J. Stoel vierde 40-jarig dienstverband bij PTT „Aller Belang" stond stil bij honderdjarig bestaan Ars Musica-koncert op orgel en klavecimbel Kunst en Eer" brengt weer gevarieerd koncert DE ZIERIKZEESCHE COURANT 9X.% LENING 1984 PER 1988/1991 Reparatie aan rijdend postkantoor Illegaal wapenbezit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23469 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Bezwaar De milieubeschermingsinstanties in het Delta-overleg hebben zich uitgesproken te gen de aanleg van watersporteilanden in de Hompelvoet. (Pag. 2). Familie-avond Vrijdagavond hield het C.F.O.-Schouwen- Oost een drukbezochte familie-avond, waar twee jubilarissen in het zonnetje werden ge zet. (Pag. 3). Tevreden Bruse Boys-trainer Jan Englebert toonde zich na afloop van het kompetitieduel tus sen zijn ploeg en SSC'55 tevreden over het bereikte 0-0 resultaat. (Pag. 4). Bijna boot in De heren handbalploeg van Delta Sport ging in de thuiswedstrijd tegen het Tllburg- se Volt In de slotfase nog bijna de boot in, maar won nog nipt: 18-16. (Pag. 7). De samenleving is als de lucht, noodzakelijk om te ademen, maar niet voldoende om van te leven. Santayana Receptie in Burgh-Haamstede DEN HAAG - De jongerenafdelin gen van nagenoeg alle politieke par tijen, vakbonden en het huma nistisch verbond hebben samen met het landelijk komitee verblijfsrecht buitenlandse jongeren gepleit voor erkenning van dit verblijfsrecht en afschaffing van een aantal discrimi nerende bepalingen. voor het feit, dat Nederland thans zo'n goede en georganiseerde land- bouwsektor bezit. .Aller Belang" ging in 1884 van start met zeventien leden. Na ver koop van tijd kon een hoogtepunt met 71 leden worden geteld. De voor zitter vergeleek de situatie van destijds met heden. Toen was vrijwel de gehele bevolking betrokken in het boerenbedrijf, inklusief de burge meester. Thans telt Ouwerkerk nog slechts twintig boerenbedrijven en „Aller Belang" heeft nu nog 45 leden. „Als we niet oppassen dreigen we als landbouwvereniging een beetje bui ten de gemeenschap te komen staan", aldus Kuyper, die het zou toejuichen als de bevolking eens wat meer belangstelling zou tonen voor het werk van de boeren en dat zich dat niet zou beperken tot kritiek als men een spuitkarziet rijden. Kijkdagen De voorzitter erkende, dat een boer overigens graag z'n eigen boontjes dopt en niet te veel bemoeienis van buitenaf wil hebben. Om echter on gegronde kritiek te ontzenuwen, achtte spreker het van belang, dat de bevolking meer kennis zal nemen van hetgeen er op een boerenbedrijf omgaat. In dit verband toonde de voorzitter zich voorstander van kijk dagen op boerderijen en prees hij het Z.L.M.-scholenprojekt. Hij memoreerde tot slot nog enkele gedenkwaardige ontwikkelingen en gebeurtenissen tijdens het bestaan van „Aller Belang". Zo noemde hij de innundatie in de tijd na 1940, het begin van de ruilverkaveling, de ramp, het herstel daarna en tenslotte de werkelijke doorvoering van de ruilverkaveling. Burgemeester J. van Bommel kon dc aanwezigen verrassen met een Vervolg pag. 3 Het bestuur van Landbouwvereniging ..Aller Belang" neemt de felicitaties in ontvangst met het honderdjarig bestaan. OUWERKERK - „De afdelingen vormen de basis van de Z.L.M., die afdelingen moeten we dan ook in ere hou den", zei algemeen Z.L.M.-sekretaris mr. J. Oggel vrij dagmiddag tijdens de receptie van de honderdjarige landbouwvereniging „Aller Belang" in het dorpshuis te Ouwerkerk. Spreker was er van overtuigd, dat de ver enigde landbouw bestaansrecht heeft op plaatselijk, re gionaal en provinciaal nivo. Hij gaf „Aller Belang"- voorzitter de heer W. A. Kuyper dan ook de raad maar nooit meer te denken aan opheffing van de Ouwerkerkse landbouwvereniging, maar door te gaan op de oude weg. Namens het Z.L.M.-hoofdbestuur bracht mr. Oggel zijn felicitaties over en hij liet die gepaard gaan met de aanbieding van het fraaie boek „Honderd jaar Zeeuwse Landbouw", dat inmiddels vrij uniek is gewor den. Er bestond grote belangstelling voor de viering van het honderdjarig bestaan van „Aller Belang". Het bestuur kreeg vele handen te schud den en mocht talrijke bloemenhul- den in ontvangst nemen. Tijdens deze receptie lagen - om de landbouwhistorie wat nader te be lichten - ook enkele oude boeken ter inzage. Bijzonder aardig om te bekij ken waren ook de miniatuur-land bouwwerktuigen van weleer, ver vaardigd door dorpsbewoner de heer A. P. Lukus. Ook voorzitter Kuyper dook even in de geschiedenis en memoreerde de situatie van honderd jaar geleden, toen de boeren met een vooruitziende blik besloten tot oprichting van de landbouwvereniging, omdat je als eenling vaak weinig had in te bren gen tegen de handel. Zo werd opge richt de „Onderlinge Vereniging tot aankoop van gewaarborgde meststoffen en veevoer". Dat „ge waarborgd" stond er volgens de voorzitter niet zomaar bij, want reeds honderd jaar geleden beston den er onderzoeksinstituten, die toe zagen op de kwaliteit van de meststoffen. De heer Kuyper maakte van de ge legenheid gebruik te benadrukken, dat die kleine landhouwvcreni- gingen die destijds werden opgericht toch heel veel hebben bereikt. Hij zag deze ontwikkeling als de basis Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Regen en wind Veel bewolking en af en toe regen; temperatuur ongeveer vijf graden; harde wind tot storm uit het westen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 febr. Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 7 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38 Maan op 10.28, onder 23.29 Eerste Kwartier: 10 febr. (5.00) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 febr. 6.13 19.07 0.06 12.36 Doodtij: 10 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Storingen, die met grote snelheid over de Atlantische Oceaan trekken brengen wisselvallig weer. Ook dinsdag moet daarom worden gerekend op veel bewolking en af en toe regen. Veel verschil tussen de temperatu ren in de nacht en overdag is er niet. In het algemeen ligt de temperatuur ronf vijf graden. Er wordt verder harde wind tot storm verwacht, windkracht 7 tot 9 uit het westen. De storingen tussen koele lucht, die rond depressies tus sen Groenland en Noorwegen stroomt, en zachte en vochtige oce- aanlucht, waarmee een hogedrukge- bied nabij de Azoren is gevuld. BURGH-HAAM§TEDE - In hotel De Westhoek te Burgh-Haamstede vierde de heer J. Stoel zijn veertigja rig dienstverband bij de PTT. Tijdens, de receptie, zater dagmiddag, gaven vele kollegae en klanten blijk van hun belangstelling. De direkteur van het postkantoor te Zierikzee, de heer C. Karremans, voerde als eerste spre ker het woord. Hij vertelde dat Stoel aan het einde van de oorlog bij het PTT-kantoor te Zonnemaire kwam. In mei werd hij wegens de evacuatie overgeplaatste naar Benningbroek. Na de oorlog keerde hij terug naar Zonnemaire en trad in dienst als hulpbesteller. In mei 1950 vertrok Stoel naar Burgh- Haamstede en promoveerde tot besteller. In de loop der jaren door liep de jubilaris verschillende ran gen. In 1979 volgde laatste promotie, zijn benoeming tot Rijksambtenaar 3. De heer Stoel is ook nog 15 jaar lid- geweest van de dienstkommissie. Kwaliteit „De bestellers in dienst van de PTT worden geregeld beoordeeld. De kwaliteit, die de heer Stoel geleverd en nog levert wordt hoog aangesla gen. Wij kunnen maar één antwoord geven op de konkurrerende bedrijf jes, die pos gaan bestellen en dat is dat de PTT een stuk kwaliteit moet leveren en dat de poststukken een goede behandeling moeten krijgen", aldus de heer Karremans. De direk teur kon ook nog vermelden dat er voer de heer Stoel in al die veertig jaar praktisch geen klacht is binnen gekomen. Wegens zijn veertigjaar jubileum speldde karremans bij Stoel de gou den speld op. Omdat hij altijd een verdienstelijke medewerker is ge weest kon Karremans hem verder een oorkonde, ondertekend door de direkteur-generaal, uitreiken. Kar remans gaf hem ook een envoloppe onder coucert. Namens het jubileum- Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving op 7 februari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Vrijdag 10 februari ZIERIKZEE - De Konin klijke Harmonie „Kunst en Eer" houdt vrijdag-/ avond 10 februari een con cert in de Concertzaal te Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Het geheel staat onder leiding van dirigent Nico van Oudheusden en in- strukteur Cor Struyk. Het programma vermeldt onder meer de nummers: „Triomphmars uit Aida"; de „Robin Hood Suite" van Curzon, de „Second Suite" van Holst en evergreens als „Moonlight Serenade" en „In te Mood". Het optreden na de pauze zal ge opend worden met een optreden van de drumband met de nummers: „Drums of the Netherlands", „The Pioneers", „Tiger Drums" en „Trein Ritme". Het korps zal in een arrange ment van Houtvast verder onder meer een Elvis-selektie ten gehore brengen. Het concert zal worden besloten door korps en drumband te zamen met twee werken van Lase_ roms: „Non Stop" en „Ritmico". Landbouwvereniging Ouwerkerk In Lutherse Kerk ZIERIKZEE - In het kader van de Ars Musica-serie wordt zaterdagavond 11 februari weer een koncert gege ven in de Lutherse Kerk. Exekutanten zijn Bram de Wolf en Ruud van Kerkhove, die respektievelijk een special orgel en klavecimbel zullen bespelen. DEN HAAG - Het vertrek van per sonen uit Nederland naar het buiten land is van 1982 op 1983 gedaald van 67.500 naar 61.200. De vestiging van personen uit het buitenland in Ne derland daalde minder sterk, name lijk van 70.700 naar 67.000. Daarmee leverde de migratie met het buiten land in 1983 voor Nederland een vestigingsoverschot op van'5.800 per sonen tegen een overeenkomstig overschot van 3.200 in 1982, aldus vrijdag het centraal bureau voor de statistiek. ZIERIKZEE - Het rijdend post kantoor zal op woensdag 8 februari niet zijn dagelijkse rit langs de di verse halteplaatsen op Schouwen- Duiveland kunnen maken. Een drin gend te verrichten reparatie nood zaakt de P.T.T. tot deze maatregel. BRUINISSE - Vorige week werd op verzoek van de Koninklijke Mare chaussee uit Vlissingen en Gilze-Rijen een onderzoek ingesteld door de rijkspolitie groep Schouwen-Duive- land, naar illegaal wapenbezit in Brui- nisse. Bij S. vond de politie een kogelge weer met demper en een aanzienlijke hoeveelheid munitie, hetgeen in beslag werd genomen. Tegen S. is proces verbaal opgemaakt wegens zonder ver gunning in het bezit hebben van een vuurwapen. Het. klavecimbel is een kopie naar een instrument .van Hans Moermans uit 1584. Het werd in 1982 vervaar digd door Johannes Steenbeek. Het orgelpositief is gebóuwd door Bram en Wim de Wolf en werd enkele we ken geleden pas voltooid. De uitslag van de windlade werd door Loek van Nes ontworpen. Het ajourwerk in de deurtjes werd naar een ontwerp van Fons Gieles gemaakt door Theo Slan gen. Brabants Conservatorium Ruud Kerkhove, die zoals gezegd, zaterdagavond het klavecimbel zal bespelen, werd in 1955 in Middelburg geboren. Hij studeerde aan het Bra bants Conservatorium te Tilburg. Hij behaalde er achtereenvolgens de onderwijsakte-B piano (1979) de on derwijs akte B orgel (1980), de onder- wijsaktie B klavecimbel (1981) en het diploma Uitvoerend Musicus klave cimbel (1982). Ruud Kerkhove is als docent werkzaam aan de Zeeuwse Muziekschool, onder andere te Mid delburg en Zierikzee. Bram de Wolf, geboren in 1958 te Halsteren, studeerde eveneens aan het Brabants Conservatorium. Zijn orgelstudie bij Huub Houët sloot hij af met de Onderwijsakte B en in 1983 behaalde hij eenzelfde diploma voor schoolmuziek. Momenteel is hij in Zeeland werk zaam als orgeldocent aan de Zeeuwse Muziekschool en als leraar schoolmu ziek aan de R.S.G. „Professor Zee man" te Zierikzee. Daarnaast is hij in Bergen op Zoom zowel organist van de Nederlands Hervormde Kerk als organist continuospeler bij Hor tus Musicus Religiosus. Kaartverkoop Op het programma voor het kon cert van zaterdagavond staan wer ken van onder anderen Tomkins, Frescobaldi, Scarlatti, Soler en Bach. Kaarten voor het Ars Musica- koncert zijn uitsluitend in de voor verkoop verkrijgbaar bij de Zeeuwse Muziekschool, dagelijks tussen half tien en half elf 's ochtends. De kaar ten kunnen ook telefonisch worden besteld, tel. (01110)-2169. fonds mocht Stoel nog een ka do ont vangt nemen. De kantoorhouder van Burgh- Haamstede, de heer S. Slager hield een toespraak in dichtvorm. Namens alle kollegae bood hij een kado aan. Als laatste spreker voerde de di rekteur van het postdistrikt Zeeland en West-Brabant, de heer J. L. de Wild, het woord. In zijn toespraak legde ook hij de nadruk op kyaliteit, die de PTT moet leveren. Tijdens de receptie bracht de Koninklijke Har monie Witte van Haemstede een sere nade. Stoel besloot de bijeenkomst met een dankwoord. Direkteur C. Karremans (r) speldt de heer zijn veertigjarig jubileum bij de PTT. Stoel de gouden speld op wegens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1