diensten Studie Grontmij aanzet voor toekomstig beleidsplan g.s. GEDETAILLEERDE SUGGESTIES VOOR BROUWERS DAM/RAMP WEG mn Grontmij rondt studie af Rekreatie in Zeeland BESTE FILM f 8 OSCARS t GANDHI 2 SCHARENDIJKE/WESTERSCHOUWEN - Enige sug gesties van de Grontmij voor de ontwikkeling van het speerpunt Westerschouwen Brouwersdam: twee ver- blijfsterreinen (langs de Rampweg) elk 11,5 hectare groot, opgebouwd uit ongeveer 500 kampeerplaatsen en 90 vakantiebungalows, daarbij een centrale plaats voor voorzieningen (winkels, kantine, wasserette, enzoz voorts) waarvan ook gebruik gemaakt kan worden door strandbezoekers en een openbaar parkeerterrein voor (strand-)bezoekers. Verder: een zeilschool bij haventje Repard, waar een haven met 80 ligplaatsen (ook voor passanten) zou kunnen komen. Op de oever een kamp huis (circa 200 bedden) en in- hetzelfde gebouw beperkte horeca- en winkelvoorzieningen (bijvoorbeeld zeil- en surfartikelen) en een instruktieruimte. Naast het ge bouw een parkeerterrein voor ongeveer veertig auto's. f.9 2° ^FEEIIW YféataXHOUWCT - WaMIEWMM. Brouwersdam en een openbaar par keerterrein zullen volgens de studie door de overheid moeten worden aangelegd en geëxploiteerd. De Grontmij haakt met haar aan bevelingen in op de al bestaande mo gelijkheden van strand en wa tersport in deze omgeving. Zij heeft niet de bedoeling een blauwdruk te leveren. Allerlei varianten, zowel in opzet en in exploitatie, zijn denk baar. De grootschalige ideeën voor het speerpunt Westerschouwen Brou wersdam (de Brouwersdam en omge ving, doorgaand langs de Rampweg richting Renesse) zijn opgezet op grond van bevindingen, dat er ruim te is voor een uitbreiding van toe ristische verblijfsakkommodatie. Er is uitgegaan van het creëren van mo gelijkheden voor sportieve en aktie- ve rekreatie gekombineerd met goed kope logiesakkommodaties. UllTCUAUttMOMTie eit- viefctt-VOOttiEMtNG.HMroeuto) De inrichtingsschets van de Grontmij voor de omgeving van de Brouwersdam. De Grontmij denkt voorts aan een café-restaurant bij Het Koepeltje, ten oosten van het strandje dat ge handhaafd zou kunnen blijven. Elk-weervoorzieningen zouden volgens de Grontmij gepland moeten worden tussen de verblijfsterreinen aan de Rampweg en het dorp Scha- rendijke, zodat de kampeerterreinen op die manier niet geïsoleerd komen te liggen. Direkt ten westen van de weg over de Brouwersdam is aanslui tend aan het verblijfsrekreatieter- rein ruimte beschikbaar voor de aan leg van bijvoorbeeld een fietscross- baan, stelt de Grontmij zich voor, bestemd voor vakantiegangers en be volking. Ten oosten van de weg over de Brouwersdam is in de studie een overdekte elkweervoorziening opge nomen met bijbehorende buitenak- kommodatie en parkeerterrein. Dit gebouw zou kunnen worden inge richt voor sporten als tennis en squash. Redelijk rendement De Grontmij verwacht een redelijk rendement van de geplande voorzie ningen, die door partikulier initia tief tot stand zouden moeten komen. Andere genoemde voorzieningen, zo als sanitaire voorzieningen langs de Aktieve vrijetijdsbesteding De Grontmij wil naast de gezinnen met kinderen, die hoofdzakelijk op het strand vertoeven, de lokatie voor de aktieve vrijetijdsbesteders (spor ten, vissen, surfen, zwemmen, fiet sen) aantrekkelijker maken door de al genoemde suggesties, dicht bij wa ter en strand. De beide kampeer- bungalowterreinen zouden volgens de Grontmij ekonomisch gezien het best door één ondernemer kunnen worden geëxploiteerd, efficiënt met het oog op de centrale voorzieningen als winkel, kantine en wasserette. Zoals bekend Is de studie van de Grontmij bedoeld als leidraad voor het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme. De laatste bijlage be helst de uitwerking van de speerpun ten. Het resultaat van de studie werd woensdag door gedeputeerde J. B. Ventevogel in Middelburg aangebo den aan staatssekretaris P. H. van Zeil van Economische Zaken. Damvak Geul Ook Damvak Geul op het werk- eiland ..Neeltje Jans" wordt door de Grontmij als speerpunt aangemerkt en - evenals de Brouwersdam - aanbe volen als grootschalige ontwikkeling voor het beleid op de korte en mid dellange termijn. In de studie wordt de verwachting uitgesproken, dat de ze lokatie - aansluitend op de grote belangstelling voor de bouw van de pijlerdam en op de binnen korte tijd in te richten Delta-tentoonstelling in het bedieningsgebouw - tot groot schalig toeristisch - rekreatief at- traktiepunt kan ontwikkelen. De waterstaatkundige werken in het al gemeen en de Oosterscheldewerken in het bijzonder dienen centraal te staan. Daarnaast denkt de Grontmij aan thema's als visserij, energie en attrakties die met water te maken hebben. Damvak Geul bezit de pre tenties om uit te groeien tot een toe ristisch attraktiepunt van nationale en mogelijk internationale allure, al dus de visie van de Grontmij. Hal verwege '82 werd voor het maken van inrichtingsvoorstellen voor het wrkeiland Neeltje Jans de Projekt- groep Damvak Geul in het leven ge roepen, want in het beleidsplan Oosterschelde vormde dat gebied nog een witte vlek. Water-wonderland Reeds in een artiel in de Nieuwsbo de in september '83 vertelde Jos Vaessen van die projektgroep, werk zaam bij de Provinciale Planologi sche Dienst, dat de gedachten van de projektgroep geenszins uitgaan naar een groots pretpark, omdat bij de cri teria die worden gehanteerd de bin ding met dit unieke plekje als zeer belangrijk worden beschouwd. Ver storing van visserij, flora en fauna is uit den boze. Bij de aanbevelingen wordt onder meer gedacht aan een soort water-wonderland, een exposi tie natuur en visserij, een maritiem musuem en een horeca-vestiging. Voor Schouwen-Duiveland zullen de plannen een goede oplossing beteke nen voor het gebrek aan slechtweer- voorzieningen, oftewel „elkweer" zoals nu wordt gezegd, vooral voor Westerschouwen. Mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, burge meester van Westerschouwen, heeft zitting in de projektgroep. Provinciaal coördinatiepunt In een aparte bijlage doet de Gront- mijn voorstellen voor toeristische or ganisatie en promotie. Gepleit wordt om na te gaan of er mogelijkheden zijn tot het creëren van een aparte marketingorganistie onder de para plu van de Provinciale WV. Goed funktionerende provinciale VVV en plaatselijke VVV's worden daar naast van groot belang geacht. Te vens hecht de Grontmij waarde aan het instellen van een provinciaal coördinatiepunt recreatie en toe risme, dat twee funkties heeft. Ten eerste: het stimuleren en coördineren van de voorstellen in het beleidsplan recreatie en toerisme en ten tweede het funktioneren als aanspreekpunt voor ieder die initiatieven ontplooit ten aanzien van de eerstgenoemde funktie. yy ELLEMEET - „Het is mij opgevallen, dat uw betoog is gebaseerd op studies van de Grontmij, enquêtes, cijfers van de P.P.D. en star werkende streekplannen". Deze woorden sprak burgemeester W. den Boer van Midden- schouwen woensdagavond tijdens een algemene leden vergadering van de Vereniging Kamperen bij de. Boer „VEKABO" Schouwen-Duiveland in het Dorpshuis te Ellemeet, nadat V.V.D.-Statenlid de heer J. Hennekeij een inleiding had gehouden over de rekreatie in Zeeland. Burgemeester Den Boer wilde dui delijk aangegeven zien, dat het door het statenlid in het vooruitzicht gestelde provinciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme niet het zelfde is als de studie van de Gront mij. betreffende de rekreatieve mo gelijkheden in Zeeland. Ten aanzien van het daarin zoge naamde speerpunt Brouwersdam liet de heer Den Boer nog even weten, dat het gemeentebestuur van Midden- schouwen zich afwijzend heeft op gesteld tegenover hetgeen daar vol gens de Grontmij allemaal mogelijk zou zijn. Verder zei de burgemeester zo zijn twijfels te hebben over de juistheid van bepaalde cijfers van de P.P.D. en verwees in dit verband naar de tel lingen, die de afgelopen zomer aan de Brouwersdam plaatsvonden in het kader van het illegaal kamperen. Visie rekreatieve sektor Statenlid Hennkeij, die deze avond de wegens ziekte verhinderde gede puteerde mevrouw E. Maris-Koster verving, erkende, dat de Grontmij studie slechts een aanzet vormt voor het door g.s. te ontwikkelen be leidsplan rekreatie en toerisme. In de Grontmij studie wordt vrijwel uit sluitend uitgegaan van de visie va nuit de rekreatieve sektor. In het be leidsplan dienen afwegingen met an dere plannen plaats te vinden. De heer Hennekeij verwachtte, dat de diskussie over dit provinciaal be leidsplan in september dit jaar zal starten en dat het plan eind 1984 in procinciale staten zal worden behan deld. Uitgangspunten Het Statenlid wees erop, dat in het beleidsplan in grote lijn wordt uitge gaan van de lang verwachte Kam- peerwet, waarvan het nog niet zeker is of die er nu inderdaad komt. Het beleidsplan zal gebasseerd zijn op vijf uitgangspunten: 1: De ontwikke ling zal gericht zijn op het belang van de werkgelegenheid en de regionale inkomensvorming. 2: De ontwikke ling van rekreatie en toerisme zal worden afgestemd op het specifieke toeristische beeld van Zeeland en zal een bijdrage leveren aan de verster king daarvan. Het gaat hier om aspekten als: zee, strand, dijnen, rust en agrarisch gebied. 3. Het streven zal erop gericht zijn het aantal over nachtingen tot 1995 met 6,5 miljoen te verhogen. 4. Streven naar seizoen verlening voor rekreatie en toerisme. 5. Zoeken naar kombinatiemogelijk- heden van rekreatieve voorzieningen en een uitbreiding van de funktie van multifunktionele voorzieningen als dorpshuizen en dergelijke. De heer Hennekeij onderscheidde in Grontmij. studie twee ontwikke- lingszónes: te weten de oostelijke zó ne: Brouwersdam, Zierikzee, Ooster schelde, Noord-Beveland en Goes met de Braakman en de westelijke zone: lopend over de koppen van de eilanden. Hij stelde een ontwikkeling in het vooruizicht door middel van aan dacht voor de zogenaamde speerpun ten, zoals is aangegeven in de visie van de Grontmij. Een en ander met in achtneming van stiltegebieden en groene zönes. Voor een speerpunt als de Brouwersdam wordt in dit opzicht gedacht aan: voorzieningen voor kleine vaartuigen en surfplanken, aanleg van een zeilschool of surfcen trum in de werkhaven te Scharendij- ke, uitbreiding van horeca en detail handel met als doel een aanloopha ven te realiseren en het kreëren van vijfhonderd kampeerplaatsen en de bouw van negentig huurbungalows. Het beleid zal er volgens het staten lid op gericht zijn, dat dergelijke voorzieningen zoveel mogelijk door het partikulier initiatief gereali seerd en geëxploiteerd zullen wor den. Opvang piekperiode Na zijn inleiding werd de heer Hen nekeij gekonfronteerd met enkele vragen van VEKABO-leden. Eén daarvan betrof een mogelijke rege ling voor het komend seizoen voor de extra opvang in de zogenaamde piek periode. Het statenlid kon daar nog geen definitieve gegevens over ver- Zaterdag 11 en zondag 12 februari Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven,tel. 01119-1588 neemt waar voor geheel Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023 neemt waar voor Zierikzee. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(0I115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. strekken omdat een regeling voor 1984 nog niet in het provinciaal re kreatief overleg aan de orde is ge weest. Wel wees hij op het belang van een regionale eenheid van in dit ver band te nemen maatregelen. Burgemeester Den Boer van Mid- denschouwen en wethouder A. J. Padmos van Westershouwen lieten weten, dat op provinciaal niveau tot nu toe slechts over de evaluatie van 1983 is gesproken, maar tussen de ge meenten: Middenschouwen, Wester schouwen en Goedereede is reeds overleg tot stand is gekomen over de te nemen maatregelen tegen het ille gaal kamperen en betreffende de aanwijzing van overloopterreinen. In dit verband liet burgemeester Den Boer weten, dat de kampeerboe- ren zeker niet in een vroegtijdig sta dium op de hoogte gesteld zullen worden van de genomen verrui mingsmaatregelen. Volgens de bestuurders bestaat dan het gevaar, dat voor de extra kampeerplaatsen toch gereserveerd zal worden, waar door de mogelijkheid van extra op vang teniet wordt gedaan. Boven dien moet naar de mening van de heer Den Boer, in dit verband ook re kening worden gehouden met de re guliere ondernemers. .Rekreatie-agent Betreffende de maatregelen in het kader van het illigaal kamperen lan ceerde de heer Hennekeij nog het be grip „rekreatie-agent". Zijn gedach ten gingen uit naar een werkloze of een student, die al of niet in partime- verband zou worden aangesteld voor de aanpak van illegale kampeerders en voor de verwijzing naar legale ter reinen. Het optreden van een derge lijke rekreatie-agent zou de illegale kampeerders naar zijn mening min der afschrikken en bovendien zou het enige ontlasting betekenen voor de toch al zo overbelaste politiemensen in de zomerperiode. Een dergelijke rekreatieagent zou echter beperkte bevoegdheden kunnen hebben en de VEKABO-leden toonden woensdaga vond dan ook weinig vertrouwen in het effekt ervan. Dijkgraaf de heer M. J. Steur verwoordde het als volgt: „Je zou toch zeer voorzichtig moeten zijn om zo'n man erop af te sturen, ik denk dat je hem nooit meer terugziet". Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondagavond 19.00 uur waaronder BESTE AKTEUR Ben Kingslcy BESTE REGISSEUR Richard Attenborough speciale prijs f 5,00 alle leeftijden Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 9 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Openbare verga dering Zierikzeese sportraad. 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke schoolraad. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Algemene vergadering Oranjekomi- tee. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van de Weijde. Bij eenkomst Regionale Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Oosterland „De Pleisterplaats". Algemene ver gadering weegbrugvereniging „Even Buiten". 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Zierikzee Concertzaal. Koncert Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant, van de Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Kerkwerve „De Heerenkeet", Flaauwers. Alge mene vergadering Landbouwvereni- ging „Landbouwbelang", afd. Ker kwerve van de ZLM. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand". Uitvoering sportvereniging DFS. 19.30 uur. Hotel-restaurant Haamstede. Leden vergadering oranjevereniging Voor Vorstenhuis en Vaderland 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouw. Kennisma kingsbijeenkomst met ds. D. R. Jon ker (Ned. Herv. Kerk). 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Onderlinge solistenkon- kours Crescendo. 19.30 uur. Winterkerk. Kennismakingsbijeen komst met ds. D. R. Jonker. 20.30 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Bioscoop. Gandhi. 19.00 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo, koor Nu met Hope en to neelvereniging Op Drift. 19.30 uur. Bruinisse Klubgebouw Molenstraat. Ruil- en verkoopbeurs „De Nachtegaal". 10.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kring Schou wen-Duiveland CBTB. Het ABC van de belastingen. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 14 februari Zierikzee Garage Van Oeveren. Bejaarden NCVB gaan naar Kerkwerve. Ver trek: 14.10 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat Bejaardenbijeenkomst. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Ger. Kerk. Algemene ledenvergade ring CDA Westerschouwen. 20.00 Haamstede Gereformeerde kerk. Jaarvergade ring van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Wester schouwen, met de film „Uitzicht" van het Reumafonds. 13.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Voorlichtingsbijeen komst Groene Kruis. 20.00 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 19.30 uur. „*t Durpsuus". Vergadering afd. Bruinisse van de ZLM. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat 5. Lodewijk, de lachende leeuw. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissievergadering publieke werken. 17.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes groep één. 18.30 tot 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2