Brochure over nieuwe vorm van beroepsonderwijs stukken Zeeland in 1983 Cijfers Bruse haven Bijdrage studiekosten ERIC DE NOORMAN RAMEN en KOZIJNEN SUCCESJES Verkeer over Zeelandbrug toegenomen Verkeer per veerpont afgenomen Provinciale kommissies Verder leren in Zeeland Wie helpt Edelsmederij M. Jech ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 januari 1984 Nr. 23465 5 ,MDGO, dat zit zo.. ZIERIKZEE - De Zeeuwse provinciale onderwijsraad heeft een brochure uitgebracht over het MDGO, een nieuwe vorm van beroepsonderwijs. MDGO betekent middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonder wijs. In augustus dit jaar komt het in de plaats voor het middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs (MSPO) en het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs (MHNO). De MHNO-opleidingen In(t)as (interim algeme ne schakelopleiding) en vhbo (voortgezet hoger beroep sonderwijs) blijven voorlopig bestaan. Vergeleken met het huidige onder wijs bieden de tien MDGO- opleidingen een aantal voordelen. Doordat ze niet zijn toegespitst op een enkel beroep kunnen de leerlin gen er meer kanten mee op. De lange re duur - drie jaar - maakt het moge lijk meer aan algemeen vormde vak ken te doen. Ook staan er ruime sta ges op het programma, waardoor be wuster voor een beroep kan worden gekozen. Tenslotte zijn de mogelijk heden om na het MDGO verder te le ren groter. De MDGO-scholen in Vlissingen en Middelburg hebben inmiddels be kend gemaakt van het ministerie van onderwijs toestemming te hebben in augustus 1985 te beginnen met de opleidingen verpleegkundigen en so ciale arbeid (Vlissingen) en aktivitei- tenbegeleiding (Middelburg). De part-time opleidingen MSPO in Middelburg voor sociale dienstverle ning, aktiviteitenbegeleiding en in richtingswerk blijven bestaan. Dat geldt ook voor de „in-service"- opleidingen voor leerling verpleger of verpleegster bij de Zeeuwse zie kenhuizen. ,,MDGO, dat zit zo (de titel van de brochure) geeft uitvoerige in formatie over aard en inhoud van de opleidingen, toelatingseisen, beroe pen, mogelijkheden tot verder leren en kontaktadressen. Ze wordt gratis verstrekt door de dekanen van scholen voor voortgezet onderwijs of door het bureau cultuur en onderwijs van de Provinciale Griffie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31434. Ook op de Zeeuwse beroepenmani- festatie (1 t/m 4 februari te Goes) wordt aandacht aan het MDGO ge schonken. ZIERIKZEE - Voor kinderen die een school voor voortgezet onderwijs be zoeken kan het rijk een bijdrage geven in de kosten. Voor het schooljaar 1984- 1985 moet de aanvraag om voor een tegemoetkoming in de studiekosten in aanmerking te komen nu al worden ingediend. De schooltypen waar het om gaat zijn VWO, MBO. LBO, MAVO en HAVO. Het kleine sfeervolle restaurant met diverse grote specialiteiten 01110-2885 Herman Jansen Nieuwerkerk Zes in Zeeland Van de tien opleidingen kunnen er voorlopig zes in Zeeland worden ge volgd: agogisch werk (Middelburg, Vlissingen, Hulst en Goes); kon- sumptief huishoudtechnisch werk (Middelburg); mode en kleding (Vlis singen); uiterlijke verzorging (Goes) en verzorging (Goes en Hulst). Voor de andere opleidingen kan men al leen buiten de provincie terecht: sport en bewegen (o.aU Arnhem, Overveen en Heerenveen); aktivitei tenbegeleiding (o.a. Rotterdam en Breda); sociale arbeid (o.a. Den Haag en Breda) en verpleegkundigen (o.a. Rotterdam, Den Haag en Eindhoven). ZIERIKZEE - Het verkeer over de Zeelandbrug is in 1983 toegenomen in vergelijking tot 1982. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Brug Maatschappij. Het aantal personenauto's is in 1983 ten opzichte van 1982 gestegen met 0,3 procent, terwijl het aantal lichte vrachtauto's is verminderd met 1,3 procent. Ook het aantal zwa re vrachtauto's dat de brug passeerde daalde, en wel met 1,5 procent. Na stijging in 1982 met 10,7 procent is het aantal motorfietsen in 1983 afge nomen met 5,8 procent in vergelij king met 1982. Het aantal motorfietsen bedroeg vorig jaar 22.098 (in 1982: 23.472). Het aantal personenauto's dat de brug passeerde was 2.242.009, tegen 2.234.965 in 1982. De passage van lich te vrachtauto's daalde van 163.354 in 1982 tot 161.179 in 1983; het aantal zware vrachtauto's gaf een afname te zien van 115.905 in 1982 tot 114.193 in 1983. In totaal zijn het vorige jaar 2.517.381 voertuigen de brug gepas seerd; een jaar daarvoor was dit 2.514.224. (Jit het jaaroverzicht blijkt dat de toename van het verkeer over de brug te danken is aan een groter aan tal personenauto's dat van de Zee landbrug gebruik maakte. Topweek De weektop voor personenauto's lag het vorige jaar in augustus toen in één week 69.652 auto's de brug pas seerden. De weektop viel in 1982 ook in de maand augustus en kwam toen uit op 67.499 personenauto's. De tolopbrengsten in 1983 zullen uitkomen op 7,85 miljoen. In 1982 waren die 7,84 miljoen. MIDDELBURG - De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland heb ben in 1983 minder verkeer verwerkt dan in 1982. De veerboten hebben de lijnen Vlis- singen-Breskens en Kruiningen-Perk- polder in het afgelopen jaar in totaal 2.112.154 personenauto's overgezet tegen 2.157.921 personenauto's in het jaar daarvoor, een afname van 45.767 auto's. Het aantal vervoerde vrachtauto's en bussen daalde van 530.495 in 1982 tot 519.965 in 1983. Het aantal buitenlandse auto's dat van beide veren gebruik maakte nam ook af in 1983, en wel met 6.208 tot 240.314. Meer passagiers In 1983 werden in totaal 8.502.329 passagiers vervoerd. In 1982 was dit 8.346.526. De stijging van het aantal passagiers gold zowel voor de lijn Vli- singen-Breskens als voor de lijn Krui- ningen-Perkpolder. De topdag in 1983 op het veer Vlis- singen-Breskens viel op 28 juli met 5.881 vervoerde personenauto's. Op genoemde dag werden 76 reizen ge maakt In 1982 viel de topdag op 27 juli. Het aantal vervoerde personenauto's was toen 6.259. Op Kruiningen-Perkpolder was 4 april (tweede paasdag) de topdag Er werden die dag 5.063 personenauto's vervoerd tijdens 78 reizen. In 1982 was 12 april de drukste dag met 4.844 auto's, ook op tweede paasdag De bijdragen hebben betrekking op de kosten van boeken en andere leermiddelen, reiskosten, kosten van kinderen die niet thuiswonen en toeslag voor 16- en 17-jarigen als het inkomen onder de 40.000,— ligt. Overigens moet worden vermeld dat bij de bijdragen in de boeken- en reis kosten ook het inkomen van de ou ders een rol speelt. De rijksbijdragen hoeven niet terugbetaald te worden en in het algemeen blijft het recht op kinderbijslag bestaan. Aanvraagformulieren zijn op de scholen verkrijgbaar. Het gaat om de formulieren-A(50). Voor mensen die willen gaan stude ren aan een universiteit of hoge school, die een hogere beroepsoplei ding gaan volgen of mensen die in het voortgezet onderwijs zitten en voor 1 april 1985 21 jaar zijn, bestaat er de mogelijkheid van een rijksstudietoe lage. Het is zaak die toelage nu al aan te vragen, ook al is men er nog niet helemaal uit welke studierichting men wilt gaan volgen. MIDDELBURG - Woensdag 1 fe bruari, 13.00 uur vergadert de Pro vinciale Onderwijsraad. Besproken worden onder andere het evaluatie verslag van de stagecyclus voor stu denten uit het Lager Technisch On derwijs, de ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs en de totstand koming van de nieuwe basisscholen. Voorts staat de vaststelling van het kommentaar op de rijksnota „Twee de fase vervolgonderwijs ter diskus- sie. De statenkommissie voor Bestuurszaken vergadert vrijdag 3 februari, 9.30 uur. Op de agenda staan onder andere een aantal subsi dies; aankoop van natuurgebied in de Kievittepolder en het Zeepe/Slot Haamstede en een subsidie voor Mi niatuur Walcheren. Ook wordt er gesproken over de overdracht aan de gemeenten Middelburg van een ge deelte van de weg Middelburg-Sint Laurens. De Statenkommissie voor Röimte- lijke Ordening bespreekt in haar ver gadering van 3 februari, 15.00 uur de nota nazorgstreekplan Midden- Zeeland. Evenals in de kommissie Bestuurszaken wordt er gepraat over subsidies voor de aankoop van enke le ha. Kievittepolder en duingrond in natuurgebied 't Zeepe/Slot Haamste de. Alle kommissievergaderingen zijn openbaar. De kommissies voor Bestuurszaken en Ruimtelijke Orde ning hebben spreekrecht voor het pu bliek en vergaderen in het Procvin- ciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. De Onderwijsraad verga dert in het Statenkomplex, Abdij 11 in Middelburg. ZIERIKZEE - De brochure „Ver der leren in Zeeland na Mavo, LBO en Havo" is bijgewerkt op de laatste veranderingen in de onderwijswe reld. Verder leren in Zeeland is bedoeld als wegwijzer voor leerlingen met een diploma van LBO, Mavo of Havo op zak. Vermeld worden de Zeeuwse vak opleidingen die met die diploma's be gonnen kunnen worden, waar die voort gezette opleidingen kunnen worden gevolgd en aan welke andere voor- waarden tot toelating moet worden voldaan. Als bepaalde opleidingen in Zeeland niet voorhanden zijn, wordt verwezen naar de dichtstbijzijnde bui ten de provincie. Aandacht wordt ook besteed aan het opleidingenpakket van het leerlingwezen (opleidingen voor mensen die werken en daarnaast een opleiding volgen). Verder leren in Zeeland is uitgege ven door de Provinciale Onderwijs raad: de brochure kost f 2,50 en is te bestellen via de schooldekaan of het bureau Onderwijs in het Provincie huis, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoonOl 180-31343. De aanvulling is gratis voor degenen die de editie 1983 van de brochure al in hun bezit hebben. De aanvraagformulieren (A-10) zijn verkrijgbaar bij de scholen voor HA VO, VWO, MBO en HBO en bij de universiteiten. Degenen die in december vorig jaar al bericht hebben gekregen over hun aanvraag voor het studiejaar 1984-85 hoeven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. Fotojaarboek ZIERIKZEE - Voor de tweede keer is verschenen een fotojaarboek over Zeeland, een uitgave van Uitgeverij Den Boer in Middelburg. „Zeeland in 1983" ziet er uitstekend verzorgd uit. Het telt een stuk of tien foto's uit Schouwen-Duiveland, waarvan er zes gemaakt zijn door de Zierikzeese fotograaf Johan Berrevoets jr. Op een van de „brandenpagina's (de onderwerpen zijn keurig gerubri ceerd) staan er twee van de brand, die bar Mirabelle in Zierikzee geheel in de as legde. Ook de „barkrukzit- ters" te Renesse behaalden een plaatsje in het jaarboek. Of ze het Guiness Book of Records 1985 halen zal nog moeten blijken. De herden king watersnoodramp 1953 wordt aangehaald met een foto van de prin sessen Juliana en Margriet, die daar in Zierikzee bij waren. Ook de storm schade op Schouwen-Duiveland wordt uitgebeeld, uiteraard opna men van de eerste pijler-plaatsing voor de stormvloedkering en een plaat van de kameel die een huwelijk in Sirjansland opluisterde. Het zuini ge aardappelschillen van mevrouw Cobie Pieper uit Ouwerkerk was goed voor een kaderstukje. Nieuwsfeiten uit de gehele provin cie Zeeland leverden bijna 200 onder werpen op en 250 illustraties. Het overzichtsboek werd samengesteld door een team van Zeeuwse journa listen en fotografen. Het is voor 24,50 verkrijgbaar bij de uitgeverij en bij de boekhandel. KATWIJK - Ajax heeft zaterdag middag een moeizame overwinning behaald op eersteklasser Quick boys: 0-2. De 2000 bezoekers zagen doelpun ten van Olsen en Gasselich. Bij de Amsterdammers speelde Marco van Basten voor het eerst in drie maan den weer een kwartiertje mee. BARENDRECHT - Feyenoord heeft zaterdag een oefenwedstrijd te gen eersteklasser Barendrecht met 8- 2 gewonnen. Bij rust stond de lijstaanvoerder van de eredivisie met 4-1 voor. Bij Feyenoord maakte Pierre Vermeulen na de lange afwe zigheid zijn rentree. De Rotterdamse doelpunten kwamen op naam van Houtman (4), Stafleu, Wijnstekers, Jeliazkov en Been. 3e redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- '-onden stukken zl|n bulten verantwoordelijkheid van ie redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adias bij de redactie bekend moeten zijn. In Frankrijk, Engeland, Duitsland en Nederland kijken kinderen weer hoopvol uit of er gastgezinnen in Ne derland zijn, die een plaatsje aan ta fel en een bed voor een vakantie van ongeveer 3Va week willen vrijmaken. De „Stichting Europa-Kinder hulp" stelt zich ten doel om kinderen uit kansarme gezinnen in Nederland op verhaal te laten komen en hun ou ders even te ontlasten van de zorg voor hun kind. Meestal gaat het om kinderen die geen vader of moeder hebben, of kinderen uit woonkazer nes, die geen speelruimte hebben en waarvan de ouders noodlijden. De leeftijd van de kinderen varië ren van 6 tot 14 jaar. Wat is een gastgezin? De bedoeling is, dat het kind ge woon in uw gezin meedraait. Belang rijk voor het vakantiekind en voor het gastgezin, dat één der gastouders de taal spreekt van het kind, zodat het kind zich makkelijker bij u thuis- voelt. Kosten van het verblijf en voeding van het kind komen geheel voor re kening van de gastouders. Op dit moment zijn er in Zeeland al veel gastgezinnen, die het kind jaar op jaar weer met open armen ontvan gen. We komen echter toch nog gast ouders tekort om het aantal kinderen een plaatjse te geven. Hier volgen de vakantie-periodes van de kinderen: Nederland: van 16- 07-84 tot 04-08-84. Frankrijk: van 02- 07-84 tot 26-07-84 en van 24-07-84 tot 17-08-84. Engeland: van 23-07-84 tot 13-08-84. Duitsland: van 23-07-84 tot 16-08-84. Als u interesse heeft en er iets voor voelt om een plaatsje vrij te maken voor een kind, dient u zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij mevrouw E. Lossie, Cort v. d. Lindenstraat 59 te Goes, telefoon 011100-15687. Ook voor informatie. Gastouders die zich opgeven zullen bezocht worden door één van de me dewerkers van de stichting voor een nader gesprek. De kinderen rekenen op u. Stichting „Europa-Kinderhulp" Regio Zeeland De havenbewegingen in de gemeen tehaven van Bruinisse vertonen een nog steeds stijgende lijn, gezien de cij fers van 1983. Vooral het buikoverslag (zand, grind en slakken), de nog steeds toenemende schaalvergroting van de eigen kottervloot en het vorig jaar sterk toegenomen aantal grote passa giersschepen dat de Bruse haven be zocht versterken die opgaande lijn die de havenmeester J. Hoogerwerf, net als de direkteur van een goed lopende zaak, tot tevredenheid stemmen. Er deden 48 geladen schepen de haven aan met gezamenlijk 39292 ton nage. Drie geladen schepen voeren uit met2050 torn 22 schepen kwamen leeg binnen die gezamenlijk 8667 ton wa ren; 65 schepen voeren leeg uit met 43949 tonnage. De kotters van de eigen vloot voeren 711 keer uit naar de visgronden met een gezamenlijk ge wicht van 65394 Brt; uit voeren 702 kotters met 65383 Brt Rekreatievaart Sleepboten kwamen en gingen er 24, duwboten 2, waaronder de Aqua rius die al jaren duwbakken vol stort- steen vervoert vanuit het Duitse Tau- nusgebergte naar de Neeltje jans. De havenmeester kon 1379 keer, zij het soms moeilijk, een ligplaats aan wijzen aan een rekreatievaartuig, waar onder ook passanten. 12 keer bracht een passagierschip een bezoek aan Bru, waaronder twee keer het majes tueuze Rode Kruisschip de „J. Henry Dunant". Verder enkele Botelschepen van de Rijnvloot die vanwege de ge sperde Rijn onderlangs een cruise maakten naar Antwerpen maar op de hele Oosterschelde geen geschikte af- Te koop: meermogelijkheid vonden, tot ze de Bruse havenmeester belden, die ze graag hielp. Buikoverslag De overslag in bulk op de Bruse kaoie neemt gestaag toe en weken met vijf of zes geloste schepen in de haven zijn meer regel dan uitzondering. Er werd 25.773 ton zand en grind gelost en 4311 ton slakken. In de petroche mische sektor bedroeg de overslag, 478 kub gasolie gelost en 720 kub geladen. Er werd 502 ton ijzer gelost wat in z'n geheel voor rekening kwam voor de damwand in de reparatieha ven. De scheepswerven en machinefa brieken in die oude gemeentehaven kompleteren de cijfers van de Bruse levensslagader. Er werden vijf nieuw bouw zeekotters overgedragen en drie mosselkotters. Cijfers die het dy namische van de haven onderstrepen en z'n doelmatigheid benadrukken, al zucht de havenmeester wel eens: „Ik zou er nog honderd meter loswal bij moeten hebben". OSAKA - Eefje van Wissen heeft zondag tijdens de dames marathon van Osaka niet voldaan aan de Olympische limiet. In de Japanse plaats finishte de atlete van Hollan- dia als veertiende in de tijd van 2 uur, 42 minuten en 24 sekonden. Daarmee bleef ze ruim zeven minu ten boven de NOC norm voor Los An geles, die in november 1983 op 2.35.00 werd gesteld. Winnares in Osaka werd de 22-jarige Oostduitse Katrin Dorre in 2.31.41. Personeel gevraagd: Oppas gevr. in Haamstede. 2 dagen per week, 2 kinderen 2 en 6 jaar. Tel: 01115-2594. Diversen: Wilt u uw schoorsteen laten vegen en uw C.V.-deskundig schoon laten maken. Ook kleine rep. Dan is dit uw adres: N. Goossens, West straat 28, Nieuwerkerk, tel. 01114-2094. Nu tijdelijk 10% korting. Belastingen, het is weer zo ver. Bel nu voor een af spraak. Ook voor verzekerin gen en financieringen. Rinus van der Maas Assurantiën, Schuithaven 7, 4301 HC Zie rikzee, 01110-5010. MJ Moderne gouden- en zilveren sieraden, horloges Reparaties, ontwerpen en maken van sieraden. MEELSTRAAT 18 4301 EC ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 5560 WIJK AAN ZEE Viktor Kortsjnoi en Aleksander Beljavski hebben zon dag de 44e editie van het Hoogovens- schaaktoernooi gewonnen. Beide grootmeesters sloten het toernooi af met een overwinning. Kortsjnoi won met zwart van Van der Sterren, Bej- lavski met wit van Ree. Door die re sultaten eindigden beide spelers met tien punten uit dertien ronden. Kerkdienst in Nieuwerkerk Woensdagavond om half acht leidt ds. A. v. d. Berg te Gouda een dienst voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Nieuwerkerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE - In het kerkgebouw van de Lutherse kerk is woensdag avond een kerkdienst van de Gere formeerde Gemeenten in Nederland, waar ds. W. Verhoeks hoopt voor te gaan. De dienst begint om 19.30 uur. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland OOSTERLAND - In het kerkge bouw van de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland gaat donder dagavond 2 februari voor, ds. A. v. d. Meer uit Sint Philipsland. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogkerk: A. Veld man te Dalfsen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Breda: A. Hofman te Aalburg. De ring van Honoria 61 Actius hoeft er niet lang over na te don ken, wat hem te doen staat. Tegen vuur is hel kwalijk vochten en dus beveelt hij zijn solda ten recht.'«omkoert te maken. „Door de rivier", brult hij ..Ten aanval! Vernietig tiet Krankenkarr.p!" Maar als zij dichterbij komen stokt hem. en zijn manschappen niet minder, de adem in d< keel want waar eerst geen krijger ie be kennen was. vertoont zich nu een woud van glinsterende speren. In dc korte tijd dat Actius' t roep op w eg was naar de doorwaadbare plaats, zijn Eric en het grootste deel der Fran ken krijgers op vlotten van de overzijde van dc grote rivier, waar zich in de schaduw der klippen verborgen heb ben gehouden, gekomen. Een dor ruiters aan het hoofd van het F ran ken leger drijft zijn ros naar voren Hot is Pad i, .Did „Kies Aëtius", schalt zijn stem over het wa ter. „Geef u met uw Romeinen over en er zal u gren leed geschieden Verzet u en ge sterft met ai uw manschappen de vuurdood of de dood in he* water." Foto- en filmapparatuur van Foto Quelle. Net zo goed en veel voordeliger. Bij Braber, Bruinisse. 01113-1395. Hubo Karweishop Renesse voor hang-legkasten in ver schillende uitvoeringen. Wij maken ook kasten op maat, snel en voordelig. Penselen, olieverf, linnen, aquarelverf, papier, passpar- toutkarton etc. etc. Lijsten makerij Zwart, Krepeistr. 25 Z'zee. Tel: 01110-4842 Met de fiets alles ontdekken. Grote sortering en keuze in sport-, trim- en racefietsen. Tweewielercentrum C. Hart, tel. 01110-2248, Kerkwerve. Slaplanten, P. C. Geluk, Ka- pelle. Tel: 01110-2791. Tandem Gazelle z.g.a.n. 750,-. Tel: 01110-5176. Last van koude voeten? Ons verwarmingskussentje of elek. voetenzak brengt voor U uitkomst. Radio v. d. Ber ge, Zevenhuisstr. 6, tel. 2962, Zierikzee. Nieuwe Lego ontvangen voor kleuters en grotere kinderen. Heel leuk bij Braber, Brui nisse. BRUINISSE - De cijfers van de Bruse haven, zoals we die vorige week publiceerden, waren misschien voor ingewijden wel begrijpelijk, toch gaven ze aanleiding voor wat vragen. Hieronder volgen dezelfde cijfers nogmaals, in iets begrijpelijker taal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5