Gemeente Aardenburg" moet carillon teruggeven Penelope van de „Polyanthe" Ijzergieterij in Middelburg gered Bedrijfshygiëne en kwaliteit wachtwoord voor de boer VVD vraagt kamerdebat over bestelling fregatten Order uit Taiwan voor ,,De Schelde" Gs Zeeland dwingt Oostburg tot meebetaling bodemonderzoek Grondwater verontreinigd op Tholen Regio vergadering D'66 in Serooskerke (W) Noodzaak van provinciale weg Tholen niet aangetoond IKON programma „Kleur" over Iran Avro's Televizier Magazine over isoleercellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 februari 1981 Nr. 23471 9 Rechtbank in Middelburg beslist: MIDDELBURG - De Zeeuwsvlaamse gemeente Aar denburg moet het 49 klokken tellend carillon van de stichting „Ons Nationaal Monument" binnen dertig da gen teruggeven aan de stichting. Dat heeft rechter J. H. Mulder van de Middelburgse rechtbank woensdagmor gen beslist. Het carillon dat in 1978 gratis aan de gemeente Aardenburg ter beschik king was gesteld door de nu 89-jarige architekt Pieter de Boer uit Drach ten, voorzitter van de stichting Ons Nationaal Monument, heeft in Aar denburg voor grote problemen ge zorgd. Burgemeester drs. W. Locke- feer, wethouders en gemeente raadsleden vlogen elkaar in de haren omdat men het niet eens kon worden over de plaats waar het carillon zou moeten worden opgericht. VLISSINGEN - Koninklijke Maat schappij „De Schelde" heeft met de Taiwan Power Company een over eenkomst gesloten voor het verbou wen van een ketel van de energiecen trale van Linkou voor kolenstook. De opdracht omvat 150 manjaren werk en er is 60 miljoen mee ge moeid. De opdracht is een vervolg op een kontrakt om twee eenheden van de centrale van Talin geschikt te maken voor het stoken van kolen. Daar is in 1981 mee begonnen en het werk is na genoeg voltooid. Indertijd was met die order 80 miljoen in het geding. Het klokkenspel verdween in ver band hiermee gedeeltelijk naar een oude schuur, terwijl de kleine klok ken werden opgelagen in de kelder van het gemeentehuis. De bejaarde architekt voelde zich zo beledigd door het gesjoemel met zijn carillon, dat een geschenk was van soldaten uit de Tweede Wereld oorlog, dat hij op 20 juli vorig jaar met een gerechtelijke procedure aan spande tegen Aardenburg om zijn ca rillon terug te krijgen. De rechter in Middelburg heeft hem nu, na bijna zeven maanden, zijn zin gegeven. De gemeente Aarden burg moet het carillon binnen dertig dagen terug geven en binnen negen tig dagen weer oprichten op de plaats waar het vandaan komt. Dat is de achtertuin van de familie De Boer in Drachten. Als de gemeente niet aan deze eis voldoet, dan moet ze een dwangsom van duizend gulden per dag betalen tot een bedrag van der tigduizend gulden. Jammer De initiatiefnemer van de plaat sing van het carillon in Aardenburg, Schelte van Jelgershuis uit die plaats, zegt het vreselijk jammer te vinden dat dit monumentale caril lon, dat een grote toeristische trek pleister had kunnen vormen, uit Zee land weggaat. In zijn overweging heeft de Middel burgse rechter zwaar de beslissing la ten wegen van GS van Zeeland. Die DEN HAAG - De Tweede Kamer zal deze week bij de behandeling van de de fensiebegroting ook de bestelling van vier M-fregatten voor de Nederlandse Marine bij de werf De Schelde bespreken. Dat gebeurt op aandringen van de VVD. De VVD bleek vorige week tijdens een kommissievergadering met st-aatssek-retarïs--Van -Houwelingen over deze zaak bezwaar te hebben te gen de wijze waarop een overeen komst is gesloten met de Engelse re gering en de Rolls Royce-fabrieken voor de levering van gasturbines voor de fregatten. Volgens de VVD zijn de afspraken over toekomstige kompensatieorders van Britse zijde niet hard genoeg. De VVD wil dat de staatssekretaris eerst nagaat of met het Amerikaanse bedrijf General Electric, dat ook naar de order dong, geen betere afspraken zijn te maken, - alvorens de bestelling bij De Schelde wordt geplaatst. Van Houwelingen heeft echter al laten weten daar niets voor te voelen en werd daarin gesteund door PvdA en CDA. Omdat de order uiterlijk deze week moet worden aanbesteed zal het debat over deze zaak worden ge- kombineerd met de behandeling van de defensiebegroting. De frakties krijgen daarvoor wat extra spreek tijd. MIDDELBURG - Het dreigend faillissement van de Ijzergieterij Middel burg is definitief afgewenteld. Dinsdagmiddag hebben vertegenwoordigers van de provincie Zeeland, de Westland-Utrecht hypotheekbank en de Ijzer gieterij een principe-overeenkomst bereikt, waardoor het voortbestaan van het bedrijf wordt gewaarborgd. De Middelburgse Ijzergieterij was een onder deel van het RSV-concern. Minister Van Aardenne weigerde vorig jaar na het RSV-debacle een boedelkrediet te verschaffen voor de volgens de minister niet-rendabele gieterij. De gemeente Middelburg sprong bij en garandeerde over de maand februari en maart de lonen van het personeel. De ijzergieterij had nog recht op een bedrag van 4,5 miljoen gulden uit de pot SEOZ (Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland), die speciaal voor de redding van onder meer de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen gespekt was met een bedrag van 50 miljoen gulden, af komstig uit het reservekapitaal van de PZEM (Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij). De Schelde en het Schelde-montagebederijf Sicon had den hun geld al lang binnen. Door problemen met de banken dreigde echter de 4,5 miljoen gulden uit de SEOZ-pot niet aan de ijzergieterij te worden uitbetaald. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde R. Barbe, die de onderhandelingen namens de pro vincie leidde, heeft de grootste schuldeiser, de Westland-Utrecht hy potheekbank, een aantal concessies gedaan met betrekkeing tot de hypo theekschuld, en zelfs nog een forse fi nanciële injektie toegezegd aan de ij zergieterij. Gezonde basis Het bedrijf kan nu aan zijn direkt opeisbare verplichtingen voldoen, en ook op langere termijn is door de SEOZ-injektie een gezonde financië le basis ontstaan. De ijzergieterij be schikt momenteel over een redelijk goed gevulde orderportefeuille en ziet de toekomst met vertrouwen te gemoet. Vorig jaar moesten er bij de ijzer gieterij 40 mensen worden ontslagen. Er werken nu nog 71 mensen. De bon den in Zeeland zijn ook bijzonder blij met de nu tot stand gekomen over eenkomst. hebben onlangs het verplaatsings krediet voor het carillon dat de ge meente op de begroting had opge voerd, niet goedgekeurd. De rechter vreest dat de herplaatsing wel eens een zaak van zeer lange adem had kunnen worden en vond het beter het carillon aan de stichting Ons Natio naal Monument terug te geven. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de ge meente Oostburg in Zeeuws- Vlaanderen dwingen mee te betalen aan een bodemonderzoek op het te- rein van de vroegere gasfabriek in die gemeente. GS hebben, omdat de gemeente halsstarrig blijft weigeren aan het onderzoek mee te werken, nu een bedrag van 45.300 gulden aange wezen op de gemeentelijke begroting voor het onderzoek. De gemeente Oostburg wil geen hernieuwd onderzoek, omdat een eerdere bodeminspektie al had aan getoond dat de grond ter plaatse en het grondwater ernstig vervuild wa ren met Cyanide, Fenol, Aromaten, PCA's en Trichlooretheen. Maar om dat het terrein buiten de bebouwde kom ligt en niemand er volgens b. en w. van Oostburg hinder van onder vindt wil men de zaak zo laten. GS hebben nu anders beslist en een dwangmaatregel opgelegd. De gemeente Oostburg is tegen het besluit van GS in beroep gegaan en heeft ook een schorsingsverzoek in gediend tegen de maatregel bij de Raad van State. THOLEN - Oriënterend bodemon derzoek op de stortplaats Tuttelhoek op Tholen heeft uitgewezen dat het grondwater op het terrein en het slib in de sloot langs de stortplaats enigs zins verontreinigd zijn met zware metalen. Verder is het grondwater op de stortplaats ernstig verontreinigd met enkele organische oplosmidde len zoals cyclohexanon, isobutanol en propanol. Het grondwater in de direkte omgeving van het terrein is niet verontreinigd. Het onderzoeksbureau vindt maat regelen gewenst om verspreiding van het verontreinigde grondwater naar het oppervlaktewater te voorkomen. Omdat de stortplaats nog in het ge bruik is en niet in een kwetsbaar ge bied ligt kan dit niet in het kader van de Interimwet bodemsanering gebeu ren. Volgens gedeputeerde staten moet de verontreiniging worden aan gepakt met bv. de Afvalstoffenwet. Tussen het waterschap Tholen en de gemeente is overleg gaande over de gewenste maatregelen om het veron treinigde oppervlaktewater te sane ren. SEROOSKERKE - Op vrijdaga vond 17 februari belegt de regio Zee land van Demokraten '66 een open bare algemene regiovergadering in De Zandput te Serooskerke (W). De vergadering begint om 19.30 uur. Na wat huishoudelijke zaken zal omstreeks 20.30 uur Maarten Eng- wirda, fraktievoorzitter voor de De mokraten in de Tweede Kamer, in gaan op de landelijke politiek. Ook zal er vanuit de statenfraktie een vi sie worden gegeven t.a.v. de provin ciale politiek. Uiteraard is er volop gelegenheid vragen te stellen aan de inleiders. HATTEM - De kwaliteit van landbouwprodukten zal in de komende jaren een steeds grotere rol gaan spelen. Enerzijds zal de konsument zijn eisen steeds hoger stellen en anderzijds zullen andere landen ter bescherming van de eigen produktie aan de kwaliteit van te importeren produkten vergaande eisen stellen. Deze waarschuwing liet de voorzitter van de Geldersche Maat schappij voor Landbouw, W. J. Lokhorst donderdag horen op de algemene vergadering van zijn organisatie in Hattem. Bedrijfshygiëne en kwaliteit zul len meer dan ooit het wachtwoord zijn, zo zei hij. Wijzend op uitspraken van voor aanstaande ekonomen in de afgelo pen weken, onder andere van presi dent Duisenberg van de Nederland- sche Bank, over een herstel van de ekonomie, zie hij dat er buiten de grenzen mag worden gerekend op een aantrekken van de vraag naar agra rische produkten. In het binnenland lijkt door overheidsmaatregelen in de inkomenssfeer sprake van een sta bilisatie in de konsumptievraag. Om het buitenland geen gelegen heid te geven maatregelen tegen Ne derland te nemen zullen volgens Lok horst stringente maatregelen nodig zijn om met name het mond- en klauwzeer in te dammen. Daarbij mogen niet worden onderschat het leed dat de betrokken veehouders wordt aangedaan, en de grote nade len voor de handel en slachterijen in de getroffen gebieden. De landbouwproblemen in de Eu ropese Gemeenschap zijn volgens de voorzitter van de Geldersche Maat schappij van Landbouw niet het ge volg van de toegenomen produktie, maar van een terugval in de afzet in niet EG-landen. Daardoor moet de gemeenschap veel geld uitgeven voor het opslaan van produkten. Ook zijn door de verminderde vraag de prij zen op de wereldmarkt gedaald, met als resultaat hogere EG-restituties om het prijsverschil te overbruggen. Lokhorst pleitte voor de weg van de geleidelijkheid om de problemen aan te pakken. DEN HAAG - Het aantal uitgespro ken faillissementen is in de maand januari gedaald met 22 procent in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. THOLEN - Volgens de Raad van State is de noodzaak van een nieuwe woonwijk ten noordoosten van de provinciale weg in Sint Maartens dijk niet aangetoond. De Raad heeft het beroep van de gemeente Tholen tegen het onthouden van goedkeu ring door gs aan het bestem mingsplan „Noord" (Sint Maartens dijk) ongegrond verklaard. In dit plan werd een woonwijk ten noor doosten van het dorp mogelijk ge maakt. Het belangrijkste argument voor gs goedkeurig te onthouden aan het bestemmingsplan was de overschrij ding van de provinciale weg naar Stavenisse. Deze zou dan door de be bouwde kom gaan lopen. Als alterna tief hebben gs een uitbreiding in noordwestelijke richting voor gesteld. Niet optimaal In haar beroep heeft de gemeente aangevoerd dat een uitbreiding ten noordwesten van Sint Maartensdijk niet optimaal aansluit bij de huidige bebouwing. Ook zou deze op korte af stand van de afvalwaterzuivering sinstallatie en de begraafplaats ko men te liggen. Verder stelt de ge meente dat de verkeersintensiteit op de provinciale weg gering is. Volgens de Raad van State kan een woonwijk ten noordwesten bij de kom via een bestaand voetpad aan sluiten bij het dorp. Ook kunnen in het door gs voorgestelde alternatief voldoende woningen worden ge bouwd, zelfs als rekening wordt ge houden met de vereiste afstand van de woningen tot de zuiveringsinstal latie en de begraafplaats. De Raad van State geeft wel toe dat de verkeersintensiteit op de provin ciale weg niet omvangrijk is: ca. 1.750 motorvoertuigen per etmaal. In het seizoen maakt er echter meer (rekreatie) verkeer van de weg ge bruik. HILVERSUM - Het informatieve radioprogramma--„Kleur" van de IKON besteedt donderdag (Hilver sum 2,18.30 -19.00 uur) aandacht aan het vijfjarig bestaan van de Islamiti sche republiek Iran. Vijf jaar schrik bewind, aldus de IKON. Verder een reportage over Mozam bique waar na drie jaar droogte een ernstige watersnood vorige week grote schade aanrichtte. „Kleur" besteedt ook aandacht aan de plan nen van de psychiatrische inrichting Licht en Kracht in Assen om een groot aantal bedden te laten verdwij nen om zo plaats te maken voor dag behandeling van patiënten. HILVERSUM - Avro's Televizier Magazine besteedt donderdag (Ne derland 1, 22.35 - 23.15 uur) aandacht aan de vijftigste verjaardag van Avro's radio journaal, de oudste Ne derlandse aktualiteitenrubriek op de radio, aldus de Avro. Ook kijkt Televizier naar de iso leercellen in psychiatrische inrich tingen en de situatie in Libanon. Te levizier brengt verder nog een repor tage uit Iran, waarin een gesprek met Radjavi, het hoofd van de verzetsbe weging Mujahedeen-Khalq. Vrijdag 10 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Een paard in de hand. In de ze aflevering worden wetenswaar digheden over de ruitersport verteld en in beeld gebracht. 16.15 uur Wordt vervolgd. Hierin valt weer van alles te beleven op strip-, tekenfilm- en muziekgebied. 16.50 uur Alleen als ik lach. Het lezen van een doktersroman door de pa tiënten doet het verlangen van de he ren naar vrouwelijk gezelschap ont waken. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Cruijff Co. De bekende voetballer doet in deze serie fijne kneepjes van de voetbaltechniek uit de doeken. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De één-twee-drie-show 21.55 uur Brandpunt 22.40 uur De ver van mijn bed show. In deze aflevering wordt de positie van de buitenlanders in Nederland bekeken naar aanleiding van de be handeling van de Minderheidsnota in de Tweede Kamer. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven 23.45 uur Olympische spelem. Hierin een verslag van de wedstrijden rode len en de korte kur kunstrijden op de schaats voor paren. Nederland 2 9.25 uur Olympische spelen. 500 m hardrijden op de schaats voor dames, waarna het eerste deel van de tweede manche dames en heren rodelen. Ook de heren komen aan bod op de 500 m hardrijden op de schaats, gevolgd door het tweede deel van de tweede manche rodelen voor dames heren. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Olympische spelen. Samen vattingen van de hardrijwedstrijden op de schaats en bobsleeën. 20.00 uur Kieskeurig 20.25 uur In de kast, op de kast. Een blijspel, uitgevoerd door het Theater van de Lach met onder andere John Lanting, Annelies Balhan, Johan Si- rag en Floris van Spronsen. Bruide gom Boudewijn Kink wordt op de dag vanzijn huwelijk ontvoerd. Hij weet te ontvluchten en zoekt zijn heil bij de minister van Binnenlandse Za ken. Dat pakt echter anders uit dan hij verwacht. 22.10 uur Interview met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Wat doe ik met mijn tijd? Hierin komen begrippen als sociale kontakten, levensritme, prestatie, enz. aan de orde. 23.20 uur The nightmare man. Deze Engelse film uit 1981 staat onder re gie van Douglas Camfield en is geba seerd op de roman „Child of Vadyao- noi". Het verhaal is gesitueerd in de Schotse Hebrideneilanden. Daar heeft zich een Engelse tandarts ge vestigd, Michael Gaffikin, die een verhouding begint met de eigenares se van een apotheek. Er gebeuren vreselijke dingen op het eiland. Mi chael stuit op een dag op het lijk van een vrouw. Vrijdag 10 februari, 20.25 uur, Nederland 2: ,,In de kast, op de kast". John Lanting voert zijn Theater van de Lach weer aan tot een heel plezierig kijkspel. AMSTERDAM - De totale oplage van de Nederlandse opinieweekbla den, omroepprogrammabladen en publiekstijdschriften is in de periode van 1 oktober 1982 tot en met 30 sep tember 1983 slechts minimaal ge daald. Ging het in de periode '81-'82 nog om een teruggang van 2,2 pro cent, in de periode daarna was de da ling van de totale oplage maar 0,3 procent. ZAANSTAD - Een hoofdagent van de gemeentepolitie in Zaanstad is maandagmiddag gearresteerd op verdenking van verboden wapenhan del. Naast de hoofdagent zijn er nog twee verdachten aangehouden. Dit heeft de hoofdofficier van justitie in Haarlem woensdag meegedeeld. Zo wel de Rijksrecherce als de politie van Zaanstad zijn bezig met een on derzoek. 35 Een half uur later stapte ze naar het andere eind van het schip en toen zij over de reling staarde, ontdekte ze iets verrassends. John zat op een kruk, op zijn knie een grote verfdoos, waarvan hij het deksel als ezel ge bruikte. Daarin had hij een stuk lin nen bevestigd, dat hij nu met verf zat te besmeren. Ze keek geboeid toe en zag de grijsgroene golven van de zee en de tere goudgele kleuren van de westelijke hemel onder zijn penseel te voorschijn komen. Hij ging zo in zijn werk op, dat hij haar niet zag voordat haar schaduw over zijn tlouk viel. Toen staarde Hij haar met schul dige ogen aan. „Zeker", beaamde hij in antwoord op haar compliment, „het is niet zo slecht voor een schetsje van tien mi nuten". „Maar ben jij dan kunstschilder, John? Wie?" Hij stopte zijn penselen weg en sloot haastig zijn doos. „Niet meer dan een amateur, een knoeier. De armen hebben even goed recht op afleiding als de rijken, en „O!" Een bulderend geluid drong van het bovendek tot hem door en toen Penelope opkeek, zag ze Orford, wiens gelijkmoedigheid deze keer volkomen verstoord scheen. „Zeg, wat voor de duivel ben jij daar aan het doen schilderen? Stomme idioot! Heb ik je niet gezegd, ellendige sufferd die je bent Orford was werkelijk woedend. John kreeg een kleur, maar toen de dikke op hem toeschommelde, gaf hij hem tot haar verbazing geen ant woord. Hij keek benepen, als een jon gen die gesnapt was in een vreemde boomgaard. „Ik heb je het schilderen verboden", tierde Orford. „Ik zei dat je in geen geval Waar is het voor de duivel voor nodig?" „Het spijt me werkelijk, meneer Orford", mompelde John. „Het was onverantwoordelijk van mi". Orford schudde in een gebaar van wanhoop zijn plompe handen. „Daar zal je van lusten", zei hij duister. „Nog nooit van mijn leven hebben we er zo beroerd voor gestaan". In zichzelf mopperend beklom hij de trap naar het bovendek en ver dween uit het gezicht. John keek het meisje aan, een glinstering van pret in zijn gevoelige ogen. „Nu ziet u wat u hebt uitgespookt", zei hij. door EDGAR WALLACE „Wat heb ik dan gedaan", riep ze verontwaardig uit. „Ben ik soms aan het schilderen ge weest? Maar wel vind ik het een schande dat ze je in je vrije tijd niet eens laten schilderen". „Dat is 't 'e, juist, ik hèb geen vrije tijd", zei hij grinnikend. „Ik moet dag en nacht in touw zijn". De zon zakte al aardig naar de hori zon, toen Penelope, die stond uit te staren over de zee, een schip ontdek te. Het scheen regelrecht op hen af te komen. Een kleine groep, bestaande uit Orford, de kapitein en Bobby Mills, stond blijkbaar ernstig te fluisteren. Even later voegde zich d dokter bij hen en nu en dan keken ze in de richting van het naderende schip. Plotseling maakte de dokter zich van het groepje los en kwam naar haar toe. „Goeiemiddag, juffrouw Pitt, zei hij, terwijl hij haar onderzoekend aankeek. „Ik vrees dat u niet lekker bent". Zelf zag hij eruit alsof hij niet lek ker was. Zijn gezicht was bleek en zijn handen beefden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9