DIENSTKRING DELTAKUST KRIJGT DOMICILIE OP „NEELTJE JANS'' 5 ZIERIKZEE - In oktober van dit jaar is de instelling te verwachten van de Dienstkring Deltakust, die haar do micilie zal krijgen in het dienstgebouw voor de storm vloedkering Oosterschelde. Deltakust is een nieuwe dienstkring van Rijkswaterstaat, die in het kader van een algehele reorganisatie in Zeeland in het leven is ge roepen. Hoofd van de Dienstkring Deltakust wordt ing. Henk Verhey, geen onbekende in deze contreien, want hij be kleedt sinds 1966 dezelfde funktie bij de Dienstkring Zierikzee. Dienstkring Deltakust wordt onder andere verant woordelijk voor het bedienen van de schuiven van de pijlerdam. Ing. Verhey verwacht dat ze gemiddeld één maal per jaar om veiligheidsredenen zullen moeten wor den gesloten. Daarnaast zullen ze ter kontróle inciden teel worden gesloten en geopend. Een team deskundigen wordt inge schakeld wanneer er moet worden beslist of de schuiven in werking moeten worden gesteld, waartoe on der anderen een metereoloog en spe cialisten van het waterhuishoudkun dig centrum behoren. De verantwoording ligt bij het hoofd van de dienstkring, die echter behalve met de adviezen van het team ook rekening dient te houden met nog niet helemaal uitgesproken richtlijnen. Feit is, dat straks binnen zeer uitgewerkte richtlijnen moet worden gewerkt. ,,Maar er zal toch iemand op die knop moeten drukken", zegt ing. Verhey lako- niek. Meer open ,,Ik denk dat we meer moeten beslissen over „open houden" dan over „sluiten", verwacht de heer Verhey, die voordat het specialisten team op „Neeltje Jans" samenkomt, ruimschoots tevoren wordt gewaar schuwd voor storm en verwachte hoog-waterstanden. „Je moet exact weten wat er ge beurt als de boel dichtgaat. Belang rijk is in welke mate het milieu zal worden beïnvloed als de schuiven dicht gaan, terwijl dat achteraf niet nodig bleek te zijn. Wanneer die gesloten toestand korte tijd duurt, lijkt mij de schade uiterst beperkt. Het zou ook kunnen gebeuren dat de schuiven bijvoorbeeld 24 uur dichtblijven, waardoor in dezelfde periode een hoge waterstand in de Oosterschelde aanwezig blijft. Het zoete water klotst dan tijdelijk hoog tegen de dijken en wat zullen de ge volgen zijn voor deze waterkeringen? Een lage waterstand die langer dan normaal zal duren, kan eveneens zijn invloed hebben, speciaal op de planten- en diefenwereld in de Oosterschelde". In elk geval denkt ing. Verhey dus, dat het maar weinig zal voorkomen dat de schuiven van wege te hoge waterstanden de Oosterschelde zullen afsluiten. De. beslissing „open laten" zal veel va ker vallen. Verdere beheerstaak Hoewel de bediening van de schui ven een spectaculair onderdeel is van het werk dat Deltakust gaat verrich ten, strekt de beheerstaak ervan zich veel verder uit. Dichtbij „huis" be treft dat het beheer (ook op weten schappelijk terrein) en onderhoud van stormvloedkering en Room- potsluis, maar ook het Grevelingen- meer met omliggende kunstwerken behoort bij Deltakust. Dat betekent dus: Grevelingenmeer, Brouwers- dam (plus doorlaatsluis), Grevelin- gendam (plus schutsluis en Flakkee- se spuisluis). Een gunstige zaak voor het beheer vindt ing. Verhey het, dat één dienstkring - in dit geval Delta- kust - alle „kranen" van het Greve lingenmeer, dat thans een zeer hoog •zoutgehalte heeft, geheel in handen heeft. (De Philipsdam en de Oester- dam worden te zijnertijd onderge bracht bij de dienstkring Schel de/Rijnkanaal). Het werkgebied van Deltakust om vat voorts zeeweringen, rijkszeewe ringen Kop van Schouwen, Veerse- gatdam, Oosterschelde tot Zeeland- brug, de Noordzee voor de zeewerin gen tot de terratoriale grens en ver schillende haventjes en opslagplaat sen. Deltakust gaat dus natte objekten beheren, hoofdzakelijk zeeweringen. Het beleid van de overheid staat na melijk een funktionele indeling voor, hetgeen een scheiding tussen natte en droge werken inhoudt. De Dienstkring Zierikzee houdt zich thans nog steeds bezig met beide ta ken en is een van de laatste in Neder land met deze kombinatie. Ook aan deze situatie komt echter een eind, wanneer omstreeks oktober van dit jaar Deltakust wordt ingesteld. Eveneens in het kader van de reor ganisatie bij Rijkswaterstaat in Zee land verdwijnt de Dienstkring Zie rikzee. De werkzaamheden van deze dienstkring worden dan overgehe veld naar andere of nieuwe dienst- kringen, zoals Deltakust. De droge werken, waaronder we- genonderhoud valt, komen dan on der verantwoordelijkheid van de Dienstkring Goes. Ing. Verhey vindt dat jammer, want in feite zou hij het onderhoud van de Schouwse wegen liever van dichterbij uit geregeld willen zien. „Maar misschien veran dert dat als Goeree-Overflakkee bij Zeeland komt", zegt hij optimistisch, want dan kan het zijn dat er voor bei de „eilanden" een nieuwe droge dienstkring zal komen. Niet tot in het oneindige Hoewel hij toegeeft dat de funktio nele scheiding tussen natte en droge werken zeer efficiënt kan werken, is ing. Verhey er in sommige gevallen niet zo enthousiast over dat deze situ atie „tot in het oneindige wordt door- gevoerd". „Met rijksweg 18, 25 kilometer lang, heb ik geen enkele moeite," verklaart hij zich nader, „maar bij een klein stukje weg lijkt het met toch beter wanneer er een keuzemo gelijkheid zou zijn". Als voorbeeld noemt hij de tien ki lometer lange (of liever „korte") weg over de Brouwersdam, waaraan straks natte en droge werkzaamhe den moeten worden verricht door twee verschillende dienstkringen, namelijk Deltakust en Goes. Hetzelf de geldt voor de verkeersweg die straks over de pijlerdam komt te lig gen. Deltakust beheert in de toe komst de gehele stormvloedkering en omgeving behalve de verkeers weg. Bij de Dienstkring Zierikzee, waar ongeveer dertig man in dienst is, zijn er vijf werknemers voor het wegen- onderhoud. Die krijgen dus een ande re „baas" de droge dienstkring Goes. Personeel graag mee Voor de overige werknemers is - op de heer Verhey na - nog niet bepaald waar ze zullen komen. Ing. Verhey hoopt dat deze administratieve en technische ambtenaren „en bloc" kunnen overkomen naar de Dienst kring Deltakust. In de loop van het jaar zal worden uitgesproken wat er precies zal gaan gebeuren. „Het probleem dat onze mensen staat te wachten staat niet in verhou ding tot de enorme problemen van de Deltadienst in dit opzicht", tekent ing. Verhey hierbij aan. Zeker is in elk geval, dat er bij Del takust op den duur een man of 65 no dig is, met name is de civiel technisch dienst. Daarnaast zal Del takust twee peilschepen nodig heb ben, puur voor de kontróle van de stormvloedkering en blijft het schip de „Bellaard" in de Grevelingen werken. Behalve Deltakust wordt voor het onderhoud van de stormvloedkering een man of tien nodig geacht van de werktuigbouwkundige en elektroni sche dienst (WED), die in Hansweert zetelt. Nu reeds betrokken Ing. Verhey houdt zich thans bezig met het organisatieschema van Del takust, dat bij de direktie Zeeland in Middelburg wordt ingediend, maar uiteindelijk moet worden goedge keurd door „Den Haag". Ook in an dere opzichten is het toekomstige dienstkringhoofd al met Deltakust bezig door zijn betrokkenheid bij de aanleg van de Roompotsluis en de in richting van het dienstengebouw. Te vens wordt de dienstkring Zierikzee al geruime tijd ingeschakeld bij be paalde beheerswerkzaamheden*-fop- „Neeltje Jans". Zeeweringenman Het nieuwe dienstkringhoofd van Deltakust is zelf overigens met hart en ziel een „zeeweringenman", ver telt hij. En dat heeft te maken met het onverwachte dat waterbeheer sing altijd met zich mee blijft bren gen. Zijn liefde voor het vak weg- en waterbouw ontstond in 1953, toen hij Omdat de toekomstige werkkring van ing. Verhey onder de Schouwse kust blijft, kan hij in Zierikzee blij ven wonen. Dat betekent een opluch ting voor zowel hem als zijn echtge note, die beiden volkomen in deze stad zijn ingeburgerd. Het heeft er namelijk even naar uitgezien, dat hij door rijkswaterstaat naar verder weg zou worden overgeplaatst. Ook werd hem een funktie aangeboden bij de direktie Zeeland in Middel burg. Een bevordering, maar uitslui tend bureau-werk en daar voelde de ze „zeeweringenman" niet bijster veel voor. Prettig om hier te blijven „Ik ga nog steeds fluitend naar mijn werk en weer naar huis", aldus de heer Verhey, „En ook daarom vind ik het zo prettig om hier te kun nen blijven." Daarnaast heeft hij in Zierikzee zijn bestuurlijke funkties in de sport. Zowel hij als zijn echtgenote Nel zijn altijd fervente handballers ge weest en hijzelf was de eerste voor zitter van de handbalvereniging Del ta Sport, die hij vijftien jaar geleden mee hielp oprichten. :s hij v rzitter van de af deling Zeeland van hef/'Nederlands Handbal Verbond en sekretaris van de Rotery. Raakvlakken met zijn werk heeft zijn redakteurschap van het blad Otar (het orgaan van wa terstaatkundige ambtenaren bij rijkswaterstaat) en het samenstellen van het jaarboek provinciale wa terstaat Nederland, een adressen bestand dat ieder jaar wordt aange past ten behoeve van bedrijven die werkzaamheden verrichten voor rijkswaterstaat. Daarnaast heeft ing. Verhey zitting in verschillende begeleidingskommissies, onder an dere die van het rekreatieprojekt Kabbelaarsbank in verband met het beheer van rijkswaterstaat over de Grevelingen. Deze luchtopname geeft een schitte rend overzicht van het werkgebied van de stormvloedkeringdat straks een van de beheerstaken van Di'enst- kring Deltakust wordt. Rechts de werkbrug naar het werkeiland Neeltje Jans, een evenwijdige lijn vormend met de zestien pijlers in het sluitgat De Hammen. Foto: Rijkswaterstaat. als geboren Vlissinger meehielp met h$t dichten van de dijkgaten van de Boulevard in zijn woonplaats. dienstkring een schitterende noemt vanwege havens, de enorme sluizen en de kanalen. Na zijn HTS-opleiding en dienst tijd koos hij uit drie aanbiedingen (alle in het Zeeuwse) een betrekking bij Rijkswaterstaat in Terneuzen, waar hij in '59 kwam te werken als technisch ambtenaar op de tekenka mer. Hij hielp mee met het in kaart brengen van het gehele gebied met het oog op het verbreden van het ka naal Gent/Terneuzen. Hij kende de hele streek, die hij op de fiets door kruiste, en was betrokken bij de voorbereiding binnen en buiten en de uitvoering van dat projekt. Opleiding hoofd dienstkring In 1962 werd hij door de hoofddi- rektie van Rijkswaterstaat met nog vier anderen geselekteerd uit zestig aanmeldingen -van waterstaatkundi ge ambtenaren om te worden opge leid tot hoofd dienstkring. Deze kur- sus. wordt niet op een school gevolgd, maar is een eigen opleiding van Rijkswaterstaat. „De techniek wordt opgepoetst, je wordt opgeleid in de administratieve/bestuurlijke sfeer, waarbij veel te pas komt over beheer, technische onderdelen, over regels, wetten en vergunningen. Je moet verslagen maken en tentamens afleggen." Praktische ervaring deed ing. Ver hey op in IJmuiden, waarvan hij de Naar Zierikzee Het werk stond hem aan, maar de woonomgeving niet. Zowel hij als zijn echtgenote gaven er de voorkeur aan in een rustiger omgeving te wo nen. Na de praktische ervaring („die hoort er bij* want je wordt niet met een na je opleiding hoofd van een dienstkring") kwam die kans. Meestal begin je als diensthoofd bij een kleine dienstkring en ing. Ver hey kreeg de keus tussen Lochem (met het Twentekanaal) en de - toen nog kleine - dienstkring Zierikzee. De benoeming in Zierikzee kwam voor het Zeeuwse echtpaar (me vrouw Verhey komt uit Souburg) als geroepen. Eerst bivakkeerden ze tij delijk in een houten huisje in Renes- se. later verhuisden ze naar de Julia- nastraat (waar ze nog steeds wonen) en waar destijds ook het kantoor van de Dienstkring Zierikzee was ge vestigd. Met het voortschrijden van de Deltawerken werd dat kantoo- echter al spoedig veel te klein. In begin '67 kwam de bovenverdie ping vrij van het rijksgebouw aan het Havenpark, waarvan het kanton gerecht hoofdhuurder is. Wanneer daar straks het bordje van de Dienstkring Zierikzee van de buitenmuur wordt verwijderd, ver dwijnt tevens een ongeveer honderd jarige waterstaatstraditie uit Zierik zee, hoewel deze vestiging daar vroe ger onder andere benamingen bestond. Ing. Henk Verhey, benoemd tot hoofd Dienstkring Deltakust, ..verhuist" van een historisch paiid in Zierikzee naar het moderne bedieningsgebouw voor de stormvloedkering op Neeltje Jans".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5