.buV Voorjaarsbode Maritieme tentoonstelling in Gravensteen groter van opzet BLIKSEMBEZOEK VAN FRANSE MINISTER AAN NEELTJE JANS DE ZIERIKZEESCHE COURANT In kader van staatsbezoek van Franse president Mitterand it io P»^. Eerste prijs voor Nut en Uitspanning concours Middelburg Ook benedenzaal zal worden benut ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitbreiding stadhuis Zestig jaar Fotowedstrijd Op herhaling Op woendag 15 februari zal het stadhuis De Vereniging van Oudleerlingen van Tuin- De achtjarie Sydney Smeets uit Brouwers- De herenvolleybalploeg van Mevo '80 en van Zierikzee voor het publiek toegankelijk bouwwinterkursussen vierde het afgelopen haven werd winnaar van een door de stich- Kwiek lijken beide aardig op weg om hun zijn via een nieuwe ingang: Meelstraat 6. weekend het zestigjarig bestaan van de ver- ting „De Roode Lelie" uitgeschreven foto- missers van het vorige seizoen „op herha- (Pag. 3). eniging. (Pag. 4). wedstrijd. (Pag. 5). ling" goed te maken. (Pag. 7). DINSDAG 7 FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23470 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Overloop uw vriend niet, noch zit er te lang; uw bezoek zij bezoek, geen bezoeking. Beets KERKWERVE - Bij de familie J. van Leenen aan de Noordstraat te Kerkwerve werd zaterdagavond om half elf het eerste lammetje gebo ren. Dochter Jolanda (11) toonde zich erg gelukkig met deze voorbode van de lente. Zwartje, dat alleen op de neus een wit vlekje heeft, werd liefdevol door Jolanda in de armen genomen. Op de voorgrond staat het moederschaap, die zich alle aandacht voor haar kind rustig liet welge vallen. HET WEERO VERZICHT Omdat de wind uit een minder gunstige hoek waaide en bovendien wat te sterk was, kon de helikopter niet landen in de omgeving van het informatiecentrum op Neeltje Jans, maar moest worden uitgeweken naar de oude landingsplaats op het dam- vak Geul. Reeds lang van te voren stond een brandweerauto van het korps Westerschouwen opgesteld bij de landingsplaats om eventuele kala- miteiten onmiddellijk het hoofd te bieden. Na-de landing werd het go el- schap verwelkomd door een ont- vangstkomité, bestaande uit ir. W. van der Klei (hoofddirektie rijkswa terstaat), ir. J. A. Joustra (vertegen woordiger van Dos-bouw), ir. Tj. Vis ser (projektleider stormvloedkering Oosterschelde) en ir. H. Engel (hoofd van de Deltadienst rijkswaterstaat). Mevrouw Cresson krijgt in het informatiecentrum tekst en uitleg betreffende de bouw van de stormvloedkering van ir. H. Engel, hoofd van de Deltadienst, en ing. L. Kneepkens, voorlichter van de Deltadienst. Minister Smit-Kroes luistert toe. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.39 Maan op 10.42, onder 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.41 Maan op 10.58, onder 0.40 Eerste Kwartier: 10 febr. (5.00) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 febr. 6.45 19.38 0.40 13.13 9 febr. 7.21 20.10 1.17 13.51 Doodtij: 12 februari DE BILT - Een noordwestenwind transporteert woensdag onstabiele buienlucht naar Nederland. Sommi ge van die buien kunnen van hagel of natte sneeuw vergezeld gaan. Het huidige weer wordt veroorzaakt door een depressie die naar zuid Scandinavië trekt. Doordat de de pressie iets aan intensiteit in zal boe ten neemt de wind morgen iets af. Toch moet aan de kust nog op een stormachtige wind gerekend wor den. De temperatuur ligt zowel 's nachts als overdag rond de 5 graden maar tijdens buien valt de temperatuur tot dicht bij het vriespunt terug. Het ziet er naar uit dat het weer beeld tegen het weekeinde belang rijk gaat veranderen. Een hogedruk- gebied trekt dan van de Azoren naar West-Europa en mogelijk nog wat verder noordwaarts. Het wordt dan rustiger en bovenal ook droog weer. SANTIAGO - De voorzitter van het Chileense Nationale Commando van arbeiders (CNT), Roberto Sogeul, heeft 27 maart uitgeroepen tot natio nale aktiedag tegen de Junta van ge neraal Augusto Pinochet. Hij deed dit na afloop van de eerste massabij eenkomst van ruim 300 vakbondslei ders in Puente Alto vlak bij de hoofd stad Santiago. ZONNEMAIRE - Het muziekgezel schap „Nut en Uitspanning", uitko mend in de tweede afdeling harmo nie, is er zaterdag in Goes in geslaagd een eerste prijs te behalen op het in de Prins van Oranje gehouden K.N.F.-concours. Na het twee keer net niet behalen van de eerste prijs in Sliedrecht en Middelburg nu een leuk sukscs voor de Zonncmairse muzikanten. Maar aanvankelijk zag het er dit jaar ook somber uit: door ziekte en de militaire dienstplicht miste men twee solo-klarinetisten en twee alt saxen. Onder leiding van dirigent E. A. de Looft speelde „N. en U". als in- speelwerk de mars Gammatique, waarna het te beoordelen werk Lida- ma van A. den Arend. De juryleden J. P. Laro en J. J. Koopes vonden de ze uitvoering goed voor 96 punten, precies genoeg voor een eerste prijs. „Nut en Uitspanning" was het enige Schouwen-Duivelandse korps in Goes en ook het enige gezelschap dat in de kategorie harmonie deelnam. Verwachting tot woensdagavond: Buien Veel bewolking en buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw; tempera tuur ongeveer 5 graden, tijdens buien enkele graden lager; krachtige noordwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig, kracht 6 tot 8. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 febr.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: n.west 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 4 NEELTJE JANS - De Franse minister van Handel en Toerisme mevrouw Edith Cresson, heeft maandagmid- dageen goede indruk gekregen van de „natte" waterwer ken, zoals die in de Oosterscheldemonding worden ge realiseerd. Onder rerre van gunstige weersomstandighe den namelijk bracht mevrouw Cresson een bliksembe zoek aan de Oosterscheldewerken in het kader van het staatsbezoek van de Franse president Mitterand aan Ne derland. Omstreeks drie uur 's middags ar riveerde de Franse minister per heli kopter op Neeltje Jans. In haar ge volg bevonden zich enkele kopstukkn van de Franse industrie, zoals de heer G. Besse, president van Péichney, de heer A. Granier de Lilli- ac, president-direkteur van Total, de heer G. Lachière, president- direkteur van de Franse vliegtuigfa briek Airbus Industry, alsmede de heer F. Chambon, ekonomisch en kommercieel adviseur van de Franse ambassade in Den Haag. Hetgezel- schap werd begeleid door de Neder landse minister van Verkeer en Wa terstaat, mevrouw Smit-Kroes. Per autobus werd vervolgens de reis gemaakt naar het informatiecen trum, waar de gasten in vogelvlucht kennis namen van hetgeen in de Oosterscheldemonding tot stand wordt gebracht. Een klein half uur later ging het gezelschap aan boord van de „Helcherzee" om een bezoek te brengen aan de Ostrea, die lag af gemeerd in één van de bouwdokken. Op de Ostrea werd een bezoek ge bracht aan de brug, waar opnieuw tekst en uitleg werd gegeven. Ruim een uur na de aankomst op Neeltje Jans werd vervolgens de terugreis met de helikopter aanvaard. Bij het verlaten van het informa tiecentrum tekende mevrouw Cres son nog het gastenboek, waarin zij de volgende opdracht schreef: „Hulde voor de moed en het werk van al die genen, die deelnemen aan de realisa tie van dit buitengewone projekt". denten nu uiteraard rekening dienen te houden mét een aanzienlijk grotere kollektie. Om een zo kompleet mo gelijk beeld te geven van die periode 800-1950 zal getracht worden de be staande maritieme kollektie uit te brei den met voorwerpen uit andere musea op bruikleen-basis. ZIERIKZEE - De bloeitijd van Zierikzee lag in de veertiende/vijftiende eeuw, een gegeven, dat - naar de mening van de museumkommissie - tot uiting dient te komen in de nieuw in te richten Maritieme tentoonstel ling in het Gravensteen. Ook de zes studenten van de Reinwardt Academie in Leiden, die zich sinds oktober vorig jaar in het kader van een stageprojekt intensief bezig houden met het verplaatsen van het Maritiem Museum van Noordhavenpoort naar Gravensteen, had den zelf ook reeds aangegeven, dat om een goed beeld te scheppen van Zierikzee als maritieme stad, die bloeitijd daarin niet zou mogen ontbreken. het Gravensteen zouden bezoeken, werd gedacht aan een edukatief pro gramma om de vaste presentatie heen. Konkreet betekende dit voor de maritieme kollektie, dat in Graven steen 200 m2 beschikbaar zou zijn in plaats van de 370 m2, die de Noord havenpoort bood. Volgens gemeente- voorlichter de heer G. V. Villerius was er in eerste instantie reeds spra ke van een wat ongelukkige ruimte, die niet de mogelijkheid bood voor de meest gewenste opstelling van de vi trines en waarin het ook niet moge lijk zou zijn de grote schilderijen van Kannemans en Ou werkerk op te han gen. De studenten van de Reinwardt Aca demie moesten tijdens het eerste on derdeel van hun historisch onderzoek, het algemeen inlezen, reeds konstate ren, dat de historische feiten haaks stonden op de voor het Maritiem Mu seum geformuleerde doelstelling. Ook de museumkommissie kwam tot die konklusie en drong erop aan de tijds- afbakening ruimer te nemen en de tentoonstelling af te stemmen op het maritiem gebeuren vanaf 800 tot 1950. Problemen De weersomstandigheden waren bepaald niet optimaal. Bij het bezoek aan de Ostrea moest de paraplu er zelfs aan te pas komen; het werd in alle opzichten een bezoek aan natte waterwerken Verzoek De studenten hebben zich daarop tot het kollege gericht met het verzoek ook de benedenzaal van het Graven steen voor de maritieme kollektie te mogen gebruiken. Een verzoek waar het kollege niet zonder slag of stoot „ja" op kon zeggen, omdat - zoals ge zegd - het raamwerk voor een toekom stig museumbeleid reeds was gepre senteerd. Na ampele overwegingen besloten b. en w. echter toch aan het verzoek tegemoet te komen om zo doende ook de wensen van de mu seumkommissie te honoreren. De uitbreiding zal overigens niet tot gevolg hebben, dat de vorig jaar opgestelde tijdsplanning voor de in richting van het Gravensteen zal worden aangetast „Het is nog steeds de bedoeling de officiële opening op 15 juni te laten plaatsvinden", aldus de gemeentevoorlichter. Het stageprojekt van de Reinwardt- studenten bestaat uit drie fasen, te we ten: registratie, historisch onderzoek en konserveringen het maken van een ontwerp-inrichtingsplan. De registra tie is inmiddels afgerond en een rap port daarover zal in maart aan de mu seumkommissie worden aangeboden. Het historisch onderzoek heeft inmid dels tot bovengenoemd resultaat ge leid en verder wordt reeds intensief aandacht besteed aan de konservering van de maritieme kollektie. De klimatologische omstandighe den in dc Noordhavenpoort zijn, zo als bekend, zeker niet optimaal voor het bewaren van museale voorwer pen. Enkele stukken hebben dan ook te lijden gehad van het verblijf in deze huisvesting. Vervolg pag. 2 De doelstelling, die de zes studen ten aanvankelijk formuleerden be trof: het geven van een overzicht van de belangrijkste vormen van het ma ritiem gebeuren in Zierikzee vanaf 1750. De Stichting ZZ'70, die zich destijds inzette voor de totstandko ming van het Maritiem Museum had toen meer voor ogen vooral het vis- serijgebeuren duidelijk aan te geven. zijn voor tentoonstellingen van diverse voorkomende vormen van kunstuitin gen. Voorscholen en werkgroepen, die Met de verruiming van de tijdafba- kening werden die problemen alleen maar groter, omdat de Reinwardt-stu- Na dat verzoek, kwam men echter wel voor enkele problemen te staan. Reeds in de aanbiedingsnota bij de begroting 1984 deelde het kollege me de, dat de beneden voorzaal van het Gravensteen nietgebruikt zou worden voor inrichting van het Maritiem Mu seum, maar dienst zou kunnen gaan doen als ruimte voor zogenaamde, wis seltentoonstellingen, waarin steeds een onderwerp uit de vaste tentoon stelling uitgediept zou kunnen wor den. Op deze wijze meende het kollege ook de plaatselijke bevolking en de wat meer geïnteresseerde bezoekers naar het museum te kunnen trekken. Daarnaast zou er ook plaats moeten De tweede verdieping van het gerestaureerde Gravensteenhel Gravensteen zal geheel worden gebruikt als tentoonstellings ruimte voor het Maritiem Museum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1