Duiveland krijgt haar grotere gemeentehuis Garnalenpellerij hield open huis voor de pers Rekreatiestrand bijna gereed Zierikzeese advokaat verdacht van meineed DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Pelverbod uitgesteld Afscheid schoolhoofd Rekreatieve fietsroutes Sportbekers 1983 Staatssekretaris Van der Reijden heeft het Dirk van der Geer neemt vandaag afscheid De Zeeuwse waterstaatdienst heeft een De Zierikzeese Sportraad buigt zich tijdens verbod op het thuis pellen van garnalen uit- als hoofd van de openbare lagere school plan ontworpen voor twee rekreatieve fiets- een openbare vergadering op 9 februari gesteld tot 1 maart 1985. (Pag. 2). „De Klimop" te Dreischor. (Pag. 4). routes op Schouwen-Duiveland. (Pag. 4). over de toekenning van de sportbekers over 1983 voor Zierikzee. (Pag. 6). VRIJDAG 27 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23464 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vaak beweert men sommige dingen te begrij pen, meer om het verstand dan om de waarheid te eren. Petit-Senn Letterlijk „open huishield mevrouw M. van Rossum uit Stellendam, toen onverwacht de vaderlandse media een kijkje in de keuken van de huispellers kwamen nemen. In de gemeente Goedereede bestaat de huispellerij al zo'n honderd jaar. De Keuringsdienst voor Waren is hier vaste klant aan huis en heeft tot nu toe nooit ongeregeldheden ge- konstateerd. Maar belangrijker nog dan deze kontrole is naar de mening van de garnalenhandelaren de socia le kontrole in de dorpen Goedereede, Stellendam en Ouddorp, waar onge veer driehonderd pelsters staan gere gistreerd, hoewel dit aantal ter dis- kussie staat: er zouden er veel meer zijn. De heer Jansen: „Het pellen gaat hier van moeder over op dochter. De ze mensen weten heus wel waar ze mee bezig zijn: en dat is met éten. Het zou een grote schande zijn als één van de pelsters zou worden betrapt op een loopje nemen met de hygiëne. DAt zou als een lopend vuurtje door het dorp gaan, want iedereen kent ie dereen. Echt: er kan hier niets mee gebeuren, trouwens ze eten ze zelf ook". Dat de huispellerij nu ineens verboden zou gaan worden naar aan leiding van een partij buitenlandse garnalen die besmet zouden zijn met de shigella-bacterie achtte de heer Jansen een onrechtvaardige zaak. Wat dan nog? „Trouwens wat er in Volendam zou zijn gebeurd, wat dan nog? Wat valt deze handelaar te verwijten? Alleen dat hij zijn bedrijf heeft uitgeoefend. De partij waar dus eventueel de besmetting in zou zitten, had net zo goed bij een van de andere vijftien groothandelaren terecht kunnen ko men. Ook in Stellendam of Brou wershaven bijvoorbeeld. Maar daar heeft dan de Hollandse garnaal en de huispellerij niets mee te maken". Om zelf poolshoogte te kunnen ne- .Een historisch besluip DUIVELAND - De gemeente Duiveland krijgt haar vernieuwde en vergrote gemeentehuis. De gemeenteraad had donderdagavond een zeer lange diskussie nodig om met zes tegen drie stemmen te komen tot het besluit het gemeentehuis te Nieuwerkerk voor een bedrag van 1.088.000,— te gaan verbouwen. „Ik stel vast, dat we een historisch besluit hebben genomen", zei raadsvoor zitter burgemeester J. van Bommel, nadat hij de laatste hamerslag over dit voorstel had laten klinken. MIDDELBURG - Het openbaar ministerie in Mid delburg heeft de 31-jarige Zierikzeese advokaat mr. E. G. K. gedagvaard wegens medeplichtigheid aan het afgeven van een meinedige verklaring die (schriftelijke) verklaring van de advokaat werd en kele maanden geleden aan de rechtbank voorgelegd in een zaak voor de ekonomische politierechter. Het ging over het afgeven en het betalen van een bouwvergunning. De officier van justitie, mr. J. van Marion, vroeg de rechter- kommissaris naar aanleiding van deze verklaring een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen. Dat is volgens de Middelburge persofficier, mr. R. Daverschot, nu afgelopen. Aan de hand hiervan is besloten K. te dagvaarden wegens medeplegen aan het afleggen van een meinedige verklaring. De zaak zou op vrijdag 10 februari voor de Middelburgse rechtbak worden behandeld. Maar mr. K. heeft inmiddels een bezwaarschrift in gediend dat de raadkamer eerst moet onderzoeken. Daarna wordt beslist of deze meineendzaak opnieuw op de rechtbankrol komt. Thuispellen in Stellendam en machinaal pellen in Brouwershaven Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. „Te luxe?" „Is het niet te luxe voor een kleine gemeente als Duiveland", vroeg de heer Van Klinken zich af. Hij wees bij herhaling op de grote financiële onzekerheden in het gehele wereld gebeuren en memoreerde het feit, dat de raad Duiveland ongeveer tien jaar geleden ook weieens voor het moei lijke punt had gestaan om alle ge meentelijke belastingen te moeten verhogen. Verder wees hij op de mo gelijkheid van verhoogde uitkerin gen in verband met de toenemende werkloosheid, evenals op zaken waar de gemeente in de toekomst toch ook voor zal moeten investeren, zoals een gebouw op de nieuwe be graafplaats en een volkstuinenkom- plex in Oosterland. HOOG- EN LAAGWATER BRUINïSSE - Het aannemingsbedrijf JD. Janse uit Middelburg is deze dagen druk bezig met de aanleg van het re- kreatiestrand bij Aquadelta in Bruinisse. Als het weer meewerkt zullen de werkzaamheden ruimschoots vóór de aan vang van het toeristenseizoen zijn beëindigd. Alleen de beplanting zal nog even op zich laten wachten omdat het zand, dat vanaf de Grevelingendam is aangevoerd, een veel te hoog zoutgehalte heeft. Pas nadat er kultuurtechnische verbe teringen in de grondstruktuur zijn aangebracht, zal het groen worden aangebracht. Evenals de heer Stouten vroeg de heer Van Klinken zich af of het nu wel nodig zou zijn een lift aan te brengen in het vernieuwde gemeen tehuis. „Komt het nou echt zo vaak voor, dat iemand niet boven kan ko; men?", wilde de V.V.D.-woordvoeA der weten. Eén van de ontwerpers van de pelmachines in Brouwershaven, I. van Woensel (l) met de heer F. Jansen voor de machines in Brouwershaven. Verwachting tot zaterdagavond: Later regen Eerst opklaringen, later op de dag van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door regen; mini mumtemperatuur omstreeks een graad, middagtemperatuur ongeveer vijf graden; matige, aan de kust tot krachtig of hard toenemende zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 jan.: Zondag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuid 5 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.19 Maan op 5.08, onder 13.05 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.20 Maan op 4.17, onder 13.43 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.23 Maan op 7.15, onder 14.32 Nieuwe Maan: 2 febr. (0.46) Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 jan. 11.31 5.11 17.48 29 jan. 0.17 12.45 6.25 19.00 30 jan. 1.22 13.51 7.30 19.55 Springtij: 4 februari De heer W. Stouten (V.V.D.). ..Moet hel zo?" Hij herinnerde aan de woorden van de burgemeester ten aanzien van het HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De dag begint morgen met opklaringen. Een rug van hoge- luchtdruk trekt dan over ons land naar het oosten. Er staat weinig wind. Op de nadering van een aktieve oceaan depressie, die zaterdagmid dag nabij IJsland wordt verwacht draait de wind in de loop van de dag naar het zuidwesten en neemt toe tot matig, aan de kust tot krachtig of hard. Bewolking en regen van dit lage drukgebied trekt later op de dag van uit het westen het land binnen. De temperatuur daalt vannacht tot on geveer 1 graad. Morgenmiddag wor den waarden rond de 5 graden be reikt. betrachten van voorzichtigheid bij subsidie-aanvragen. Stouten vond dat die voorzichtigheid nu ook be tracht diende te worden. Anderzijds was hij het met het kollege eens, dal er geen twijfel over bestond, dat er aan het ruimtegbrek in het Duive- landse gemeentehuis iets gedaan diende te worden. Hij vroeg zich al leen af: „Moet het zo?". Ook voor het kreëren van een centrale archief- plaats mede ten behoeve van de ge meente Middenschouwen en het Wa terschap toonde de V.V.D.-woord voerder zich geen voorstander. Hij Vervolg pag. 3 STELLENDAM-BROUWERSHAVEN - ,,De garnalenhandel krijgt nu de Zwarte Piet toegespeeld omdat er elders in Nederland weieens een fout is gemaakt met de kontrole. Dat wil ik hier niet ontkennen, maar de Keuringsdienst van Waren heeft het tragisch incident aangegrepen en uitgebuit om de al jaren heersende argwaan tot uit ing te brengen. Nu wordt gezegd: Zie je wel! Er zijn misstanden bij het pellen". Dit zei de heer F. Jansen uit Brouwershaven donderdag in Stellendam, waar de verzamelde vaderlandse pers was uitgenodigd om te trachten het geschonden vertrouwen in de garnaal wat op te vijzelen, 's Ochtends werden enkele huispelsters bezocht, terwijl in de middaguren in Brouwershaven de gelegenheid werd geboden om de pelmachines aan het werk te zien. men hoe het toegaat in de huispelle- rij kon een kijkje worden genomen (onvoorbereid volgens Jansen) bij de huispellers in Stellendam. En inder daad: het moet gezegd worden dat er op de diverse adressen niets te bespeuren viel, zeker voor een leek niet. Het pellen geschiedt doorgaans in de keuken, met de (voorgeschre ven) koelkast binnen handbereik. Mevrouw M. van Rossum uit de Schoolstraat in Stellendam vertelde dat ze al zestien jaar garnalen pelt. Op deze manier verdient ze ongeveer honderdgulden per week, en het is duidelijk dat een dergelijk extra in komen dat nu dreigt weg te vallen een gevoelige klap zou betekenen voor dit gezin. Overigens was deze dame nog niet overtuigd dat de voor gestelde maatregel van bestuur, die Vervolg pag. 2 V.V.D.-raadslid de heer W. Stouten stemde tegen het voorstel, omdat hij liever had gezien, dat gekozen zou worden voor een veel eenvoudiger plan, dat 26.000,— goedkoper zou uitpakken dan hetgeen waartoe nu is besloten. De S.G.P.-fraktie bleek verdeeld. Fraktievoorzitter A. van Klinken en de heer L. Meerman durf den het niet aan ,,ja" te zeggen tegen dit voorstel. S.G.P.-raadslid K. Hen- drikse was een andere mening toege daan en stemde voor. Aanvankelijk bestonden er - met uitzondering van de C.D.A.-fraktie, die zich eigenlijk nog maar afvroeg wanneer met de verbouwing gestart kon worden - bij aiie frakties twijfels over het raadsvoorstel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1