WEERZIEN NA 44 JAAR Voormalig LTS-gebouw werd tegen vandalisme beschermd De Wereldwinkel start met „Kinderen voor kinderen" c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Paal brug Bruinisse geramd Waterschade 70% korting MEUBELRAMA UW TAXATEUR I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Enige vrouw Goed jaar Cebeco Bore VI Seizoenstart Sinds enkele weken heeft het rijkspolitie- Uit het jaarverslag 1982-1983 blijkt dat Een Nieuwsbode-lezer uit Soest verzamelt Het eerste tafeltennisteam van Kerkwerve korps op Schouwen-Duiveland weer een Cebeco-Zuidwest een bijzonder goed jaar gegevens over de stranding van de Bore VI begon de voorjaarskompetitie met een vrouw in haar gelederen: Liesbeth Mande- achter de rug heeft. (Pag. 4). op het strand van Westenschouwen tijdens fraaie overwinning op het tweede team van maker. (Pag. 3). <je Ramp. (Pag. 5). Goes. (Pag. 6). VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23468 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ware vriendschap duurt levenslang. Cicero ZIERIKZEE - „Er wordt tegenwoordig op de scholen een hoop over de derde wereldlanden verteld", aldus Grace Molenaar van de wereldwinkel Zierikzee. „Maar doordat er natuurlijk méér op het lesrooster staat, is er niet zoveel tijd voor dit onderwerp beschikbaar, zodat het onvoldoende uit de verf komt". De wereldwinkel heeft daarom het initiatief genomen om in Zierikzee en Brouwershaven een kinderklub op te richten, die de kin deren op een speelse manier konfronteert met de wijze waarop kinderen in de derde wereldlanden leven en den ken. De klub, die de naam „Kinderen voor kinderen" krijgt, komt onder leiding van vrijwilligsters wekelijks een uur bij elkaar. Door middel van onder andere dia's, foto's, grammofonplaten en voorlezen uit boeken over kinderen uit de derde wereld, wil men bij de kinderen van nu al vroeg belangstel ling wekken voor de ontwikke lingslanden'. Men neemt hierbij steeds een bepaald land onder de lou pe, waarin men zich dan enkele maanden verdiept. Dit kan zijn door het maken van een map, waarin al lerlei aspekten van zo'n land, zoals het wonen, werken, de school, ziek zijn, eten of feesten aan de orde ko men. Maar ook wil men met de klub- leden gerecht klaarmaken en dansen en spelen zoals dat in zo'n land ge beurt. Op deze manier wil men de kinderen, men mikt op de groep van af de vierde klas, op een speelse ma nier vertrouwd laten worden met de ontwikkelingslanden en met het ver schijnsel van de buitenlandse kinde ren in ons land. ,,Er zijn hier op Schouwen-Duive land nog niet zoveel buitenlanders", zegt mevrouw Molenaar. ,,Maar zo gauw je je neus buiten het eiland steekt word je er mee gekonfron- teerd. Daarom is het heel belangrijk dat kinderen al vroeg leren, dat men sen ook op een andere manier kun nen leven, eten en denken. En dat dat niet gek is, maar heel gewoon en zelfs wel leuk. Zo kunnen rare vooroorde len voorkomen worden en kunnen kinderen als ze groot zijn op een zin volle manier met deze problemen omgaan. Novib en Unicef De klubmiddagen eisen veel voor bereiding, waarbij men uitgaat van materiaal van de Novib, Unicef en het dokumentatiecentrum van de we reldwinkel. Ook wordt, als men een bepaald land gaat behandelen, het Het vignet van de kinderen"-klub. Kinderen voor BRUINISSE - Donderdagavond (20.20 uur) ramde een automobilist uit Goedereede een paal van de Bruse brug. P. T. uit Goedereede, rijdend op de parallelweg en komend uit de richting Oude Tonge, werd gekon- fronteerd met een tegenligger. Deze auto, bestuurd door de Bruënaar H. K. zou geen voorrang verleend heb ben aan T. bij de nauwe doorgang bij de brug. T. week uit voor de tegenlig ger en knalde toen tegen de paal, waarbij alleen zijn auto werd bescha digd: K. kon zonder schade zijn weg vervolgen. Advertentie Grote partij overgordijnen en vitrages nu met Nieuwerkerk Telefoon 01114-1268 ZIERIKZEE - Reeds meerdere malen is de afgelopen maanden de deplorabele staat van het leegstaande LTS-gebouw aan het Vrije ter sprake geweest in raads- en kommissievergaderingen. Het gebouw, met haar vele en grote ramen, was een geliefd doelwit voor vernielingen. Om ongelukken te voorkomen werden, in opdracht van de rijksdienst der Domeinen, alle ramen op de benedenverdie ping dichtgespijkerd. Vandalisme en daaruit voortvloeiende ongelukken behoren nu, hopenlijk, tot het verleden. UTRECHT - De industriebond FNV denkt er serieus over om alleen voor de eigen leden aanvullende soci ale uitkeringen bij werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschiktheid te regelen. Mevrouw A. J. van het Hoofd-van Sluis uit Burgh-Haamstede ontmoet oude jeugdvriend van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEIJS/DE KOEPEL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - In huize Van het Hoofd te Burgh-Haamstede werd woensdag een oude jeugd vriendschap in ere hersteld. Na 44 jaar niets van elkaar te hebben vernomen konden de heer W. B. Jonkmans (73) en mevrouw A. J. van het Hoofd-van Sluis (61) elkaar weer in de armen sluiten. Een fotootje uit december 1939 en een ingeschakelde tussenpersoon uit Burgh- Haamstede leidden tot deze opmerkelijke ontmoeting, die bij beide personen uiteraard de nodige emotionele gevoelens losmaakte. „Het is net alsof het gisteren was dat we elkaar voor het laatst zagen", zegt mevrouw Van het Hoofd. Duidelijker kon ze niet zijn. De tientallen voorbij gegane jaren hebben de vriendschapsbanden niet aangetast. Aan het eind van de dertiger jaren vond hun eerste ontmoeting plaats. De heer Jonkmans was stuurman bij de koopvaardij en bracht zijn verlof dagen in Nederland door. De mobili satie brak uit en hij werd opgeroe pen. Jonkmans werd op de loodsboot 7 geplaatst, een bewakingsvaartuig dat achter de mijnenvelden in de zee gaten in Zeeland lag. Eens in de twee a drie maanden kwam het schip bij Renesse en omdat Jonkmans ook voor de fouragedienst werkte moest hij naar de wal om inkopen te doen. Bij slagerij Van Sluis aan de Lange Reke werd het vlees gekocht. De toen zeventienjarige mevrouw Van het Hoofd werkte in de winkel en ontmoette daar voor de eerste maal het toen 29-jarige bemanningslid van de loodsboot. De moeder van me vrouw Van het Hoofd gaf de beman ningsleden een bak koffie, een tradi tie die bij de volgende bezoeken werd voortgezet. Jonkmans en de dochter des huizes raakten bevriend en in de cember 1939 werd het stel samen met een vriendin en een eerste officier van de marine op de foto gezet. Nie mand kon toen vermoeden dat deze ontmoeting de laatste zou zijn en dat het tot februari 1984 moest duren voordat het weezien zou volgen. Duitsers ,,Toen de oorlog uitbrak lagen wij met de boot in de Wielingen. Via radio-telegrafisch kontakt met Mid delburg hoorden we dat we naar bin nen moesten komen. De loodsboot 7 werd aangesteld als voedingsboot voor de Engelse en Franse jagers, die in de Westerschelde lagen. Dat heb ben we één week gedaan en daarna moesten we stand-by blijven voor de Franse generale staf, die naar Osten- de moest. Daar kwam echter niets van terecht, want een aanval van de Duitsers gooide roet in het eten", herinnert Jonkmans zich nog goed. De loodsboot en enkele andere kleine schepen wilden de Wester scheid e af, maar een bom viel vlak achter de loodsboot in het water. Het roer werd eraf geslagen en Jonkmans sloeg overboord. Na ongeveer drie kwartier zwemmen kwam hij vlak bij Cadzand aan de wal. Het schip, dat uiteraard niet meer bestuurd kon worden was in de buurt gestrand. Ook de andere kleine boten hadden op die plaats afgemeerd. De hele ploeg besloot te gaan lopen naar Zee- brugge, charterde een paar auto's en Reisje Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. reed door naar Bologne. Met de Bata vier 4 stak de ploeg over naar Portsmouth in Engeland. Jonkmans bracht de rest van de oorlogsjaren in Engeland door. De laatste twee jaren was hij werkzaam op het ministerie van marine in Lon den. Na veertien dagen op het mi nisterie in Den Haag te hebben door gebracht kwam hij opnieuw in Lon den terecht. Na twee jaar vertrok hij definitief naar Den Haag. In 1948 werd hij gedemobiliseerd. De heer Jonkmans bleef daarna werkzaam op het departement van marine, waar hij vijf jaar voor zijn pensione ring een funktie als hoofdambtenaar kreeg. ,,Ik ben verschillende malen van plan geweest om weer eens kontakt te zoeken, maar ach, dan denk je, het leven gaat verder, waarom eigenlijk. Maar die kwestie bleef me bezighou- V< r\ .,|g pag. 4 In de huiskamer van mevrouw Van het Hoofd zien de beide jeugdvrienden el kaar na 44 jaar weer terug. Verwachting tot zaterdagavond: Opnieuw regen In de nacht opklaringen, tot matig afnemende westenwind; minimum temperatuur rond twee graden; over dag van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen; mid- dagtemperatuur rond zeven graden; wind draaiend naar zuidwest en toe nemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 febr.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuidwest 6 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 febr. Zon op 8.17, onder 17.32 Maan op 9.47, onder 20.04 5 febr. Zon op 8.15, onder 17.36 Maan op 10.02, onder 21.13 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.37 Maan op 10.15, onder 22.21 Eerste Kwartier: 10 febr. (5.00) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 febr. 4.29 17.32 10.47 22.49 5 febr. 4.58 18.10 11.20 23.29 6 febr. 5.37 18.41 11.57 - Springtij: 4 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de nacht van vrijdag op zaterdag trekt een zwak hogc- drukgebied over ons land. Wind en bewolking nemen daarom af en de temperatuur kan flink dalen, in hel binnenland mogelijk op enkele plaatsen tot iets onder het vriespunt. Zaterdag trekt een nieuwe regenzo ne over ons iand waarbij de wind aan de kust opnieuw tot hard kan aan wakkeren. De levendige depressie-aktivitcit op de oceaan zorgt de komende dagen voor aanhoudende aanvoer van zach te en vochtige oceaanlucht naar Eu ropa. De vorstgrens is tot de lijn Stockholm -West - Rusland - Roemenië teruggedrongen. Kinderen uit Zierikzee en Brouwershaven worden op speelse wijze gekonfronteerd met De Derde Wereld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1