat ook gemeenten en landbouworgani saties zich het afgelopen jaar bereid toonden de stem van de verenigde kampeerboeren aan te horen. Van de landbouworganisatie kwam boven dien het aanbod gebruik te kunnen maken van hun juridisch deskundige als de behoefte daaraan zich zal voor doen. De heer Geluk sprak verder over het lange uitblijven van de Kampeer- wet en bij vroeg zich af of deze wet ooit van kracht zal worden. Mocht dat inderdaad niet het geval zijn, dan zullen de lagere overheden belang rijke beslissingen dienen te gaan ne men op het gebied van de rekreatie. In dit verband achtte hij het ook van groot belang dat de VEKABO haar stem zal laten horen. Hij benadrukte, dat de. kampeer boeren in staat zijn de rekreant op betaalbare wijze ruimte en rust te bieden. De voorzitter bestreed het stok paardje van de tegenstanders van het kamperen bij de boer, dat deze vorm van rekreatie ontwsierend is voor het landschap. Gebruikmakend van een goede beplanting zal het kampe ren bij de boer het landschap ten goe de komen, meende de heer Geluk. V ervuilingsprobleem Hij wilde overigens wel erkennen, dat er inderdaad nog problemen zijn. die om een oplossing vragen, zoals het vervuilingsprobleem. In dit ver band sprak hij over de mogelijkheid met gebruikmaking van drukriole- ring ook de buitengebieden aan te sluiten. Tijdens de binnenkort te houden besprekingen met Water schap en Reinigingsdienst zal dit punt wellicht ook aan de orde ko men. Tot slot liet de voorzitter weten het eens te kunnen zijn met het beleid van de V.V.V.'s niet te verwijzen naar kampeerboeren, die niet zijn aangesloten bij de V.V.V. Hij gaf de aanwezigen dan ook de raad zich bij de plaatselijke V.V.V. aan te sluiten. DEN HAAG - De ondernemers in de Sociaal-Ekonomische Raad (SER) vrezen onaanvaardbare kostenstij gingen als de norm voor geluidsover last in bedrijven op tachtig decibel wordt gelegd, zoals de minister van sociale zaken voorstelt. De werkne mers stemmen in met het voorstel van de minister de grens voor schade lijk geluid te leggen bij tachtig deci bel. Dit blijkt uit een ontwerp advies van de SER-commissie Arbeidswet geving, dat de SER volgende week vrijdag moet vaststellen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1