ZLM verontrust over dreigende superheffing Franse minister van handel bezoekt Neeltje Jans President Middelburgse rechtbank ontneemt rechter behandeling zaak LENING 1984 Honderd miljoen uit EG-pot voor bestrijding j eugd werkloosheid installatiebedrijf A. J. G. Doeleman: Zorgelijke stemming voor de toekomst Tweede Kamer stemt in met aanbesteding M-fregatten In het kader van het staatsbezoek van de Franse president Mitterand Proef met zoetwater infiltratie in bodem STAAT DER NEDERLANDEN VVD-leider pakt kleine autodief Journalisten- bond NVJ viert 100-jarig bestaan 2 GOES - De voorzitter van de ZLM, de heer A. J. G. Doe leman typeerde de stemming in het zuidwestelijke land bouwgebied als volgt: „Van optimistisch op dit moment tot zorgelijk voor wat ons te wachten staat", aldus de voorzitter tijdens de hoofdbestuursvergadering. „Er is zeer veel onrust over de dreigende superheffing. Vooral degene, die na 1981 zijn veestapel heeft uitgebreid maakt zich terecht zorgen. Vragen hierover kunnen ook door de meest ingewijden niet worden beantwoord want op dit moment is er helaas geen enkele zekerheid welke beslui ten er in Brussel genomen gaan worden", aldus Doele man. De Z.L.M.-voorzitter zei verder dat de luchtverontreiniging met o.a. de toenemende problematiek van de zu re regen de landbouwers noopt uit erst kritisch te zijn. „Wanneer wij als landbouw meewerken aan het tot stand komen van een meststoffenwet en te maken krijgen met een wet op de bodembescherming dienen wij ook kritisch te zijn op wat van buiten af op ons af komt." Dat geldt met name ook voor het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw. Nauwgezette kontrole op de aanwezigheid van zware metalen is volgens hem nodig voor dat zuive ringsslib in de landbouw wordt toe gepast. De Z.L.M.-voorzitter wees er ten slotte op dat er druk moet wor den blijven uitgeoefend om de huis vestingsproblemen van de Lagere Agrarische School te Kapelle en vooral die van de Middelbare Agra risch School te Goes drastisch te ver beteren. „Te veel is er tot nu toe steeds naar noodoplossingen gezocht die uiteindelijk steeds weer onvol doende bleken te zijn. Het mag daar bij geen verschil maken of het gaat om een rijksschool dan wel om een bijzondere school onder de verant woordelijkheid van een of meer land bouworganisaties", zo besloot de heer Doeleman zijn openingswoord. het inkomen van zeer veel landbou wers zwaar onder druk komen te staan. Bij het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (K.N.L.C.) zal er op worden aangdrongen alles te doen om de dreigende ontwikkeling te ke ren. Akkerbouw Het hoofdbestuur onderstreepte het belang van een goede graanprijs voor de Nederlandse akkerbouwer. De levering van homogene partijen Nederlandse tarwe kan er toe bijdra gen, dat de konkurrentieverhoudin- gen t.o.v. buitenlandse tarwe bij de verwerking in maalderijen en bakke rijen kan worden verbeterd. De teelt van peulvruchten voor veevoeder wordt door de E.G. gesti muleerd om zodoende het tekort aan de produktie van eiwitrijke gewas sen in de E.G. te kompenseren. Hier mee gaat echter een dermate papie ren rompslomp gepaard dat de lust er aan te beginnen ontbreekt. De regels zijn ingewikkeld en worden zelfs nog verscherpt. Daar komt bij dat niet aan de indruk kan worden ontkomen dat Nederland bij de uitvoering amb- telijker te werk gaat dan nodig is. Nagegaan zal worden wat er aan te doen is. Met betrekking tot de kontrakt- teelt van konserven-peulvruchten drong het hoofdbestuur aan op een spoedige besluitvorming bij de reor ganisatie van de kontraktteeltkom- missie en de bijbehorende werkgroe pen. Mede in het belang van teler en afnemer dient er een organisatori sche versterking te komen, die deze interessante maar zwakke be drijfstak in de strijd om het bestaan kan ondersteunen. Veehouderij De Nederlandse melkveehouderij verkeert in grote onzekerheid om trent de maatregelen die in het kader van het zuivelbeleid zullen worden genomen. Door het hoofdbestuur werd er op aangedrongen, dat in ie der geval op korte termijn beslissin gen dienen te worden genomen om aan de onzekerheid een einde te ma ken. Ook was men van oordeel dat op korte termijn maatregelen noodzake lijk zijn om het E.G.-markt- en prijs beleid niet te ontwrichten. Hoe lan ger men wacht hoe pijnlijker de te verwachten maatregelen aankomen bij veel individuele veehouders. Het hoofdbestuur maakt zich overigens zorgen over het gemak waarmee men van overheidszijde uitspreekt, dat de melkveehouderij krachtig genoeg is om forse bezuinigingen op te vangen vanuit eigen vermogen. Als het eigen vermogen met een laag rendement zou moeten worden vervangen door leningen met hoge rente, dan bete kent dat voor vele bedrijven een on houdbare situatie. Tuinbouw Door het hoofdbestuur werd het standpunt ingenomen dat een verde re verhoging van de gasprijs voor de tuinbouw een niet te verteren zaak is. Na de enorme prijsverhogingen onder druk van de E.G. moet de tuin bouw niet in staat worden geacht om een prijsverhoging te betalen, die mede dient om de Nederlandse schat- kistproblematiek te verlichten. Het hoofdbestuur nam een genuan ceerd standpunt in met betrekking tot de uitbreiding in de fruitteelt: het hoofdbestuur ondersteunde het standpunt van de voorzitter van de N.F.O.-kring Zeeland-West Brabant, dat er enige ruimte is voor uitbrei ding op bestaande (kleinere) fruit teelt bedrijven, maar stelde zich in deze zeer terughoudend op m.b.t. fruitteelt op (kleine) akkerbouwbe drijven. Bij De Schelde DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, CDA en D'66) heeft staatssekretaris Van Houwelingen (defensie) donderdag toestemming gegeven volgende week de bouw van vier M-fregatten voor de Nederlandse marine aan te beste den bij de werf De Schelde in Vlissin- gen. De WD ligt nog dwars. Deze frak- tie maakt bezwaar tegen de wijze waarop de staatssekretaris met de Britse regering is overeengekomen dat de gasturbines voor de schepen zullen worden geleverd door de Rolls Royce-f abrieken. PARIJS - De Franse autoproducent Citroën, onderdeel van het Peugeot- concern, heeft de regering in Parijs laten weten dat er drie- tot vierdui zend arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen willen er kansen op overle ving zijn. Het aantal komt overeen met zeven tot tien procent van het to taal aantal arbeidsplaatsen. LONDEN - Een Cyprisch vracht schip, de 9.425 ton metende „City of Rio", is dicht bij de Iraanse ha venstad Bandar Chomeini in de Per zische Golf op een mijn gevaren. Llodyds in Londen heeft dnderdag gemeld dat het schip geen signalen meer uitzendt. Advertentie Brussel Het hoofdbestuur van de Z.L.M. toonde zich duidelijk ongerust over' de E.G.-voorstellen voor het markt en prijsbeleid. Bij de uitvoering van de ter tafel liggen de voorstellen zal Advertentie ZIERIKZEE - In het kader van het staatsbezoek van de Franse president Mit terand, volgende week, aan Nederland, zal de in zijn gevolg meereizende mi nister van Handel en Toerisme mevrouw E. Cresson maandag het werkeiland Neeltje Jans bezoeken. Zij zal bij haar bezoek worden begeleid door de minister van ver keer en waterstaat mevrouw Smit-Kroes, door de president-di- rekteur van Pechiney de heer G. Besse, de president-direkteur van Total de heer A. Granier de Lilli- ac, enkele andere topfiguren uit de Franse industrie, de Franse T.V. en een aantal journalisten. Het gezelschap zal omstreeks 13.30 uur per helikopter arriveren bij het informatiecentrum. Daar zal ook de officiële ontvangst plaatshebben door ir. H. Engel, hoofd van de Deltadienst. De heer Engel zal tevens een korte uitleg .gev.ep, betreffende de uitvoering van de werkzaamheden. Het ont- vangstkomité jjteriverder samen gesteld uit ir. W. van der Klei na mens de hoofddirektie rijkwa terstaat, ir. J. A. Joustra als ver tegenwoordiger van de DOSbouw en ir. Tj. Visser, de projektleider stormvloedkering Oosterschelde. Na de voorlichting in het Infor matiecentrum zal onder andere een gezoek worden gebracht aan de Ostrea en de reeds geplaatste pijlers. MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middelburg heeft de vice-president van de rechtbank, mr. G. Nomes, de behandeling van een straf zaak ontnomen en besloten dezelfde zaak opnieuw in behandeling te geven bij een ander rechterskollege zonder mr. Nomes. daarmee wees de rechtbank het wrakingsverzoek toe, dat advokaat G. Nijland uit Kapelle tegen de vice- president van de rechtbank had ingediend. In Kapelle KAPELLE - In Kapelle is donder dag een projekt voor zoetwaterinfil tratie gestart. Met de proef wordt ge tracht overtollig regenwater in de winter op te vangen en in de bodem te brengen, zodat er in de zomer een grotere hoeveelheid zoet grondwater voor de landbouw beschikbaar is. In het door zout water omgeven Zeeland treedt in de zomer een groot tekort aan zoet water op, waardoor onder meer de beregening van land en tuinbouwgewassen achterwege moet blijven. Door nu 's winters overtollig regenwater waar mogelijk in de grond te brengen, kan dit tekort wellicht worden opgeheven. Volgens projektleider B. van der Woerd kan deze infiltratiemethode, als ze slaagt, ook worden toegepast in ontwikkelingslanden. Daarom wordt de proef uitgevoerd onder de paraplu van de kommissie waterbe heersing en ontzilting van het mi nisterie van landbouw. In het systeem wordt het overtolli ge naar de sloten afgevoerde regen water door middel van dammen op gevangen en teruggepomt naar het hoogste punt in de sloot. Daarna wordt het langs filters via overdruk in de bodem geïnfilteerd. Voor de proef die drie jaar gaat duren, is door het ministerie van landbouw, de pro vincie Zeeland en het bedrijfsleven een bedrag van 500.000 gulden be schikbaar gesteld. Een wrakingsverzoek van een rech ter kan worden ingediend als er twij fels bestaan over diens onpartijdig- DORDRECHT - Het merendeel van de ongeveer 1000 personeelsleden van de offshore-konstruktiebedrij- ven De Groot in Zwijndrecht en Penn en Bauduin in Dordrecht is donder dagmorgen een staking van 24 uur begonnen uit protest tegen het besluit van het moederbedrijf Groot- int om de kilometervergoedingen voor het woon-werkverkeer drastisch te verlagen. DEN HAAG - Het tweedaagse be zoek dat de president van Frankrijk, Franios Mitterand, vanaf maandag aan Nederland brengt is een teken dat de betrekkingen tussen beide landen zijn verbeterd. heid in de behandeling van een be paalde zaak. Het gaat hier om twee gevallen van meineed, afgelegd in een bijstandsaffaire, die op 13 janua ri door de rechtbank in Middelburg zou worden behandeld. Vorig jaar liet mr. Nomes, die als politierechter een bijstandsfraudezaak behandelde van een vrouw, na overleg met de of ficier van justitie een mannelijke ge tuige ter zitting in verzekerde bewa ring stellen. Mr. Nomes verdacht hem van het afleggen van een meine dige verklaring zonder dat hij drie getuigen a décharge had gehoord. Ook de vrouw werd later, tijdens het gerechtelijk vooronderzoek, van meineed beschuldigd. Deze twee meineedzaken zouden op 13 januari van dit jaar door de meer voudige Kamer in Middelburg wor den behandeld. Toen bleek dat mr. Nomes president was van dit kollege diende de advokaat van de twee ver dachten, mr. Nijland, een verzoek tot wraking in en werd de zaak ge schorst. Rechtbankpresident G. An- dré de La Porte heeft nu beslist dat het wrakingsverzoek is toegewezen omdat de rechtspleging erbij gebaat is dat elke schijn van partijdigheid in de rechtspraak wordt vermeden. Het is niet bekend wanneer de zaak op nieuw in behandeling zal komen. bedrag koers rente aflossing verlenging open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 7 februari vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 maart in 4 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1988 af houders van deze lening hebben van 15 maart 1987 tot 15 april 1987 het recht de lening om te zetten in een 8Vè% lening 1987 met aflossing per 1992/1995 GOES - De Europese Gemeenschap wil binnen vijf jaar de jeugdwerkloos heid die momenteel binnen de gemeenschap ruim 20 procent bedraagt, fors naar beneden brengen. Daarvoor wordt driekwart van het sociaal fonds waarover de EG beschikt, te weten 100 miljoen gulden, gebruikt. Dat zei de Duitse EG-afgevaardigde H. Kairat, koördinator van het EG-stageprojekt, donderdag in Goes tijdens de officiële installatie van een model stageprojekt onderwijs en arbeid door plaatsvervangend direkteur-generaal J. Boon van het ministerie van onderwijs. Het is het eerste projekt in Neder- land, dat is opgezet door het Contact- centrum Onderwijs en Arbeid (COA) in Zeeland. Rijnmond is aangewezen nals tweede proefgebied en zal even eens binnenkort starten. De projek- ten zullen nationaal en internatio naal model staan voor een nieuw op te zetten werkwijze binnen de EG. Het stageprojekt geldt voor leraren uit het lager technisch onderwijs, die stage lopen bij voornamelijk kleine re bedrijven. De stages hebben onder meer tot doel om door middel van di- rekte kontakten het onderwijs en het arbeidsveld dichter bij elkaar te brengen. Volgens direkteur-generaal Boon wordt dit soort projekten ook in an dere landen opgezet. Er zal een per manente rapportage plaatsvinden over de resultaten van de stagepro- jekten aan de EG en aan het ministe rie van onderwijs. Naast de frequente rapportage zal ook gestreefd worden naar de uitwis seling van deskundigen binnen de lidstaten. Regels hiervoor worden binnenkort in Brussel vastgesteld, aldus Boon, die de installatie namens staatssekretaris van onderwijs, me vrouw Ginjaar-Maas, verrichte. inschrijving 7 februari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 maart 1984 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs weekend servicedienst tel. (01110)6255 DEN HAAG - VVD-leider Ed Nij- pels heeft donderdag een dief in de kraag gegrepen die probeerde in te breken in de auto van Nijpels' frak- tiegenoot Franssen. Het gebeurde in de direkte omgeving van het kamer gebouw. Beide WD-volksvertegenwoordi- gers werden van de aktiviteiten van de inbreker-in-spe op de hoogte ge bracht door de alarminstallatie in Franssen's auto. Die installatie was aangebracht, nadat tweemaal de au toradio van Franssen was ont vreemd. De autodief is overgedragen aan de veiligheidsdienst van de Tweede Kamer. AMSTERDAM - In aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus heeft de Nederlandse Vereniging van journalisten (NVJ) donderdag met een bijeenkomst in het Tropenmu seum in Amsterdam haar 100-jarig bestaan gevierd. Adjunkt-hoofdredakteur Jan Blok ker van de Volkskrant hield de feestrede. Verder werd de bijeen komst toegesproken door burge meester Van Thijn van de hoofdstad, minister Brinkman van WVC en NVJ-voorzitter Max de Bok. Na het officiële gedeelte was er een receptie waaraan ook de koning en de prins deelnamen. De jubileumbij eenkomst werd behalve door NVJ- leden ook bijgewoond door talrijke figuren uit de mediawereld. LISSABON - Door overstromingen na zware regenval bij het passeren van de cycloon De Domainn zijn in Mozambique 27 mensen omgekomen. Er zijn voorts tientallen vermisten en duizenden daklozen. Vrijdag 3 februari Zierikzee Graanbeurs. Dansen met Antoro Combo. 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Receptie honderd jaar Landbouwvereniging „Aller Belang". 16.30 - 18.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Toneel- en muziek avond „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope". 19.30 uur. Bruinisse Klubgebouw Molenstraat. Ledenver gadering „De Nachtegaal". 20.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Concertzaal. Blijspel „Huwelijks- carrousel" met André van de Heuvel en Kitty Jansen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand". Bejaardenuitvoering sportvereni ging DFS. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Ruilbeurs postzegelhou- dersvereniging Delta West. 13.30 -17.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door de sport vereniging A.S.V. 9.00 uur. Tonnenmagazijn. Grote avond PJZ. 19.30 uur. Bruinisse Oud papier-aktie ten bate van Mbuma-zending door Ger. Gem. Start 08.30 uur. Zondag 5 februari Zierikzee Klublokaal. PV Gevleugelde Vrien den. Jaarvergadering. 10.00 uur. Bioscoop. Return of the Jedi. 20.00 uur! Maandag 6 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kring Schou- wen-Duiveland CBTB. Het ABC van de belastingen. 20.00 uur. Dreisehor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief- kommissie Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. 14.00 uur. Raadzaal stadhuis. Openbare verga dering kommissie van advies en bij stand voor financiën. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Brouwershaven Meekrapstraat 34. Kinderen voor kinderenklub. 16.00 tot 17.00 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open middag leerlingen klas 6 van de lage re scholen buiten Zierikzee. Aanvang 13.45 uur. Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open avond voor ouders verzorgers van zesdeklassers over schoolmogelijk- heden na de lagere school. Informatie over havo, mavo en lbo. Aanvang 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Ledenvergadering VE- KABO. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kijk- en praatbij eenkomst aktie Zuidwest suikerbie ten. 13.30 - 16.00 uur. „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes groep één. 18.30 tot 19.30 uur. Donderdag 9 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Openbare verga dering Zierikzeese sportraad. 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke schoolraad. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Algemene vergadering Oranjckomi- tee. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2