3- Liesbeth: enige vrouw tussen de stoere mannen van Hermandad Boeren zeer geïnteresseerd in ontwikkeling gewasbescherming Haven Zijpe zes meter min NAP £tetitis«« Nieuwe leden voor majorette vereniging Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 3 februari 1981 Nr. 23468 3 Wachtmeester Mandemaker voelt zich thuis op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Ze is vijfentwintig, frêle (54 kilo) en ze is de enige vrouw tussen een groep mannen van Hermandad: Liesbeth Mandemaker, sinds 14 januari wachtmeester eerste klas bij de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland. Haar voorgangster Karin Wezepoel-Rijksschroef is in middels moeder geworden van zoon Bartje en heeft haar politiebaret voorlopig afgezet Het Schouwen-Duivelandse politiekorps heeft het dus enkele maanden zonder vrouw moeten doen, maar is met de komst van Lesbeth weer op volle sterkte. Dat laatste moet uiteraard formeel worden beschouwd, want „op volle sterkte" is de groep Schou wen-Duiveland zeker niet maar dat is een heel ander, reeds veel beschreven verhaal. Liesbeth Mandemaker: ,,Ik heb zelf heel positieve ervaringen Terug naar Liesbeth. Ze is geboren in Zonnemaire en tijdens haar jeugd zeer verknocht geraakt aan Schou wen-Duiveland. Tydens haar politie opleiding liep ze onder leiding van mentor Chr. Tol hier enkele dagen stage, maar daar bleef het aanvan- kelijk by. Ze kreeg haar aanstelling in Hendrik-Ido-Ambacht, waar ze na vijf dienstjaren, zoals gebruikelijk, werd bevorderd tot wachtmeester eerste klas. Zij en haar man Frans Capelle ge bruikten menig vrij weekend om naar het Schouwse te komen, want hier voelden ze zich het prettigst Toen Liesbeth dan ook het bericht over het vertrek van de vrouwelijke wacht meester op Schouwen-Duiveland on der oog kreeg, zette zij de molen met een in werking. Haar echtgenoot af gestudeerd als vliegtuigbouwkundige, stond nog voor de plicht zijn militaire diensttijd te volbrengen en was dus niet zo platsgebonden. Met bemidde ling van schoonpapa kwam tevens een riante woning bij Stevenssluis beschik baar en voor Liesbeth was het toen alleen nog maar wachten op een ak koord voor overplaatsing. Dat akkoord kwam begin oktober vorig jaar en drie weken geleden kon ze beginnen in haar nieuwe groep. Kongres Wat haar direkt is opgevallen is de veel vriendelijkere wijze, waarop het publiek zich tegenover de politie op stelt in vergelijking met haar vorige groep. „Hé Liesbeth, zit jij hier?", heeft ze ook al een paar keer gehoord. Ze voelt zich duidelijk echt weer thuis. Als vrouw bij de politie behoort ze nog tot een enigszins zeldzame groe pering. Enige tijd geleden werd zelfs nog een kongres gewijd aan de positie van de vrouw binnen het politie-ap- paraat De geluiden, die daar werden ver- nomen, waren niet bij ster enthousiast: de vrouwelijke politie-agenten zou den voornamelijk met administratie en typisch vrouwelijke karweitjes worden belast Zodra het aan kwam op het optreden van de sterke arm, dienden uitsluitend de mannen in het geweer te komen. Liesbeths reaktie: „Ik ben zelf ook op dat kongres geweest en ik vond het allemaal nogal negatief, zelf heb ik eerlijk gezegd veel positievere erva ringen. Met een hoop vrouwen bij el kaar wordt er over kleine dingen soms erg moeilijk gedaan". Ze heeft gedu rende haar zevenjarige loopbaan bij de politie altijd wederzijdse waardering tussen mannelijke en vrouwelijke kol lega's gekonstateerd. Ze werd en wordt voor alle taken ingezet Ze herinnert zich nog wel, dat er destijds wat moei lijk werd gedaan over vrouwelijke agenten naar Schiphol, maar toen één van haar mannelijke kollega's op het punt stond vader te worden, nam zij z'n dienst op Schiphol over en dat leverde geen enkel probleem op. Kracht? Liesbeth heeft haar opleiding met goed gevolg doorlopen en voelt zich duidelijk van haar taak berekend. En als het nu eens op kracht aan komt? „Een sterke vent zou ik misschien niet aan kunnen, maar in de praktijk heb ik daar nog nooit problemen mee gehad, eerder stiekum voordeel dat ik een vrouw ben. Met praten kun je ook een heleboel bereiken en wie weet, werkt een grote stevige politieman in dat opzicht wel eerder uitdagend om ver zet te bieden". In Hendrik-Ido-Ambacht was ze met twee andere vrouwelijke kollega's in de groep, op Schouwen-Duiveland is ze de enige vrouwelijke wachtmeester. „Geen enkel probleem, hier zijn ze immers al jaren een vrouw gewend". Hoe komt een meisje er eigenlyk toe om voor de politie-opleiding te kiezen? Ze vertelt dat het toeval was tengevolge van een verhaaltje over het funktioneren van de sterke arm tijdens een les maatschappijleer op de HAVO. „Het leek me een leuke opleiding met veel sport en dat trok me aan". Haar omgeving(ouders en vriend) rea geerden nogal verbaasd op haar be sluit Pa Mandemaker: „Wat moet jij nou bij de politie, je kijkt 's avonds nog onder je bed". Hij had haar wellicht liever in zijn sporen in het onderwijs zien treden. Ook haar vriend (Frans dus) liet weten, dat zij een veel te zacht meisje voor een dergelijke opleiding zou zijn. Doorgezet Maar Liesbeth zette door, ze zag weinig brood in de Pedagogische Aka- demie en kwam niet meer terug op haar politiekeus. Een voorlichtings ambtenaar bracht een bezoek aan huis om haar te vertellen wat haar de ko mende jaren te wachten stond. Ze bracht drie keuringsdagen door in Utrecht, aksepteerde een zogenaamd antecedentenonderzoek, hetgeen in houdt dat eigenlijk je hele handel en wandel wordt uitgekamd, had een ge sprek met de voorlichtingskommissie, deed een sporttest, werd medisch ge keurd en tenslotte toegelaten op de Politieschool in Apeldoora Daar had men net een experiment met de eerste vrouwelijke leerlingen achter de rug, maar dat men in Apel doorn nog niet gewend was aan meis jes werd duidelijk: By zwemmen werd een zwembroek uitgedeeld en de sportnormen moesten nog worden aangepast De opleiding werd gemengd gege ven en dat kon Liesbeth alleen maar toejuichen. „Na de Politieschool heb je de basiskennis, maar je moet het vak in de praktijk en door ervaring leren". Aanvankelijk bespeurde ze nog wel wat verbazing bij haar aantreden als vrouwelijke agente, maar alles went en ze heeft echt niet het gevoel, dat ze zich dagelijks extra moet manifesteren. Er werd haar weieens gevraagd of een vrouw niet te emotioneel is voor het politiewerk. Liesbeth vindt van niet „Ik denk dat je bijvoorbeeld in de ver pleging vaak veel moeilijkere dingen krijgt te verwerken; bij de politie zijn er ook veel leuke kanten aan het werk en wat het nare werk betreft, denk ik dat een politieman ook heel wat moet verwerken als hij bijvoorbeeld te ma ken krijgt met een dodelijk ongeval met verminkte slachtoffers". Kombineren? Voorlopig hoopt Liesbeth op Schou wen-Duiveland haar werk nog een he le tijd te kunnen uitvoeren. Maar als er kindertjes kornen? „Zoals het nu gaat, lijkt het me niet te kombineren, dan zou ik ermee ophouden. Misschien dat er later eens mogelijkheden zijn met een parttime-baan, maar ik denk dat dat niet zal lukken. Ik heb nu een volledige baan en dan is het toch ook al een beetje schipperen hoor, want er is thuis toch ook wel wat te doen", aldus een goedlachse wachtmeester Mande maker eerste klas. Voorlichtingsdag in Graanbeurs ZIERIKZEE - „U moet als u straks hier weggaat niet de indruk hebben, dat bestrijdingsmiddelen allemaal maar vergif zijn," beklemtoonde de man in de stand van Bayer-Nederland b.v. donderdag tijdens een voorlich tingsdag in „De Graanbeurs". Mol-Schuddebeurs b.v. nam het initiatief tot deze beurs en dat bleek een goede zet. Enkele honderden betrokkenen in landbouw, tuin bouw en fruitteelt toonden hun belangstelling voor de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van gewasbe scherming. Het bedrijf in Schuddebeurs is naast leverancier van brandstoffen voor vele agrariërs een belangrijk adres voor bestrijdingsmiddelen en aanverwante artikelen. De andere pijler van dit bedrijf, inmiddels los gekoppeld van de vestiging in Schud debeurs, vormt garage ,,De Nobel- poort" in Zierikzee. Reden voor de heer H. Mol om een dergelijke voorlichtingsdag te orga niseren, vormden vooral de talrijke en snelle ontwikkelingen op het ge bied van gewasbescherming, de vei ligheid en de toepassing ervan. Enkele belangrijke fabrikanten waren donderdag in de Graanbeurs met stands vertegenwoordigd om hun nieuwste produkten en toepas singen te presenteren. Veiligheid en milieu Dat gewasbescherming de laatste jaren bij een flink deel van de niet- agrarische bevolking in een wat kwaad daglicht is komen te staan, is algemeen bekend, of dat terecht is een tweede. Zowel de heer Mol als de aan de beurs deelnemende fabrikan ten wilden donderdag in elk geval duidelijk benadrukken, dat veilig heid en verantwoorde toepassing hoog in het vaandel staan. Mol schroomde dan ook niet iemand van de Arbeidsinspektie uit te nodigen voor deze voorlichtingsdag, omdat het naar zijn mening ook van belang is, dat de gebruikers van bestrij dingsmiddelen op de hoogte zijn van de voorgeschreven of aanbevolen be veiliging tijdens het spuiten. Zowel uit de toelichting van de heer Mol als tijdens een bezoekje aan enkele stands kon worden vast gesteld, dat research de afgelopen ja ren een zeer belangrijk aspekt is gaan vormen bij de ontwikkeling van bestrijdingsmiddelen. Vooral onwetendheid - en „knoei ers" zijn er natuurlijk altijd", vol gens een woordvoerder in de stand van Bayer - werd er in het verleden weieens met bestrijdingsmiddelen omgesprongen op een wijze, die men zich nu niet meer kan voorstellen. Vooral ook de overheidsvoorschrif ten zijn aanzienlijk strenger gewor den. De heer Mol draagt in dit ver band ook nog wat cijfermateriaal aan: Per jaar wordt 80,— miljoen aan research besteed en het duurt vijf a acht jaar voor een bepaald mid del op de markt komt, om uitgebreid na te kunnen gaan hoe de uitwerking op de behandelde produkten blijkt te zijn. Vijftig tot zestigduizend nieuwe verbindingen worden per jaar getest, gemiddeld blijkt er één op de tien duizend verbindingen geschikt voor toepassing. Research Eén van de grootsten op het gebied van de bestrijdingsmiddelen is Bayer-Lever kussen. In het gloed nieuwe researchcentrum in Mon- heimm werken duizend mensen aan de ontwikkeling van de bestrij dingsmiddelen, die over ongeveer tien jaar zullen worden gebruikt. In de Bayer-stand in de Graan beurs werd op het onderzoekaspekt ook flink de aandacht gevestigd. „De boer is immers niet alleen geïnteres seerd in de bestrijdende werking, maar heeft het grootste belang bij zijn eindprodukt", aldus een woord voerder. Dat de belangstelling voor de boer inderdaad ook uitgaat naar het aspekt van de veiligheid is overi gens niet verwonderlijk. Het konsta teren van residuen in een partij sla bijvoorbeeld, zou voor de boer im mers desastreuze gevolgen kunnen hebben. Het onderwerp biologisch- dynamisch telen, blijkt door de bestrijdingsmiddelen fabrikanten met duidelijke argumentatie te lijf te worden gegaan: Verwezen wordt di rekt naar het wereldvoedseltekort en naar het feit dat ook in het biologisch-dynamisch boeren, ge werkt wordt met natuurlijke bestrij dingsmiddelen (bijvoorbeeld het sap van gekookte brandnetels), die in de chemie zeer dicht benaderd kunnen worden en wel voorzien van vooraf te berekenen resultaten. Dat de laatste jaren veel aandacht werd besteed aan veiligheid en mi lieu in een samenspel tussen fabri kanten en overheid, is ook de mening van een woordvoerder van de Ar beidsinspektie. Hij betreurt echter, dat de boer daarbij werd vergeten. Zijn veiligheid en gezondheid tijdens het spuiten van bestrijdingsmidde len kregen niet zo veel aandacht en over de nare gevolgen daarvan valt volgens de deskundigen een boek te schrijven. De Arbeidsinspektie laat weten in de eerste plaats te willen adviseren om het arbeidsklimaat voor de boer tijdens het spuiten te verbeteren. Wetskracht ontbreekt in veel gevallen; alleen bij toepassing van de zogenaamde ,,doodskop"-be- strijdingsmiddelen zijn maatregelen met sankties af te dwingen. De toe passer dient dan gebruik te maken van ademhalingsbeschermingsmid delen, zoals een filtermasker, een airstreamhelm of een gefilterde luchtcabine. Een noviteit op dit gebied werd tij dens de beurs gepresenteerd door de BRUINISSE - In opdracht van Rijkswaterstaat is de fa. Boele/v. d. Doe bezig de vluchthaven van Zijpe op diepte te brengen. Deze kombifirma uit Rotterdam/Bruinisse/St. Philipsland heeft daartoe de schepen „Karab" en ..Norma" ingezet. De ..Karab". een hopperzuiger, brengt de specie, afhankelijk van het tij, boven of beneden het Zijpe. De ..Nor- ma" is een varende bodemegalisator die met z'n onderwaterploeg op de moeilijk bereikbare plaatsen de bodem op diepte brengt. Volgens de heer Roks. tweede havenmeester van Zijpe. zou het karwei eind deze week klaar zijn: ..De gebroeders V. d. Doe hebben dan 85.000 kubieke meter bagger buiten gebracht De haven is nu op 6 meter min N.A.P. ?ebracht". Het zal nu de eerste tijd niet meer voorkomen dat geladen schepen die aan de steiger liggen afgemeerd, met aag water aan de grond vallen. firma Koudijs uit Woudenberg: een luchtfilterhelm, die de drager zijn mobiliteit laat behouden maar hem toch de voordelen biedt van een gefil terde lucht-cabine. Ondanks alle research en veilig heidsmaatregelen ten aanzien van de chemische bestrijdingsmiddelen zal er in de toekomst' ongetwijfeld ih toe nemende 'mate naar worden gestreefd het gebruik ervan zoveel mogelijk te beperken. Benegas B.V. Rotterdam en Catter/Borst B.V. Apeldoorn speelden daarop in met de ontwikkeling van de thermische ge wasbescherming. Het onkruid wordt hier op zogenaamde milieu-neutrale wijze bestreden. Het onkruid uit de zaaibedden, ak kers en plantsoenen wordt vernie tigd door middel van propaangas- branders. De vlammen uit de bran ders - ontwikkeld in diverse afmetin gen - brengen het onkruid op een tem peratuur van ongeveer 70°C. Daar door barsten de celwanden van het onkruid en stollen bepaalde eiwitten met als gevolg: algehele uitdroging. Deze methode is nog in ontwikke ling voor toepassing in de grote land bouw, maar heeft reeds grote be langstelling bij gemeenten en staats bosbeheer. Rotterdam zal deze me thode gaan uittesten en de gemeente Gorkum heeft inmiddels tot aankoop besloten. De firma Mol liet de bezoekers tij dens deze beurs ook zien welk hulp middel de komputer kan zijn bij het verstrekken van gegevens ten aan zien van de gewasbescherming. De belangstelling voor deze voor lichtingsdag was gedurende de gehe le dag zeer groot en de organisatoren toonden zich daar uiteraard zeer te vreden over. Restaurant Renesse Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Keuken geopend van 12.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 DEN HAAG - Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting zal waarschijnlijk binnen een week zijn wetsontwerp op de individuele huur subsidie aan de ministerraad aanbie den. DEN HAAG - De procedure die vooraf gaat aan een uitkering uit het schadefonds geweldsmisdrijven moet sneller. Dit is een van de kon- klusies uit een onderzoek van het we tenschappelijk onderzoek- en doku- mentatiecentrum naar het schade fonds geweldsmisdrijven in opdracht van de minister van justitie. Het mi nisterie van justitie heeft dit vrijdag meegedeeld. ROTTERDAM - Milieu-gekommit- teerde van Rijnmond mevr. L. van Rijn-Vellekoop heeft een kommissie van toezichthoudende ambtenaren van een aantal overheden geïnstal leerd die moet zorgen voor een doel matig en gekoordineerd toezicht op de wet chemische afvalstoffen (WCA) en dat gebied. De kommissie staat onder leiding van ir. P. de Wringer van de milieudienst van Rijnmond, DCMR. Dit heeft Rijnmond donder dag meegedeeld. BROUWERSHAVEN - Omdat dc majorettevereniging Brouwershaven er de laatste tijd negen nieuwe leden bijgekregen heeft, gaat het plan om de vereniging in twee groepen te de len, vanaf volgende week in werking treden. De nu uit 27 meisjes bestaan de vereniging zal ingedeeld worden in groep één (de meisjes tot ongeveer elf jaar) en groep twee, waarin de oudste meisjes zitten. De wekelijkse repetitieavonden blijft voor groep twee op de donderdagadavond plaatsvinden van 28.45 tot 19.45 uur, terwijl groep één gaat repeteren op de woensdagavonden van 18.30 tot 19.30 uur. De oefenavonden vinden plaats in het Tonnenmagazijn onder leiding van mevrouw W. van Ast. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden {bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3