Stichting Landbouwschap gaat agrarische werkgelegenheid stimuleren Ontslag 32 mensen bij sleepbedrijf Muller Bouw M-fregatten levert 3.000 mensjaren werk voor werf De Schelde Boeren protesteren tegen verkoop domeingronden Ernstige onderbezetting Rijkspolitie te water Koningin Beatrix jarig THC schept arbeidsplaatsen in Vlissingen Reagan weer kandidaat 2 GOES - In vorige week gehouden vergadering heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap besloten over te gaan tot het oprichten van de Stichting Agrarische Projekten in de provincie Zeeland (S.T.A.P.). Doel van deze stichting is het creëren en bege leiden van aanvullende agrarische werkgelegenheid. Hierbij kan worden gedacht aan projekten die normali ter op dit moment nog niet onder handen genomen zou den worden maar waarvoor nu, in het kader van het werkgelegenheidsbeleid van de regering, mogelijkheden zijn geboden ze van de grond te tillen. Het opstarten en bestek klaar ma ken van de plannen door de S.T.A.P. zelf ter hand worden genomen. Het uitvoeren van het werk op agrarische bedrijven zal geschieden door bemid deling van de S.T.A.P. Eén van de kriteria waaraan zal moeten worden voldaan om het projekt in uitvoering te kunnen nemen is dat het betreffen de werk primair zal moeten worden uitgevoerd door agrarische arbeids krachten die reeds langdurig werk loos zijn. Tevens zal deze stichting kunnen optreden als toetsingskommissie voor de uitvoering van projektwerk- zaamheden in de agrarische sektor. Door middel van de toetsing kan worden voorkomen dat agrarische werkzaamheden worden uitgevoerd zonder in schakeling van langdurig werklozen respektievelijk zonder toepassing te geven aan de bepalin gen die in de betreffende Collectieve Arbeidsovereenkomsten zijn opgeno men. Het bestuur van de Stichting zal worden gevormd door de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland, waarin zitting hebben agrarische werkgevers en werknemers. Duiven In de periode van 9 tot 20 januari 1984 is na onderling overleg tussen de verenigingen van postduivenhou- ders, de jagersverenigingen, de di- rektie Faunabeheer van het Ministe rie van Landbouw en Visserij en de Gewestelijke Raad voor Zeeland een aktie gevoerd ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. Aan deze aktie is door de gemeenten me dewerking verleend door het instel len van een ophokplicht voor duiven gedurende die periode. Uit een eerste overzicht van de resultaten van deze aktie blijkt dat het een sukses is ge weest. De Raad zal er bij de overleg partners op aandringen om in de toe komst vaker een dergelijke aktie te houden. Onjuist bouwen Zonder dat daar een bestem mingsplanprocedure aan ten grondslag ligt (waarvan het overleg met verschillende betrokken instan ties een wezenlijk onderdeel uit maakt) worden soms mogelijkheden gekreëerd tot het oprichten van bur gerbebouwing in gebieden met agra rische bestemming. De Raad acht de ze gang van zaken niet juist en heeft in dat verband dan ook bezwaren aangetekend tegen het voornemen van de kolleges van Burgemeester en Westhouders van Arnemuiden resp. Reimerswaal om met toepassting van art. 19 W.R.O. juncto art. 50 lid 8 W.W. de bouw van burgerbebouwing in het agrarisch gebied mogelijk te maken. In het geval van Arnemuiden betrof het de bouw van 18 woningen in het gebied Brakenburg terwijl in Rilland een ontmoetingscentrum voor etnische minderheden tot stand zou worden gebracht. Veetransporten De Gewestelijke raad heeft met be zorgdheid kennis genomen van het feit dat een verzoek van CAVEE COVECO om veetransporten voor rang te verlenen bij het veer Vlissingen-Breskens is afgewezen. Dit kan leiden tot situaties waarbij onder bepaalde omstandigheden de temperaturen in de veewagens zo hoog oplopen dat sterfte onder het vervoerde vee optreedt. DEN HAAG - De bouw van acht M-fregatten gaat tenminste 17.000 mensja ren werkgelegenheid opleveren. Binnenkort wordt de bouw van vier van die fregatten aanbesteed, terwijl een optie wordt genomen voor de bouw nader hand van nog eens vier van deze fregatten. De bouw van de eerste serie levert dus 8.500 mensjaren werk op. Daarvan gaat 3.000 mensjaren werk naar de werf De Schelde voor de nieuwbouw en ongeveer 5.500 mensjaren naar andere bedrijven in Nederland die bij de bouw worden betrokken. Dit schrijft staatssekretaris Van Houwelingen van defensie in een twee situatierapport over de bouw van deze fregatten voor de marine. De nieuwe schepen gaan de verouder de zes fregatten van de Wolfklasse vervangen en op een later tijdstip de fregatten van de Van Speijkklass. Werkzaamheden als gevolgd van kompensatieopdrachten door bestel lingen in het buitenland zijn niet in de mensjaren werkgelegenheid opge nomen. Dat aantal zal daardoor nog eens met vijftien procent stijgen, al dus de staatssekretaris. Maxiumprijs De schepen gaan op prijspeil de cember 1983 ruim 360 miljoen gulden per suk kosten. Dat bedrag geldt als een absolute maxium-prijs. Eventue le overschrijdingen die dreigen plaats te vinden moeten dus binnen het projekt worden opgevangen. De kosten van de diverse onderdelen van de scheepsprijs zijn nog niet exact aan te geven omdat onderhan delingen daarover nog gaande zijn. In de bouwprijs zijn verwerkt de bouwsom en de wapensystemen die door de Koninklijke Marine worden geleverd. Dat geldt ook voor oplei dingen van de eerste bemanning, de boorddreservedelèn, kosten van proefvaarten en diverse verzekerin gen. Niet in de prijs zijn opgenomen de boordhelikopters, het goal keeper-systeem voor de luchtverde diging op zeer korte afstand, de wal- reservedelen en de munitie. De kosten daarvoor worden onderge bracht in aparte projekten die op de gehele vloot betrekking hebben. Kompensatiepakket De staatssekretaris schrijft tenslotte dat de keuze voor de Britse Rolls-Royce aandrijving in plaas van de Amerikaanse General Electric, te maken heeft met lagere investerings kosten van de Rolls-Royce gasturbi nes en het „uiterst gunstige kompen satiepakket" dat verkregen is. Daar mee doelt Van Houwelingen op de overeenkomst met de Britse rege ring, die 100 procent kompensatie biedt door een eerste serie van zes goalkeeper-systemen bij HSA in Hengelo te bestellen. Bovendien heeft de fabrikant 100 procent in dustriële kompensatie geboden. Na mondeling overleg met de Kamer over de twee voortgangsrapporten wil Van Houwelingen zo snel moge lijk de kontraktonderhandelingen afronden en de werf De Schelde op dracht geven voor de bouw van vier M-fregatten. Na overleg vakbonden en direktie TERNEUZEN - De vakbonden en de direktie van het sleepbedrijf Muller in Terneuzen hebben in principe overeenstemming vereikt over de afvloeiing van 32 man personeel van de zeesleepdienst van het bedrijf. Er wordt nog overlegd over de afvloeiing van de 20 man walpersoneel van de zeesleepdiensL Gaat dat ontslag ook door, dan betekent dat het einde van de zeesleeppoot van het bedrijf, aldus vrijdag onderhandelaar J. de Vricze van de Federatie van Werknemers in de Zeevaart De Raad acht dit laatste niet te to lereren en zal er bij Provinciale Sta ten op aandringen dat de gevraagde voorrang voor veetransporten alsnog zal worden verleend. „Kop van Schouwen" De Gewestelijke Raad heeft kennis genomen van de koncept-beheers- visie voor het beschermd natuurmo nument ,,Kop van Schouwen" van het Staatsbosbeheer zoals dat door het gemeentebestuur van Wester- schouwen ter inzage is gelegd. In een reaktie aan het gemeentebestuur stelt de Raad dat deze koncept- beheersvisie ook van toepassing is op een aantal percelen goede landbouw grond, terwijl op dit moment nog een Kroonberoep in behandeling is tegen opname van deze landbouwgronden in de aanwijzing tot beschermd na tuurmonument. Een dergelijke bena dering acht het Landbouwschap niet juist. Het gemeentebestuur wordt dan ook gevraagd te bewerkstelligen dat deze koncept-beheersvisie niet van toepassing zal zijn op deze land bouwgronden zolang de Kroon nog geen uitspraak heeft gedaan inzake de ingestelde beroepen. Adviestarieven loonwerk De Gewestelijke Raad heeft de ad viestarieven voor 1984 voor het loon werk vastgesteld op hetzelfde nieu- veau als de adviestarieven voor 1983. Hare Majesteit koning Beatrix hoopt morgen, dinsdag 31 januari, haar 46ste verjaardag te vieren. LONDONDERRY - In de Noordier- se hoofdstad Londonderry hebben Roomskatholieke jongeren zondag benzinebommen gegooid naar politie en soldaten bij de herdenking van de „bloedige zondag". Dit heeft de poli tie meegedeeld. Twaalf jaar geleden werden bij een mars voor burger rechten door katholieken 13 mensen doodgeschoten door Britse troepen. Tussen 30 en 40 jongeren gooiden met benzinebommen, stenen en flessen aan het eind van een herden kingsmars, waaraan ongeveer 2.000 mensen deelnamen. De politie rea geerde met charges met de wa penstok. In Noordoostpolder DRONTEN - Onder het motto „motie Faber miserabel" hebben honderden boeren in de Noordoostpolder vrijdag gedemonstreerd tegen de op handen zijnde openbare veiling van een landbouwbedrijf te Espel in de Noordoostpol der, dat deel uitmaakt van de Domeingronden. Met ruim 100 trekkers vorm den zij een kilometerlange file tussen Espel en Einmeloord, waar een petitie werd overhandigd aan het rentambt der Demeinen. Het bedrijf is een van de terreinen die door de overheid worden ver kocht om geld in het laatje te bren gen voor de aankoop van natuurge bieden. Dat gebeurt in het kader van de uitvoering van de motie Faber, die indertijd door de Kamer is aange nomen. Volgende week vrijdag start de open inschrijving voor het terrein. Vrijdag was het kijkdag. Op zich zijn de boeren niet tegen aankoop van natuurterreinen, maar op de manier waarop een en ander nu wordt gefinanciërd gaat ten koste van kleine boeren, vinden zij. Zij wil len dat de overheid de landerijen niet in hun geheel van de hand doet, maar kleine boeren in de omgeving de gele genheid geeft gedeelten daarvan aan te kopen, om zo hun bedrijf uit te breiden. De Noordoostpolder telt ongeveer 350 kleine boerenbedrijven van 18 hectare of minder. Die dreigen op de lange duur door grotere boeren of in stitutionele beleggers verdreven te worden, als de vrije verkoop van de Domeingronden doorgaat, aldus de aktievoerders. Ook het landbouw schap heeft al geprotesteerd tegen het beleid inzake de verkoop van de Domeingronden. Volgens het land bouwschap doet de overheid aan prij sopdrijving, door een prijs van 25.ÜÜÜ gulden per hectare te hanteren. Dat is veel hoger dan voor vergelijkbare gronden wordt betaald, aldus het landbouwschap. Bij de zeesleepdienst Muller in Ter- neuzen werden vorig jaar al 18 mensen ontslagen. De havensleepdienst van Muller met ruim 50 man personeel is wel rendabel: daar wordt de werkge legenheid niet aangetast De direktie van het bedrijf in Ter- neuzen wil geen kommentaar geven op het bereikte principe-akkoord. Vol gens P. Eijsackers van Muller wordt volgende week verder onderhandeld met de bondea Wij hebben de af spraak voor die tijd niet naar buiten te treden met wat is besproken. Daar houden wij ons aan, aldus het bedrijf. De problemen bij de zeesleepdienst van Muller in Terneuzen zijn een ge volg van de malaise in de zeescheep vaart Ook andere sleepbedrijven on dervinden grote nadelen van het terug lopen van het scheepvaartverkeer. VELSEN - De Rijkspolitie te water kampt met een ernstige onderbezet ting, waardoor de dienst soms met kunst- en vliegwerk wordt uitge voerd. Bij het totale Nederlandse rijkspolitiekorps, dat momenteel wel ruimschoots voldoende perso neel telt, is maar zeer geringe animo om van een landgroep over te stap pen naar de RP te water. De zeer ge ringe honorering tijdens het nauti sche gedeelte van de opleiding is daar mede de oorzaak van. Dat zei overste K. de Maat, kommandant van het distrikt Amsterdam van de Rijkspolitie te water, op het stadhuis in Velsen. Daar werd adjudant J. Sikkema als kommandant van de groep IJmuiden van de RP te water geïnstalleerd. VLISSINGEN - THC Fabricators BV (konstrukties voor gebruik bui tengaats) schept in het zeehaven- en industriegebied van Vlissingen-Oost nieuwe arbeidsplaatsen. Het bedrijf, dat sinds het najaar van 1981 werk zaam is in het Sloegebied, heeft blij kens zijn mededeling van vrijdag een optimistisch kijk op de toekomst. THC heeft het bedrijfsgebouw en de kantoren van de beëindigde vesti ging Troost-Mechacon in Vlissingen- Oost overgenomen ten behoeve van nieuwe dochtermaatschappij THC Piping. De konstruktiewerkzaamhe- den daar scheppen ruim zestig ar beidsplaatsen. Verder heeft THC de onderneming THC Blasting and Coa ting gesticht. Daar zijn onder meer tien oud-werknemers van de failliete Stacon BV in dienst getreden. THC belasting houdt zich bezig met in dustriële schilderswerkzaamheden. In Marske in het Engelse graaf schap Cleveland (bij Middlesbo- rough) heeft THC samen met de Marske Machine Company onder de naam Marske THC Offshore LTD een onderneming voor kontruktiewerk gesticht. Dat bedrijf biedt al werk aan enkele tientallen mensen onder wie Nederlanders. BRUSSEL - De Belgische rijks wacht heeft dit weekeinde in de ha ven van Antwerpen achttien kilo zui vere heroine in beslag genomen. Binnenkort krijgt de groep IJmui den de beschikking over een vaartuig voor patrouilles op het Noordhol landse deel van de Noordzee. Als een drastische personeelsuitbreiding op langere termijn achterwege blijft, zal de rijkspolitie te water dit werk en andere, zich uitbreidende taken, ech ter niet meer naar behoren kunnen uitvoeren, zo waarschuwde De Maat. Burgemeester Molendijk van Vel sen had enige kritiek op de procedure bij de benoeming van groepskom- mandanten van de Rijkspolitie te water. In tegenstelling tot die bij de landgroepen gaan dergelijke benoe mingen geheel buiten de gemeente besturen om. Een zeer goede ver standhouding tussen gemeentelijke gezagsdragers en het komman do der Rijkspolitie te water is echter een dringende noodzaak, zo zei Molen dijk. Een dergelijke verstandhou ding werd bijvoorbeeld op de proef gesteld in situaties die zich voorde den bij de enkele jaren geleden uitge voerde schippersblokkade van de ha ven van IJmuiden en de ongeregeld heden rond de verscheping van voor dumping bestemd radio-aktief mate riaal, aldus de burgemeester. WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft zich samen met zijn vice-president Geor ge Bush kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van 6 novem ber a.s. Hij maakte dit lang verwach te nieuws bekend tijdens een vijf mi nuten durende tv-uitzending vanuit het Witte Huis. De Democraten rea geerden met een scherpe afkeuring terwijl Reagans eigen Republikeinse partij het besluit toejuichten. ,,We hebben een nieuw begin ge maakt. Vice-president Bush en ik ho pen opnieuw op uw steun en samen werking om datgene af te maken waarmee we drie jaar geleden begon nen. Ik kondig daarom aan dat ik kandidaat ben en naar een nieuwe ambtstermijn nastreef", aldus zei Reagan in een rechtstreeks tv- uitzending vanuit het Witte Huis waarvoor zijn kampagncdicnst maar liefst 400.000 dollar (ruim 1,3 miljoen gulden)overhad. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk. 14.00 tot 16.00 Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Bürgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering kommissie jeugd- en jongerenwerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie financiën. 16.00 uur. Renesse De Wig. Ledenvergadering oranje vereniging Juliana. 20.00 uur. Kantine sportpark „De Laone". Al gemene vergadering S.V. Renesse. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee LTS. Ouderavond. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixtraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Demonstra tie brooddeeg figuren maken door Trudy Doeleman. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwelle en omstre ken. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van de Weijde. Bij eenkomst Regionale Agrarische Kommissie. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ouderavond peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest". 20.00 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open middag leerlingen klas 6 van de lage re scholen uit Zierikzee. Aanvang 13.45 uur. Beatrixschool. Bestuursvergadering. 16.00 uur. Beatrixschool. Jaarvergadering VOO, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Kerkzaal Geref. Kerk. Vergadering Gereformeerde Vrouwen Kontakt Groep. 20.00 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Vis straat. Thema-avond Moeder-Doch ter relatie. 20.15 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 2 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Vrijdag 3 februari Zierikzee Graanbeurs. Dansen met Antoro Combo. 20.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door de sport vereniging A.S.V. 9.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Receptie honderd jaar Landbouwvereniging „Aller Belang". 16.30 - 18.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Toneel- en muziek avond „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope". 19.30 uur. Bruinisse Klubgebouw Molenstraat. Ledenver gadering „De Nachtegaal". 20.00 uur. Zaterdag 4 februari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand". Bejaardenuitvoering sportvereni ging DFS. 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Grote avond PJZ. 19.30 uur. Zondag 5 februari Zierikzee Klublokaal. PV Gevleugelde Vrien den. Jaarvergadering. 10.00 uur. Maandag 6 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kring Schour wen-Duiveland CBTB. Het ABC van de belastingen. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Raadzaal stadhuis. Openbare verga dering kommissie van advies en bij stand voor financiën. 19.30 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open middag leerlingen klas 6 van de lage re scholen buiten Zierikzee. Aanvang 13.45 uur. Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open avond voor ouders verzorgers van zesdeklassers over schoolmogelijk- heden na de lagere schoolInformatie over havo, mavo en lbo. Aanvang 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Ledenvergadering VE- KABO. 19.30 uur. Donderdag 9 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Openbare verga dering Zierikzeese sportraad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2