Penelope van de „Polyanthe" Einde van een kreeftenschip Stadsvernieuwing in Zierikzte beëindigd Dia's over Brouwershaven tijdens jaarvergadering Plattelandsvrouwen 6 (vervolg van pagina 1) duren eer er verbetering in de chaos kwam: „Met veel overheidssteun kon toen op enigszins historische wijze de Venkelstraat worden herbouwd. Na deze herrijzenis werden incidenteel nog gaten gevuld, schuttingen ver dwenen geleidelijk en kleine vuilnis hoopjes werden opgeruimd". Vervolgens duurde het tot begin 1983, voordat kon worden begonnen met de verbetering van de overige woningen in het havenkwartier. Voor dat echter zover was, dienden een groot aantal moeilijkheden uit de weg te worden geruimd „Vele besprekin gen leidden uiteindelijk eind 1982 tot de opdracht aan het aannemersbedrijf Den Hartog te 's Gravendeel tot het bouwen van 31 gezinswoningen en drie appartementen met een slaapka mer. Het ontwerp daarvoor werd ge maakt door het architektenbureau Kraamer Partners te Schuddebeurs". Niet historiserend De voorzitter van Beter Wonen gaf te kennen het te betreuren dat in dit monumentale stadsdeel niet historise- rend kon worden gebouwd. „Finan cieel was dat niet meer haalbaar en in deze tijd onverantwoord Ter wille van de prijsvorming hebben wij konses sies moeten doen. Met eigentijdse pro- dukten is evenwel getracht in hoofd vormen aansluiting te vinden bij het bestaande gevelbeeld Mijns inziens is de architekt daarin geslaagd en we zijn hem daarvoor dank verschuldigd". De heer Vos gaf te kennen dat in cidenteel, „in samenwerking meteen projekt in een ander stadsdeel (be stemmingsplan Binnenstad-zuid west - red) nog best een gaatje ge vuld kan worden in het havenkwar- tier, zodat in de nabije toekomst het Havenkwartier in nog meer luister kan floreren". Ook partikuliere res tauraties hebben een bijdrage gele verd tot het fraaie resultaat, aldus de heer Vos. Onjuiste Prioriteitsstelling Ten aanzien van de nieuwbouwmo- gelijkheden in de nabije toekomst was de voorzitter van Beter Wonen even wel wat minder optimistisch gestemd „Wij sluiten hiermee een periode af van jarenlange nieuwbouwaktiviteiten in Zierikzee. Lage kontigentering en ons inziens onjuiste prioriteitsstelling liggen hieraan ten grondslag. Nimmer hebben wij op Schouwen-Duiveland een monopolie-positie geclaimd Wel hebben wij gewezen op een verband tussen regelmatige nieuwbouw, alge mene bedrijfsreserve en het reserve ren voor toekomstig groot onderhoud of renovatie. Bij het bouwen door an deren dan de woningbouwvereniging, zoals pensioenfondsen en institutio nele beleggers, gaan deze reserves naar buiten het eiland en onttrekken zich aan het gezichtsveld van de lokale bestuurders". Er komt een tijd, misschiel wel als resultaat van decentralisatie zonder geld, dat de subsidiekraan voor groot onderhoud en renovatie dicht gaat Ik voorspel u dat u dan blij zult zijn met een financieel krachtige woning bouwvereniging, die slechts by uitr zondering een beroep hoeft te doen op lokale gemeenschapsgelden". De heer Vos zag een mogelijkheid om dit sombere toekomstbeeld het hoofd te bieden en wel door regelmatige nieuwbouw door Beter Wonen. Als mogelijkheden voor bouwplaat sen noemde hij de Lange Sint Jan straat, het terrein Van der Wekken, de Sint Anthoniesdam, het vrijkomend terrein na afbraak van de Technische School aan het Vrije en op verschil lende plaatsen in Poortambacht Er zijn, volgens voorzitter Vos, vol doende mogelijkheden om plannen voor te bereiden. Hij noemde het ech ter weinig zinvol om nu kosten te maken voor plannen, die wellicht pas in 1990 te realiseren zouden zijn. Mijlpaal Na de voorzitter van Beter Wonen werd het woord gevoerd door me vrouw Padmos. „Met de ingebruikne ming van de aangepaste woonruimte aan de SintDomusstraatis er weer een mijlpaal bereikt in de zorg voor onze gehandicapte medemens op Schou wen-Duiveland. Er is weer een stukje van de sociale kaart gelegd, doe zo langzamerhand aardig gekompleteerd lijkt te zijn". Zo opende mevrouw Padmos haar toespraak, om vervolgens een over zicht te geven van wat er in het kader van de gehandicaptenzorg en met na me op het terrein van de verstandely k minder-begaafden in de loop der tijd op Schouwen-Duiveland is gereali seerd. In het begin van de jaren vijftig kwam er allereerst de BeatrixschooL Vervolgens werd in mei 1957 de eerste aanzet gegeven om te komen tot dat gene wat nu het werkvoorzienings schap De Zuidhoek is. „Door De Zuid hoek wordt thans aan ruim 160 perso nen aangepaste arbeid geboden en daarmee zin aan hun bestaan". Aldus mevrouw Padmos. Aan het einde van de jaren zestig werd gewerkt aan de realisering van een gezinsvervangend tehuis, maar deze aktiviteiten zouden eerste resul teren in de bouw van het dagverblijf Brugzicht. Daarna werd enthousiast verder gebouwd aan de plannen en in 1977 kon het gezinsvervangend te huis Schouwenoord in gebruik wor den genomen, waar 24 verstandelijk gehandicapten een beschermde woongelegenheid vinden. Dependance's Voor een aantal bewoners van Schou wenoord groeide al spoedig de behoef te aan een grote zelfstandigheid op woongebied. Dat mondde in 1980 uit in de ingebruikname van een dependan ce aan de Lange Groendal 1 en Sint Domusstrit 94. In februari 1983 werd een tweeddependance aan het Wul kenpad in Vbruik genomea In beide gevallen wl eei reidheid tohet gevaden wi een grote mate van be ta werking dooReter Wonen debet aan verlenen van mede- het slagen va die plannea Toch was it eind van de ontwik keling nog nil in zicht, want al spoe dig bleek, datV een groep van sociaal zwakkeren beond die eveneens be hoeften hadde\aan een zelfstandige woonruimte. Ulkontakten via Schou wenoord werd dg tichting Alternatief Wonen gevormodïe met behulp van vrijwilligers begging geeft aan de ze groep menselom hen zodoende zelfstandig te kuiUn laten wonea Met de medewWing van Beter Wonen kreeg de iehting in maart 1981 de beschikkir^ over twee pan den aan de Lammekarkt en de Var- remarkt, die woonri^te bieden aan vyf personea Met woensdag in gebruik genomen woing aan de Sint Domusstraat begelei\ de stichting acht personea Satelliet-wiiing Volgens mevrouw Pa<w is op dit moment alweer een and\ projekt in voorbereiding. „Ik kan u 2ggen dat in voorbereiding is een woomorziening voor zes verstandelijk gepidicapten van laag niveau. De adctie hiWoe is on dernomen door het Eilandèjk Over leg Zwakzinnigenzorg. waaSn verte genwoordigd zijn de Beatrixéjool, De Zuidhoek, Brugzicht en de djerver- enigingea Deze groep gehan^apten is nu nog aangewezen op eeiwoon- voorziening buiten de regio, vX kon- sekwenties kan hebben voor d<men- sen zelf, die op Schouwen-Duiuand thuishoren, en voor hun familietak ouders op leeftijd". Mevrouw Padmos deelde in diier- band mee dat een verzoek is ingedhd bij het ministerie van W.V.C. omVn zogenaamde satelliet-woning V> Schouwen-Duiveland te mogen ki_ ërea „Dankzij een gezamenlijke inspan ning van vele betrokkenen en de wel willende medewerking van evenzo veel anderen als subsidiërende in stanties, organisaties en niet in de laatste plaats beter Wonen, is er een keten van woonvoorzieningen voor verstandelijk gehandicapten op Schouwen-Duiveland tot stand geko men. Daarop mogen wij tevreden te rugzien". Zo besloot mevrouw Pad mos haar toespraak. Verarming Als derde in de rij van sprekers werdt door burgemeester Th. H. de Meester het woord gevoerd. Hij feliciteerde bewoners en Beter Wonen met het gereedkomen van de 34 woningen in het Havenkwartier. De heer De Meester noemde het een verarming dat er geen historische ar- chitektuur kon worden toegepast in dit deel van de binnenstad „Het gehele projekt betrof in dezen toch eigenlijk beeldbepalende panden als invulling in het beschermd stadsgezicht Daar om had het kollege graag gezien dat deze bouw architektonisch en kon- struktief in dezelfde geest gerealiseerd zou zijn als destijds gebeurde bij de Venkelstraat en een gedeelte van de Molenstraat Dit bleek helaas finan cieel niet haalbaar, terwijl ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg momenteel tegenstander is van histo riserende architektuur. Wij moeten er begrip voor hebben dat in deze tijd de ekonomische situatie het niet wel meer mogelijk maakt om aanzienlijke subsidies te verlenen op uitsluitend esthetische gronden en dat zeker in de woningwetsektor, waarvoor toch al aanzienlijke subsidies beschikbaar worden gesteld door het rijk: de uiter- ste soberheid moet worden betracht". De burgemeester memoreerde het feit dat de plannen in eerste opzet, aan het begin van de jaren zeventig, waren gestoeld op een kleine verbe tering van met name het Lange Groendal. Daardoor zou er een mo gelijkheid hebben bestaan om de be woners meer licht, meer lucht en meer binnentuin te bieden. „Dat bleek helaas om politieke redenen niet haalbaar. En dat betreur ik zeer. Ik ben evenwel blij dat het havenkwar tier weer een bewoonde wijk is ge worden". „Pretentieloze" architektuur Namens het architektenbureau Kraamer Partners, dat de nu gereali seerde bouwplannen heeft ontworpen, voerde de heer Kraamer het woord. „Ik heb van begin af aan bewust ge kozen voor, zoals ik zou willen noe men, „Pretentieloze" architektuur in de positieve zin des woords: in de geest van eenvoud zonder onnodige opsmuk. Ik wilde de woningen geheel laten pas sen in de struktuur en het karakter van het gebouwde in de straatjes van het havenkwartier: het beeld van die straatjes is zó karakteristiek voor Zie rikzee, dat dat volledig intakt diende te blijven". Ook de keuze van de materialen is karakteristiek, volgens de heer Kraa mer. De gevels bevatten, met uitzon dering van de raam- en deurpartijen, slechts metselwerk: geen houten be schietingen of vullingen, die het eigen tijdse zouden kunnen benadrukken; geen betonnen, maar gebakken dak pannen en geen PVC-, maar zinken ïmelwaterafvoeren, passend in het *jde stadsbeeld. »oor de eigenaresse van de wonin- gV, de woningbouwvereniging, is dapnderhoudsarme bouwen boven- dit is haar exploitatie natuurlijk vaiTroot belang". Prijs bepaalt ie mogelijkheden De eer Kraamer stond tenslotte even sl bij het feit dat de mogelijk- hedei in onmogelijkheden tenslotte word?nbepaald door de uiteindelijke noodialUlijk haalbare prijs per wo ning. 'oyel de aannemer als de archi tekt hbhen dat in het bijzonder bij dit, bouwundig toch arbeidsintensieve projel ervaren en ook het pretentie loze vn de architektuur heeft de uit- eindelke realisering zeker in gun stige zi beïnvloed. „Tot» moeten wij blijven zoeken naar fe meest prijsgunstige wijze van bcjwen en invullen; de architekt heeft darbij dan nog de extra taak om, m< in achtname van dat onder- houdsame bouwen, het exterieur te laten pssen in de bestaande woon- omgevig. Schouwen-Duiveland, met zijn mójle kernen en in het bijzonder Zierikzp, zijn daarbij een erg vorm- gevoeliggebied". Als ladste in de rij van sprekers trad de Heer )en Hartog van het gelijkna mige aanemersbedrijf naar voren. Aan het ëid van zijn toespraak bood hij de drii bewoners van de apparte menten ah de Sint Domusstraat 98 ieder een kukenblok aan in hun eigen appartemet, zodat zij ieder afzonder- lijk, als dartoe de behoefte zou be staan, zondr gebruik te hoeven ma ken van de fezamenlijke keuken, een kookgelegeneid tot hun beschhik- king hebbenden gebaar, dat door de drie bewoner duidelijk bijzonder op prijs werd geteld. Vrijdag 27 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Schooltelevisie 10.00 uur Een paard in de hand 16.15 uur Wordt vervolgd 16.50 uur Alleen als ik lach 18.25 uur Feduco 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De een-twee-drie show. Show waarvan de baten bestemd zijn voor het nieuwe schip van de Zonne bloem. De presentatie is in handen van Rudi Carell. 21.45 uur Brandpunt in de markt. Nieuwe ontwikkelingen op kommer- cieel gebied worden nader bekeken. 22.45 uur Ik hou van jou. Interviews met mensen over de liefde. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Nils Holgersson 19.35 uur Je ziet maar 20.15 uur Fame. Bruno krijgt tot zijn grote vreugde een baantje aangebo den hetgeen bij Leroy en Christoffer duidelijk niet in de smaak valt. 21.05 uur De uitkijk. Filmrubriek. 21.25 uur Haagse bluf. Programma over de politiek. Diverse kopstuk ken zullen weer acte de presence ma ken. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Doe het zelf televisie in de VS. 23.30 uur La Comena. Een Spaanse film naar het boek van Albert Camus De bijenkorf. Het verhaal speelt zich af in de voor Spaanse begrippen kou de winter van 1943 en speelt zich af in een kunstenaars café. Vijf minuten praatjes BROUWERSHAVEN - Omdat mevrouw H. Sinnema van de H.V.P. (Huis houdelijke Voorlichting Plattelandsvrouwen) wegens de slechte weersom standigheden verhinderd was, ging de geplande quiz over kleding en textiel, dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen Brou wershaven, niet door. Het bestuur kon het hierdoor ontstane gat in het pro gramma echter op inventieve wijze opvullen doordat zij mevrouw J. Schilperoord-Matthijsse bereid vond om dia's te vertonen, die zij in 1977 maakte naar aanleiding van de viering Brouwershaven 500 jaar stad. Vele aanwezigen herkenden hierbij zichzelf en hun stadsgenoten in middeleeuwse kledij, wat aanleiding gaf tot veel plezier. Men begon de avond met de officië le jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeesteresse, me vrouw C. Bonte-van de Bijl, bleek, dat het jaar 1983 ondanks vrij grote uitgaven voor de jubileumviering, kon worden afgesloten met een batig saldo. Mevrouw F. Hartman-van de Bijl bracht verslag uit van de aktivi teiten van „Het potje van lief en leed": een afvaardiging van de afde ling die leden bezoekt die ziek zijn of die iets te vieren hebben. Terwijl de sekretaresse, mevrouw M. van Heijst-Hofland in vogelvlucht de ak tiviteiten die het afgelopen jaar bin nen de afdeling plaatsvonden, memo reerde. Bestuursverkiezing Omdat de struktuur van de Bond zó is, dat het bestuur zich steeds ver nieuwt, vond er ook deze vergade ring een verkiezing plaats. Mevrouw J. van Sluis-van de Weele was aftre dend en vanwege de vier jaar die zij er nu op heeft zitten niet meer her kiesbaar. Mevrouw S. Hanse- Menheere was aftredend en wel her kiesbaar. Zij werd met 32 stemmen herkozen. Het bestuur wordt verder versterkt met de komst van me vrouw N. Constandse-Dorst, die 27 stemmen kreeg. Agrarische kommissie Tijdens de vijf minutenpraatjes vertelde mevrouw S. Hanse-Verburg dat de agrarische kommissie zich in zet om via kursussen de vrouwen van landbouwers wegwijs te maken in dié aspekten van het boerenbedrijf waar de mannen, via hun agrarische opleiding, al in thuis zijn. Op deze manier kunnen de vrouwen goede gesprekspartners worden bij belang rijke beslissingen op het boerenbe drijf. Men tracht verder via studieda gen het onderlinge kontakt tussen de vrouwen te bevorderen. Kursussen N.V.P. Mevrouw C. van Putten-Versprille vertelde als lid van de H.V.P. (Huis houdelijke Voorlichting Plattelands vrouwen), over de kursussen die deze dienst organiseert. Zo staan er voor Schouwen-Duiveland de volgende kursussen op het programma: „Om gaan met geld" door mevrouw L. Straayer-Slager, een kursus die gege ven wordt in de Christelijke Huis houdschool te Zierikzee op vier don derdagavonden, te beginnen op 5 april. Eveneens door mevrouw Straayer wordt de vegetarische kookkunst „Anders eten" gegeven, die ook in de Christelijke Huishoud school plaatsvindt vanaf dinsdag avond 10 april. Verder komt er bij voldoende belangstelling in april een kursus „Kruiden in de keuken" en in september een naaikursus, die bei den in Brouwershaven zullen plaats vinden. Mevrouw Van Vulpen-van Doorn bracht in een vijf minuten- praatje verslag uit over het reilen en zeilen van de leeskring en mevrouw M. Bleijenbergh-Vael over de volks dansgroep. Afscheid Na al deze informatie werd er af scheid genomen van mevrouw J. van Sluis-van de Weele, die vier jaar in het bestuur gezeten heeft. De dank woorden van de presidente, me vrouw S. Hanse-Menheere gingen vergezeld van bloemen en een plak boek. Namens de leden kreeg me vrouw Van Sluis een brooddeegschil derij aangeboden, dat haar hond No- ra voorstelde. Het aftredende bestuurslid toonde zich hiermee zeer ingenomen. HILVERSUM - Televizier Magazine besteedt donderdag (Nederland 1, 21.40-22.20 uur) aandacht aan een be- slivjdingsmiddel tegen zure regen. Verder een reportage over de vraag of „de Nederlandse politieagent zich te buiten gaat aan diskriminerend hande len ten opzichte van minderheidsgroe pen binnen onze grenzen". Televizier heeft ook nog een gesprek met oud voorzitter Wallis de Vries over het ko mende debat in de Tweede kamer over de medianota HILVERSUM - De Evangelische Omroep is van plan naar de rechter te stappen, als minister Brinkman van WVC niet bereid is het ledental van de EO per 31 december 1983 te tellea ZIERIKZEE - Het kreeftenschip van Homarus Holland BV ligt sinds vanochtend (donderdag) bij de scheepssloperij Van de Marei te Viane om te worden gesloopt. Het werd woensdag in de loop van de middag gelicht door twee bokk^r-; een van Smit Tak en een van Van de Marei De laatste werd er woensdagmiddag nog bij ingezet, omdat het met één bok niet lukte (zie foto). Bij het bergen van het schip tvaren twee pompboten betrokken, respektievelijk van Smit Tak en van Van Den Akker uit Vlissingen. Het bleek noodzakelijk eerst duikers naar beneden te sturen om een groot aantal gaten te dichten. Volgens de heer Van de Marei is het geen wonder, dat het schip de storm in de toch alslechtehaven De Val niet doorstond. ..Voor af voer waren twee duims pvc-pijpen gebruikt, waarvoor vier duims gaten waren geboord. Het water kon zo naar bin nen". had hij gekonstateerd. De eigenaar is verzekerd. En zat overigens geen kreeftje meer in 27 „Ik dien toe, mijn kleren in orde te hebben, vooraals we een haven aan doen of waar <^n ook heengaan", zei ze nu. „Als u mj een naald en wat ga ren wilt bezorgn, kan ik zorgen dat ik weer voor dtdag kan komen." Hij kuchte evn achter zijn hand. „Wij zijn nietvan plan een haven aan te doen. Ik aht me verplicht u te vertellen dat wteen grote reis ma ken." Ze staarde hertaan. „Maar u kunt *ij toch wel ergens aan land zetten?' „Ik vrees dat ve u zelfs niet een voudig aan land lunnen zetten." „Maar ik kan nmogelijk op het schip blijven, ik .en helemaal niet voorbereid op he maken van een lange reis en boveidien „U kunt uw vlenden draadloos doen weten dat u itveiligheid bent", opperde hij. Dit gezegde herïmerde Penelope eraan dat ze helemaal geen vrienden had. „Heb ik gedroont, of is het waar. dat ik vannacht miieer Orford heb gezien?" „U hebt niet geddomd. U hebt im cerdaad meneer Orlrd gezien." „En vaart dil schip naar Amerika?" „Hij gaat niet naa- Amerika. Mo menteel is hij op wfe naar zijn ont bijt." Na een korte buiging verliet hij de hut en trok de deur achter zich dicht. Een ogenblik later deed hij hem weer open. „U kunt de deur op slot doen, want merkwaardig genoeg is het slot van deze deur in orde. Meestal wer ken de sloten van hutdeuren nooit. De sleutel ligt in de bovenste rechter- la van het bureau". Een buitengewone jongeman, dacht Penelope, terwijl ze genoot van een heet bad. Toen ze later dedeur van haar hut opendeed, vond ze haar schoenen op het dek staan. De hut gaf namelijk toegang tot het bovendek. Er stond een stevige bries en om te voorkomen dat haar schoei sel overboord zou waaien, had de „stewardess" ze verzwaard met een ijzeren pen. Toen zij het ijzer zag. be gon ze te sidderen. Tien minuten later stapte ze weer naar buiten. „Goedemorgen, juffrouw Pitt!" klonk het. Vlug draaide zij zich om. Een dikke jongeman scheen zich te vermaken om haar verwondering. „Bent u niet meneer Stamford Mills?" vroeg ze. „Juist, zo heet ik. Gisteren had ik het genoegen kennis mot u te maken." „Maar maar stamelde ze. „waarom bent u hier?" door EDGAR WALLACE „Mag ik u voorstellen aan onze dokter, de heer Fraser?" Dokter Fraser was een zwijgzame Schot, met ogen vol afkeuring. Ze kreeg het gevoel dat hij haar aanwe zigheid op dat schip als een soort be lediging beschouwde en dat bracht haar ertoe te vragen of er nog meer dames op het jacht waren. „Nee, u bent hier de enige", ant woordde Robert Stamford Mills, „en hoe u hier kwam is voor mij een raad sel. Ik wist er niets van, voordat ik vanmorgen wakker werd en ze mij vertelden dat ze u vannacht hadden opgepikt uit een kleine motorboot. Wat deed u in vredesnaam in het holst van de nacht op zee?" „Ik stond op het punt te worden vermoord"» antwoordde Penelope kalm. „Vermoord? Wat bedoelt u?" „Als ik u dat vertelde, zou u den ken dat ik niet goed snik was. omdat zulke dingen niet gebeuren, uitgezon derd in nare dromen en dwaze boe ken. Ik ben niet van plan het iemand te vertellen voordat ik van boord ben en zelfs dan ben ik er nog niet zeker van „Maar u moet het mij vertellen", zie hij autoritair, „of aan meneer Or ford." (wordt vervolgd) A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6