Duiveland krijgt groter gemeentehuis Woningen aan Kamillestraat volgende maand gereed Gemeenteraad Duiveland wijst subsidieverzoeken van de hand VVD wil dubbele procedures bij grote bouwwerken voorkomen SAMAN BV er jti«tnisi« In Scharendijke „Laat Leven"; Vrouwenontmoetingscentrum „De Nachtegaal Na uitspraak van de Raad van State over bouwvergunning Oosterscheldedam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 januari 1984 Nr. 23464 3 In de vier woningen aan de Kamillestraat te Scharendijke is men bezig aan de afwerking. SCHARENDIJKE - Volgende maand levert de woning bouwvereniging „Beter Wonen" vier woningen op die worden gebouwd aan de Kamillestraat in Scharendijke. Ze zijn reeds toegwezen aan vier „startende" gezinnen, waarvan er drie afkomstig zijn uit Scharendijke en het vierde van elders uit Zeeland komt maar ekonomische binding met Middenschouwen heeft. Wanneer die ja zeggen, zijn ze dus verhuurd. Het betreft hier vier gezinswonin gen van het kleinst mogelijke type, maar onder het lage dak (met dakkapel) zijn toch nog drie slaapkamertjes ge- kreëerd. Het is een ondiepe woning en bovendien vrij smal, maar daardoor is bereikt dat de toch al lage huur (on geveer f 450,- per maand) slechts trendmatig kan worden verhoogd Schokeffekten door huurharmonisatie (met de „punten-telling" die daarbij tegenwoordig te pas komt) zijn dus niet te verwachten. In deze bouw ont staat dus een gunstige relatie huur/ kwaliteit, vertelde direkteur Ph. J. van Doorne van Beter Wonen desgevraagd Ellemeet In Ellemeet zijn dergelijke wonin gen, eveneens vier, al enige tijd in gebruik Deze bouwde Beter Wonen echter in het kader van het Kleine Kernenprojekt, tegelijk met eenzelfde projektje in Siijansland Door in spraak werd hierbij nog extra op de bouwkosten gesnoeid (vandaar ook de afwijkende schoorstenen), maar ing. Van Doorne verwacht dat het daar mee bereikte voordeel van twee tien tjes goedkopere huur binnen enkele jaren te niet zal worden gedaan door huurharmonisatie. Dan zal de huur prijs op hetzelfde peil zitten als de wo ningen in Scharendijke. De vier woningen in Ellemeet zijn van hetzelfde type als in Scharendijke, maar zonder dakkapel. DUIVELAND - De werkgroep „Laat Leven", de Oost- Duivelandse Vogelvereniging „De Nachtegaal" te Brui- nisse en het Vrouwenontmoetingscentrum krijgen geen subsidie van de gemeente Duiveland. Tijdens de verga dering van donderdagavond besloot de meerderheid van de Duivelandse gemeenteraad deze subsidieverzoeken af te wijzen. DEN HAAG - De VVD wil dat het kabinet via wetgeving voorkomt dat ge meenten en de rijksoverheid op extra kosten worden gejaagd door dubbele pro cedures bij het verstrekken van bouw- en aanlegvergunningen voor grote pro- jekten, zoals de Oosterscheldedam. De VVD'ers Te Veldhuis en De Beer dringen daar op aan in schriftelijke vragen. Aanleiding voor hun verzoek is de uitspraak van de Raad van Sta te dat voor de pijlerdam in de Oosterschelde een bouwvergun ning nodig is. De VVD vreest dat een dergelijke verplichting daar door ook geldt voor bijkomende werken als de Oester- en Philips- dam en soortgelijke grote bouw- projekten elders in het land. Volgens beide kamerleden kun nen in geval van beroepsprocedu res allerlei vertragingen en kostenverhogingen gaan optre den. In het geval van de pijlerdam zal wellicht meer dan tien miljoen aan bouwleges verschuldigd zijn, aldus Te Veldhuis en De Beer. Ook voor de gemeenten treden nadelen op, omdat zij in het kader van de vergunningaanvragen de technische aspekten nog eens moeten beoordelen, terwijl dat al een keer is gebeurd op hoog amb telijk niveau door de rijksover heid. De gemeenten zullen in die gevallen externe adviseurs moe ten inschakelen vanwege de inge wikkeldheid van de projekten. Volgens de VVD is het dan ook wenselijk dat in de betreffende wetten (zoals de Deltawet) of in een aparte regeling wordt vastge legd dat bouw- en aanlegvergun ningen in de bedoelde gevallen niet nodig zijn. De vragenstellers willen dat de regering eventueel juridische stappen onderneemt te gen de uitspraak van de Raad van State. De heer A. van Klinken (S.G.P.): ..Hel einde zal de last dragen en dat zei neerkomen op de burgers". De werkgroep „Laat Leven" vroeg een bijdrage ten behoeve van het vrijwilligerswerk op Schouwen-Dui- veland, dat ten doel heeft: bekend heid geven aan het werk van de Ver eniging tot Bescherming van het On geboren Kind; voorlichting geven over het ontstaan en de ontwikkeling van het menselijk wezen en hulpver lening aan vrouwen en meisjes, die ongewenst zwanger zijn. Overeenkomstig het advies van de welzijnskommissie adviseerden b. en w. de subsidie niet toe te kennen. B. en w. vonden, dat op het gebied waarop de werkgroep aktief is, geen taak is weggelegd voor de gemeente- in het kader van subsidiëring. De heer L. Meerman (S.G.P.) was het niet eens met dit standpunt, hij wees op het feit dat de werkgroep re gionaal aktief is en pleitte alsnog voor subsidieverlening. „Als bestuurder" De heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) zei niet alleen als raadslid, maar in de eerste plaats toch als- bestuurder te moeten beslissen. Per soonlijk zei hij wel achter de Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 doelstellingen van de werkgroep te kunnen staan, maar als bestuurder achtte hij het niet goed dat hier sub sidie voor werd gevraagd. Hij zou het juist vinden als betrokkenen het fi nanciële gedeelte zodanig opkrikten, eventueel met hulp van de kerken, dat het draaiende te houden is. Ver der achtte hij het werk principieel te gericht om er gemeenschapsgeld aan te besteden. Hij kreeg in deze mening bijval van de wethouder voor wel zijnszaken de heer A. L. Bakker (PvdA). De heer Meerman liet de C.D.A.- woordvoerder weten, dat een deel van de kerken inderdaad financiële steun verlenen aan de werkgroep „Laat Leven". De heer \V. Stouten (V.V.D.) liet weten zijn afwijzing voornamelijk te baseren op het feit, dat er al een an dere groepering (FIOM) werkzaam is op dit gebied. Het voorstel van b. en w. geen subsidie te verlenen werd ten slotte met zes tegen de drie stemmen van de S.G.P.-fraktie aangenomen. De subsidie-afwijzing voor Vogel vereniging De Nachtegaal ging zon der verdere op- of aanmerkingen. De raadsleden toonden zich akkoord met het kollegestandpunt dat niet ge subsidieerd dient te worden op basis van het aantal leden afkomstig uit Duiveland. Afwijkend standpunt Het kollege kwam wel met een po sitief voorstel ten aanzien van de subsidie-aanvraag van het Vrouwen- ontmoitingscentrum. Dit in afwij king van het advies van de welzijns kommissie, die in meerderheid tegen deze subsidie stemde. V.V.D.-woordvoerder W. Stouten liet weten, dat er veel over deze sub sidie was gesproken. Hij toonde zich wat ontstemd over het feit, dat van het welzijnskommissie-advies was afgeweken en zei zonder verdere beargumentatie tegen de subsidie aan het Vrouwenontmoetings centrum te zijn. De heer Meerman gaf namens zijn fraktie te kennen niet achter het kol- legevoorstel te kunnen staan, gezien de groep waaruit „ze" (het Vrouwen ontmoetingscentrum) voortkwamen. De heer Schiettekatte ging, zoals verwacht kon worden, voort op zin eerder ingenomen standpunt, dat ook deze groepering niet direkt aan gewezen dient te zijn op gemeen schapsgeld. Verheugend De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) noemde het verheugend, dat het kol lege in haar voorstel was afgeweken van het advies van de welzijnskom missie. Hij meende, dat nog te veel werd gekeken door de overige raadsleden naar het voorheen zo vaak afgewezen vrouwencafé. Hij achtte dat niet juist en wees op het feit, dat het Vrouwenontmoetings centrum veel aandacht besteedt aan de ontwikkeling van de vrouw. Als voorbeeld noemde hij een lezing van de I.S.D. over minimuminkomen en uitkeringen, die onlangs in het Vrou wenontmoetingscentrum werd ge houden. Verder benadrukte de P.v.d.A.-woordvoerder dat het toe gankelijk is voor alle gezindten en dus niet bedoeld is voor één gerichte groepering. „Het is heel nuttig werk en het verdient subsidie", aldus Hil lebrand. Wethouder Bakker moest ook er kennen, dat het Vrouwenontmoe tingscentrum hem sympathieker overkwam dan het Vrouwencafé. Hij wees erop, dat de gemeente Duive land in hel verleden ook het V.O.S.- werk subsidieerde. Bij de stemming toonden de heren Bakker. Hillebrand en wethouder J. Op 't Hof zich voorstander voor sub- (vervolg van pagina 1) zag liever, dat de gemeente Duive land in dit opzicht voor zichzelf voor een oplossing zou zorgen. De noodzaak van een grotere hal zag Stouten ook niet zo in en het feit, dat in sommige kamers geen vitrage hangt en dat men in het gemeente huis acht of negen verschillende kleuren vloerbedekking tegenkomt, was hem nooit opgevallen. Ook aan de mengelmoes in meubilair luid •\n ri i ll lil u ^Vi Restaurant Renesse Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Keuken geopend van 12.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 sidie. De overige zes raadsleden stemden tegen, zodat het kollege- voorstel werd verworpen. Subsidie Militaire Tehuizen Reeds bij de begrotingsbehande ling lanceerde de S.G.P.-fraktie het voorstel de subsidie voor de Militaire Tehuizen alsnog te handhaven. Bij stemming over dit voorstel staakten toen de stemmen. Donderdagavond stelde het kollege derhalve wederom haar voorstel aan de orde tot afvoe ren van deze subsidie. „Als je tegen subsidie stemt, wil dat niet zeggen, dat je tegen het in standhouden van de Militaire Tehui zen bent", was de reaktie van de heer Schiettekatte. Hij merkte op, dat Duiveland in het verleden altijd een symbolisch bedrag had verstrekt en eigenlijk vond hij de betreffende in stellingen te goed voor een symbo lisch bedrag. Hij was het dan ook eens. geweest met het advies van de welzijnskommissie de kleine bijdra ge te schrappen. In dit verband wees hij op het feit, dat er ook in de gemeente Duiveland wordt gekollekteerd voor de Militai re Tehuizen. Hij liet weten tegen de subsidie te zullen stemmen in de hoop dat de opbrengst van de koliek- te dat ruimschoots zal goedmaken. De heer Stouten liet kort en duide lijk weten: „Ik spreek uit eigen erva ring, ik maakte totaal geen gebruik van de Militaire Tehuizen". De heer Meerman had echter een andere erva ring. Hij had in zijn diensttijd het on derkomen in de Militaire Tehuizen als zeer aangenaam ervaren en een dergelijke reaktie had hij ook verno men van jongens, die thans in dienst zitten. De S.G.P.-woordvoerder zei het zonde te vinden als deze instellin gen ooit zouden moeten verdwijnen als de gemeenten niet meer subsidië ren. Aan de deur „Ik hoop niet, dat ik dan de jon gens aan de deur krijg, die niet meer weten waar ze in hun diensttijd naar toe moeten", aldus Meerman. P.v.d.A.-er Hillebrand zat toen met een op het vinkentouw: „Het is voor Meerman te hopen, dat hij niet de vrouwen aan de deur krijgt uit het vorige voorstel, die ook niet meer weten waar ze naar toe moeten". Het antwoord van Meerman: „Die kun nen naar huis gaan". Met vijf tegen vier stemmen besloot de raad ten slotte de subsidie aan de Militaire Tehuizen af te voe? ren. Stouten zich nooit gestoord: „Die worden toch bedekt door stapels pa pier". P.v.d.A.-fraktievoorzitter C. J. Hillebrand was het met het kollege eens, dat duidelijk de noodzaak was aangetoond, dat aan de huidige situa tie in het gemeentehuis iets gedaan dient te worden. Bij zijn fraktie leef den echter nog wel enkele onzekerhe den ten aanzien van de financiële kant van de zaak. Zo hikte de heer Hillebrand aan te gen de volgens hem ongedekte post van 278.000,— Verder informeerde hij naar invloed op de post onvoor zien als een viertal woningen in Ou- werkerk verkocht zuilen worden. Met het voorliggende plan tot ver bouwing kon de P.v.d.A.-fraktie zich wel verenigen maar konkreet wilde Hillebrand weten: „Komen we niet voor financiële problemen te staan?". C.D.A.-woordvoerder J. van dei- Maas prees de dienst gemeentewer ken voor het akseptabeie plan dat werd ontworpen en wees in later sta dium tijdens de diskussie ook op de uitsparing van architektkosten in de ze. „Ongunstig tijdstip" J i -.. De voorzitter herinnerde in ant woord op de fraktiewoordvoerders eraan, dat de afgelopen jaren al va ker werd gezegd, dat bepaalde voor stellen tot investeringen óp een on gunstig tijdstip kwamen. Achteraf bleek dat steeds te zijn meegevallen. Hij wees verder op het feit, dat voor de verbouwing gemeentehuis reeds een bedrag van 450.000,— was gereserveerd. Hij maakte de heer Van Klinken erop opmerkzaam, dat in de meerjarenbegroting reeds reke ning was gehouden met mogelijke verhoging van de werkloosheids uitkeringen en onderstreepte, dat het kollege met zoveel mogelijk reële fi nanciële cijfers naar de raad was ge komen. Ook de heer Hillebrand wist - zij het in tweede instantie - voor het overgrote deel van zijn financiële on zekerheden af te helpen met de uit eenzetting over het feit, dat bepaalde zaken als rekening-overschot en op brengst verkoop woningen Ouwer- kerk nog niet in de boeken zijn ver werkt, maar duidelijk bedragen vor men waar rekening mee kan worden gehouden. .Prutsgebouwtje" Ten aanzien van de vraag of het vernieuwde gemeentehuis niet te luxe zou worden voor Duiveland, had de voorzitter een zeer duidelijk antwoord: „Ik kan u met de hand op m'n hart bezweren: het is een pruts gebouwtje voor een gemeente met vijf a zesduizend inwoners." Over het wel of niet aanbrengen van een lift was volgens de voorzitter geen diskussie mogelijk, omdat de gemeente dit nou eenmaal zelf voor schrijft in de bouwverordening. De heer Van Klinken werd desge vraagd medegedeeld, dat op langere termijn reeds rekening is gehouden met een verhoging van de post onder houd en schoonmaakkosten. De bur gemeester moest erkennen dat de plannen natuurlijk wel goedkoper uitgevoerd zouden kunnen worden, „maar dan krijgen we niet wat we nodig hebben". Wal betreft het realiseren van een centrale archiefruimte merkte hij op dal voor een kleine ruimte een groot deel van de kosten evenzo goed ge maakt zou moeten worden als voor een grote ruimte, waar ook Midden- schouwen en het Waterschap gebruik van zouden kunnen maken. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat personeelsuitbreiding binnen het gemeentehuis in de nabije toekomst zeker niet ondenkbaar is. „Na de invoering van de drie rooster- vrije dagen is in Duiveland het abso lute maximum bereikt. Elk verdere uur arbeidstijdverkorting zal aange vuld moeten worden met personeels uitbreiding", aldus de voorzitter, die daarmee wilde aangeven hoe drin gend de uitbreiding van het gemeen tehuis voor het personeel ook is. Wat betreft de noodzaak van een grotere hal, aanpassing van meubi lair en vloerbedekking bleek de voorzitter met V.V.D.-er Stouten van mening te verschillen. Hij achtte het noodzaak, dat het personeel dat acht uur per dag hier doorbrengt behoor lijk gehuisvest dient te zijn en verder wees op de waarde van een behoorlij ke entree voor het gemeentehuis. De voorzitter sloot zijn als vanouds gloedvolle betoog ter verdediging van een kollegevoorstel af, met de opmerking dat volgens de meerjaren begroting in het - volgens de ver wachting slechtste jaar - 1986 - nog een bedrag van 25.000,— voor on voorzien ter beschikking zal zijn. V.V.D.-woordvoerder Stouten deed tijdens de tweede ronde diverse pogingen een lans te breken voor het goedkopere plan van 820.000,—. De voorzitter omschreef dat echter als „kapitaalsvernietiging", omdat vol gens hem dan in een later stadium weer gesloopt zou moeten worden als de ruimte toch niet toereikend zou blijken te zijn. Het goedkopere plan zou resulteren en een reserveruimte voor slechts één typiste, terwijl ook het probleem van huisvesting voor de streekarchivaris niet zou zijn op gelost. Na een korte schorsing liet S.G.P.- woordvoerder Van Klinken weten dat zijn fraktie verdeeld was over dit voorstel. Ondanks het feit, dat hij en zijn fraktiegenoot L. Meerman niet zo gemakkelijk alternatieven kon den aandragen, durfden zij zich niet te wagen aan een akkoord met dit voorstel. „Het einde zal de last dra gen en dat zal neerkomen op de bur gers", aldus Van Klinken. De heer Hillebrand toonde zich wat ontstemd over het afwijzen van het voorstel zonder een alternatief aan te dragen. Hij wist echter geen reaktie los te krijgen bij zijn raadskoliega van de S.G.P.-fraktie. De heer K. Hendrikse liet in een stemverklaring weten wel akkoord te kunnen gaan met het voorstel. De heer Stouten handhaafde zijn voor keur voor het goedkopere plan en stemde tegen het kollegevoorstel. De verbouwing van het Duivelandse ge meentehuis werd ten slotte met zes tegen drie stemmen aangenomen. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktle: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W, Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3