streeknieuws CVEL TE NIEUWERKERK DRAAIDE REDELIJK 1983 Wedstrijd voor Zeeuwse jongeren VOO verheugd over Theo Thijssenschool Joden en christenen, scheiding en ontmoeting b K J aarvergadering VOO afdeling Zierikzee Kursus voor christenen in Middelburg Bijeenkomst voor alleenstaanden in Middelburg Zeeuwse Beroepen- manifestatie in Goes Stageprojekt voor leraren in Goes Za\ ZA\ Schaesserieje Die van der Duum is 'n vent nae m'n arte! Ie was a praktisch zeker, dat 'n z'n titel kon ouwe, in töch, bleef 'n z'n best doe, zö goed mogelijk, de eindstreep t'aelen, op de tien kilometer. A zachjes éne, 'n bitje gewend an uutspraeken vö de tillevizie van jongelui, zöas: ..Waerom zou 'k m'n eige nog inspanne? 't Is toch 'n verlööre zake. 'k Blu- ve toch wè an de kost!", ei zö'n prestaosie van van der Duum, op z'n eige 'n êêle posetieve boodschap g'ad, vö aol die negatief ingestelde kiekers. Schaesse! De sfeer, was t'r nae. Buute, snêêuw d't d'n êêlen dag, in binne, was 't ömae, ies in sneeuw, op 't schèrrem tenminste, wat de. klokke sloeg, 'n Biezondere dag, dat wil zégge, vö ier an de kust. Sneeuw in ies, dae worre m'n ier ma maetig mee be- dêêld. „Gelukkig wè!", zè d'n êênen zégge, ,,'t Is jammer!", d'n anderen, vooraol, de kinders. Je sleet je, stae mè te verwinteresten, in wil je schaesse, mö je éérst je vader zö gek kriege, dat'n mït je nae Ol- land riet. 'k Bin wè g'n Pelleboer, ma 'k toch 't idee, dat 't vroeger méér, in arder vroor, dan noe. 'k Bin nooit zö'n schaesser geweest, 'k ad gauw kouwe, ondanks de dikke bostrok. 'k Dienke, m'n jasje was te sleets; in m'n kousen, één recht, één aeverecht, waere te luchtig. Mè, vlak ons daerom, nie uut. M'n gienge, bie 't Bolwèrrek, bie ,,'t élastieke dammetje de sloot op, langs d'n aevendiek, mït de simpele Frie- sche schaesjes, stevig, rond de schoenen, angebonde, in dan begon, wat m'n noemde: ,,De èllefslotetocht", tot an de „Zonnewiezer", in van dae, terug nae de Westbrugge. Dae, kwam je dan wè, versteve an. Blauw van de kouwe. In as je, onderweg de pech ad g'ad, dat j'in 'n wak was gerééje één of ander tocht gat onder 'n bruggetje, of zö- bevrööre je klêêren, deu de ieskouwe Noordooster, die je mêêsta tegenad, op weg naer uus. 't Leken wè, of j'n arnas an ad. Dan bleef je broek, as j'n uut kon kriege, recht overènde stae. Ma, dae wist de sleekachel wè raed op. 'n Piene in j'n anden, ma oak dat was gauw vergete, dank zij, de werreme anniesmèllek, in as je pech ad, wèrreme mèllek mït wierook d'r in, omdat ze tuus benauwd waere, dat je van je „gekkigheid" wat zou overouwe. Bie kouwe, was t'r 'n grot vertrouwen in vet. Kaes- vet op je bost, in boterammen mït stroopvet, in je lief. Dat za van der Duum vanmiddag, vast niet ge- note èbbe. Dat gae noe wè anders, mö je rekene. Êêl wat anders, was 't schaessen op de Zoute, of Zoete gracht. Dat was, vö mien, 'n bitje saoi. J'ad, die overrieërs, in die kunstemaekers op d'r kunst- schaessen, die dat rechtuut, rechtan van ons, ma maetig konne waerdêêre. Nêêë, m'n speelde dae méér, de gelante êêi'en, die de meisjes, die dae moeite mee adde, ielepe, d'r schaessen onder te binden. Van Verlichtieng mït lampjes, was in dien tied, in zeker nie op de Zoute gracht, nog g'n spraeke. Zö lag 't opwindeste déél van de wintergeneugten, vö ons eigelijk, nae zonsondergang. In zeker, as de maene scheen. Vee laeter, 'k pas begrepe, da m'n dae ver schillende kansen èbbe laete légge. Toen oorden m'n wè 'n klokke luuë, ma m'n wiste nie, wae de klepel ieng. 'k êêl wat schaessen angebonden, mè dae bleef 't bie. Jammer! 'k Weet nog goed van 'n iesfêêst op de Zoete gracht. Draeien tussen ööge paelen, in daeran 'n rêêste van brandende lampjes, verlichtte dan de iesbaene, waerop 'n straele mït verklêêde mensen, die over 't gladde ies zwierde, netjes schöön g'ouwe, deu de vlij tige beanvegers, mït d'r takkebos an 'n stok. Ad je centen, dan kon je bie 'n tentje op 't ies, sukelaode- mèllek koape, in as 't êêl bont kon, 'n koeke. In die tied, de jaeren dertig, waere de Russen ver- sloge deu de Finnen, in dat wier dan oak uutgebeeld. Ze rausde achter mekoaere an, in de Finnen, die won- ne natuurlijk om de „vaert der volken" g'n afbreuk te doen. Afijn, je keek j'n öögen uut. Wat beleefde je, as kind, zoiets intens! Dae kon jaeren laeter „Holiday on Ice", nie tegenop. 'k g'n kleine kinders mï, anders a 'k, vanaevend stiekum nog 'n sneeuwpoppe in de tuun gemaekt. Ma, ja, 'n winterpee gae nog, ma oe kom je zö gauw an 'n paer kolen, om z'n öögen d'r in te zetten. In wat dienk je van zö'n stok in z'n èrrem, mït 'n takkebos d'r an? Dae 'k nie bie stil gestae, toen 't aerdgas kwam. Ze zégge, dat, dat gas, 't goedkoopste is om te stoken. Ei je noe in de gaten, dat die twêê kolen, vö d'öögen van 'n sneeuwpoppe, eigelijk onbetaelbaer bin? Dae kü j'allêên ma over schrieve, in 'k 'r dan nog iemand 'n plezier mee doe, is 't nie vö niks geweest. Afijn, vö van der Duum oeve m'n nie mï te dumen, das oak 'n troost Gin sneeuwpoppe, gin schaessen onderbinde, dus 'n wèrremen and, van ARJAON Coöperatieve Vereniging tot exploitatie van landbouwwerktuigen meldt in jaarverslag: NIEUWERKERK - De Coöperatieve Vereniging- tot ex ploitatie van landbouwwerktuigen, de CVEL heeft in 1983, na een wat moeilijke beginperiode in het voorjaar, redelijk gedraaid. De vereniging heeft aan haar financië le verplichtingen kunnen voldoen en heeft slechts de ta rieven in lichte mate moeten verhogen om dé stijgende onkosten enigszins te drukken. Dit bleek uit het jaar verslag over 1983, tijdens de algemene ledenvergadering van de C.V.E.L. te Nieuwerkerk in het Verenigingsge bouw „Ons Dorpshuis". Kursus in Middelburg De vereniging heeft in 1983 behoor lijk kunnen werken. In dit verband werden enige cijfers genoemd, die be trekking hadden op oogstwerkzaam- heden van de produkten. Er is ongeveer 180 hectare tarwe en gerst met de combine bewerkt, ter wijl zo'n 100 uren in graszaad, bonen en erwten werden gedraaid met twee combines. Aan aardappelen en uien werd circa 65 hectare gerooid en bie ten en knolselderij totaal 250 hecta re, welke laatste produkten met een zes-rij ïge bieten-ontbladermachine met lichten herwerkt moesten wor den en met losse laden werden opge laden. Het spuitwerk nam in 1983 toe met 400 hectare, totaal diende 3700 hectare te worden bespoten. Spuit- schade kwam hierbij niet vöor. Het werk bleek goed en met zorg te zijn uitgevoerd. De totale omzet over 1983 van de vereniging bedroeg 760.000,-. In kader 5 mei-viering Bij voorbereiding en uitwerking van het plan voor deze wedstrijd heeft de Zeeuwse Culturele Raad een belangrijk aandeel gehad. D raad heeft ook een aantal dc"'"indigen aangetrokken om als juryleden te fungeren. Het ligt verder in de bedoe ling de mooiste inzendingen in de verschillende leeftijdskategorieën een plaats te geven in het Zeeuwse deel van de nationale tentoonstelling die rond de bevrijdingsherdenking in Middelburg zal worden gehouden. De jongeren kunnen uit drie moge lijkheden kiezen om op hun wijze in te gaan op het thema „bevrijding en verdraagzaamheid": een opstel, ver haal, verslag, interview of iets derge lijks, een gedicht of gedichten, en in de derde plaats een tekening, een schildering, een collage, een stripver haal, een prentenboek, een ontwerp voor een affiche e.d. Voor de mooiste De voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande, sprak zijn waardering uit aan de sekretaris, de heer J. J. Folmer voor het opmaken van het jaar verslag en beschouwde een dergelijk verslag als een waardevol document voor later. De heer H. J. v. d. Zande had voor af zijn openingswoord beperkt ge houden, omdat de belangrijke feiten in het jaarverslag werden weergege ven. Hij kon slechts een beperkt aan tal leden op deze vergadering verwel komen. Voorafgaande aan de ope ning van de vergadering herdacht de vereniging het overlijden van de heer M. Brouwer met een ogenblik van stilte. Tijdens de algemene ledenvergade ring kon goedkeuring worden ver leend aan de aankopen in het jaar 1984, onder andere een bietenlichter, klepelmaaier, vier-rijïge loofklap- inzendingen zijn prijzen beschik baar. In de brief die het in het Provincie huis zetelende werkcomité nationale viering bevrijding 5 mei 1984 aan hoofden en direkteuren van de scho len en aan de jeugdorganisaties heeft gezonden, wordt er o.a. op gewezen dat het bij deze wedstrijd gaal om aktuele zaken, om onderwerpen van onze tijd, in de relatie tot de 5e mei 1945: de bevrijding toen was geen af gesloten hoofdstuk. Hierbij kan wor den gedacht aan diskriminatie op grond van geloof, ras, geaardheid, politieke opvatting, aan tolerantie en intolerantie, aan onrecht, isole ment, onderdrukking, uitbuiting en aan verzet daartegen. Alle werkstukken - individuele zo wel als kollektieve - moeten vóór 1 maart binnen zijn bij de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg. per, een pers en een aardappelrijen- frees. Voorzitter V. d. Zande greep nog even terug naar de onlangs gehouden vergadering in verband met het 35- jarig bestaan van de vereniging. Vergunning Hij meende het gemeentebestuur te moeten wijzen op het feit, dat nog nimmer bericht was ontvangen op de aanvraag om een hinderwet vergunning voor de loods aan de Mid denweg, welke in 1982 was aange vraagd. Burgemeester Van Bommel, die de jubileum-vergadering bezocht, zei toe dit te zullen onderzoeken en kon kort na de gehouden vergadering meedelen, dat de vergunning was verleend in augustus 1982, waarvan de gemeente tot tweemaal toe aan de vereniging bericht had gegeven. On danks de berichten, dat de vergun ning ter uitreiking gereed lag, werd de vergunning nimmer opgehaald. De voorzitter meldde dat deze berich ten niet zijn ontvangen. De reden zou kunnen zijn, dat er drie panden in de Middenweg met 9 genummerd zijn. Hij suggereerde dat wellicht deze nummering dient te worden her- zieng, opdat mogelijk minder van de ze strubbelingen zullen plaatsvin den. De hinderwetvergunning is in middels afgehaald, waardoor aan de ze vermeende langdurige aanvraag procedure een einde is gekomen. De voorzitter dankte de burgemeester alsnog voor de medewerking. Vragen Nadat nog enige vragen waren gesteld over uien-zaad, dat nu in een nieuwe vorm (inklusief fitasol) sa men verpakt zit en over het dorsen van witte en bruine bonen wat het af gelopen jaar nogal wat problemen gaf, besloot de voorzitter de vergade ring onder dankzegging voor de op komst. Na afloop wisselden de leden onderling nog wat van gedachten en bleven enige tijd bijeen. ZIERIKZEE Vissersvereniging De Vissersvereniging Helpt Elkan der te Zierikzee houdt vrijdag 24 fe bruari in het Huis van Nassau de jaarvergadering. Op de agenda staat de jaarrede van de voorzitter, de ver kiezing van de bestuursleden, een overzicht van de aanvoer en verzen ding een lezing van de heer drs. R. Dijkema over een schelpdieronder- zoek in de Oosterschelde. De verga dering begint om 14.00 uur. Inbraak in school In het schoolgebouw van de Johan Louis de Jongeschool aan het Vrije werd vannacht ingebroken. Er werd wel veel schade aangericht, maar de ongenode bezoekers werden gestoord doordat de alarminstallatie in wer king trad. Vermist wordt een pla tenspeler en de kleuterschool mist een bedrag van 10,— zendingsgeld. Overigens is alle apparatuur in school gemerkt, zodat het gestolen goed zeker niet verhandelbaar is. Uit het handenarbeidlokaal werd een draadglas-ruit verwijderd en verder werd er nog getracht een slot uit te steken hetgeen niet gelukt is. Boeiende dia-avond „Groei en Bloei" Voor bijna 60 leden van de afdeling Schouwen en Duiveland van „Groei en Bloei" verzorgde de heer Janse uit Wilhelminadorp een dia-avond in restaurant Mondragon in Zierikzee. De heer Janse bezoekt enkele jaren geleden Suriname en maakte tijdens een natuurreis een prachtige koliek- te dia's. Suriname is een tropisch, warm en nat land, dat grotendeels bedekt is met oerwouden, die nabij de kust overgaan in savannen en in een brede moerassige kustvlakte met schelpen-ritsen, zandige ruggen waarop de wegen en nederzettingen liggen, zo lichtte hij zijn gehoor toe. Vroeger rustte de ekonomie op plantage-bouw, maar daar is weinig van over. In het distrikt Nickerie zijn polders waar machinaal rijst wordt verbouwd. Ook de teelt van bananen is van betekenis. De dia's hadden in hoofdzaak be trekking op de fauna en flora en wer den op duidelijke en prettige wijze toegelicht. In zijn dankwoord kon de voorzit ter dan ook met recht gewagen dat deze eerste bijeenkomst in het nieu we jaar bijzonder geslaagd was. Autokontröle De politie kontroleerde woensdag middag tussen vier en vijf uur 25 au to's op de Lange Blokweg op papie ren en gebreken. Er werden twee be keuringen uitgedeeld. Eén chauffeur reed met een ongeldig rijbewijs, de andere had geen autogordel om. RENESSE Aktie Hulpbrug De aktie Hulpbrug van de C.J.V. De Schakel te Renesse behaalde in de maande december een bedrag van 95,—. De opbrengst werd bereikt door middel van het ophalen van 1000 kg glas, 35,— aan statiegeld- flessen en 40,— aan giften. De op brengst zal worden bestemd voor „Groot Schuilhuis" een inrichting voor Geestelijke Gehandicapten in Zutphen. Zaterdag 28 januari van 9.00 tot 12.00 uur zal wederom een glasop- haalronde worden gehouden. Groene Kruis In het dorpshuis te Dreischor wordt dinsdag 14 februari een voor lichtingsbijeenkomst van het Groene Kruis gehouden. De distriktsver- pleegkundige zuster Boone uit Goes houdt een inleiding over de algemene preventie ten aanzien van kanker. Zij licht haar verhaal toe met behulp van video-beelden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs, de VOO, afde ling Zierikzee houdt woensdag 1 fe bruari in de Beatrixschool de jaar vergadering. Deze bijeenkomst kent het thema De computer in het basisonderwijs. Overal duikt de micro-elektronica op in ons leven en dat is een ontwikke ling die niet meer is terug te draaien. Het is een ontwikkeling, die razend snel vooruitgang boekt. Wie in de maatschappij van morgen wil wer ken, moet kennis hebben van en kun nen werken met de electro-elektro- nica en de computer. De heer P. C. Demelinne zal tijdens de jaarverga dering het een en ander vertellen over het informatieprojekt „INPUT". Dit projekt van de Neder landse spaarbanken beoogt het basis onderwijs met de computer kennis te laten maken. Eerst wordt een video band vertoond, waarin het thema door Chriet Titulaer en Jan Terlouw wordt ingeleid. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Op de agenda staat verder onder meer het jaarverslag 1983 en de bestuursverkiezing. Jaarverslag 1983 De ontwikkelingen tussen „Binnen de Veste" en de Nutskleuterschool hadden ook de volle aandacht. In ju ni organiseerde VOO een vergade ring, waarbij de wethouder van on derwijs, het bestuur en de ouderkom missie van de Nutskleuterschool en de ouderkommissie van „Binnen de Veste" uitgenodigd waren om de toe komst van beide scholen te bespre ken. Dit gesprek heeft het overleg tussen beide scholen bevorderd. VOO hoopt dat er nu ook snel voor „Binnen de Veste" een permanent gebouw kan worden gerealiseerd. Feestavond Op vrijdag 4 november heeft het bestuur een feestavond in de aula MIDDELBURG - „Joden en christenen, scheiding en ontmoeting" is het thema van een VUS A-cursus (Vrije Universiteit en Sa menleving) die op vier avonden in Middelburg (gebouw De Schakel, Bach- tensteene) zal worden ge geven door aan de VU en de rijksuniversiteit te Lei den verbonden medewer kers. De data zijn 28 februari, 9, 20 en 27 maart. Op een afsluitende werkdag - zaterdag 14 april - zal een bezoek worden gebracht aan het Joods-His torisch Museum in Amsterdam, ge volgd door een forumdiskussie in de VU-gebouwen. Wie belangstelling heeft voor de kursus kan zich opge ven aan het VUSA-centrum, Postbus 7161, 1007 MC Amsterdam. Op 28 februari spreekt dr. J. S. Vos, verbonden aan de theologische faculteit van de VU, over joodse en christelijke visies op de Thora. Op 9 maart zal prof. dr. M. J. Mulder, MIDDELBURG - In Middelburg start op 14 februari de kursus Christen in de samenleving. In een programma van negen avonden en een zaterdag worden vanuit een bij belse benadering vragen als armoede en honger, levenstijl, bewapening en vrede, christen-zijn en maatschappe lijke betrokkenheid aan de orde gesteld. Behalve bezinning en studie is er in het kursusprogramma ook ruimte voor gesprek en verwerking van de stof. De kursus wordt gehou den door het Evangelisch Maatschap pelijke Beraad en valt onder de orga nisatie van het Christelijk Toe- rustings Instituut. De kursus start op 14 februari in de Thomaskapel aan de Vrijlandsstraat en begint om 19.30 uur' - 22.00 uur. Uitgebreide informa tie ••■n aanmelding bij J. de Nooijer te Goes, lel: 01100-23725 of 01100-25547. MIDDELBURG - De groep voor weduwen en weduwnaars die weke"- lijks bij elkaar komt, in het gebouw van de Fiom, Varkensmarkt 1 te Mid delburg, houdt dinsdag 7 februari wederom een kennismakingsavond. Mensen die kortere of langere tijd alleenstaand zijn, door verlies van hun partner, worden in de gelegen heid gesteld lotgenoten te ontmoe ten. Praten met anderen over Uw si tuatie, begrip en ontspanning vin den, het kan veel steun geven. De kennismakingsavond begint om 19.30 uur tot 22.00 uur. Start een-oudergroep Woensdag 15 februari start Fiom- Zeeland opnieuw met een groep voor alleenstaande ouders. Deze groep is bedoeld voor alleenstaande moeders en vaders, die de behoefte hebben om samen met anderen die in een verge lijkbare situatie zitten van gedach ten te wisselen; ervaringen door te praten en zo hulp en steun van elkaar te krijgen om de nieuwe levenssitua tie -die een echtscheiding met zich meebrengt- te leren aanvaarden en verwerken. Naast praten staan ook gezellig heid on ontmoeting centraal. De op zei van de Fiom is om de groep tien bijeenkomsten te begeleiden en daar na aan de groep zelf over te laten wat men verder wil. De bijeenkomsten vinden plaats in het Fiom-gebouw aan de Varkensmarkt 1 te Middel burg 's avonds om 20.00 uur. van de nieuwe L.T.S. georganiseerd. De leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen verzorgden het programma. De leerlingen van ,.'t Kofschip" voerden het spel „Schou wen. Schouwen, 't zal je berouwen" op. De leerlingen van de „Theo Thijs- senschool" brachten een circuspro gramma en de leerlingen van „Bin nen de Veste" een musical, getiteld „Sprookjes". Ook het VOO bestuur kwam met een eigen cabaretprogramma. Zowel de kinderen, als het bestuur, kunnen terugzien op een geslaagde avond. Het aantal leden aan de VOO be draagt 147, het aantal huisgenootle den 13. hoogleraar Oude Testamenten aan de RU in Leiden en curator van de stich ting tot bevordering van het weten schappelijk onderwijs in de ju- daistiek, het onderwerp „De he breeuwse Bijbel in kerk en synagoge" behandelen. Drs. L. D. Meijers, werkzaam bij de vakgroep religies van de niet-westerse volke ren aan de VU, verzorgt op 20 maart een inleiding over het orthodoxe Jo dendom. Mevrouw H. L. van Stege- ren-Keizer ten slotte zal op 27 maart ingaan op een aantal vragen die cen traal staan bij de ontmoeting tussen joden en christenen. Mevrouw Van Stegeren is onder andere bestuurslid van de VU-vereniging en van de eer der genoemde stichting judaistiek alsmede voorzitter van het deputaat- schap voor kerk en Israël van de ge reformeerde kerken. UTRECHT - Een plan van de Ne derlandse Hartstichting om geld te gaan inzamelen voor de uitbreiding van de operatiekapaciteit bij de hart- chirurgische centra in ons land kan door het veto van staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) niet door gaan. 1 tot 4 februari in Zeelandhallen GOES - Het Contactcentrum Onderwijs-Arbeid Zeeland organi seert van 1 t/m 4 februari 1984 de tweede Zeeuwse beroepenmanifesta- tie in de Zeelandhallen te Goes. Doel van de manifestatie is de Zeeuwse onderwijswereld kennis te laten ma ken met de Zeeuwse arbeidssekto- ren. Er komen 14.000 leerlingen uit het lager- en voortgezet onderwijs. Op woensdag 1 februari vanaf 15.30 uur zal de officiële opening worden verricht door mevrouw mr. A. Kappeyne van de Capello, staats sekretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de heer dr. C. Boertien, kommissaris van de konin gin in Zeeland en de voorzitter van het Comité van Aanbeveling van de manifestatie. De opening zal door een groot aan tal genodigden uit zowel de onderwijs- als de arbeidswereld wor den bijgewoond. Ook vele instanties met raakvlakken op het terrein van onderwijs-arbeid zullen acte de pré- sence geven. Modelprojekt Aan het Contactcentrum Onder wijs-Arbeid Zeeland is met ingang van 1 september 1983 een zgn. tweede generatie modelprojekt van de EG toegewezen, mede ondersteund door het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen. Dit projekt biedt het COA-Zeeland de mogelijkheid gedu rende een drietal jaren op wat meer uitgebreide schaal aandacht te beste den aan stage-aktiviteiten. Het sta- geprojekt, dat een landelijke voor- beeldfunktie heeft, zal officieel wor den geïnstalleerd op donderdag 2 fe bruari a.s. vanaf 10.30 uur. Plaats van handeling is de Zeeland hallen te Goes. Mevrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas, staatssekretaris van Onderwijs en Wetenschappen en een vertegenwoordiger van de EG heb ben zich bereid verklaard aan de in stallatie hun medewerking te verle nen. De provincie Zeeland zal worden vertegenwoordigd door de heer drs. R. C. E. Barbé, gedeputeerde voor Zeeland. Een groot aantal genodig den, waaronder vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties, de Staten van Zeeland, Kamers van Koophandel, gemeenten en onderwijsorganisaties zal bij de installatie aanwezig zijn. GOES - Staatssekretaris Ginjaar- Maas van onderwijs en wetenschap pen en een vertegenwoordiger van de Europese Gemeenschap geven 2 fe bruari in Goes het officiële startsein voor een tweede model stageprojekt voor leraren. Dit projekt houdt on der meer in dat een organisatiemodel wordt ontwikkeld, waarbij leraren uit het lager beroepsonderwijs en le raren van de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs in staat worden gesteld stages te lopen in al lerlei soorten bedrijven. Het gaat daarbij vooral om stageplaatsen in kleinere bedrijven. Het projekt moet een landelijke voorbecldfunktie krij gen. Het geld voor het projekt dat drie jaar gaat duren, is afkomstig van de Europese Gemeenschap en het mi nisterie van onderwijs. De organisa tie is in handen van het Contactcen trum Onderwijs en Arbeid (COA) in Goes. Het COA gaat tevens bemidde lend optreden bij het zoeken naar stageplaatsen voor de leerlingen en in het kader van het projekt ook ku rassen voor praktijkbegeleiders or ganiseren. Het COA heeft vorig jaar in Zee land een eerste model stageprojekt voor leraren met groot sukses af gesloten. De resultaten daarvan zijn door het Instituut voor Toegeapste Sociologie in Nijmegen en de Stich ting Leerplichtenontwikkeling in Enschede geëvalueerd. De EG heeft nu 30 nieuwe model- projekten aangewezen, waarvan twee in Nederland: een in Goes en een in Rijnmond. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van de nationale bevrijding op 5 mei in Middelburg worden alle kinderen en jongeren in Zeeland van 9 tot 25 jaar uit genodigd deel te nemen aan een grote wedstrijd onder het thema „bevrijding en verdraagzaamheid".Er zijn drie leeftijdskategorieën: van 9 tot en met 12 jaar, van 12 tot 15 jaar en van 15 tot 25 jaar. Brieven met aanwijzingen en richtlijnen voor de wedstrijd zijn gezonden naar alle Zeeuwse scholen - lager en voortgezet onderwijs - en de Zeeuwse jeugdorganisaties. Op schoolhoofden en direkteuren, alsmede op onderwijzers en leraren is een beroep gedaan de deelneming van leerlingen en studenten te stimuleren en te begeleiden. ZIERIKZEE - In het jaarverslag van de VOO (Vereniging voor Openbaar Onderwijs), afdeling Zierikzee wordt de opening van dé nieuwe Theo Thijs senschool het hoogtepunt van het jaar 1983 genoemd. VOO is bijzonder ver heugd dat nu ook een tweede openbare school een permanent gebouw heeft, een gebouw dat aan alle moderne eisen voldoet. Omdat „De Woelwaters" nu in het gebouw van „De Maltarakkers" zijn gehuisvest, kan er nu in Malta een goede basisschool worden gevormd. V t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 8