Weet je nog wel, ouwetje... Penelope van de „Polyanthe" Elektriciteitsverbruik blijft stijgen ELEKTRO LIEVENSE Wiskunde verplicht in eindexamens HAVO en VWO De Waayenburgh houdt open dag voor LHNO Uitstel van betaling voor sokkenfabriek: 30 ontslagen Financiële handreiking voor winkels in kleine kernen Mannen in levensgevaar na drinken giftig bier Premier Lubbers in Brandpunt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 februari 1984 Nr. 23468 9 ARNHEM - Het elektriciteitsverbruik in ons land blijft stijgen. Vorige maand lag dat verbruik ruim drie procent hoger dan in januari 1983. In totaal is vorig jaar ruim twee procent meer stroom verbruikt dan in 1982. Deze toe neming is vooral het gevolg van meer industriële aktiviteiten. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland (VEEN) woensdag meegedeeld. Aan de daling van het elektrici teitsverbruik - in 1981 met 0,5 pro cent en in 1982 met 2,4 procent - kwam in februari vorig jaar plotse ling en voor het eerst in vier jaar een einde. Aanvankelijk voorspelde de VEEN ook voor 1983 nog een forse daling voordat het stroomverbruik de komende tien jaar weer met onge veer een procent zou stijgen. Advertentie MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag de sok- kefabriek Mi-Lock in Hulst voor de duur van anderhalf jaar uitstel van betaling verleend. Dat betekent dat het bedrijf in Hulst, waar 95 mensen werken, voorlopig kan blijven draai en. Het reorganisatieplan, dat door de bewindvoerder mr. C. Kager uit Helmond samen met de direktie is opgesteld, zal wel uitgevoerd moeten worden. Dat betekent ontslag voor 30 van de 95 werknemers. Mi-Lock Hulst voert als een van de zeer weinig overgebleven sokkenfa- brieken in Nederland een felle kon- kurrentiestrijd met de goedkope- lonenlanden, waardoor zij haar afzet van sokken sterk zag verminderen. Het bedrijf heeft een forse bank- schuld. Inmiddels hebben de banken toegezegd het bedrijf financieel te zullen blijven steunen. De verkoop cijfers van Mi-Lock lopen inmiddels ook weer op en de bewindvoerder verwacht dan ook goede overlevings kansen voor het bedrijf. DEN HAAG - Staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken heeft besloten een miljoen gulden per jaar aan te wenden voor financiële han dreikingen voor levensmiddelen winkels in kleine kernen. Voorwaar de is dat er levenskansen zijn („een draagvlak aanwezig is") voor een winkel met een breed assortiment. Het gaat om „eenmalige" geldelijke steun, dus niet om een blijvende bij drage in de exploitatie. Dit heeft het ministerie van ekono mische zaken woensdag bekend ge maakt. Ook heeft de staatssekretaris besloten tot een regeling om bedrijf- beëindiging mogelijk te maken in grotere kernen waar teveel winkels zijn in dagelijkse boodschappen „in relatie tot het draagvlak". Ook win keliers die nog geen 50 jaar zijn, kun nen een uitkering krijgen als ze op houden met hun zaak. De staatsse kretaris heeft tot deze maatregelen besloten op grond van enkele rappor ten over de problemen rond winkels in kleine kernen. Voor 1 juli 1982 was aan handreikingen een bedrag be taald van in totaal ongeveer een mil joen gulden. Honderd kleine kernen kregen daardoor de beschikking over een winkel met de eerste levensbe hoeften of werden verzekerd van het behoud daarvan, 35 kernen vooral in het noorden, door een vaste winkel en 65 kernen door een goed gesorteer de rijdende winkel. Over de precieze inhoud van de fi nanciële handreikingen zal de staats sekretaris nog overleg voeren met drie organisaties van het bedrijfsle ven: het NCOV en KNOV (kleine on dernemers), alsmede met het CBL (le vensmiddelenhandel). Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 Te pessimistisch Die voorspelling bleek in de loop van vorig jaar veel te pessimistisch. De plotselinge stijging was voor de VEEN aanleiding voor een onder zoek naar de oorzaken. Volgens de VEEN-woordvoerder blijkt de stij ging van het verbruik vooral te wor den veroorzaakt door toenemende in dustriële aktiviteit bij de grootafne mers. Het gaat daarbij vooral om de metaal- en papierindustrie en de che mische industrie. Ook bij de kleinere industriële af nemers is volgens de VEEN echter toenemende aktiviteit te bespeuren. Bovendien kwam er vorig jaar een eind aan de jarenlange, door energie besparing veroorzaakte daling van het stroomverbruik door de klein verbruikers. Volgens de VEEN heeft dat te ma ken met het feit dat kleinverbruikers voor wat energiebesparing betreft op een verzadigingspunt zijn aangeland. „Alle besparingsmogelijkheden zijn zo langzamerhand benut", aldus de woordvoerder. DEN HAAG - De afronding donder dag in de Tweede Kamer van het de bat over de begroting van onderwijs en wetenschappen heeft weinig hel derheid gebracht over de vraag of het aantal experimenten met de midden school nu wordt uitgebreid of niet. TIEL - De politie heeft bij een zoe- kaktie op 17 adressen in Tiel een groot aantal vuur- en handwapens (zoals stiletto's en wurgstokjes) in beslag genomen. De politie van Tiel heeft dit donderdag meegedeeld. De zoekaktie vond woensdag plaats. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie onderzoekt op welke wijze het onkruidbestrijdingsmiddel „Pa raquat" in een flesje stoutbier te recht kan zijn gekomen. Twee man nen van 39 en 47 jaar zijn op 26 janua ri na het drinken van het bier met er nstige vergif tiginbgsverschijnselen in het Academisch Medisch Centrum opgenomen. Het AMC trof in het fles je sporen van het bestrijdingsmiddel aan. Een politiewoordvoerder zei donderdagavond, dat de mannen nog steeds in levensgevaar verkeren. Het bestrijdingsmiddel tast zowel de nie ren als de luchtwegen aan. Een van de slachtoffers had op 18 januari drie flesjes stoutbier bij een slijterij in Amsterdam gekocht. Een flesje hadden zij samen opgedron ken. Nadat de politie over de zaak was ingelicht werd voor alle zeker heid de gehele voorraad van het be wuste bier bij de slijterij in beslag genomen. Volgens de politiewoord voerder wordt het bier in Antwerpen gebrouwen, maar het is geen Bel gisch merk. De naam wilde hij niet zeggen om geen onnodige onrust te veroorzaken. Het gaat slechts om een incidenteel geval, zei hij. Uit een la boratoriumonderzoek is gebleken, dat er met de rest van de partij bier niets aan de hand was. Ook de twee niet opgedronken flesjes waren in or de. DEN HAAG - Staatssekretaris Ginjaar-Maas van onderwijs wil wiskunde verplicht stellen voor de eindexamens hoger algemeen voortgezet en voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (Havo en VWO). Ze heeft dit de werk groep wiskunde Havo meegedeeld, die woensdag is geïnstalleerd. Een deel van de Havo-leerlingen vindt wiskunde een moeilijk vak op school. Om deze reden nemen ze het vaak niet op in het vakkenpakket voor het eindexamen. De werkgroep moet adviseren over een nieuw pro gramma met een A- en een B-pakket. Het eerste is toegepaste wiskunde, het andere algemene wiskunde. Het B-pakket is bedoeld voor wie door gaat naar bij voorbeeld het hoger technisch, laboratorium- of scheep vaartonderwijs. In het VWO wordt al een wiskundeprogramma met een soortgelijke verdeling in A en B als nu voor het Havo beoogd, beproefd. Het is de bedoeling dat het nieuwe wiskundeprogramma voor het Havo met ingang van het schooljaar '86-'87 wordt ingevoerd. De eerste Havo- ftjSftr -V/A BRUINISSE - Was Bruinisse in de 19e eeuw bekend om zijn meekrapteelt, en had men er meer meestoven dan in enig ander Zeeuws dorp, ook bij de latere teelt (de suikerbieten) sprak Bru altijd z'n woordje mee. Vooral bij de afvoer van bieten. Zo kende men de afvoer van bieten per schip in de haven, maar daarnaast waren er ook nog laadplaatsen voor de bieten aan de Grevelingen bij paal 16. in de tramhaven Zijpe en aan de zoge naamde Boompjes in het zuiden van de polder waar nu de rioolwaterzuivering in het Keeten loost. De R.T.M. had af voerplaatsen aan de rijksweg bij Lemson en bij Flohil. het oude en nieuwe wissel en natuurlijk ook op Zijpe. Op de foto omstreeks 1910een los- en laadploeg van suikerbieten op Zijpe. Links Mientje Okkerse (Mientjc Marthaen daarnaast haar broer Johannes en zijn vrouw Neeltje Kleppe. Vooraan op de mand met snorPiet Zoeter (Piet van Jewannes van Teun), daarachter Willemien Bolijn. Helemaal rechts Laurens Dorst. Mis schien zijn er Bruënaars die nog meer mensen herkennen? Zaterdag 4 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Kostschoolavonturen 17.50 uur Teleac 18.55 uur Rosco 19.00 uur Het A-team. Twee taxibe drijven zijn verwikkeld in een kon- kurrentiestrijd. 19.45 uur Jan Pelleboer 20.00 uur Journaal 20.28 uur De TV-show. Onder zijn gasten is een aantal honderdjarigen uitgenodigd. 21.15 uur Falcon Crest. De familiege moederen zijn van slag door het over lijden van Maggie's advocaat. She riff Robbins tracht licht in de zaak te brengen via een gesprek met Richard en Pamela. Lance komt de verblijf plaats van-Lantry op het spoor. 22.15 uur Aktua TV met sport 21.30 uur Fame. Er ontstaat een ro mance tussen het leraresje Lisa Con nors en Bruno. Niet iedereen staat positief tegenover die ontluikende liefde. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Ik beken. Deze Hitchcock- film werd gemaakt in 1952 en heeft een moord tot thema. De dader is be kend bij een priester, die door zijn biechtgeheim gedwongen is de naam voor zich te houden. De koster, die bekent de moord te hebben gepleegd wordt niet serieus genomen. Zondag 5 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk. Hierin wordt bekeken welke wegen bewandeld kunnen worden om aan een krediet Zaterdag 4 februari, 23.15 uur, Nederland 2: 1 Confess. Montgomery Clift in de rol van de priester in deze Hitchcockproduktie. examens wiskunde-nieuwe-stijl kun nen dan in '88 worden afgenomen. Leerlingen die in de derde klas voor hun eindexamen onder andere wiskunde-B hebben gekozen, moeten ook kunnen worden toegelaten tot hogere beroepsopleidingen, waarbij de voorkeur uitgaat naar kandidaten met wiskunde-A. Een van de overwegingen om een nieuw Havo-wiskundeprogramma te maken is dat steeds meer kennisge bieden enige wiskunde kennis verei sen, ook voor wie een beroepsoplei ding willen volgen in de sociale of pe dagogische sektor. Deze leerlingen moeten vertrouwd worden gemaakt met wiskundig taalgebruik, met for- muletaal en met grafische verwer king van gegevens, aldus Ginjaar- Maas. 22.55 uur Harten 2. Jennifer Hart grijpt Valentijnsdag aan om drie mensen te trakteren op een chocola detaart. In één hart blijkt echter een vreemde surprise te zijn verborgen. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De smurfen 19.35 uur Vijf tegen vijf 20.00 uur Zoals u wenst, mevrouw. Landhuisbewoonster Jeanette orga niseert haar maandelijkse koncert en verleent tuinman Andre de nodige diensten. 20.55 uur Blunders te komen voor een op te richten be drijf en of de vrouw daarin op specia le moeilijkheden bedacht moet zijn. 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur H.V. 20.45 uur Jonge mensen op het con certpodium 21.40 uur Show van de maand. In de ze show treden onder meer Druk werk en José Louis Rodriguez op. 22.40 uur Het komt voor 23.15 uur Hier Frankrijk, hier Jan Brusse 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Teleac 16.00 uur Wie weet 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Sons and daughters 17.00 uur Paardesport 17.25 uur Simonskoop. Hierin wor den fragmenten getoond van de Ne derlandse film Schatjes. James Ste wart houdt een korte inleiding op een aantal Hitchcocks in de Neder lands bioscopen. 17.50 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Magnum. T.C. komt in de boksring, waarin echter niet alles volgens plan verloopt. 19.55 uur Countdown 20.35 uur Dynasti. Er worden verdere ontdekkingen naar de ziekte van Jeff gedaan, Blake neemt zijn maatrege len. Krystle ziet het wel zitten om weer te gaan werken. 21.25 uur Nederlanders overzee. Hierin zien we hoe het Nederlandse zeilschip De Liefde met nog vier an dere schepen in 1598 vanuit Rotter dam vertrok naar Japan. 22.15 uur The gangster chronicles. Of ficier van justitie Dewey is vast besloten alles op alles te zetten om de topfiguren uit de onderwereld te gra zen te neen. 23.05 uur RUR 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Maandag 6 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke 18.25 uur Teleac 18.55 uur De familie Knots. Oma baalt van haar familie en voelt zich door hen misbruikt. 19.25 uur De roze panter 19.45 uur Chinees varété 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Ted-show. De show wordt opgeluisterd met optredens van Mieke Bos, Annelies Balhan en de N7 Cance Company. 21.55 uur De Citadel. Andrew ver trekt met zijn vrouw naar Londen om daar lid te worden van de Mijn- raad. Tot zijn grote ergernis wordt de eerstvolgende vergadering pas een maand later gehouden. Na een tijd van misère neemt hij ontslag en hij neemt een verlopen praktijk over. 22.45 uur Hier en nu 23.25 uur Tot besluit 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Vinger aan de pols 19.40 uur Mensen wensen 20.30 uur Coupe ter Weijden 21.20 uur Appie Baantjer en de Cock. Dit portret over oud-rechercheur en schrijver A. Baantjes. Naar één van zijn boeken gaat volgende week de film Moord in extase in première. 21.45 uur Opsporing verzocht 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac In Middelburg MIDDELBURG - Op maandag 13 en dinsdag 14 februari houdt de Chr. Scholengemeenschap voor Beroep sonderwijs „De Waayenburgh" te Middelburg open dagen voor het Lager- en Individueel Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (L.- en I.H.N.O.) leerlingen van lagere scho len en van scholen voor buitenge woon onderwijs zullen in klassever- band kennis nemen van het onder wijs aan „De Waayenburgh" Voor de ouders begint op dinsdaga vond 14 februari om 19.30 uur in „De Waayenburgh" een voorlichtingsbij eenkomst, die aan alle facetten van het L.H.N.O. en I.H.N.O. aandacht zal besteden. Donderdag 16 februari van 13.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 22.00 uur wordt het Middelbaar Beroepsonder wijs (M.B.O.) van deze Scholenge meenschap aan toekomstige leerlin gen, hun ouders en belangstellenden gepresenteerd. Deze „open dag" vindt plaats in de dependance „De Vliedberg" aan de Koudekerkseweg 117 te Middelburg. Dit jaar staat de presentatie in het teken van de vernieuwing van dit ty pe onderwijs. Per 1 augustus wordt nl. een aantal opleidingen van het M.H.N.O. en het' M.S.P.O. samengevoegd en voortge zet onder de naam Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheids zorg Onderwijs (M.D.G.O.) „De Waayenburgh" zal in Middelburg het enige M.D.G.O.-instituut worden. HILVERSUM - De tv-aktualitei- tenrubriek Brandpunt van de KRO praat vrijdag (Ned. I, 22.30 - 23.30 uur) met premier Lubbers over de po litieke situatie. Aan de orde komen voorts het stij gend aantal gevallen dat honden - vaak met ernstige gevolgen - kinde ren bijten, de bokswedstrijd in Mar seille tussen Koopmans en de Frans man Caramanolis waarin de Neder lander voor het laatst zijn Europese titel halfzwaargewicht verdedigt en onder voorbehoud de toegezegde mil jardenorder aan NSM in Amsterdam. Uit het historisch archief heeft Brandpunt beelden uit 1941 opge diept. 32 De hut van Penelope bevond zich op gelijke hoogte met de verschan sing van het voordek. Er stonden twee patrijspoorten open en daar door zag zij de mannen en kon zij hun gesprek vólgen. Eerst het gemompel van Hollin en toen het beschaafde praten van John. Crawley was dus koud gemaakt? Wie kon die ongelukkige Crawley wel zijn? En wat konden die twee zo volkomen andere mannen met elkaar te maken hebben9 Korte tijd later hield het gesprek op en nadat zij zich ervan overtuigd had dat de deur op slot was, kroop ze in bed en binnen enkele minuten sliep /.o. Een keer schrok ze wakker. Het schip slingerde /o hevig, dat zij bijna uit bed rolde. Geërgerd stond ze op, maar bijna dadelijk voer het schip rustig verder. Ze trok de gor dijntjes voor de pastrijspoorten weg en gluurde naar builen. Ver aan de horizon zag ze een lichtschittering en kort daarna hoorde zij geratel en ge- bel. Ze schrok hevig, maar toen be dacht zij dat zich vlak boven haar de commandobrug bevond en dat zij de scheepstelegraaf had gehoord. Ze duwde een van de patrijspoorten open en hoorde de slem vah de kapi tein. ..Daar is ze. Haar signalen ko men al twee uur achtereen door. Denkt u dat ze ons heeft gezien?" „Nee hel licht raakte ons nog op geen tien mijl. Hoe laat is het?" vroeg een diepe stem, die zij herken de als die van Orford. „Bijna twee uur. Nog and» liall uur voordat de dag aanlm-cki maken nu zesentwintig knopen, zo dat we, tenzij ze het in haar hoofd krijgt om onze koers te volgen, gauw- uit het zicht zullen zijn." Het was een poosje stil, zodat zij dacht dat de mannen de kaartenka- mer waren ingegaan. Toen vroeg Or ford plotseling: „Wat is dat?" „Een vliegtuig", antwoordde dc ander lakoniek. „Ik heb het al een uur geleden gehoord. Zijn alle lichten gedoofd. Simpson?" „Yes sir!" zei een derde stem. „Loop dan de dekken langs en kijk of een van de wachten slaat te roken. Machinekamer, ben jij dat. Ferly?" vroeg hij met een andere stem. „Bestaat er kans dat er licht uit de schoorsteen naar boven schijnt? Neem dan alle maatregelen om dal le voorkomen." Het stampen van dc machines hield plotseling op. Het werd stil. Toen hoorde Penelope een geluid. Het was een soort gedreun, dat overging in door EDGAR WALLACE een geluid dat iets weg had van een door hout snijdende cirkelzaag. Het duurde een poosje en stierf toen weg. Weer een pauze, daarna voetstappen boven haar hoofd. „Dit bericht van de admiraliteit is zojuist opgevangen, kapitein", zei ie mand. „Hoe luidt het?" vroeg de kapitein brommerig. De man wist de inhoud blijk baai- uit het hoofd, want op de brug waren alle lichten gedoofd. „Aan alle schepen die over dc ocea an varen, van Kaap Dungeness tot aan Land's End. Rapporteer onmid dellijk aan dc admiraliteit of u het wrak van een vliegtuig hebt gesigna leerd." „Die vervloekte Hollin en zijn pet. Ik begreep al dadelijk dat dat zwijn de zaak zou bederven." Penelope ging met een bezorgd ge zicht op de rand van haar bed zitten. Nu begreep ze waarvoor het schip ge charterd was. Ze veranderen onop houdelijk van richting, omdat ze bang waren. De Polyanthe bevatte namelijk een geheim, een geheim waar Hollin en zijn pet iets mee had den uil te staan. (wordt vcrv»>lgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9