deurloo mode Ouderparticipatie in onderwijs zal wel een noodzaak worden Rekreatieve fietsroutes op Schouwen-Duiveland laatste week extra kortingen Vlotte jaarvergadering Plattelandsvrouwen 4 Blikschade in 't Vrije woensdag donderdag vrijdag zaterdag 25-1 30% 26-1 40% 27-1 50% 28-1 50% Twee bromfietsers in het ziekenhuis Vergadering Oranjekomitee Dirk van der Geer, scheidend schoolhoofd De Klimop te Dreischor DREISCHOR - Dirk van der Geer (51) treedt per 1 fe bruari op eigen verzoek af als hoofd van de openbare la gere school de Klimop te Dreischor. Een al jarenlange doofheid aan één oor belet hem zijn werkzaamheden als onderwijzer voor honderd procent uit te voeren. Sinds kortere tijd heeft hij klachten van dezelfde strekking ook bij het andere oor, waardoor hij zich op medische gronden af liet keuren. Eén van de leerkrachten van de Klimop zal zijn funktie overnemen. In de raadsvergade ring van maandag 30 januari van de gemeente Brouwers haven zal deze benoeming aan de orde komen, net zoals de benoeming van een derde leerkracht. Laatstgenoem de blijft waarschijnlijk maar tot 1 augustus aan de school verbonden, omdat met ingang van die datum de Klimop vermoedelijk een tweemansschool zal worden. „Door die doofheid kan ik niet meer goed funktioneren als onder wijzer. Een gesprek tussen twee men sen kan ik goed volgen, maar in de klas is de akoestiek heel anders. Als een kind op de voorste rij met een pa piertje ritselt kan ik een ander kind dat een paar rijen meer naar achteren zit niet meer goed verstaan. Trou wens, ook in Dreischor loopt het aan tal leerlingen op de school terug. Vol gend schooljaar moet er waarschijn lijk toch een leerkracht weg. Als je dat met een natuurlijk verloop in het leerkrachtenbestand op kunt lossen is het goed", meent Van der Geer. School-werkplan In september 1969 trad hij in dienst als hoofd van de lagere school te Dreischor, toentertijd een tweemans school. Vrij kort daarna werd een ex tra leerkracht aangetrokken en tot op de dag van vandaag is het een driemansschool gebleven. In 1980 werd de school verbouwd, omdat de openbare kleuterschool in hetzelfde komplex werd ondergebracht. „Dat gebeurde ook met het oog op de inte gratie. Tussen de kleuter- en de lage re school bestaat al een samenwer king. De leerkrachten van de lagere school en de kleuterleidster werken aan een school-werkplan. Daarmee moet elke school in 1985 (het jaar van de integratie) aangeven wat ze in het onderwijs willen veranderen. In dat plan hebben leerkrachten en de me dezeggenschapsraad inspraak. We zijn al een jaar aan het praten, maar er is nog niets vastgesteld. Wat er veranderd moet worden is natuurlijk voor elke school verschillend", aldus de heer Van der Geer. Het schoolhoofd is van mening dat na de integratie het onderwijs in Dreischor meer individueel gericht dient te zijn. „Het klassikale stelsel kan je dan niet langer meer aanhou den. Elk kind heeft zijn eigen tempo om de stof op te nemen. De leerlingen moeten dan ook in groepjes worden verdeeld. Ik geef toe dat onderwijs geven op die manier wel moeilijk is voor één leerkracht, maar het is ook de bedoeling dat de ouders komen helpen." De Klimop heeft een paar jaar lang hulp gehad van leesmoeders. Dit schooljaar niet, omdat de aktive- ringsbezigheden te veel tijd opslok ten. Wanneer de leesmoeders op school komen worden de kinderen in groepjes verdeeld. De groepjes berstaan uit leerlingen met een onge veer gelijkwaardig leesniveau. Bij de Klimop wordt dit soort begelei ding van buitenaf zelfs tot en met de zesde klas doorgezet. Volgens Van der Geer is het aantrekken van leesmoeders enerzijds bedoeld om de ouders beter bij het onderwijs te be trekken en anderzijds vormen ze een goede begeleiding voor de leerlingen. „Ik vind de leesmoeders een goede ontwikkeling in het onderwijs, ja. Eén leerkracht kan onmogelijk het lezen van al die kinderen begeleiden. Sommige scholen voeren die hulp van ouders ook in andere vakken door, maar daar zitten nadelen aan verbonden. Met dat in groepjes werken trou wens ook. Bijvoorbeeld bij rekenen. Eén kind is goed in rekenen en dan krijg je dat de anderen de sommen van hem overschrijven. De ouderpar ticipatie zal wél een noodzaak zijn, want een toename van het aantal leerkrachten per school is niet waar schijnlijk, het aantal neemt voorlo pig alleen maar af. Als een school maar twee leerkrachten heeft, dus ie der staat voor drie klassen, dan wer ken de kinderen op verschillend ni veau. Die leerlingen moeten naar mijn mening begeleiding hebben. Een ouder hoeft geen tekst en uitleg te geven, maar het gaat alleen om de begeleiding. Volgens mij kan dat voor de vakken taal, lezen, cijferen en handenarbeid gaan gelden", denkt Dirk van der Geer. Utrecht Hij werd in Breukelen geboren en volgde in Utrecht de kweekschool. In 1958 werd hem gevraagd of hij als on derwijzer op een lagere school in Utrecht wilde komen werken. Hij kreeg de vijfde klas toegewezen met 47 kinderen. „Dat is wel veel, ja. In de loop der jaren nam dat aantal wel af, maar het bleef altijd rond de veer tig hangen. Aan het eind van de zesti ger jaren kon ik in Oude Tonge een baan krijgen als docent Frans aan een MAVO. Wij waren op zoek naar een eengezinswoning en daar konden we een mooi huis krijgen. Ik studeer de toen voor de LO-akte Frans, dus ik was niet eens bevoegd. Maar ze hadden gebrek aan leerkrachten in die tijd en ik kon toch komen. Behal ve Frans moest ik echter ook andere vakken geven en dat beviel me toch niet zo goed. Na twee jaar, ik had mijn akte nog steeds niet gehaald, heb ik gesolliciteerd op een baan als hoofd van de school in Dreischor en ik werd aangenomen". V eranderingen Van der Geer is destijds het onder Tot I februari is Dirk van der Geer als hoofd aan de lagere school de Klimop verbonden. Wegens een toenemende doofheid heeft hij zich af laten keuren. wijs ingestapt met de bedoeling kin deren iets uit te leggen. ,,In de loop der tijden zijn er echter heel andere dingen bijgekomen. Je moet nu goed met de ouders om kun nen gaan, je moet de veranderingen binnen het onderwijs noteren voor het school-werkplan en de kinderen zijn ook veel drukker dan jaren te rug. Die bijkomende werkzaamhe den geven een extra belasting voor een leerkracht; het kost veel uren buiten schooltijd. Jammer dat al die extra dingen erbij zijn gekomen? Nee, jammer niet. Maar het is wel an ders geworden", zegt hij. In zijn stem klinkt toch een beetje weemoed naar de oude tijd. Plan Zeeuwse waterstaatsdienst MIDDELBURG - In overleg met de provinciale VVV en de ANWB heeft de Zeeuwse waterstaatsdienst een plan opgesteld voor het bewegwijzeren van zes rekrea tieve fietsroutes, geprojekteerd op Schouwen-Duiveland (twee), Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit on derwerp komt aan de orde tijdens de vergadering van de kommissie waterstaat en verkeer van de provincie Zee land, maandag 6 februari. De financier van deze regeling is het ministerie van Landbouw en Vis serij. De plaatsingskosten worden voor 100 gesubsidieerd, niet gesub sidieerd wordt het onderhoud. De re geling kan vanwege de bezuinigin gen bij de overheid niet meer volle dig worden uitgevoerd. Voor Zeeland betekent dat dat er slechts geld voor drie van de vier routes beschikbaar is. Bij het opstellen van de bewegwij zeringsplannen is onderscheid ge maakt in routes voor de eigen bevol king, routes in de omgeving van de koncentraties van verblijfsrekrean- ten en routes elders in een landschap pelijk aantrekkelijke omgeving. De ZIERIKZEE - In 't Vrije ontstond donderdagochtend (10.00 uur) een aanrijding tussen twee automobie len, waarbij alleen blikschade viel te bespeuren. B. A. v. K. uit Dreischor kwam uit de Hoge Molenstraat we gens werkzaamheden het Vrije in. M. C. G. uit Zierikzee kwam van het Jannewekken. Op het moment dat de beide bestuurders elkaar zagen werd krachtig geremd, maar het gladde wegdek zorgde er voor dat de auto's tegen elkaar botsten. prioriteit is gelegd bij het ontwikke len van routes in de omgeving van de koncentraties van verblijfsrekrean- ten, omdat daaraan de behoefte het grootst is. Financiële bijdrage Gezien het feit, dat er grote behoef te bestaat aan bewegwijzerde routes, dat de kosten gering zijn eh voorts een aanpak in één keer een evenwich tiger kostenverdeling geeft dan een gefaseerde, is gemeend, dat het aan tal niet bijvoorbaat beperkt moet blijven tot het door het rijk te subsi diëren aantal van drie. Vandaar dat in verband met de spreiding van de rekreanten en de potenties van land schap, steden, dorpen e.d. er zes rou tes opgesteld zijn. In een informeel vooroverleg zijn de routeplannen met vertegenwoor digers van de betrokken gemeenten en andere wegbeheerders besproken, waarbij gevraagd is naar de bereid heid tot het leveren van een financië le bijdrage van 2000,— a 3000,— per gemeente. De zes routes als één kostenpakket beschouwend, komt 50 ten laste van het rijk, zijnde het equivalent van drie routes, terwijl de overblijvende kosten voor rekening van de provincie en de betrokken ge meenten zijn. De verdeelsleutel is gesteld op xh deel voor de provincie en deel voor de gemeenten; het herenafdeling en jongemode afdeling jacks - truien en winterjassen jongensafdeling truien - jacks bodywarmers en gedeelte broeken aandeel per gemeente kan berekend worden naar rato van de lengte van de route op het grondgebied van de desbetreffende gemeente. Uiteraard onder voorbehoud, dat voor de definitieve regeling een bestuurlijke beslissing nodig is, die pas genomen kan worden, wanneer de kosten exakt bekend zijn, is met de betrokkenen over het bovenstaan de in principe overeenstemming be reikt. De totale kosten van het projekt bedragen 52.659,88 inklusief b.t.w. De rijksbijdrage is 26.329,94, ter wijl - uitgaande van de eerder ver melde verdeelsleutel - de provinciale bijdrage inklusief b.t.w. 8.776,65 is. Mei Ter beperking van de kosten is aan de gemeenten voorgesteld het onder houd van de te plaatsen borden in ei gen beheer uit te voeren. In het voor overleg met de gemeenten is hierover reeds overeenstemming bereikt. Het ligt in de bedoeling de routes - bij akkoordbevinding van de plan nen - nog voor de zomer gereed te hebben; streefdatum hiervoor is 24, ELLEMEET - De VEKABO Schou wen-Duiveland houdt woensdag 8 fe bruari in het dorpshuis te Ellemeet de ledenvergadering. Mevrouw E. Maris-Koster, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland spreekt over de rekreatie in Zeeland. Na de pauze bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen aan mevrouw Maris en volgen onder meer het jaarverslag 1983, de begroting 1983 en de vaststelling van de federatieovereen komst. De vergadering begint om 19.30 uur. KERKWERVE - Op de provinciale weg Zierikzee Haamstede botsten donderdagochtend twee bromfiet sers tegen elkaar, toen ze een wielrij der wilde passeren op het naast de weg liggende fietspad. De twee bromfietsers, J. A. R. Q. uit Zierik zee en C. B. uit Burgh werden met hoofd-, hand- en beenwonden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. Het ongeluk ontstond, zoals gezegd bij het inhalen van wielrijder A. E. S. uit Zierikzee, die omstreeks 8.00 uur richting Serooskerke reed. Achter S. kwam Q. en uit tegenovergestelde richting naderde B. Op het moment dat de brommers de fietser passeerde botsten ze tegen elkaar. De wielrij der liep geen verwondingen op. Op het fietspad viel veel materiële scha de te noteren: brommers en fiets la gen in de kreukels. ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen hield op woensdag de jaar vergadering in het „Huis van Nassau". Na het welkomst woord van de presidente mevrouw Roos-Bijl vond zij het nuttig uit te leggen hoe de afdracht van de kontributie geregeld is. Een gedeelte blijft voor de afdelingskas, verder is er een afdracht aan het Provinciaal bestuur, aan de lands kas, een deel is voor het blad „de Plattelands vrouw" en voor het internationale werk. Vervolgens waren er enkele mede delingen over het bondswerk Op 23 februari wordt er in Goes een studie ochtend gehouden. Deze staat in het teken van het Kind. Een kursus pech onderweg staat op het programma. De opdracht voor de provinciale wedstrijd voor de jaarvergadering in Goes op 26 april is dit jaar „Maak een figuur van brooddeeg". De reiskommissie be staande uit de dames Beyer en Wie- bols die daarvan al drie jaar deel uit maken, willen dit werk nog wel voort zetten, waarvoor de presidente hen bedankt. Namens het bestuur stelde de presi dente voor om op iedere bijeenkomst voortaan een zogenaamde ziekenpotje te laten rondgaan waarin iedereen vrij blijvend een kleinigheid kan stoppen. Dit geld wordt dan gebruikt voor een attentie aan zieke leden. Iedereen stemde daarmee in. Jaarverslagen De sekretaresse mevrouw Van Gastel-v. Schelven gaf een overzicht van de aktiviteiten die het afgelopen KERKERWERVE - Het Oranjeko mitee te Kerkwerve heeft voor don derdag 9 februari een algemene ver gadering uitgeschreven. De opkomst van de burgerij is drin gend gewenst De reden is dat meer dan de helft van het aantal komitee- leden (zeven in totaal) dit jaar zijn funktie neerlegt Ondanks dat de leden ook kritiek te verduren krijgen wordt er van hen verwacht dat ze elk jaar maar weer een feest organiseren voor Koninginnedag. Het huidige komitee hoopt dat de in woners het belang van de vergadering inzien. Kritiek mag dan tevens worden geuit, liefst vergezeld van nieuwe ideeën en tips voor de komende fees telijkheden. Het hangt af van de bevol king of er ook in de komende jaren een groep enthousiaste mensen is die zich met deze, toch voor een dorp belang rijke zaken bezoghoudt De vergade ring begint om 19.30 uur. jaar door de afdeling zijn verricht De penningmeesteresse mevrouw Van de Sande-Tilroe lichtte het financieel ver slag toe. De kaskommissie had de be scheiden in orde bevonden. Tot nieuw lid van de kaskommissie werd be noemd mevr. Mouthaan. Bestuursverkiezing Tussentijds aftredend was mevrouw Visser. In haar plaats werd mevrouw Schell-Kerseboom gekozen. Mevrouw Van de Sande was herkiesbaar en werd wederom voor drie jaar herko- zea De presidente dankte mevrouw Visser voor haar inbreng in het be stuur en bood haar een plant aan. De dames die de konvokaties bezorgen werden bedankt voor hun werk en ont vingen hiervoor een attentie. Na het officiële gedeelte bracht me vrouw Van de Bruinhorst uit Nieuwer- kerk een aantal voordrachten, muzi kaal omlijst door Cora den Boer met de dwarsfluit Tot slot was er gelegenheid de foto's, gemaakt ter gelegenheid vaVi het vijftigjarig jubileum, te bekijkea ZIERIKZEE Vergadering Gereformeerde Vrouwen Kontakt Groep De Gereformeerde Vrouwen Kon- takt Groep vergadert woensdag avond 1 februari om acht uur in een der kerkzalen. Op de agenda staat: Lukas 13 vers 10-17, door de dames M. den Boer-Minnaard en J. A. van Beveren. De Molleman De Speeltuinvereniging de Molle man organiseert voor woensdagmid dag 1 februari een video-film bijeen komst. Om 14.00 uur wordt er voor de jongste jeugd tot ongeveer negen jaar de Muppetachtige film Freggels vertoond. Voor de jeugd vanaf negen jaar draait de spaghetti western. De sheriff ziet ze vliegen met Bud Spen cer in de hoofdrol. Deze film begint om 15.30 uur. De middag wordt in de Theo Thijssenschool gehouden. Olie op de weg Donderdagochtend konstateerde de rijkspolitie een spoor van olie op ■de weg, vanaf De Tol tot aan de Scheepstimmerdijk. Gelukkig werd er door de olie geen aanrijding(en) veroorzaakt. De veroorzaker kon niet achterhaald worden. Frituuroven in brand Donderdagochtend (10.15 uur) raakte waarschijnlijk door overver hitting een frituuroven van het vis restaurant aan de Hogezoom in brand. De afzuiginstallatie zoog de vlammen op. Alleen het rookkanaal liep schade op. KERKWERVE „Klets over tafel" Deze week kwam er weer een „Klets over tafel" uit, het klubblad van de tafeltennisvereniging „Kerk werve". Het dertig pagina's tellende blad bevat volop informatie over de komende kompetitie die voor de jeugd begint op 28 januari en voor de senioren op de maandag daaropvol gende (30 januari). Ook werd teruggeblikt op de klub- kampioenschappen van december, er werd onder andere „even gekletst" met de twee klubkampioenen bij de jeugd. Wille Huigens en Jeroen Kroe- zemann. Ook worden de leden via hun klubblad ingelicht over de zoge naamde ladderkompetitie. De sekre- taris van de enthousiaste tafeltennis vereniging houdt voor iedere speler bij hoeveel wedstrijden worden ge wonnen. Momenteel staat Stoffel van der Wekken nog boven aan de lijst. Verder wordt de dikke krant ge vuld met moppen, limericks en puz zels. Feestavond WIK In het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat te Kerkwerve vindt heden-vrijdagavond de feestavond van de sportvereniging WIK plaats. Door de eigen leden wordt een to neelstuk opgevoerd. In de pauze is er een grote verloting. Na het blijspel volgt een gezellig samenzijn. Leden, donateurs en andere belangstellen den zijn welkom. De feestavond be gint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Ruiten kerk ingegooid Voor een bedrag van 1.000,— werd donderdag schade aangericht door het ingooien van een vijftal rui ten van de gereformeerde kerk aan de Badhuisstraat. Het waren sierrui- ten, die door (waarschijnlijk) enkele jeugdigen werden ingekegeld. Oud papier In Nieuwerkerk wordt zaterdag 28 januari oud papier opgehaald. De verkoop is bestemd voor de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Er wordt ingezameld vanaf 09.00 uur. BRUINISSE Jeugdhaven Bru Voor de jongeren van 12-15 jaar or ganiseert dc jeugdhaven Bru zater dagavond 28 januari weer een spelen- avond. De Jeugdhaven Bru, de enige Bruse haven met twee groene in- vaartlichten voor jongelui met een positieve instelling, start om 19.30 uur in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Ruilavond G. J. Peelen De Bruse philatelisten, verenigd in de I.V. Philatelies waarvan de plaat selijke afdeling G. J. Peelen heet. houdt woensdag 1 februari een ruil avond voor de leden. Plaats van han deling is het Herv. Verenigingsge bouw. De bijeenkomst begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4