RAAD GOEDEREEDE IS PRO-PELLERS Open huis garnalenpellerij Ontheffing voor thuispellers tot uiterlijk 1 maart 1985 Wilgen in Zonnemaire geknot DEURLOO B.V. Jongens van 13 en 14 stalen voor 50 mille NAM doet interessante gasvondst installatiebedrijf 2 Scherpe kontrole op garnalenhandel DEN HAAG - Het kabinet wil de nadere kwaliteitsei sen voor de ver- en bewerking van garnalen al op 1 maart invoeren. Voor het thuispellen van garnalen wil het na die datum onder strenge voorwaarden ontheffing verle nen voor uiterlijk een jaar, dus tot 1 maart 1985. In die tijd moet de garnalensektor zich aanpassen aan de scher pere eisen, zoals die zullen worden neergelegd in een al gemene maatregel van bestuur en een aantal daaruit voortvloeiende uitvoeringsbepalingen. Staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft dit donderdag gezegd tijdens het mondeling overleg met de vaste ka merkommissie voor volksgezondheid over de „Shigella- affaire". Hij zei niet bereid te zijn af te zien van de invoering van de algemene maat regel. Vrijwel alle partijen hadden eerder laten weten de invoering van een al gemene maatregel zeer verstrekkend te vinden. Hun suggestie het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten via een verordening nadere eisen te laten stel len wees hij af, omdat het in de eerste plaats om eisen ten aanzien van volks gezondheid gaat. Overigens zullen de scherpere eisen nimmer een garantie kunnen zijn dat zich geen soortgelijke gevallen als de „Shigella-affaire" meer zullen voordoen, zo verklaarde de bewindsman. Volgens Ploeg zal het ook bij een scherpere kontrole moeilijk zijn om de Shigella-bacil op te sporen. Voor een betere kontrole in de landen van herkomst zullen volgens hem over eenkomsten met die landen moeten worden gesloten. De Nederlandse landbouwraden en -atteché's zouden ter plaatse op de naleving van kwali teitseisen kunnen toezien. Een vraag van Metz hoe het in Nederland is gesteld met de illegale handel in gar nalen hebben geen van de drie staats- sekretarissen donderdag beant woord. AMSTELVEEN - Het kabinet heeft nog geen besluit genomen over het voorstel van CDA en WD, de eerste twee verpleegdagen in een ziekenhuis uit het ziekenfondspakket te halen en de kosten ervan verplicht te laten her verzekeren, eventueel met een eigen risiko. Het is niet uitgesloten, dat het kabinet zelf nog met andere mogelijk heden komt om dit jaar 470 miljoen gulden te bezuinigen in de sociale ziek- tekostenverzekeringea De vertegen woordiger van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en kuituur, E. Boer, deelde dit donderdag mee op de vergadering van de Ziekenfondsraad in Amstelveen. DENEKAMP - Op het Nederlandse douaneterrein bij de grensovergang Denekamp bivakkeren sinds donder dagavond vijftien zigeuners in drie ca ravans. Ze mogen niet in ons land blijven en worden vooralsnog niet toe gelaten in West-Duitsland. HARDERWIJK - Twee jongens van 13 en 14 jaar uit Harderwijk worden verdacht van 29 diefstallen de afgelo pen maanden, waarbij voor 50.000 gulden aan geld en goederen werd buitgemaakt. De Harderwijkse politie greep het tweetal in de kraag toen ze kippen en vogels, die waren opgeborgen in een kantoor op een industrieterrein, kwamen ophalen. Bij de buit zaten onder meer zes postzegelboeken ter waarde van 20.000 gulden. Ongeveer de helft van het gestolen goed werd bij een van de knapen thuis gevon den. De garnalen-kwestie in de gemeentepolitiek Het kabinet streeft met de algeme ne maatregel van bestuur naar egn betere bewaking van de hele keten van vangen tot konsument. In de ko mende dagen wordt in Benelux- en EG-verband over de zwaardere eisen gesproken. Staatssekretaris Ploeg (visserij) verklaarde dat het zeker niet denkbeeldig is dat Nederlandse garnalenbedrijven naar het buiten land zullen uitwijken. Van belang is daarom dat ook andere landen de Ne derlandse maatregel zullen billijken en soortgelijke eisen zullen stellen. Geen uitzondering Dat is ook een van de redenen waarom voor de Hollandse garnalen geen uitzondering kan worden ge maakt. De AMVB zal niet diskrimi- neren d mogen werken. Bovendien kan ook de Hollandse garnaal met de Shigella-bacil worden besmet, bij voorbeeld doordat de garnalen voor het pellen naar het buitenland wor den gestuurd of doordat ze via een drager, een peller, worden overge bracht. Volgens staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken (midden- en kleinbedrijf) kan de garnalensektor geen schadevergoeding claimen bij de overheid, omdat er geen sprake is ASSEN - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft in de Noordzee zo'n vijftig kilometer ten noordwesten van Den Helder in blok L-13 een gasvondst gedaan. Tijdens het testen van de put werd per dag een produktiekapaciteit geregistreerd van twee miljoen kubieke meter gas van hoogcalorische kwaliteit De om vang van de vondst wordt nog nader onderzocht De NAM spreekt intus sen al wel van een „interessante" vondst Het gas is aangetroffen op 3.500 meter diepte. Blok L-13 ligt direkt naast een gebied met bestaande gas- velden en pijpleidingen. In totaal is tot nu toe in blok L-13 voor ruim 75 mil joen gulden geïnvesteerd in exploita tie-aktiviteiten. De andere deelnemende maatschap pijen in blok L-13 waarvan de NAM tevens als operator optreedt zijn Clan Petroleum Company, Aminoil Nether lands Petroleum Company, Oranje Nassau Energie BV en DSM Aardgas BV. van onrechtvaardige wetgeving. Dat komt omdat het 15 januari afgekon digde verkoopverbod berust op een besluit van het Produktschap en niet op een besluit van de overheid. Het onderzoek naar de garnalen heeft, zo bleek donderdagochtend, nog steeds geen garnalen opgeleverd die inderdaad besmet zijn met de Shigella-bacil. Epidemologisch ge zien kan de garnaal toch onomstote lijk als boosdoener worden aangewe zen. Het Rijksinstituut voor volksge zondheid beschikt inmiddels over en kele partijtjes ingevroren garnalen van partikulieren, die na het eten de ziektebeelden vertoonden. Wellicht levert dat onderzoek iets op, maar anders zal het alsnog vinden van de bacil erg moeilijk worden. Dat ver klaarde direkteur dr. E. J. Ruiten berg van het RIV. Scherpere kontrole Kamerleden van CDA, VVD, PvdA, D'66 en SGP spraken zich alle maal uit voor het aanscherpen van de eisen door middel van een door het Produktschap uit te vaardigen veror dening. Lansink (CDA) noemde de aangekondigde AMVB niet in over eenstemming met het incident en de socialist Tousiant sprak van een niet aanvaardbare paniekmaatregel. Volgens de kamerleden wordt er in ons land al tientallen jaren zonder problemen gepeld. Nu er iets mis is gegaan met garnalen uit het buiten land dreigen Nederlandse vissers en pellers daar het slachtoffer van te worden. Metz (VVD) sprak al van de nekslag voor de branche. Onder an deren Mik (D'66) en Van Dis (SGP) wilden scherpere kontrole van gar nalen bij invoer in ons land door de Haring kontroledienst. AMSTELVEEN - De voorzitter van de ziekenfondsraad, H. Berends, heeft donderdagmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd dat de raad vreest volgend jaar een finan cieringstekort te hebben van onge veer twee miljard gulden. UTRECHT - Natuur en milieu, de overkoepelende organisatie van mi lieubeschermers, vindt het meerja renprogramma van de regering voor de bescherming van de bodem tegen vervulling onvoldoende. Het pro gramma bevat volgens natuur en mi lieu te weinig maatregelen die over- besmetting door de bio-industrie te gengaan. Daardoor bestaat het ge vaar dat zich in de grond dusdanige koncentratie fosfaten vormen, dat ook diepere bodemlagen door deze schadelijke stof worden aangetast. GOEDEREEDE - Hoewel de maatregel van bestuur die onder meer het verbod op de thuispellerij van garnalen door de staatssekretaris Van der Reijden inmiddels is uitgesteld, spraken alle frakties van de gemeenteraad van Goedereede zich uit voor het behoud van deze huis vlijt. Bij de behandeling van het toegevoegde agenda punt, donderdagavond, sprak raadsvoorzitter burge meester G. Velzen zijn grote bezorgheid voor de vloot, handelaren en pellers uit, die door het verbod, nu of la ter, ernstig getroffen zullen worden. Bij de behandeling in de Tweede Kamerkommissie, waarbij de burge meester als toehoorder vertegenwoordigd was, werd duidelijk dat al jaren op het Haagse niveau met de ge dachten werd gespeeld de thuispellerij te verbieden. De machines zullen het werk gaan overnemen, dat staat min of meer vast. Raadsvoorzitter Van Velzen meldde voorts, dat de voorgestelde maatregel zeker niet van de baan is: integendeel. De staatssekretaris heeft in feite de ter mijn nog verkort, het verbod gaat in op 1 maart 1984. Er werd alleen een over gangregeling aan toe gevoegd van een jaar, hetgeen inhoudt dat per 1 maart 1985 de huispellerij van garnalen definitief verboden gaat worden. Overigens voegde de heer Van Velzen er aan toe, dat zulk een verbod geen enkele zin heeft als niet in de buur- en overige landen waar de garnalen aan huis worden gepeld, niet eenzelfde verbod krijgen opgelegd. Een éénzijdig verbod in Ne derland alleen betekent alsnog de doodsteek voor de hele Nederlandse garna- lenindustrie. Bij de eerste vergadering van de raad in^ het nieuwe jaar roerde de raadsvoorzitter de garnalenkwestie al aan in zijn openingswoorden. Te rugziende op hetgëe'rf-ln 1983 in de ge meente Goedereede tot stand kwam, mocht verwacht worden voor dit jaar dat louter het normale, lopende werk op de raadsleden zou wachten. Het pelverbod, voor Goedereede uiterst belangrijk, gooide meteen al roet in dat eten, tegen zoiets onverwachts is geen keurig geprogrammeerd meer jarenplan bestand. Drie gemeenten Vooruitlopend op het overleg in Den Haag hadden de gemeentebestu ren van Ulrum, Termunten en Goede reede gezamenlijk woensdagmiddag een telex gezonden aan de kamer kommissie, waarin de betrokken ge meenten hun bezorgheid uitten. Ten eerste omdat er geen verband is tus sen de besmetting (nog niet eens be wezen) van de Noorse garnaal en de in Nederland gepelde Hollandse gar naal. In de tweede plaats, omdat er gaan enkel probleem van of bij huispellers gesignaleerd is, voor zo ver na te gaan vanaf 1946. Ten derde aldus de drie gemeenten, treft het vèrbod duizend inwoners van de ge meenten, die gezamenlijk een inko men van 3,5 miljoen zullen gaan verliezen. In de laatste plaats brengt het verbod de handel en vloot in ge- Sïet P.v.d.A.-standpunt in deze kwestie was kort en duidelijk: raadslid G. Reus stelde zich volledig achter het kollege. C.D.A.-er J. Van Oosterom sprak van een trieste zaak en stond stil bij de veertien doden die de besmetting waarschijnlijk tot ge volg had. ,,De gevolgen mogen echter niet worden afgeschoven naar mensen die geen schuld treffen. Het verbod zal de werkgelegenheid ernstig aan tasten, en dat in een tijd van ekono- ZONNEMAIRE - Provinciale Waterstaat was donderdag aktief met het knotten van wilgen langs de Trambaan te Zon nemaire. Het knotten is een noodzakelijk onderhoud om te voorkomen dat de stammen scheuren door het gewicht van de top. Een woordvoerder van Provinciale Waterstaat op Schouwen-Duiveland deelde mee dat dit winterse werk eens in de vier a vijf jaar plaatsvindt. (vervolg van pagina 1) het huispellen per 1 mei zal gaan ver bieden, ook daadwerkelijk van kracht wordt; ze ziet het niet zo som ber in. Mevrouw Van Rossum pelt mèt vergunning en staat als alle an deren in deze kontreien onder voor tdurende kontrole van de Keurings dienst voor Waren, die ze pas nog op bezoek heeft gehad en die alles in or de heeft bevonden. ƒ7,- per kilo Een peller/ster krijgt 7,- voor een kilo gepelde garnalen. Een beetje peller kan (daarover lopen de menin gen uiteen) zes tot vijftien ons per uur doen, afhankelijk van de grootte van de garnaal. Sommigen pellen uit sluitend grote garnalen. Er bestaat namelijk pel-plicht: als de handelaar komt met een partij en ze zijn bij voorbeeld te klein, worden ze in som mige gevallen gewoon geweigerd. „Kom morgen maar terug", klinkt het dan. En zoiets zou natuurlijk uit gesloten zijn in een pelcentrum zoals wordt voorgesteld. Belasting-technisch gezien pellen méér mensen uit een gezin, dit in ver band met de belasting-vrije voet. Als die is bereikt, komt het pellen ge woon op naam van aan ander lid van het gezin, hoewel het in feite één de zelfde persoon is die er zich mee be last. Machines In Brouwershaven viel een heel an der geluid te noteren uit de mond van de twee ontwerpers en bouwers van de zes pelmachines die in het bedrijf van de heer Jansen staan opgesteld, de heren D. en I. van Woensel uit Haarlem. Volgens deze heren heeft de pelmachine de toekomst en zal de huispellerij geleidelijk aan verdwij nen. Geleidelijk, dus niet op de door dc regering voorgestelde manier. De heren Van Woensel hebben on geveer twintig jaar besteed aan het ontwikkelen en in de praktijk toet sen van de machines, die naar schat ting zo'n 60.000,- per stuk zouden kosten indien ze in produktie gemv men zouden worden. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 mische recessie", aldus de heer va- nOosterom, die verder nog aanstipte dat het bestedingspatroon in de ge meente dan zal gaan veranderen, waarvan onder meer de middenstand ook de gevolgen zal gaan merken. Met een extra verscherpte kontrole moet het mogelijk zijn deze huisvlijt voor de gemeente te behouden, naar het oordeel van het C.D.A. De heer J. van Gurp (R.P.F.) vond dat Nederland door een wel erg slag vaardige regering bestuurd werd, ge zien de snelle aktie om tot het verbod te komen. Een ongenuanceerd beleid, paniek-voetbal, er zijn „stille krach ten" aan het werk: de R.P.F. kon het niet waarderen dat Goedereede ge troffen wordt omdat elders in het land ongekontroleerde pellers aan het werk zijn waar men kennelijk vanaf wil. Met name in Amsterdam in Utrecht zouden volgens Van Gurp „mensen die een andere kuituur aan hangen" aan het werk zijn, die het minder nauw met de hygiëne nemen dan in de gemeente Goedereede. Woorden overigens, die raadsvoorzit ter Van Velzen niet graag voor zijn rekening wilde nemen. Slotvraag van Van Gurp: „Wie ga randeert mij de hygiëne van pelma chines?" (Van Gurp zou eens in Brou wershaven kunnen gaan kijken. ...Red.) Voortvarend Raadslid Van der Laan (S^G.PJ prees het kollege voor het voortva rend beleid en wilde de inmiddels verzachte beslissing van de regering niet euvel duiden: „het zijn ook maar mensen V.V.D.-er J. C. Komtebedde sprak dc wens uit dat het gemelde afstel geen uitstel zou worden en drong eveneens aan op een nog scherpere kontrole. Als laatste schaarde ook de Visserijbelangen-verdediger in de raad, de heer A. Redert zich achter het kollege en hij dacht dat het wel met een sisser zou aflopen. In de praktijk, zo verzekerde de heer D. van Woensel, voldoen de ma chines uitstekend, er is niets op aan te merken. De zes van Brouwersha ven zijn de enige machines in Neder land, die werken. Er zijn vele pogin gen ondernomen om dergelijke ma chines te maken, die echter allen mislukt zijn. De machines zijn met een kleine ingreep geschikt te maken voor elk soort garnaal er zijn 120 soorten). Zes kilo schoon Da kapaciteit is per machine onge veer twintig kilo garnalen per uur, goed voor zes kilo schone garnalen. Een machine neemt dus het werk over van zes pelsters. Elke sekonde worden vier garnalen gepeld: de ma chine bestaat uit twee delen, een richt- en een peldeel. Het richten van de garnaal (allemaal één richting uit leggen) is erg belangrijk, waarna de garnaal via een ingenieus stelsel in het pel-deel komt. Dit pel-deel is naar het oordeel van de heer Van Woensel belangrijk en heeft veel voor op andere ooit ontworpen ma chines: het kan in z'n geheel worden verwijderd en binnen vijf minuten vervangen worden door een ander pel-deel, waarmee de kontinuïteit van het pelbedrijf is gewaarborgd. Grotere machines ontwerpen in naar zijn mening „technische onzin". Ontsmet Een aantijging als zou ook deze ma chines geen absolute hygiëne garan deren wordt weggewoven met „laat me niet lachen! Elk onderdeel van de ze machine is waterbestendig. Na el ke keer pellen wordt de machine he lemaal ontsmet en schoon gespoten. Trouwens, het je gemerkt hoe koud het hier is? De garnalen komen hier nooit boven een paar graden boven nul. Zo uit de koeling, dan sorteren op dikte, pellen, wassen in direkt weer de koeling in. Deze manier is beter dan huispellen: hier kan abso luut niets gebeuren. Het machinaal pellen zal er in de toekomst zeker steeds meer inkomen, maar, let wel: dan moet het wel geleidelijk gebeu ren. Een plotseling pelverbod is de ondergang van de vloot". Vrijdag 27 januari Zierikzee U.V.V.-gebouw. Wijnkeurings proefavond bingo, Wijngilde „Luc- tor et Fermento". 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Uitvoering sportvereniging W.I.K. 19.30 uur. De Burght. Film „Ordinary Guy". 20.00 uur. Hotel „Bom", 19.30 uur. Jaarverga dering ver. van oud-leerlingen „Po mona". Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst CBTB, CPB en CPJ. 20.00 uur. Tonnenmagazijn, kleine zaal. Leden vergadering van de tennisvereniging Brouwershaven. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Vereniging voor Openbaar Onder wijs afdeling Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. 19.30 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Klublokaal PV Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring van de muziekvereniging „Apol lo". 20.00 uur. Zuiddijk. Aktief terreinbeheer, wil gen knotten. 9.00 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Bioscoop. Merry Christmas mr. Law rence. 20.00 uur. Renesse Centrum Renesse. Open bowling- toernooi. 12.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering kommissie jeugd- en jongerenwerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie financiën. 16.00 uur. Renesse De Wig. Ledenvergadering oranje vereniging Juliana. 20.00 uur. Kantine sportpark „De Laone". Al gemene vergadering S.V. Renesse. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee LTS. Ouderavond. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixtraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Demonstra tie brooddeeg figuren maken door Trudy Doeleman. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwelle en omstre ken. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van de Weijde. Bij eenkomst Regionale Agrarische Kommissie. 19.30 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open middag leerlingen klas 6 van de lage re scholen uit Zierikzee. Aanvang 13.45 uur. Beatrixschool. Jaarvergadering VOO, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Kerkzaal Geref. Kerk. Vergadering Gereformeerde Vrouwen Kontakt Groep. 20.00 uur. Vrouwenontmoctingscentrum, Vis- straat. Thema-avond Moeder-Doch ter relatie. 20.15 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2