diensten Westerschouwen kan ook aanspraak maken op leges Kollege van Goedereede tekent bezwaar aan tegen pelverbod Extreem laag water zorgde voor schade Meeste garnalen weer vrij voor konsumptie Garnalen uit Volendam in Zeeland gevonden Bouwvergunning pijlerdam 9 F 1,5 miljoen inkomsten van thuispellers garnalen Vonhoff tegen verbod thuispellen garnalen 2 BURGH-HAAMSTEDE - In navolging van de gemeente Veere kan nu ook de gemeente Westerschouwen aanspraak maken op het ontvangen van bouwleges. De Raad van State heeft vrijdag uitspraak gedaan in een al jaren onduidelijke kwestie: moet het rijk wel of geen bouwvergunning aanvragen voor de bouw van de pij lerdam in de Oosterschelde aan de gemeente, wiens grondgebied daarvoor wordt gebruikt. De Raad van State vindt dat een dergelijke vergunning wel dege lijk dient te worden aangevraagd. ,,Wij zijn erg blij met die uit spraak", zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen. ,,Het betekent een verstrekkende beslissing van de Raad van State. De woningwet is hiermee boven de Deltawet gesteld en dat is een belangrijke uitspraak", aldus Niemantsver- driet. De gemeente Westerschouwen is eigenaar van het noordelijke sluitgat de Hammen, waarin het vorige jaar zestien pijlers zijn ge plaatst en het werkeiland de Rog- genplaat. De kosten van de bouw van de Oosterscheldedam bedra gen vijf miljard gulden. Nu is het zo at wanneer een bouwvergun ning bij een gemeente wordt aan gevraagd de betreffende gemeen te daarvoor bouwleges ontvangt, oftewel een percentage van de bouwkosten. Burgemeester Nie- mantsverdriet kon niet zeggen wat de uitspraak van de Raad van State op financiëei gebied voor Westerschouwen zal betekenen. Daar hebben wij ons nog niet over beraden. We kennen de exacte be dragen van de kosten niet, die er mee zijn gemoeid". Gezien de grootschaligheid van het projekt en het deel dat Wester schouwen bezit kan wel worden gekonkludeerd dat deze gemeente een niet gering bedrag zal ontvan gen. ,,Het is natuurlijk altijd en meevaller. Het bedrag dat we eventueel ontvangen is ook ner gens in de boeken opgenomen, dus het blijven extra inkomsten". Net als Veere heeft ook Wester schouwen verscheidene procedu res lopen tegen het ministerie van verkeer en waterstaat in verband met het ontbreken van een aan vraag tot een bouwvergunning. ,,Wij hebben dezelfde beleidslij nen gevolgd als Veere", aldus Nie- mantsverdriet. Advertentie 9 STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zondag 20.00 uur De Nederlandse pers na vertoning op het Filmfestival van Cannes 'Een van de beste dims van dit festival*, (NHC Handelsblad)^ -fiuiotviec boelende film (Utrechts Nieuwsblad! l DAVID BOWIE TOM CONTI RYUICHI SAKAMOTO IN A FILM BY NAG1SA OSHIMA GOEDEREEDE - In verband met de door de regering voorgestelde maatregel inzake het verbod tot thuis pel len van garnalen per 1 mei, heeft het kollege van b. en w. van de gemeente Goedereede het initiatief genomen een afwijzend standpunt kenbaar te maken. Vanavond (don derdag) wordt in de raadsvergadering van de gemeente een speciaal aan het thuispellen gewijd agendapunt be handeld, dat tegen het voorgestelde besluit in gaat. „Het vaststellen van deze maatre gel", aldus het kollege van Goederee de, „is te beschouwen als een rechtstreekse aanval op de garnalen- handel niet alleen, maar ook voor de garnalenpellerij in ons land. Voor de gemeente Goedereede betekent dit, dat tengevolge van deze maatregel in meer dan driehonderd gezinnen een inkomen van gezamenlijk 1.500.000,— wegvalt". B. en w. van Goedereede verwach ten dat de handelaren gepelde garna len zullen gaan importeren. Voor Hollandse garnalen heeft dat funeste gevolgen, meent het kollege. Het voegt hieraan toe dat buitenlandse garnalen verdacht zijn en niet de Hollandse. Goedereede heeft geen groot ver trouwen in de haringkontroledienst, GRONINGEN - Door het thuispel len van garnalen te verbieden wordt de volksgezondheid niet gediend maar wel de werkgelegenheid ge schaad. Dat zei Kommissaris van de Koningin in Groningen H. J. L. Von hoff dinsdagmiddag tijdens de weke lijkse perskonferentie van gedepu teerde staten. Het voornemen van het kabinet het thuispellen te verbieden gaat te ver, vindt Vonhoff. De vergiftiging van de garnalen was geen gevolg van het thuispellen, maar van een tropische bacil. Het kollege van gs van Gronin gen heeft inmiddels over deze kwestie kontakt gezocht met de spe cialisten op dit gebied in de Tweede Kamer. zo blijkt uit het raadsvoorstel. Die dienst moet importgarnalen eerst keuren voordat ze mogen worden verkocht. B. en w. dringen aan op een scherpere taakomschrijving van de kontroledienst. Het kollege stelt dat als het pellen in pelcentra moet gaan plaatsvinden men niet over voldoende personeel kan beschikken. Thuisarbeidstijd be paalt. Bovendien zal de prijs (kosten nu 0,70 pelloon voor 100 gram gar nalen) aanzienlijk stijgen in verband met de heffing van sociale lasten. De Hollandse garnaal zal naar de vrees van het kollege niet meer verhandel baar zijn, terwijl in het buitenland de thuispellerij ongestoord voort gaat. Gekoeld De gang van zaken bij het pellen van garnalen aan huis is in deze ge meente zodanig, dat 's morgens de garnalen op de betreffende adressen worden bezorgd. De garnalen zijn dan gekoeld tot -4° Celsius. In de loop van dezelfde dag van bezorging worden de gepelde garnalen weer op gehaald, zodat deze uiterlijk te 16.30 uur weer bij de garnalenhandelaar voor verdere bewerking aanwezig zijn. Inmiddels is de temperatuur van de garnalen in verband met be werking thuis opgelopen tot 8 a 9° Celsius. De door de regering genomen maat regel leidt ertoe, dat de garnalen visserijhandel in ons land wordt lam gelegd, aangezien de handel zich zal richten op (goedkoper gepelde) gar nalen uit het buitenland, hetgeen voor de prijsvorming funeste gevol gen heeft voor de Hollandse garnalen tegenover de garnalen, die afkomstig zijn uit het buitenland en welke gar nalen juist van de vergiftitingsver- schijnselen verdacht werden. Een en ander is voor het kollege aanleiding om deze materie onder de aandacht van de raad te brengen, waarbij wordt voorgesteld, dat door de raad terzake de door de regering genomen beslissing een afwijzend standput wordt ingenomen, zowel in verband met te nemen maatregelen voor wat betreft: instandhouding van de garna- lenhandel voorzover betreft de Hol landse garnalen in vergelijking met de handel in buitenlandse garnalen; instandhouding van de thuispel lerij als belangrijke vorm van huis vlijt in deze gemeente, hetgeen te vens besparend werkt ten opzichte van de totale kostprijs voor de ver koop van garnalen via de internatio nale markt. B. en w. zal het door de raad in te nemen standpunt ter kennis brengen van de ministers van landbouw en visserij, ekonomische zaken, welzijn, volksgezondheid en kuituur en van de vaste kommissie voor de visserij in de Tweede Kamer. Daarbij gaat het dringend verzoek de voorgestel de maatregel te wijzigen c.q. te laten vervallen voor zover het de thuispel lerij verbiedt. DAVID BOWIE TOM CONTI RYUICHI SAKAMOTO TAKESHI JACK THOMPSON leeftijd 16 jaar DEN HAAG - De Tweede-Kamer leden Schutte (GVP)- en Eversdijk (CDA) zijn van oordeel dat met spoed moet worden overgegaan tot het ver- strekken van inlichtingen via de radio over stremmingen en vetragingen bij de Spoorwegen. In het kort komt het erop neer dat het Produktschap alle garnalen ga randeert op voorwaarde dat ze in een van de tien EG-landen gevangen of verwerkt zijn. Ook garnalen van bui ten de EG kunnen dus worden gege ven als ze in de gemeenschap zijn be handeld. Oud-staatssekretaris Hazekamp (ekonomische zaken) verklaarde dinsdagavond dat het besluit van vo rige week om alle garnalen inklusief de Hollandse besmet te verklaren ei genlijk wat overhaast geweest is. Met name de Hollandse garnaal is van meet af aan vrij geweest van alle blaam. Nog geen bewijs Inmiddels is nog steeds niet bewe zen of garnalen de drager geweest zijn van de Shigella-bacil die heeft geleid tot de dood van veertien men sen. Justitie heeft bij de groothandel „Crevettes" in Volendam 30.000 kilo BRUINISSE - Na het extreme hoog water waarmee Bruinisse geregeld wordt gekonfronteerd was het zondag voor de verandering een extreem lóóg water. Dit bijzondere lage tij, dat volgens kenners de laatste dertig jaar niet voorkwam, zorgde voor (een beetjeschade in de vissershaven. De meerpaal tussen de Bru 5 en de Bru 62 brak op onverklaarbare wijze af. Dat wil zeggen: niemand heeft het gezien. Maar aannemelijk is, dat door het lage water dat omstreeks één uur het dieptepunt bereikte, de vissersschepen met meer dan gewone druk tegen de meerpaal drukten waartegen deze niet bestand was. Op de foto is het tonnenleggersvaartuig „Grevelingen" bezig met de schroef een gat te draaien om zo te pogen het korte restant van de paal los te krijgen. Mis schien is dit gebeuren voor de raadsleden een extra stimulans om op de verga dering van vrijdag het geagendeerde punt aanpassing visserijhavengeen hinderpalen in de weg te leggen De partij ligt in de koelcel van het bedrijf en mag daar tot nader order niet uit. De Warendienst heeft monsters meegenomen voor een on derzoek naar de aanwezigheid van bacterieën. Het onderzoek in Alkmaar naar de bewuste bacterie die de dood van veertien mensen zou hebben veroor zaakt. verloopt volgens Visser moei zaam. Hij vindt dat de garnalenaffai- re kan worden vergeleken met de deining over Iglo. Koelvloeistof van een vriesauto had destijds een partij Zaterdag 28 en zondag 29 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. DEN DUNGEN - De rijkspolitie heeft woensdag in het Brabantse Den Dungen een partij van 1150 kilo mari huana onderschept De waarde daar van wordt geraamd op ongeveer an derhalf miljoen gulden. De politie heeft vier mannen en twee vrouwen aangehouden. Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie meege deeld. DEN HAAG - Uitkeringstrekkers zijn woensdag in diverse plaatsen overgegaan tot demonstratieve ak- ties en bezettingen uit protest tegen de kortingen op de uitkeringen. De ♦bond van mensen zonder werk en het landelijk beraad uitkeringsgerech tigden hadden deze akties mede op touw gezet. Na een bezetting van het partijsekretariaat van het CDA door ongeveer veertig mensen, werd door deze partij een „open gespek" toege- Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. DEN HAAG - Met instemming van het ministerie van volksgezondheid heeft voorzitter Th. Hazekamp van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten dinsdag besloten dat de meeste garnalen weer mogen worden verkocht. Gevaar voor de gezondheid is er niet meer, zo meent Hazekamp. Met onmid dellijke ingang kunnen weer worden gegeten: de echte Noorse garnalen, de Pandalus Borealus, op voorwaarde dat het voedsel niet verwerkt is in tropi sche of subtropische landen buiten de EG, alle rauwe garnalen, alle garnalen die gevangen zijn door EG-vissers en die in een EG-haven aangevoerd zijn, en alle garnalen die in de EG gekookt of naar behoren verwerkt zijn. Ook kroe poek en andere produkten die van deze garnalen afgeleid zijn mogen weer in de verkoop. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. garnalen voor onderzoek verzegeld. Van 13.000 kilo is al gebleken dat die hoeveelheid Nederland binnengeko men is na 2 januari, de datum waarop voor het eerst bekend werd dat twee mensen in Utrecht aan voedselver giftiging gestorven waren. Hazekamp noemde het dinsdag „merkwaardig" dat de waren- diensten nog niet een besmette gar naal hebben gevonden. Hij wees er nog eens op dat het plan van staatsse- kretaris Van der Reijden van volks gezondheid om alle thuispellerijen per 1 mei te verbieden niets heeft te maken met het „incident" van de véértien doden. TNO heeft een jaar geleden volgens hem al vastgesteld dat op de legale thuispellerijen niets valt aan te mer ken. Bovendien worden er uitslui tend Hollandse garnalen gepeld. De illegale pellers zullen van het verbod niet wakker liggen. Die gaan gewoon door, voorspelt Hazekamp. GOES - De Keuringsdienst van Waren in Goes heeft 150 kilo Noorse garna len gevonden in een vishandel in Oostburg. De garnalen zijn afkomstig uit Vo lendam waar justitie vorige week een groothandel tijdelijk heeft gesloten. Hoofd Warendienst D. Visser heeft dinsdag verklaard dat de schaaldieren na het verkoopverbod van 16 januari verhandeld zijn. diepgevroren maaltijden bedorven, waarna het gehele Iglo-assortiment een slecht naam kreeg. Visser: „Met garnalen lijkt het pre cies zo te gaan. Het is een ongelukkig incident geweest. Er worden al tien tallen jaren garnalen, ook uit Zuidoost-Azië. in Nederland geïm porteerd. Daar is nooit wat mee ge beurd. Dit incident brengt de garna- lenhandel op voorhand al een zware klap toe, terwijl de werkelijke oor zaak of dader nog niet achterhaald Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - lf.OO uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Donderdag 26 januari Brouwershaven ,,De Blokkendoos". Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 27 januari Zierikzee U.V.V.-gebouw. Wijnkeurings proefavond bingo. Wijngilde „Luc- tor et Fermento". 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Uitvoering sportvereniging W.I.K. 19.30 uur. Haamstede De Burght. Film „Ordinary Guy". 20.00 uur. Hotel „Bom", 19.30 uur. Jaarverga dering ver. van oud-leerlingen „Po mona". Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst CBTB, CPB en CPJ. 20.00 uur. Tonnenmagazijn, kleine zaal. Leden vergadering van de tennisvereniging Brouwershaven. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Vereniging voor Openbaar Onder wijs afdeling Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. 19.30 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Klublokaal PV Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring van de muziekvereniging „Apol lo". 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk. Aktief terreinbeheer, wil gen knotten. 9.00 uur. Zondag 29 januari Zierikzee Bioscoop'. Merry Christmas mr. Law rence. 20.00 uur. Centrum Renesse. Open bowling- toernooi. 12.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering kommissie jeugd- en jongerenwerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie financiën. 16.00 uur. Renesse De Wilg. Ledenvergadering oranje vereniging Juliana. 20.00 uur. „De Drie Schapen". Kursus over ver zekeringen. 13.15 tot 15.45 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee LTS. Ouderavond. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixtraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Demonstra tie brooddeeg figuren maken door Trudy Doeleman. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwelle en omstre ken. 20.00 uur. Brouwershaven VerenigingsgebouwBej aardensoos 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van de Weijde. Bij eenkomst Regionale Agrarische Kommissie. 19.30 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Aula van de Chr. Scholengemeen schap, de Huybertstraat 35. Open middag leerlingen klas 6 van de lage re scholen uit Zierikzee. Aanvang 13.45 uur. Beatrixschool Jaarvergadering VOO, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Vrouw en ontmoetingscent rum, Vis straat. Thema-avond Moeder-Doch ter relatie. 20.15 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 2 februari Brouwershaven „De Blokkendoos". Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Vrijdag 3 februari Zierikzee Graanbeurs. Dansen met Antoro Combo. 20.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door de sport vereniging A.S.V. 9.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Receptie honderd jaar Landbouwvereniging „Aller Belang". 16.30 - 18.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Toneel- en muziek avond „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope". 19.30 uur. Zaterdag 4 februari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand". Bejaardenuitvoering sportvereni ging DFS. 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Grote avond PJZ. 19.30 uur. k Ti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2