Omzet Cebeco-Zuidwest bijzonder goed geweest Weerzien na 44 jaar Veel nieuwe aanmeldingen Schouwen-Duiveland bij Stichting Monumentenwacht Kleuters op bezoek in praktijk huisarts voc SAMAN BV 4 Jaarverslag 1983 Jaarverslag 1982/1983 meldt winst van bijna 2.7 miljoen Thema-avond te Zierikzee Wereldwinkel start met Kinderen voor kinderen 1. Monumentenwachters in aktie hoog op de daken van het Burgerweeshuis te Zierikzee. Ze inspekteren gere geld vooral moeilijk bereikbare plaatsen, waar men gewoonlijk zelf niet bijkomt. 2. Het Burgerweeshuis, met zijn vele aanbouwsels, is een objekt waarvoor een inspektie een behoorlijke tijd in beslag neemt. Voor een partikuliere woning (foto 3), zoals deze in Zierikzee, is een uurtje of twee meestal voldoende om die degelijk na te kijken. ZIERIKZEE - De Monumentenwacht Zeeland, een Stichting die zich bezighoudt met het instandhou den van het Zeeuwse monumentenbezit, heeft in het jaar 1983 61 nieuwe abonnementen kunnen noteren, waardoor er aan het eind van het verslagjaar in to taal 441 objekten bij zijn ondergebracht. Het mee- rendeel van de nieuwe abonnees was afkomstig van Schouwen-Duiveland en Walcheren. De Monumentenwacht verricht sinds 1976 inspekties in Zeeland. In eerste instantie hield éénploeg van twee monumentenwachters zich daarmee bezig en in 1981 kwam er een tweede ploeg bij. De Stichting denkt voor 1986 en der de ploeg nodig te hebben, omdat det toename van het aantal objek ten naar verwachting gestaag zal blijven doorgaan. Medio 1985 wordt de vijfhonderdste abonne verwacht. Onder de bij de stichting aan gesloten objekten bevinden zich thans 119 kerkgebouwen, 42 to rens, 5 kastelen, 17 molens en 250 objekten als woonhuizen, winkel en kantoorpanden. In het verslag jaar 1983 werden 1587 inspekties verricht, waarvan 17 tussentijds op verzoek van de eigenaren wer den gedaan. Deze tusseninspek- ties komen meestal bij kerken voor als gevolg van storm en/of waterschade. Mede door deze tus- seninspekties konden 37 objekten in 1983 niet worden geïnspek- teerd. Deze zouden in het begin van dit jaar worden ingehaald. Het totale aantal inspekties in Zeeland is, sinds 1976, per 31 de cember 1983 op 1998 gekomen. Vervuiling goten Een zaak die de voortdurende aandacht houdt is de vervuiling van de goten der geïnspekteerde objekten. Daarom dreigt het bestuur van de stichting er bij de abonnees op aan zelf aandacht aan het schoonhouden van de go ten te besteden. Hierdoor kunnen verstoppingen en/of lekkages vaak voorkomen worden. Gelet op de goede ervaringen met het werken van een nieuw rapportagesysteem, zullen de re gionale stichtingen van Noord- Brabant, Limburg en Zeeland dit blijven, hanteren. Tevens zal ge tracht worden de kontakten met speciaal deze stichtingen voort te zetten, omdat het onderling uit wisselen van ervaringen een posi tieve uitwerking heeft op het werk van de monumentenwach ters. Het abonnementsgeld 75,- per jaar) en de uurvergoeding 19,25) zullen in 1984 niet verhoogd be hoeven te worden. Gelet op de stijging van de kosten wordt ech ter wel overwogen om per 1 janua ri 1985 het eerte gratis man-uur per inspektie af te schaffen. Voorzitter van de Stichting Mo numentenwacht Zeeland is burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee, die namens de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in het bestuur zitting heeft. De werk zaamheden ten behoeve van de stichting vinden grotendeels plaats op de provinciale griffie, waar naast de sekretaris en de penningmeester ook een vaste ad ministratieve kracht voor de stichting werkzaam is. Kinderen uit Zonnemaire en Brouwershaven BROUWERSHAVEN - „Het ruikt hier naar pilletjes", aldus één van de 55 kleuters van kleuterschool „Het Schuitje", die dinsdagmiddag met hun juffrouwen, V. Quant en M. ten Broek, een bezoek brachten aan de huisarts van Brouwershaven, de heer L. Bruel. Dit bezoek vond plaats in het kader van het projekt „Ziek zijn, beter worden", dat op het ogenblik aan de orde is op de openbare lagere scholen, de christelijke scholen en de kleuterscholen te Zonnemaire en te Brouwershaven. Deze scholen hebben, zoals bekend, een nauwe samenwerking met elkaar. Het projekt wordt behandeld door de onderbouw van deze scholen. Het uitstapje van de kleuters baarde nogal wat opzien, omdat de bewoners van Brouwershaven niet dagelijks 55 kinderen de in de oude stadswaag ge vestigde praktijk van de dokter zien binnengaan. Maar de kleuters zelf von den het allemaal heel gewoon en wa ren na een rondleiding door alle ver- trekkken van de praktijk al gauw druk doende om, onder leiding van dokter L. Bruel, met lichtjes in eikaars oren en ogen te kijkea De heer Bruel toonde hen ook verbandmiddelen en medi sche instrumenten. Naar aanleiding hiervan werd zelfs de maillot van één van de kinderen, waar een gat in zat. ZIERIKZEE - Uit het jaarverslag 1982-1983 van Cebeco-Zuidwest blijkt dat dit bedrijf zowel in omzetten als in geld een bijzonder goede periode achter de rug heeft De direktie schrijft in het jaarverslag dat de matiging in loonstijging en de relatief lage rente, gepaard aan de beduidende stijging van de omzet, geleid hebben tot een alleszins bevredigend resultaat De resterende winst bedraagt f 2.681.000,-. De totale omzet bedroeg bijna 550 miljoen kilo en de totale omzet in geld bedroeg f 309.950.000,-. ven voor de eerstkomende jaren zijn niet erg positief. In de sektor aardolieprodukten is er, ook landelijk, een voortschrijden de omzetdaling. De sanering van niet of nauwelijk rendabele verkooppom- pen heeft voortdurend de aandacht, aldus het jaarverslag. In het verslag jaar zijn voorbereidingen getroffen voor het aanbrengen van Ipg-instal- laties bij de bestaande verkooppun ten te Aagtekerke en Zierikzee. De Nederlandse land- en tuinbouw leverde opnieuw een belangwekkende bijdrage aan de export (stijging van 3Vi% ten opzichte van verleden jaar). „Aangezien meer dan de helft van ons nationaal inkomen door export wordt verworven, is behoud en versterking van onze konkurrentiekracht van gro te betekenis. Ook met onze land- en tuinbouwprodukten moeten wij in kwaliteit en prijs het hoofd kunnen bieden aan buitenlandse konkurrentie. Dat kan alleen als aan de bedrijven van boer en tuinder de nodige ruimte wordt gelaten om hun belangrijke funktie te vervullen. In het kader van lastenverlichting voor het bedrijfsle ven kunnen voor die bedrijven aange paste fiscale tegemoetkomingen van grote betekenis zijn", aldus het jaar verslag. Tarwe Dankzij het goede oogstweer in augustus verliepen de inname en ver werking van de tarwe bijzonder vlot De opbrengst en de kwaliteit waren boven de verwachtingen. Het areaal gerst neemt duidelijk af. Het areaal peulvruchten nam toe, ten koste van onder andere de teelt van brouwgerst Naar de mening van de direktie ver dient de teelt van brouwgerst meer aandacht, gezien de specifieke ligging van het zuidwestelijke akkerbouwge bied De algemene verwachting is dat het areaal groene erwten, die bestemd ZIERIKEE - Op de thema-avond van het Vrouwen Ontmoetings Gen trum te Zierikzee waren woensdag ongeveer 35 vrouwen aanwezig. Na een korte „brainstorm" gingen de aanwezigen in groepjes uiteen en werd de rest van de avond geani meerd gepraat over macht en on macht (gevoelens) in de moeder dochter relatie, positieve en negatie ve effekten van de opvoeding, etc. De diskussie heeft zoveel raak vlakken en vragen aan de orde ge bracht dat unaniem besloten is op de ze onderwerpen dieper in te gaan. Be langstellenden zijn van harte wel kom op woensdag 22 februari om 20.15 uur in het Visslop 7 te Zierik zee. zijn voor afzet als konsumptie- of voererwten, het aanstaande jaarver der zal worden vergroot Zeer lage prijzen veroorzaakten een sterke te ruggang van het areaal capucijners. De opbrengsten en kwaliteiten van de peulvruchten van de oogst 1982 waren over het algemeen redelijk tot goed. In tegenstelling tot karwijzaad gaf de blauwmaanzaadprijs een spektaku- laire ontwikkeling te zien Uien In 1982 zijn in Nederland op 11.916 ha uien gezaaid. Vergeleken met het voorgaande jaar was dat een uitbrei ding van 2%. De opbrengsten zijn in het verslagjaar hoog geweest De kwa liteit was gemiddeld goed In tegenstelling tot de verkleining van het areaal konsumptie-aardappe- len in 1981 was het areaal in het ver slagjaar 5% groter. De kwaliteit was goed Van de gunstige weersomstandighe den werd een optimaal gebruik ge maakt voor de inzaai van wintertarwe. Het gemiddelde plaatsingspercentage in de zaaizaadsektor was desondanks niet zoveel hoger dan het vorige jaar. In tegenstelling tot het voorafgaande sei zoen was de afzet van zomergranen teleurstellend, zowel op de binnen landse- als op de exportmarkt Gewasbeschermings middelen De weersomstandigheden in het af gelopen voorjaar hebben een onge kend grote vraag naar bepaalde mid delen teweeggebracht, terwijl daaren tegen van andere middelen de omzet daalde. Over het gehele boekjaar is er een omzettoename van ca 11%, terwijl de gemiddelde inkoopprijs der midde len 1% steeg. De omzet meststoffen steeg met 5.1% tot een totaal van 68.246 ton. De omzet van mengvoeders steeg afgelopen boekjaar met 3.180 ton ofte wel 9.7%. Het Midden- en Kleinbedrijf heeftin het algemeen te maken gehad met stagnatie van de verkopen en zelfs met daling van de omzet Afname van de bestedingen door de konsument is hiervan de oorzaak en de perspektie- UTRECHT - Volgens de voedings bond FNV dreigt er binnen de FNV een konflikt over het industriebe leid. In het bondsblad Bondig gaat de voedingsbond met name in de aanval tegen de industriebond FNV. VEHWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 (vervolg van pagina 1) landenkomité van dit land aange schreven, waardoor men een veel heid aan informatie ter beschikking krijgt. De keuze voor het land, dat men gaat behandelen, hangt af van de ideeën die de kinderen aandragen, de aktualiteit, het verkrijgbare ma teriaal en de mening van de leiding. Als eerste land wil men op de klub- middagen Suriname gaan behande len. Vrijwilligsters De wereldwinkel, die tot nu toe wel eens incidenteel dergelijke mid dagen voor kinderen verzorgde, heeft op het ogenblik vier vrijwil ligsters bereid gevonden om de klub- middagen in Brouwershaven en Zie rikzee te verzorgen. „Als er echter nog meer mensen zijn die willen ko men helpen, houden we ons zeer aan bevolen", zegt Grace Molenaar. Ze denkt hierbij aan mensen die op dit gebied niet deskundig hoeven te zijn, maar die wel bereid zijn om er wat over te lezen. Ook mensen die op an dere plaatsen dergelijke klubs zou den willen opzetten kunnen voor in formatie en begeleiding terecht op te lefoonnummer: 01110-6312 of 3921. Er hebben zich inmiddels vanuit Brouwershaven en Zierikzee, waar op de scholen inmiddels foldertjes bekendheid is gegeven aan de oprich ting, 28 kinderen aangemeld, zodat men vanaf volgende week van start gaat. In Zierikzee zal dat op de bo venverdieping van de Wereldwinkel zijn en in Brouwershaven in de Mee krapstraat 34, vanwaar men op korte termijn hoopt over te kunnen gaan naar de Blokkendoos. gehecht zodat de kleuters konden zien hoe dat hechten gaat en wat de be doeling er van is. Tekeningen Veel aandacht besteedde de dokter verder aan de tekeningen die de kin deren naar aanleiding van het projekt voor hem maakten. Hij liet hen de getekende voorwerpen in het echt zien en vertelde er wat over. Zelfs de meest verlegen kinderen voelden zich door deze belangstelling op hun gemak en stelden onbevangen vragen aan de dokter. Hoofdkleuterleidster, juffrouw B. Quant was dan ook zeer tevreden over het resultaat van dit initiatief, dat er volgens haar toe bijdraagt dat de kinderen de dokter meer als „een ge wone man" gaan zien. DEN HAAG - Theo Smit heeft een kontrakt gekregen om gedurende drie weken deel te nemen aan het Keirin- rijden in Japan. Aan dit profwieler- circus in Japan is een totalisator ver bonden. (vervolg van pagina 1) den. Vorig jaar Kerstmis maakten mijn vrouw en ik een reisje met reis bureau Van Oeveren uit Zierikzee naar Sauerland. Omdat onder de va kantiegangers natuurlijk ook Zeeu wen zouden zitten dacht ik: nu of nooit. Hoewel ik helemaal niet wist of mevrouw nog zou leven of niet en ik had ook geen idee van haar woon plaats. Tijdens het diner kwam ik aan een tafel te zitten met enkele Zeeuwse dames. Eén daarvan was mevrouw K. H. Lindt van Erk- Manders uit Burgh-Haamstede. Aan haar heb ik het fotootje uit 1939 la ten zien, dat ik vlak na onze laatste ontmoeting nog wel toegestuurd heb gekregen. Ik heb aan haar gevraagd of zij voor mij uit wilde zoeken of mevrouw Van het Hoofd nog leefde en zo ja, waar ze woonde", vertelt de heer Jonkmans. Zuster Mevrouw Lindt van Erk begon haar speurtocht, die uiteindelijk tot de heuglijke reünie zou leiden. „Her en der ben ik met dat fotootje langs geweest totdat iemand mij vertelde dat één van de meisjes op de foto een dochter van slager Sluis was. Ik ben bij één van haar zusters in Burgh- Haamstede terecht gekomen. Zij nam op haar beurt weer kontakt op met mevrouw Van het Hoofd, die haar oren niet kon geloven", lacht mevrouw Lindt van Erk. „Ik vind het zo zalig dat het gelukt is, vooral omdat ik er veel werk aan heb gehad." Veertien dagen geleden besloot me vrouw Van het Hoofd de heer Jonk mans in zijn woonplaats Schevcnin- gen op te bellen. „Ik zei: je spreekt niet het meisje van slagerij Sluis." Jonkmans: „Ik wist niet wat ik hoorde, geweldig hè", glundert hij. Mevrouw Lindt van Erk maakte een afspraak voor de ontmoeting. „Wc houden het kontakt nu wel gaande hoor", belooft Jonkmans. „Jazeker", vult mevrouw Van het Hoofd aan. „We willen elkaar niet nog een keer uit het oog verliezen". In het midden poseerdeti mevrouw Van het Hoofd en de heer Jonkmans in de cember 1939 voor de fotograaf. Links staat een officier van de loodsboot 7. die itimiddels is overleden en uiterst rechts staat vriendin Nelly Akkerdaas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4