ER KAN ER MAAR UNO NUMMER ÉÉN ZIJN. Stadsvernieuwing in Havenkwartier van Zierikzee beëindigd 4(^7 s Zoet water op Schouwen-Duivelan 16 miljoen mééropbrengst betekene Glijpartij richting haven DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF VAN DER WEKKEN B.V. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gevaarlijke verkeerssituatie Afscheid direkteur Rabobank Goed „boerenjaar" Bestuursperlkelen Aan de gevaarlijke verkeerssituatie rondom Na ruim veertig jaar neemt Rabobank-direk- ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gastel noem- Gymnastiekvereniging Delta Sport leek be- het Bethlehemplein bij het gemeentehuis in teur A. Boogert vrijdagmiddag in Zierikzee de het jaar 1983 voor de agrariërs op Schou- stuurlijk weer helemaal op poten. Rob Holm Scharendijke zal een einde worden ge- afscheid van het bankwezen. (Pag. 4). wen-Duiveland een goed „boerenjaar". vertelt, dat dit nog allerminst het geval is maakt. (Pag. 4). (Pag. 5). (Pag. 7). DONDERDAG 26 JANUARI 1984 140ste jaargang Nr. 23463 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18691 Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis moet worden gevormd. Inayat Khan HAT.UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. aaaa Driekoningenlaan 1, Zierikzee, tel. 01110-2212 I Drie bewoners van het laatst gereedgekomen pand kregen officieel de sleutel uitgereikt Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Ir. W. L. A. C. Tacken op ZLM-kringvergadering in Zierikzee: De auto van de heer J. V. te Zierikzee gleed dinsdagavond rond de klok van half zeven van ae parkeerplaats langs de Nieuwe Haven richting water. V. had zijn wagen op de handrem gezet, maar door de gladde kinderkopjes op de par keerplaats was de wagen doorgegleden. Door de geringe snelkeid bleef de wagen op het chassis hangen. Ondanks dat de foto anders doet vermoeden werd de mosselkotter niet geraakt. In eerste instantie werd getracht met vereende krachten de auto weer op de kant te krijgen, maar deze poging mislukte. Takelbedrijf Jan de Jonge te Zierikzee zette de wagen tenslotte weer o/j een veilige plaats. Keus Om te komen tot een zoetwater voorziening op Schouwen-Duiveland liggen er zoals wellicht bekend drie alternatieven: een zoete Grevelin- ken, een zoute Grevelingen met een zoetwaterpijp en een zoute Grevelin gen. Vervolg pag. 5 gramma in restaurant Mondragon, waar verschillende sprekers het woord voerden. Als eerste voerde de voorzitter van Beter Wonen, de heer F. K. Vos, het woord Hij begon zijn toespraak met een toelichtingop het feit dat mevrouw Padmos de overhandiging van de sleu tels had verricht Hij noemde een aan tal verdienstelijkheden van mevrouw Padmos op het gebied van de jeugd zorg, de woningbouw en de huisves ting: „Een eerbetoon'is op zijn plaats aan een harde werkster op vele sociale terreinen", zo besloot de heer Vos zijn uitleg Herrijzenis als woongebied Ten aanzien van de nu gereedgeko men bouwwerkzaamheden merkte de heer Vos op dat er sprake is van een herrijzenis als woongebied van het Lange Groendal en alle overige stra ten, die gerekend kunnen worden tot het havenkwartier, inklusief de Sint Domusstraat vanaf de Nieuwe Boo- gerdstraat „Met name het havenkwar tier, als woongebied ontstaan in de 16 e eeuw, heeft vooral in deze eeuw zware klappen te verduren gehad: in 1917 werd een bom in de Molenstraat afge worpen door geallieerde vliegers, daar na kwam de oorlog van 1940-1945 en tenslotte in 1953 de ramp. Dit laatste voorval was de genadeslag voor het havenkwartier". De heer Vos memoreerde het feit dat het vervolgens tot 1977 moest Vervolg pag. 6 DEN HAAG - De solliciatieplicht voor partners van werklozen met een RWW-uitkering, die per 1 februari zou worden ingevoerd, gaat voorlopig niet door. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur om streeks twee, middagtemperatuur ongeveer vijf graden; vrij krachtige, aan de kust en boven het IJsselmeer nu en dan harde zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 30 jan. Zaterdag: Opklaringen Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.17 Maan op 3.54, onder 12.34 Nieuwe Maan: 2 febr. (0.46) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 27 jan. 10.16 23.03 3.55 16.33 Doodtij: 27 januari HET WEERO VERZICHT DE BILT - Vrijdag is het half- tot zwaar bewolkt en er vallen enkele buien. De depressie, die donderdagmor gen ten zuidwesten van Ierland lag en het boven de Golf van Biscaje met orkaankracht deed waaien, wordt morgen boven de Noordzee ver wacht. De aktiviteit van dit lage drukgebied is dan al sterk afgeno men. Boven land staat nog een vrij krachtige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer is de wind nog af en toe hard. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer plus 2 graden. Voor mor genmiddag worden temperaturen rond 5 graden verwacht. Mevrouw A. J. Padmos reikt de sleutels uit aan de bewoners van het pand Sint Domusstraat 98. V.l.n.r.: mevr. A. J. Padmos, de heer J. C. H. van Oost, me j. M. M. L. E. Praet en mevrouw Keus, de mentor van mej. A. Smit, die ver hinderd was bij de sleuteluitreiking aanwezig te zijn. ZIERIKZEE - Met de overhandiging van de sleutels van een woning aan de Sint Domusstraat aan de bewoners is woensdagmiddag op officiële wijze een einde gekomen aan de stadsvernieuwingsaktiviteiten van de woningbouwvereniging Beter Wonen in het havenkwartier van Zierikzee. Mevrouw A. J. Padmos, hoofd van de afdeling personeelszaken van het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, verrichtte deze officiële handeling ten overstaan van een aantal genodigden vóór het pand aan de Sint Domusstraat 98. Het pand, een voormalig woonhuis, is verbouwd tot een drietal appartementen welke bewoond gaan worden door de heer J. C. H. van Oost en de dames M. M. L. E, Praet en A. Smit Het beschikbaar stellen van deze woonruimte gebeurde in het kader van het kreëren van woonvoorzieningen voor mensen, die niet direkt behoren tot de personenkring van een gezinsvervangend tehuis en die toch of niet helemaal op eigen benen kunnen staan. Dat gebeurt onder begeleiding van de Stichting Alternatief Wonen, die is gevestigd op Schouwen-Duiveland en waarvan mevrouw Padmos deel uit maakt als bestuurslid. Na de sleuteluitreiking werd de ge- kleine wandeling, kennis te nemen nodigden de gelegenheid geboden om van de gerealiseerde bouwaktivitei- het verbouwde pand te bezichtigen ten in het Havenkwartier. Vervol- en vervolgens, door middel van een gens stond een ontvangst op het pro- ZIERIKZEE - „Bij de behandeling in de Tweede Kamer en bij de voorbereiding van allerlei nota's over de Oosterschelde heeft men destijds nauwelijks of geen aandacht geschonken aan de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Dit in tegenstelling tot de behandeling van de Deltawet, waarbij wel vaak werd gewezen op het belang van zoet water voor de land- en tuinbouw. Bij de keuze over de Grevelingen hebben wij ons vanaf het begin er voor ingezet dat het zoetwaterbelang van de landbouw uitdrukke lijk zou worden meegenomen, daar zijn we tot nu toe goed in geslaagd". Aldus de me ning van ir. W. L. A. G. Tacken, direkteur van het Landbouwcentrum Zeeland in Goes, die dinsdagavond op de kringjaarvergadering van de Z.L.M. in de Graanbeurs van het Huis van Nassau een inleiding hield over het onderwerp „Zuidwestelijke landbouw einde jaren-80". Ten aanzien van de inkomensontwikkelingen in de land- en tuinbouw van ,,Wie durft er inmmeis nu een teelt Schouwen-Duiveland als gevolg van een zoet watervoorziening heeft het van witlof of vroege tulpen aan", zo Landbouwcentrum verschillende berekeningen uitgevoerd, die een méérop- boïwcfntrum^'Ss'ïrJerieuï risiko brengst van miljoene guldens laat zien. Ir. Tacken: Zoet water bij het huidi- bestaat dat deze teelten als gevolg ge bouwplan zou inklusief veehouderij, fruitteelt en dergelijke ongeveer 4,5 van droogte in het voorjaar alsnog miljoen extra opleveren. Zoet water bij een optimaal bouwplan zelfs 5 mil- niet tot ontwikkeling zouden ko- joen en daarnaast zou een beter geoptimaliseerd bouwplan zelf nog eens 9 ™e8nv?an 1Jdee opt?maUsl«edopbrêngest miljoen opbrengen. Ons inziens is de optimalisatie van het bouwplan op van een beter bouwplan afhankelijk Schouwen-Duiveland niet los te zien van een betere zoetwatervoorziening", is van de toevoer van zoet water. Het aldus ir. Tacken. totale maximale inkomenseffekt voor de land- en tuinbouw van Schouwen-Duiveland van zoet wa ter, kan ons inziens derhalve ge raamd worden op 8 miljoen, zijnde 5 miljoen plus éénderde van 9 mil joen. Als we dan verder rekening houden met het gegeven dat iedere gulden extra verdiend in de primaire land- en tuinbouw, grofweg ook een gulden extra oplevert in de toeleve rende en verder verwerkende in dustrie en handel, dan komt het maximale zoetwatereffekt voor Schouwen-Duiveland neer 16 mil joen", aldus de berekeningen van de heer Tacken. Vollegronds groenten Buiten het „geldelijk gewin" om zag ir. Tacken nog meer voordelen voor Schouwen-Duiveland indien de land- en tuinbouw over zoet water zou kunnen beschikken. Veel kleine bedrijven in de akkerbouw dreigen in de klem te komen als er voor deze bedrijven geen kansen worden ge schapen via een intensivering van het bouwplan met meer rooivruch- ten, maar ook met een aantal volle- gronds-groenten. Zoet water voor de ze bedrijven betekent dat het be schikbare arbeidsaanbod beter kan worden benut. De agrarische bevol kingsomvang kan daardoor beter in stand worden gehouden, of anders gezegd: het platteland blijft als agra rische leefgemeenschap in stand. Een verpaupering van het platteland kan worden voorkomen, en juist dit leek ir. Tacken uit een algemeen maat schappelijk oogpunt van belangrijke betekenis. Wel willen, niet kunnen Van de totale Nederlandse opper vlakte van kultuurgrond wordt on geveer twintig tot vijfentwintig pro cent beregend, in Zeeland ligt dit per centage rond de één. „Niet omdat we hier niet willen be regenen, maar eenvoudig omdat we hier niet kunnen beregenen. Het op heffen van deze achterstand voor Zeeland is beslist noodzakelijk om niet achter te blijven bij de ontwik kelingen elders. Het elders in toene mende mate beheersen van het groei proces zou de vroegere Zeeuwse voor sprong snel kunnen doen omslaan in een niet meer in te halen achterstand".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1